EKSTRA
MENÜ

Deniz Salyangozu

Deniz Salyangozu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Deniz Salyangozu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 137 Deniz Salyangozu haberi bulunmuştur.

Deniz Salyangozu Haberleri

Yılın ilk ayında 1,6 milyon dolarlık deniz salyangozu ihracatı

Yılın ilk ayında 1,6 milyon dolarlık deniz salyangozu ihracatı

Türkiye'den ocak ayında 3 ülkeye yapılan deniz salyangozu ihracatından 1 milyon 587 bin 670 dolar gelir sağlandı.

28.02.2021Ekonomi
Deniz salyangozu ihracatı 11.8 milyon dolar kazandırdı

Deniz salyangozu ihracatı 11.8 milyon dolar kazandırdı

Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti ve Japonya ocak-ekim döneminde en fazla deniz salyangozu ihracatı yapılan ülkeler oldu.

20.11.2020Ekonomi
Hindiba Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir

Hindiba Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kahve , çoğumuz için can damarıdır, ancak uykusuzluk, yüksek tansiyon, baş ağrısı, anksiyete ve daha fazlası gibi yan etkilere sahip olabilir. Hindiba kahvesi, son zamanlarda hepimizin umutsuzca bağımlı olduğu şeylere kafeinsiz bir alternatif olarak popülerlik kazandı. Peki nedir bu hindiba kahvesi?

Akçakocadan Uzak Doğuya deniz salyangozu ihracatı

Akçakoca'dan Uzak Doğu'ya deniz salyangozu ihracatı

Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki limandan Uzak Doğu ülkelerine deniz salyangozu ihracatı yapılıyor.

18.06.2020Ekonomi
Sudaki hayat ona emanet

Sudaki hayat ona emanet

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye temsilciliği, deniz ve okyanuslardaki canlılığın korunması konusuna dikkat çekmek için serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni milli sporcumuz Şahika Ercümen’i ‘Sudaki Yaşam Savunucusu’ ilan etti.

9.06.2020Gündem
Türkiye deniz salyangozu ihracatını yüzde 20 artırdı

Türkiye deniz salyangozu ihracatını yüzde 20 artırdı

Bu yıl 1 Ocak-15 Kasım döneminde Türkiye'den 6 ülkeye 2 bin 513 ton deniz salyangozu satıldı. Söz konusu dönemde ilk sırayı 9 milyon 927 bin 492 dolarlık ihracatla Güney Kore aldı.

26.11.2019Ekonomi
Balıkçıların yeni geliri: Deniz salyangozu

Balıkçıların yeni geliri: Deniz salyangozu

Deniz ürünleri ihracatında önemli bir yer tutan deniz salyangozu balıkçıların gelir kaynağı oldu.

19.11.2019Ekonomi
Deniz salyangozu balıkçıların gelir kaynağı oldu

Deniz salyangozu balıkçıların gelir kaynağı oldu

Denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından sezona ilk olarak palamut avı ile başlayan balıkçılar, bu balıkta umduklarını bulamayınca hamsi avı dışında deniz salyangozuna yöneldi.

19.11.2019Ekonomi
Bilecik’te buldu böyle isyan etti: Gelin gün yüzüne çıkarın…

Bilecik’te buldu böyle isyan etti: Gelin gün yüzüne çıkarın…

Bilecik'te Ordovisyen Dönemi'ne ait olduğu sanılan endoceras (deniz yumuşakçası) bulunurken, bunun yanı sıra Anadolu'daki Tetis Denizi'nin varlığı da bulunan diğer kalıntı ve fosillerle ortaya konuldu.

30.07.2019Gündem
Karadenizdeki deniz salyangozu bilim insanlarının radarında

Karadeniz'deki deniz salyangozu bilim insanlarının radarında

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünde (SUMAE), Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin deniz salyangozu stoklarının belirlenmesinde yöntem birliği sağlanmasına yönelik çalışma devam ediyor.

