EKSTRA
MENÜ

Daron Acemoğlu

Daron Acemoğlu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Daron Acemoğlu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 143 Daron Acemoğlu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Daron Acemoğlu Haberleri

2020nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat dışı

2020'nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat dışı

Pandemiyle geçen 2020’nin tek tük iyi yanlarından biri hayatımızda kitaplara daha çok yer açmamız oldu. Peki, yılın en çok iz bırakan kitapları hangileriydi? Hürriyet Kitap Sanat olarak oluşturduğumuz 23 kişilik jürimiz bu sene yayımlanan yerli ve çeviri kitapları, edebiyat ve edebiyat dışı kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirdi. Jürinin gönderdiği ‘en iyi 10 kitap’ listelerindeki sıralamaya göre yaptığımız puanlama sonucunda, ‘edebiyat dışı’ kategorisinde Nurdan Gürbilek’in ‘İkinci Hayat: Kaçmak-Kovulmak-Dönmek Üzerine Denemeler’i zirveye oturdu. İşte jürimizin seçkisiyle 2020’nin edebiyat dışı kategorisindeki en iyi 50 kitabı...

24.12.2020Kitap Sanat
Teknoloji sosyal adalet uçurumunu azaltacak mı, yoksa artıracak mı

Teknoloji sosyal adalet uçurumunu azaltacak mı, yoksa artıracak mı?

Sosyal adalet, en kısa tanımıyla toplum ile birey arasında haklar sözleşmesidir. Bu sözleşmenin yazılı kuralları olduğu kadar yazılı olmayan kuralları da var. Eğitim hakkı, temel anayasal bir hak. Yani her vatandaşın eğitim alma hakkı vardır ve bundan mahrum bırakılamaz. Hem anayasal açıdan hem sosyal adalet açısından eğitim toplumun her bir bireyine ulaştırılmalıdır. Daron Acemoğlu, 2014 yılında yayımladığı bir makalesinde internetin eğitimi daha demokratik bir hale getirme gücünden bahseder.

30.10.2020Teknoloji
Türk bilim kadınından çok önemli başarı

Türk bilim kadınından çok önemli başarı

Dünya'nın en seçkin bilim kurumlarından Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını ’üye’ olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, ilaç tasarımları üzerine çalışıyor. Şimdilerde Kovid-19’a çare olacak bir ilaç geliştirme projesinde de yer alan Prof. Dr. Bahar, 2016 yılında da ABD Başkanı Obama’nın davetlisi olarak Beyaz Saray’da bir konuşma yapmıştı.

4.05.2020Teknoloji
Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nde bir ilk

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nde bir ilk

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını 'üye' olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, Aziz Sancar, Daron Acemoğlu, Celal Şengör ve Mustafa Özdoğan’dan sonra Akademi’nin 5'inci Türk üyesi oldu.

2.05.2020Eğitim
İlk kez Türk bilim kadını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi

İlk kez Türk bilim kadını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi

Dünyanın en seçkin bilim kurumlarından Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını 'üye' olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, ilaç tasarımları üzerine çalışıyor. Şimdilerde Kovid-19'a çare olacak bir ilaç geliştirme projesinde de yer alan Prof. Dr. Bahar, 2016 yılında da ABD Başkanı Obama'nın davetlisi olarak Beyaz Saray'da bir konuşma yapmıştı.

2.05.2020Dünya
Daron Acemoğlu kimdir Daron Acemoğlu kaç yaşında ve nereli

Daron Acemoğlu kimdir? Daron Acemoğlu kaç yaşında ve nereli?

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu, basında yer alan haberlerin ve katıldığı televizyon programlarının ardından günden olan bir isim. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ekonomi Bölümü'nden Prof. Dr. Daron Acemoğlu, uluslararası çalışmalarıyla, alanında uzman bir isim olarak dikkat çekiyor. Peki, Daron Acemoğlu kimdir? Daron Acemoğlu kaç yaşında ve nereli?

5.04.2020Gündem
En yüksek onur Acemoğlu’na

En yüksek onur Acemoğlu’na

Ekonomi profesörü Daron Acemoğlu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) en yüksek onur olan ‘Enstitü Profesörü’ unvanını aldı. 1993’ten beri akademik çalışmalarını MIT’de sürdüren başarılı bilim insanı, bu unvana layık görülen ilk Türk oldu.

