EKSTRA
MENÜ

Demokratlar

Demokratlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Demokratlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.891 Demokratlar haberi bulunmuştur.

Demokratlar Haberleri

Kongre’den baskılar artıyor Ya istifa ya azil

Kongre’den baskılar artıyor! Ya istifa ya azil

6 Ocak’ta ABD Kongresi’ne düzenlenen baskın sonrasında Demokratlar, bu eylemden sorumlu tuttukları Başkan Trump’ın istifa etmesi ya da azil sürecinin başlatılması için bastırıyor.

10.01.2021Dünya
Trump’a Twitter darbesi

Trump’a Twitter darbesi

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın resmi hesabını, ‘daha fazla şiddeti teşvik etme riski’ nedeniyle süresiz olarak askıya aldı. Trump’ın kullandığı diğer hesaplar da engellendi. Twitter’ın bu kararı özel şirketlerin ifade özgürlüğüne olan etkisini tartışmaya açtı.

10.01.2021Dünya
‘America first’ mü, ‘Trump first’ mü

‘America first’ mü, ‘Trump first’ mü?

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 2016 yılında yapılan başkanlık seçimleri öncesi Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump, buram buram milliyetçilik kokan bir seçim kampanyası sürdürdü. “Make America Great Again” (Amerika’yı yeniden harika yap” ve “America first” (Önce Amerika) sloganlarıyla sürdürdüğü seçim kampanyası boyunca, ABD’nin kapılarını göçmenlere, Müslümanlara kapatacağını, Meksika’dan kaçak göçün engellenmesi için sınırlara duvar ördüreceğini yineleyip durdu. Başarılı da oldu.

9.01.2021Avrupa
ABDye: Lafa gelince demokrasinin beşiği

ABD'ye: Lafa gelince demokrasinin beşiği

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD Kongresi’ne baskınla ilgili “Lafa geldiğinde ‘demokrasinin beşiği’ denilen Amerika’daki bu süreç tüm insanlığı şok etmiştir” dedi. Erdoğan dün İstanbul’da cuma namazı çıkışı ve Uydu Teknolojileri Haftası oturumunda özetle şunları söyledi:

9.01.2021Gündem
Twitter, Trumpın hesabını kalıcı olarak askıya aldı

Twitter, Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı!

Kanlı Kongre baskını sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını geçici olarak donduran Twitter'dan ikinci darbe geldi. Sosyal medya platformu Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı.

8.01.2021Dünya
Trump için tehlike yeniden kapıda Tarihte ilk olabilir

Trump için tehlike yeniden kapıda! Tarihte ilk olabilir

ABD'de Demokratların, Kongre baskını olayından sorumlu tuttukları Başkan Donald Trump'a karşı pazartesi günü yeni bir azil süreci başlatmaya hazırlandıkları bildirildi. Trump Temsilciler Meclisinde suçlu bulunursa "hakkında iki kez azil suçlaması yapılan" ilk başkan olarak kayıtlara geçecek.

8.01.2021Dünya
Boğaziçinde rektör ataması, ABDdeki kanlı baskın, ittifak mesajı... Erdoğandan flaş mesajlar

Boğaziçi'nde rektör ataması, ABD'deki kanlı baskın, ittifak mesajı... Erdoğan'dan flaş mesajlar

Cuma namazı sonrasında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki kanlı kongre baskınına ilişkin "Tüm insanlığı şoke etmiştir, şaşırtmıştır. Bizleri de aynı şekilde şaşırtmıştır." dedi. Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu ve "Bu rektör yasalar dışında atanmamıştır. Yasalar neye amir ise, Melih Bey de buraya atanmıştır. Geçmişine baktığımızda o da bu üniversite içinden yetişmiş bir arkadaşımızdır." ifadelerini kullandı. Erdoğan, protestolara ilişkin de "Öğrenciler bu işin içinde değil. Bu işin içinde teröristler var. Öğrencilerle alakası olmayan CHP'nin İstanbul İl Başkanı orada. Kendisi DHKP-C militanıdır." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk ile yaptığı görüşme için de "Bu ziyaretim hem bir nezaket ziyareti hem de bu ittifak meselesinde yani bir seçim ittifakı mı olur veya geleceğe yönelik biz bir terörle mücadele verirken burada bu terörle mücadelede her türlü desteğin bizim yanımızda olması lazım. Yani yalnızlığı hissetmememiz lazım. Buna benzer görüşmeleri bundan sonra da yapacağım." dedi.

