EKSTRA
MENÜ

Dalgalar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.463 haberi bulunmuştur.

Dalgalar Haberleri

HAARP teknolojisi nedir ve HAARP projesi ne demek

HAARP teknolojisi nedir ve HAARP projesi ne demek?

HAARP projesi belirli dönemlerde gündemde yer almaya devam ediyor. Literatürde HAARP silahı olarak da anılan ve ABD'nin sismik dalgalar yaydığı önemli bir gücü olduğu iddia edilen HAARP projesi, son günlerde yeniden gündemde yer almaya başladı. Sosyal medyada depremlerin HAARP kaynaklı olarak yapay bir şekilde yapılabildiğini iddia eden kullanıcılar dolayısıyla merak edilen HAARP, iyonesferi temel almaktadır. Peki, HAARP projesi nedir? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

19.09.2021Gündem
Menderes’in idamının 60. yılı... O son bakışı unutamadım

Menderes’in idamının 60. yılı... 'O son bakışı unutamadım'

Adnan Menderes, 17 Eylül 1961 günü idam edilirken emekli astsubay İsmail Şenyüz de Ordu Foto Film Merkezi Amiri olarak, ileride tarihe kara gün olarak geçecek bu anları fotoğraflamakla görevliydi: “Çektiğim fotoğraflardaki son karelerde öyle bir bakışı var ki... Hiç gözümün önünden gitmedi...”

17.09.2021Gündem
Einstein yanıldı Ünlü fizikçi “en şok edici keşfe” karşıydı

'Einstein yanıldı!' Ünlü fizikçi “en şok edici keşfe” karşıydı

Albert Einstein, kendi neslinin en parlak zekâsı olsa da onun zekâsı bile yazar Elsie Burch Donald'ın 20. yüzyılın "en şok edici keşfi" olarak adlandırdığı kuantum teorisinin önemini fark edemedi.

13.09.2021Dünya
Filipinler ve Tayvan alarmda Çok kuvvetli geliyor...

Filipinler ve Tayvan alarmda! Çok kuvvetli geliyor...

Pasifik Okyanusu’nda ortaya çıkan Chanthu Tayfunu nedeniyle Filipinler ve Tayvan’da alarm verildi. Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak üzere afet yönetimi tedbirlerinin alınması istendi.

10.09.2021Dünya
Suya ulaşan 1.000 kaplumbağadan sadece 1’i yuva yapmak için  sahile dönebiliyor

Suya ulaşan 1.000 kaplumbağadan sadece 1’i yuva yapmak için sahile dönebiliyor

Geçen hafta önce bir otel sahile koyduğu ahşap yürüme yoluyla 60 Caretta caretta yavrusunu, birkaç gün sonra da ATV ile sahile girenler 16 yavruyu öldürdü ve 2 yuvayı tahrip etti. Nesli tükenmekte olan Caretta caretta’lar yuvalarından çıkmayı her şeye rağmen başarsalar da onları bekleyen yengeçler, martılar, balık ağları ve plastik poşetler var...

Bekarlar eş bulmak, evliler çocuk sahibi olmak için geliyor

Bekarlar eş bulmak, evliler çocuk sahibi olmak için geliyor!

Akdeniz'in ortasında İtalya'nın çizmesinin ucunda Sicilya'ya bağlı iki küçük adacık, Stromboli ve Filicudi. Bu adalara İtalya'nın ve dünyanın dört bir yanından insan akını var. Yerel halkın anlattıklarını okuyunca insan "Acaba doğru mudur?" demekten kendini alamıyor...

28.08.2021Dünya
İklim krizini anlamak için okumak

İklim krizini anlamak için okumak

Kasıp kavuran sıcaklar, ani hava değişimleri, ormanları küle çeviren yangınlar, kentleri boğan seller, kuruyan nehirler, tükenen türler, azalan tarımsal üretim derken ekolojik krizin uzak bir gelecekte değil, bizzat şu anda yaşanmakta olduğunu sert bir şekilde fark ediyoruz. Peki, iklim krizini çözmek elimizde mi? Karbon ayak izi ne demek? Bireysel olarak ne yapabiliriz? Yerel yöneticilerden, hükümetlerden ne tür taleplerde bulunabiliriz? İklime ve ekolojiye dair zihnimizi aydınlatacak, günlük hayatımızda bize yol gösterecek kitapları seçtik.

