MENÜ

Deney

Deney ile ilgili tüm haberleri, son dakika Deney haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Deney haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.224 Deney haberi bulunmuştur.

Deney Haberleri

Sevinç Kolejinin geliştirilmiş sistemiyle dünya standartlarında eğitim

Sevinç Koleji'nin geliştirilmiş sistemiyle dünya standartlarında eğitim!

34 yıllık deneyimi ve istikrarlı başarıları sayesinde markalaşmış olan Sevinç Koleji, dünyadaki yenilikleri uygulayarak uluslararası standartlarda eğitim veriyor.

18.02.2020Gündem
Geleceğin Deneyi için Türk bilim insanlarından süpersimetri araştırması

'Geleceğin Deneyi' için Türk bilim insanlarından süpersimetri araştırması

Bursa Uludağ Üniversitesinden bir grup akademisyen, CERN'in "yüzyılın deneyi" olarak gösterilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın yerini alması öngörülen "Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı" deneyi için araştırma yürütüyor.

13.02.2020Teknoloji
Koronavirüs: Maske takmak virüsten korur mu

Koronavirüs: Maske takmak virüsten korur mu?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgının ardından çok sayıda ülkede insanlar sokakta ve toplu taşıma araçlarında maskeyle dolaşmaya başladı.

4.02.2020Teknoloji
Murphy Kanunu nedir

Murphy Kanunu nedir?

Zaman zaman günlük hayatta karşımıza çıkan Murphy Kanunları Amerikalı mühendis Edward A. Murphy tarafından ortaya atılmıştır. Murphy Kanunları'nın tersi Yhprum Kanunu olarak tanımlanır. Peki, Murphy Kanunu nedir?

3.02.2020Gündem
Toprakla Yeşeren 40 Yıl

'Toprakla Yeşeren 40 Yıl'

Seramik sanatçısı Ahmet Nejat Birdevrim’in sergisi ‘Toprakla Yeşeren 40 Yıl’, sanatçının 40 yıllık sanat hayatında yapmış olduğu tüm çalışmalardan eserleri kapsıyor. Eserler, Hünkar Mahfili’de 13 - 23 Şubat tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.

3.02.2020Kitap Sanat
Toprakla Yeşeren 40 Yıl

'Toprakla Yeşeren 40 Yıl'

Seramik sanatçısı Ahmet Nejat Birdevrim’in sergisi ‘Toprakla Yeşeren 40 Yıl’, sanatçının 40 yıllık sanat hayatında yapmış olduğu tüm çalışmalardan eserleri kapsıyor. Eserler, Hünkar Mahfili’de 13 - 23 Şubat tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.

3.02.2020Kitap Sanat
ABDye ait eski uydular yörüngede birbirine teğet geçti

ABD'ye ait eski uydular yörüngede birbirine teğet geçti

ABD'ye ait iki eski uydunun Dünya yörüngeside çarpışmanın eşiğine geldiği bildirildi.

31.01.2020Teknoloji
Tehlikeli yakınlaşma Dünyadan kontrol edilemiyordu

Tehlikeli yakınlaşma! Dünyadan kontrol edilemiyordu

ABD'ye ait iki eski uydunun Dünya yörüngeside çarpışmanın eşiğine geldiği bildirildi.

30.01.2020Dünya
ABDye ait iki eski uydu yörüngede çarpışabilir

ABD'ye ait iki eski uydu yörüngede çarpışabilir

Saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden ABD'ye ait kullanım dışı iki uydunun birbirine 15 ila 30 metre yaklaşacağı tahmin ediliyor.

29.01.2020Teknoloji
Sevinç Kolejinde dünya standartlarında eğitim

Sevinç Koleji'nde dünya standartlarında eğitim

Sevinç Eğitim Kurumlarının eğitim yolculuğu, 1986 yılında Sevinç Dershanelerinin İstanbul Bakırköy’de kuruluşuyla başladı. Sınava hazırlık alanındaki başarıları ve Sevinç Yayınları ile özellikle ortaokul kademesinde, İstanbul’daki başarılı kurumlar arasında yer aldı. 2013 yılında “eğitim” tecrübesini özel okulculuğa taşıyan kurum; bugün anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde kolej eğitimi verirken, istikrarı başarılarını sürdürüyor.