8.01.2021Gündem
‘Utanç’ ve ‘Muz Cumhuriyeti’... Dünyadan ABD’ye demokrasi dersi

‘Utanç’ ve ‘Muz Cumhuriyeti’... Dünyadan ABD’ye demokrasi dersi

Joe Biden’ın başkanlığının tescil edildiği oturum sırasında Trump yandaşlarının Kongre’ye düzenlediği baskın hem ABD’de hem dünyada şok etkisi yarattı. Bazı ABD’li yetkililer ‘muz cumhuriyeti’ benzetmesi yaparken, Batılı devletler Washington’a demokrasinin şartlarını hatırlattı. ABD’nin sıklıkla demokrasi dersi verdiği ülkeler ise bu işgal nedeniyle Amerika’yı tiye aldılar.

8.01.2021Dünya
ABDde son dakika gelişmeleri: ABDde büyük kaos Trump yanlıları Kongre binasını bastı, kalkışma yorumları ve istifa haberleri peş peşe geliyor

ABD'de son dakika gelişmeleri: ABD'de büyük kaos! Trump yanlıları Kongre binasını bastı, "kalkışma" yorumları ve istifa haberleri peş peşe geliyor

ABD'de seçilmiş Başkan Joe Biden'ın tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası Başkan Donald Trump yanlılarınca basıldı. Dünya medyası 'son dakika' gelişmelerini anbean duyuruyor. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı, Ulusal Muhafızlar sokağa indi. Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger, "Bu bir darbe teşebbüsüdür" değerlendirmesi yaptı. Trump olayların çığırından çıkmasının ardından itidal çağrısında bulundu. Trump ayrıca bir video yayınlayarak, göstericilere "eve dönün" dedi. Joe Biden ise yaşananları "kalkışma" olarak nitelendirdi. Eski ABD Başkanı George Bush da gelişmeleri "ayaklanma" olarak tanımladı. Son dakika haberine göre; olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi. ABD medyası yaralıların olduğu bilgisini de paylaştı. İngiliz basını "ABD'de anarşi" başlıkları attı. Güvenlik güçleri, Kongre binasını dört saat sonra göstericilerden temizledi.

7.01.2021Dünya
Trumpı hayatının en zor süreci bekliyor Cumhuriyetçiler de ayaklandı Her an azledilebilir

Trump'ı hayatının en zor süreci bekliyor! Cumhuriyetçiler de ayaklandı! Her an azledilebilir

ABD'den son dakika haberleri peş peşe geliyor... Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyelerinden Adam Kinzinger, Başkan Donald Trump'ın Anayasa'nın 25'inci ek maddesini uygulayarak görevden alınması yolunda çağrı yaptı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de Trump'ın Amerikan halkı ve demokrasisi için çok tehlikeli bir insan olduğunu belirterek, derhal görevden alınması gerektiğini yineledi. Öte yandan ABD Senatosu'ndaki Demokratların Lideri Schumer de "Trump'ın görevden alınması" çağrısında bulundu.

7.01.2021Dünya
ABDde Senatoda çoğunluk Demokratlara geçti

ABD'de Senato'da çoğunluk Demokratlara geçti

ABD'de başkent Washington'da skandal gelişmeler yaşanırken, Demokratların Senato'da çoğunluğu elde ettiği bildirildi. Georgia eyaletinde yapılan seçimin ardından Demokrat Raphael Warnock'ın ardından Jon Ossoff'un da kazandığı öğrenildi.

