EKSTRA
MENÜ

Demokratlar

Demokratlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Demokratlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.876 Demokratlar haberi bulunmuştur.

Demokratlar Haberleri

Trumpdan Bidena Afganistan desteği

Trump'dan Biden'a Afganistan desteği

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden yönetiminin Amerikan askerlerini Afganistan'dan çekme kararını "harika ve olumlu" bulduğunu, ancak askerlerin daha erken çekilmesi gerektiğini belirtti.

19.04.2021Dünya
Sevsinler böyle dürüstlüğü

Sevsinler böyle dürüstlüğü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in geçen hafta Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaretin yankıları sürerken, Almanya’da Türkiye karşıtları yeniden sahneye çıktı.

12.04.2021Avrupa
Emeklilere zamlı bayram ikramiyesi

Emeklilere zamlı bayram ikramiyesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz” dedi. Erdoğan dün Uluslararası Demokratlar Birliği Kadın Kolları ve Gençlik Kolları üyelerini kabulünde özetle şunları söyledi:

12.04.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği üyelerini kabulünde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği üyelerini kabulünde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği üyelerini kabulünde konuştu.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs salgını sebebiyle yaşadığımız zorlukların özellikle ülkemiz ve milletimiz için yeni müjdelere kapı aralayacağına inanıyoruz. Allah'ın izni ve inayetiyle Türkiye bu salgın sürecinden çok daha güçlenerek çıkacaktır." dedi. Erdoğan ayrıca, 'Bayram ikramiyelerinin ilk ödemelerini Mayıs başında gerçekleştireceğiz. En düşük emekli maaşını 1500 TL'ye çıkartarak vatandaşımızın mağdur duruma düşmemesini sağladık. Emeklilerin şartlarının daha da iyileşmesine hazırlanıyoruz.' ifadelerini kullandı.

11.04.2021Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi Bayram ikramiyesi ve emekli maaşı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi! Bayram ikramiyesi ve emekli maaşı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği üyelerini kabulünde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs salgını sebebiyle yaşadığımız zorlukların özellikle ülkemiz ve milletimiz için yeni müjdelere kapı aralayacağına inanıyoruz. Allah'ın izni ve inayetiyle Türkiye bu salgın sürecinden çok daha güçlenerek çıkacaktır." dedi. Erdoğan ayrıca, 'Bayram ikramiyelerinin ilk ödemelerini Mayıs başında gerçekleştireceğiz. En düşük emekli maaşını 1500 TL'ye çıkartarak vatandaşımızın mağdur duruma düşmemesini sağladık. Emeklilerin şartlarının daha da iyileşmesine hazırlanıyoruz.' ifadelerini kullandı.

11.04.2021Gündem
Çavuşoğlu anlattı ama onlar duymak bile istemedi

Çavuşoğlu anlattı ama onlar duymak bile istemedi

Bu hafta salı günü Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye’ye resmî bir ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuklarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Görüşme öncesi çekilen ve yayınlanan görüntülere bakıyorum.

10.04.2021Avrupa
Kongre baskınında yeni gelişme: 2 polis memuru Trumpa dava açtı

Kongre baskınında yeni gelişme: 2 polis memuru Trump'a dava açtı

ABD Kongresi'nde görevli iki polis memuru, 6 ocakta yaşanan baskın nedeniyle eski ABD Başkanı Trump'a dava açtı. Blassingame ve Hemby isimli memurlar baskın nedeniyle Trump'tan davacı olan ilk polis memurları oldu.

31.03.2021Dünya
Trump çok tehlikeli diyerek uyardı

Trump "çok tehlikeli" diyerek uyardı!

Eski ABD Başkanı Trump iki hafta içinde sınır bölgesine bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu. Trump ABD'nin sınır güvenliği için "çok tehlikeli" ifadesini kullanarak uyarılarda bulundu.

28.03.2021Dünya
Bidendan Georgiadaki seçim yasasına tepki

Biden'dan Georgia'daki seçim yasasına tepki!

ABD Başkanı Joe Biden, Georgia eyalet valisinin onayladığı yeni seçim yasasını, "Anayasa'ya ve vicdanlara yönelik acımasız bir saldırı" olarak değerlendirdi.