24.01.2020Gündem
Bilim insanları stresin saçları nasıl beyazlattığını açıkladı

Bilim insanları stresin saçları nasıl beyazlattığını açıkladı

Bilim insanları stresin saçları nasıl beyazlattığı sorusuna bir yanıt bulduklarını açıkladı.

24.01.2020Teknoloji
Son dakika haberler... İnfaz düzenlemesi şekillendi... Taslak metin ortaya çıktı

Son dakika haberler... İnfaz düzenlemesi şekillendi... Taslak metin ortaya çıktı

Adalet Bakanlığı ve AK Parti'nin aylardır üzerinde çalıştığı infaz düzenlemesinin taslak metni ortaya çıktı. Gelen son dakika bilgilerine göre henüz teklif halini almayan düzenleme ile çok sayıda suç infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak.

21.01.2020Gündem
Liseliler Uluslararası Demet Hattı Yarışması”na hazırlanıyor

Liseliler Uluslararası Demet Hattı Yarışması”na hazırlanıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi, “CERN: Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı ve Liseler için Demet Hattı Yarışması” konulu etkinlikte lise öğrencilerini santralistanbul Kampüsü’nde ağırladı. BİLGİ Yüksek Enerji Fiziği Araştırma Merkezi Müdürü ve yarışmanın ulusal irtibat sorumlusu Prof. Dr. Serkant Ali Çetin tarafından gerçekleştirilen sunumda öğrenciler “Liseler İçin Demet Hattı Yarışması” hakkında bilgi aldı.

16.01.2020Teknoloji
Bakan Dönmezden hidrojen müjdesi

Bakan Dönmez'den hidrojen müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Türkiye'de en geç 2021 sonunda dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz" dedi.

15.01.2020Ekonomi
Sömestir keyfi Vadistanbul’da çıkar

Sömestir keyfi Vadistanbul’da çıkar

Doğayla kent yaşamının buluştuğu pek çok farklı konsepti tek çatı altında toplayan Vadistanbul, yarı yıl tatilinde çocukları birbirinden keyifli ve öğretici atölyelerle ağırlamaya hazırlanıyor.

13.01.2020Etkinlikler
Deney kötü bitti Termometre kırıldı, öğretmen ve öğrenciler...

Deney kötü bitti! Termometre kırıldı, öğretmen ve öğrenciler...

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Kavşut köyü Şehit Kerem Beksiz İlköğretim Okulunda Fen Bilgisi dersinde deney amaçlı kullanılan cıvanın dökülmesi sonucu etkilenen 1 öğretmen ile 4 öğrenci, hastanelik oldu.

30.12.2019Gündem
İddiaları tartışmalara neden olmuştu O doktora hapis cezası

İddiaları tartışmalara neden olmuştu! O doktora hapis cezası

Çin'de dünyada ilk kez insan embriyosunun DNA'sını değiştirme deneyleri yaptığını ileri süren biyolog Hı Cienkui ve ekibinden iki araştırmacı, yasa dışı tıbbi faaliyette bulunmaktan hapse mahkum edildi.

30.12.2019Dünya
Liseden 3.3 milyon TL ciro

Liseden 3.3 milyon TL ciro

Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğretmen ve öğrencileri, evsel ve endüstriyel temizlik ürünlerinden elde ettikleri ciroyu geçen seneye oranla ikiye katladı. 50 çeşit temizlik ürünü üretilen okul bu yıl 3 milyon 377 bin TL ciro yaptı.

28.12.2019Eğitim
Açlık diyeti ömrü uzatıyor

Açlık diyeti ömrü uzatıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan yeni bir araştırma, günde 6-8 saat yemek yiyip 16-18 saat oruç tutmanın (aralıklı açlık diyeti) ömür süresini uzatabileceğini ortaya koydu.

