EKSTRA
MENÜ

Dezenfektan

Dezenfektan haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dezenfektan hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.504 Dezenfektan haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dezenfektan Haberleri

Aidatlar cep yakıyor

Aidatlar cep yakıyor

İstanbul’da site sakinlerinin ödediği aidatlar kira fiyatlarını buldu. Yapılan araştırmaya göre markalı konut projelerinde 100 metrekarelik daireler için ödenen ortalama aylık aidat bedeli 400-450 TL olurken, Şişli ve Beşiktaş’ın ortalaması 1000 liraya yaklaştı. En yüksek aidatlara bakıldığında ise aylık ödeme 3 bin 500 lirayı buluyor. Site aidatlarına yapılan ortalama zam ise yüzde 10-15 arasında.

3.01.2021Ekonomi
Mersinde şok baskın 89 kişi kumar oynarken suçüstü yakalandı

Mersin'de şok baskın! 89 kişi kumar oynarken suçüstü yakalandı

Mersin'in Tarsus ilçesinde Jandarma'nın baskın yaptığı binada 89 kişi kumar oynarken suçüstü yakalandı. Duruma tepki gösteren mahalle sakinlerinden Abdülkadir Çevik, baskın yapılan binanın polis kontrol noktasına 250 metre mesafe olduğunu söyledi. "Bu insanlar hiç utanmadan Yenice’nin adını lekeliyorlar. Yıllardır kaçıncı kez yakalandılar, 430 bin lira ceza yemişler ama akıllanmazlar" diyen Çevik, ''Maşallah sosyal mesafeye uygun ve masalara dezenfektan koyarak büyük bir kumar oynuyorlar'' diye konuştu.

2.01.2021Haber
89 kişi suçüstü böyle yakalandı Mahalleli tepkili: Yıllardır kaçıncı kez yakalandılar

89 kişi suçüstü böyle yakalandı! Mahalleli tepkili: 'Yıllardır kaçıncı kez yakalandılar'

Mersin'in Tarsus ilçesinde Jandarma'nın baskın yaptığı binada 89 kişi kumar oynarken suçüstü yakalandı. Duruma tepki gösteren mahalle sakinlerinden Abdülkadir Çevik, baskın yapılan binanın polis kontrol noktasına 250 metre mesafe olduğunu söyledi. "Bu insanlar hiç utanmadan Yenice’nin adını lekeliyorlar. Yıllardır kaçıncı kez yakalandılar, 430 bin lira ceza yemişler ama akıllanmazlar" diyen Çevik, ''Maşallah sosyal mesafeye uygun ve masalara dezenfektan koyarak büyük bir kumar oynuyorlar'' diye konuştu.

2.01.2021Gündem
Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı 5 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı 5 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Kocaeli'deki Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı olan Ormanya'yı geçen yıl Kovid-19 salgını nedeniyle 2 ay kapatılmasına rağmen 5 milyon kişi ziyaret etti.

1.01.2021Keyif
İstanbulda taksimetre ayarları başladı Zamlı tarife yürürlüğe girdi

İstanbul'da taksimetre ayarları başladı! Zamlı tarife yürürlüğe girdi

İstanbul'daki ticari taksiler bugünden itibaren taksimetre ayarlarını yaptırmaya başladı. Yüzde 11 oranında zam gelen taksimetreler 14.50 liradan açılış yapacak.

1.01.2021Ekonomi
Eczaneler bugün açık mı İşte eczanelerin 1 Ocak mesaisini merak edenler için detaylar

Eczaneler bugün açık mı? İşte eczanelerin 1 Ocak mesaisini merak edenler için detaylar

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yılbaşını evlerinde geçirecek olan vatandaşlar, eczanelerin 1 Ocak mesaisini merak ediyor. İçişleri Bakanlığı yılbaşı genelgesine göre 31 Aralık 21.00'den 4 Ocak 05.00'e kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Peki, bugün eczaneler açık mı?

1.01.2021Gündem
Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Eğitim evlere taşındı, uzaktan eğitim yeni normal oldu. Eğitim alanında on yıllar sürecek değişim bir yıla sığdı. İşte 2020’’in ilk ayından son ayına kadar eğitim alanında tüm yaşananlar.

31.12.2020Eğitim
Hamilelikte seyahat edilir mi

Hamilelikte seyahat edilir mi?

