EKSTRA
MENÜ

Ders

Ders ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ders haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 60.426 Ders haberi bulunmuştur.

Ders Haberleri

Son dakika haberler: Adalet Bakanı Gül: Acımıza yönelik suç teşkil eden ifadeler asla kabul edilemez

Son dakika haberler: Adalet Bakanı Gül: Acımıza yönelik suç teşkil eden ifadeler asla kabul edilemez

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İzmir Seferihisar açıklarındaki depremin ardından sosyal medyadan olumsuz paylaşımlar yapanlarla yıkılan binaların sorumlularına ilişkin hukuki sürecin başlatıldığını belirterek, "Acımız varken, bu acımızı suistimal eden, acımıza yönelik suç teşkil eden ifadeler asla kabul edilemez. Beklentimiz bu konuda suçluların hak ettiği cezayı almasıdır" dedi.

6.11.2020Gündem
Son dakika haberler: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ABD seçimi açıklaması

Son dakika haberler: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ABD seçimi açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'deki seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu:"Kim seçilirse seçilsin, herhangi bir ülkeye nasıl yaklaşıyorsak yeni Amerikan yönetimine de aynı şekilde yaklaşacağız" dedi.

6.11.2020Gündem
Uzun Süre Ekrana Bakmak Miyopi Sebebi

Uzun Süre Ekrana Bakmak Miyopi Sebebi!

Her ne kadar yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş yapıldıysa da pek çok ders hala internet üzerinden, yani uzaktan yapılmaya devam ediyor. Çocukların gün içerisinde bilgisayar başında geçirdikleri süre hiç de az değil. Bu da çocuklarda 'miyopi' yani uzağı görememe sorununu giderek yaygınlaştırıyor.

6.11.2020İyi Yaşam
Bilgisayar oyunlarının çocuklarımıza kattıkları var ancak…

Bilgisayar oyunlarının çocuklarımıza kattıkları var ancak…

Pandemi dönemiyle birlikte evde geçirilen zaman arttı. Özellikle çocuklar eğitim sisteminin de online olması nedeniyle ekran başında daha çok zaman geçirmeye başladı. Buna bir de bilgisayar oyunları eklenince anne ve babalar sorun yaşamaya başladı.

BİLSEM’ler de yüz yüze eğitime başladı

BİLSEM’ler de yüz yüze eğitime başladı

BİLSEM'lere kayıtlı 1, 2, 3, 4, 5, 8'inci sınıflar ile 9'uncu sınıf öncesi hazırlık sınıfları ve 9 ve 12'nci sınıflarındaki öğrenciler, bu merkezlerde yüz yüze eğitimlerine başlayacak. BİLSEM'e kayıtlı öğrenciler de yüz yüze eğitimlerine haftada en fazla iki gün devam edebilecek. Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak.

6.11.2020Eğitim
Dr. Murat Topoğlu kimdir, kaç yaşında İşte Dr. Murat Topoğlunun hayatıyla ilgili bilgiler

Dr. Murat Topoğlu kimdir, kaç yaşında? İşte Dr. Murat Topoğlu'nun hayatıyla ilgili bilgiler

Dr. Murat Topoğlu katıldığı programlarda yaptığı açıklamalarla gündeme gelmeye devam ediyor. 1998 yılı Kasım ayında Brezilya’da yapılan Çin Tıbbı Kongresinde Brezilya’dan davet alan Dr.Murat TOPOĞLU obezite tedavisi konusunda konferans ve workshop yapmıştır. Peki, Dr. Murat Topoğlu kimdir, kaç yaşında? İşte Dr. Murat Topoğlu'nun hayatıyla ilgili bilgiler

6.11.2020Televizyon
İngiliz basını, Manchester United ile alay etti Ne çektin be...

İngiliz basını, Manchester United ile alay etti! 'Ne çektin be...'

İngiliz medyası ve kulübün efsane futbolcuları, Manchester United için, “10 yaş altındaki altyapı oyuncularını dahi utandıracak hatalar yaptılar. İlk gol o kadar komik ve gülünç ki; Demba Ba bile inananamış olabilir” dedi.

6.11.2020Futbol
Bakıştaki pası alan öyküler

Bakıştaki pası alan öyküler

Canan Tan, ‘Anneannem İnternette’ adlı kitabında topladığı mizah öyküleriyle bakışımızdaki depresif körelmeyi ve yıkımı, hayatın eski güzel anısıyla aydınlatıp onarıyor. Okurken sadece gülmüyoruz, daha çok bir zamanlar nelere nasıl da güldüğümüzü hatırlamaya başlıyoruz. Bu hüzünlü hatırlayış kalbimizin yükünü de hafifletmeye başlıyor.

