EKSTRA
MENÜ

Ders Çalışma

Ders Çalışma haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ders Çalışma hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 8.453 Ders Çalışma haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ders Çalışma Haberleri

LGS için son üç gün beslenmeye dikkat

LGS için son üç gün beslenmeye dikkat!

LGS haftasında öğrenciler son tekrarlarını yaparken uzmanlar da ders çalışma programı kadar beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Uzmanlar, özellikle adayların sınavdan önceki son üç gün açıkta satılan yiyeceklerden uzak durmalarını, ev yemeklerini tercih etmelerini öneriyor.

29.05.2018Eğitim
LGS öncesi sınav kaygısıyla başa çıkmanın 4 yolu

LGS öncesi sınav kaygısıyla başa çıkmanın 4 yolu

Binlerce öğrenci ve velinin merakla beklediği Liseye Giriş Sınavı 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Peki TEOG sınavının yerine getirilen ve ilk kez uygulanacak bu sınav öncesi nelere dikkat etmek gerekiyor? Uzman Psikolog Betül Küçükardalı, sınav kaygısıyla başa çıkmanın yollarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

29.05.2018Etkinlikler
Uzmanlar: LGS’ye psikolojik olarak da hazırlanın

Uzmanlar: LGS’ye psikolojik olarak da hazırlanın

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri, LGS için çalışmalarını hızlandırırken, uzmanlar uyarıyor: “Akademik çalışmaların yanı sıra psikolojik olarak da kendinizi sınava hazırlamanız gerekiyor.”

26.05.2018Eğitim
Hafta sonunun en sakin adresi: Misi

Hafta sonunun en sakin adresi: Misi

Şöyle bir köy havası alayım, su kenarında oturup güzel bir yemek yiyeyim üstüne biraz da kitap karıştırıp bir de fotoğraf sergisi gezeyim derseniz Misi Köyü tam da aradığınız yer. Sıradışı bir köy için gösterilebilecek belki de en iyi örneklerden. İşte size yeşil Bursa’nın en yeşil köşelerinden Misi Köyü detayları…

24.05.2018Nadiye ÇAĞLAR
Uzmanlar: Yeni çıkan denemeleri çözün

Uzmanlar: Yeni çıkan denemeleri çözün

MEB’in belirlediği 1.367 okula girmek için yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılacağı Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) iki hafta kaldı. MEB kılavuzuna göre, bugün sınava giriş belgeleri açıklanacak. Uzmanlar, adayları son çıkan denemeleri çözmesi, aileleri de olağanüstü bir durum varmış gibi davranmaması konusunda uyarıyor. İşte 2 Haziran’daki sınav için uzman önerileri.

21.05.2018Eğitim
Okulda kitap fuarı başladı

Okulda kitap fuarı başladı

Bir kolej tarafından düzenlenen ve 25 yayınevinin katıldığı kitap fuarı başladı. Öğrencilerin Türk edebiyatından dünya klasiklerine kadar birçok eserle buluştuğu fuar kapsamında yapılan sosyal sorumluluk projesiyle öğrencilerin evlerinden getirdikleri kitaplar toplanarak köy okullarına gönderilecek.

16.05.2018Eğitim
LGS’ye hazırlıkta stresle başa çıkma stratejileri

LGS’ye hazırlıkta stresle başa çıkma stratejileri

Bu yıl sınavla öğrenci alacak okullara girişte uygulanacak Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) yaklaşık bir ay kaldı. İlk defa uygulanacak sistemle ilgili birçok belirsizliğin olması öğrencilerde kaygı ve stresin artmasına neden oluyor. “Neye, nasıl çalışsam; hangi liseye kaç puanla girsem” diye düşünen öğrenciler için bu dönemde stresle başa çıkma yolları arasında, “konuyu öğrenmek, ders çalışma süresini kısaltmamak, hedefleri hatırlamak ve aile desteği” sayabiliriz.

30.04.2018Eğitim
23 Nisan’da her yer şiir, bayrak, marş oluyor

23 Nisan’da her yer şiir, bayrak, marş oluyor

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı... Mustafa Kemal Paşa’nın biz çocuklara hediye ettiği özel, sevinçli ve en büyük ödüllü gün.

23.04.2018Eğitim
Ders çalışmaya dalan öğrenciler okulda mahsur kaldı

Ders çalışmaya dalan öğrenciler okulda mahsur kaldı

Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki ortaokulda ders çalışırken saatin farkına varmayan iki öğrenci, dış kapının kilitlenmesiyle yaklaşık 1 saat içeride mahsur kaldı.