24.07.2019Teknoloji
Kahramanmaraşta bulundu 35 milyon yıllık...

Kahramanmaraş'ta bulundu! 35 milyon yıllık...

Kahramanmaraş'ta araştırma için yola çıkan Kültür ve Turizm Platformu ekibi, yaptıkları gezide 35 milyon yıllık olduğu düşünülen fosillere ulaştı.

26.06.2019Gündem
Mariana Çukurunun dibinden plastik atık çıktı

Mariana Çukuru'nun dibinden plastik atık çıktı

Dünya'nın en derin noktası kabul edilen Mariana Çukuru'na dalan Amerikalı deniz altı kaşifi, deniz tabanında plastik atık buldu.

14.05.2019Teknoloji
Kıyı balıkçıları lüfer ve çinekopa hazırlanıyor

Kıyı balıkçıları lüfer ve çinekopa hazırlanıyor

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, "Hava şartları iyi gittiği takdirde kıyı balıkçılığı ve salyangoz avcılığı başlayacaktır. 10-15 gün sonra lüfer balığı gelecektir. Onun yanında çinekop balığı da gelecektir" açıklamasında bulundu.

1.05.2019Ekonomi
ABDye hamsi Vietnama alabalık ihracatı

ABD'ye hamsi Vietnam'a alabalık ihracatı

Samsun'da 2018 yılında 25 milyon dolarlık su ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. ABD'ye ilk kez hamsi, Vietnam'a ise alabalık ihracatı yapıldı.

17.01.2019Ekonomi
Hayvansal ürün ihracatı yüzde 30 arttı

Hayvansal ürün ihracatı yüzde 30 arttı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, 2018 yılında yapılan hayvansal ürün ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak yaklaşık 30 milyon dolara çıktığını söyledi.

15.01.2019Ekonomi
2018’in 10 büyük arkeolojik keşfi

2018’in 10 büyük arkeolojik keşfi

Ülkemizde 2018 yılında 350’ye yakın arkeolojik kazı çalışması yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kazılara 26 milyon lira ödenek tahsis etti. Ayrıca müzeler tarafından sürdürülen 50’ye yakın kurtarma kazısı yapılıyor. Bu yıl arkeolojik kazılardan ortaya çıkarılan 10 önemli buluntu arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen Beşiktaş metro kurtarma kazılarında bulunan iki figürin de yer alıyor.

19.12.2018Kitap Sanat
Japonlara ‘yerli somon’ satıyor

Japonlara ‘yerli somon’ satıyor

Türkiye’de “yerli somon” olarak bilinen Karadeniz Alası balığını füme olarak üreten Bandırmalı Kocaman Balıkçılık, 92 testten geçer not alarak Japonya ve Uzakdoğu’ya sushi hammaddesi olarak ithal ediyor.

1.10.2018Ekonomi
2100 yıllık şifa merkezi

2100 yıllık şifa merkezi

Tekirdağ Karaevlialtı mevkisinde yaklaşık 2100 yıllık tedavi merkezi bulundu. Prof. Dr. Neşe Atik tarafından sürdürülen kazılarda Heraion Teikhos (Hera’nın Şehri) antik kentine ait tedavi ve kült merkezinde çok sayıda ilaç küpleri, ilaç yapımında kullanılan fırınlar, ilaç olarak kullanılan dikenli deniz salyangozu kalıntıları tespit edildi.

14.06.2018Gündem
36 saatte Oaxaca

36 saatte Oaxaca

Pek çok deprem atlatsa da Meksika’daki Oaxaca şehrinin tarihi dokusu büyük oranda ayakta. Son yıllarda kimi iyi kimi kötü yönde yaşanan değişimler, ılık yarı tropikal iklimi, sömürge döneminden kalan İspanyol mimarisi, zengin mutfak kültürü ve zanaatları, heyecan verici sanat atmosferi pek çok yabancının şehre yerleşmesine neden oldu. Baş dönürücü hızla sanat galerileri, butik oteller, kaliteli restoranlar, gözde mezcaleria’lar açılıyor. Meksika’nın dalgalı demokrasisini, karmaşık tarihini güzellik ve acımasızlıklarıyla tanımak için ideal mekân olan şehir cazibesini gün geçtikçe artırıyor.

