EKSTRA
MENÜ

Dikkat Dağınıklığı

Dikkat Dağınıklığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dikkat Dağınıklığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 664 Dikkat Dağınıklığı haberi bulunmuştur.

Dikkat Dağınıklığı Haberleri

Renkler İştahınızı Nasıl Etkiliyor

Renkler İştahınızı Nasıl Etkiliyor?

Her bir rengin özel bir karakteristiği olmasının yanında renk tonları duygularımızı ve eylemlerimizi de etkileme gücüne sahip. Yemek konusunda da renkler önemli etkileri ile dikkat çekiyor. Tükettiğimiz porsiyonlardan yemek seçimlerimize kadar pek çok detay üzerinde renklerin etkisi hakim. Peki renkler iştahı nasıl etkiliyor?

5.11.2018İyi Yaşam
Erken yatmanıza rağmen sabah yorgun mu uyanıyorsunuz

Erken yatmanıza rağmen sabah yorgun mu uyanıyorsunuz?

Akşamları erken yatmanıza rağmen sabahları yine de çok yorgun mu uyanıyorsunuz? Depresif tavırlar sergilediğiniz ve dikkat sorunu yaşadığınız için iş ile sosyal hayatınızda problemler yaşıyor musunuz? Her fırsatta dinlenmenize rağmen enerjinizi bir türlü yakalayamıyor musunuz? Bu yakınmalarınız 6 aydan uzun süredir devam ediyorsa probleminizin altında yatan neden “iş veya günlük hayatınızdaki yoğunluğunuz” değil, kronik yorgunluk sendromu olabilir!

3.11.2018Sağlık
Çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür

Çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür?

Günümüzün en sık karşılaşılan sorunlarının başında gelen, bir işe yoğunlaşamama ve odaklanma problemi, DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) gibi psikiyatrik sorunların habercisi olabilir.

Sonbahar depresyonu kadınlarda 4 kat fazla görülüyor

Sonbahar depresyonu kadınlarda 4 kat fazla görülüyor

Sonbahar geldi, havalar aniden soğudu, rüzgar ve yağmur artık günlük hayatımızın bir parçası. Peki, güneşin pırıl pırıl parladığı o neşeli yaz günlerinden havanın sık sık kapandığı sonbahara geçmek kişileri nasıl etkiliyor? Bu sorunun yanıtı araştırmalar “yüzde 5” olarak veriyor. Yani her yüz kişiden 5’i hastalık düzeyinde etkilenerek sonbahar depresyonu yaşıyor.

23.10.2018Sağlık
Çocuklarda horlama ne zaman tehlikeli

Çocuklarda horlama ne zaman tehlikeli?

Horlama denilince hemen hepimizin aklına yetişkinler, özellikle de erkekler geliyor. Ancak sanılanın aksine horlama, hatta ''uyku apnesi'' denilen daha ileri boyuttaki tablo çocuklarda da yaygın olarak görülüyor. Özellikle de 2-10 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise horlamaya yol açan etkenlerden olan geniz eti ve bademcik hastalıklarının bu yaş grubunda yaygın olarak görülmesi.

Araç kullanırken telefon kullanmak ölümcüldür uyarısı

Araç kullanırken telefon kullanmak ölümcüldür uyarısı

Emniyet Genel Müdürlüğü, yaya ve sürücülerin telefon kullanımından dolayı ortaya çıkan dikkat dağınıklığı ve tehlikelerinin anlatıldığı bir video paylaştı.

3.09.2018Haber
Dönüş yolundaki tatilcilere önemli uyarı

Dönüş yolundaki tatilcilere önemli uyarı!

Marmara Bölgesi'nden Kurban Bayramı tatili için memleketlerine ve tatil yörelerine gidenlerin dönüşü devam ediyor. TEM yolu ve D-100 Karayolu'nun Kocaeli kesimi İstanbul yönünde yoğunluk yaşanıyor. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, "Yola çıkan sürücülerimiz genelde varacakları yerlere 30-40 kilometre kala yorgunluktan ve kavuşmanın heyecanıyla dikkatlerini kaybediyorlar. Bu bakımdan da son 30-40 kilometrede daha çok dikkat etmeleri gerekiyor" dedi.

25.08.2018Gündem
Uyku bozukluğu nedir Uyku bozukluğu neden olur

Uyku bozukluğu nedir? Uyku bozukluğu neden olur?