Hamilelik döneminde anne adaylarının aklını en çok kurcalayan sorulardan biri seyahattir. Gebeliğin bazı dönemlerinde tehlikeli olan seyahatin en uygun şekilde nasıl yapılacağını ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert açıkladı.

Ilgaz Dağındaki kayak merkezleri en sakin günlerini yaşıyor

Ilgaz Dağı'ndaki kayak merkezleri en sakin günlerini yaşıyor

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Ilgaz Dağı'ndaki kayak merkezleri, yeni tip koronavirüs etkisi ve yetersiz kar yağışıyla bu sene yılbaşına sessiz girecek.

31.12.2020Seyahat
31 Aralık ve 1 Ocak yılbaşında canlı ders olacak mı MEB canlı ders programını duyurdu

31 Aralık ve 1 Ocak yılbaşında canlı ders olacak mı? MEB canlı ders programını duyurdu

Canlı ders programı yarın var mı sorusu, öğrencilerin gündeminde geldi. Yeni yıl öncesinde, 31 Aralık ve yılbaşında canlı ders olup olmadığı öğrencilerin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Uzaktan eğitim sürecinin devam etmesi dolayısıyla eğitimlerini online olarak alan pek çok kişi, buna göre hareket edecek. Resmi tatil takvimine göre, 1 Ocak 2021 resmi tatil arasında yer alıyor. Peki, 31 Aralık ve yılbaşında canlı ders olacak mı? İşte, pek çok öğrencinin merak ettiği o konu hakkında detaylı bilgiler

30.12.2020Gündem
Bakan Selçuk: Zorluklardan büyük tecrübeler kazandık

Bakan Selçuk: Zorluklardan büyük tecrübeler kazandık!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "2020'nin tüm zorluklarına karşın biz bu yıl eğitim stratejimizi kapsayıcılık, adalet ve erişilebilirlik üzerine kurduk. 2020'nin getirdiği zorluklardan büyük tecrübeler kazandık. Bu tecrübelerle artık daha güçlüyüz" dedi.

30.12.2020Gündem
Fatih’te camiler dezenfekte ediliyor

Fatih’te camiler dezenfekte ediliyor

Fatih Belediyesi dezenfeksiyon ekipleri, koronavirüs tebirleri kapsamında Süleymaniye Camii ve Fatih Camii’ni dezenfekte etti. İlçedeki tüm camiler, düzenli periyotlarda dezenfekte edilecek.

30.12.2020Gündem
El hijyeninde nelere dikkat edilmeli

El hijyeninde nelere dikkat edilmeli?

Covid-19 pandemisi nedeniyle hepimiz el hijyenine çok önem veriyoruz. Günde yaklaşık 15-20 kez ellerimizi yıkıyoruz. Hatta bu sayı bazen daha da fazla olabiliyor. Hijyen sağlayabilmek için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Tülin Mansur, ellerimizi bu kadar sık yıkamanın derimizin sağlığını da etkileyebileceğini belirtiyor.

30.12.2020Sağlık
Zorlu 2020de gerçek haberciliğin adresi yine DHA oldu

Zorlu 2020'de gerçek haberciliğin adresi yine DHA oldu

Türkiye'nin en güçlü haber ağına sahip kuruluşlardan DHA, 2020 yılında da doğru, tarafsız ve objektif yayıncılık ilkesiyle gerçek haberciliğin adresi oldu. Türkiye'nin dört bir köşesindeki canlı yayın ekipleriyle televizyon kanallarına bağlantılar gerçekleştiren DHA, yaşanan sıcak olayları anbean kamuoyuna aktardı. DHA muhabirlerinin çektiği çarpıcı fotoğraflar, sadece Türkiye'de değil dünya basınında da geniş yer buldu.

30.12.2020Gündem
Dezenfekte etmek için evinizde bulunan yoğun temaslı 5 alan

Dezenfekte etmek için evinizde bulunan yoğun temaslı 5 alan

Koronavirüs endişe yaratmaya devam ederken, yoğun önlem almamız gerekiyor. Bu önlemler sadece dışarı çıkarken değil, evinizin içinde de artırılmalı. Hatta evin içinde aile bireylerinin sık temas etiği yerleri düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. İşte dezenfekte edilmesi gereken yüksek temaslı 5 alan…

Ailenizin koronavirüse yakalanma riskini azaltmanın 8 yolu

Ailenizin koronavirüse yakalanma riskini azaltmanın 8 yolu

Koronavirüs tüm dünyada endişe yaratmaya devam ederken, aşılamalar biraz da olsa ümit veriyor. Hala korunmak için yoğun çaba gösterilmelidir ve yakalanma riskini en aza düşürmek için önlemler alınmalıdır. Peki bu önlemler nelerdir? İşte ailenizin koronavirüse yakalanma riskini düşürmenin bazı basit yolları…

29.12.2020Sağlık
Koronavirüs endişe yaratmaya devam ediyor… Çocukların sık sık yüzlerine dokunması nasıl önlenir

Koronavirüs endişe yaratmaya devam ediyor… Çocukların sık sık yüzlerine dokunması nasıl önlenir?

