EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Dalai Lama

Dalai Lama haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dalai Lama hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 225 Dalai Lama haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dalai Lama Haberleri

Karavanla devr-i alem

Karavanla devr-i alem

Dünyayı karavanıyla gezen 74 yaşındaki İtalyan Piero Ciacchella’nın yolu İstanbul’a da düştü. Hindistan’a gitmeye hazırlanan Piero, her yıl bir kıtayı baştan başa katediyor.

30.03.2004Kelebek
Erdoğan var onlar yok

Erdoğan var onlar yok

Özel bir ekibin dört ayda hazırladığı listede en güçlü liderler ve devrimciler olarak şu liderler sayıldı: ABD: George Bush, Çin: Jintao, Brezilya: da Silva, Rusya: Putin ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan.

18.04.2004Gündem
O var, onlar yok

O var, onlar yok

Dünyaca ünlü Time Dergisi, ‘Dünyanın en etkili 100 kişisi’ listesine Başbakan Erdoğan’ı da soktu. Dergi, Bush, Putin ve Annan gibi isimleri de soktuğu listeye Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, İngiltere Başbakanı Blair ve Almanya Başbakanı Schröder’i almadı. Independet Gazetesi, Blair için ‘Üzgünüz Başbakan, siz yoksunuz’ diye yazdı.

18.04.2004Dünya
Günlerce muson yağmurları altında daracık, kaygan, çukurlu yollarda deli gibi giden kamyonlar

Günlerce muson yağmurları altında daracık, kaygan, çukurlu yollarda deli gibi giden kamyonlar

Gezgin Sinan Kazancıoğlu, Nasuh Mahruki’yle birlikte ve motosikletle gittiği bir aylık Kuzey Hindistan seyahatinden yeni döndü. Gezdiği ve gördüğü yerleri anlattığı röportajın sonuna doğru Nasuh Mahruki de bize katıldı. İyi ki de katıldı, çünkü Kazancıoğlu’nun, ‘güzel kız fotoğrafı çekeceğim’ derken ismine bakmadığı şehirleri ve tapınakların hikayelerini o anlattı...

17.10.2004Seyahat
İşte Nobel Barış Ödülü CD’sindeki Azeri şarkıcı

İşte Nobel Barış Ödülü CD’sindeki Azeri şarkıcı

Brilliant Dadaşova, Azerbaycan’ın süper yıldızı. Brilliant, Batı dillerinde ‘pırlanta’ demek, Azerbaycan’da da aynı anlamda kullanılıyor. Mimar Süleyman Bey ile gamon ustası eşi Kızhanım, 5. ve sonuncu çocuklarının geleceğini okumuşlar sanki...

17.10.2004Kelebek
Çin, İnternet sansürleme şampiyonu

Çin, İnternet sansürleme şampiyonu

Yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkan rapor, Çin'in İnternet'i izleme ve sansürlemede her zamankinden daha aktif olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre geliştirilen yeni filtreleme araçları Çin'e daha fazla kontrol sağlıyor.

18.04.2005Gündem
Altın Buda

Altın Buda

Clive Cussler- Craig Dirgo
Çeviren:Zeliha İyidoğan Babayiğit
Altın Kitaplar

20.05.2005Gündem
Tanrıya inanmak kalıtsal olabilir mi

Tanrıya inanmak kalıtsal olabilir mi?

Dini akımların dünya genelinde etkisini sürdürmeleri, hatta bazı bölgelerde güçlenişleri, bilim adamlarını "Neden Tanrı’ya inanıyoruz" sorusu üzerinde düşünmeye itti. Fakat bu konuyla ilgili araştırmalar her zaman doğru veya kesin sonuçlar vermiyor.

13.07.2005Spor
Çocuk Lama’ya ne oldu

Çocuk Lama’ya ne oldu

Dalai Lama’nın 1995 yılında halefini belirleyecek kişi olarak atadığı altı yaşındaki Pançen Lama, 10 yıldır kayıp. Çocuğun ve ailesinin Çin tarafında ev hapsinde tutulduğu iddia ediliyor. Tibet’teki bağımsızlık yanlılarını kontrol altında tutmak için Dalai Lama’nın halefini kendisi belirlemek isteyen Çin, dün çocuğun yaşıtları gibi mutlu bir yaşantı sürdüğünü açıkladı.

