EKSTRA
MENÜ

Dede

Dede haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dede hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 11.868 Dede haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dede Haberleri

‘Özgür, büyük bir roman yazmak istiyordum’

‘Özgür, büyük bir roman yazmak istiyordum’

‘Özgür ve büyük bir roman’ düşüncesiyle başladığı serisini bugün çıkan ‘Sus Barbatus! 3’le noktalayan Faruk Duman, “Edebiyatımızın büyük geleneğinde büyük bir ağaç var, ta ‘Dede Korkut’tan, o büyük, olağanüstü Yunus’tan bu yana büyüyen bir ağaç. Barbatus’umuz o ağacın bir dalı oluyor. Dolayısıyla en büyük etkiyi halk edebiyatından alıyor” diyor.

21.10.2021Kitap Sanat
Eskişehirde dede ve torunun mavi kapaklarını çalan sanığa 7 yıl hapis istemi

Eskişehir'de dede ve torunun mavi kapaklarını çalan sanığa 7 yıl hapis istemi

Eskişehir'de, 14 yıldır topladıkları mavi kapaklarla engellilere tekerlekli sandalye sağlayan işçi emeklisi Halit Aydoğan (74) ile üniversite öğrencisi torunu Melike Sarıtaş’ın (19) evlerinin önünden 30 çuval mavi kapak çalan Irak uyruklu Mohammed Tahreer A. (20) hakkında, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Tutuksuz yargılanan Mohammed Tahreer A., savcılık ifadesinde kapakları çöp zannederek aldığını ifade ederek pişman olduğunu söyledi.​

15.10.2021Gündem
Nefes alan, duygu ve hafıza dolu bir ‘el yazması kitap’

Nefes alan, duygu ve hafıza dolu bir ‘el yazması kitap’

Ömür Kurt 'Kitap Tamircisi'nde katman katman açılan iç içe iki ayrı kitap kurgulamakla kalmamış; iki karakterden biri olan el yazması kitabı, duyan, gören, seslenen, nefes alan bir karakter gibi hafıza ve duyguyla donatmış.

14.10.2021Kitap Sanat
Milli Takım kariyerine golle başlayan Serdar Dursunun örnek alınacak hikayesi

Milli Takım kariyerine golle başlayan Serdar Dursun'un örnek alınacak hikayesi

İlk kez çağrıldığı Milli Takım’da çıktığı ilk maçta attığı golle arkadaşlarını ateşleyen Serdar Dursun’un örnek alınacak hikayesi... 2011’de geldiği Türkiye’de Eskişehir, Şanlıurfa, Denizli macerası hayal kırıklığı ile bitti. Karagümrük’teki 2 sezonluk performansı onu tekrar Almanya’ya taşıdı. Oradaki grafiği de önce F.Bahçe sonra Milli Takım’ın kapılarını açtı.

13.10.2021Futbol
Avcılarda ihmaller zinciri sonrası feci ölüm İş makinesinin devirdiği beton direk can aldı

Avcılar'da ihmaller zinciri sonrası feci ölüm! İş makinesinin devirdiği beton direk can aldı

İstanbul Avcılar'da yıkılacak bina için getirilen iş makinesi, kullanılmadığı halde iki yıldan bu yana sökülmeyen beton aydınlatma direğini devirdi. Devrilen direğin altında kalarak ağır yaralanan servis şoförü Dursun Güleç (55) hastanede hayatını kaybetti. Yakınları, Güleç'in ihmaller zinciri sonucu yaşamını yitirdiğini savundu.

11.10.2021Gündem
İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ilk kez kadın başkan

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ilk kez kadın başkan

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin ilk kadın başkanı Filiz Koç, Eş Başkanı da İbrahim Has oldu.

4.10.2021Avrupa
‘Bu kitabı yetişkinler de okuyabilir’

‘Bu kitabı yetişkinler de okuyabilir’

Hürriyet Ekler yazarlarından Ömür Kurt’un yeni kitabı ‘Kitap Tamircisi’, Doğan Egmont Yayınları etiketiyle yayımlandı. Kurt romanında artık unutulmaya yüz tutmuş bir zanaatı, kitap tamirciliğini yeni nesillerle tanıştırıyor.