Güne daha enerjik başlamak için iyi bir uyku şart. Sağlıklı bir yaşam için kilit nokta düzenli ve derin bir uykudan geçiyor. Ancak toplumda çok sayıda kişi uyku bozukluğu problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Peki, Uyku bozukluğu nedir? Uyku bozukluğu neden olur?

17.07.2018Gündem
Bu Detaya Dikkat Yemek Yeme İsteği Artıyor...

Bu Detaya Dikkat! Yemek Yeme İsteği Artıyor...

Ruh sağlığına etkileri tıp dünyası tarafından kanıtlanan renklerin, insan bünyesinde iştahı da etkisi altında bıraktığı belirlendi. Kilo kaybetmek isteyenlerin veya kilo almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken renkler...

3.07.2018İyi Yaşam
Emrah Serbes bu savunmayı yaptı

Emrah Serbes bu savunmayı yaptı

İzmir-Aydın Otoyolu'nda önünde seyreden otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan ve hakkında 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanık yazar Emrah Serbes'in yargılanmasına devam edildi. Serbes "Avukatımın söylediği söz nedeniyle çok üzgünüm. Kesinlikle yanlış anlaşıldı" ifadelerini kullandı.

24.05.2018Gündem

Teknoloji detoksu yapmak isteyenler tavsiyeler

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor ama diğer taraftan da vaktimizin büyük kısmını alıyor. İşte teknoloji detoksu yapmak isteyenlere özel öneriler...

19.05.2018Kobi
116 okul takımı şampiyonluk için hamle yapıyor

116 okul takımı şampiyonluk için 'hamle' yapıyor

Kütahya’da gerçekleştirilen ‘2018 Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği’nde, İstanbul, Şırnak, Yalova, Gaziantep, Bingöl, Balıkesir, Trabzon, Ağrı, Siirt, Mersin gibi illerden 116 okul takımı mücadele ediyor.

5.05.2018Eğitim
Disleksi nedir

Disleksi nedir?

Disleksi, çok küçük yaşlardan itibaren kendisini gösteren bir bozukluktur. Öğrenme bozukluğu olarak da bilinen Disleksi, özellikle okula yeni başlayan çocuklarda okuma, yazma ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen zeka seviyesi yüksek çocuklarda da görülebilen bu durum, özel yeteneklerin ortaya çıkmasına da olanak tanıyabilir. Peki, Disleksi nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, konu hakkında bilinmesi gerekenler

19.04.2018Gündem
İnternette yazışırken ders çalışmak mümkün mü

İnternette yazışırken ders çalışmak mümkün mü?

Sosyal medyada aynı anda birden fazla kişiyle sohbet ederken bir yandan ders çalışmak mümkün mü?

19.04.2018Teknoloji
Down sendromlu sporcular engel tanımıyor

Down sendromlu sporcular engel tanımıyor

Genetik farklılık nedeniyle ailelerin desteğiyle yaşamını sürdüren down sendromlu bireyler, sporda elde ettikleri başarılarla dikkati çekiyor. Sporcular, çeşitli branşlara başarılarıyla damga vuruyor.

20.03.2018Diğer
Sıradaki hedefim dünya şampiyonluğu

Sıradaki hedefim dünya şampiyonluğu

Yeni bir başarı hikâyesi: İzmirli Deniz Selin Ünlüdağ, geçen hafta Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda Yıldız Kadınlar Kategorisinde Avrupa Şampiyonu oldu. 17 yaşındaki genç şampiyonla hayatı, hayallerini, hedeflerini, hepimizin göğsünü kabartan başarısını ve en büyük tutkusu eskrimi konuştuk.

Akıllı telefon kullanımına başlamak için doğru yaş hangisi

Akıllı telefon kullanımına başlamak için doğru yaş hangisi?

Akıllı telefon kullanımının hangi yaşta başlaması gerektiği üzerine bir çok tartışma yapılıyor. Uzmanlar bunun için belli bir yaş aralığı veremese de çocuklarda dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, psikolojik problemler gibi sorunlara neden olabileceği konusunda ebeveynleri uyarıyor. Bu durumda ise her ebeveyn kendi taktiğini uygulamak zorunda kalıyor. Tabii ki ailelerin tutumlarındaki farklılıklar nedeniyle bu kararı almak da uygulamak da sanıldığından çok daha zor.