27.12.2019Dünya
CNN Türk Muhabirini taciz etmişti Polis yakaladı, suç dosyası kabarık...

CNN Türk Muhabirini taciz etmişti! Polis yakaladı, suç dosyası kabarık...

CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut dilenci kılığına girip sosyal deney yaptı. Akbulut, Beşiktaş'ta dilenci sosyal deneyi gerçekleştirirken bir kağıt toplayıcının tacizine uğramıştı.

26.12.2019Gündem
Yangınlara karşı bor madeninden jel ürettiler

Yangınlara karşı bor madeninden 'jel' ürettiler

Sakarya Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Yangın Güvenliği Bölümünce bor madeninden geliştirilen jel, yangına maruz kalan bölgelerdeki direncin artmasını sağlıyor.

25.12.2019Teknoloji
Dilenci kılığına giren CNN Türk muhabiri Sema Akbuluta ahlaksız teklif

Dilenci kılığına giren CNN Türk muhabiri Sema Akbulut'a ahlaksız teklif!

CNN Türk muhabiri Sema Akbulut kılık değiştirip kameramanlar Serkan Topal ve Ümit Sertabipoğlu ile sokağa çıktı. İstanbul’un 5 farklı semtinde 1 saatte 82 lira topladı.

24.12.2019Gündem
Muhabir dilenci kılığına girdi… 1 saatte 82 lira topladı

Muhabir dilenci kılığına girdi… 1 saatte 82 lira topladı

Dilenciler ile ilgili onca haber yapılmasına rağmen, para verilmeye devam ediliyor. Hala aklınızda “ne kadar kazanıyorlar ki” sorusu olabilir. Bunun için CNN TURK muhabiri Sema Akbulut ve kameramanlar Serkan Topal ve Ümit Sertabipoğlu ilginç bir sosyal deney gerçekleştirdi.

23.12.2019Gündem
Türkiyenin dilenci dosyası

Türkiye'nin dilenci dosyası

Dilenciler ile ilgili onca haber yapılmasına rağmen, para verilmeye devam ediliyor. Hala aklınızda ne kadar kazanıyorlar ki sorusu olabilir. Bunun için CNN TURK muhabiri Sema Akbulut ve kameramanlar Serkan Topal ve Ümit Sertabipoğlu bir sosyal deney gerçekleştirdi.

23.12.2019Haber
2020 ikizler burcuna neler getirecek

2020 ikizler burcuna neler getirecek?

İkizler burcunda doğanları 2020 yılında neler bekliyor? Aşk, iş ve sosyal hayatlarında neler olacak? Dikkatli olmaları gereken dönemler hangileri? Aygül Aydın yazdı...

18.12.2019Keyif
Milyon dolarlık gençlik aşısı

Milyon dolarlık gençlik aşısı

ABD’de genetik firması Libella Gene Therapeutics, geçen hafta yaşlanmayı 20 yıl kadar geri döndürebilen bir gen terapisi geliştirdiğini duyurdu. Terapi için 45 yaşın üzerinde denekler aranıyor. Talep edilen ücretse 1 milyon dolar.

15.12.2019Hürriyet Pazar
Blue Origin yeniden kullanılabilir roket ve kapsülle 6. fırlatışını yaptı

Blue Origin 'yeniden kullanılabilir' roket ve kapsülle 6. fırlatışını yaptı

Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un kurduğu roket ve mekik üreticisi Blue Origin şirketi, yeniden kullanılabilir özellikteki "New Shepard" roket ve kapsülünü altıncı kez fırlattı.

12.12.2019Teknoloji
İkizler Burcu 2020 Yıllık Burç Yorumları

İkizler Burcu 2020 Yıllık Burç Yorumları

İkizler burcu 2020 yıllık burç yorumlarınızı okudunuz mu? Uzman Astrolog Aygül Aydın İkizler burçları için 2020 yıllık burç yorumlarını açıkladı. 2020 yılında İkizler burcunu neler bekliyor? 2020 yılı İkizler burcu için olumlu geçecek mi? 2020 yıllık burç yorumlarına göre İkizler burçları nelere dikkat etmeli? İkizler burcu 2020 yıllık yorumu ne söylüyor? İşte İkizler burcu 2020 yıllık burç yorumları...