Uzmanlar yüzünüze dokunmaktan kaçınmanın koronavirüsün yayılmasını durdurmada etkili olabileceğini söylüyor. Çocuklara ise bunu anlatmak oldukça zor. Hareketli ellerini yüzüne götürmekten sakınmayan çocukları bu alışkanlıklarından nasıl vazgeçirebilirsiniz?

Her bel ve sırt ağrısı koronavirüs belirtisi midir

Her bel ve sırt ağrısı koronavirüs belirtisi midir?

Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs aşısında olumlu gelişmeler yaşanırken yapılan araştırmalar neticesinde ise virüs, her geçen gün yeni bir belirtisi ile kendini gösteriyor. Yüksek ateş, nefes darlığı ve eklem ağrıları ise en bilindik semptomlar olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki hareketsiz yaşam tarzının da arttığı bu dönemde kişiler yaşadıkları ağrı sorunlarını virüsün belirtisi sanıyor. Peki, her bel, sırt ağrısı koronavirüse mi işaret ediyor?

28.12.2020Sağlık
Herkeste görülebiliyor... Bu belirtilere dikkat

Herkeste görülebiliyor... Bu belirtilere dikkat!

Halk arasında “gece yanığı” olarak da bilenen zona hastalığının, çok küçük yaşlardan ileri yaşlara kadar herkeste görülebileceğini söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Pınar Yönter, "Zona hastalığı adlı bir virüsün deri ve sinir uçlarını tutması sonucu, deride kızarıklık ve içi su dolu kabarcıkların oluşumu ve yanma-batma ve ağrı ile karakterize olmaktadır” dedi.

28.12.2020Sağlık
İster taze ister kuru olarak tüketin Yaban mersini, pek çok soruna iyi geliyor

İster taze ister kuru olarak tüketin! Yaban mersini, pek çok soruna iyi geliyor

Çok iyi bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini, taze veya kuru olarak tüketilebildiği gibi çayı da yapılabiliyor. Çay üzümü, turna yemişi, mavi yemiş ve çoban üzümü gibi adlarla da biliniyor. Farklı sağlık sorunlarına karşı tüketilebilen yaban mersininin yararlarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini uzmanlardan öğrenelim.

28.12.2020Sağlık
Dünya koronavirüsle mücadele ederken, yeni mutasyonlar gündemde

Dünya koronavirüsle mücadele ederken, yeni mutasyonlar gündemde

Tüm dünya İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı bir hale gelmiş olabileceğinden bahsediyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Nilüfer Aykaç, konuyla ilgili gelişmeleri anlatıyor ve uyarılarda bulunuyor.

28.12.2020Sağlık
Koronavirüs çocukların psikolojisini nasıl etkiliyor

Koronavirüs çocukların psikolojisini nasıl etkiliyor?

Yeni tip koronavirüs salgını her yaştan çocukların psikolojisini etkiledi. Uzmanlar kaygı ve stres kaynaklı olarak çocuklarda uykusuzluk, korkulu rüya, iştahsızlık, huzursuzluk görülebileceğini, pandemi dönemi yaşayan çocukların gelecekte kaygı düzeyleri yüksek bireylere dönüşebileceğini söylüyor. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü’nden Doç. Dr. Sebla Gökçe, çocuk ve ergenlerin pandemiden nasıl etkilendiğini her yaş grubu için ayrı ayrı anlattı.

Kısıtlama ile birlikte Kapadokya turistlere kaldı

Kısıtlama ile birlikte Kapadokya turistlere kaldı

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da sokağa çıkma kısıtlamasında turistler manzarayı gökyüzünden kuşbakışı izledi.