20.08.2021Kitap Sanat
Küresel ticarette toparlanma sürüyor

Küresel ticarette toparlanma sürüyor

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Mal Ticareti Barometresi’nin rekor seviyeye ulaşarak koronavirüs salgınının neden olduğu krizin ardından küresel ticaretteki toparlanmayı teyit ettiğini duyurdu.

19.08.2021Ekonomi
Dünya Ticaret Barometresi rekor seviyeye ulaştı

Dünya Ticaret Barometresi rekor seviyeye ulaştı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Mal Ticareti Barometresi'nin rekor seviyeye ulaşarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu krizin ardından küresel ticaretteki toparlanmayı teyit ettiğini duyurdu.

18.08.2021Ekonomi
Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde tsunami riski... Kıyılarda 6,5 büyüklüğünde deprem olursa...

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde tsunami riski... 'Kıyılarda 6,5 büyüklüğünde deprem olursa...'

Türkiye çevresindeki denizler için yapılan bilimsel araştırmalar, son 3 bin yıl içinde kayda geçmiş en az 90 adet tsunami olduğunu ortaya koyuyor. Bu doğrultuda TBMM'de oluşturulan araştırma komisyonunun son raporunda da Türkiye’de deprem sonrasında oluşabilecek tsunami tehlikesine dikkat çekiliyor. Peki Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde kaç büyüklüğünde bir deprem tsunami felaketini getirir? En riskli alanlar nereler? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı...

17.08.2021Gündem
Foton nedir, nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir Foton enerjisi ve hesaplama yöntemi

Foton nedir, nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir? Foton enerjisi ve hesaplama yöntemi

Foton kelimesi özellikle Fizikte sıklıkla duyulan kelimelerden biridir. Bu kelimenin ne anlama geldiği ise insanlar tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle internet üzerinden ve çeşitli kaynaklardan foton ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Foton nedir, nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir? Foton enerjisi ve hesaplama yöntemi nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.08.2021Araştırma
Bartında kayıp Doğukan Yaylacıyı arama çalışmalarında 3üncü gün

Bartın'da kayıp Doğukan Yaylacı'yı arama çalışmalarında 3'üncü gün

Bartın'da Büyükkızılkum plajında 3 gün önce oyun oynarken kaybolan Doğukan Yaylacı’yı (8) arama çalışmaları, sahilden ve denizden sürdürülüyor.

12.08.2021Gündem
Beyşehir Gölünde tekne alabora oldu... Kayıp balıkçı aranıyor

Beyşehir Gölü'nde tekne alabora oldu... Kayıp balıkçı aranıyor

Konya'da Beyşehir Gölü'nde tekneleri alabora olan 4 balıkçıdan 3'ü kurtarılırken, Mevlüt Uyanık (32) kayboldu. Bölgeye gelen arama- kurtarma ekipleri, Uyanık'ın bulunması için çalışma yürütüyor.

11.08.2021Gündem
Bartının İnkumu ilçesinde dalgalara kapılan çifti cankurtaranlar kurtardı

Bartın'ın İnkumu ilçesinde dalgalara kapılan çifti cankurtaranlar kurtardı

Bartın'ın mavi bayraklı plajı İnkumu’nda bugün dalgalar nedeniyle denize girmek yasaklandı. Plaja gelenler, denize girilmesi yasak anlamına gelen kırmızı flama ile karşılaştı. Jandarma ve zabıta ekipleri de tatilcileri denize girmemeleri yönünde uyardı. Ankara’dan tatil için inkumu’na gelen ve denize giren Gökhan Köse (26) ile eşi Canfeda Köse (26) dalgalara kapıldı. İmdat çığlıkları üzerine cankurtaranlar çifti kurtardı. Baygın halde kumsala çıkartılan çift hastaneye kaldırıldı. Çiftin dalgalarla kapıldığı anlar cep telefonuna yansıdı.