5.11.2020Kitap Sanat
AÖF güz dönemi sınavları ne zaman İşte AÖF vize tarihi

AÖF güz dönemi sınavları ne zaman? İşte AÖF vize tarihi

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) güz dönemi vize sınavları için geri sayım başladı. Lisans veya önlisans eğitimlerini açıktan tamamlamaya çalışan öğrencileri ilgilendiren AÖF güz dönemi vize sınavlarının ne zaman yapılacağı, AÖF öğrencileri tarafından merakla araştırılıyor. Peki, AÖF güz dönemi sınavları ne zaman?

5.11.2020Gündem
Uzaktan eğitim gören çocuklar için dekorasyon önerileri

Uzaktan eğitim gören çocuklar için dekorasyon önerileri

Pandemi sürecinde çocuklar vaktini evde geçiriyor. Eğitimin de evden devam ettiği bu dönemde küçük bireylerimize yardımcı olmak adına ders çalışma ortamlarını konforlu hale getirmemiz gerektiğini ifade eden Mimar ve İç Mimar Eda Yürenk Odabaş, konuyla ilgili yapılabilecekleri anlattı.

5.11.2020Dekorasyon
Ücretli öğretmen maaşı ne zaman yatar

Ücretli öğretmen maaşı ne zaman yatar?

Ücretli öğretmen maaşı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders başı hesaba göre yatırılmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullardaki ihtiyaca göre görevlendirilen ücretli öğretmenler, belirli branşlara göre görev alıyor. Peki, ücretli öğretmen maaşı ne zaman hesaplara yatırılır? İşte, ücretli öğretmen maaşı hakkında detaylı bilgiler

5.11.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İzmirde 1 milyon 400 bin metrekare tahsis edildi

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İzmir'de 1 milyon 400 bin metrekare tahsis edildi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. İzmir depremine ilişkin, "1 ay içinde deprem konutlarının yapımına başlayacağız. Önümüzdeki yıl bitmeden de hak sahiplerine evlerini teslim etmiş olacağız." diyen Erdoğan, "İzmir'de 1 milyon 400 bin metrekarelik alanı rezerv alanı olarak yapılacak olan konutlara tahsis ettik. İstiyoruz ki zemin sorunu olmasın." ifadelerini kullandı.

5.11.2020Gündem
ABD seçimlerinin en çok ilgilendirdiği ülkeden bomba yorum

ABD seçimlerinin en çok ilgilendirdiği ülkeden bomba yorum

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinde kıyasıya yarış sürerken, seçim sonucunun dünyada en derinden etkileyeceği ülkeler arasında başı çeken İran'dan kritik bir yorum geldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, seçimi kimin kazanacağını önemsemediklerini ifade etti.

4.11.2020Dünya
Bakan Selçuk açıkladı: Yatırım bütçesini yüzde 94 artırıyoruz

Bakan Selçuk açıkladı: Yatırım bütçesini yüzde 94 artırıyoruz

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tekli eğitime geçiş ve okul öncesi eğitim hedefimiz, uzaktan eğitim, okullardaki deprem güçlendirme faaliyetleri ve meslek liselerinin atölye altyapısı gibi özel önem verdiğimiz alanlar için Milli Eğitim Bakanlığı yatırım bütçesini, 5,8 milyar liradan yüzde 94 artırarak 11,3 milyar liraya çıkartıyoruz" dedi.

3.11.2020Gündem
Eğitim bütçesi komisyonda kabul edildi

Eğitim bütçesi komisyonda kabul edildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tekli eğitime geçiş ve okul öncesi eğitim hedefimiz, uzaktan eğitim, okullardaki deprem güçlendirme faaliyetleri ve meslek liselerinin atölye altyapısı gibi özel önem verdiğimiz alanlar için MEB yatırım bütçesini, 5.8 milyar liradan yüzde 94 artırarak 11.3 milyar liraya çıkartıyoruz" dedi.