26.03.2021Dünya
İnsan odaklı anayasayı demokratlar yapabilir

İnsan odaklı anayasayı demokratlar yapabilir

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Bakan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti kongresindeki yeni anayasa ile ilgili sözlerini eleştirdiği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

26.03.2021Gündem
Türk vekilin tabutsuz defin zaferi

Türk vekilin tabutsuz defin zaferi

SPD’li Türkiye kökenli milletvekili Arif Taşdelen’le 2019 yılında Meclis’ten geçen ancak uygulanamayan Müslümanların tabutsuz kefenle defnedilmesi için Bavyera CSU hükümetini nasıl ikna ettiğini konuştuk. İyi haberin Sağlık Bakanı Klaus Holetschek’ten geldiğini söyleyen Taşdelen en erken 1 Nisan’dan itibaren tabutsuz kefenli definin başlayabiliceğini söyledi. SPD’li vekil, “Bizimkiler yaşarken çok zorluk çekti, bari bu dünyadan giderken son bir zorluk daha çıkarmayın, elinizi vicdanınıza koyun dedim” diyerek anlattı verdiği çabayı...

25.03.2021Avrupa
Hollandada hükümet krizi... Fotoğraf sızınca istifa etmek zorunda kaldı

Hollanda'da hükümet krizi... Fotoğraf sızınca istifa etmek zorunda kaldı!

Hollanda'da 15-17 Mart tarihlerinde yapılan genel seçimin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen geçici hükümetin İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren'in başı sosyal medyada yayılan bir fotoğraf yüzünden derde girdi. Ollongren kriz büyüyünce istifa etti.

25.03.2021Dünya
Virginia, ABDnin güneyinde idam cezasını kaldıran ilk eyalet oldu

Virginia, ABD'nin güneyinde idam cezasını kaldıran ilk eyalet oldu

Virginia, ABD'nin güneyinde idam cezasına son veren ilk eyalet oldu. Virginia Valisi Ralph Northam, attıkları bu adımla birlikte ırkçı ve ayrımcı bir tarihi de olan "ölüm makinasının" durdurulduğunu söyledi.

25.03.2021Dünya
Hollanda skandal falan tanımadı

Hollanda skandal falan tanımadı

83.2 milyon nüfuslu Almanya’da şimdiye kadar 2 milyon 680 bine yakın kişi Kovid-19’a yakalandı. Koronavirüs belası Almanya’da 75 bin 300’ün üzerinden can aldı. Başlangıçta bu belaya karşı çok başarılı bir mücadele veren Alman hükümeti, sonradan kelimenin tam anlamıyla çuvalladı. Özellikle de aşı tedarikinde.

22.03.2021Avrupa
Hollanda’da Mark Rutte’nin 4’üncü seçim zaferi

Hollanda’da Mark Rutte’nin 4’üncü seçim zaferi

Hollanda’da koronavirüs nedeniyle üç gün süren 150 üyeli Temsilciler Meclisi’nin belirlendiği milletvekili genel seçimlerinden, resmi olmayan sonuçlara göre, Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) zaferle çıktı.

18.03.2021Avrupa
Son dakika haberi: Hollandada zafer Mark Ruttenin oldu

Son dakika haberi: Hollanda'da zafer Mark Rutte'nin oldu

Hollanda'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gölgesinde düzenlenen genel seçimi, ilk sandık çıkışı anketlerine göre, 35 milletvekili çıkarması öngörülen geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte'nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) kazandı.

17.03.2021Dünya
Hollanda koronavirüs salgını gölgesinde sandığa gidiyor

Hollanda koronavirüs salgını gölgesinde sandığa gidiyor

Hollandalılar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gölgesinde düzenlenen genel seçim için oy kullanıyor.

15.03.2021Dünya
Maske skandalının yankıları sürüyor: Rüşvet cürüm değil, ağır suç sayılsın

Maske skandalının yankıları sürüyor: Rüşvet cürüm değil, ağır suç sayılsın!

SPD Meclis Grup Başkanı, maske skandalına adı karışan CDU ve CSU milletvekili gibilerinin en az bir yıl hapis cezasına çarptırılması gerektiğini savundu.

11.03.2021Avrupa
İsveçte aşırı sağcı milletvekilinden İslama ağır hakaret

İsveç'te aşırı sağcı milletvekilinden İslam'a ağır hakaret!

İsveç'te göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi Milletvekili Richard Jomshof, katıldığı bir televizyon programında Müslümanlara hakaret ederek "İslam iğrenç bir ideoloji ve dindir." dedi. Jomshof'un sözleri infial yarattı.

10.03.2021Dünya
Belçika’daki Türk kadınlar iş hayatındaki deneyimlerini paylaştı

Belçika’daki Türk kadınlar iş hayatındaki deneyimlerini paylaştı

Belçika’daki Türk kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen çevrimiçi etkinlikte, iş hayatında yaşadıkları deneyimleri anlattı.