‘Almanya Nasıl Vatan Oldu’

‘Almanya Nasıl Vatan Oldu’

Yeşiller eski milletvekili Özcan Mutlu, Almanya’ya iş gücü göçünün 60’ıncı yılı için yayına hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in önsözünü yazdığı ‘Almanya Nasıl Vatan Oldu’ adlı kitabı, 1 Ekim’de Correctiv Yayınevi’nden piyasaya çıkıyor.

30.09.2021Avrupa
Aile Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir Geniş Aile, Modern Aile, Kök Aile Özellikleri Nelerdir

Aile Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir? Geniş Aile, Modern Aile, Kök Aile Özellikleri Nelerdir?

Resmi nikahlı eşlerden ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük birimine aile denir. Aileler çocuk sayısına ve yaşam tarzına göre türlere ayrılır. Karı, koca ve tek çocuktan oluşan ailelere, çekirdek aile adı verilir. Aile türleri ve çeşitleri nelerdir? Geniş aile, Modern Aile, Kök aile özellikleri nelerdir detayları ile derledik.

24.09.2021Araştırma
Mantar Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir Türkiyede Yenilebilir Mantar İsimleri..

Mantar Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir? Türkiye'de Yenilebilir Mantar İsimleri..

Dünyanın çeşitli ülkelerinde de olduğu gibi Türkiye'de içerisinde yetişen bir hayli fazla sayıda mantar bulunmaktadır. Ancak özelliklere bağlı şekilde bazı mantarlar zehirli olmaktadır. Bazı mantarlar ise yenebilir özelliğe sahiptir. Türkiye bu konu da bir hayli zengin potansiyele sahip ülkedir. Sizin için mantar türlerinin neler olduğunu, Türkiye'de hangi mantar türlerinin yetiştiğini ve mantarların özelliklerini sizin için derledik.

24.09.2021Araştırma
Kitap tamircisi

Kitap tamircisi

Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt’un yeni kitabı ‘Kitap Tamircisi’ düşle gerçeği bir araya getiriyor. Doğan Egmont Yayınları’ndan çıkan kitap 9+ çocuklar ve yetişkinler için…Kitap Hastalıkları Hastanesi’nden emekli olan Muhsin Dede’ye bir gün fena hâlde dağılmış el yazması bir kitap getirirler. Kitabı tamir ettikçe birbirinden özel öykülerle, haritalarla ve geçmişe ait notlarla karşılaşan yaşlı tamirci, kendini bir anda kitapla konuşurken bulur. Kitabı tamir ettikçe de eşilen dağların, kurutulan derelerin, kesilen ağaçların, kirlenen denizlerin, betonlaşan şehirlerin de iyileşeceğine inanmaya başlar.Günümüz çocuk edebiyatının en üretken ve özgün kalemlerinden Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı Çocuk Romanı Ödüllü gazeteci-yazar Ömür Kurt, yeni romanı Kitap Tamircisi ile gerçekle masalı buluştururken, Türkçenin zenginliğinden yararlanıyor, edebiyatımıza yeni bir soluk getiriyor. Bir yandan artık unutulmaya yüz tutmuş bir zanaatı, kitap tamirciliğini yeni nesillerle tanıştırırken, bir yandan da yakın geçmişimizin de tanıklığını yapıyor. Ahmet Uzun’un çizgi ve desenleriyle adeta üçüncü boyuta taşınan Kitap Tamircisi, okurlarının hem hafızasından hem de kalbinden silinmeyecek, soluksuz okunacak bir roman.“Biliyor musun? Şimdiki şehirler de tıpkı senin gibi darmadağın. Her yerde soğuk yüzlü binalar var. Ağaçları, hayvanları, hatta insanları bile görebilmek çok güç artık. Şehirler büyüdükçe insanlar küçüldü.”#ÖmürKurt #KitapTamircisi #YeniKitap

23.09.2021Life Style
Müjgan Ferhan Şensoy babası Ferhan Şensoyu andı

Müjgan Ferhan Şensoy babası Ferhan Şensoy'u andı

Müjgan Ferhan Şensoy, 31 Ağustos'ta hayatını kaybeden babası Ferhan Şensoy'u sosyal medyada andı. Usta sanatçının vefatından bir hafta sonra anne olan Şensoy, kardeşi Derya ve babasıyla çekilen fotoğrafını duygusal bir notla yayınladı.