26.03.2018Seyahat
Türk salyangozu Uzakdoğu sofralarında

Türk salyangozu Uzakdoğu sofralarında

TÜRKİYE’de tüketimi olmayan, sadece ihracata yönelik avlanan deniz salyangozunun geçen yılki ihracatı, önceki yıla göre yüzde 46 artış göstererek 12 milyon 561 bin 483 dolara yükseldi.

12.02.2018Ekonomi
Uzak Doğu sofralarına salyangoz servisi

Uzak Doğu sofralarına salyangoz servisi

Türkiye'de avlanan deniz salyangozunun 2017'deki ihracatı, önceki yıla göre yüzde 46 artış gösterdi.

12.02.2018Ekonomi
Liselilerden dünya bilim literatürüne katkı

Liselilerden dünya bilim literatürüne katkı

Antalya’da 3 öğrenci, istilacı deniz salyangozu ile Akdeniz türü fare balığı arasındaki av-avcı ilişkisini dünya literatürüne ilk kez kazandırdı.

28.12.2017Eğitim
Akçakocadan çıkarıyorlar, tüm dünyaya satıyorlar

Akçakoca'dan çıkarıyorlar, tüm dünyaya satıyorlar

Akçakoca'da deniz salyangozu avcılığı sevkiyatı sürüyor. Denizin dibinden sepetle ve dalmayla avlanan balıkçılar gün boyunca toplanan deniz salyangozu yurt dışına ihraç ediliyor.

9.12.2017Ekonomi
Türkiyede üretiliyor ama hiç tüketilmiyor Uzak Doğudan dev talep...

Türkiye'de üretiliyor ama hiç tüketilmiyor! Uzak Doğu'dan dev talep...

Türkiye'de tüketimi olmayan, sadece ihracata yönelik avlanan deniz salyangozu dış satımından ocak-ekim döneminde 5 milyon 750 bin 699 dolar gelir elde edildi.

10.11.2017Ekonomi
Deniz dibinden toplayıp Uzakdoğuya satıyorlar...

Deniz dibinden toplayıp Uzakdoğu'ya satıyorlar...

Halk dilinde kül tablosu olarak bilinen deniz salyangozu, Batı Karadeniz bölgesinde balıkçıların geçim kaynaklarından biri oldu.

15.07.2017Ekonomi
Türkiyedeki kurbağa bacağına milyonlar ödediler

Türkiye'deki kurbağa bacağına milyonlar ödediler

Türkiye'nin "kurbağa ihracatı"nın yüzde 65'ini gerçekleştiren Balıkesir'de kurulu firmanın geçen yılki dış satımı, önemli bölümü "kurbağa budu" olmak üzere 7,2 milyon liraya ulaştı.

26.01.2017Ekonomi
Kara salyangozuna milyon dolarlar ödediler

Kara salyangozuna milyon dolarlar ödediler

Türkiye'de toplanan ancak damak tadına uymadığı için hiç tüketilmeyen kara salyangozunda 2016 ihracatı 7 milyon dolar civarında gerçekleşti. Yüzde 90'ı Fransa olmak üzere AB ülkeleri ve ABD'ye gönderilen kara salyangozunun büyük bölümü, tereyağlısı ve dolması yapılarak ihraç ediliyor. Dış satımın yaklaşık yüzde 60'ına denk gelen 4 milyon dolarlık kısmını gerçekleştiren Bandırma merkezli firma, geçen yıl Almanya'ya 300 bin kara salyangozu konservesi gönderdi.

19.01.2017Ekonomi
Karadenizde palamut arttı, hamsi azaldı

Karadeniz'de palamut arttı, hamsi azaldı

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, 1 Eylül 2016'da av sezonunun açılmasının ardından palamutta artış, hamsi ve istavrit avcılığında ise önceki yıllara göre önemli miktarda azalış olduğunun gözlendiğini söyledi.

