EKSTRA
MENÜ

Deizm

Deizm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Deizm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 56 Deizm haberi bulunmuştur.

Deizm Haberleri

Bir Kitap

Bir Kitap

7.05.2004Spor
Kişilik haklarına saldırı mı

Kişilik haklarına saldırı mı

18 Eylül günü Hürriyet’in 21. sayfasında "Benimle evlenir misin" başlıklı bir haber yayımlandı. Haberin üst başlığı "Selek’e aşık oldu iddiası" şeklindeydi.

23.09.2007OkurTemsilcisi
Kelebek eki neden farklı adlarla çıkıyor

Kelebek eki neden farklı adlarla çıkıyor

KELEBEK, Hürriyet tarafından haftanın altı günü yayınlanan, Türkiye’nin en iyi bilinen magazin gazetesi; ek demiyorum çünkü Kelebek, uzun geçmişi ve Türkiye’de magazin dünyasındaki yeriyle Hürriyet’in eki olmanın ötesinde önem ve anlam taşıyor.

30.09.2007OkurTemsilcisi
Gezi davasında dini islam itirazı

Gezi davasında 'dini islam' itirazı

Antalya’da 170 kişinin yargılandığı Gezi olayları davası başladı. Kimlik tespitlerinin devam ettiği davada mahkeme hakiminin ’Dini İslam’ olarak yazdırdığı sanıklardan ikisi itiraz etti. Bunun üzerine iki sanığın dini kısmına ’deizm’ yazıldı.

16.03.2014Gündem
Gezi mahkemesinde fişleme ve deizm

Gezi mahkemesinde fişleme ve deizm

170 kişinin yargılandığı 31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece Çallı Kavşağı ile AK Parti il binası arasındaki 1 kilometrelik yolda 3 gün 3 gece süren Gezi olaylarına ilişkin dava Antalya 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün kimlik tespitiyle başladı.

18.03.2014Gündem
Ateist sayısı artıyor mu

Ateist sayısı artıyor mu?

Türkiye’de toplumun en dışlanan kesimini oluşturuyorlar. “Ateistler bile...” diye başlayan cümlelerde kötü örnekler için özne durumundalar. Ancak son dönemde ateist sayısının arttığına dair haberler var. KONDA’nın verilerine göre son 6 yılda nüfusa oranları yüzde 2,3’ten yüzde 2,9’a yükselmiş vaziyette. Ateizmi masaya yatırdık.

22.08.2015Hayat
Prof. Dr. Mete Tunçaydan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Prof. Dr. Mete Tunçay'dan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Türkiye’de siyasal düşüncenin, özellikle de sol siyasetin kitabını yazan akademisyen Prof. Dr. Mete Tunçay bu sene 80 yaşında. Tunçay sol akımlarla ilgili derinlikli çalışmalarının yanı sıra tek parti dönemi ve erken Cumhuriyet konusundaki yetkinliğiyle haklı şöhrete sahip bir tarihçi. Toplumsal Tarih dergisinin Tunçay’ın 80. yaşı için hazırladığı dosyada kaleme aldığı yazıda Tanıl Bora şöyle bir hatırlatma yapıyor: “Mete Tunçay’ın ‘palto’sundan çok bahsedildi, Türkiye’nin siyasal tarihi üzerine çalışanların hep onun paltosundan çıktığı çok söylendi...” Akademideki yerleşik anlayışla kavgalı, eleştirel duruşu nedeniyle tepki görmeye alışık olan Tunçay, son 10 yılını soldan gelen ‘İslamcılara yaklaştı’ suçlamalarının gölgesinde geçirse de aldırmadı. AK Parti iktidarının toplam 30 yılı bulabileceğini iddia eden Prof. Tunçay, kimseye de lafını esirgemedi.

10.07.2016Gündem
Zorunlu derste de cihat

Zorunlu derste de cihat

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) askıya çıkardığı din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredat taslağına göre, seçmeli dersler ile imam hatip okullarının müfredatına giren cihad, zorunlu din dersi kapsamında da öğrencilere anlatılacak. Cihad, “İslam dininde temel ibadetler” ünitesinde okutulacak.

21.07.2017Eğitim
Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown’ın son kitabı ‘Başlangıç’ salı günü dünyayla aynı anda Türkiye’de de yayımlandı. Din ve bilim tartışmasını tekrar gündeme getiren romanı ilk okuyanlardan Ertuğrul Özkök yazdı: “Müthiş bir merakla ve çok şey öğrenerek okudum. En iyi kitaplarından biri diyebilirim. Bu kitap Evrim Teorisi’nin savaşı kolay kolay bırakmayacağını anlatıyor...”

5.10.2017Kitap Sanat
AK Parti’li Külünk: Bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike deizm

AK Parti’li Külünk: Bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike deizm

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Tedbir almazsak bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike; Kur’ansız İslam, peygambersiz Kur’an, daha ötesini söylüyorum; Allah’ın yer yüzünde hiçbir şeye karışmayacaklarını iddia ettikleri deizm. Tehlikeyi fark etmezsek çok değil, 15 yıl sonra bambaşka tehlikeyle karşı karşıya geleceğiz" dedi.

