EKSTRA
MENÜ

D Vitamini

D Vitamini ile ilgili tüm haberleri ve son dakika D Vitamini haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 455 D Vitamini haberi bulunmuştur.

D Vitamini Haberleri

D vitamini hangi besinlerde bulunur

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini, tüm insanlar için oldukça önemli bir kaynaktır. Vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayan D vitamini en iyi kaynak olarak bilinmektedir. Vücuttaki kemiklerin güçlü kalabilmesi için D vitaminini tüketmek oldukça önemli. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur?

5.06.2018Gündem
Sağlıklı bir doğum için 5 vitamin değerine dikkat

Sağlıklı bir doğum için 5 vitamin değerine dikkat

Günümüz anne adaylarının önemli bir kısmı gebeliğini planlıyor. Planlı gebeliğin hem anne hem de bebek için büyük avantajları bulunuyor. Çünkü bebek sahibi olmak isteyen anne adayının kan değerlerinden, gebeliği ve bebeğin sağlığını riske sokabilecek sorunları önceden belirlenebiliyor. Üstelik sağlıklı bir gebelik oluşumu için uyulması gereken kurallar da listeye eklenmiş oluyor.

D vitamini eksikliği nasıl giderilir D vitamini bulunan besinler nelerdir

D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini bulunan besinler nelerdir?

D vitamini eksikliği nasıl giderilir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitaminin eksikliği çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. D vitamini birçok besinde oldukça fazla bulunuyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini bulunan besinler nelerdir?

26.06.2018Gündem
Eklem Ağrılarınızın Gerçek Nedeni Ne

Eklem Ağrılarınızın Gerçek Nedeni Ne?

Türkiye’de D vitamini eksikliği ciddi boyutta ve her 3 kişinin 2’sinde düşük değerle kendini gösteriyor. Güneş ışınlarının, yılın önemli bir bölümü etkili olduğu Antalya’da bile D vitamini eksikliğine sıkça rastlanabiliyor. Bu eksiklik de bazen, eklem ağrılarına neden oluyor.

Gün içerisinde ne zaman güneşlenmeliyiz D vitamini eksikliğini gidermek için doğru saatler

Gün içerisinde ne zaman güneşlenmeliyiz? D vitamini eksikliğini gidermek için doğru saatler

‘Gün içerisinde ne zaman güneşlenmeliyiz?’ Her sene olduğu gibi bu yaz da en çok sorulan sorulardan biri bu oldu. Doğru şekilde güneşlenmek, vücudumuzdaki D vitamini açığını gidermemizi sağlıyor ancak yanlış saat seçimi bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Osman Müftüoğlu, güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenleri yazdı.

14.07.2018Gündem
Raşitizim nedir Raşitizim belirtileri ve tedavisi

Raşitizim nedir? Raşitizim belirtileri ve tedavisi

Raşitizm genellikle D vitamini eksikliği nedeniyle oluşan ve çoğunlukla 6-18 aylık çocuklarda görülen bir kemik hastalığıdır. Güneş ışınlarından yeterince yararlanamayan ve kötü beslenen çocuklarda rastlanan bu hastalığa günümüzde ender rastlanıyor. Peki, raşitizim nedir? Raşitizim belirtileri neler?

19.07.2018Gündem
Sağlıklı yaşamın sırrı yeterli D vitamininde saklı

Sağlıklı yaşamın sırrı yeterli D vitamininde saklı

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitaminin eksikliği çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Vücutta D vitamini eksikliği insülin direncinden, obeziteye, depresyondan, kanser riskine kadar pek çok soruna sebep olabiliyor. D vitamininin etkili alımı için Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu tavsiyelerde bulunuyor

25.07.2018Sağlık
D vitamini almak için güneşe çıkın

D vitamini almak için güneşe çıkın

Yaz aylarında herkes sıcaktan bunaldığı an güneş almayan gölge bir yere sığınmak ister. Oysaki güneş ışınlarının tenimize temas ettiği her bir dakika bile vücudumuzun D vitamini ihtiyacı için çok önemlidir. D vitamini bizi birçok hastalıktan korurken psikolojik sorunlarımıza da çare olabilir. Güneşin içimizi ısıttığı bu zamanlarda nasıl yollar izleyebileceğimizi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Vardar açıkladı.