20.04.2018Eğitim
YKS’de eksik konularınızı tamamlayın

YKS’de eksik konularınızı tamamlayın

YKS, 23-24 Haziran’da yapılacak. Hayalindeki üniversiteye girmek isteyen adaylar için oldukça az bir süre kaldı. TYT'ye 2 milyon 322 bin 421, ikinci oturum AYT'ye ise 1 milyon 982 bin 669 kişi başvurdu. Uzmanlar, adaylara istedikleri üniversiteyi ve bölümü kazanabilmeleri için kalan süreçte nasıl bir yol izlemeleri konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

14.04.2018Eğitim
Ölçme değerlendirmede değişim zamanı

Ölçme değerlendirmede değişim zamanı

Birçok ülke bilimsel araştırma bulgularına dayanarak eğitim sistemlerini geliştirmek, sorunları çözmek, modeller geliştirerek yenilikçi eğitim anlayışlarını dünyaya yaymak istiyor. Ülkeler bu hedeflere ne derece ulaştığını anlayabilmek için bilimsel bir “ölçme ve değerlendirme” anlayışına ihtiyaç duyuyor.

2.04.2018Eğitim
Uzmanlardan ‘oyunla eğitim’e destek

Uzmanlardan ‘oyunla eğitim’e destek

Çocukların eğitiminde, yaş ve gelişim düzeyine uygun yöntem ve tekniklerin başında eğlenerek öğrenmeyi ifade eden oyunlar geliyor. Uzmanlar da ‘oyunla eğitim’in çocuğun kalıcı ve hızlı öğrenmesinde etkili olduğunu belirtiyor.

28.03.2018Eğitim
YKSye yaklaşık 3 ay kaldı… Hazırlığa hız vermek için 8 öneri

YKS'ye yaklaşık 3 ay kaldı… Hazırlığa hız vermek için 8 öneri

YKS’ye yaklaşık üç ay var. Üniversite adayları, 23-24 Haziran’da TYT ve AYT’de istedikleri üniversiteye girmek için ter dökecek. Heyecan şimdiden başladı. Peki, adaylar bu süreyi nasıl değerlendirmeli?

19.03.2018Eğitim
Üniversiteye kitap görünümlü kütüphane

Üniversiteye kitap görünümlü kütüphane

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde kitap görünümlü bir kütüphane inşa edildi.

15.03.2018Kampüs
Kitap görünümlü kütüphane öğrencileri bekliyor

Kitap görünümlü kütüphane öğrencileri bekliyor

AÇÜ bünyesinde inşa edilen kitap görünümlü kütüphane hizmet vermeye başladı.

14.03.2018Eğitim
Müfredatta ‘bağımlılıkla mücadele’ vurgusu

Müfredatta ‘bağımlılıkla mücadele’ vurgusu

MEB tarafından güncellenen müfredatta, değerler eğitimi kapsamında tüm derslerde bağımlılıkla mücadele ve önlemeye yönelik kazanımlara yer verildi. İlkokullardan lise son sınıflara kadar bazı derslerde bağımlılık yapıcı maddelere karşı mücadele ayrı başlıklar halinde vurgulandı.

6.03.2018Eğitim
Nasıl, ne için ve ne tür bir insan yetiştireceğiz

Nasıl, ne için ve ne tür bir insan yetiştireceğiz?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), başarıyı yakalayabilmemiz için öncelikle bütün eğitimimizin ana su deposu, kaynağı olan eğitim felsefemizi daha da netleştirmesi gerekiyor. Çünkü eğitimde yol haritamızın belli olması için öncelikle ‘nasıl, ne için ve ne tür bir insan yetiştireceğiz?’ sorusuna felsefi olarak cevap vermek lazım.

5.03.2018Eğitim
OECD 2030 için uyardı: Çocukları geleceğin işlerine hazırlayın

OECD 2030 için uyardı: Çocukları geleceğin işlerine hazırlayın

OECD, ‘Geleceğin Eğitimi ve Becerileri 2030 Projesi’ni başlattı. Bu kapsamda yayınlanan raporda aile, okul ve işverenlerin çocuklardan beklentilerinin uyuşması gerektiği belirtilerek, “Bu yapılamadığında çocuklar yaşamları için yeterli zaman bulamayacak” denildi. Çok fazla ders çalışma anlayışından, kaliteli öğrenme zamanlarına geçilmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

26.02.2018Eğitim
Okula uyum bir haftadan fazla sürüyorsa dikkat

Okula uyum bir haftadan fazla sürüyorsa dikkat!

Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım, iki haftalık tatilin ardından başlayan okulla beraber yeni uyum sürecinin başladığına dikkat çekti.

Üniversite ve lise sınavları haziranda... Adaylar kalan süreyi nasıl değerlendirmeli

Üniversite ve lise sınavları haziranda... Adaylar kalan süreyi nasıl değerlendirmeli?

İkinci dönemin başlamasıyla birlikte haziran ayında düzenlenecek liseye ve üniversiteye giriş sınavları için geri sayım da başladı. Eğitim uzmanları, ders çalışma motivasyonu düşen adaylar için kalan süreyi değerlendirme yollarını anlattı.

5.02.2018Eğitim
Lösemiyi yendiler sıra üniversitede

Lösemiyi yendiler sıra üniversitede

Küçük yaşlarda yakalandıkları lösemiyi atlatan gençler, tedavi sürecinde destek aldıkları LÖSEV sayesinde bu kez öğrenim görmek istedikleri üniversitelerin kapılarını aralamaya çalışıyor.

