MENÜ

Demir Eksikligi

Demir Eksikligi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Demir Eksikligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Demir Eksikligi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.513 Demir Eksikligi haberi bulunmuştur.

Demir Eksikligi Haberleri

Yumurtayı ne kadar pişirmeli

Yumurtayı ne kadar pişirmeli?

Protein deposu olan yumurtanın sağlığa önemli katkıları var. Ancak besin değerini kaybetmeden yararlanabilmek için doğru yöntemle ve doğru sürede pişirilmesi gerekiyor.

23.03.2016Sağlık
30 maddede Türkiyede et dosyası

30 maddede Türkiye'de et dosyası

Türkiye’de et fiyatları son dönemde uçuşa geçti. Üreticiler de kasaplar da dert yanıyor. Bakanlık, ‘fahiş kâr peşinde koşan unsurlar’ı işaret ediyor. Olan yine tüketiciye oluyor. Peki et fiyatları neden bu kadar pahalı? Ucuz ve kaliteli et bulmak için ne yapmak gerek? Araştırdık.

Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmayın

Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmayın!

Çay son yıllarda üzerine çok fazla araştırma yapılan bir içecek. Yeşil çay, beyaz çay gibi çeşitleri de olan bu içeceğin antioksidan özellikleri bulunmuş durumda. Fakat demir eksikliğini de beraberinde getirdiği bir gerçek.Bu yüzden çay tüketiminde dikkatli olmak önemli.

17.02.2016Sağlık
Kalitesiz uyku geçmeyen yorgunluğa neden olabilir

Kalitesiz uyku geçmeyen yorgunluğa neden olabilir

Modern çağın en büyük sorunlarından biri kalitesiz uyku. Hava kirliliği nedeniyle artan nefes alma sorunları, obezite nedeniyle yükselen uyku apnesi hastalıkları ve stres nedeniyle kronikleşen kalitesiz uykular. Araştırmalara göre ise uzun vadeli uykusuzluğun çok ciddi tehlikeleri var.

10.02.2016Sağlık
Dikkat Anemi, kanser habercisi olabilir

Dikkat! Anemi, kanser habercisi olabilir

Anemi; mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi kanserleri başta olmak üzere, tüm kanser çeşitlerinin belirtilerinden biri olabiliyor. Aneminin nedenleri arasında kanser de yer alıyor. Bu nedenle anemi tedavisine başlanmadan önce kanserin de akla gelmesi ve buna yönelik tetkiklerin yapılması gerekir. Central Hospital’dan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. M. Rafet Yiğitbaşı, 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle oldukça tehlikeli bir hastalık olan anemi ve kanser ilişkisi hakkında bilgiler verdi.

4.02.2016Sağlık
Zihin Faaliyetlerinizi Hangi Yiyeceklerle Artırabilirsiniz

Zihin Faaliyetlerinizi Hangi Yiyeceklerle Artırabilirsiniz?

Beyin gerçekten çok karmaşık bir yapı, bilim insanları yüzyıllardır çözmeye uğraşıyor ancak hala tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Zihin ise kontrol edilmesi zor ama doğru yönlendirildiğinde insanın en büyük yardımcısı olan beynin akıl, hafıza, dikkat, dil ve bilgi gibi bilişsel faaliyetlerinin tümüne verilen isimdir. Bilişsel faaliyetler ise genel olarak, kişinin sonradan öğrendiği bilgiye ulaşmak için kullandığı beyin faaliyetleri olarak adlandırılıyor.

27.01.2016Sağlık
25 belirti ve neden olduğu hastalıklar

25 belirti ve neden olduğu hastalıklar

Tatlı krizleri, tüylenme, kilo verememek birçok metabolizma hastalığının belirtisi olabilir. Doç. Dr. Fevzi Balkan hormonal hastalıkların kendilerini nasıl gösterdiğini anlattı ve erken teşhisin önemine dikkat çekti.

12.01.2016Sağlık
Hamilelik hafıza sorunlarına neden olabilir

Hamilelik hafıza sorunlarına neden olabilir

Hamilelik süreci anne adayında fiziksel, nörolojik ve psikolojik birçok değişikliğe yol açabiliyor. Özellikle hafıza problemleri bu sorunların başında geliyor.

7.01.2016Sağlık
Tırnak Bozukluğu ve Çözümü

Tırnak Bozukluğu ve Çözümü

Tırnak bozukluğunun birçok sebebi olabilir. Bu sebepler ve çözümleri nelerdir?

5.01.2016Sağlık
Demir eksiği belirtileri nelerdir

Demir eksiği belirtileri nelerdir ?