6.03.2018Hayat
Bağışıklık Sistemini Bile Etkiliyor

Bağışıklık Sistemini Bile Etkiliyor!

Aşk… Yüzümüzde tebessüm, kalbimizde hareketlenmeye yol açan, bağışıklığı bile güçlendiren... Bir de takıntı var ki, değil bağışıklık sistemini vurması, hayatı zindan edebilen! Bazen kişi etrafındakilerden ‘seninki aşk değil, takıntı’ cümlesini duyar, yaşadığı duygu yoğunluğu ile baş edemediğinde kendisine bunu sorar. Psikolog Sena Sivri, yaşanılan duygu durumunun aşk mı takıntı mı olduğunu anlamak için kişinin kendisine sorması gereken temel 10 soru olduğunu, bu soruların çoğuna ‘evet’ yanıtı veriyorsa ve hakim olan duygusu ‘mutluluk’ değil ‘huzursuzluğa’ dönüşmüşse, gerektiğinde uzman desteği alması gerektiğini söylüyor. Psikolog Sena Sivri 14 Şubat Sevgililer Günü kapsamında, kişinin kendisine sorması gereken 10 soruyu sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Teknoloji detoksu yapın

Teknoloji detoksu yapın

Uzman Psikolog Betül Küçükardalı, günümüzde artık telefon ve tabletle tanışma döneminin bebeklik çağına kadar indiğini belirterek, 9-10 yaşlarındaki çoğu çocuğun ise artık kendi telefonları bulunduğunu ve istedikleri gibi sosyal medya ve uygulamaları kullanıp, internetteki sakıncalı içeriklere erişim riskiyle karşı karşıya olabildiklerini söylüyor.

2.02.2018Sağlık
Sınav kaygısı

Sınav kaygısı

Başarılı olduğu halde sınav kaygısını yenmek için ilaç alan 15 yaşındaki bir kız öğrenci Antalya’da yaşam mücadelesi veriyor.

30.01.2018Eğitim
Bipolar bozukluk nedir Bipolar belirtileri nelerdir

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar belirtileri nelerdir?

Bipolar bozukluk yani halk arasında bilinen ismi ile manik depresife yatkınlık genetik olarak görülüyor. Yaşam boyu süren bipolar bozukluk tedavi edilmeyince, haftalarca sürebilir ve bu dönemde en çok kişinin yaşamına büyük zarar verir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sibel Çakır, bipolar bozukluğun belirtileri, nedenleri ve bipolar bozukluğun tedavisi hakkında bilgi verdi.

17.01.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Her şeyi onların iyiliği için mi yapıyoruz?

Evlilik ile hayatlarını birleştiren bireyler çocuk sahibi olma kararı verdiklerinde eş rolleri dışında, anne baba rollerini de gerçekleştirmeleri gerektiğini bilirler. Bu roller her iki ebeveyn için de psikolojik ve fizyolojik anlamda hazır bulunuşluk gerektirir. Karar verme süreci ve doğum öncesi dönemde de bu doğrultuda çaba gösterirler.

18.10.2018

Sosyal medya sağlığa sabotaj

Muazzam boyutlara varan yeni bir medya kavramı ve aynı zamanda enteresan bir sağlık sabotajcısı ile karşı karşıyayız: SOSYAL MEDYA!

9.09.2018

Sonbaharla birlikte gelen sağlık deposu: ‘Balık’

Çoğu zaman yeteri kadar tüketilmeyen ancak sağlık açısından faydalarını bildiğimizde sofralarımızdan çıkarmayacağımız bir besin balık.

28.08.2018

Uyku azalınca ömür kısalıyor

Yeni hayatın iki zararlı özelliği var: Rekabet ve hız! Bu ikiliden esas zararı bedenimizden çok ruhumuz görüyor. İlk hedef de ruh ve akıl sağlığımızın vazgeçilmezi uykumuz oluyor.