3.11.2020Eğitim
Yüz yüze eğitimde üçüncü kademe başladı

Yüz yüze eğitimde üçüncü kademe başladı

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitime geçiş için bir adım daha attı. Üçüncü kademede 5 ve 9’uncu sınıflar da okullarına kavuştu. Öğrenciler okula yine haftada iki gün gidecek. 5’inci sınıflar günde 6 derse girecek ve haftada 12 saat okulda kalacak. İmam hatip ortaokulları haftada 14 saat, 9. sınıflar ise 16 saat ders görecekler.

3.11.2020Eğitim
Hülya Avşardan İzmir paylaşımı: İçim yanıyor ama biliriz ki ateş düştüğü yeri yakıyor

Hülya Avşar'dan İzmir paylaşımı: İçim yanıyor ama biliriz ki ateş düştüğü yeri yakıyor

İzmir'de cuma günü meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde vefat edenlerin sayısı 91'e yükseldi. AFAD'dan yapılan açıklamada yaralananların sayısının ise 994 olduğu belirtildi.

2.11.2020Magazin
Son Dakika | Rıdvan Yılmazdan Caner Erkine övgü Gelmiş en geçmiş en iyi sol beklerden...

Son Dakika | Rıdvan Yılmaz'dan Caner Erkin'e övgü! "Gelmiş en geçmiş en iyi sol beklerden..."

Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş forması giyen 19 yaşındaki genç sol bek Rıdvan Yılmaz, Türkiye Futbol Federasyonu'nun aylık yayınlanan Tam Saha Dergisi'ne samimi bir röportaj verdi. Rıdvan Yılmaz, Caner Erkin hakkında, "Caner Erkin, Türkiye’ye gelmiş en iyi sol beklerden bir tanesidir. Belki de en iyisidir." ifadelerini kullandı.

2.11.2020Futbol
Son dakika: Bakan Akardan virüs uyarısı: Sahte kahramanlıklar ihanete kadar gider

Son dakika: Bakan Akar'dan virüs uyarısı: Sahte kahramanlıklar ihanete kadar gider

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri yayımlamasına tepki göstererek, "Bu açıkça insanların kutsalına bir saldırıdır, bunu da şiddetle kınıyoruz. Bu aynı zamanda terörün mizah halidir. Terörün mizaha dönüşmüş şeklidir. Bu bir terörist faaliyettir, insanları rahatsız eden, tahrik eden, insanları aşağılayan." dedi.  Akar ayrıca, "Bu salgın konusunda hiçbir şekilde bireysel kahramanlık yok. Bireysel kahramanlık gibi görünen sahte kahramanlıklar ihanete kadar gider. Çünkü bir kişinin dikkatsizliği bütün kitleyi, toplumu olumsuz etkiliyor ve kontrol edilemez zincirleme bir reaksiyona sebep oluyor.'' ifadelerini kullandı.

2.11.2020Gündem
Üniversitelerde dijital eğitim kültürü şekilleniyor

Üniversitelerde dijital eğitim kültürü şekilleniyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçtiğimiz mart ayında uzaktan öğretime zorunlu geçiş yapan üniversiteler; akademik eğitimde verimliliği artıracak alternatif öğretim metotlarına yönelmeye başladı. Online eğitim ile yüz yüze eğitimin birlikte uygulandığı, hibrit, blended learning (harmanlanmış eğitim) ya da karma eğitim olarak adlandırılan model de bu metotlardan biri. Yeni akademik yılda “Blended Learning (Karma Eğitim)” adıyla bu eğitim modelini de devreye alan İstanbul Kültür Üniversitesi’nde (İKÜ), öğrenciler sınıf ortamındaki derslere hem fiziksel olarak hem de üniversitenin kurumsal uzaktan eğitim çözümü CATS üzerinden online olarak eş zamanlı katılabiliyor.

2.11.2020Eğitim
Tunceli’de 5 ve 9uncu sınıflarda ders zili çaldı

Tunceli’de 5 ve 9'uncu sınıflarda ders zili çaldı

TUNCELİ'de ülke genelinde olduğu gibi yüz yüze eğitime geçişte 3'üncü aşamaya gelinirken, 5 ve 9'uncu sınıf öğrencileri aylar sonra yüz yüze eğitimin heyecanını yaşadı.

2.11.2020Gündem
Çukurova’nın gelecek hedefleri

Çukurova’nın gelecek hedefleri

Çukurova Üniversitesi ülkemizin kurumsallaşma sürecini tamamlamış, üniversite kültürünün kökleri çok eskiye uzanan ve çevresindeki illerin de akademik kalkınmasında önemli rol oynayan, temelleri sağlam atılmış büyük bir kurumu. Bunun yanında teknolojik gelişmelere bağlı olarak açılan yeni fakültelerle gelişmeye devam eden bu yapının, kendine özgü dinamikleri ve farklı ihtiyaçları var.