7.08.2018Sağlık
D vitamini almak için tüketmeniz gereken gıdalar

D vitamini almak için tüketmeniz gereken gıdalar

Özellikle güneş görmediğiniz kış aylarında bu gıdaları sofranızdan eksik etmeyin...

Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu

Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu

Sadece bir günde yağ yakma formülleri...

Yemeklerin suyuna sarımsak atın, çünkü…

Yemeklerin suyuna sarımsak atın, çünkü…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, soğuk havalarda vücut direncinizi yükseltmeniz için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktaları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

12.11.2018Saglik
D vitamini eksikliği nasıl giderilir

D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D vitamininin genellikle kemik yoğunluğu oluşumunda önemli bir etkisi olduğuna işaret eden uzmanlar,  D vitamini eksikliğinin, kanserden Tip 1 diyabet gelişimine, bağışıklık sistemi hastalıklarının gelişimine kadar çok geniş yelpazede bir öneme sahip olduğunu vurguluyor. İleri düzeyde olan D vitamini eksikliği halsizlik, yorgunluk ve denge kayıplarına hatta yaşlılarda düşme gibi sorunlara yol açıyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

30.11.2018Sağlık
Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Tutmak İçin Bunları Yapın

Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Tutmak İçin Bunları Yapın!

Kış aylarında yağlı ve kalorili besinlerin tüketiminin artması ve fiziksel aktivitenin azalmasıyla birlikte kilomuz artabiliyor, bağışıklık sistemimiz de zayıflıyor. Bu sorunların üstesinden gelmenin yolunun beslenmeden geçtiğini söyleyen Diyetisyen Nursena Kaya sizler için yazdı...

Türk insanının ağrılarının en önemli nedeni bu

Türk insanının ağrılarının en önemli nedeni bu

TÜRK doktorlarının yaptığı araştırma D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliği görüldü.

21.12.2018Sağlık
Kas ve vücut ağrılarının nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Kas ve vücut ağrılarının nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Türk doktorlarının yaptığı araştırma D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliği görüldü.

21.12.2018Sağlık
İsveçli yayın kuruluşundan göçmenlere tuhaf uyarı

İsveçli yayın kuruluşundan göçmenlere tuhaf uyarı

İsveç ulusal yayın kuruluşu SVT, İsveç'e göç etmek isteyen kişilerin D vitamini eksikliği gibi sağlık sorunları yaşayacakları konusunda uyarılarda bulundu.

25.12.2018Dünya
Komşu tavsiyesiyle çocuğunuza vitamin vermeyin

Komşu tavsiyesiyle çocuğunuza vitamin vermeyin

Çocuk sağlığının korunmasında vitaminler önemli bir yer tutuyor. Çocuğun beslenme alışkanlıklarını düzenleyen annelerin en büyük endişesi ise çocukların iştahsız olması ve vitamin alımının yetersiz kalması. Özellikle çocuklarının daha fazla yemek yemelerini isteyen anneler bazen komşu ve arkadaş tavsiyesiyle aldıkları vitaminleri verebiliyor. Oysa vitaminlerin doktor kontrolünde, muayene ve bazı tetkikler sonucu alınması gerekiyor.

Gebelikte A ve D vitamini kullanımına dikkat

Gebelikte A ve D vitamini kullanımına dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gürçay Cem, gebelerde vitamin kullanımı, yan etkileri ve aşerme konularında doğru bilinen yanlışları anlattı.

D vitamini eksikliği nasıl giderilir D vitamini hangi besinlerde bulunur

D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini eksikliği nasıl giderilir sorusu birçok vatandaşın sorguladığı ve merak ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. İleri düzeyde olan D vitamini eksikliğinin halsizlik, yorgunluk ve denge kayıplarına hatta yaşlılarda düşme gibi sorunlara yol açabiliyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

22.01.2019Sağlık
D vitamini eksikliği neden olur Sonucu depresyona kadar gidiyor

D vitamini eksikliği neden olur? Sonucu depresyona kadar gidiyor

D Vitamini eksikliği, beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. D vitamini eksikliği sonucunda depresyon gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Peki, D vitamini eksikliği durumunda neler yapılmalıdır? İşte, o konu hakkında bazı önemli bilgiler...

