EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Dengir Mir Mehmet Fırat

Dengir Mir Mehmet Fırat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dengir Mir Mehmet Fırat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.237 Dengir Mir Mehmet Fırat haberi bulunmuştur.

Dengir Mir Mehmet Fırat Haberleri

DTP'nin kapatılmasına tepkiler

Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılması kararını açıklamasının ardından ilk değerlendirme AK Parti'den Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve AK Parti Grup Başkan vekili Mustafa Elitaş'tan geldi. AKP'li Fırat kararı "dağıtıcı" bulduğunu söylerken, Elitaş ise "Karara herkes saygı duymalı" dedi.

11.12.2009Gündem
K. Irak’a güvenlik zirvesine gidiyor

K. Irak’a güvenlik zirvesine gidiyor

Başbakan Erdoğan’ın Washington ziyaretinin ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay da Kuzey Irak’a gidiyor. Atalay, Mahmur Kampı’nın kapatılması başta olmak üzere Kuzey Irak’taki PKK’lıların tasfiyesine yönelik baskının artırılması konusunda Irak’ın merkezi ve yerel yöneticileriyle “güvenlik zirvesi”nde bir araya gelecek.

10.12.2009Gündem
Neşeli Hayat Ankara’da

Neşeli Hayat Ankara’da

YILMAZ Erdoğan’ın dört yıl aradan sonra beyazperdeyle buluştuğu “Neşeli Hayat” filmi, vizyondaki ikinci haftasına Ankara’daki seyircili gösterim ile başladı.

5.12.2009Gündem
İçişleri Bakanı Atalay Adanada

İçişleri Bakanı Atalay Adana'da

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM'de “demokratik açılım” konusundaki genel görüşmeyi değerlendirirken, “Muhalefetin konuşmalarında çok sert ithamlar vardı ama biz hepsini çok sakin bir şekilde dinledik” dedi.

14.11.2009Gündem
İhbar mektubu eskileriyle aynı elden gibi

İhbar mektubu eskileriyle aynı elden gibi

AK Parti Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, “Islak imzalı demokrasiye müdahale belgesi ile birlikte gönderilen ve bir subayın yazdığı belirtilen isimsiz ihbar mektubu ile bizlere bir kaç yıl önce Sarıkız ve Ayışığı darbelerini ihbar amacıyla gönderilen mektup neredeyse aynı elden çıkmış kadar benzer. Bu çok şaşırtıcı” dedi.

31.10.2009Gündem
Ankarada bir kafede AK Parti kulisi

Ankara'da bir kafede AK Parti kulisi

AK Parti’de demokratik açılım çalışmalarının devamında ve yeni yönetimde görüş birliği sağlamak amacıyla ‘açılım yanlısı’ milletvekillerinin yönetimde de etkili olmak için yaptıkları kulisler 3 Ekim'de yapılacak kongre öncesi yoğunlaştı.

23.09.2009Gündem
Ayamama’yı soruşturun

Ayamama’yı soruşturun

Kürt açılımıyla ilgili sözleri nedeniyle sanatçı Hülya Avşar’a soruşturma açılması siyasetçilerden tepki gördü.

22.09.2009Gündem
Erdoğan’ın yeni terzisi şelşepik ustası

Erdoğan’ın yeni terzisi şelşepik ustası

AK Parti miletvekillerinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da kullanmaya başladığı şelşepik kumaştan ceketlerin yaratıcısının Ankara Hoşdere’de küçük bir dükkanda terzilik yapan Abdulkadir Şahin olduğu belirlendi.

19.09.2009Ekonomi
TDK’dan mahkemeye ‘Şıllık’ raporu

TDK’dan mahkemeye ‘Şıllık’ raporu

AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki ‘şıllık’ davasında, Türk Dil Kurumu (TDK) mahkemeye bir rapor gönderdi.

17.09.2009Gündem
Adanada içme suyu davalık oluyor

Adana'da içme suyu davalık oluyor

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Aytaç Durak, Çatalan Barajı’ndan şehir içme şebekesine verilip musluklardan akan suyu ‘Çatalan’ markasıyla şişeleyip Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satmak amacıyla kurduğu şişeleme tesisine ruhsat verilmesini engellediğini iddia ettiği kamu kurumları aleyhine dava açmaya hazırlanıyor.

16.09.2009Gündem
İsim uzun olunca ‘Mir Mehmet’i gitti

İsim uzun olunca ‘Mir Mehmet’i gitti

ADIYAMAN’ın Kahta İlçesi’ne bağıl Akıncılar Belde Belediyesi, yeni yapılan bir kilometrelik bulvara katkılarından dolayı, Adıyamanlı olan AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın adını verdi. Bulvarın girişine ‘Dengir Fırat Bulvarı’ yazdıran Belediye Başkanı AKP'li İsmet Çetinkaya, uzun olması nedeniyle ‘Mir Mehmet’i tabelaya yazamadıklarını söyledi.