8.08.2021Haber
Bartının İnkumu ilçesinde dalgalara kapılan çifti cankurtaranlar kurtardı

Bartın'ın İnkumu ilçesinde dalgalara kapılan çifti cankurtaranlar kurtardı

Bartın'ın mavi bayraklı plajı İnkumu’nda bugün dalgalar nedeniyle denize girmek yasaklandı. Plaja gelenler, denize girilmesi yasak anlamına gelen kırmızı flama ile karşılaştı. Jandarma ve zabıta ekipleri de tatilcileri denize girmemeleri yönünde uyardı. Ankara’dan tatil için inkumu’na gelen ve denize giren Gökhan Köse (26) ile eşi Canfeda Köse (26) dalgalara kapıldı. İmdat çığlıkları üzerine cankurtaranlar çifti kurtardı. Baygın halde kumsala çıkartılan çift hastaneye kaldırıldı. Çiftin dalgalarla kapıldığı anlar cep telefonuna yansıdı.

8.08.2021Gündem
Gülay kimdir İşte, Şarkıcı Gülayın hastalığı ve hayatı hakkında bilgiler

Gülay kimdir? İşte, Şarkıcı Gülay'ın hastalığı ve hayatı hakkında bilgiler

"Cesaretin Var mı?" şarkısıyla 90'lı yıllara damga vuran Gülay, konuk olduğu programlar ve sağlık sorunlarıyla zaman zaman gündeme geliyor. Şarkıcı Gülay'ın 1992 doğumlu Nilban adında bir kızı var. Peki, Gülay kimdir? İşte, Şarkıcı Gülay'ın hastalığı ve hayatı hakkında bilgiler

6.08.2021Magazin
Avcılar Sahilinde ceset bulundu

Avcılar Sahili'nde ceset bulundu

İstanbul Avcılar Ambarlı Sahili'nde ceset bulundu. Erkek cesedi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

4.08.2021Haber
İstanbulda Avcılar Sahilinde ceset bulundu

İstanbul'da Avcılar Sahili'nde ceset bulundu

AVCILAR Ambarlı Sahili'nde ceset bulundu. Erkek cesedi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

4.08.2021Gündem
Son dakika haberi.. Merakla bekleniyordu... Fed faiz kararını açıkladı

Son dakika haberi.. Merakla bekleniyordu... Fed faiz kararını açıkladı!

Son dakika... Uluslararası piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına kilitlenmiş durumdaydı. Federal Açık Piyasa Komitesinin temmuz ayı toplantısında piyasa beklentileri dahilinde faiz oranı sabit tutuldu.

28.07.2021Ekonomi
Şile-Kilyostaki boğulmaların nedeni: RİP

Şile-Kilyos'taki boğulmaların nedeni: RİP

Karadeniz sahilinden son günlerde peş peşe boğulma haberleri geldi. Birçok noktada denize girmek yasaklandı. Peki Karadeniz’de ne oluyor? Neden bu kadar kayıp yaşanıyor? Suya yaklaşmak bile yasaklanıyor? Hepsinin tek cevabı var: RİP akıntısı.

25.07.2021Gündem
Bir yerde daha denize girmek yasaklandı

Bir yerde daha denize girmek yasaklandı!

Bartın'ın mavi bayraklı plajı İnkum’da dalgalar nedeniyle denize girmek yasaklandı.

23.07.2021Gündem
Şile’de dalga faciası: 2 ölü, bir kayıp

Şile’de dalga faciası: 2 ölü, bir kayıp

İstanbul Şile’de dün sabah denize giren 3 kişiden 2’si boğularak can verdi, bir kişi ise dalgalara kapılarak kayboldu.

23.07.2021Gündem
Dalgalara kapılan Özcan Demir kayboldu Denize giriş çıkış yasaklandı

Dalgalara kapılan Özcan Demir kayboldu! Denize giriş çıkış yasaklandı

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde serinlemek için girdiği denizde dalgalara kapılan Özcan Demir (22) kayboldu. Demir için arama çalışması başlatıldı.

22.07.2021Gündem
Bartından acı haber Dalgalara kapılan Talha boğuldu

Bartın'dan acı haber! Dalgalara kapılan Talha boğuldu

Bartın'ın Amasra ilçesinde babası ve eniştesiyle birlikte serinlemek için girdiği denizde dalgalara kapılan 13 yaşındaki Talha Çankaya, boğuldu.