14.02.2019Sağlık
D Vitamininin Kadınlar Üzerindeki Etkileri

D Vitamininin Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Son yıllarda değişen yaşam koşulları, alışkanlıklar, daha fazla iç mekanlarda zaman geçirmek, beslenmeyle ilgili yapılan değişiklikler, güneş ışığından yeterli miktarda faydalanamamak D vitamini eksikliğine neden oluyor. Neredeyse 10 kişiden 9’unda var olan D vitamini eksikliği en çok kadınları vuruyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Göçmen, D vitaminin kadınlar üzerine etkileri hakkında bilgi verdi.

D vitamini eksikliği nasıl giderilir

D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D vitamini eksikliği nasıl giderilir sorusunun yanıtı birçok kişinin merak edip sorguladığı konular arasında yer almaya başladı. Uzmanlara göre, D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten her gün 15 dakika yararlanmak vücudun ihtiyacını karşılıyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

27.02.2019Sağlık
Kolon Kanserinden Korunmanın 6 Etkili Yolu

Kolon Kanserinden Korunmanın 6 Etkili Yolu

1-31 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Ayı ve 3 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Günü. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Nesliar Eser Kutsal da bu vesileyle dünyada en sık görülen 3 kanserden biri olan kolon kanseriden korunmanın yollarını anlattı.

Bahar güneşinden doğru faydalanmanın yolları

Bahar güneşinden doğru faydalanmanın yolları

“Güneş girmeyen eve doktor girer” atasözünün doğruluğu gün geçtikçe yeni çalışmalarla destekleniyor.

16.05.2019Saglik
İçme suyunda Alzheimer riski

İçme suyunda Alzheimer riski

Dünyada ve Türkiye’de yaşlı nüfusun çoğalmasıyla birlikte, Alzheimer ve demans gibi hastalıklarda artış görülüyor. Çevresel faktörlerin bu hastalıkların artışına neden olduğunu belirten Uzm. Dr. Selen Gür Özmen, içme sularında bulunan alüminyumun Alzheimer’a neden olacağını ifade etti.

17.05.2019Sağlık
Güneş, kilo vermeyi kolaylaştırıyor

Güneş, kilo vermeyi kolaylaştırıyor

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Lütfiye Derya İnal, "D vitamini obeziteden koruyor, insülin direncini dengeleyerek kilo vermenizi kolaylaştırıyor. Günde en az 15 dakika yüz, boyun, kol ve bacaklarınızı güneş ışığına tutarak D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz" dedi.

21.05.2019Sağlık
Çocuğunuzu D vitaminsiz bırakmayın

Çocuğunuzu D vitaminsiz bırakmayın

Diyabet, kalp hastalıkları hatta kansere karşı yararlı etkileri olduğu bilinen D vitamini; çocuklarda kemiklerin boyuna uzamasını sağlarken, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Besleme yoluyla D vitamini ihtiyacını karşılamak zor olduğu için en ekonomik kaynak olan güneşten yararlanmak gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Muhammet Ali Varkal, D vitamini hakkında bilgi verdi.

Güneş koruyucularla ilgili merak edilen her şey

Güneş koruyucularla ilgili merak edilen her şey

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yelda Kapıcıoğlu güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

10.06.2019Saglik
D vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

Genellikle kemik yoğunluğu oluşumunda önemli bir etkisi olan D vitaminin eksikliği ise bir takım sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. D vitamini eksikliği kaslarda yaygın ağrı ve güçsüzlüğe yol açıyor. Peki, D vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

18.06.2019Sağlık
Bebekler güneşe ne zaman çıkabilir

Bebekler güneşe ne zaman çıkabilir?

Doğanın hayat kaynağı güneş, insanoğlu için ne kadar gerekli de olsa mesafeli bir ilişki çok daha fayda sağlayacaktır. Özellikle de yetişkinlere göre hassas ve ince bir cilt yapısına sahip olan bebeklerin sağlığı için hayati öneme sahip olsa da mutlaka gerekli önlem ve tedbirler alınarak güneşle buluşmalıdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, bebek ve güneş ilişkisini anlatıyor.

Kansere davetiye çıkarmadan güneşlenin

Kansere davetiye çıkarmadan güneşlenin

Dermatoloji Uzmanı Dr. Sinem Karaca, ’D vitamini eksikliği ile deri kanseri riski’ uyarılarının kişileri güneşlenip güneşlenmeme konusunda ikilemde bıraktığını söyledi. Ultraviyole (UV) ışınlarının, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından listelenen ’kanser yapıcı özelliği en kuvvetli etkenler’ arasında yer aldığını belirten Uzm. Dr. Karaca, "Deride kızarıklık yaratmayacak kadarlık süre, güneşe maruziyet için en güvenli süredir" dedi.