12.01.2017Ekonomi
Sinop’tan Uzakdoğu’ya 550 ton deniz salyangozu satıldı

Sinop’tan Uzakdoğu’ya 550 ton deniz salyangozu satıldı

Sinop’tan bir yıl içerisinde Uzakdoğu ülkelerine 550 ton işlenmiş ve şoklanmış deniz salyangozu gönderildi.Sinop’tan Uzakdoğu ülkelerine deniz salyangozu ihracatı yapan ve kente ekonomik katkı sağlayan Dikmen İlçesi’ndeki şirketin müdürü Halil Şişman, "Şirket olarak deniz salyangozu üretip ihraç ediyoruz. Deniz salyangozlarını Uzakdoğu ülkeleri olan başta Japonya olmak üzere Kore, Çin ve Tayvan’a ihraç ediyoruz. Bu senede 550 ton civarında deniz salyangozu ihracat ettik. İhraç ettiğimiz ülkeler deniz salyangozunu gıda amaçlı kullanıyor. Salyangozun iri olan kabuklarını da ihraç ediyoruz. Bir de kabuğun haricinde küçük tırnaklar var onları da ihraç ediyoruz. Bu sene ihracatımızın yaklaşık olarak değeri 3-4 milyon dolar civarında" dedi.

21.12.2016Haber
Sinop’tan Uzakdoğu’ya 550 ton deniz salyangozu satıldı

Sinop’tan Uzakdoğu’ya 550 ton deniz salyangozu satıldı

Sinop’tan bir yıl içerisinde Uzakdoğu ülkelerine 550 ton işlenmiş ve şoklanmış deniz salyangozu gönderildi.

21.12.2016Ekonomi
Balık hasreti bitiyor

Balık "hasreti" bitiyor

Türkiye'de 15 Nisan'da başlayan genel av yasağının sona ereceği 1 Eylül için balıkçılar gün sayıyor. Geçen sene ağlara en çok Karadeniz'in göz bebeği hamsi takılırken avlanan su ürünleri miktarı geçen sene bir önceki seneye göre yüzde 43 artarak 431 bin 907 tona yükseldi.

29.08.2016Ekonomi
Orfoz’u tebrik ederim

Orfoz’u tebrik ederim

İşin Türkçesi şu: Kabuklu deniz ürünleri için ülkemizde bildiğim en iyi yer burası.

En çok hamsi avlandı

En çok hamsi avlandı

Türkiye denizlerinden geçen yıl 345 bin 765 ton balık ve 51 bin 965,7 ton diğer deniz ürünü avlandı. Avlanan balıkların yaklaşık yüzde 56'sını hamsi oluştururken, hamsiyi sırasıyla çaça, sardalya, istavrit ve mezgit takip etti.    

20.07.2016Ekonomi
Yaşinler Milorlara yemeğe giderse: Burgazada’da en gurme buluşma- Fazla ukalalık edince hanım mutfaktan kovuyor

Yaşinler Milorlara yemeğe giderse: Burgazada’da en gurme buluşma- 'Fazla ukalalık edince hanım mutfaktan kovuyor'

Şu gördüğünüz kareler kaç aylık proje... Yani ikisini eşleriyle bir araya getirmek.... Biri Türkiye’ye geliyor, öbürü gidiyor. Biri müsait oluyor, öbürünün çekimi oluyor. Mehmet Abi’nin eşi Ülker Abla Bodrum’dan dönüyor. Bu sefer Vedat Bey’in eşi Linda Hanım’ın Amerika’da konferansları başlıyor. Tam olacak, ramak kalıyor; Vedat Bey rahatsızlanıyor. O iyileşiyor, haydaaa Mehmet Abi düşüp kolunu kırıyor. Geçen hafta şeytanın bacağını kırdık, Yaşinlerle Milorları Burgazada’da buluşturdum. Milorların deniz kenarındaki şahane villalarında. Martı seslerinin karga ve saksağan seslerine karıştığı bahçede. Neredeyse yemekten başka bir şey konuşulmayan, her kelimesinden lezzet, her anından kahkaha fışkıran o buluşmadan notlar okuyacaksınız şimdi. Fakat gecenin sonundaki bombayı daha en baştan şimdi anlatayım: Milorlar bizi tekneye uğurluyor. İskeledeki görevli, Mehmet Abi’ye Vedat Bey’i göstererek, “Abi, bu adam NTV’deki yemekçi adam değil mi” diye soruyor. Mehmet Abi “Evet o, Vedat Milor” diye adama dönüyor. Biletçi bu sefer: “Aaaa sen de CNN’dekisin!”

