EKSTRA
MENÜ

Demokratlar

Demokratlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Demokratlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.889 Demokratlar haberi bulunmuştur.

Demokratlar Haberleri

Danimarka sığınmacı kabul etmek için BMye başvurdu

Danimarka sığınmacı kabul etmek için BM'ye başvurdu

Danimarka, Birleşmiş Milletler (BM) kotasından sığınmacı kabul etmek üzere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine başvurdu.

31.07.2019Dünya
Amerikalı seçmenlerin yarısı Trumpı ırkçı buluyor

Amerikalı seçmenlerin yarısı Trump'ı "ırkçı" buluyor

ABD'de yapılan güncel bir araştırma, kayıtlı seçmenlerin yarısının ABD Başkanı Donald Trump'ı "ırkçı" bulduğunu ortaya koydu.

30.07.2019Dünya
Ölüm listelerinde kimler var

Ölüm listelerinde kimler var?

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, Hessen Eyaleti’ne bağlı Wolfhagen-Ista’daki evinin terasında 2 Haziran akşamı kafasına sıkılan tek kurşunla katledildi. Katil zanlısının Stephan Ernst adında aşırı sağcı bir Alman olduğu belirlendi. Yakalandıktan sonra gözaltına alınan zanlı, cinayeti itiraf etti.

29.07.2019Avrupa
ABD Yüksek Mahkemesinden Trumpın duvarına fon onayı

ABD Yüksek Mahkemesinden Trump'ın duvarına fon onayı

ABD Yüksek Mahkemesi, Pentagon bütçesinden ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim vaadi olan Meksika sınırına duvar örülmesi için 2,5 milyar dolar fon aktarılmasını onayladı.

27.07.2019Dünya
Tepkiler peş peşe... Trump istedi ortalık karıştı

Tepkiler peş peşe... Trump istedi ortalık karıştı

Avrupa Birliği (AB), ABD'nin idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacak olmasına "şiddetle karşı çıktığını" bildirdi. Önceki gün de BM federal hükümetin idam cezasının uygulanması yönündeki kararına tepki göstermişti.

26.07.2019Dünya
Trumptan idam hamlesi... 62 kişi infaz listesinde

Trump'tan 'idam' hamlesi... 62 kişi infaz listesinde

ABD Adalet Bakanlığı, federal hükümetin 2003 yılından bu yana ilk kez idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacağını duyurdu.

25.07.2019Dünya
Beyaz Saray’da Türkiye tartışması

Beyaz Saray’da Türkiye tartışması

ABD Başkanı Trump’ın önceki gün Beyaz Saray’da topladığı Cumhuriyetçi senatörlerle Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasını masaya yatırdı. Amerikan Washington Post gazetesi, Trump’ın sert yaptırımlar dayatmak yerine Türkiye ile sürecin müzakere edilmesini istediğini, bu nedenle bazı senatörlerle güçlü tartışmalar çıktığını öne sürdü.

25.07.2019Dünya
Yeni Alman Bakan orduya para istedi

Yeni Alman Bakan orduya para istedi

MECLİSİN tatilde olduğu Almanya’da yeni Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer’in yemin töreni için dün özel oturum düzenlendi.

25.07.2019Dünya
Son dakika Trump zorda ABD’yi karıştıracak ifadeler

Son dakika! Trump zorda! ABD’yi karıştıracak ifadeler!

Rusya soruşturmasını yürüten eski Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, 2 yıl süren soruşturmasının sonucunda hazırladığı raporun ABD Başkanı Donald Trump'ı "tamamen" aklamadığını savundu.

24.07.2019Dünya
FaceAppe FBI soruşturması yolda

FaceApp'e FBI soruşturması yolda

ABD'li senatör Chuck Schumer, FBI ve Federal Ticaret Komisyonu'na çağrı yaparak son günlerin popüler "yaşlandırma" programı Rus FaceApp'in FBI tarafından soruşturulması gerektiğini belirtti.

18.07.2019Dünya
FaceAppe FBI soruşturması yolda

FaceApp'e FBI soruşturması yolda

ABD'li senatör Chuck Schumer, son günlerin popüler "yaşlandırma" programı Rus FaceApp'in FBI tarafından soruşturulması gerektiğini söyledi.