6.01.2021Dünya
Son dakika: ABDnin Georgia eyaletinde devam eden 2. tur Senato seçimlerinin ilk kazananı Demokrat aday Warnock oldu

Son dakika: ABD'nin Georgia eyaletinde devam eden 2. tur Senato seçimlerinin ilk kazananı Demokrat aday Warnock oldu

Son dakika haberleri: ABD'nin Georgia eyaletinde yapılan ikinci tur Senato seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, Demokrat aday Warnock oyların yüzde 50,5'ini alarak Senatoya girmeye hak kazandı.

6.01.2021Dünya
Almanya’da aşı krizi: Niye az sipariş verdiniz

Almanya’da aşı krizi: Niye az sipariş verdiniz?

PROF. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin BioNTech şirketinin koronavirüse karşı Almanya’da geliştirdiği aşı için geç ve az sipariş verilmiş olması Almanya ve AB’de krize yol açtı.

6.01.2021Dünya
Kongre Biden’ı başkan ilan edecek

Kongre Biden’ı başkan ilan edecek

ABD’de yeni yılın ilk günleri 3 Kasım başkanlık seçim sonucunun gerginliğiyle geçiyor. 14 Aralık’ta partilerin aldığı delege sayısına göre toplanan Seçiciler Kurulu, Demokrat aday Joe Biden’ı galip ilan etmişti. Normalde, bugün toplanacak olan ABD Kongresi’nin iki kanadının bu sonucu tescil edip Biden’ı resmen başkan ilan etmesi gerekiyor. Ancak Başkan Trump usulsüzlük iddialarıyla seçim sonuçlarını reddetmeyi sürdürürken, oylama öncesi siyasi hava da gerilmiş durumda.

6.01.2021Dünya
ABDde kritik seçim, tüm dünya Georgia eyaletine kilitlendi

ABD'de kritik seçim, tüm dünya Georgia eyaletine kilitlendi

Amerika Birleşik Devletleri, (ABD) Senato’daki çoğunluğu belirleyecek olan Georgia seçimlerine kilitlendi. Seçimler öncesinde Başkan Donald Trump, seçilmiş başkan Joe Biden eyalete giderek adaylara destek verdi. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden'ın 'Beyaz Sarayı alamayacağını ve canı pahasına savaşacağını' açıkladı.

5.01.2021Dünya
Biden Georgia seçimleri öncesi oy istedi

Biden Georgia seçimleri öncesi oy istedi

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, ABD Senatosu'nu hangi partinin kontrol edeceğini belirleyecek kritik önemdeki Georgia seçimleri öncesi eyalet halkından oy istedi.

4.01.2021Dünya
Türk ve İslam karşıtlığı Avrupalı Türkleri endişelendiriyor

Türk ve İslam karşıtlığı Avrupalı Türkleri endişelendiriyor

Batılı ülkelerde son dönemlerde artan Türk ve İslam karşıtlığı, ırkçılık ve camilere yönelik saldırılar, Avrupalı Türkleri endişelendiriyor.

4.01.2021Avrupa
ABD Kongresinin 117. dönemi başladı Temsilciler Meclisi Başkanı yeniden Pelosi oldu

ABD Kongresinin 117. dönemi başladı! Temsilciler Meclisi Başkanı yeniden Pelosi oldu

ABD'de, 3 Kasım seçimlerini kazanan Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinin yemin etmesiyle ABD Kongresinin 117. dönemi başladı. Merakla beklenen Temsilciler Meclisi başkanlık seçimleri beklenenden daha yakın bir sonuçla bitti. 216 vekilin oyunu alan Nancy Pelosi, 2 yıllığına yeniden bu göreve 4. kez seçildi.

3.01.2021Gündem
Almanya’da aşı kavgası büyüyor

Almanya’da aşı kavgası büyüyor

Almanya’da koronavirüse karşı aşı yetersizliği üzerine tartışmalar büyüyor. Eleştirilerin hedefinde olan Merkel aşı tedarikinde kararı AB’ye bırakmakla suçlanıyor.

3.01.2021Avrupa
ABD Kovid-19 nakit desteği dağıtımına bu gece başlıyor

ABD Kovid-19 nakit desteği dağıtımına bu gece başlıyor

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik destek paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımının dağıtımına ABD yerel saatiyle salı gecesi başlanacağını duyurdu.