22.07.2021Gündem
Dikkat Bu ilçelerde denize girmek yasaklandı... 200 TL para aldılar ama denize giremiyoruz

Dikkat! Bu ilçelerde denize girmek yasaklandı... "200 TL para aldılar ama denize giremiyoruz"

Bayram tatilinde İstanbul’da kalan ve denize girmek için sahillere akın eden bazı vatandaşlar hayatlarının şokunu yaşadı. Sarıyer’de bulunan Gümüşdere Aile Plajı’nda, Şile'deki Ayazma Plazı'nda, Sakarya'nın Karasu ilçesinde ve Düzce’nin Akçakoca ilçesinde denizin aşırı dalgalı olması nedeniyle denize girmek yasaklandı. Sarıyer'de denize girmek isteyen bir vatandaş da "Buraya ailece yüzmeye geldik ama girişte bize bilgi verilmedi. Bizden 200 lira para aldılar ama denize giremiyoruz." diyerek tepkisini gösterdi.

22.07.2021Gündem
Son dakika: Şileden acı haber geldi... Denize girmek yasaklandı

Son dakika: Şile'den acı haber geldi... Denize girmek yasaklandı

Şile'de bulunan Ayazma Plajı'nda 3 kişi dalgalara kapılarak gözden kayboldu. Kaybolan 3 kişiden 1'inin cesedine ulaşılırken, Suriyeli olduğu öğrenilen kişi hastanenin morguna kaldırıldı. Öte yandan Şile Kaymakamlığı denize girmeyi yasakladı. Öte yandan, Sakarya'nın Karasu ilçesinde, aşırı dalgalı olması nedeniyle denize girmek yasaklandı.

22.07.2021Gündem
Öykü Karayel-Can Bonomonun Çeşme romantizmi

Öykü Karayel-Can Bonomo'nun Çeşme romantizmi

Çeşme tatillerine devam eden Öykü Karayel-Can Bonomo çiftinin denizdeki aşk dolu dakikaları böyle görüntülendi.

22.07.2021Magazin
Üçüncü doz gerekebilir

Üçüncü doz gerekebilir

Dünyada üçüncü doz tartışması sürerken, Fransız basınına konuşan BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, vücuttaki antikor seviyesinin bir süre sonra azaldığını, yeni varyantlara karşı üçüncü doz bir aşının yüksek ihtimalle faydalı olacağını söyledi. İkili, 100 gün içinde yeni bir aşı geliştirilebileceğini de belirtti.

13.07.2021Dünya
Küçükçekmece Gölünde çevre felaketi Sahil ölü balık doldu... Korkutan görüntü

Küçükçekmece Gölü'nde çevre felaketi! Sahil ölü balık doldu... Korkutan görüntü

Küçükçekmece Gölü'nden iki gün yayılan koku ardından sahile vuran binlerce ölü balık bölgede endişeye neden oldu. Gölün sahilden 100 metreye yakın bölümünün kahverengi, ilerisinin ise mavi renkte olduğu görüldü.

3.07.2021Gündem
Küçükçekmece Gölü sahili ölü balık dolu

Küçükçekmece Gölü sahili ölü balık dolu!

Küçükçekmece Gölü'nden iki gün yayılan koku ardından sahile vuran binlerce ölü balık bölgede endişeye neden oldu.

3.07.2021Gündem
Tatil bavulunuzda bu kitaplara yer açın

Tatil bavulunuzda bu kitaplara yer açın!

Okullar kapandı, pandemi kısıtlamaları kalktı, normalleşme dönemi geldi çattı... Yaz tatilinin, plaj keyfinin zamanı asıl şimdi başlıyor. Peki dalgalar usul usul ayaklarınızı serinletirken ya da yeşillikler arasında dinlenirken, gözlerinizin ucundan hangi maceralar, hikâyeler, şiirler, anılar, söyleşiler akacak? Hürriyet Kitap Sanat yazarlarına sizin için sorduk, 10 yazarımız 10 kategoriden kitap önerileri yaptı. ‘Mutfak ekibi’ olarak bizim de tavsiyelerimiz var. Şimdiden iyi tatiller!

2.07.2021Kitap Sanat
Haliç Nedir Ve Nasıl Oluşur Haliç Nerelerde Görülür Coğrafyada Haliç Kavramı

Haliç Nedir Ve Nasıl Oluşur? Haliç Nerelerde Görülür? Coğrafya'da Haliç Kavramı

Coğrafya alanında kullanımı söz konusu durumda olan pek çok terim bulunmaktadır. Bu terimleri duyduğunuz vakit coğrafyayla ilgili olduğunu kolaylıkla anlamanız mümkün hale gelir. Sizin için Haliç nedir ve nasıl oluşur? Haliç nerelerde görülür? Coğrafyada haliç kavramı konu başlıklarını detaylarıyla düzenledik.