18.07.2019Teknoloji
AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen

AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen

Avrupa Birliği’nde bir ilk. İlk kez bir kadın AB Komisyonu Başkanı seçildi. Alman politikacı Ursula von der Leyen kıl payı oyla AB Komisyon Başkanı oldu.

17.07.2019Avrupa
AB Komisyonu’na kadın başkan

AB Komisyonu’na kadın başkan

Almanya’da yıldızının sönmeye başladığı bir dönemde Avrupa Birliği liderlerinin son dakika uzlaşısıyla AB Komisyonu Başkanı olarak önerdikleri Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen’e, Avrupa Parlamentosu (AP) yeşil ışık yaktı.

17.07.2019Dünya
AB Komisyonu’na kadın başkan için kader oylaması

AB Komisyonu’na kadın başkan için kader oylaması

Üye ülke liderleri tarafından Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı olarak önerilen Alman Ursula von der Leyen’in bu koltuğa oturup oturmayacağı bugün belli oluyor.

16.07.2019Dünya
ABD Başkanı Trumptan Demokrat kadın Kongre üyelerine ırkçı saldırı

ABD Başkanı Trump'tan Demokrat kadın Kongre üyelerine 'ırkçı saldırı'

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre'nin kadın Demokrat üyelerini hedef alan Twitter mesajında kullandığı ifadeler nedeniyle ırkçılık yapmakla suçlandı.

15.07.2019Dünya
Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Türkiye’de olduğu gibi Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, İsveç, Belçika, Avusturya gibi Avrupa’nın bir çok ülkesindeki temsilcilikler ve sivil toplum örgütleri tarafından sergiler, sinevizyon ve video gösterimleri ile darbe gecesi yaralanan isimlerin yaşadıklarını anlattığı etkinlikler düzenlendi.

15.07.2019Avrupa
Yeni program talimatı

Yeni program talimatı

CHP’de 31 Mart seçimleri ile 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla parti programı yeniden yazılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Fethi Açıkel, “Cumhuriyet değerlerimizi, liyakatli ve demokratik yurttaşlık kültürünü ön plana çıkaracak bir perspektifle ele alacağız” dedi.

15.07.2019Gündem
Son dakika Trump emri vermişti... Ve başladı

Son dakika! Trump emri vermişti... Ve başladı

ABD Göçmenlik ve Sınır Muhafaza (ICE) Birimi, ülkedeki yasa dışı göçmenlere yönelik baskınlarını başlattı.

14.07.2019Dünya
Ursula von der Leyennin kader günü: Seçilecek mi

Ursula von der Leyen'nin kader günü: Seçilecek mi?

Avrupa Parlamentosu salı akşamı saat 18.00’de başkanını seçmek için oylama yapacak. AB liderlerinin uzun pazarlıklar sonucu Avrupa Komisyon Başkanlığı’na önerdiği isim Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in seçilmesi için en az 374 milletvekilinin evet oyunu ihtiyacı var.

14.07.2019Avrupa
Gabriel, hükümeti de partisini de uyardı: Hata olur

Gabriel, hükümeti de partisini de uyardı: Hata olur!

ABD’nin Suriye’ye daha fazla asker gönderme talebini reddeden Almanya’ya Suriye’deki DEAŞ karşıtı koalisyona 4 Tornado, bir tanker uçak ve Irak askerlerini eğitmekle destek veriyor. Alman askerlerinin görev süresi ekim ayında bitiyor. SPD görev süresinin uzatılmasını, SPD’li eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise ülkesinin Suriye’den apar topar çekilmesini istemiyor.

14.07.2019Avrupa
Tarih verildi 10 farklı şehirde başlıyor

Tarih verildi! 10 farklı şehirde başlıyor

ABD Göçmenlik ve Sınır Muhafaza (ICE) Biriminin daha önce ertelenen yasa dışı göçmen baskınlarını pazar günü başlatacağı belirtildi.

11.07.2019Dünya
Almanya’dan ABD’nin Suriye talebine ret

Almanya’dan ABD’nin Suriye talebine ret

Almanya, ABD’nin Suriye’ye kara gücü gönderme talebine olumsuz yanıt verdi.