12.07.2019Eğitim
Türkiyede Googlea giren en çok ne arıyor

Türkiye'de Google'a giren en çok ne arıyor?

Google, 24 Haziran-1 Temmuz 2019 tarihlerinde Türkiye genelinde en çok yapılan aramaları paylaştı. Bakın en çok arananlarda neler var neler?

1.07.2019Teknoloji
Uludağ Ekonomi Zirvesi 22-23 Martta gerçekleşecek

Uludağ Ekonomi Zirvesi 22-23 Mart'ta gerçekleşecek

Capital, Ekonomist ve StartUp dergileri tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, 22-23 Martta gerçekleşecek.

7.02.2019Eğitim
Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası sahibini buldu

Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası sahibini buldu

Koç Üniversitesi tarafından, evrensel bilgi birikimine katkıda bulunan başarılı ve öncü bilim insanlarını ödüllendirmek ve bilimin gelişmesini teşvik etmek amacıyla başlatılan, ‘Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’nın bu yıl üçüncüsü sahibini buldu.

22.11.2018Kampüs
Yeni krizi İtalya mı çıkaracak

Yeni krizi İtalya mı çıkaracak?

Geçtiğimiz günlerde açıkladığı 2019 bütçesiyle Avrupa Birliği’nin (AB) gündemine oturan İtalya, AB’nin korkulu rüyası olmayı sürdürüyor.

3.10.2018Ekonomi
Kavalaya Harvard, Oxford ve MITden destek

Kavala'ya Harvard, Oxford ve MIT'den destek

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard, Yale, Oxford, MIT, Stanford ve Columbia’dan akademisyenler 10 aydır tutuklu bulunan ve hakkında henüz iddianame hazırlanmayan Osman Kavala’ya destek mesajı yayımladı.

17.09.2018Gündem
Googleda en çok ne arıyoruz

Google'da en çok ne arıyoruz?

Google, geçtiğimiz haftayı kapsayan Türkiye'de yapılan aramaları açıkladı. İşte Türk insanının Google'da en çok yaptıkları aramalar...

3.07.2018Teknoloji
Daron Acemoğlu kimdir

Daron Acemoğlu kimdir?

İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. 2013 yılı T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün, klasik büyüme ve kalkınma teori ve modellerine farklı bir perspektifle yaklaşımı nedeniyle Sosyal Bilimler dalında Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na verilmesi uygun görülmüştü. İşte Daron Acemoğlu'nun hayatına ilişkin bilgiler!

1.07.2018Gündem
Ermenistanı Acemoğlu kurtaracak

Ermenistan'ı Acemoğlu kurtaracak

DÜNYANIN önde gelen ekonomistlerinden Ermeni asıllı Türk ekonomist Daron Acemoğlu, Ermenistan ekonomisini kurtarmak için kolları sıvıyor. Ermenistan’ın yeni Başbakanı Nikol Paşinyan dünyaca ünlü ekonomist Acemoğlu’nu Ermenistan’a davet ettiğini ve Ermenistan’ın ekonomisinin yeniden yapılandırılması için yardım istediğini duyurdu.

13.05.2018Ekonomi
Mark Zuckerbergten vizyonunuzu geliştirecek 10 etkili kitap önerisi

Mark Zuckerberg'ten vizyonunuzu geliştirecek 10 etkili kitap önerisi

İki haftada bir kitap bitirdiğini açıklayan Mark Zuckerberg'in kitaplığına göz atmaya ne dersiniz? Bu kitaplar vizyonunuzu geliştirmeye yardımcı olacak...

3.01.2018Kobi
Nobel’i beklerken...

Nobel’i beklerken...

2006’da Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’ne, 2015’te Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. 2018, bir Türkiyeli’nin, ülkesine üçüncü Nobel’i kazandırdığı yıl olabilir mi? Çalışmalarını yurtdışındaki farklı üniversitelerde sürdürseler de bu topraklarda doğan ve adı Nobel ile yan yana anılan biliminsanlarımız...

30.12.2017Hürriyet Pazar
ABDde robotlar, insanların işlerini elinden alıyor

ABD'de robotlar, insanların işlerini elinden alıyor

ABD'de yapılan bir araştırma, fabrikalarda robotların giderek insanların yerini almakta olduğunu ortaya koydu.