14.07.2009Gündem
Arkadaşının babasını öldürene ömür boyu hapis istemi

Arkadaşının babasını öldürene ömür boyu hapis istemi

ADANA’da iş arkadaşıyla kavga eden oğlu 24 yaşındaki Gökhan’ı barıştırmak için gittiği evde, bıçaklanarak öldürülen 53 yaşındaki Ahmet Sakar’ın katil zanlısı 34 yaşındaki Serdal Demir hakkında ömürboyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

25.05.2009Gündem
’Şıllık’ yöresel tatlı olamaz mı

’Şıllık’ yöresel tatlı olamaz mı

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, kendisine "şıllık" dediği için hakkında 50 bin TL’lik tazminat davası açan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, "Açılan davanın ahlaki olduğu söylenemez. Madem hakaret vardı, neden seçimlerden önce dava açmadı?" karşılığını verdi.

14.05.2009Gündem
’Şıllık’ acısını 50 bin TL dindirir

’Şıllık’ acısını 50 bin TL dindirir

AKP’li Fırat’ın, Melih Gökçek hakkında sarf ettiği, "Valla daha şıllıktır, PKK’dan girer genelevden çıkar" sözleri, dava konusu oldu. Gökçek, Fırat ve bu sözleri haber yapan Hürriyet hakkında tazminat davası açıp, 50 bin TL istedi.

16.04.2009Gündem
AKPli Fırattan Durak hakkında suç duyurusu

AKP'li Fırat'tan Durak hakkında suç duyurusu

AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve bir yerel gazete hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve basın yolu ile hakaret ve iftira” iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

10.04.2009Gündem
Ruling AKP heads back to the drawing board

Ruling AKP heads back to the drawing board

ISTANBUL - The main loser of the local elections on Sunday is widely viewed as the ruling AKP with much of the opposition gaining ground.

31.03.2009Gündem
Turkeys ruling party AKP hit by its own strategy, poll results show

Turkey's ruling party AKP hit by its own strategy, poll results show

ANKARA - The drop in support for the country’s ruling party is thanks to the party’s stumbling on its three chosen fronts -- corruption, poverty and bans -- instead finding scandal and public backlash for its efforts. The results of the local elections may mean greater change in the Cabinet than in the cities as multiple ministers fail to carry their own constituencies

30.03.2009Gündem
AKPli Çelikten Duraka sert eleştiri

AKP'li Çelik'ten Durak'a sert eleştiri

AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik, AKP'den istifa edip MHP'den aday olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın seçim sürecinde son 1 aylık uygulamalarını sert şekilde eleştirirken, “Büyükşehir Belediye Başkanı'nın lafları yalan rüzgarı, uygulamaları alacakaranlık kuşağı" dedi.

20.03.2009Gündem
Adana metrosunda kum torbası polemiği

Adana metrosunda kum torbası polemiği

YAPIMINA 12 yıl önce başlanan ve şimdiye kadar 533 milyon dolar dış kredi alınıp, 480 milyon dolar harcanan, seçim arefesinde açılıp açılmayacağı tartışmaları yaşanan Adana metrosu (hafif raylı sistem) yeterli test sürüşleri yapılamadan yolcu taşımaya başladı. AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, metro konusunda sürekli polemiğe girdiği MHP’den aday olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ı, bu ilk seferde Vilayet Durağı'nda çiçekle karşıladı.

19.03.2009Gündem
GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON MAR 19

GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON MAR 19

These are some of the major headlines and their summaries in the Turkish press on March 19, 2009. Hurriyet Daily News Online does not verify these stories and does not vouch for their accuracy.

19.03.2009Gündem
Ona yasak

Ona yasak

AKP’nin resmi plakalı araçlarla yaptığı seçim çalışmaları eleştirilere rağmen devam ederken, MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aytaç Durak’ın afişleriyle donatılan belediye otobüsleri trafikten yasaklandı.

17.03.2009Gündem
Adana metrosunda seçim polemiği

Adana metrosunda seçim polemiği

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı ve MHP adayı Aytaç Durak metronun (hafif raylı sistem) açılışını 18 Mart’ta yapmaya hazırlanırlarken, AKP’nin siyasi baskısı ile elektriklerinin kesildiğini, TEDAŞ’ın tekrar elektrik vermemesi halinde açılışı yapamayacaklarını söyledi.

17.03.2009Gündem
Aytaç Durak: Adana’ya kene gibi yapıştım

Aytaç Durak: Adana’ya kene gibi yapıştım

ADANA’da 5’inci kez seçilmek için MHP’den aday olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, 20 yıllık başkanlık öyküsünü anlatırken “Adana’ya kene gibi yapıştım” dedi.