11.12.2019Astro Gündem
Mucize çocuk Laurent üniversiteden mezun olmasına günler kala okulu bıraktı

'Mucize çocuk' Laurent üniversiteden mezun olmasına günler kala okulu bıraktı

Hollanda'nın Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği eğitimi alan ve 9 yaşında 'dünyanın en genç üniversite mezunu' olmaya hazırlanan Laurent Simons ailesinin kararı ile okulu bıraktı.

11.12.2019Teknoloji
Çernobilin kapısı Türk akademisyen ve öğrencilere açılacak

Çernobil'in kapısı Türk akademisyen ve öğrencilere açılacak

Ankara Üniversitesi ile Ukrayna'daki Nükleer ve Radyasyon Güvenliği Ulusal Bilim ve Teknik Merkezi arasındaki iş birliği kapsamında Türk ve Ukraynalı akademisyenler, nükleer bilimler alanında ortak çalışmalar yürütecek.

9.12.2019Teknoloji
Kimbureyhan kimdir, kaç yaşında Kimbureyhanın gerçek adı

Kimbureyhan kimdir, kaç yaşında? Kimbureyhan'ın gerçek adı

Issız Duvarlar şarkısıyla müzik dünyasına merhaba diyen Kimbureyhan’ın klibinde kullanılan sahneler ve dekorlarla Aleyna Tilki’nin ‘Sen Olsan Bari’ klibindeki sahnelere benzediği iddia edildi. Haberler ardından Kimbureyhan’ın hayatına ilişkin bilgiler merak konusu oldu. Peki, Kimbureyhan kimdir, kaç yaşında?

6.12.2019Magazin
Amazon kendi kuantum hesaplama hizmetini duyurdu

Amazon kendi kuantum hesaplama hizmetini duyurdu

Amazon Web Services (AWS) tarafından Las Vegas'ta gerçekleştirilen Re:Invent etkinliği kapsamında pek çok ürün ve çözüm duyuruldu. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri hiç şüphesiz şirketin kendi kuantum hesaplama hizmeti oldu. Yerinde takip ettiğimiz etkinlikte duyurusu yapılan Braket isimli bu özel sistem, bilim insanlarının, araştırmacıların ve geliştiricilerin D-Wave, IonQ ve Rigetti gibi kuantum donanım sağlayıcılarının bilgisayarları ile deneme yapmalarını sağlayacak. Peki ama nasıl?

4.12.2019Teknoloji
Danimarkada sosyal deney kapsamında 11 bin kişi taşınmaya zorlanacak

Danimarka'da 'sosyal deney' kapsamında 11 bin kişi taşınmaya zorlanacak

İskandinavya ülkesi Danimarka'da yetkililerinin 'sosyal deney' olarak tanımladığı getto yerleşimlerini kaldırma planı kapsamında ülkedeki 29 yoksul bölgede yaşayan 11 bin kişi taşınmaya zorlanacak.

28.11.2019Dünya
Yarısı da iş yapıyor

Yarısı da iş yapıyor

Çocukluk döneminde beyninin yarısı alınmış yetişkinleri inceleyen bilim insanları, beynin geri kalan yarısının kendini yeniden yapılandırdığını keşfetti.

25.11.2019Dünya
Geleceğin mucitleri Mucitparkta yetişiyor

Geleceğin mucitleri 'Mucitpark'ta yetişiyor

Erzurum'da, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkındırma İdaresi Başkanlığı (DAP) ve Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) ortaklığında kurulan Mucitpark'ta geleceğin "mucitleri" yetişiyor.

24.11.2019 Teknoloji
13 yaşındaki sanatçı, ebruyu dünyaya tanıtmak istiyor

13 yaşındaki sanatçı, ebruyu dünyaya tanıtmak istiyor

İtalya'da ilkokul öğrencilerine ebru sanatını anlatan ve uygulamalı gösteren Genç Saraçaydın, "Benim amacım ebruyu yaymak. Bunun için de gerekirse biraz daha fazla kitap, biraz daha fazla sergi yaparak, bu amaca ulaşmaya çalışacağım." dedi.