29.03.2017Dünya
Daron Acemoğlu: Türkiyede umutlanacak şeyler de var

Daron Acemoğlu: 'Türkiye'de umutlanacak şeyler de var'

Dünyanın en çok alıntı yapılan 10 ekonomistinden biri. ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) iktisat profesörü. 2012’de, Harvard Üniversitesi’nden James A. Robinson ile ortak kaleme aldığı ‘Ulusların Düşüşü’ adlı kitap çok ses getirdi. Roma İmparatorluğu’ndan Mayalara, Ortaçağ Venedik’inden günümüz Amerika’sına uzandığı 15 yıllık araştırmayla, demokratik kurumların ekonomik refaha katkısını ortaya koydu. Bir gün Türkiye’ye üçüncü Nobel’i o getirebilir. Çünkü bu kitaptan sonra ismi Nobel Ekonomi Ödülü için geçmeye başladı. Daron Acemoğlu’yla ‘Perakende Günleri’ne geldiği İstanbul’da buluştuk. Türkiye ekonomisiyle ilgili açıkyürekli tespitlerine, uyarılarına kulak verdik.

26.11.2016Hayat
Perakendede dijital  dönüşüm çağrısı

Perakendede dijital dönüşüm çağrısı

Doğan Online ve hepsiburada kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, hepsiburada olarak perakende sektörü ile rekabet etmek yerine sektörle birlikte hareket ederek, dijital dönüşümü gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

23.11.2016Ekonomi
Dünyaca ünlü ekonomist Acemoğlu, Türkiye’nin kalıcı büyüme formülünü verdi

Dünyaca ünlü ekonomist Acemoğlu, Türkiye’nin kalıcı büyüme formülünü verdi

Dünyanın en etkili ekonomi profesörlerinden Daron Acemoğlu, Türkiye’nin şu anda yatırımsız büyümesinin sürdürülemeyeceğini belirterek, “FED kararları Türkiye’nin iç tüketimle gelen yatırımsız kötü büyüme hikayesine sarıldı. Oysa yeni hikayemiz yatırım ve üretkenlik olmalı. Bunun için de sadece İstanbul ve 5-6 holding yetmez, her şehirden en az 5-6 Anadolu kaplanı çıkmalı” dedi.

17.04.2016Ekonomi
Mükemmel finans

Mükemmel finans

SABANCI Üniversitesi, Akbank’ın kurucu sponsorluğunda Finansta Mükemmeliyet Merkezi’ni (CEF-Center of Excelence in Finance) hayata geçirdi.

8.03.2016Ekonomi
611 akademisyenden ifade özgürlüğü bildirisi

611 akademisyenden ifade özgürlüğü bildirisi

Türkiye’de yaşanan son tartışmaların ardından, farklı üniversitelerden 611 profesör, doçent ve yardımcı doçent bir bildiri yayınladı. Aralarında Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Prof. Dr. Dani Rodrik dahil dünyaca ünlü akademisyenlerin de bulunduğu grup, fikir ve ifade özgürlüğü vurgusu yaptı.

18.01.2016Gündem
Facebook’un patronu Mark Zuckerberg sizi ne zaman işe alır

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg sizi ne zaman işe alır?

Facebook’un 31 yaşındaki patronu Mark Zuckerberg gündemden düşmüyor. Kızı Maxima’nın doğumuyla birlikte Facebook’taki hisselerinin yüzde 99’unu yoksullar için çalışan vakfına bağışladığını açıkladı (Bunun vergiden kaçmak için bir hile olduğu iddiasını da yalanladı). Ama esas puanları, Paris saldırılarından sonra Müslümanlarla empati kurduğu ve onların haklarını sonuna dek savunacağı yönündeki açıklamasıyla topladı. Beklemediğimiz yerden iki şık hareket birden… Niye beklemiyoruz? Zuckerberg’i ne kadar tanıyoruz?

19.12.2015Hayat

Yazar Sonuçları

Fikri Bey kardeşim bu kareye bir de sen bak

Önceki gün çekilen bu fotoğraf karesinde ne görüyoruz...