24.06.2021Araştırma
Şefkatli sevgili: Bu görüntüler yürekleri ısıttı

Şefkatli sevgili: Bu görüntüler yürekleri ısıttı

Kanadalı tenis yıldızı Eugenie Brochard ile Amerikan futbolu oyuncusu olan sevgilisi Mason Rudolph plajda şefkat dolu bir romantizm sergiledi.

19.06.2021Magazin
Son dakika haberler: Meteoroloji uzmanından korkutan sözler Müsilaj kâbusu daha da artabilir

Son dakika haberler: Meteoroloji uzmanından korkutan sözler! 'Müsilaj kâbusu daha da artabilir'

Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, müsilajla ilgili yaptığı açıklamada hava sıcaklığı arttığı zaman denizdeki oksijen miktarının azalacağını, bu durumda da müsilajın artacağını söyledi.

14.06.2021Gündem
Stephen King’den doğaüstü bir okuma deneyimi

Stephen King’den doğaüstü bir okuma deneyimi

Korku ve gerilim ustası Stephen King dört uzun öyküsünden oluşan koleksiyonu ‘Kan Varsa’da doğaüstü ve dünyevi korkuları harmanlarken yaşlılığın belirsizliğini, teknolojinin sınırsızlığını, insanların acı iştahını kabartan haberleri ve izolasyonu orta uzunluktaki anlatı kurgusunun başat aktörleri haline getiriyor.

3.06.2021Kitap Sanat
Buzun altındaki servet: İnsanlık tarihinin büyük sınavı

Buzun altındaki servet: İnsanlık tarihinin büyük sınavı!

Küresel iklim krizi sonucu Kuzey Kutbu ve çevresindeki buz tabakaları eriyor, bir servet açığa çıkıyor. İnsanlığın önümüzdeki 30 yılda vereceği kararlar ise gezegendeki geleceğimizi belirleyecek

3.06.2021Dünya
Kayalıklarda buldukları caretta carettayı denize taşıdılar

Kayalıklarda buldukları caretta carettayı denize taşıdılar

HATAY'ın Arsuz ilçesinde sahildeki kayalıkların üzerinde hareketsiz haldeki bulunan caretta caretta, görevliler tarafından tekrar denize bırakıldı.

2.06.2021Gündem
Lagün nedir ve nasıl oluşur Lagün nerelerde görülür kısaca bilgi

Lagün nedir ve nasıl oluşur? Lagün nerelerde görülür kısaca bilgi

Coğrafya derslerinde sıklıkla ismi duyulan ve bazen de gezi programlarında adı geçen akıntıların, dalgaların oluşturduğu aşınım şekillerinden biri olan lagün oluşumu vardır. Lagünler görenleri kendine hayran bırakan doğal yapılardır. Lagün nedir? Lagün nasıl oluşur? İşte lagün nerelerde görülür ve detaylarını derledik.

24.05.2021Araştırma
Bir hükümlünün ‘ölüm beyanı’

Bir hükümlünün ‘ölüm beyanı’

Amerikalı usta polisiye-gerilim yazarı Allen Eskens çıkış romanı ‘Gömdüğümüz Hayat’ta korkunç bir suçtan hüküm giymiş yaşlı adamın biyografisini yazan bir öğrencinin 30 yıl önceki suçun gerçek failini bulma çabasını anlatıyor.

14.05.2021Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Riva Surf House: İstanbullu sörfçülerle tanışın

Sörf deyince akla gelen belli başlı yerler vardır.Mesela Avustralya, mesela Kaliforniya.

19.09.2021

İleri yaş kadınlarda tüp bebek başarısızlığında spermin rolü

Çoğu bilimsel araştırma, son yıllarda sperm kalitesinde gittikçe artan bir bozulmadan bahsetmekte. Burada da çevresel faktörlerin payının ön plana çıktığını görüyoruz. Özellikle elektromanyetik dalgalar, sigara, hava kirliliği, tarım ilaçları ya da pestisitlerle uzun süreli temas gibi çok sayıda etkenin, çocuk sahibi olma şansını düşürdüğü, ya da daha geç gebe kalınmasına yol açtığı gösterildi. Bahsettiğimiz bu faktörler temelde spermin genetik malzemesini bozarak döllenme kapasitesini azaltmakta ya da gebeliğin sağlıklı biçimde sürdürülebilmesini engellemekte. Spermin genetik yapısındaki bozulma DNA hasarı olarak bilinir. Sperm hücreleri testiste olgunlaşıp yumurtaya doğru yolculuğuna başladığında çok hassas bir süreç geçirir. İşte tam bu sırada yukarıda bahsettiğimiz etkenler ortaya çıkarsa, DNA hasarı gelişir. Böyle bir spermin yumurtayı dölleme gücü önemli derecede azalmıştır.