16.07.2016Hürriyet Pazar
15 milyon dolar kazandırıyor

15 milyon dolar kazandırıyor

Türkiye'nin ihraç ettiği en önemli su ürünlerinden biri olan deniz salyangozunun hem eti hem de kabuğu, Karadeniz'deki firmalar tarafından Çin, Güney Kore, Tayland, Japonya ve ABD gibi pek çok ülkeye gönderiliyor. Yılda 3 bin ton civarında ihracat yapan firmalar, ekonomiye 15 milyon dolar kazandırıyor.

3.06.2016Ekonomi
Kanserle mücadelede deniz salyangozu mucizesi

Kanserle mücadelede deniz salyangozu mucizesi

Avustralya'nın Wollongong Üniversitesinde görevli bilim adamlarının yaptığı araştırma, ülkenin doğu kıyılarında yaşayan beyaz kabuklu deniz salyangozunda bulunan moleküllerin, kemoterapiye dirençli kanser hücreleriyle savaştığını belirledi.

18.05.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Marmara Denizi’nde umut kalmadı

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan ve ekibi, dört yıl önce kameralarını Marmara Denizi’nin saklı güzelliklerine çevirmiş, Bursa’nın kıyı şeridindeki denizsel yaşamı da ilk kez görüntülemişti. Bursa Valiliği desteğiyle gerçekleşen çalışmada azalan balık türlerinde önemli bulgular elde edilirken, kirlenmeye özellikle dikkat çekilmişti.

28.05.2020

İzmir’in yükselen yıldızı Od Urla

Bu yıl 20 Ekim’de gerçekleşen İzmir Gastro Fest’in yurtdışından ve yurtiçinden gelen konuşmacı ve şef konukları için verdiği ‘hoş geldiniz yemeği’, birinci yılını kutlayan Od Urla’da yapıldı. Baştan sona her şeyiyle mükemmel bir geceydi.

2.11.2019

Bozcaada’nın ruhuna ruh katanlar

Bayram tatilinde dolup taşacak olan Bozcaada, kuşku yok ki o kusursuz doğal güzellerden.

16.08.2018

Bir Anadolu panoraması: Türk Lezzet Müzesi

Perşembe günü Türkiye gastronomisinin en önemli isimlerinden Mehmet Yaşin ve karma yaşam merkezi Maslak 42 projesinin sahibi Erol Özmandıracı ile kısa bir süre önce açılan Türk Lezzet Müzesi’nde buluştuk.

16.03.2018

Sonuncuyuz ama sor neden?

Akdeniz ülkeleri arasında balık lokantalarında açık ara sonuncuyuz. Yine de, tek tük de olsa, kayda değer lezzetler var... “Neler” derseniz...

22.07.2017

Az çekmedi bu periler!

1926 - Ankara’ya Belediye Başkanı Süleyman Asaf İlbay getirir. Büyük ilgi görür. Bulunduğu yerin adı Havuzbaşı olur. Yanına kurulan çadırda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) konserler verir. Sonra Kızılay binası yapılır. 

27.02.2017

Orfoz’u tebrik ederim

İşin Türkçesi şu: Kabuklu deniz ürünleri için ülkemizde bildiğim en iyi yer burası.

12.08.2016