EKSTRA
MENÜ

Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Darüşşafaka Eğitim Kurumları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Darüşşafaka Eğitim Kurumları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 201 Darüşşafaka Eğitim Kurumları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Darüşşafaka, İstanbul'da kuruluşu 1873 yılına dayanan parasız, yatılı, karma öğretim kurumudur.

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdürüyor. “Şefkat yuvası” anlamına gelen Darüşşafaka, günümüzde babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklarımızı on yaşındayken ailelerinden emanet alıyor; onlara uluslararası standartlarda eğitim fırsatı sunuyor ve düşünen, sorgulayan, özgüvenli, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştiriyor. Bugün ülkemizin dört bir yanından, sınavla seçilen 1.000’e yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar dokuz yıl süreyle tam burslu, yatılı, kolej eğitimi görüyor. 

Devamı..

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Haberleri

Darüşşafaka Sınavı ertelendi

Darüşşafaka Sınavı ertelendi

Annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın daha önce 30 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan 2021 yılı sınavı, pandemi nedeniyle 20 Haziran Pazar gününe ertelendi. Saat 10.00'da Türkiye’nin 28 ilinde düzenlenecek olan sınava son başvuru tarihi ise 14 Haziran.

21.05.2021Eğitim
Yetenekten Kariyere Projesi: “Bir kalıp” herkese uymaz

Yetenekten Kariyere Projesi: “Bir kalıp” herkese uymaz

Eğitim, “insanın doğasına saygı duyarak potansiyelini açığa çıkarma süreci” olarak tanımlanabilir. Özünde potansiyel anlamına gelen yetenekse ilgiyle gelişir. Bu kapsamdaki temel sorumluluklarımızdan birinin, öğrencilerimizin doğuştan getirdiği yeteneklerinin saptanması ve geliştirilmesi olduğunu çok iyi biliyoruz. Yetenekler saptanıp geliştirildiğindeyse hem çocuklarımızın mutlu olacağını, hem de kariyer gelişimlerinin daha sağlıklı bir hâl alacağını görüyoruz.

9.05.2021Eğitim
Yarım bıraktığı eğitimine, çocuklarıyla beraber devam ediyor

Yarım bıraktığı eğitimine, çocuklarıyla beraber devam ediyor

Oğlu Darüşşafaka'ya başladığında kendisi de üniversiteye yerleşen, bir yıl sonra kızı Darüşşafaka'yı kazandığında sosyal hizmetler bölümündeki ilk yılını tamamlayan 40 yaşındaki Hatice Kobal'ın hedefi, mezun olduğu önlisans programını lisansa tamamlamak ve iş hayatına başlamak.

8.03.2021Eğitim
Tam burslu eğitim için Darüşşafaka Sınavı 30 Mayısta 28 ilde yapılacak..

Tam burslu eğitim için Darüşşafaka Sınavı 30 Mayıs'ta 28 ilde yapılacak..

Annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2021 yılı sınavı, 30 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da Türkiye’nin 28 ilinde düzenlenecek. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği sınavda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünden geçen öğrenciler ortaokuldan üniversiteye ücretsiz kolej eğitimi alma hakkı elde edecek.

14.01.2021Eğitim
Darüşşafaka sınav başvuruları başladı

Darüşşafaka sınav başvuruları başladı

Anne veya babasından herhangi biri hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere tam burslu ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2021 yılı sınav başvuruları başladı. Sınavda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünden geçen öğrenciler ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu kolej eğitimi alma hakkı elde edecek. İlkokul 4'üncü sınıf öğrencilerinin katılabildiği sınav 30 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da Türkiye’nin 28 ilinde düzenlenecek.

12.01.2021Eğitim
Yapay zeka odaklı eğitim

Yapay zeka odaklı eğitim

Darüşşafaka’nın Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) eğitmenleriyle özel geliştirilen ‘Yapay Zeka- Derin Öğrenme Eğitim Projesi’ne özel sektörden destek geldi. Böylece öğrencilerin yapay zeka odaklı programlama eğitimi almaları sağlanacak.