23.09.2021Magazin
Gülsin Onay’dan Bayburt’ta konser

Gülsin Onay’dan Bayburt’ta konser

Devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Bayburt’un Demirözü ilçesinin Beşpınar köyündeki Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nde klasik müzik konseri verdi.

20.09.2021Kitap Sanat
Rüyanın gözleri Şirata Gölleri

Rüyanın gözleri Şirata Gölleri

Sonbaharın ilk günleri, tam da zamanı diyerek rotanızı Türkiye’nin kuzeydoğusuna, Şavşat’a çevirin. Pınarlı Köyü ile Göze Dağı arasındaki Şirata Gölleri’ni ziyaret edin. Karşınıza çıkan göller ve dağın görkemiyle donup kalabilirsiniz...

19.09.2021Seyahat
Tanışmadığın bir arkadaşı anlatmak

Tanışmadığın bir arkadaşı anlatmak

‘İşitiyor musun Memet?’ Mehmet Hikmet’i anlatan bir kitap ve tam zamanında yazılmış; biraz daha önce ya da sonra yazılsa bambaşka bir kitap olması gerekirdi. Uzun süre Mehmet’in arkadaşlarıyla konuşan, onlarla yolculuklara çıkan ve Mehmet’ten kalanları büyük bir dikkat ve duygusallıkla inceleyen Sibel Oral böylece, yüz yüze tanışmadan, Mehmet hakkında çok şey bilen ilk insan oluyor.

16.09.2021Kitap Sanat
Arda Turanın davası sürüyor

Arda Turan'ın davası sürüyor

Futbolcu Arda Turan'ın "cinsel taciz" suçundan yeniden yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, tanık olarak dinlenilmesine karar verilen futbolcu Burak Yılmaz'ın celse arasında hazır edilmesine, aksi durumda yurt dışındaki adresinin bildirilmesine hükmetti.

15.09.2021Futbol
Mehmet Altun Londra’da toprağa verildi

Mehmet Altun Londra’da toprağa verildi

13 yaşındaki Mehmet Altun, yaklaşık 3 hafta önce İngiltere’nin Bournemouth kentinde, 14 yaşındaki bir çocuğun “Daha güçlü olursun” diyerek verdiği uyuşturucuyu kullandıktan kısa bir süre sonra komaya girmiş ve geçirdiği kalp krizi yaşamını yitirmişti. Altun, ailesinin isteği üzerine Londra’da toprağa verildi.

14.09.2021Avrupa
Küçük ve lezzet dolu bir kaçış rotası

Küçük ve lezzet dolu bir kaçış rotası

Ege ve Akdeniz arasındaki huzur dolu bir adres Söğüt… Yaklaşık 3 bin nüfuslu bu küçük kasaba, Marmaris’e iki saatlik uzaklıkta. Bölge, doğası ve dinginliğinin yanında gastronomik zenginliğiyle de tercih ediliyor.

12.09.2021Seyahat
Birkaç saatte sonbahara kaçış... İstanbul, Ankara ve İzmire yakın 12 adres

Birkaç saatte sonbahara kaçış... İstanbul, Ankara ve İzmir'e yakın 12 adres

İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşıyorsanız hafta sonu biraz olsun kafa dinlemeye ihtiyacınız var demektir. Biz de uzmanlarımıza sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlandığımız şu günlerde, bu üç şehre yakın nelere gitmeli, neler yapmalı diye sorduk. Günübirlik gidilecek ya da iki gün tatil yapılacak 12 adresi önerdiler.