8.03.2021Avrupa
Amerikanın Türk Trumpı, dünyaya İstanbuldan kripto para ile açılacak

Amerika'nın "Türk Trump"ı, dünyaya İstanbul'dan kripto para ile açılacak

ABD'deki gayrimenkul projeleriyle adından söz ettiren Türk iş insanı Mükemmel Sarımsakçı, yeni konut projelerinin yanı sıra adım atmaya hazırlandığı kripto para piyasasına İstanbul'dan açılmayı planlıyor.

7.03.2021Ekonomi
AK Partili Bostancı: Sivil bir anayasa bugün yapılmayacaksa, ne zaman yapılacak

AK Parti'li Bostancı: Sivil bir anayasa bugün yapılmayacaksa, ne zaman yapılacak

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Sivil bir anayasa bugün yapılmayacaksa, ne zaman yapılacak. CHP'nin, sivil bir anayasa yapma konusundaki asıl iradesi önemlidir. 'Sizinle ben masaya oturmam' kiminle oturacaksın. Kendi kendine oturup anayasa mı yapacaksın. Böyle bir şey yok" dedi.

7.03.2021Gündem
ABD Başkanı Bidenın ekonomik destek paketi Senatoda

ABD Başkanı Biden'ın ekonomik destek paketi Senatoda

ABD Başkanı Joe Biden'ın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı istediği ve daha önce Temsilciler Meclisinden geçen 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senatoda görüşülmeye başlandı.

5.03.2021Dünya
Piyasalar büyüme verisine odaklandı

Piyasalar büyüme verisine odaklandı

Küresel piyasalar yoğun veri gündeminin etkili olacağı haftaya pozitif bir başlangıç yaparken, yurt içinde bugün açıklanacak 2020 yılının 4. çeyrek büyüme verisi yatırımcıların odağında bulunuyor.

1.03.2021Ekonomi
Son dakika: Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık dev yardım paketine Temsilciler Meclisi’nden onay çıktı

Son dakika: Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık dev yardım paketine Temsilciler Meclisi’nden onay çıktı!

ABD'de koronavirüs mücadelesi için kullanılacak 1.9 trilyon dolarlık yardım paketi, Temsilciler Meclisi'nden onay aldı. Yardım paketinin son onayı için Senato'da da kabul görmesi gerekecek.

27.02.2021Dünya
Düğünüm bile sıkıyönetime denk geldi

Düğünüm bile sıkıyönetime denk geldi

Eski TBMM Başkanı, duayen siyasetçi ve hukukçu Hüsamettin Cindoruk, 70 yıllık siyasi geçmişini, “Aslında ben kaçtıkça siyaset beni kovaladı!” diye özetliyor. Demokrat Parti Gençlik Kolları’ndan 27 Mayıs ihtilaline, Yassıada yargılamalarından sıkıyönetim altındaki düğününe Cindoruk ile geçmişe yolculuk yaptık...

21.02.2021Gündem
Kanlı kongre baskınında flaş gelişme Aşırı sağcı 6 kişi, baskını planlamakla suçlandı

Kanlı kongre baskınında flaş gelişme! Aşırı sağcı 6 kişi, baskını planlamakla suçlandı

ABD'de başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan Kanlı kongre baskınının yankıları hala devam ediyor. Aşırı sağcı grup üyesi 6 kişi, Kongre baskınını planlamakla suçlandı.

20.02.2021Dünya
ABD teşvik paketi ne zaman açıklanacak Gözler Şubat sonuna çevrildi

ABD teşvik paketi ne zaman açıklanacak? Gözler Şubat sonuna çevrildi

ABD Teşvik paketi için beklentiler sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda yönetimi resmen devralan Başkan Joe Biden, ilk icraatlardan birisinin teşvik paket olduğunu duyurmuştu. Bunun üzerine ABD ve uluslararası piyasanın gözü kulağı, çıkacak teşvik paketine çevrilmişti. Peki, son gelişmelere göre ABD teşvik paketi ne zaman çıkacak? İşte, uluslararası kaynaklardan edinilen bilgilere göre o detaylar

18.02.2021Gündem
ABD Başkanı Bidendan Trump sözleri: Hakkında konuşmaktan yoruldum

ABD Başkanı Biden'dan Trump sözleri: Hakkında konuşmaktan yoruldum

ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ı artık geride bırakmaları gerektiğine işaret ederek, "4 yıl boyunca tüm haberlerde Trump vardı. Gelecek 4 yıl boyunca tüm haberler Amerikan halkı hakkında olacak. Trump hakkında konuşmaktan yoruldum." dedi.