30.12.2020Ekonomi
ABDden Suudi Arabistana 478 milyon dolarlık füze satışı

ABD'den Suudi Arabistan'a 478 milyon dolarlık füze satışı

ABD Dışişleri Bakanlığının, yüksek güdümlü havadan-karaya füze mühimmatının Suudi Arabistan'a "Doğrudan Özel Satış" üzerinden ihraç edilmesinin yolunu açtığı iddia edildi.

23.12.2020Dünya
Trump aralarında kritik isimlerin de bulunduğu 20 kişiye af çıkardı

Trump aralarında kritik isimlerin de bulunduğu 20 kişiye af çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya soruşturması kapsamında suçlu bulunan George Papadopoulos ve Alex van der Zwaan'ın da aralarında yer aldığı 20 kişiye özel başkanlık affı çıkardı.

23.12.2020Dünya
ABDde 900 milyar dolarlık koronavirüs yardım paketi

ABD'de 900 milyar dolarlık koronavirüs yardım paketi

ABD Kongresi'nde aylar süren anlaşmazlıklar sonucunda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, koronavirüs (Covid-19) salgınının etkileri kapsamında 900 milyar dolarlık yardım paketinde anlaşmaya vardı.

21.12.2020Haber
ABDden dev koronavirüs yardım paketi

ABD'den dev koronavirüs yardım paketi!

ABD Kongresi'nde aylar süren anlaşmazlıklar sonucunda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, koronavirüs (Covid-19) salgınının etkileri kapsamında 900 milyar dolarlık yardım paketinde anlaşmaya vardı.

21.12.2020Dünya
ABDde 1 günlük geçici bütçe onaylandı

ABD'de 1 günlük geçici bütçe onaylandı

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu, ülkedeki federal kurumların, ABD yerel saatiyle gece yarısı itibarıyla kapanmasını önleyecek 1 günlük geçici bütçe tasarısını onayladı.

21.12.2020Ekonomi
ABDde hükümet kapanmayacak

ABD'de hükümet kapanmayacak

Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek paketi ile bütçeye ilişkin görüşmelere zaman kazandıracak 2 günlük geçici bütçe tasarısı, 60'a karşı 320 oyla geçti.

19.12.2020Ekonomi
ABD Temsilciler Meclisinden Facebooka islamofobik paylaşım uyarısı

ABD Temsilciler Meclisi'nden Facebook'a islamofobik paylaşım uyarısı

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar, geniş kullanıcılara ulaşmadan önce, Müslüman karşıtı içeriklerin yasaklanması için Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'e bir mektup gönderdi.

16.12.2020Dünya
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketinin kongresine katıldı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin kongresine katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen 10'uncu Ulusal Kongresi'ne katılarak, "Tüm demokratlar birleşmeli, insan odaklı bakış açısı tüm dünyaya hakim olmalı" dedi.

12.12.2020Gündem
NATO’daki ortağına saygısızlık

NATO’daki ortağına saygısızlık

Azerbaycan ziyaretinde gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, Amerikan yönetimine “Ne oldu da şu anda Türkiye’ye böyle bir CAATSA yaptırımına gidilecek” diye tepki gösterdi. Erdoğan’ın gündeme dair açıklamaları özetle şöyle:

12.12.2020Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Azerbaycan dönüşü önemli mesajlar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan dönüşü önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 'Kısıtlamalar genişleyecek mi' sorusuna "Bizim Bilim Kurulu'nda öyle bir şey yok. Bizim Bilim Kurulu’nun bize söylediği, şu anda hafta sonlarında, yani cuma akşamı 9’dan itibaren pazartesi sabahı 5’e kadar eve kapanalım. Dediği bu. Buna uyuyoruz." yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika'nın kalkıp CAATSA diye bir olayla Türkiye'yi karşı karşıya getirmesi, NATO’daki çok önemli bir ortağına yapılan bir saygısızlıktır." ifadelerini kullandı.

11.12.2020Gündem
ABD Temsilciler Meclisi geçici bütçe tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi geçici bütçe tasarısını onayladı

Federal hükümetin finansman yetersizliği nedeniyle faaliyetlerine ara vermesini önleyecek bir haftalık geçici bütçe tasarısı, ABD Temsilciler Meclisinden 67'ye karşı 343 oyla geçti.