11.09.2021Gündem
İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi konusu nedir İstanbul Muhafızları karakterleri ve oyuncuları

İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi konusu nedir? İstanbul Muhafızları karakterleri ve oyuncuları

İstanbul Muhafızları: Abı Hayat Çeşmesi filmi bu akşam izleyici karşısına çıkacak. Televizyon ekranlarında yayınlanacak olan İstanbul Muhafızları: Abı Hayat Çeşmesi filmi oyuncuları ve konusu merak ediliyor. Filmin yönetmen koltuğunda Çağrı Cem Bayraktar oturuyor. İşte İstanbul Muhafızları: Abı Hayat Çeşmesi oyuncuları ve karakterleri

8.09.2021Televizyon
İlginç tesadüf... Müjgan Ferhan Şensoy evlilik yıldönümünde anne oldu

İlginç tesadüf... Müjgan Ferhan Şensoy evlilik yıldönümünde anne oldu

Geçtiğimiz hafta babası Ferhan Şensoy'un vefatıyla sarsılan Müjgan Ferhan Şensoy pazartesi günü bebeğini kucağına aldı.6 Eylül 2018'de müzisyen Cem Öğet ile nikah masasına oturan oyuncu, evlilik yıldönümünde kızına kavuştu!

8.09.2021Magazin
21 Ocak hangi burç ve burcu ne 21 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

21 Ocak hangi burç ve burcu ne? 21 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar, yıldızlara göre belirleniyor. 21 Ocak tarihinde doğan kişiler, hava grubu mensubu olan kova burcuna sahiptir. Oğlak burçları, burç özellikleri ve kararlı kişilikleri ile ön plana çıkar. Bu burçtaki kişilerin karakterleri alçalan ve yükselen burcunun özelliklerine göre de değişir. 21 Ocak hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.09.2021Burçlar
Ferhan Şensoyun kızı Müjgan Ferhan Şensoy anne oldu

Ferhan Şensoy'un kızı Müjgan Ferhan Şensoy anne oldu

Altı gün önce vefat eden usta oyuncu Ferhan Şensoy’un kızı Müjgan Ferhan Şensoy anne oldu. Cem Öget ve Müjgan Ferhan Şensoy kızlarına Pera adını verdi.

6.09.2021Magazin
Şiddet mağduru bir kadının masal dolu umut projesi

Şiddet mağduru bir kadının masal dolu umut projesi

Aşkının peşinden İtalya’ya göç etti, ağır şiddete maruz kaldı. Sığınma evine yerleşti. Diğer göçmen kadınların desteğiyle hayata döndü. Şimdi İtalya’da masallar yazarak hem çocuklarını kurtarmaya hem de kadınlara örnek olmaya çalışıyor.

Leyla ile Mecnun yeni sezon yayınlandı mı, yeni sezon hangi kanalda İşte Leyla ile Mecnunun yeni Leylası

Leyla ile Mecnun yeni sezon yayınlandı mı, yeni sezon hangi kanalda? İşte Leyla ile Mecnun'un yeni Leyla'sı

Bir döneme damga vuran Leyla ile Mecnun yeniden ekran macerasına başlıyor. Bir süredir yeniden yayımlanacağı konuşulan Leyla ile Mecnun online platform üzerinden yeniden başlayacak. Başrollerinde Ali Atay, Serkan Keskin, Cengiz Bozkurt, Ahmet Mümtaz Taylan, Köksal Engür, ve Osman Sonant'ın yer aldığı dizide Leyla karakteri değişti. Peki, Leyla ile Mecnun yeni sezon yayınlandı mı? Dizinin yeni Leyla'sı kim oldu?

2.09.2021Televizyon
Babaları tarafından öldürülen 3 kız kardeş son yolculuklarına uğurlandı

Babaları tarafından öldürülen 3 kız kardeş son yolculuklarına uğurlandı

Trabzon'un Of ilçesinde imam babaları Emre Göktaş tarafından tabancayla başlarından vurulup öldürülen Yaren, Hiranur ve Elif Göktaş kardeşlerin cenazeleri, toprağa verildi.