30.11.2020Eğitim
Önce kendi kazandı, sonra ikiz kardeşleri

Önce kendi kazandı, sonra ikiz kardeşleri

Babalarını kaybettiklerinde Deniz 5, ikiz kardeşleri Seher ve Selin 1 yaşındaydı. Başarılı bir öğrenci olan Deniz sınavı geçip Darüşşafakalı oldu. Evde geçirdiği pandemi döneminde de kardeşlerini aynı okulun sınavına hazırladı. Şimdi üç kardeş ders zilinin çalmasını sabırsızlıkla bekliyor. Artık Seher ve Selin de Darüşşafaka’da...

16.09.2020Eğitim
‘Oğlum şefkat yuvasına emanet’

‘Oğlum şefkat yuvasına emanet’

Sınıf öğretmeni Tuğba Önen Kayıran, 15 yıl boyunca öksüz ve yetim çocukları Darüşşafaka’ya yönlendirmek için çalıştı. Ama bir gün kendi oğlu için de uğraşacağı hiç aklına gelmemişti. Eşi ölünce, 10 yaşındaki oğlunu Darüşşafaka’ya emanet etti.

1.08.2020Gündem
Darüşşafaka’da fırsat senesi

Darüşşafaka’da fırsat senesi

Koronavirüs salgını, anne ya da babası olmayan çocuklar için 157 yıldır ücretsiz kolej eğitim-öğretim imkânı veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nı da etkiledi.

11.06.2020Eğitim
Başvurular salgın nedeniyle azaldı... Darüşşafaka’da fırsat senesi

Başvurular salgın nedeniyle azaldı... Darüşşafaka’da fırsat senesi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesine, sınavların da ertelenmesine neden oldu. Sokağa çıkma yasakları ve seyahat engelleri okul sınavlarına yapılan başvuruları da etkiledi. Annesi ya da babası hayatta olmayan ve maddi olanakları yetersiz öğrencilere kolej eğitim imkânı veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na başvurular da bu süreçte geçtiğimiz yıllara oranla yarı yarıya düştü. Böylece bu yıl Darüşşafaka sınavına giren öğrencilerin kazanma şansı geçmiş yıllara kıyasla yükselmiş oldu.

10.06.2020Eğitim
Koronavirüs sürecinde Darüşşafaka başvuruları yarı yarıya düştü

Koronavirüs sürecinde Darüşşafaka başvuruları yarı yarıya düştü

DÜNYAYI etkisi altına alan koronavirüs salgını, okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesine, sınavların da ertelenmesine neden oldu. Sokağa çıkma yasakları ve seyahat engelleri okul sınavlarına yapılan başvuruları da etkiledi. Annesi ya da babası hayatta olmayan ve maddi olanakları yetersiz öğrencilere kolej eğitim imkanı veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na başvurular da bu süreçte geçtiğimiz yıllara oranla yarı yarıya düştü.

10.06.2020Gündem
Darüşşafaka sınavı 28 Haziran’da

Darüşşafaka sınavı 28 Haziran’da

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu yılki giriş sınavını 31 Mayıs’tan 28 Haziran tarihine erteledi. Türkiye’nin 24 ilinde düzenlenecek sınavda başarılı olup, sağlık kurulu kontrolü ve mali durum araştırmasından geçen 120 öğrenci ortaokuldan üniversiteye ücretsiz kolej eğitimi alma hakkı elde edecek.

29.05.2020Eğitim
Şefkat Yuvasından bağış çağrısı

'Şefkat Yuvası'ndan bağış çağrısı

‘Eğitimde fırsat eşitliği’ misyonuyla babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz öğrencilere eğitim imkanı sağlayan ve Kovid-19 salgını nedeniyle bağışları olumsuz etkilenen Darüşşafaka Eğitim Kurumları, hayırseverlere fitre ve zekat bağışı yapmaları çağrısında bulunuyor.