10.12.2020Ekonomi
Trump ayak diriyor Sistem saldırı ve kuşatma altında

Trump ayak diriyor! 'Sistem saldırı ve kuşatma altında'

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını yenileyerek, "ABD Anayasası'nı ve kanunlarını korumaktan daha önemli bir görevim yok, bu yüzden şu anda koordineli bir saldırı ve kuşatma altındaki seçim sistemimizi korumaya kararlıyım." dedi.

2.12.2020Dünya
Pentagon: Birleşik Arap Emirlikleri Libyadaki paralı Rus askerlerini destekliyor

Pentagon: Birleşik Arap Emirlikleri Libya'daki paralı Rus askerlerini destekliyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE), Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya hükümetine karşı savaşan Halife Hafter öncülüğündeki gayrimeşru silahlı güçlere destek veren paralı Rus askerlerini finanse ettiğini ileri sürdü.

1.12.2020Dünya
Ankara’nın ABD yol haritası belirleniyor

Ankara’nın ABD yol haritası belirleniyor

ABD’nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden döneminde Ankara-Washington arasındaki ilişkilerle ilgili ilk toplantı Cumhurbaşkanlığı’nda yapıldı. Buna göre ABD ilişkilerinde 11 Aralık tarihinin kritik olduğu vurgulanırken, Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir görüşmenin de bu tarihe kadar planlanmadığı ifade edildi.

21.11.2020Dünya
‘Bunlar AfD’nin timsah gözyaşları’

‘Bunlar AfD’nin timsah gözyaşları’

AfD’nin, dışarıdan aşırı sağcıları ziyaretçi olarak Meclis’e sokup bakan ve milletvekillerini taciz ettirmesi büyük tepki çekti. Meclis’te grubu bulunan bütün partiler düzenlenen özel oturumda AfD’ye yüklendi. CDU’lu Brömer, özür dileyen Gauland’ı ‘ikiyüzlülükle’ suçladı.

20.11.2020Avrupa
Twitterın CEOsundan Hunter Biden itirafı

Twitter'ın CEO'sundan 'Hunter Biden' itirafı!

Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Jack Dorsey, ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'la ilgili bazı iddiaları içeren haberlerin kısıtlanması konusunda yanlış hareket ettiklerini kabul etti.

17.11.2020Dünya
Bidenın ekonomideki önceliği Kovid-19 salgınının yaralarını sarmak olacak

Biden'ın ekonomideki önceliği Kovid-19 salgınının yaralarını sarmak olacak

ABD Başkanlığı'na seçilen Joe Biden, göreve gelir gelmez Kovid-19 salgınından ağır darbe alan Amerikan ekonomisinin zararlarını temin etmek için çalışacak.

12.11.2020Ekonomi
ABD başkanlık seçimlerinde Alaskada sürpriz yaşanmadı

ABD başkanlık seçimlerinde Alaska'da sürpriz yaşanmadı

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde Alaska eyaletini, ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump kazandı.

11.11.2020Dünya
Trumptan seçimde usulsüzlük paylaşımları

Trump'tan "seçimde usulsüzlük" paylaşımları

ABD Başkanı Donald Trump, sabah, ABD 59. Başkanlık seçiminde "usulsüzlük" iddialarını vurgulayan bazı Twitter kullanıcılarının paylaşımlarını alıntılayarak seçimlerin kendisinden çalındığını iddia etti.

8.11.2020Dünya
ABD’nin tercihi Biden oldu Trump yenilgiyi kabul etmiyor

ABD’nin tercihi Biden oldu! Trump yenilgiyi kabul etmiyor

ABD’de 3 Kasım başkanlık seçimlerinin kazananı Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden oldu. Pensilvanya eyaletini de alarak gerekli seçici delege sayısına ulaşan Biden, “Tüm Amerikalıların başkanı olacağım” diye açıklama yaptı. Trump ise yenilgiyi kabul etmedi.