16.01.2021

Rol modeller ne kadar önemli

Geçenlerde ekonomi gazetecisi arkadaşım Şenay Büyükköşdere ile karşılaştım.

24.06.2020

Dr. Fazıl Küçük, Adıyamanlı (Kommageneli) çıktı

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, dört gün önce vefat etti...

11.06.2020

Duvarlanmış şehirler

‘Kurt’ lakaplı politikacı Henry Kissinger demiş ki:

20.05.2020

Mutlaka okuyun

Sayım Çınar bugün okuma listenizin en başına yazmanız gereken 5 kitap öneriyor...

10.04.2020

İkonik kahramanın şarkıları

Ahmet Ümit’in ikonik kahramanı Başkomser Nevzat artık edebiyat dünyasını aştı, hayatlarımızın bir parçası oldu.

15.01.2020

Türk siyasetinde ikinci ekose levrek hoşluğu

HÜRRİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın köşesinde okudum.

3.09.2018

Elle taciz eden kanal yöneticisi kimdi, onu hiç merak etmediniz mi

AYNI cümleleri bir kere daha, hem de bu defa daha açık bir ifadeyle okuyunca merak ettim:

5.07.2018

Seçim bitti geçim sınavı başlıyor

BUGÜN açıklanacak olan haziran ayı enflasyon beklentisi, çeşitli anketlerde yüzde 1.3-1.4 gibi bir ortalama artış yönünde. Fiyat artışları aylık olarak bu ortalamada gelirse yıllık enflasyon yüzde 12’lerden yüzde 14’lü seviyeye çıkacak.

2.07.2018

Ankara’da reform havası?

DARON Acemoğlu dünyada en çok alıntı yapılan on iktisatçıdan biridir, Nobel’e de aday görülüyor. İlmiyle de, şahsiyetiyle de saygın bir isim.

1.07.2018

Keşke teklif etse keşke kabul etse

DÜN, bir gün önce yaşananların etkisindeydim. Çok karamsar uyandığım bir sabahtı...

30.06.2018

Nobel’e yürüyen ekonomist

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden biri olarak görülen, dünyada makalelerinden en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomistten biri olan İstanbul doğumlu Prof. Daron Acemoğlu, Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası Ödülü’ne layık görüldü. Acemoğlu, “Nobel’e yürüyen ekonomist” olarak da tanımlanıyor.

23.11.2017

Popülizm dönemi

AMERİKA Cumhurbaşkanı Donald Trump dün yeminle görevine başladı. Tabii temennimiz izleyeceği politikaların olumlu sonuçlar getirmesidir.

20.01.2017

Uyarılara dikkat

DARON Acemoğlu’nun uyarılarına hepimiz çok dikkat etmeliyiz, herkesten çok da iktidar dikkat etmeli.

27.11.2016

Yeni dünya düzeni?

AMERİKA’da Trump’ın başkan seçilmesi, dünyada küreselleşme ve liberalizme karşı genelde görülen tepkiye uygun.

9.11.2016

Moody’s komplosu

Baştan söyleyeyim, bana göre de bu kredi değerlendirme şirketlerine olması gerekenden fazla değer veriliyor.

26.09.2016

Tatlı düzen, sağlam dümen

DÜNYANIN en önemli ekonomistlerinden biri (hatta halihazırda birincisi) olan Profesör Daron Acemoğlu geçen hafta Türkiye’deydi.

20.04.2016

Kalıcı büyüme için belirleyici olan temel tercihler

Farkında mısınız, bundan 4-5 yıl öncesine kadar ekonomide yaptığı atakla dünyanın gündeminde yer alan Türkiye, son dönemde demokraside attığı geri adımlar, basın ve ifade özgürlüğü kısıtları, İŞİD’le mücadelede nerede durduğu, mülteci sorunu, çatışma ve terörle dünya gündeminde yer tutuyor.

17.04.2016

Hadi bakalım... Kolay gelsin...

Önceki gece Hrant’ı anmadan döndükten sonra, bana 20 ülkeden 216 akademisiyenin imzasını taşıyan “Ahmet Davutoğlu’na mektup” ya da “Bildiri” elime geçti.

20.01.2016

Twitter Jack ve Ekşi Sözlük Sedat

AYNI yaştalar. İkisi de 1976 doğumlu.

31.10.2015