17.02.2021Dünya
Demokratlar işin ucunu bırakmıyor Trumpa bir dava daha

Demokratlar işin ucunu bırakmıyor! Trump'a bir dava daha

ABD'de Demokrat Vekil Bennie Thompson'ın eski Başkan Donald Trump'a karşı açtığı "Kongre baskınında halkı isyana teşvik" davası, başkanlık görevi sona erdikten sonra Trump'a karşı açılan ilk hukuk davası oldu.

16.02.2021Dünya
İranda ekonomik gidişattan şikayetçi halk Bidenın yaptırımları kaldırmasını bekliyor

İran'da ekonomik gidişattan şikayetçi halk Biden'ın yaptırımları kaldırmasını bekliyor

Tahranlı genç esnaf Celili "ABD'de yeni yönetimin iş başına gelmesi tekrar müzakereler için iyi bir fırsat. Artık bir uzlaşı sağlanmalıdır çünkü İran halkı pahalılıktan ve geçim derdinden gerçekten çok zor durumda" dedi.

16.02.2021Dünya
‘PKK’ya, Londra’dan para gitmeyecek’

‘PKK’ya, Londra’dan para gitmeyecek’

Türkiye’nin Muhafazakâr Partili Dostları Grubu (Conservative Friends of Turkey- CFT) ev sahipliğinde dün gece video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda Londra belediye başkan adayı Shaun Bailey ile çeşitli Türk derneklerinden temsilciler bir araya geldi.

16.02.2021Avrupa
ABDde Demokratlar Kongre baskını için komisyon kuracak

ABD'de Demokratlar Kongre baskını için komisyon kuracak

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, 6 Ocak'taki Kongre baskınını araştırmak amacıyla 11 Eylül terör saldırılarından sonrakine benzer bir komisyon kuracaklarını açıkladı.

15.02.2021Dünya
Trump’ın oğulları Twitter’da ‘şov yaptı’

Trump’ın oğulları Twitter’da ‘şov yaptı’

Eski ABD Başkanı Trump’ın aklanmasının ardından oğulları, babalarını yasaklayan Twitter üzerinden ‘müesses nizama’ karşı zafer ilan etti.

15.02.2021Dünya
Azil yargılamasında Trump aklandı

Azil yargılamasında Trump aklandı

ABD Senatosu’ndaki azil yargılamasında dün nihai oylama gerçekleştirildi. Eski ABD Başkanı Donald Trump 57’ye karşı 43 oyla azil davasından aklandı.

14.02.2021Dünya
Trumpın aleyhine tanık gelecekti... Flaş gelişme yaşandı

Trump'ın aleyhine tanık gelecekti... Flaş gelişme yaşandı!

ABD'de 6 Ocak'taki Kongre baskını dolayısıyla eski Başkan Donald Trump'ın Senatoda devam eden azil yargılamasına tanık çağırmaya karar veren Demokratlar, daha sonra bu kararlarından vazgeçti.

13.02.2021Dünya
‘Dava değil cadı avı’

‘Dava değil cadı avı’

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Senato’daki azil yargılamasının dördüncü gününde savunma yapan avukatları, davanın Demokratların Trump’ı hedef alan “cadı avının” bir parçasını oluşturduğunu söyledi.

13.02.2021Dünya
Trumpın azil davasında flaş gelişme Sunumlar tamamlandı

Trump'ın azil davasında flaş gelişme! Sunumlar tamamlandı

6 Ocak'taki Kongre baskını nedeniyle eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yargılandığı Senatodaki azil duruşmalarında Trump'ı suçlayan Demokrat savcı vekiller sunumlarını bitirdi.

12.02.2021Dünya
Trumpın Senatodaki azil yargılamasına yeni ortaya çıkan videolar damga vurdu

Trump'ın Senatodaki azil yargılamasına yeni ortaya çıkan videolar damga vurdu!

Sadece ABD'yi değil tüm dünyayı sarsan Kongre baskını sonrasında yargılanan Trump zor günler geçiriyor. Demokratlar tarafından suçlanan ve ikinci kez azil istemiyle yargılanan ilk başkan olan Trump'ın Senatodaki azil yargılamasında 2. gün sona erdi. Yargılamanın bu oturumuna baskınla ilgili yeni ortaya çıkan videolar damga vurdu.

11.02.2021Dünya
Maltepe Belediyesine grev kararı asıldı

Maltepe Belediyesi'ne grev kararı asıldı

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası' Anadolu Yakası İstanbul Şubesi, Maltepe Belediyesi iştiraki iki şirkette çalışan işçiler adına yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınmadığını belirterek, belediye binasına grev kararı  ilanı astı.