15.09.2021

Türkiye’nin en yanık tenli, enerjik ve neşeli topluluğu

Cumartesi öğleden sonra Akyaka’nın kite yapılan meşhur sahilinde ortamın şenlikli haline kapılıp gitmemek imkansızdı.

6.09.2021

Maşrapamızın aldığı kadar

Şarap mı içmeli, şurup mu, yoksa şerbet mi?Yoksa yok mu bunların birbirinden hiç farkı

29.08.2021

New York’ta Türk festivali

New York, Türk Günü Yürüyüşü’nden sonra en büyük Türk etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Linet, Koray Avcı, Volkan Konak, Eypio gibi ünlü sanatçıların sahne alacağı 25 Eylül’deki Türk Festivali’ne 15 bin kişinin katılması bekleniyor. Festivalin ayrıntılarını, organizasyonu yapan Voce Music’in CEO’su Selçuk Sal Küçük’e sordum.

17.08.2021

Belqees... Safia... Ve Behishta yüzleri açık orada direniyor, erkekler niye buraya kaçıyor

Sedat Ergin dünkü yazısında, Taliban tehlikesine rağmen ülkesini terk etmeyen kızları anlatan bir yazı yazdı.

13.08.2021

Renk değiştiren Göl Eğirdir

Isparta ili sınırlarında yer alan Eğirdir, her mevsim ve günün her saatinde renk değiştiren Eğirdir Gölü, tapusu Eğirdir halkı tarafından Ulu Önder Atatürk’e verilen Can Adası, Türk Silahlı kuvvetlerinin meşhur Dağ Komando Okulu, dünyada eşine az rastlanan Kasnak Meşesi ve Sığla Ormanları, Türkiye’nin en önde gelen Kemik Hastalıkları Hastanesi, elma, şeftali bahçeleri, denizi aratmayan plajları ve sadece Eğridir’de görülen Apollon Kelebeği ile tarih ve doğa zengini bir yerleşim, aynı zamanda doğa ve kültür turizminden hakettiği ilgiyi tam anlamıyla göremeyen bir ilçe.

8.08.2021

3 iyi haber

Tam 1 yıl önce, yani 2020 haziranında mutsuz ve umutsuzduk. Karşımızda ne olduğunu, nereden geldiğini ve ne ölçüde tahribat yapacağını bilmediğimiz “belalı bir virüs” vardı.

3.06.2021

“Sperm DNA hasarı” ne anlama geliyor?

Çocuk sahibi olmaya niyetlenen çiftlerin ancak üçte biri o ay gebe kalabilmekte. Tüp bebek de yapılsa, olguların yarısında sonuç alınamaz. Bu durumda erkek yönünden bir değerlendirme yapılırken klasik olarak sperm sayısı, hareketi ve morfolojisi sonuçlarına bakılmakta. Oysa sayının çok düşük olduğu veya morfolojinin sıfır geldiği çoğu erkeğin eşlerini gebe bırakabildikleri de bir gerçek. O halde sorunu başka bir yerde aramalıyız. İşte, başarısız denemelerin nedenleri arasında sperm DNA hasarları bu anlamda son yıllarda üzerinde sık durulan bir konu oldu. Gerçekten de geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir çalışmanın sonuçları dünyanın önde gelen 700 otörünün kısırlık araştırmasında sperm DNA hasarına bakılmasını gerekli bulduklarını ortaya çıkardı. Peki, nedir bu sperm DNA hasarı?

2.06.2021

Tek alternatif değil ama futbolsuz da olmuyor

PINAR Karşıyaka Avrupa ikincisi olarak Türkiye’ye döndü. Şu virüs belası olmasaydı; Karşıyakalı basketçileri inanan on binler karşılardı.

15.05.2021