6.04.2018Gündem
Yakışıyor mu hiç kraliyete

Yakışıyor mu hiç kraliyete?

Kraliyet ailesi oturmayı kalkmayı bilir, sonuçta başka ne işleri var dersiniz. Ama öyle olmuyor işte. İspanya’da mavi kanlılar gelin kaynana kavgasına düştü. Sebebini biliyor musunuz? Mehmet İren

Bahçeliden deizm tepkisi

Bahçeli'den 'deizm' tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. "Gençliğin deizme kaydığı" yönündeki iddialara tepki gösteren Bahçeli, “Türk gençliğinin deizme kaydığını söylemek densiz bir uydurmadır. Türk gençliğinin itham edilmesi ayıp ve ahlaksız bir komplodur. Deizm ile uğraşanlar önce haram yiyenlere baksınlar” dedi.

10.04.2018Gündem
Bahçeliden deizm tepkisi

Bahçeli'den 'deizm' tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. "Gençliğin deizme kaydığı" yönündeki iddialara tepki gösteren Bahçeli, “Türk gençliğinin deizme kaydığını söylemek densiz bir uydurmadır. Türk gençliğinin itham edilmesi ayıp ve ahlaksız bir komplodur. Deizm ile uğraşanlar önce haram yiyenlere baksınlar” dedi.

10.04.2018Haber
Bakan Yılmaz’dan LGS açıklaması: Okullar yüzde 10 kriterine göre seçildi

Bakan Yılmaz’dan LGS açıklaması: Okullar yüzde 10 kriterine göre seçildi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CNN TÜRK’te canlı yayında LGS sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.Bütün fen ve sosyal bilimler liselerinin LGS kapsamında sınavla öğrenci alacak okullar listesine eklendiğini belirtti. Yılmaz ayrıca, LGS'de adrese dayalı yerleştirmelerde kullanılacak eğitim bölgelerinin de haziran ayında açıklanacağını duyurdu. Bakan Yılmaz, gençler arasında Deizm'in yaygınlaştığı iddialarıyla ilgili de, "Deizm ile ilgili sonuçlar bilimsel değil" dedi.

12.04.2018Eğitim
Erdoğan yanına çağırmıştı… Bakan ilk kez konuştu

Erdoğan yanına çağırmıştı… Bakan ilk kez konuştu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Türk gençliği deizm’e kayıyor” yönündeki haberleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti'nin son grup toplantısında Yılmaz'ı kürsüye çağırarak konu hakkında bilgi almıştı.

12.04.2018Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Deizm açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan "Deizm" açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gençlerde deizm ve ateizmin yaygınlaştığı iddialarına ilişkin, "Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize, gençlerimize kimse iftira atmasın." dedi.

12.04.2018Gündem
Okulları belirlerken %10 kriterini esas aldık

'Okulları belirlerken %10 kriterini esas aldık'

Mİlli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sınavla girilecek liseleri belirlerken ‘yüzde 10 kriteri’ni esas aldıklarını söyleyerek, “Fen ve sosyal bilimler liselerinin hepsini aldık. Eğer fen ve sosyal bilimlerdeki öğrenci oranı, o ildeki öğrencinin yüzde 10’una tekabül ediyorsa, başka bir okulu eklemedik. Ancak yüzde 10 kriterine yaklaşmamışsa, proje okullarını, Anadolu lisesini alarak yüzde 10 kotasını doldurduk” dedi. Adrese dayalı yerleştirmelerde kullanılacak eğitim bölgelerinin de haziranda açıklanacağını belirten Bakan Yılmaz, özetle şöyle konuştu:

12.04.2018Eğitim
Deizm tepkisi

Deizm tepkisi

DİYANET İşleri Başkanı Ali Erbaş, gençlerde deizm ve ateizmin yaygınlaştığı iddialarına ilişkin konuştu.

13.04.2018Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaştan deizm tepkisi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan 'deizm' tepkisi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kim peygamberi, vahyi inkar eder de hala Müslüman kalır? Böyle bir şey olur mu? Bu tür propagandalara sakın prim vermeyin" ifadelerini kullandı. Erbaş'ın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi "deizm" tartışmalarını işaret ederken "deizm" kelimesini kullanmaması dikkat çekti.

22.04.2018Gündem
İsveç’te ‘Maide-i Kuran Programı’ düzenlendi

İsveç’te ‘Maide-i Kuran Programı’ düzenlendi

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatı, İsveç’in başkenti Stockholm’de ‘Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed ve Maide-i Kuran Programı’ düzenledi.

23.04.2018Avrupa
Diyanet deizme savaş açtı

Diyanet deizme savaş açtı

“İmam hatipliler deizme kayıyor” tartışması sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti. Özellikle internetteki yanlış bilgilerin gençleri olumsuz etkilediğini belirleyen başkanlık, bu konuda yapacağı çalışmalarla ilgili bir yol haritası hazırlamaya başladı.