1.09.2021Gündem
Derya ve Müjgan Ferhan Şensoy yıkıldı Kahreden detay...

Derya ve Müjgan Ferhan Şensoy yıkıldı! Kahreden detay...

Türk tiyatrosunun duayen ismi Ferhan Şensoy dün sabaha karşı tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 70 yaşındaki sanatçının ölüm haberi kurucusu olduğu Ortaoyuncular tarafından duyuruldu. Şensoy’un kaybı sanat dünyasını adeta yasa boğdu. Derya ve Müjgan adında iki kızı olan usta sanatçı, dede olmak için gün sayıyordu.

1.09.2021Magazin
Divan edebiyatı şairleri kimlerdir Divan edebiyatı şairlerinin eserleri ve özellikleri

Divan edebiyatı şairleri kimlerdir? Divan edebiyatı şairlerinin eserleri ve özellikleri

Türk kültürüne özgü süslü ve edebiyat türü denildiği zaman akla Divan edebiyatı gelmektedir. Bu edebiyat türüne Divan edebiyatı adının verilmesinin en önemli sebebi bu türde eserler veren şairlerin manzumelerinin bir diğer deyişle şiirlerinin toplandığı kitaplara "divan" denilmesidir. Divan edebiyatı, diğer Türk edebiyatı türleri olan halk ve tekke edebiyatlarından hitap ettiği kesim ile ayrılmaktadır. Divan edebiyatının, saray ve medrese çevresindeki okuryazar kesime hitap ettiği görülmektedir. Peki, Divan edebiyatı şairleri kimlerdir? Divan edebiyatı şairlerinin eserleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

1.09.2021Araştırma
Çocukları okula yeni başlayacak ailelerin dikkat etmesi gerekenler

Çocukları okula yeni başlayacak ailelerin dikkat etmesi gerekenler

İlkokul 1.sınıfa başlamak çocuklar için olduğu kadar, anne ve babalar için de ayrı bir mutluluk ve heyecandır. Okul, çocuğun ailesinden ayrılarak sosyalleşme sürecini yaşadığı ilk temel kurumdur. Çocuk, okul ortamında ilk olarak ailesi haricinde dış çevreyle ilişkide bulunarak, diğer bireylerin kendi yaşamındaki yerini oluşturur. Aileden ve evden ilk uzaklaşma, kuralları olan farklı bir sosyal ortama ilk kez girme ve bunun bir parçası olma, okul hayatına başlangıcın en özel ve önemli getirileri olarak karşımıza çıkar. Özel Ata Eğitim Kurumları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi, çocukları okula yeni başlayacak aileler için ‘’Okula Merhaba’’ kılavuzu hazırladı.

31.08.2021Eğitim
Slovakya’ya yeni yatırım

Slovakya’ya yeni yatırım

Dede Ahmet Eriş’in 1949’da İzmir’de kurduğu Sevel, bugün üçüncü kuşağın yönetiminde global bir markaya dönüştü. Dondurma dolabının yanı sıra pasta dolabı da üreten marka, 74’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor. Markanın son atılımı ise Slovakya Trnava’da oldu.

31.08.2021Ekonomi
‘Aradan sekiz sene değil de sekiz hafta geçmiş gibiydi’  ‘Leyla ile Mecnun’ başlıyor

‘Aradan sekiz sene değil de sekiz hafta geçmiş gibiydi’ ‘Leyla ile Mecnun’ başlıyor

10 sene önce ekrana geldi iki sene yayımlandı ama rüzgârı artarak sürdü. Diyalogları, karakterleri kült oldu. ‘Leyla ile Mecnun’ sekiz sene aradan sonra tekrar başlıyor. Ali Atay, Serkan Keskin, ‘yeni Leyla’ Deniz Işın ve dizinin senaristi Burak Aksak’a işin sırrını sorduk.

29.08.2021Hürriyet Pazar
Usta oyuncu Metin Çekmez son yolculuğuna uğurlandı

Usta oyuncu Metin Çekmez son yolculuğuna uğurlandı

Önceki gün Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitiren Metin Çekmez (72), son yolculuğuna uğurlandı.