8.11.2020Dünya
ABD seçimleri son dakika... ABD Başkanı Biden: Amerikanın iyileşme dönemi geliyor

ABD seçimleri son dakika... ABD Başkanı Biden: Amerika'nın iyileşme dönemi geliyor

Son dakika haberi... ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, Delaware kentinde zafer konuşması yaptı. Biden, "İşte şimdi işte Amerika'nın iyileşme dönemi geliyor. Çağımızın savaşlarıyla savaşmak için, refah, virüse karşı savaş, ırkçılık karşısında vermemiz gereken savaş ve gezegenimizi kurtarma savaşı. Haysiyeti geri getirme, demokrasiyi koruma savaşı, herkese adil bir şans verme savaşı" dedi.

8.11.2020Dünya
Beyaz Sarayla ilgili en önemli düğümlerden biri ocak ayına kadar çözülmeyecek

Beyaz Saray'la ilgili en önemli düğümlerden biri ocak ayına kadar çözülmeyecek

ABD'de salı günü yapılan seçimlerin ardından, Georgia eyaletindeki iki Senato koltuğu için yapılan yarışların ocak ayındaki ikinci tura kalmasıyla, mevcut tabloda Senatoda hangi partinin çoğunluğu koruyacağı bu yarışlar sonlanana kadar bilinemeyecek.

7.11.2020Dünya
Biden önde, Trump itiraz ediyor... Sayım kavgası

Biden önde, Trump itiraz ediyor... Sayım kavgası

ABD’de salı günü yapılan seçimleri kimin kazandığı karmaşık seçim sisteminden ötürü hâlâ netleşmedi. Mevcut sonuçlara göre Demokrat Partili Joe Biden kazanmaya daha yakın. Başkan Trump’ın ekibi birçok eyalette sonuca itiraz ederken, AGİT, seçimlerde hile yapıldığı iddialarını reddetti.

6.11.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Washington’da en uzun 11 gün

20 Ocak günü, yani tam 11 gün sonra -eğer yeni bir yol kazası olmazsa- ABD’nin yeni başkanı Demokrat Joe Biden, geçen çarşamba günü fanatik Trump taraftarlarının saldırısına hedef olan Kongre binasının önünde düzenlenecek bir törenle ant içip görevine başlayacak.

9.01.2021

Beyaz sayfa açılır mı?

Joe Biden’ın seçilmesi, 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturması ve ABD’nin Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulama kararının ardından Türkiye-ABD ilişkileri nereye gidecek? Öngörüde bulunabilmek için süreçte yaşanan perde arkası gelişmelere bakacağız.

22.12.2020

ABD yaptırımlarında ‘mükemmel fırtına’ erken geldi

Geçen Çarşamba günü yayımlanan “ABD yaptırımları yaklaşan mükemmel fırtına mı” başlıklı yazımızda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanlığı (Pentagon) 2021 bütçe yasasına konan bir hüküm uyarınca Türkiye’ye 30 gün içinde yaptırım uygulamasını “zayıf bir ihtimal” olarak gördüğümüzü belirtmiştik.

16.12.2020

Seçim dışı yöntem!

Kurt dumanlı havayı sever.

30.11.2020

ABD seçimleri

Bizdeki bazı çevreler Trump’ın daha hayırlı olacağı görüşünde. Bu boş bir beklenti. Türkiye-ABD ilişkilerinde pürüzler hep var. Gerilim de mukadder ama okyanusun üstündeki büyük müttefik bu tarafla ilişkilerinde farklı davranıyor. Farklı davranma nedeni elli yıldır Türkiye’nin başka türlü, daha hızlı yapısal değişime girmiş olması.

8.11.2020

Biden kesinleşirse çalkantılı bir geçiş dönemine hazır olalım

ABD’deki başkanlık seçiminin seyrine baktığımızda önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda bugüne dek hiç karşılaşmadığımız türden hadiselere tanıklık etmemiz galiba şaşırtıcı olmayacak.

7.11.2020

Amerika’nın sosyal operasyon medyası

Amerika’daki tartışmalı başkanlık seçimleri her yönüyle ibretlik sonuçlar ortaya çıkardı.

6.11.2020