15.05.2020Eğitim
Somalı 3 çocuğa ‘Şefkat eli’ değdi hayatları değişti

Somalı 3 çocuğa ‘Şefkat eli’ değdi hayatları değişti

Darüşşafaka Cemiyeti, 3 yetim madenci çocuğunun Soma faciasıyla kararan hayatına ışık tuttu. Mehmetcan, Süheyla ve Hatice Begüm okuldaki 6’ncı senelerini geride bıraktı. Şimdi her biri en az iki dil konuşabiliyor, bir enstrüman çalabiliyor ve hepsinden önemlisi geleceğe umutla bakabiliyor...

14.05.2020Eğitim
Darüşşafaka giriş sınavı 28 Haziran’a ertelendi

Darüşşafaka giriş sınavı 28 Haziran’a ertelendi

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2020 yılı sınavı, Covid-19 salgını nedeniyle bir ay ertelendi.

6.05.2020Gündem
Darüşşafaka sınavına başvurular uzatıldı

Darüşşafaka sınavına başvurular uzatıldı

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın sınavı koronavirüs önlemleri nedeniyle 28 Haziran'a ertelendi. Başvuru tarihi ise 22 Haziran'a kadar uzatıldı.

6.05.2020Eğitim
Darüşşafaka sınavı 31 Mayıs’ta

Darüşşafaka sınavı 31 Mayıs’ta

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2020 yılı sınavı kayıtları başladı. 18 Mayıs’a kadar başvuruların devam ettiği sınav, 31 Mayıs’ta 24 ilde düzenlenecek.

13.01.2020Eğitim
Elleriyle ördüğü berelerle yılbaşında Darüşşafakalı öğrencileri sevindirdi

Elleriyle ördüğü berelerle yılbaşında Darüşşafakalı öğrencileri sevindirdi

Darüşşafaka Urla Rezidans sakinlerinden Işıl Dilek, 2012 yılından bu yana sürdürdüğü geleneği bu yıl da devam ettirerek Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na başlayan 122 öğrencinin soğuk kış günlerinde üşümemesi için kendi elleriyle ördüğü rengarenk bereleri okula gönderdi ve çocuklara unutulmaz bir yılbaşı hediyesi verdi.

3.01.2020Gündem
Sağlıklı yaşamın sırrını öğreniyorlar

Sağlıklı yaşamın sırrını öğreniyorlar

Almanya ve Polonya’dan Türkiye’ye gelen 14 öğrenci, Darüşşafaka Ortaokulu Erasmus Kulübü öğrencilerinin düzenlediği ‘Your Health is Your Wealth’ etkinliğine katıldı. Organizasyon kapsamında sağlıkla ilgili teori ve pratik dersler aldılar.

23.10.2019Eğitim
Amerikalı öğretmeni öldürmekten yargılanan sanıklara müebbet hapis

Amerikalı öğretmeni öldürmekten yargılanan sanıklara müebbet hapis

ŞİŞLİ'deki evinde ölü bulunan 81 yaşındaki Amerikalı Loren Irville Senseman'ı öldürdükleri iddiasıyla yargılanan iki sanık müebbet hapis ve 12 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

17.10.2019Gündem
Darüşşafaka ile Tekfen 2019-2020 sezonuna birlikte devam edecek

Darüşşafaka ile Tekfen 2019-2020 sezonuna birlikte devam edecek

Tekfen Holding, Türk basketbolunu Avrupa liglerinde temsil eden Daçka ile gerçekleştirdiği sponsorluk anlaşmasını yeniledi.