2.11.2020Eğitim
Son dakika haberler: Çöken Rıza Bey Apartmanı’nın eski yöneticisi anlattı: Zeminden endişelendik’

Son dakika haberler: Çöken Rıza Bey Apartmanı’nın eski yöneticisi anlattı: 'Zeminden endişelendik’

Çürük raporu olan Rıza Bey Apartmanı’nın enkazında 16 yaşındaki ikiz çocuklarının kurtarılmasını bekleyen eski apartman yöneticisi Alican Alpgündüz, “Buralar eskiden bamya tarlasıymış. Zeminden şüphelendik, incelenmesini istedik. Çoğu şehir dışındaki daire sahiplerini bir araya getiremediğimiz için öyle kaldı” dedi.

2.11.2020Gündem
EBA TV canlı ders giriş ekranı: İşte 2 - 6 Kasım TRT EBA TV ilkokul, ortaokul, lise ders programı

EBA TV canlı ders giriş ekranı: İşte 2 - 6 Kasım TRT EBA TV ilkokul, ortaokul, lise ders programı

EBA TV canlı ders giriş ekranı ve ders programı öğrenciler tarafından yoğun ilgi görüyor. Milli Eğitim Bakanlığı her hafta TRT EBA TV ders programını yayımlıyor. 2 -6 Kasım TRT EBA TV haftalık ders programı EBA TV ilkokul, EBA TV ortaokul ve EBA TV lise kanalları için belli oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 2 Kasım’da 5. ve 9. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlayacak.  İşte TRT EBA TV ders programı ve giriş ekranları

2.11.2020Eğitim
Günlük Burç Yorumları: 2 Kasım Pazartesi Günlük Oğlak, Kova, Balık ve Diğer Burç Yorumları

Günlük Burç Yorumları: 2 Kasım Pazartesi Günlük Oğlak, Kova, Balık ve Diğer Burç Yorumları

Günlük burç yorumlarınızı okudunuz mu? 2 Kasım'da aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında burcunuzu neler bekliyor? Uzman Astrolog Aygül Aydın 2 Kasım günlük burç yorumlarını açıkladı! Aygül Aydın, 2 Kasım Pazartesi günü Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor detaylı olarak anlattı. 2 Kasım Pazartesi günü burç yorumlarınız...

2.11.2020Astro Gündem
Pandemide organ nakli durmadı

Pandemide organ nakli durmadı

Organ naklinin birçok hastanın tek şansı olduğunu vurgulayan Gaziantep Tıp Fakültesi’nden Prof. Sacid Çoban, pandemi döneminde çalışmalarına ara vermediklerini söyledi. Böbrek Nakli Akademisi’ni hayata geçirdiklerini, ‘Hayata İz Bırak’ adı ile de organ bağışı kampanyası başlattıklarını kaydeden Prof. Çoban, bağışçılardan destek beklediklerini açıkladı.

2.11.2020Ekonomi
AÖF anadolu.edu canlı ders izleme ekranı - AÖF online canlı dersler nasıl izlenir

AÖF anadolu.edu canlı ders izleme ekranı - AÖF online canlı dersler nasıl izlenir?

AÖF canlı ders uygulaması için Anadolu Üniversitesi'nden son dakika açıklama geldi. AÖF kayıtlarının ardından online derse başlayan üniversite, çevrim içi Canlı Ders etkinliklerinin 2 Kasım Pazartesi günü başlayacağını duyurdu. Anadolu Üniversitesi'nde yükseköğrenimine devam eden öğrenciler anadolu.edu üzerinden AÖF canlı ders izleme ekranıyla bağlantı kuracaklar. "Canlı Ders Takvimi" alanında ders programları da öğrenilecek. Peki, AÖF online canlı dersler nasıl izlenir? İşte, Açıköğretim Fakültesi canlı ders izleme ekranı ve konuyla ilgili ayrıntılar.

1.11.2020Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğandan çarpıcı açıklamalar: Irkçı terörizm, batı ülkelerinde veba gibi yayılmakta

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar: "Irkçı terörizm, batı ülkelerinde veba gibi yayılmakta"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Soykırım: Srebrenitsa’dan Alınan Dersler" başlıklı Liderler Zirvesine bir video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan hakları ve demokrasi konusunda dünyaya ders veren ülkelerin, bugün İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığında başı çektiğini görüyoruz. Irkçı terörizm birçok Batı ülkesinde veba gibi yayılmakta kimi zaman devlet başkanlığı seviyesinde himaye görmektedir." dedi.