12.03.2009Gündem
Üç beş kişinin yaptığı bir şov

Üç beş kişinin yaptığı bir şov

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Şanlıurfa’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, yeniden aday gösterilmeyen Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yandaşları tarafından pencerelere asılan boş ceketlerle protesto edilmesini değerlendirdi.

7.03.2009Gündem
Oğlunu barıştırmak isterken bıçaklanıp öldü

Oğlunu barıştırmak isterken bıçaklanıp öldü

ADANA'da, tekstil işçisi 53 yaşındaki Ahmet Sakar, aynı iş yerinde çalıştığı arkadaşıyla tartışan oğlu 24 yaşındaki Gökhan'ı barıştırmak için gittiği 34 yaşındaki Serdal Demir'in evinde çıkan kavgada bıçaklanarak öldürüldü.

6.03.2009Gündem
Başbakan Erdoğanın Diyarbakır gezisi NYTda

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır gezisi NYT'da

New York Times gazetesinin Türkiye muhabiri Sabrina Tavernise, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır gezisine ilişkin izlenimlerini aktardığı haberinde “Türk Başbakanı önemli bir Kürt kentine eline uzatıyor” ifadesini kullandı.

22.02.2009Dünya
CHPli Okaydan Erdoğana eleştiri

CHP'li Okay'dan Erdoğan'a eleştiri

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Türkiye'ye kıtlığı, darlığı, yokluğu, yolsuzluğu ve yoksulluğu, AKP iktidarının getirdiğini iddia etti.

9.02.2009Gündem
Anadolu Kulübü’nde ’bahşiş’ savaşı

Anadolu Kulübü’nde ’bahşiş’ savaşı

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926 yılında kurduğu, 5 bin üyesi bulunan Anadolu Kulübü’ndeki yolsuzluk iddiaları, suç duyurusu ile yargıya taşındı.

24.01.2009Ekonomi
CHPnin adayı kim olsun

CHP'nin adayı kim olsun?

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayını hala açıklamadı. Kulislere göre Baykal'ın önünde dört isim var. Kemal Kılıçdardoğlu, Kemal Derviş, Ercan Karakaş ve Gürsel Tekin. Peki sizce kim aday olmalı. İşte kulislerin dört aday adayının geçmişleri, okuyun siz karar verin.

22.01.2009Gündem
Mensa yine komada

Mensa yine komada

Başbakan Erdoğan'ın girişimleriyle Temmuz 2007'de İş Bankası'na olan borcu Halk Bankası'nın açtığı 23.7 milyon dolarlık kredi ile kapatılan ve üstüne 15 milyon dolar da işletme kredisi alan Mensa Mensucat kottan çıkarıldı.

10.01.2009Ekonomi
Seçim propagandası da Kürtçe yapılabilmeli

Seçim propagandası da Kürtçe yapılabilmeli

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, TRT’nin Kürtçe yayınını değerlendirerek, "12 Eylül artığı diğer yasaklar da kaldırılmalı. Kürtçe seçim propagandası da yapılabilmeli" dedi.

3.01.2009Gündem
Dengir Mir Fırata kötü haber

Dengir Mir Fırat'a kötü haber

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın şirketi MENAS hakkında “hayali ihracat” raporu hazırlayan Gümrük Kontrolörü Müfettiş Bayram Çolak’ın kardeşi Gültekin Çolak, Dengir Fırat’ın aleyhine açtığı davada 5 bin TL manevi tazminat hakkı kazandı.

3.01.2009Gündem
TRTnin Kürtçe kanalı TRT 6 yayına başladı

TRT'nin Kürtçe kanalı TRT 6 yayına başladı

TRT 6 Kürtçe yayınına düzenlenen törenle başladı.

1.01.2009Gündem
High tension returns to Turkish domestic affairs in 2008

High tension returns to Turkish domestic affairs in 2008

Turkey's political scene was rife with tension in 2008 and may well be remembered as the year that had repercussions going well into 2009. Rulings handed down by the country’s top court, legal processes, and more importantly, the ruling Justice and Development Party's (AKP) policies and its leadership's rhetoric which came under the spotlight.

31.12.2008Gündem
Savcıdan ’iftira’ fezlekesi

Savcıdan ’iftira’ fezlekesi

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile girdiği televizyon düellosundan sonra AKP Genel Başkan Yardımcılığından istifa eden Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke düzenlendiği ortaya çıktı.

30.12.2008Gündem
Fıratı koltuğundan eden şoföre hapis

Fırat'ı koltuğundan eden şoföre hapis

CHP'li Kılıçdaroğlu ile AKP' li Fırat' ın tartışmasına konu olan tır sürücüsüne uyuşturucu kaçakçılığından 13 yıl hapis cezası verildi.