3.10.2019Basketbol
3’üncü ‘Danimarka Çocuk Festivali’ yapıldı

3’üncü ‘Danimarka Çocuk Festivali’ yapıldı

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Danimarkalı şirketler tarafından düzenlenen ‘Danimarka Çocuk Festivali’nin 3’üncüsü yapıldı. Festivalin amacı, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden olan ‘İklim Eylemi, Temiz Su, Erişilebilir ve Temiz Enerji, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklara’ katkıda bulunmak.

24.09.2019Eğitim
Danimarka çocuk festivali 3 yaşında

Danimarka çocuk festivali 3 yaşında!

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren Danimarkalı şirketler “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine” dikkat çekmek amacıyla Danimarka Çocuk Festivalini gerçekleştirdi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencilerine özel olarak gerçekleştirilen festivalde, çocuklar birçok yaratıcı atölyeye katılarak unutamayacakları renkli bir gün geçirdiler.

24.09.2019Etkinlikler
Darüşşafaka Lokomotiv Kuban ile hazırlık maçı oynayacak

Darüşşafaka Lokomotiv Kuban ile hazırlık maçı oynayacak

Darüşşafaka Tekfen, 23 Eylül Pazartesi günü saat 20:00’da Volkswagen Arena’da 2019-2020 sezonunun açılış maçı niteliğinde Rusya’nın Lokomotiv Kuban takımıyla Efsanelere Saygı; Yalçın Granit Gecesi’nde bir hazırlık maçı oynayacak.

22.09.2019Basketbol
Eğitim sevdalıları, Darüşşafaka için buluştu

Eğitim sevdalıları, Darüşşafaka için buluştu

Annesi ya da babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrencilere sekiz yıl boyunca ücretsiz kolej eğitimi sunan Darüşşafaka, Bodrum’da tanıtım toplantısı düzenledi.

9.09.2019Eğitim
Liselilerden elektronik bebek dadı

Liselilerden elektronik bebek dadı

Liseli öğrencileri bilimsel araştırmaya özendirmek amacıyla düzenlenen 28’inci Dr. İbrahim Arıkan Uluslararası MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması’nda mucitler, ilginç projeleriyle dikkat çekti.

11.05.2019Eğitim
Darüşşafaka giriş sınavı ne zaman

Darüşşafaka giriş sınavı ne zaman?

Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz öğrenciler için her yıl düzenlediği giriş sınavının, bu yıl ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Söz konusu sınav için başvurular başlamıştı. Peki, Darüşşafaka giriş sınavı ne zaman?

9.05.2019Gündem
Darüşşafaka yeni öğrencilerini bekliyor

Darüşşafaka yeni öğrencilerini bekliyor

Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz öğrenciler için her yıl düzenlediği giriş sınavı, 26 Mayıs'ta yapılacak. Sınav, Türkiye'nin 24 ilinde düzenlenecek.

7.05.2019Eğitim
Darüşşafaka sınavı 26 Mayıs’ta

Darüşşafaka sınavı 26 Mayıs’ta

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2019 yılı sınavı, 26 Mayıs Pazar günü 24 ilde yapılacak.

19.04.2019Eğitim
FRC kazananları ABD’deki şampiyonaya katılacak

FRC kazananları ABD’deki şampiyonaya katılacak

Darüşşafaka Eğitim Kurumları bağışçılarından Fikret Yüksek Vakfı’nın düzenlediği FIRST Robotics Competition (FRC) etkinliğinde kazanan takımlar, Nisan ayında ABD’deki şampiyonaya katılacak.

7.03.2019Eğitim
Darüşşafaka sınavı 26 Mayıs’ta... 8 yıllık ücretsiz eğitim için başvurular başladı

Darüşşafaka sınavı 26 Mayıs’ta... 8 yıllık ücretsiz eğitim için başvurular başladı

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2019 yılı sınavı 26 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da yapılacak. Sınav için son başvuru tarihi 20 Mayıs.

