EKSTRA
MENÜ

Deniz Anası

Deniz Anası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Deniz Anası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 353 Deniz Anası haberi bulunmuştur.

Deniz Anası Haberleri

Avcılarda şok görüntü Tam 10 ton topladılar Dev gibiler, çoğu 1 kilogram...

Avcılar'da şok görüntü! Tam 10 ton topladılar! Dev gibiler, çoğu 1 kilogram...

Avcılar sahilini kaplayan dev deniz analarını toplama çalışmaları devam ediyor. Belediye ekiplerinin yaklaşık 10 ton denizanası topladığı kaydedildi.

7.12.2020Gündem
İstanbul Boğazı’nı denizanası bastı

İstanbul Boğazı’nı denizanası bastı

İstanbul’da binlerce denizanası, Kuleli Sahili kıyısına vurdu. Sahile gezmek için gelen vatandaşlar denizanalarını görünce şaşkına döndü.

29.11.2020Haber
İstanbul Boğazında aşırı denizanası görülmesinin sebebi nedir İşte gelen açıklama..

İstanbul Boğazı'nda aşırı denizanası görülmesinin sebebi nedir? İşte gelen açıklama..

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okyar, "İstanbul Boğazı'nda aşırı denizanası görülmesinin nedeni lodos ve poyraz. Akıntıyla birlikte de boğazda denizanaları yığılmaları oluyor." dedi.

25.11.2020Gündem
İstanbul Boğazında şaşırtan görüntüler İstila ettiler...

İstanbul Boğazı'nda şaşırtan görüntüler! İstila ettiler...

İstanbul Boğazı denizanalarının istilasına uğradı. Boğazın kıyı şeridi, büyüklü küçüklü yüzlerce denizanasıyla beyaza büründü. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, "Denizleri ne kadar kirletirsek biz bu denizanalarını o kadar çok göreceğiz. Ama denizlerimiz tertemiz olsa, denizanası hiç görmeyecek miyiz? Hayır. Denizanaları doğal ekosistemin bir parçası" ifadelerini kullandı.

25.11.2020Gündem
Yüzlercesi karaya vurdu Yöre sakinleri alarmda...

Yüzlercesi karaya vurdu! Yöre sakinleri alarmda...

İngiltere'nin güney batısında bulunan Cornwall bölgesinde halk tedirgin... Yetkililer, kıyıya vuran yüzlerce zehirli deniz anası için uyarıda bulundu.

11.11.2020Dünya
3. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları konu anlatımı

Işık kaynakları hayatımızı daha rahat yaşamamız için bize kolaylıklar sunar. Şimdi ışık kaynaklarını ele alacağız ve bunların neler olduğunu öğreneceğiz. İşte 3. sınıf fen bilimleri ışık kaynakları konu anlatımı.

11.09.20203. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Bitki Ve Hayvanlarda Üreme konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Bitki Ve Hayvanlarda Üreme konu anlatımı

Canlılarda üreme eşeyli ve eşeysiz üreme olarak ikiye ayrılır. Eşeyli üremeden erkeğin üremeyi gerçekleştiren hücresine sperm denir. Dişilerin üreme hücresine ise yumurta adı verilir. Hem hayvanlar hem de bitkiler türlerine göre eşeyli ya da eşeysiz ürerler. 7. sınıflar için bitki ve hayvanlarda üreme konusu maddeler halinde anlattık.

13.08.20207. SINIF
Prof. Dr. Gökoğlundan denizanası uyarısı

Prof. Dr. Gökoğlu'ndan 'denizanası' uyarısı!

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Vatandaşlar denizanasını görünce 1-2 metre uzağında kalmaları gerekiyor. Çünkü ara kısımlarında zehirli hücreleri var, onlar etkileyebilir" dedi.

25.07.2020Gündem
2050 yılında denizlerde balıklardan çok mikroplastik olacak

'2050 yılında denizlerde balıklardan çok mikroplastik olacak'

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Başaran, denizlerde ve okyanuslarda giderek artan mikroplastik tehlikesine dikkat çekerek, "Dünyada yılda 8.8 milyon ton plastik atık denizlere ulaşıyor. Bu atıklar deniz canlıların midesinde yer kaplıyor ve hayvanlar doyduklarını sandıkları için yetersiz beslenme nedeniyle can veriyor. Modellemelere göre, 2050 yılında denizde balıklardan çok mikroplastiklerin oluşacağı iddia ediliyor" dedi.