Demir eksikliği günümüzde çok yaşanan sorunlardan biridir. Çünkü demir eksikliği önemli bir kansızlık nedenidir. Fakat bununla da sınırlı kalmayıp beraberinde pek çok sorun getiriyor. Fakat hemen hemen birçok kişi demir eksikliği belirtilerinin ne olduğunu bilmiyor.

16.12.2015Sağlık
En çok yağ yakan besinler

En çok yağ yakan besinler

Kilo vermek için gün boyu yiyeceklerden, içeceklerden aldığınız kalorinin daha fazlasını harcamanız gerekir. Yağ yakan yiyecekler olarak sınıflandırılan bazı besinler metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını arttırıp diyetinize yardımcı olabilirsiniz.

9.12.2015Sağlık
Demir nedir Demir minerali ne işe yarar

Demir nedir? Demir minerali ne işe yarar?

Vücudumuz için en gerekli minerallerden biri demir mineralidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklardan korunmaya katkıda bulunan demir mineralinin eksikliğinin nelere sebep olacağını biliyor musunuz? İşte demir minerali…

8.12.2015Sağlık
Balığın Yanında Sakın Bunu Yemeyin

Balığın Yanında Sakın Bunu Yemeyin!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya, balık tüketmenin püf noktalarını anlattı. İşte balığın yanında yemeniz ve yememeniz gerekenler...

Mutluluk veren yiyecekler

Mutluluk veren yiyecekler

Mutluluğunuzun, ruh halinizin yediğiniz besinlerle de alakası var desek ne dersiniz? Bugüne kadar sadece çikolatanın mutlulukla alakası olduğu düşünülüyordu ancak öyle değil. Bu besinler mutluluk veriyor, ruh halinizi düzeltiyor.

16.10.2015Sağlık
Bu yiyecekler anne sütünü artırıyor

Bu yiyecekler anne sütünü artırıyor

Bütün anneler ilk 6 ay sadece anne sütünün bebek için en önemli, besin değeri en yüksek besin olduğunu biliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütünü artıran yiyecekler ise süt verildiği dönemde tüketilebilir. İşte anne sütünü artıran yiyecekler ve özellikleri.

29.09.2015Sağlık
Tek karaciğerden iki yeni hayat

Tek karaciğerden iki yeni hayat

MANİSALI iki ailenin karaciğerlerinin değişmesine karar verilen çocuklarının yolları, İzmir’de yapılan nakil operasyonunda kesişti. Beyin ölümü gerçekleşen genç bir erkeğin bağışlanan karaciğeri ikiye bölünüp 2 yaşındaki Muhammet Ali Tezgel ile 13 yaşındaki Taha Yalım’a nakledildi. Nakil operasyonu başkanı Doç. Dr. Murat Kılıç, "Özellikle çocuklara uygun bağış organ yok denecek kadar az. Biz de bağış çıkınca en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu iki çocuğumuzu da şans güldü" dedi.

19.09.2015Ege
Tırnak kırılması olan insanlar nasıl beslenmeli

Tırnak kırılması olan insanlar nasıl beslenmeli?

Yıpranmış ve kırılmış tırnaklarınızı beslenme düzeninizde yapacağınız birkaç değişiklikle güçlendirin.

19.09.2015Sağlık
Saçkıran hastalığının en büyük nedeni stres

Saçkıran hastalığının en büyük nedeni stres

Geçtiğimiz günlerde saçlarını kısacık kestiren Okan Bayülgen, saçkıran olduğunu ve bu yüzden uzun saçlarını kestirdiğini açıklamıştı. Uzmanlar saçkıranın nedeninin yüzde 90 psikolojik etkenlerle oluştuğunu, hastaların yüzde 30'unun bir yıl içinde hiçbir çaba göstermeden normale dönebileceğini belirtiyor.

22.08.2015Sağlık
Doğum kontrol hapları bazı kanserleri önlüyor olabilir

'Doğum kontrol hapları bazı kanserleri önlüyor olabilir'

Uzun süre kullanılan doğum kontrol haplarının, başta rahim ve yumurtalık olmak üzere birçok kanseri engellediğinin tespit edildiği belirtildi. Araştırma Oxford Üniversitesi tarafından yapıldı.

20.08.2015Sağlık
Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey

Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey!

Sağlıklı bir hamilelik için hamilelik öncesinde yapılması gerekenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Doç. Dr. Hüsnü Görgen sıraladı.

Tiyatro oyuncuları nasıl sağlıklı beslenmeli

Tiyatro oyuncuları nasıl sağlıklı beslenmeli?