9.07.2019Dünya
15 Temmuz Batı Balkanlarda etkinliklerle anılacak

15 Temmuz Batı Balkanlar'da etkinliklerle anılacak

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 2016 yılının 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin 3. yılında Batı Balkan ülkelerinde çok sayıda anma etkinliği düzenlenecek, bu ülkelerde yaşayanlara FETÖ tehlikesi anlatılacak.

8.07.2019Dünya
‘Unutmamak, unutturmamak için’

‘Unutmamak, unutturmamak için’

Almanya’nın Dortmund kentinde Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) tarafından ‘15 Temmuz Anma Programı’ düzenlendi. Anadolu Ajansı’nın 15 Temmuz darbe girişimini anlatan fotoğraf sergisinin de bulunduğu programda UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, darbe girişimi gecesi yaşadıklarını anlattı.

8.07.2019Avrupa
Avrupa Parlamentosu’na yine İtalyan başkan

Avrupa Parlamentosu’na yine İtalyan başkan

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yeni başkanı Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) Grubu üyesi İtalyan David-Maria Sassoli (63) oldu. Strasbourg’da toplanan AP Genel Kurulu’nda iki turda tamamlanan oylamada geçerli 667 oyun 345’ini alarak rakiplerine fark atan Sassoli, görevi selefi Hıristiyan Demokrat İtalyan parlamenter Antonio Tajani’den devraldı. Oylamada, muhafazakâr Çek parlamenter Jan Zahradil 160, Yeşiller Grubu Başkanı Alman Ska Keller 119, Birleşik Sol’un adayı İspanyol Sira Rego ise 43 oy aldı. Sassoli’nin seçilmesiyle AP başkanlığı sağdan sola geçti.

4.07.2019Dünya
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı projesi kapsamında Brüksel’de FETÖ‘nün “gerçek yüzü” anlatıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı projesi kapsamında Brüksel’de FETÖ‘nün “gerçek yüzü” anlatıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının başlattığı bir proje çerçevesinde, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gerçek ve karanlık yüzünü anlatan "The Network" adlı belgeselin özel gösterimi yapıldı.

3.07.2019Gündem
Nürnberg’in Türkiye kökenli ilk başkan adayı

Nürnberg’in Türkiye kökenli ilk başkan adayı

Yozgat doğumlu Ümit Sormaz, 2020’nin mart ayında yapılacak Nürnberg büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerine FDP’nin başkan adayı olarak girecek.

30.06.2019Avrupa
Avrupa Konseyi’ne kadın damgası

Avrupa Konseyi’ne kadın damgası

Avrupa Konseyi’nde cinsiyet eşitliği açısından önemli bir adım atıldı. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Marija Buric’in Avrupa Konseyi Genel Sekreteri seçilmesiyle birlikte örgütün üst yöneticilerinin tamamı kadın oldu. CHP milletvekili Selin Sayek Böke de oybirliğiyle AKPM’deki Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu’na Başkan Yardımcısı seçildi.

28.06.2019Dünya
Dünyayı sarsmıştı... Trumptan ilk yorum

Dünyayı sarsmıştı... Trump'tan ilk yorum

ABD Başkanı Donald Trump, yasa dışı olarak ABD'ye geçmeye çalışırken Meksika sınırındaki Rio Bravo nehrinde hayatını kaybeden El Salvadorlu Oscar Alberto Martinez Ramirez ve 11 aylık kızı Valeria'nın ölümünden, sadece Demokratları sorumlu tuttu.

26.06.2019Dünya
İngiliz siyasilerden İçişleri’ne:  Türkler mağdur edildi Birleşik Krallık’ın itibarı zedeleniyor

İngiliz siyasilerden İçişleri’ne: Türkler mağdur edildi! Birleşik Krallık’ın itibarı zedeleniyor

İngiltere’de aralarında Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, Liberal Demokrat Parti lideri Sör Vince Cable ile eski Yeşil Parti lideri Caroline Lucas’ın da aralarında bulunduğu altı partiden 20’den fazla siyasi, binlerce Türkiye vatandaşının mağdur olduğunu belirterek İngiltere İçişleri Bakanlığı’na “Ankara Anlaşması koşullarında yapılan geriye dönük değişikliklerin durdurulması” çağrısı yaptı.