16.07.2020Seyahat
Çarpıcı araştırma: 2050 yılında denizlerde balıklardan çok mikroplastik olacak

Çarpıcı araştırma: '2050 yılında denizlerde balıklardan çok mikroplastik olacak'

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Başaran, denizlerde ve okyanuslarda giderek artan mikroplastik tehlikesine dikkat çekerek, "Dünyada yılda 8.8 milyon ton plastik atık denizlere ulaşıyor. Bu atıklar deniz canlıların midesinde yer kaplıyor ve hayvanlar doyduklarını sandıkları için yetersiz beslenme nedeniyle can veriyor. Modellemelere göre, 2050 yılında denizde balıklardan çok mikroplastiklerin oluşacağı iddia ediliyor" dedi.

16.07.2020Gündem
Heyecan verici dedi ve ekledi: Dünya tarihinde bir ilk

'Heyecan verici' dedi ve ekledi: Dünya tarihinde bir ilk!

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas, 1800’lerin sonunda açılan Süveyş Kanalı nedeniyle Kızıl Deniz'deki tropik türlerin Akdeniz'e geçişiyle dünya tarihinde 'ilk kez' bir denizde değişimin yaşandığını söyledi. Akdeniz’in tropikleştiğini kaydeden Doç. Dr. Ayas, "Mesela popüler olan balık çeşitlerinin dışında karides türleri, deniz anası türleri gibi çok sayıda tür Akdeniz’de bugün için tropik kökenli olup da vahşi ve istilacı olarak kabul edilenler popülasyon kurup varlığını devam ettiriyor" dedi.

23.06.2020Gündem
Antalyada yeni bir deniz anası türü tespit edildi

Antalya'da yeni bir deniz anası türü tespit edildi

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri, Antalya'da bir deniz anası türü tespit etti. Bulunan türe, vücudundaki göze benzeyen noktalar nedeniyle "yalancı gözlü deniz anası" adı verildi.

15.06.2020Teknoloji
Bu kez Caddebostan... Deniz kıyısı pislik içinde

Bu kez Caddebostan... Deniz kıyısı pislik içinde

İSTANBUL’da normalleşme sürecinin ardından vatandaşlar sahillere akın etti ancak son günlerde artan deniz kirliliği vatandaşların dikkatini çekiyor.

11.06.2020Gündem
Karaköyde sahil şeridinde çöp kirliliği

Karaköy'de sahil şeridinde çöp kirliliği

Beyoğlu Karaköy Sahili'nde deniz üzerinde biriken çöp tabakaları görenlerin tepkisine neden oldu. İstanbul Boğazını kullanan gemilerden ve çevredeki insanlar tarafından atılan çöplerin kıyıya vurmasıyla Karaköy Sahili'nde çirkin görüntüler oluştu. İstanbul Boğazı üzerinde oluşan kirlilik sebebiyle deniz anası sayısında da artış yaşandı.

10.06.2020Haber
Haberler maalesef art arda geliyor Bu görüntülerde patlama

Haberler maalesef art arda geliyor! Bu görüntülerde patlama

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sahiller parklar ve piknik alanları ziyarete kapatılmıştı. Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından vatandaşların sıcak havalarda vakit geçirdiği bu alanlar tekrar ziyarete açıldı. Kısıtlamanın sürdüğü tarihler arasında temizlenen ve adeta kendine gelen doğal güzelliklerde yeniden eski günleri hatırlatan görüntüler yaşanmaya başladı. Bazı belediyeler de kendi bilmezlerin çevreyi kirletmesine sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

10.06.2020Gündem
Sudaki hayat ona emanet

Sudaki hayat ona emanet

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye temsilciliği, deniz ve okyanuslardaki canlılığın korunması konusuna dikkat çekmek için serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni milli sporcumuz Şahika Ercümen’i ‘Sudaki Yaşam Savunucusu’ ilan etti.

9.06.2020Gündem
Beşiktaş Sahilinde çirkin görüntü

Beşiktaş Sahili'nde çirkin görüntü

İstanbul Boğazı'nda Ortaköy ve Arnavutköy sahil şeridinde kıyıya vuran çöplerin oluşturduğu kirlilik dikkat çekti.