25.12.2008Gündem

Yazar Sonuçları

280 PKK’lının sırrı

TERÖR örgütü denilince, akla ister istemez PKK geliyor. MGK’dan terörle mücadele devam edecek, cümlesi içeren bildiri yayınlanınca, akla ister istemez PKK geliyor.

24.11.2009

PKK etrafındaki çember daralıyor

Suriye ile ilişkiler öyle bir noktaya getirildi, Irak ve Kuzey Irak yönetimleriyle öylesine olumlu bir yakınlaşma yaşanıyor ki, PKK’ya karşı adeta bir cephe oluşturuluyor. Militan güçlerin rahatça hareket edebilecekleri sahalar ortadan kaldırılıyor. Yepyeni bir döneme giriliyor.

17.09.2009

Güneydoğu’dan Kürt Açılımı (6) 1500 kilometrelik “dağdan indirmek”-“dağa çıkmayı önlemek” dersleri...

Gece saat 10’da Van’da bir haftaya yakın süredir büyük bölümünü katettiğimiz “Güneydoğu turu”nun son durağına ulaştık. Minibüsten inmeden Lice’li şoförümüz Erkan’a, “Diyarbakır’dan itibaren kaç kilometre yapmışız, bir bak” dedim.

12.09.2009

Anayasal vatandaşlık?

BİZİM aklımız karıştı.Çünkü düşündük taşındık, bildiklerimizi yan yana getirdik ama bazılarının, son olarak da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın savunduğu “anayasal vatandaşlık” kavramıyla neyi kastettiğini, daha doğrusu “anayasal vatandaşlık” kavramının ne anlama geldiğini bir türlü çözemedik.

12.08.2009

Babadan kızına mektup (*)

Kumrucuğum, Halil Berktay diye bir tarihçi var Türkiye’de. Kendisi ne kadar iyi bir tarihçidir bilemem. Buna tarih konusunda uzman olanlar karar vermelidir.

31.07.2009

Atalay: İstanbul otoparkı çözdü sıra Ankara’da

GEÇEN hafta Ankara Barosu Gölbaşı’ndaki sosyal tesislerinde yenilenmiş haliyle TBMM’nin hukukçu milletvekillerini ağırlarken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17. Onur Günü nedeniyle verdiği yemekte yargı zirvesi buluştu. Eski başsavcıların ve yargı camiasının neredeyse tam kadro katıldığı yemekte Ferhat Göçer sahne aldı.

9.06.2009

Gerçek demokratlar olmayı başaracak mıyız?

ROCK grubu Duman’ın son albümünde yer alan Rezil isimli şarkıda yer alan "lem yelid ve löp yutar" sözleri "bazı dindarları" kızdırmış. Dini, günlük ticari ve sosyal amaçları için kullanmaya kalkanları eleştiren şarkıda "lem yelid" sözcüklerinin kullanılması eleştiriliyor.

12.04.2009

Atilla Uğur: Gizli celsede anlatacağım

ANKARA
ERGENEKON davasında tutuklu emekli Albay Atilla Uğur’dan mektup geldi.

Bu köşede geçen hafta sonu çıkan (14-15 Şubat) ve BDDK Başkanı Engin Akçakoca’nın makamında Pamukbank ile Yapı Kredi operasyonları için tehdit edildiğini anlatan iki yazıya itirazı var.

23.02.2009

Babalarla çocuklar

BU sütunu izleyenlerin bir kısmı nedense, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı merhum Adnan Menderes’e benzetmemize pek tepki gösterirler. Hemen "Ne demek istiyorsun?" diyen "e-mail"ler yağmaya başlar.

10.02.2009

Kürtçe yayın

GAZETELERDE Deniz Baykal’ın "Kürtçe TV yayınlarına karşı çıktığını" okuyunca Tanrı biliyor, "Tamam" dedik. "Baykal yine kendisinden beklenenin tam tersi bir laf etmiş."

Meğer günahını almışız. Daha doğrusu günah onun değil, gerçeğin yarısını yazıp öteki yarısını yazmamak gibi bir şöhreti olan basınımızınmış.

3.01.2009

Türkiye’nin belgeli en büyük seçim hilesi 2004’te Iğdır’da oldu

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde seçim tarihinden 5 gün evvel, yani 23 Mart 2004 tarihinde Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığımız müracaatta mükerrer seçmenler konusunun ele alınmasını talep etmiştik, yaptığımız şikáyet üzerine yerinde yapılan incelemeler neticesinde Iğdır Asliye ve Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 3804 kişi hakkında dava açılmıştır.

25.12.2008