1.11.2020Gündem
ABD’li uzmanlar uyardı 1918deki ikinci dalgadan ders alınmalı

ABD’li uzmanlar uyardı! 1918'deki ikinci dalgadan ders alınmalı

Dünya genelinde 1918 yılında başlayan grip salgının (Influenza) detayları hakkında bilgi veren ABD'li uzmanlar, koronavirüsün ikinci dalgasıyla mücadelede 1918 Gribinin ikinci dalgasından dersler çıkarılması gerektiğini ifade etti. Grip virüsünün mutasyona uğraması, virüsün soğukta daha uzun süre havada tutunması, kış aylarında burun zarlarının kuruması ve enfeksiyona açık hale gelmesi 1918 grip salgınının ikinci dalgasının daha ölümcül hale getiren sebepler arasında yer alıyor.

1.11.2020Dünya
Yüz yüze eğitimde üçüncü aşama başladı

Yüz yüze eğitimde üçüncü aşama başladı

Yüz yüze eğitimde üçüncü aşamanın başlamasıyla birlikte 5’inci ve 9’uncu sınıflar da haftada iki gün okula gidecek. Yüz yüze eğitim resmi ve özel ortaokul 5’inci sınıflarda haftada iki gün toplam 12 ders saati, imam hatip ortaokullarında ise haftada iki gün toplam 14 ders saati uygulanacak. Lise 9’uncu sınıflarda, haftada iki gün toplam 16 ders saati yapılacak. Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak. Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler, uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

1.11.2020Eğitim
Uzaktan eğitimi bir de öğretmenlerden dinleyin: Derste adeta Cem Yılmaz’ım, şov yapıyorum ama...

Uzaktan eğitimi bir de öğretmenlerden dinleyin: 'Derste adeta Cem Yılmaz’ım, şov yapıyorum ama...'

Koronavirüsün hayatımıza getirdiği en büyük yeniliklerden biri uzaktan eğitim oldu. Öğretmenlerimiz artık tahta önünden değil, ekran başından sesleniyor çocuklara. Şimdiye kadar öğrenci ve ebeveynler anlattı, peki öğretmenler ne yaşıyor bu süreçte? Kimi devlet kimi özel okuldan öğretmenlerle konuştuk. Öğrencilerin ilgisini ekranda tutmak için şov yapan, sesini yükselterek konuştuğu için sertlikle suçlanan, derste oyun oynayan çocuklarla baş etmeye çalışan öğretmenler yine de pes etmiyor!

Depreme derste yakalandı

Depreme derste yakalandı

Ege Ilgaz Yüksel, Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci kabul eden, köklü okullarından birinde, İstanbul Erkek Lisesi’nde 10’uncu sınıf öğrencisiydi.

1.11.2020Gündem
Son Dakika Haberi | Galatasarayda Marcaodan sakatlık açıklaması

Son Dakika Haberi | Galatasaray'da Marcao'dan sakatlık açıklaması!

Galatasaray'ın Brezilyalı stoperi Marcao, Ankaragücü'nü 1-0 mağlup ettikleri maçın ardından konuştu.

31.10.2020Futbol
İstanbul’da ‘hazır bulunuşluk’ uygulaması

İstanbul’da ‘hazır bulunuşluk’ uygulaması

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından 1 Kasım'da kent genelinde hazır bulunuşluk uygulaması yapılacak.

31.10.2020Eğitim
Mesele bisiklet değil insanın korkularını aşabilmesi

Mesele bisiklet değil insanın korkularını aşabilmesi

Bisiklet son zamanların en popüler ulaşım araçlarından biri haline geldi. Bisiklet sürmeyi bilmeyenler, çocukluklarında, gençliklerinde öğrenemeyen ama içinde kalanlarsa şimdi kurslara koşuyor. Instagram’daki ‘Bisiklet Eğitimleri’ hesabının eğitmenleri ve öğrencileri hikâyelerini anlatıyor...

Yazar Sonuçları

Canlı canlı bütçe

Şu sıralar Meclis’in en renkli komisyonu, Plan Bütçe. Komisyondaki bütçe görüşmelerinde hem çok net eleştiriler yapılıyor hem de ilgililer bunları not olarak sorunlarla yüzleşiyor.