26.06.2019Avrupa
Trumpa göre İrana saldırı için Kongrenin onayına ihtiyacı yok

Trump'a göre İran'a saldırı için Kongrenin onayına ihtiyacı yok

ABD Başkanı Donald Trump, İran'la artan gerilim konusunda Kongreyi düzenli olarak bilgilendirdiğini, ancak bu ülkeyi hedef alan muhtemel bir saldırı için Kongrenin onayına ihtiyacı olmadığını söyledi.

25.06.2019Dünya
Trumptan geri adım: Erteledim

Trump'tan geri adım: Erteledim

ABD Başkanı Donald Trump, yasa dışı göçmenlerin yarından itibaren toplatılarak sınır dışı edilmesi sürecini iki hafta ertelediğini duyurdu.

22.06.2019Dünya
Trumptan İrana: Savaş çıkarsa yok olursunuz

Trump'tan İran'a: Savaş çıkarsa yok olursunuz

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile savaş istemediğini fakat olası bir savaşta İran'ın "yok olmayla karşı karşıya kalacağını" söyledi.

22.06.2019Dünya
Demokratlar neredesiniz

Demokratlar neredesiniz?

Almanya’da ‘NSU’ kısa adıyla tanınan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü teröristleri, 2000-2007 yılları arasında ülkenin çeşitli kesimlerinde 8’i Türk, biri Yunan ve biri Alman kadın polis olmak üzere suçsuz günahsız 10 kişiyi katletti. Bu cinayetler Alman medyasında genelde hep ‘döner cinayetleri’ olarak yer aldı.

22.06.2019Avrupa
İstanbul’da gözler sessiz yüzde 5’te

İstanbul’da gözler sessiz yüzde 5’te

Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesinde partiler, son durumu masaya yatırdı. Siyasilerin ortak konusunu, tercihlerini belli etmeyen yüzde 5’lik seçmen kitlesi oluşturuyor.

20.06.2019Gündem
Trump, yeni dönem başkan adaylığı için seçim kampanyasına başladı

Trump, yeni dönem başkan adaylığı için seçim kampanyasına başladı

ABD Başkanı Donald Trump, "2020'de Demokratlara gidecek her oy radikal sosyalizmin yükselişine ve Amerikan rüyasının mahvolmasına gidecektir." dedi.

19.06.2019Dünya
Korkulan olmadı ama...

Korkulan olmadı ama...

Almanya’da tuhaf şeyler oluyor. Bir yanda aşırı sağcı parti AfD doğudaki Görlitz kentinde büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde yüzde 45 oy alıyor. Diğer yanda yine doğuda Alman olmayan yabancı biri, Rostock Büyükşehir Belediye Başkanı seçiliyor.

18.06.2019Avrupa
Trumpın rakiplerime ilgili yabancı ülkelerden bilgi alırdımaçıklaması tartışma yarattı

Trump'ın "rakiplerime ilgili yabancı ülkelerden bilgi alırdım"açıklaması tartışma yarattı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, "siyasi rakiplerime ilişkin yabancı ülkelerden gelebilecek muhtemel bilgileri görürdüm" şeklindeki açıklaması Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

13.06.2019Dünya
APdeki liberaller adını değiştirdi

AP'deki liberaller adını değiştirdi

Avrupa Parlamentosu'ndaki liberal görüşlü Avrupa İçin Liberal ve Demokrat İttifakı (ALDE), adını "Avrupa'yı Yenile" olarak değiştirdiğini açıkladı.

12.06.2019Dünya
Almanya hızla krize sürükleniyor: Yıl sonunu göreceği şüpheli...

Almanya hızla krize sürükleniyor: Yıl sonunu göreceği şüpheli...

Avrupa’nın en güçlü ülkesi Almanya, hızla hükümet krizine doğru sürükleniyor. Hükümetin yıl sonunu görmesine şüphe ile bakılıyor.

12.06.2019Avrupa
Trump tarih verdi: Pazartesi başlar

Trump tarih verdi: Pazartesi başlar

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Meksika arasında anlaşma sağlanamaması durumunda, Meksika'nın pazartesi gününden itibaren yüzde 5'lik gümrük vergisini ödemeye başlayacağını bildirdi.