28.12.2020Seyahat
Trabzon’da Noel Baba kostümüyle, maske ve dezenfektan dağıttı

Trabzon’da Noel Baba kostümüyle, maske ve dezenfektan dağıttı

Trabzon’un Tonya ilçesinde, Noel Baba kılığına giren Mustafa Baki, koronavirüs salgınıyla mücadeleye dikkat çekip, insanların sağlığı için en iyi hediyenin maske olduğunu düşünerek, maske ve dezenfektan dağıttı.

28.12.2020Güncel
Evlerimizde vazgeçilmezlerimiz oldular

Evlerimizde vazgeçilmezlerimiz oldular

Koronavirüs nedeniyle tüketim ve alışveriş alışkanlarımız değişti, daha önce hiç satın almadığımız ürünler aldık. Nadiren kullandığımız bazı şeyler birden baştacımız oldu. ‘Evde kal’ günlerinde popülerleşen ürünler, bitirmek üzere olduğumuz yılın da ufak bir muhasebesi gibi…

27.12.2020Hürriyet Pazar
Dezenfektanlı ateş ölçer geliştirildi

Dezenfektanlı ateş ölçer geliştirildi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ihtiyacın arttığı maske, dezenfektan, ateş ölçer gibi ürünler için yerli alternatifler geliştirilirken, ODTÜ Teknokent'teki bir şirket, prototipini ürettiği "dezenfektanlı ateş ölçer" ile 2 ürünü tek cihazda birleştirdi.

26.12.2020Tekno
Uzaktayken bitkilerinizi sulamanın 5 harika yolu

Uzaktayken bitkilerinizi sulamanın 5 harika yolu

Ev bitkilerinin evlerimizin mikroiklimi üzerinde inanılmaz etkileri olduğu bilinmektedir. Örneğin, daha fazla oksijen sağlarlar, daha temiz bir atmosfer yaratırlar ve havanın nemini dengelerler. Bitkiler bizden kalıcı bakıma ihtiyaç duyar ve aslında evde olmadığımızda bile bunu yapmamıza yardımcı olabilecek bazı yöntemler vardır. İşte bazıları…

Hastalıkları önlüyor... E vitamininin faydaları nelerdir

Hastalıkları önlüyor... E vitamininin faydaları nelerdir?

Cilt sağlığı, bağışıklık sistemi, hücre yenilenmesi gibi pek çok etkisi olan E vitamini, besinler yoluyla kolaylıkla alınabiliyor. Hangi besinlerde bulunduğu ve nelere iyi geldiği konusunda diğer vitaminler kadar çok konuşulmasa da etkileri saymakla bitmiyor. Diyetisyen Gizem Şeber ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sühan Ayhan E vitamini hakkında merak edilenleri açıkladı.

25.12.2020Sağlık
Omuzda meydana gelen rahatsızlıklar göz ardı edilmemeli

Omuzda meydana gelen rahatsızlıklar göz ardı edilmemeli

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cahit Koçak, “Omuz eklemi vücuttaki en fonksiyonel eklemlerden biridir ve omuz eklemi ile ilgili hastalıklar, kıyafet giymek, bir şeyler yiyip içmek, yatak içinde sağa sola dönmek, araç kullanmak, spor yapmak ya da kolların kullanılmasını gerektirecek birçok iş grubunda günlük faaliyetleri oldukça kısıtlar” dedi.

24.12.2020Sağlık
Fatih’te fırınlar dezenfekte edildi

Fatih’te fırınlar dezenfekte edildi

Koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul Fatih’te bulunan fırınlar, ekipler tarafından dezenfekte edildi. Fırınların girişi, yerler, kapı ve kapı kolları temizlendi.

24.12.2020Gündem

Aşırı dezenfektan kullanımı ciltte farklı sorunlara neden olabiliyor

Koruma gücü sınırsız olmayan insan derisinin zararlı etkenlere direnebilecek, vücudu koruyabilecek bir halde tutulmasını sağlamanın, son derece önemli olduğunu söyleyen Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, aşırı dezenfektan kullanımının ciltte kurumaya, pullanmalara, çatlaklara ve incelmeye neden olacağı uyarısında bulundu.

24.12.2020Sağlık
Eskişehirde tedbirler etkisini gösterdi Test ve vaka sayısı düştü

Eskişehir'de tedbirler etkisini gösterdi! Test ve vaka sayısı düştü

Eskişehir'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında akşamları ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, filyasyon ekiplerince belirlenen kişilere yapılan test sayısını ve pozitif vaka sayısını düşürdü. Geçen hafta günlük ortalama 300 olan pozitif vaka sayısı 200'e gerilirken, evde tedavi görenlerin sayısı ise 3 bin 100 kişiden bin 782'ye düştü. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da düşüş yansırken, kısıtlamalar öncesinde neredeyse tamamı kırmızı olan kent haritasında yeşil alanlar arttı.