30.05.2020Gündem
İzmit Körfezinde deniz anası istilası

İzmit Körfezi'nde deniz anası istilası

Kocaeli'nin Körfez ve Gölcük ilçelerinde sahil şeridini deniz anaları kapladı. Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Sancak istilanın kirlilikten kaynaklandığını söyledi. Körfez ve Gölcük ilçeleri sahillerinde geçen yıllarda zaman zaman görülen yoğun deniz anaları şimdi de sahile yakın noktalarda su yüzeyini belirli aralıklarla kaplayarak görüldü. Vatandaşlar sahil şeridini kaplayan deniz analarını dikkatle inceledi. Bazıları deniz analarını cep telefonlarıyla görüntüledi.

26.01.2020Haber
İzmit Körfezinde korkutan görüntü Her yeri kapladı

İzmit Körfezi'nde korkutan görüntü! Her yeri kapladı

Kocaeli'nin Körfez ve Gölcük ilçelerinde sahil şeridini deniz anaları kapladı. Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Sancak istilanın kirlilikten kaynaklandığını söyledi.

26.01.2020Gündem
Balon Balığı nedir, zehirlenme belirtileri nelerdir

Balon Balığı nedir, zehirlenme belirtileri nelerdir?

Gündemdeki haberlerin ardından Balon Balığı nedir ve hangi bölgelerde yaşar sorusu vatandaşlar tarafından internette aranan konular arasında yer alırken, balon balığı zehrinin nasıl bulaştığı da aranan diğer bir önemli konu olarak dikkat çekiyor. Peki Balon Balığı nedir, hangi bölgelerde yaşıyor?

4.11.2019Gündem
Tekirdağda deniz 25 metre çekildi

Tekirdağ'da deniz 25 metre çekildi

TEKİRDAĞ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde deniz, kıyıdan yaklaşık 25 metre çekilirken, deniz anaları karaya vurdu. Çok sayıda balıkçı teknesi de denizin çekilmesiyle karaya oturdu. Marmara Ereğlisi Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Şen ise, "Mevsimsel, panik yapacak bir durum söz konusu değil" dedi.

23.10.2019Gündem
Tekirdağda korkutan görüntü Deniz çekildi görenler şaşkına döndü...

Tekirdağ'da korkutan görüntü! Deniz çekildi görenler şaşkına döndü...

TEKİRDAĞ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde deniz, kıyıdan yaklaşık 25 metre çekilirken, deniz anaları karaya vurdu. Çok sayıda balıkçı teknesi de denizin çekilmesiyle karaya oturdu. Marmara Ereğlisi Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Şen ise, "Mevsimsel, panik yapacak bir durum söz konusu değil" dedi.

23.10.2019Gündem
Hayalet gibi görünen deniz canlısı bilim insanlarında şaşkınlık yarattı

Hayalet gibi görünen deniz canlısı bilim insanlarında şaşkınlık yarattı

Denizlerin oldukça altında keşfedilen yeni bir canlı türü, bilim insanlarının kafasını bir hayli karıştırdı. Deniz anası olduğu belirlenen canlının görünümü bir naylon torba ile bir hayaletin kesişim noktası gibi görünüyor.

23.09.2019Teknoloji
Tatilcilere denizanası ve çarpan balık uyarısı

Tatilcilere denizanası ve çarpan balık uyarısı

Denizanası ve çarpan balık alerjilerine karşı tatilcileri uyaran Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, "Denizanaları, çarpan balık türleri ile temas sonrasında oluşabilecek alerjilere karşı önlem alınmadığında, deniz canlıları tatilinize kabusa dönüştürebilir" dedi.

30.07.2019Seyahat
Datçada şaşırtan şeffaf deniz canlısı

Datça'da şaşırtan şeffaf deniz canlısı

Muğla'nın Datça ilçesinde ilk kez görülen denizanasına benzeyen şeffaf deniz canlısı dikkat çekti. Canlının, 2014 yılında dünyada ilk kez Yeni Zelanda'da bir balıkçı tarafından keşfedilen 'salpa maxima'nın, bir başka türü olduğu ortaya çıktı.

9.05.2019Gündem
Bu Test ile Hastalığınızı Öğrenin

Bu Test ile Hastalığınızı Öğrenin

Dr. Fevzi Özgönül, tedaviye cevap vermeyen birçok hastalığın altında kandida mantarı enfeksiyonunun olabileceğini belirtti.