21.09.2018Gündem
Çok enteresan bir tuzaktır dedi bu uyarıyı yaptı

'Çok enteresan bir tuzaktır' dedi bu uyarıyı yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İlahiyat fakültesi ve eğitim fakültesi okul öncesi eğitimden diplomasını alan öğretmenlerin Diyanet İşleri Başkanlığında işleri hazır” dedi.

1.11.2018Gündem
Hürriyet gazetesine 5 ödül

Hürriyet gazetesine 5 ödül

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1959 yılından bu yana verdiği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.

15.03.2019Gündem
Deizm nedir Deist ne demek

Deizm nedir? Deist ne demek?

Dünya'da oldukça popüler inanış biçimlerinden biri olan Deizm herkes tarafından merak edilen bir inanış biçimidir. Son yıllarda Dünya'da iyice popüler olan bu inanç sistemidir. Deizm inancı Dünya'da çoğu insan tarafından benimsenen bir inanç biçimidir. Peki deizm nedir? Deist kimlere denilmektedir? Sizler için bu sorulara cevapları araştırdık.

9.03.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Türkler ve Voltaire!

BELÇİKA ’da Flamanca yayın yapan devlet radyo ve televizyonundaki “De Pappenheimers” adlı bilgi yarışmasında yaşanan skandal, birçok Avrupa ülkesi gibi Belçikalıların da Türkler hakkında ahlaksızca düşüncelerini ortaya koyuyor.

4.12.2010

Felsefe hayata dahil

SEVGİLİ Cemal Süreya’nın “Şairin hayatı şiire dahil” dizesinden esinlenerek bu başlığı attım.

29.01.2013

Köy Enstitülerine köylüler neden sahip çıkmadılar?

BUGÜN (17 Nisan 1940), Köy Enstitülerinin kuruluş günüdür. Aradan 75 yıl geçmesine rağmen Köy Enstitüleri unutulmuyor.

16.04.2015

‘Deizm’ matah bir şeydir sevgili Ahmet

AHMET Hakan epeydir konuşulan bir konuyu dile getirdi.

12.08.2017

Bırakın Atatürk’ü yazmasın kitaplar

12 Eylül’de bütün ders kitapları, “Atatürk... Atatürk...” diye inliyordu. Dersler ilkeden, inkılaptan geçilmiyordu.

7.09.2017

'Rezil adamlar' falan demeden olmaz mıydı?

İbrahim Tatlıses’ten Sibel Can’a...

4.04.2018

Genç kayınpeder de şehvet uyandırır mı İhsan?

KAYINPEDERİN teki, damadına âşık olmuş.

6.04.2018

Türk Gençleri  “İZM” lere kayamaz mı?

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Profesör Dr. İhsan Fazlıoğlu, katıldığı bir panelde; “15 Temmuz'dan bu yana benim odama 17 tane başörtülü deist bile değil tanrı tanımaz öğrenci gelip benimle bu konuları konuştular. Başörtülü öyle geleneksel de değil bildiğin başörtülü. Aileleri de örtülü aile. Ortak neden sahnede dini temsil ettiğini söyleyen insanların eylemlerinin sonucudur. Mesele bu kadar ciddidir. Bu sonuçlarla yüzleşmezsek 30 yıl sonra çok farklı şeyler konuşuyor oluruz.” sözleri ile büyük yankı uyandırdı.

11.04.2018

Diyanet İşleri Başkanı olmak çok kolay abi!

DİYANET İşleri Başkanımız şöyle demiş:

13.04.2018

Kule, bu kafaya girmek için iniş izni istiyorum!

Hafta içinde bıdık bıdık konular arka arkaya geldi. Ben de bu konuların muhatapları gibi bir kafaya sahip olmayı o kadar çok isterdim ki!

14.04.2018

Yeni Şafak da Cumhuriyet de ‘tam bir tiyatro’ dedi

ABD’nin Suriye’ye yönelik harekâtının ardından...

15.04.2018

Üçlü saldırının Türkiye’ye etkileri

ABD, İngiltere ve Fransa’nın ortak hava harekâtıyla Suriye’de üç hedefi vurmaları, Esad üzerinden Putin’e bir mesajdı.

15.04.2018

Daha iyi, daha doğru, daha donanımlı düşünmek için...

Başlığı şöyle devam ettirebiliriz: Felsefe okumak lazım. ‘Antik Çağlardan Günümüze Felsefenin Öyküsü’ adlı kitap, başlangıç için uygun bir kaynak.

25.05.2018

Bırak goygoyu Ahmet Kural

Öyle rezil bir açıklama yapmışsın ki...

3.11.2018

Türkiye’ye gelince gördüklerim bana cenneti hatırlatır

KALE Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur, 1980’li yıllarda bir heyetle Medine’ye gitti. Medine’de heyeti Türkiye sevdalısı, Osmanlı hayranı, ileri görüşlü, yaşlı bir iş insanı hurma bahçesinde ağırladı. Ev sahibi Arap iş insanı Bodur ve heyetine hurma ağaçlarını gösterdi:

3.06.2019