23.12.2020Gündem
Kalabalık ortamlarda bulaşma riski artıyor… Zatürreden korunmak mümkün

Kalabalık ortamlarda bulaşma riski artıyor… Zatürreden korunmak mümkün

Zatürre, akciğerlerin iltihaplanması sonucu özellikle de kış aylarında sıkça görülen ciddi bir enfeksiyondur. Tüm dünyada ve ülkemizde en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında bulunan zatürreden korunmanın en etkili yolu da güçlü bağışıklık sistemidir. Özellikle de koronavirüs semptomlarıyla çok sık karıştırılan zatürre hakkında merak edilenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Döndü Güneylioğlu ve Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Levent Cem Mutlu açıkladı.

22.12.2020Sağlık
Bursadan Avrupalı firmalara hijyen ürünü ihracatı

Bursa'dan Avrupalı firmalara hijyen ürünü ihracatı

Bursa'da yıllardır hijyen ürünleri alanında faaliyet gösteren bir işletme, Alman ve İsviçreli firmaların kendi isimlerini taşıyan ıslak mendil ve antibakteriyel jel üretimini gerçekleştiriyor.

22.12.2020Ekonomi
Doğu Karadenizden 5,6 milyon dolarlık dezenfektan ihraç edildi

Doğu Karadeniz'den 5,6 milyon dolarlık dezenfektan ihraç edildi

Doğu Karadeniz bölgesinden yılın ocak-kasım döneminde 5 milyon 583 bin 184 dolarlık dezenfektan ve koruyucu ürün ihracatı gerçekleştirildi.

22.12.2020Ekonomi
Ayvanın faydaları nelerdir Besin değeri nedir Ayva nasıl tüketilmelidir

Ayvanın faydaları nelerdir? Besin değeri nedir? Ayva nasıl tüketilmelidir?

Kış mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan ayva, tam bir vitamin ve mineral deposu. Peki ayvanın faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli? Uzmanlar, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

21.12.2020Sağlık
​Covid 19u atlattıktan sonra farklı hastalıklar oluşur mu

​Covid 19'u atlattıktan sonra farklı hastalıklar oluşur mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid -19'u bazı insanlar hafif geçirirken bazıları ise ağır geçirebiliyor. Aynı zamanda virüs vücuda girdikten sonra kas kaybı, pıhtı atması, zatürre gibi kişiden kişiye de farklı etkiler gösterebiliyor.

21.12.2020Sağlık
Paraları dezenfektanla yıkayıp, sobada kurutuyor

Paraları dezenfektanla yıkayıp, sobada kurutuyor

DENİZLİ'nin Sarayköy ilçesinde, tost satışı yapan büfe işleten Osman Kemah (50), koronavirüs salgını nedeniyle iş yerindeki paraları dezenfektan ile yıkayıp sobada kurutuyor.

21.12.2020Güncel
Bakır Minerali Nedir Bakır Mineralinin Faydaları Nelerdir

Bakır Minerali Nedir? Bakır Mineralinin Faydaları Nelerdir?

Kadim kültürde bilinen kısmıyla 5000 yıldan fazla zamandır kullanılan bakır gerek mutfak malzemesi gerek aksesuar olarak hem ailesinin sağlığının ayakta tutmak hem güzelliğini korumak isteyen kadınların kurtarıcısıydı. Günlük hayatımızda insanlığa katkısı ise kablo içindeki kullanımından daha fazlası. Enerji Tıbbi Uzmanı Emine Baran, bakır mineralini anlattı ve uyarılarda bulundu.

21.12.2020İyi Yaşam
Boronun bulaşık temizlik ürününde hedef tüm tüketiciye ulaşmak

Boron'un bulaşık temizlik ürününde hedef tüm tüketiciye ulaşmak

Eti Maden Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu, temizlik ve hijyen sektörüne verdikleri öneme değinerek, "Geliştirdiğimiz son temizlik ürünü bulaşık deterjanı oldu. Doğal ürünler kategorisinde yer alan bir alternatif. Normal piyasadaki ürünlere göre bizimki bir üst segment. Neden? Çünkü biz doğal ürünler sınıfında yer alıyoruz. Onlar da biliyorsunuz çok pahalı. Tüm tüketiciye maalesef ulaşamıyor. Bizim ürünümüz onlardan 2-3 kat daha ekonomik olarak raflarda yerini aldı" dedi.