7.11.2020

Cumartesileri de yüz yüze sınav...

Pandemi sürecinde bazı sınıflar için uzaktan eğitim devam etse de sınavlar okullarda yüz yüze yapılmaya başlandı. Tarihlerine okullardaki zümre kurulunun, yani öğretmenlerin karar verdiği sınavlar, yığılmayı önlemek için ihtiyaç duyulması halinde cumartesi günleri de yapılıyor...

7.11.2020

Daha iyi bir koordinasyon şart

DÜNKÜ yazımda Hilton İzmir’in depremzeler için kullanılabileceğini yazmıştım.

6.11.2020

İngilizce dersi öğreniminde nelere dikkat edilmeli?

Ortaokul, lise ve üniversite öğrenimim boyunca İngilizce sevdiğim derslerden biri olmuştu hep. Bu sebeple de notlarım gayet iyiydi. Ben de İngilizce’ye yeteneğim olduğunu düşünüyordum. Durumun böyle olmadığını İngiltere’ye gittiğimde anladım. Zaten iki haftalığına gitmiştim ve ilk hafta konuşulan hiçbir şeyi anlamamıştım.

5.11.2020

İYİ FİKİR: Bir kira bir yuva

“BİR kira bir yuva” kampanyası İzmir’de evlerini kaybedenler için çok iyi bir fikir...

5.11.2020

Fizik dersi öğreniminde yaşanan güçlüklerin sebepleri ve çözüm önerileri

Fizik dersi öğrencilerin en çok güçlük yaşadığını belirttiği derslerin başında geliyor. Bu sene yapılan üniversiteye giriş sınavının ikinci basamağı olan AYT’de fizik sorularının net ortalaması 14 soruda 1,03 olarak açıklandı.

4.11.2020

“Askıda tablet” projesi

Ankara Next Level Alışveriş Merkezi olarak “Askıda tablet” kampanyası başlattık. Bu projeyle Ankara’da eğitim gören ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşacağız ve onlara tablet dağıtarak eğitimden geri kalmamalarına yardımcı olacağız.

4.11.2020

Yalan, doğal afetlerden daha büyük felakettir

İzmir’deki depremin hemen ardından gencecik bir insan, sohbet ederken depremin büyüklüğünün 7.0 olduğunu ancak hükümetin “afet bölgesi ilan etmemek için” rakamı düşük gösterdiğini ve bu yüzden AFAD’ın büyüklüğü 6.6 olarak açıkladığını söyleyince, geçmiş yıllara gittim.

4.11.2020

Çok fena sallandık canlarımız yandı

BİRİ “6.6” diyor, diğeri “6.9”. Dışarıdan gelen rakam: “7”. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ertesi günüydü. Sokak bir anda doldu, evler boşaldı. Ayılanlar, bayılanlar, telefonlara sarılanlar. Siren sesleri geldi peş peşe. Camiden anons yapılıyor, “Aracınızla trafiğe çıkmayın. Yoğunluk yaratıp ambulans ve benzeri araçları engellemeyin, yolları tıkamayın” diye.

3.11.2020

İçimdeki Çocuk

Hepimizin içinde kuşkusuz ufak, tatlı, sevecen, eğlenceli bir çocuk var. Hayatın karmaşası içinde başımıza ne gelirse gelsin, bütün olumsuzluklar, istenmeyen olaylar ve kontrolümüzde olmayan koşullar içinde dahi hayata tutunmamıza, yaşama sevincimizi canlı tutmaya ve yine de umutla, sevgi ve motivasyonla yola devam etmemize yardımcı olan o şahane çocuksu taraflarımız hem bizi biz yapan hem de birbirimize yakınlaşmamıza neden olan tarafımız. Bu tarafımızı kaybetmemek için inatla duygularımıza sahip çıkabiliyor olmamız çok anlamlı ve gerekli.

3.11.2020

Türkçe, İngilizce, matematik ve fizik dersleri nasıl öğrenilmeli?

Yıllar süren ve hâlâ da devam eden öğretmenlik ve öğrencilik hayatım boyunca yaptığım gözlemlerde öğrencilerin en çok zorlandığı dört ders olduğunu gördüm.

3.11.2020

Deprem gerçeğini bir kez daha hatırladık

UZMANLARIN ilk yorumlarını dinleyince insan ürperiyor.

2.11.2020