30.01.2018Kampüs
YKS adayları sömestr tatilini nasıl değerlendirmeli

YKS adayları sömestr tatilini nasıl değerlendirmeli?

Sömestr tatili, birçok öğrenci için okula bir ara vermek demek. Hatta veliler için de bu durum geçerli. Ama bunların arasında öyle bir grup var ki, yarıyıl tatili onlar için daha yoğun bir çalışma temposu getiriyor. Uzmanlar, YKS adaylarına “Ders çalışmayı bırakmayın, ama kendinize de zaman ayırın” diye seslenirken, bu dönemi verimli geçirmeleri için bazı önerilerde bulunuyor.

26.01.2018Eğitim
İşte 15 tatil için çalışma planı

İşte 15 tatil için çalışma planı

Yeni liseye giriş sisteminde köklü liselere merkezi sınavla öğrenci alınacağı açıklandı. Henüz lise isimleri belli olmasa da, uzmanlar öğrencilere çalışmaya başlamalarını öneriyor. Özellikle sömestr tatilinin bunun için iyi bir fırsat olduğunu belirtirken, öğrencilere önemli önerilerde bulunuyorlar.

23.01.2018Eğitim
“Çocuğunuza verdiğiniz sözü tutup onlarla aktivite yapın”

“Çocuğunuza verdiğiniz sözü tutup onlarla aktivite yapın”

Uzmanlar, sömestr döneminde, çocuklarla geçirilen zamanı kaliteli hale getirmek için onların istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanın önemli olduğunu söyledi.

22.01.2018Eğitim
Yeni nesil eğitimciler: ‘İnternet hocaları’

Yeni nesil eğitimciler: ‘İnternet hocaları’

Teknoloji, tüm hayatı olduğu gibi eğitimi de şekillendiriyor. Artık ders çalışmanın tek yolu boy boy kitapları masaya yığmak değil, öğrenciler internetten de bilgiye ulaşabiliyor. İnternette, her eğitim düzeyine uygun birçok platform bulunuyor. Bunlardan biri de Instagram. Sayfa yöneticileri arasında üniversiteli de var, sınavlara hazırlanan lise son sınıf öğrencileri de. Peki bu platformlar ne yapıyor? Adaylardan nasıl geri dönüş alıyor? Bunun gibi bir çok soruyu ‘internet hocaları’ yanıtladı.

17.01.2018Eğitim
Üniversite adayları için motivasyon artırma yolları

Üniversite adayları için motivasyon artırma yolları

Bu yıl ilk kez uygulanacak YKS’nin haziran ayında düzenleneceği açıklandı. YKS ilk kez uygulanacağı için stres yaşayan ve hazirana da daha çok olduğunu düşünen üniversite adayları ise, ders çalışma motivasyonlarının düştüğünü belirtiyor. Adayları uyaran uzmanların önerisi ise şöyle: “Hedefinizi belirleyin ve ona odaklanın. ”

14.01.2018Eğitim
Liseye giriş sınavı için çalışma taktikleri: Ezberle olmaz, konuları öğrenin

Liseye giriş sınavı için çalışma taktikleri: Ezberle olmaz, konuları öğrenin

TEOG’un kaldırılmasının ardından bu yıl ilk kez uygulanacak liseye giriş sınavıyla ilgili çalışma önerilerinde bulunan eğitim uzmanları, soru tiplerinin çözümünü ezberlemenin işe yaramayacağını konuları öğrenmek gerektiğinin altını çizdi. Hatice Yılmaz, öğrencilere çalışma taktikleri verdi.

8.01.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Hafta sonunun en sakin adresi: Misi

Şöyle bir köy havası alayım, su kenarında oturup güzel bir yemek yiyeyim üstüne biraz da kitap karıştırıp bir de fotoğraf sergisi gezeyim derseniz Misi Köyü tam da aradığınız yer. Sıradışı bir köy için gösterilebilecek belki de en iyi örneklerden. İşte size yeşil Bursa’nın en yeşil köşelerinden Misi Köyü detayları…

25.05.2018

Beş yıldızlı gün 7 Nisan

Dün gerçekleyen dolunay, tüm burçları etkiliyor. Hafta ortasında gerginlikler yaşanabilir. Haftanın en iyi günü ise 7 Nisan Cumartesi.

31.03.2018

Etkin kişilerin 7 alışkanlığı

Stephen Covey’in 1989 yılında yazdığı “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” (7 Habits of Highly Effective People) adlı kitap, Türkçe dahil 52 dile çevrilmiş, 25 milyondan fazla satmış ve 28 yıl sonra hâlâ popülerliğini koruyor. Çoğu kişinin bildiğini düşündüğüm bu kitap, özetle başarılı, üretken, sağlıklı, mutlu ve problemleri çözmede etkili insanların 7 temel alışkanlığı olduğunu anlatıyor.

9.02.2018