Pek çoğumuz beslenmeyi, açlık duygumuzu bastırmak ya da canımızın istediği yiyecekleri yemek ve içmek olarak tanımlarız...

17.06.2015Ramazan Özel

Yazar Sonuçları

Karnım niye şiş?

Karın şişkinliğine yol açabilecek başlıca sebepleri özetlemeye çalıştık. İşte ilk 10 neden. Buyurun...

18.04.2016

Neden kansızım?

Farklı pek çok sebebi olsa da kansızlığın en sık görülen nedeni demir eksikliğidir ve demir eksikliği kansızlığının en yaygın olduğu grup da 15-45 yaş aralığındaki hanımlardır.

9.02.2016

Bahane karın doyurmaz 

Kilo sorunu yaşayanların yüzde 90’ından fazlasında problem ya yeme içme hataları ya da egzersiz noksanlığıdır. Çoğu zaman da ikisi bir aradadır. Geri kalanın önemli bir bölümünde ise ya hormonal/metabolik problemler ya da duygusal/ruhsal sorunlar vardır. Ama nedense fazla kiloluların büyük bir bölümü problemlerini ısrarla başka şeylere bağlama eğilimindedir. En çok sığındıkları bahaneler de şunlar...

7.12.2015

Tatlı krizlerini önlemenin 10 yolu

İçine “tatlı” gibi sevimli bir sözcük girse de her kriz gibi bu kriz de mühim bir sorun. Mühim çünkü bu krizlerin de ciddi ve tehlikeli sonuçları var. Diğerleri gibi bedensel ve ruhsal değil, birçok sebebi olabiliyor. Peki “nedir, nasıldır, ne yapmalıdır” tatlı krizlerini önlemek, sorunu kökünden çözmek için? Buyurun...

5.10.2015

İç suyu ver kiloyu!

Düzenli ve yeterli su içenlerde kilo kontrolü daha kolaydır. Bunun pek çok nedeni var. Örneğin su içmek metabolizmayı hızlandırabiliyor...

30.09.2015

Öğle yemeği neden güçlü olmalı

Sadece çalışanlar değil, ev kadınları dâhil pek çoğumuz öğle yemeklerini dışarıda yemeye başladık. Ancak öğle yemeğinizi dışarıda yerken dikkat edilmesi gereken basit bazı ayrıntılar var. Mesela mı? Buyurun...

17.09.2015

Lahmacun mu, pizza mı

Lahmacun, içindeki et nedeniyle protein, demir ve B12 ihtiyacımızın önemli kısmını karşılıyor. Çok yağlı et kullanmazsanız, az miktardaki doymuş yağ ihtiyacımızı gidermek için de mükemmel bir kaynak. Size pizzayı değil, lahmacunu öneririm.

11.09.2015

Demir kilo yapar mı?

Demir eksikliği; halsizlik, bitkinlik, saçlarda matlaşma, el ve ayak üşümesi gibi sorunlara yol açıyor. Demir içeren haplarla tedavi söz konusu oldu mu kilo alma kaygısı, konuya zaten duyarlı olan kadınları çok etkiliyor. Ama demir destekleri asla kilo aldırmıyor.

31.07.2015

Rengarenk kepenkler

İstanbul aşığı biri olarak, güzel havaları hiç kaçırmam. Fırsat buldukça gezerim cadde cadde, sokak sokak...

11.07.2015

Midenin kapısı arıza yapınca...

Kapak-kapı sistemi, “beden” diye özetlediğimiz ve üzerine ruhumuzu eklediğimiz o muhteşem yapının da önemli yapılanmalarından biri. Midenizle yemek borusu arasında da enteresan bir kapak sistemi var ve o tam bir “teknoloji” harikası! Bozuldu mu sindirimde işler karışıyor. Gastritten reflüye, ülserden kanamaya bir sürü sorun ortaya çıkabiliyor. En sık görüleniyse “reflü!” diye özetleneni.

10.07.2015

Ellerim neden uyuşuyor

El ve ayak uyuşmaları genelde geçiştirilip önemsenmeyen ama sık görülebilen şikâyetler. Seyrek olarak nörolojik, en çok da psikolojik nedenlerle ilişkili problemler.

9.07.2015

Her insan bir mucizedir

Yaşasın Hayat uzmanları size beş günlük bir yazı dizisi hazırladılar. Yeni bilgiler ve eski notlardan yola çıkıp “özellikle önemli” buldukları “beş besin unsuru”nu masaya yatırdılar. Bu beş günlük dizide demirden, B12, D vitamini, probiyotikler ve omega-3’ten bahsedeceğiz. Umarız faydalanırsınız.

29.06.2015