4.08.2005Dünya
O belki de öldü

O belki de öldü

Kanada'da resmi fok katliamı dün itibariyle başladı. Yine binlerce fok balığı, kürkleri için katledilecek. Bu fotoğraf ise katliamdan bir gün önce Newfoundland’taki St. Lawrence Körfezi’nde çekildi. Minik fok, sudan çıkmış buzun üzerinde yalpalayarak yol almaya çalışırken hayvan gönüllülerinin objektiflerine takıldı. Katliamın başlamasıyla birlikte bu sevimli hayvan da yüzlercesi gibi belki çoktan öldürülmüş olabilir.

25.03.2006Gündem
Ne dedikodusu, gerçekİş seyahatlerine annemi de götürüyorum

Ne dedikodusu, gerçek!İş seyahatlerine annemi de götürüyorum

CNN International’ı ya da ayın ilk perşembesi saat 21.00’de CNN Türk’ü seyretmek için televizyonun karşısına oturduğunuzda zayıf, uzun boylu, gözlüklü bir sunucu çıkar.

4.11.2006Kelebek
Türkiye lider olsun, ’İbrahim Yolu’ medeniyetleri buluştursun

Türkiye lider olsun, ’İbrahim Yolu’ medeniyetleri buluştursun

Harvard Üniversitesi, Ortadoğu’da barışa katkı sağlamak için İbrahim peygamberin doğum yeri Şanlıurfa’dan başlayıp, ilk vahiy aldığına inanılan Harran’a, Suriye, Ürdün ve İsrail’e uzanan, türbesinin bulunduğu El Halil’de son bulan 1.100 kilometrelik bir yürüyüş yolu yapılmasını öneriyor.

11.11.2006Ekonomi
Huzurumuz yok

Huzurumuz yok

G-8 zirvesi öncesinde Economist Dergisi, dünyanın huzur tablosunu gözler önüne serdi. Şiddet, organize suç ve askeri harcama gibi 24 ayrı parametrenin esas alındığı huzur endeksinde Norveç liste başı, Irak ise sonuncu oldu. 121 ülkenin sıralandığı "Global Barış Endeksi"nde Türkiye 92’nci sırada yer aldı.

30.05.2007Dünya
Bir tatlı huzur almaya gittim

Bir tatlı huzur almaya gittim

Zeynep Kanra (30) bir hukuk firmasında uluslararası ilişkiler departmanı yöneticisi. Seyahat, çocukluğundan beri hayatının bir parçası. Maddi imkanları değiştikçe Türkiye ve Avrupa ona yetmemiş. "Her yer, her şey aynı olmaya başladı. Türkiye geliştikçe aradaki fark iyice azaldı. Doğu’da ne oluyor diye merak ettim."

9.09.2007Seyahat
Dalai Lama, Myanmarda rahiplere tam destek verdi

Dalai Lama, Myanmar'da rahiplere 'tam destek' verdi

Tibet'in ruhani lideri ve Budist dini otoritesi Dalai Lama, Myanmar'da cuntaya başkaldıran rahiplere "tam destek" verdiğini bildirdi ve askeri yönetime güç kullanmaması çağrısı yaptı.

24.09.2007Gündem
Hindistan 100 Tibetliyi gözaltına aldı

Hindistan 100 Tibetliyi gözaltına aldı

Hint polisi, Çin'in Tibet'teki "insan hakları ihlalleri"ni protesto etmek için Tibet'e yürümek isteyen 100 Tibetli sürgünü gözaltına aldı.

13.03.2008Gündem
Eighty confirmed killed in Tibet unrest: govt-in-exile

Eighty confirmed killed in Tibet unrest: govt-in-exile

Eighty people have died in a wave of unrest and a Chinese crackdown in Tibet, the Himalayan regions exiled government said Sunday.

16.03.2008Gündem
Tibet exiles say 100, possibly hundreds killed in unrest

Tibet exiles say 100, possibly hundreds killed in unrest

Tibet's prime minister-in-exile said Monday that around 100 people have died in unrest in the Chinese-ruled region, while the Tibetan parliament reported hundreds killed.

17.03.2008Gündem
Dalai Lama to resign if Tibet riot violence worsens

Dalai Lama to resign if Tibet riot violence worsens

Tibet's exiled spiritual leader said on Tuesday if the situation veers out of control in riots in Tibet he would resign. Meanwhile despite the muted international response, street protests grow around the world against Beijing.

18.03.2008Gündem
Pelosi denounces Chinas Tibet crackdown

Pelosi denounces China's Tibet crackdown

House speaker Nancy Pelosi called on the world Friday to denounce China's crackdown of anti-government protests in Tibet, calling the crisis "a challenge to the conscience of the world."