10.02.2021Gündem
Trumpa azil davasında şok Kendi partisi yargılansın dedi

Trump'a azil davasında şok! Kendi partisi 'yargılansın' dedi

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan kanlı Kongre baskını sonrasında azil davasıyla karşı karşıya kalan eski başkan Donald Trump'a bir şok da kendi partisinden geldi. Cumhuriyetçi senatörlerden 6'sı fire vererek Trump'ın yargılanması yönünde oy kullandı. Öte yandan ABD Başkanı Biden yönetiminin eski Başkan Donald Trump tarafından atanan 56 savcının istifasını istemeye hazırlandığı belirtildi.

10.02.2021Dünya
İkinci azil yargılaması Senato’da başladı

İkinci azil yargılaması Senato’da başladı

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın 6 Ocak’taki Kongre baskınında taraftarlarını isyana teşvik etmekle suçlandığı azil davası dün başladı. ABD Senatosu’ndaki ilk oturum, iddia makamı olarak görev yapan savcı vekillerin açılış konuşmaları ve Kongre baskınına dair bir video sunumla geçti.

10.02.2021Dünya
Son dakika... ABDde tarihi gün Dünyanın gözü burada Trumpın azil davası başladı

Son dakika... ABD'de tarihi gün! Dünyanın gözü burada! Trump'ın azil davası başladı

ABD'de tarihi gün... Eski Başkan Donald Trump hakkındaki azil davasının ilk oturumu ABD Senatosu'nda az önce başladı. "İsyana teşvik"le suçlanan Trump, ülke tarihinde ikinci kez azil süreciyle karşı karşıya kalan ilk başkan olarak tarihe geçti. Washington DC'de güvenlik önlemleri had safhaya çıkarılırken, Trump'ın avukatları savunma stratejilerini ortaya koyan bir dosyayı yargılama makamına sundu. Trump'ın azli için yürütülecek yargılama süreci, yerel saatle 13:00'te başladı. Senatoda yapılan oylamada Trump'ın azil sürecinin anayasaya uygun olduğu kabul edildi. Bu oylama sonucuna göre Trump'ın azli davası görülmeye devam edecek.

9.02.2021Dünya
Trumpın Senatodaki azil yargılaması bugün başlıyor

Trump'ın Senatodaki azil yargılaması bugün başlıyor

ABD'de 6 Ocak'taki Kongre baskınında halkı "isyana teşvik" etmekle suçlanan ve ülke tarihinde 2. kez azil istemiyle yargılanan ilk başkan olan Trump'ın Senatodaki azil yargılaması bugün başlıyor.

9.02.2021Dünya
‘Türkiye’ye gittiğimizde görüşmek istiyorum’

‘Türkiye’ye gittiğimizde görüşmek istiyorum’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Almanya’dan yazdığı sevgi dolu mektupla gündeme gelen 9 yaşındaki Sena Duman, mektubunun okunmasının kendisini gururlandırdığını söyledi.

8.02.2021Avrupa
Trumpın yargılama süreci yarın başlıyor Sonuç kesin gibi

Trump'ın yargılama süreci yarın başlıyor! Sonuç kesin gibi

6 Ocak'taki Kongre baskının sorumlusu olmakla suçlanan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın "azil istemiyle" Senato'daki yargılaması yarın başlıyor. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50'şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump'ın aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

8.02.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Siyaset aşıyı 2. sıraya itti

Almanya için 2021 hareketli bir yıl. Eylül ayında seçim var. Parti başkanlığını çoktan bırakan Şansölye Angela Merkel siyasetten de ayrılıyor.

16.04.2021

‘Muameleci’ yeniden seçildi

CHP’nin İstanbul’da iktidar olduğu ilçe belediyelerinde yapılan ihtisas komisyonu seçimleri CHP Parti tüzüğüne göre “kapalı oy açık tasnif” şeklindedir.

14.04.2021

Alman siyasetinin yükseleni Yeşiller

Almanya’daki Yeşiller Partisi, 1980’lerin başında marjinal bir parti olarak yola çıktı. İlk seçimde ancak yüzde 1.5 oy alabildiler. Üç yıl sonra yapılan erken seçimde ise oylarını yüzde 5.6’ya çıkartıp 27 vekil ile meclise girmeyi başardılar. 1985’e gelindiğinde, Hessen Eyaleti’nde koalisyon ortağı olup Eyalet Çevre Bakanlığı koltuğuna sahip oldular.

31.03.2021