20.12.2020Ekonomi
Yılın kelimesi ‘karantina’ seçildi, peki ya diğerleri

Yılın kelimesi ‘karantina’ seçildi, peki ya diğerleri?

Cambridge Sözlüğü her yıl olduğu gibi, yılın kelimesini açıkladı: Karantina! 2020’ye damgasını vuran koronavirüs salgını tüm dünya dillerinde sıklıkla kullanılan kelimelerin değişimine de sebep oldu. Bu kelimelerin bazıları ‘aşı, maske, hijyen’ gibi bildiğimiz fakat sık kullanmadığımız sözcüklerken bazıları bugüne kadar adını dahi duymadığımız yeni terimler olarak dillere pelesenk oldu: Entübe, filyasyon, stokin fırtınası… İşte COVID-19 sebebiyle bu yıl dilimizden düşmeyen kelimelerin A’dan Z’ye listesi…

20.12.2020Hürriyet Pazar
Son dakika haberi: Saat 21.00 itibarıyla başladı İşte hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının detayları

Son dakika haberi: Saat 21.00 itibarıyla başladı! İşte hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının detayları

Son dakika haberi... Koronavirüs tedbirleri kapsamında başlayan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat 21.00 itibarıyla başladı. Sokağa çıkma kısıtlaması cumartesi ve pazar günleri kesintisiz olarak uygulanacak. İşte 56 saat sürecek ve tüm Türkiye'de uygulanacak olan 19-20 Aralık hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili tüm detaylar.

18.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Eğitimin eve taşındığı yıl

2020 hayatımızın birçok alanında olduğu gibi eğitimde de zorlu bir yıl oldu. Pandemi nedeniyle eğitim eve taşındı, sınavlar online yapıldı. İşte geçtiğimiz yıl koronanın eğitim alanında yaptığı köklü değişiklikler...

2.01.2021

Sizce Şanlıurfa mı haklı Adıyaman mı?

İki kentimiz çiğ köfte yüzünden karşı karşıya… “Çiğ köfte bizim” diyen Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2008’de coğrafi işaret tescilini aldı. ”Çiğ köftenin anavatanı biziz” diyen Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ise 5 yıl önce ‘Etsiz çiğ köfte’nin coğrafi işaret tescilini kaptı. Peki ama hangisi haklı. Geçmişi 4 bin yıl öncesine Hz. İbrahim dönemine dayanan bu lezzet hangi yöremize ait… Tartışmalar süredursun, ben sizin için bir sanal çiğ köfteci turu hazırladım… Acılısı da var, etlisi de etsizi de… Peki siz hangisini seviyorsunuz?

31.12.2020

Zihnimizde iz bırakan lezzetli hareketler

Son haftası biten yıla dair damakta kalanları yazmak âdettendir. Ama 2020 gibi zorlu geçen bir yılın ardından damağımdan ziyade zihnimde yer eden, umut yeşerten ve ilham kaynağı olacak hareketleri kaleme almak istedim.

27.12.2020

Öyle geniş ve öyle derin ki...

HÜRRİYET Bursa gazetesi abonesi olan emekli öğretmen Özcan Şenel, şikâyetini şöyle dile getiriyor:

22.12.2020

Pandemide tadım

Gambero Rosso yayın grubu, İtalya’nın Zeytinyağları Rehberi’nin bu sene de yapılmasına karar verdi ve geçtiğimiz pazartesi tadımlara başladık.

21.12.2020

Hikâyesi olan objeler masanızda bulunsun

Küçük yaşlardan beri tutkusu olduğu sofra ve dekorasyonu mesleğe çeviren Berrin Ak, renkli ve farklı tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Sofra ve dekorasyona yön veren sevgili Berrin Ak, Amerika’nın popüler dekorasyon markası MacKenzie-Childs’i Türkiye’ye getirerek dekorasyona olduğu tutkusunu, başarılı bir kariyere çevirdi. Pandemi dolayısıyla uygulanacak tedbirler kapsamında evlerimizde gireceğimiz yeni yılda, yıl başı akşamı için de şık bir sofranın tüyolarını veren Berrin Ak ile sofra, dekorasyon ve modayı konuştuk.

20.12.2020