Tekirdağdaki korkutan görüntüyle ilgili açıklama

Tekirdağ'daki korkutan görüntüyle ilgili açıklama

TEKİRDAĞ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde deniz, kıyıdan yaklaşık 20 metre çekilirken, deniz anaları da karaya vurdu.

1.01.2019Gündem
2018 yılında bilim dünyasına damga vuran gelişmeler

2018 yılında bilim dünyasına damga vuran gelişmeler

Bilim ve çevre haberlerine meraklı olanlar için 2018 yılı epeyce malzeme sundu. Hava sıcaklığındaki artışın 1,5 dereceyi aşması halinde dünyamızı bekleyen tehlikeler konusunda iklim uzmanlarının uyarılarından tutun da Mars'ta 20 km çapındaki gölün görüntüleri ve başka birçok haberle hatırlanacak bir yıl oldu 2018.

27.12.2018Teknoloji
Nobel ödüllü Japon bilim insanı vefat etti

Nobel ödüllü Japon bilim insanı vefat etti

Nobel ödüllü Japon okyanus biyoloğu Osamu Şimomura 90 yaşında hayatını kaybetti.

22.10.2018Teknoloji
Hastalık etkeni olabilecek böcekler ve diğer hayvanlar nelerdir

Hastalık etkeni olabilecek böcekler ve diğer hayvanlar nelerdir?

Vektörler birçok hastalığın bulaşmasında çok önemli rol oynarlar. Vektörlerin çoğu kan emici haşarattır; bu böcekler enfekte olmuş bir canlının (hayvan ya da insan) kanını emerken hastalık yapan bir mikroorganizma da kaparlar ve daha sonra başka bir canlıdan kan emerken bu mikroorganizmayı o canlıya bulaştırırlar. Sinekler önemli hastalık taşıyıcı haşaratlardandır ve bazı hastalıklar kan emici sinekler yoluyla geçer. Buna ek olarak, kene ve bazı su salyangozları da hastalık döngüsü ve bulaşmasında rol alır.

17.07.2018Gündem
Tarihi cami 1 haftadır sular altında

Tarihi cami 1 haftadır sular altında

FATİH’te bulunan tarihi Ahi Çelebi Camii’nin bahçesi ve girişi 1 haftadır sular altında. Denizin hemen yanındaki caminin bahçesine giderlerden çok sayıda deniz anası da geldi.

7.03.2018Gündem
İstanbul ve pek çok ilde görüldü... Merak uyandıran görüntü

İstanbul ve pek çok ilde görüldü... Merak uyandıran görüntü

BUGÜN saat 06.30 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinde ilginç görüntüler çekildi. Şırnak, Hatay, Samsun, Sakarya, Ankara Çubuk ve Tokat Turhal’da da aynı saatte çekilen benzer görüntüler merak uyandırdı.

26.12.2017Gündem
İstanbul’un popüler sualtı hayvanat bahçesi  yaz günlerinde serinletiyor

İstanbul’un popüler sualtı hayvanat bahçesi yaz günlerinde serinletiyor

Anadolu yakasının yepyeni bir yaşam alanı olan Emaar Square Mall moda, gastronomi ve alışverişin yanı sıra eğlence alanında da tüm Türkiye’nin odak noktası olmaya hazırlanıyor. 200’e yakın türle, 20 binden fazla canlıya ev sahipliği yapan akvaryum ve sualtı hayvanat bahçesi yazın sıcak günlerinde alternatif arayan misafirlerini bekliyor.

16.08.2017Seyahat
Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi yaz günlerinde serinletiyor

Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi yaz günlerinde serinletiyor

Anadolu Yakası’nın yepyeni bir yaşam alanı olan Emaar Square Mall moda, gastronomi ve alışverişin yanı sıra eğlence alanında da tüm Türkiye’nin odak noktası olmaya hazırlanıyor. 200’e yakın türle, 20 binden fazla canlıya ev sahipliği yapan Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi yazın sıcak günlerinde alternatif arayan misafirlerini bekliyor.

Havalar ısındı, adeta istila ettiler...

Havalar ısındı, adeta istila ettiler...

Havaların ısınmasıyla birlikte İzmir Körfezi’nin özellikle Karşıyaka, Pasaport ve Alsancak kıyıları, denizanalarının istilasına uğradı.