27.08.2021Magazin
Usta oyuncu Metin Çekmez hayatını kaybetti

Usta oyuncu Metin Çekmez hayatını kaybetti

Bir süredir kanserle mücadele eden tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Metin Çekmez, tedavi gördüğü Aydın Atatürk Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

25.08.2021Magazin
Ahmet Rasim kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri

Ahmet Rasim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri

Türk Edebiyatı'nda yer alan çok önemli yazarlar bulunmaktadır. Bu yazarlar oldukça iyi eserler ortaya koymuşlardır. Ahmet Rasim'de bu yazarlardan birisidir. Ahmet Rasim'in birçok eseri günümüzde oldukça çok ilgi çekmektedir. Ahmet Rasim kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Abidin Dino kimdir Abidin Dinonun kısaca hayatı, sanat eserleri ve özellikleri

Abidin Dino kimdir? Abidin Dino'nun kısaca hayatı, sanat eserleri ve özellikleri

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra genç Cumhuriyet çok sayıda kıymetli bilim insanın ve sanat insanın yetişmesine de ön ayak olmuştur. Ya da o günün ikliminde pek çok sanatçı ve bilim insanı yetişmiştir. 1913 doğumlu Abidin Dino da işte böylesi bir dönemde yetişmiş ve dünya çapında tanınan bir ressam ve kültür sanat insanı olmuştur. İşte, Abidin Dino kimdir, hayatı, eserleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Orta Türkçe dönemi kaça ayrılır ve hangi yüzyılları kapsar Orta Türkçe dönemi tarihi, özellikleri ve eserleri

Orta Türkçe dönemi kaça ayrılır ve hangi yüzyılları kapsar? Orta Türkçe dönemi tarihi, özellikleri ve eserleri

Türk dilleri dünya çapında büyük bir ilgi görmektedir. Türk dillerinin Eski Türkçe döneminden sonra geliştiği dönem ve diller Orta Türkçe dönemine işaret etmektedir. Yeni Türkçe dönemindeki çağdaş Türk dil ve lehçelerine kaynak oluşturan bu özel döneme dair tarihinden özelliklerine kadar pek çok husus detayları ile merak edilmektedir. Orta Türkçe dönemi kaça ayrılır ve hangi yüzyılları kapsar? Orta Türkçe dönemi tarihi, özellikleri ve eserleri konu başlıklarını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde aşure dağıtıldı

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde aşure dağıtıldı

Londra’da cemevi mutfağında devasa kazanlarda pişirilen aşureler vatandaşlarla paylaşıldı.

23.08.2021Avrupa
Mustafa Şentop: Biz fert olarak, millet olarak hiçbir zaman pes etmedik asla pes etmeyeceğiz

Mustafa Şentop: Biz fert olarak, millet olarak hiçbir zaman pes etmedik asla pes etmeyeceğiz

TBMM Başkanı Şentop, Kahramanmaraş'ta 46. Geleneksel Afşin Eshab-ı Kehf Kültür ve Karakucak Gençler Türkiye Şampiyonası'nda konuştu. Şentop konuşmasında "Biz fert olarak, millet olarak hiçbir zaman pes etmedik asla pes etmeyeceğiz." sözlerini kullandı

21.08.2021Gündem
Cemevi saldırganları güvenlik kamerasında

Cemevi saldırganları güvenlik kamerasında!

İstanbul Pendik Ali Baba Sultan Cemevi'nin camları kırılarak zarar verilmişti. Cemevi Başkanı Tahir Aslandaş Dede, sosyal medya hesabından olayın gece yarısı yaşandığını duyurmuştu. CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ saldırganların güvenlik kamerası görüntülerine ulaştı.

14.08.2021 Gündem
Cemevi saldırganları güvenlik kamerasında

Cemevi saldırganları güvenlik kamerasında!

İstanbul Pendik Ali Baba Sultan Cemevi'nin camları kırılarak zarar verilmişti. Cemevi Başkanı Tahir Aslandaş Dede, sosyal medya hesabından olayın gece yarısı yaşandığını duyurmuştu. CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ saldırganların güvenlik kamerası görüntülerine ulaştı.