7.06.2019Dünya
Yeşil dalga hızla Almanya’yı sarıyor: Merkel artık en sevilen değil

Yeşil dalga hızla Almanya’yı sarıyor: Merkel artık en sevilen değil

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana tarihinin en hızlı siyasi değişimine sahne olan Almanya’da büyük partiler keskin bir düşüşe geçerken Yeşiller hızla yükseliyor. Daha önce her seçim sonrası hükümete girebilmek için can atan Yeşiller, şimdi zafer sarhoşluğu içinde “Biz yedek lastik değiliz” açıklamalarıyla erken seçim çağrıları yapıyor. Merkel ise ilk defa en sevilen politikacı sıralamasında birinci değil.

7.06.2019Avrupa
Avrupa nereye gidiyor

Avrupa nereye gidiyor?

Avrupa’da yerleşik partiler sandıkta hızla düşerken, aşırı milliyetçi sağ popülist partiler hızla yükseliyor. Almanya’da 150 yıllık bir geçmişe sahip Sosyal Demokratlar siyaset sahnesinden silinme korkusu yaşıyor. Tüm bunlara bakıldığında ‘Avrupa nereye gidiyor’ sorusu akıllara geliyor.

7.06.2019Avrupa
Danimarka’da Sosyal Demokratların zaferi

Danimarka’da Sosyal Demokratların zaferi

DANİMARKA’da önceki gün yapılan genel seçimlerde aşırı sağ hezimete uğradı ve desteklediği Liberal Parti (Venstre) liderliğindeki hükümet koltuğu kaybetti.

7.06.2019Dünya
Merkel hükümeti tehlikede mi

Merkel hükümeti tehlikede mi

MAYIS ayı sonunda yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin artçı şokları devam ediyor. AP seçimlerinde kan kaybeden Alman koalisyon ortakları Hıristiyan Demokratlar (CDU) ile Sosyal Demokratlar’ın (SPD) geleceği belirsizliğe girdi. SPD’nin lideri Andrea Nahles’in istifa kararı aldığını açıklamasının ardından ülkede erken seçim ihtimali giderek daha fazla konuşulmaya başlandı.

4.06.2019Dünya
Büyük tepki çeken Geert Wildersa şok

Büyük tepki çeken Geert Wilders'a şok

Hollanda'da İslam ve yabancı karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in Twitter hesabı, paylaştığı "nefret" mesajı yüzünden geçici bir süreyle donduruldu.

31.05.2019Dünya
Son dakika Çok konuşulmuştu: Kapattı ve istifa etti

Son dakika! Çok konuşulmuştu: Kapattı ve istifa etti

ABD'de Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, Rusya soruşturması dosyasını resmen kapattığını ve Adalet Bakanlığındaki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Trump Mueller'ın sözlerini, "Yetersiz delil vardı, dolayısıyla bizim ülkemizde (bu durumdaki) herhangi bir kişi masumdur. Dosya kapanmıştır." şeklinde yorumladı.

29.05.2019Dünya
ABye değiş mesajı

AB'ye değiş mesajı

Avrupa Parlamentosu’nda merkezdeki sağ ve sol partiler tarihi bir darbe aldı. Farklı çizgide olsalar da birçok kararda danışıklı dövüş içinde olan merkez partiler ilk kez çoğunluğu kaybetti. AB karşıtları, Liberaller ve Yeşiller önemli ivme yakaladı. Avrupa siyasetinin paramparça olduğunu gözler önüne seren seçimler AB’ye yönelik ‘Değiş’ mesajı olarak da yorumlandı.

28.05.2019Dünya

Yazar Sonuçları

S-400’ler, Batı ile ilişkiler pahasına olabilir mi?

RUS askeri kargo uçakları S-400 hava savunma sistemlerini Ankara’daki Mürted üssüne taşımaya başladığına göre, bu sürecin tersine çevrilmesi gibi seçeneklerin artık tümüyle gündemden çıktığını teslim edip, önümüzdeki bu somut veri üzerinden hareket etmek en makul hareket tarzıdır.

16.07.2019

Almanya Merkel sonrasına hazır mı

AVRUPA Birliği’nin motor ülkesi Almanya, bir daha başbakan adayı olmayacağını açıklayan Angela Merkel sonrası döneme ne kadar hazır?

21.06.2019