22.11.2019Keyif
Metroda arya söyleyen Hakan Aysev: Ben de olsam korkardım

Metroda arya söyleyen Hakan Aysev: Ben de olsam korkardım

Amerika-Los Angeles’ta evsiz bir kadının metroda arya sözlemesi üzerine benzer deneyi Hakan Aysev de yaptı.

19.11.2019Magazin
Tiyatro Festivali’nde bedenler konuşuyor

Tiyatro Festivali’nde bedenler konuşuyor

Bedeni sınırlarını aşan hareketlerle zorlamak; bir enstrüman misali onunla sıradışı duyguları ifade etmek koreograf ve yönetmen Belçikalı Wim Vandekeybus, Fransız Karine Ponties ve Rus Maxim Didenko’nun ortak kaygıları. Bulunduğumuz sosyo-politik ortamların yarattığı halet-i ruhiyeye bedenlerle tercüman olan eserlerinde dans, performans, film, müzik, tiyatro ve görsel sanatlar iç içe geçiyor. Yenilikçi hatta futuristik parodiler halinde karşımıza çıkan gösteriler bir yandan güldürürken diğer yandan kahrediyor. Performans dünyasının nabzını tutan üç ödüllü sanatçı çarpıcı gösterileriyle 23. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin konuğu.

18.11.2019Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Can Ozan Gece Uyutmayan Duyguların Şarkılarını Yapıyor

İsmiyle müsemma genç bir adam Can Ozan. Şarkılarını dinlediğiniz zaman onun bir ‘şehir ozanı’ olduğunu anlıyorsunuz. ‘Mutlu Olmak Zordur Derler’, ‘Sar Bu Şehri’ şarkılarını dinlemeye başladığımda üst üste kaç kere dinlediğimi bilmiyorum.

14.02.2020

1 dilim tost ekmeğini kızartmak için kaç bisikletçi gerekir?

Bundan tam 5 yıl önce bir deney videosu izledim. Olimpiyatlarda yarışan dünyaca ünlü Alman bisikletçi Robert Förstemann'la bir deney yapılmış. Bisikletçiden pedal çevirerek 700 watt gücündeki ekmek kızartma makinesini çalıştırması istenmiş. Saatte 50 km hıza ulaşan bisikletçi yorgunluktan bayılmadan az önce makineyi 1 dilim ekmeği kızartacak kadar çalıştırmayı başarıyor.

5.02.2020

Merkür Balık: Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde gelmez!  

Yepyeni bir günden, yepyeni bir haftadan ve yepyeni bir şubat ayından hepinize merhaba.

4.02.2020

Bir haftada kaç parça kıyafet giyiyorsunuz?

Bugün mutfak dışına çıkalım mı biraz? Üzerimizdekilerle ilgili konuşalım olur mu? Bir düşünün bugünden geriye doğru son 1 haftanızı, hatta son 1 ayınızı. Gardırobunuz belki kıyafet dolu ama son 1 ayda kaç parça kıyafet giydiniz?

25.01.2020

Bu milleti uyutmayı mutlaka öğrenmeliyiz

Başlıktaki cümle kulağınıza ve gözünüze çok fena geldi değil mi...

12.01.2020

Tacizci serbest kadın tutuklu

Bartın’da 50 yaşında bir doktor, evinin yan dairesinde oturan üniversite öğrencisi iki genç kızın tuvalet penceresinden içerisini görüntüleyecek şekilde gizli kamera yerleştirdi.

24.12.2019

Bu laboratuvar fikri olan herkese açık

Yenilikçi bir fikri olan ve teknoloji üretmek isteyen bütün girişimciler Ankara Üniversitesi Teknokent Prototip Laboratuvarı’ndan ücretsiz faydalanabiliyor. Yüksek teknoloji alt yapısına sahip laboratuvarda ürün prototipi çıkarmanın yanı sıra deney ve test çalışmaları da yürütülebiliyor.

1.12.2019