14.01.2019Eğitim
Keşif Dünyası Darüşşafaka’da

Keşif Dünyası Darüşşafaka’da

Almanya merkezli bir şirket, ‘Keşif Dünyası’ projesi kapsamında dünyada üçüncü, Türkiye’deki ilk merkezini Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda açtı. Tören 11 Aralık’ta Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın Maslak kampüsünde düzenlendi.

12.12.2018Eğitim
Tüm servetini bağışladı

Tüm servetini bağışladı

Şair, müzisyen ve koleksiyoner Sabahattin Ergi’nin kızı Gül Ergi, tüm mal varlığını Darüşşafaka’ya bağışladı.

11.10.2018Kitap Sanat
İTÜ ekibi uçan atla Cambridgei geçti

İTÜ ekibi 'uçan at'la Cambridge'i geçti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, İngiltere’de düzenlenen yarışmada ‘uçan at’ Tulpar adını verdikleri insansız hava aracıyla, aralarında Cambridge’in de olduğu 26 takımı yenerek birinci oldu. Takım ayrıca jüri tarafından ‘iyi yağlanmış bir makine’ye benzetilerek övgüleri de topladı.

6.07.2018Eğitim
Darüşşafaka sınavı 27 Mayıs’ta

Darüşşafaka sınavı 27 Mayıs’ta

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve başarılı çocuklara parasız yatılı eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın sınavı 27 Mayıs Pazar günü yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak sınav için adayların saat 09.00’da sınav merkezlerinde bulunması öneriliyor.

24.05.2018Eğitim
Darüşşafaka sınavı için başvurular ne zaman sona eriyor

Darüşşafaka sınavı için başvurular ne zaman sona eriyor?

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız ve yatılı eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın bu yılki sınavına başvurular için son gün 21 Mayıs. Sınav ise 27 Mayıs Pazar günü yapılacak.

15.05.2018Eğitim
Darüşşafaka sınavı ne zaman Başvuru şartları neler

Darüşşafaka sınavı ne zaman? Başvuru şartları neler?

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara tam burslu ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2018 sınavıyla ilgili tarih bilgisi geldi. Türkiye'nin 21 ilinde düzenlenecek olan Darüşşafaka sınavından başarılı olan öğrenciler, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolü ardından burs alabilecek. Peki, Darüşşafaka sınavı ne zaman?

10.05.2018Gündem
Darüşşafaka sınavı 27 Mayıs’ta

Darüşşafaka sınavı 27 Mayıs’ta

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2018 yılı 27 Mayıs saat 10.00’da 21 ilde düzenlenecek. Sınavda başarılı olan ve belirlenen kriterlere uygun öğrenciler Darüşşafaka’da, ortaokuldan üniversiteye tam burslu kolej eğitimi almaya hak kazanacak. Öte yandan kurumun 6 Mayıs Pazar günü düzenlenen ‘Geleneksel Pilav Günü’nde tüm mezunlar bir araya geldi.

7.05.2018 Eğitim
Fazıl Say çaldı, 48 öğrenciye destek sağlandı

Fazıl Say çaldı, 48 öğrenciye destek sağlandı

Dünyanın en önemli piyanist ve bestecileri arasında gösterilen Fazıl Say, Darüşşafaka Cemiyeti’nin 155’inci yılı kapsamında düzenlenen bağış konserinde sahne aldı. İş Sanat’ta gerçekleşen konser için satışa çıkan tüm biletler tükenirken, konserden elde edilen gelirle 48 öğrencinin bir yıllık eğitimine destek olundu. Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say bu kez Darüşşafaka Cemiyeti için çaldı.

8.04.2018Ekonomi
Fazıl Say Darüşşafaka için çalacak

Fazıl Say Darüşşafaka için çalacak

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, bu kez Darüşşafaka için çalacak. Eğitimde fırsat eşitliği anlayışıyla 1863 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren ve bu yıl 155’inci yılını kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti yararına düzenlenen bağış konserinde Fazıl Say sahne alacak.

23.03.2018Eğitim