19.07.2018

Çocuk ihmalini ve istismarını önlemek elimizde

Günümüzde tüm Dünya’da önemli bir problem olan çocuk istismarı ülkemizde de çok sık görülen toplumsal bir sorun halini aldı. Tüm Türkiye’yi yasa boğan, sokaklara döken Eylül ve Leyla ne yazık ki ilk acımız olmadıkları gibi hala endişe ile yolunu beklediğimiz kayıp çocuklarımız bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2008-2016 yılları arasında resmi olarak kayıp müracaatı yapılan çocuk sayısı 100 bini geçmiş durumda. Veriler de bu duruma alışmamamızı, çocuk istismarını fiziksel, ruhsal, sosyal, kültürel, ahlaki ve hukuki boyutlarda birçok yönden acilen ele almamız gerektiğini gösteriyor.

9.07.2018

Uykusuzluk sorunu neden çok mühim?

Uykusuzluk da tıpkı “kilo”, tıpkı “yorgunluk” sorunları gibi giderek büyüyen bir problem. Ne var ki çoğumuz önemini hâlâ yeterince kavramış değiliz. Oysa uyku yoksunluğu sağlığımızı derinden etkiliyor. İşte bu nedenle iyi bir gece uykusunun sizi sadece dinlendirdiğini zannediyorsanız bu yazıyı lütfen daha bir dikkatli okuyun. Çünkü uyku sadece “dinlendiren” bir ilaç, “yorgunluk azaltan” bir vitamin, “enerji yükleyen” bir destek değildir. Güzel bir gece uykusunun daha pek çok marifeti var. Eğer siz de “kronik uykusuz”lardan biriyseniz bu marifetlerin çoğundan mahrum kalacağınız da kesin. “Peki, nedir uykunun o enteresan, o pek de bilinmeyen marifetleri hocam?” diyorsanız buyurun...

27.06.2018

Protein zengini tahıllar

Protein açısından çok zengin olan bu tahılları sofralarınızdan eksik etmeyin.

29.03.2018

BSL’de 21.Maç: Obradovic vs. Blatt

Obradovic ile Blatt’in başarılarını burada yazmaya gerek yok. Onlar, Avrupa’nın en büyük set dehaları. Bizim gördüğümüz 28mx15m’i, 64 karelik satranç tahtası gibi görürler. Her hamlelerinde, kelebeğin kanat çırpmasının doğuracağı sonuçları bile hesaplayan koçlardır.

18.03.2018

Doğru yakıt alın!

Beslenme, “karın doyurmak” mühim konu ama beslenirken kazandığımız yakıtların yani yiyip içtiklerimizin içerikleri de önemli bir ayrıntı.

6.03.2018

Huzur için 10 mühim ayrıntı

En güçlü sağlık desteği hangisi? Omega-3 hapları mı, koenzim kapsülleri mi? Yoksa glutation takviyesi veya B12 desteği mi? Yanıtım net ve kesin: “Huzur” en çok ihtiyaç duyulan sağlık desteğidir, nokta! Peki neden? En sık, en çok ve en kolay kaybedilen iyi hayat vazgeçilmezi “huzur”dur da ondan. Tavsiyem şu: Özellikle ruh sağlığınız için günde en az üç kez “huzur hapı”nı yutmanız gerekiyor. Peki huzura daha çok dokunmak, onu daha çok hissetmek için ne yapmak lazım? İşte benim ilk 10’um...

2.02.2018

Sınav kaygısı

Başarılı olduğu halde sınav kaygısını yenmek için ilaç alan 15 yaşındaki bir kız öğrenci Antalya’da yaşam mücadelesi veriyor.

29.01.2018

2018 için tavsiyeler

“2018 yılında akıl sağlığım olsun, huzurum olsun, mutlu olayım, kaygıdan, stresten, kavgadan gürültüden uzak kalayım bana yeter” diyorsanız yandaki maddeleri uygulayın yeter.

6.01.2018

2018 için tavsiyeler

“2018 yılında akıl sağlığım olsun, huzurum olsun, mutlu olayım, kaygıdan, stresten, kavgadan gürültüden uzak kalayım bana yeter” diyorsanız yandaki maddeleri uygulayın yeter.

29.12.2017
Çocukluk korkuları ve kaygı bozuklukları

Çocukluk korkuları ve kaygı bozuklukları

Korku, yaşamın devamı için gerekli olan bir uyum davranışı, dıştan gelen tehlikelere karşı duyulan doğal bir tepkidir. Ancak aşırısı işlevselliği bozabilir. Anksiyete, kaygı ise “Duygusal tehlike beklentisiyle birlikte, huzursuzluk” olarak tanımlanır.

28.12.2017