14.08.2021Haber
Sel felaketinde evinde mahsur kalan 97 yaşındaki Ahmet dede helikopterle kurtarıldı

Sel felaketinde evinde mahsur kalan 97 yaşındaki Ahmet dede helikopterle kurtarıldı

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketinin ardından evlerinde mahsur kalan 97 yaşındaki Ahmet Kartal, kızı ve damadıyla helikopterle kurtarıldı.

14.08.2021Haber

Yazar Sonuçları

Suyun belleği

“Eğer su kaynağı kendi ruhundan fışkırmazsa, susuzluğunu gideremezsin.” (Goethe)

14.10.2021

Erdal Özyağcılar: Halkın filesine girdim, beni çok sevdiler

Size de Erdal Özyağcılar tiyatroda, sinemada, dizilerde, hangi rolü oynarsa oynasın hayatınızdaki tanıdık birini andırıyor mu? Bu bir tesadüf değil… Sanat hayatında 50 yılı geride bırakan usta oyuncu, başarısının sırrını ‘halkın filesine girmek’ olarak veriyor: “Halkın bir beyaz filesi vardır; içinde yarım kilo kıyma, bir kalıp peynir, dört domates, yarım kilo patates… Ben o fileye bir ‘Erdal Özyağcılar’ olarak girmeye çalıştım ve başarılı oldum…”

10.10.2021

Yerel basının hali perişan!

İstanbul Gazeteciler Dernek Başkanı (İGD) Mehmet Mert, Cumhurbaşkanlığı tarafından 30.06.2021’de yayınlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesinde geçen ‘Basın ve Yayın Giderlerine Düzenleme’ bölümünün acilen gözden geçirilerek düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

6.10.2021

Moda kişinin vücut tipi ve duruşuyla bütünleşmeli

Berna Ataman, başarılı bir girişimci, bir anne. İşine, eşine, çocuğuna aşkla bakan çalışkan birisi. Dede ve baba mesleği ayakkabıcılık onu hayallerindeki sandaletlerle buluşturdu. Berna Ataman, uzun süredir hayalindeki sandaletleri tasarlayıp, üretiyor. Ve birçok ünlünün ayağında onun tasarladığı sandaletler dikkat çekiyor. Sevgili Berna Ataman ile hikâyesini, tasarımlarını ve modayı konuştuk:

26.09.2021

İzmir’in işi çok!

İzmir’den notlarımızı sürdürüyoruz. 1.5 yıl önce Aydın’dan İzmir’e gelen Vali Yavuz Selim Köşger’in, o kadar yoğun bir programın içinde bizlere İzmir’i anlatma fırsatını bulmasına sevindik. Biz de kendisine yaşadığımız kenti, İstanbul’u ne kadar olduysa anlatabildik.

15.09.2021

Çek bi Adana...

Adana kebap yemesi sevap... Sevmeyen kaç kişi olabilir ki? Dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen turistlerin ilk merak ettiği şey kebap. Kebabın ana vatanı ise bilindiği üzere Adana. Kabul ediyorum orada kebabı bir başka yapıyorlar. Bunun en büyük nedeni, orada yetişen hayvanın eti. Türk mutfağında lezzetlerimiz arasında 65’inci sırada yer alan bu kebapta kullanılan et , doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş koyunlardan elde ediliyor. Kebabı yaparken salça, sebze, karabiber, içyağından başka bir şey konulmaz. Salata ve yeşillikle hele hele iyi bir ustanın elinden yerseniz tadına doymazsınız. “Peki bunu yemek için illa Adana’ya mı gideceğiz” diyeceksiniz... Açık söyleyeyim imkanı olan varsa tabi ki gitsin. Kesin olarak şunu söylüyorum; Adana ve diğer iller diye ikiye ayırıyorum bu lezzeti. “Gidecek ne zamanım ne imkanım” var diyenlere, Adana’yı aratmayacak 3 kebapçı öneriyorum...

23.08.2021