24.06.2017Gündem
10 kilo ağırlığındaki zehirli denizanası sahile vurdu

10 kilo ağırlığındaki zehirli denizanası sahile vurdu

Antalya Konyaaltı'nda yaklaşık 10 kilogram ağırlığında zehirli deniz anası bulundu.

15.05.2017Gündem
Uzmanlar uyardı Antalya kıyılarında...

Uzmanlar uyardı! Antalya kıyılarında...

Kızıldeniz orijinli çapı 50-60 cm, ağırlıkları ise 30-40 kilo olan ’başıboş’ ya da ’göçmen’ denilen denizanası türü, Antalya kıyılarında. Uzmanlar denizanalarına kesinlikle temas edilmemesi, temas edilmesi halinde ise cildin amonyakla temizlenmesi gerektiğini vurguluyor.

14.04.2017Gündem
Dikkat... ölüsüne bile dokunmayın

Dikkat... ölüsüne bile dokunmayın

MAVİ Yeşil Doğa ve Bilim Derneği üyeleri İskenderun sahilinde bir yandan Kızıldeniz’den gelen zehirli denizanalarını toplarken, diğer yandan herkesi, ölmüş dahi olsa bunlara dokunmaması konusunda uyarıda bulundu.

3.04.2017Gündem
Onların çok ‘derin’ bir dünyası var

Onların çok ‘derin’ bir dünyası var

Medüz bir diğer adıyla Denizanası dendiği zaman akla ilk gelen onların tehlikeli hatta irite edici oluşu. Ancak onlar uzay gemisinden, ev eşyasına, kıyafetten, bina tasarımlarına kadar insanlara ilham kaynağı oluyor. Dünyada 30 bin türü bulunan bu canlılar dinozorlardan daha önce dünyamızdaydı. Marmara Denizi’nde 8 türü bulunan denizanalarının büyülü dünyası sizi şaşırtacak.

27.01.2017Etkinlikler
Şehirleri bitkiler aydınlatacak

Şehirleri bitkiler aydınlatacak

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) laboratuvarlarında gerçekleştirilecek Organik Işık Yayan Bitkiler Projesi'yle sokak, cadde ve evlerdeki aydınlatma sistemlerinin yerini bitkilerin alması hedefleniyor.

5.12.2016Ekonomi
Alaçatı’da ‘vicdani’ festival

Alaçatı’da ‘vicdani’ festival

Alaçatı’yı sakin sakin yaşamak da varmış. 27-30 Ekim tarihleri arasında Port Alaçatı Marina’da düzenlenen ‘Büyük Balık Peşinde’ etkinliği vesile oldu da, o kıymete vakıf olduk.

18.11.2016Seyahat

Yazar Sonuçları

Cem Yılmaz yarın Kıbrıs’ta

Kıbrıs otellerinde trendler değişiyor.

28.03.2019

Sualtına iniyoruz! Akvaryumlar ve Aquaman...

Şehrin içinde kendimizi daralmış ve yorgun hissettiğimizde, İstanbul’un dev akvaryumları, etkili bir kaçış rotası olabilir. O günkü ruh halimize hiçbir muhalefette bulunmadan, bizimle birlikte ama kendi özgür hayatlarını yaşayan sualtı canlılarını izlemek insanı dinlendiriyor. İletişim, akvaryumlarda sessiz ama oyuncu ve esprili yaşanıyor! Sinemalarda, hazır ‘Aquaman’ filmi hâlâ vizyondayken, İstanbul’un akvaryumlarını ziyaret edip, akşamüzeri fantastik efektli Aquaman’ı izlemenin geç olmadan şimdi tam zamanı.

29.01.2019

Bir Anadolu panoraması: Türk Lezzet Müzesi

Perşembe günü Türkiye gastronomisinin en önemli isimlerinden Mehmet Yaşin ve karma yaşam merkezi Maslak 42 projesinin sahibi Erol Özmandıracı ile kısa bir süre önce açılan Türk Lezzet Müzesi’nde buluştuk.

16.03.2018

Küresel ısınma bakın Akdeniz’i nasıl etkiliyor?

ÜÇ yıl önce Metro Market ile birlikte “Palamutlar Nerede” projesini hayata geçiren İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün davetiyle KKTC’den ayağım tozuyla Antalya’dayım.

9.02.2017