21.03.2008Gündem
Defiant China rejects dialogue, vows to smash Tibetan protests

Defiant China rejects dialogue, vows to smash Tibetan protests

China turned its back Saturday on appeals for dialogue with the Dalai Lama, vowing to smash anti-China forces in Tibet, where it said the death toll from recent unrest had risen to 19.

22.03.2008Gündem
EU presidency says inviting Dalai Lama to Brussles doable

EU presidency says inviting Dalai Lama to Brussles doable

Inviting the Dalai Lama to Brussels is "doable" but would need to be discussed by foreign ministers from all 27 EU nations, the bloc’s Slovenian presidency said Tuesday.

1.04.2008Gündem
Police fire on Tibetan protesters; 8 die

Police fire on Tibetan protesters; 8 die

Police fired on hundreds of protesters in a Tibetan area of western China, killing eight people, overseas activist groups said. State media reported one government official was seriously injured in what it called a riot.

5.04.2008Gündem
Olympic torch extinguished twice on Paris run

Olympic torch extinguished twice on Paris run

Security officials extinguished the Olympic torch at least twice on Monday during a chaotic relay through Paris where thousands of pro-Tibet protesters tried to block its path.

7.04.2008Gündem
Chinas Hu hits back over Tibet crackdown

China's Hu hits back over Tibet crackdown

Chinese President Hu Jintao Saturday defended the crackdown on protests in Tibet and denied the disturbances were linked to human rights in his first public comments on the incident.

12.04.2008Gündem
China to reopen Tibet to foreign tourists

China to reopen Tibet to foreign tourists

China will reopen the restive mountainous region of Tibet to foreign tourists "soon" and temples will also resume religious activities, state media said on Saturday, in the wake of pro-independence protests last month.

19.04.2008Gündem
Dalai Lama welcomes Chinese offer for talks

Dalai Lama welcomes Chinese offer for talks

The Dalai Lama welcomes Beijings offer to meet one of his representatives for talks, a spokesman for the Tibetan spiritual leader told the AFP on Friday. The move is seen as a step in the right direction for a resolution of the Tibetan issue.

25.04.2008Gündem
China-Dalai Lama talks unlikely to bring success: analysts

China-Dalai Lama talks unlikely to bring success: analysts

China's offer to hold talks with aides to the Dalai Lama is unlikely to bring a breakthrough on Tibet, experts cautioned Saturday, saying it was a PR exercise ahead of the Beijing Olympics.

26.04.2008Gündem
China jails seventeen for Tibetan riots

China jails seventeen for Tibetan riots

A Chinese court jailed 17 people for terms ranging from three years to life on Tuesday for their roles in Tibet's deadly riots, which triggered anti-China protests ahead of the Beijing Olympics.

29.04.2008Gündem

Yazar Sonuçları

Stres öldürür

Bir düşünsenize, ‘öfke, kıskançlık, kin’ gibi olumsuz duygular olmasa gazetelerin ‘üçüncü sayfa’ haberleri olmazdı! Ama ne yazık ki o duygular ve peşinde getirdiği stres hayatımızda var. Stresle beraber yaşamayı öğrenmeliyiz.

22.07.2004

En şahane 10 kitap

Hürriyet Cuma her hafta bir şeylerin ‘en’lerini seçiyor. Ben, bir jüri kurmadım. Ama bana göre, spiritüelliğe, kişisel gelişime dair en şahane kitapları sıraladım. Buyrunuz...

5.08.2004

İşte Nobel Barış Ödülü CD’sindeki Azeri şarkıcı

Brilliant Dadaşova, Azerbaycan’ın süper yıldızı. Brilliant, Batı dillerinde ‘pırlanta’ demek, Azerbaycan’da da aynı anlamda kullanılıyor. Mimar Süleyman Bey ile gamon ustası eşi Kızhanım, 5. ve sonuncu çocuklarının geleceğini okumuşlar sanki...

17.10.2004

Popüler kültürde gelişim çabaları

Senelerdir aynı geyiği yapıp dururuz hep:

16.01.2005

The Net 2.0

Tamamı ülkemizde yapılan ilk Hollywood yapımı olacak ‘The Net 2.0’nin çekimlerine geçen hafta başlandı.

25.04.2005

Mutlu olmak kolaydır

"Mutluluk sanatı" üzerine yazılanların bugünlerde daha çok okunmasının, konuşulanların büyük bir dikkatle dinlenmesinin sebebi mutsuzluk dalgasının bir salgın hastalık hızıyla dünyamızı sarmasıdır.

1.04.2006