15.08.2019Sağlık
Güneş banyosunun hemen ardından duş almayın

Güneş banyosunun hemen ardından duş almayın

Güneşin kendisini iyice hissettirdiği yaz günlerinde güneşten doğru faydalanmak önemli konuların başında geliyor.

15.08.2019Saglik
Hamilelere ‘kılıçbalığı ve kral uskumru’ tüketmesin

Hamilelere ‘kılıçbalığı ve kral uskumru’ tüketmesin

Uzmanlar artan deniz kirliliği nedeniyle deniz ürünlerine cıva ve diğer tehlikeli organik kirleticilerin bulaştığını, bu yüzden cıva birikiminin yüksek olduğu bilinen kılıçbalığı, kral uskumru gibi büyük balıklar gibi balıkların özellikle gebeler, emziren kadınlar ve küçük çocuklar tarafından tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Yazar Sonuçları

Kandaki D vitamini düzeyinize hiç baktırdınız mı?

Ülkemizde her 10 kişiden dokuzunda D vitamini yetersizliği görülmektedir

6.07.2018

D vitamini yetersizliği nelere yol açıyor?

Kilo kaybında dirence bile neden oluyor?

20.07.2018

Kışa hazır mısınız?

Kış hazırlıklarının ilk maddesi “bağışıklık stoklarını gözden geçirmek” olmalı.

21.10.2018

Yedikleriniz bebeğinizin bağışıklığını etkiliyor mu?

Bağışıklık sisteminizi etkileyen vitaminlerden, hamilelik döneminde mutlaka tüketmeniz gereken takviyelere kadar aklınıza gelen pek çok soruyu Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir sizler için yanıtladı.

6.11.2018

1 dakikadan kısa sürede yaşamınızı uzatmanın 5 yolu

Küçük dokunuşlar ömür uzatır. Daha uzun ve daha sağlıklı yaşamak için yapabileceğimiz birçok şey var. İşin iyi tarafı ise; bütün bu alışkanlıklar bir dakikadan bile az sürede yapılabilir. Nasıl mı?

25.11.2018

A, E ve C vitaminleriyle güneşli günlere merhaba deyin!

Bütün yıl boyunca özlediğimiz günler neredeyse geldi. Suya girmek, yüzmek, dalgaların sesini dinlemek, özgür ve hafif giyinmek, açık havada olmak, gökyüzünü hissetmek, sohbetler, eğlenceler…

22.05.2019

Menopoz Döneminde Yaşam Tarzı ve Evde Yapılabilecekler

Menopozla ilişkili birçok şikayet ve belirtiler geçicidir. Etkilerini azaltmaya veya önlemeye yardımcı olmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

29.05.2019

Sorun ne?

Modern tıp, ani gelişen sağlık sorunlarına müdahalede çok başarılı. Ancak söz konusu uzun süreli hastalıklar olduğunda yetersiz kalıyor. Peki ama neden?

30.05.2019

Ruhu da tedavi

Sadece bedensel sağlık yetmez. Ruh sağlığı da önemli hatta bir tık daha mühim bir ayrıntı. Kısacası, hedef mükemmel sağlık olduğunda ruh sağlığı üzerine odaklanmamız lazım. Ruh sağlığımızın temel belirleyicileri ise “huzur” ve “maneviyat”. Bayramlar işte tam da bu noktada devreye giriyor, huzura ve maneviyata “can suyu” veriyor. O can suyunun kıymetini iyi bilin. Huzur ve maneviyatınızı sadece bayramlarda değil, daima güçlü tutmaya gayret edin. Bayramınızı kutluyor, yaşam sevincinizin ömür boyu sürmesini diliyorum.

3.06.2019

Yaza girerken, güneşi ve D vitaminini bilinçli kullanın

Güneş ışığının sağlık üzerine olumlu etkileri ilk kez 1970’lerde tüberküloz ile savaş sırasında güneşe çıkan hastalarda hastalığın daha kolay yenildiğinin görülmesi üzerine fark edilmiştir. O günlerde tüberküloz mikrobunun güneş ışınları ile direkt öldüğü düşünülürken; daha sonra bu durumun güneş ışığı sayesinde ciltte üretilen D vitaminin bağışıklık sitemi üzerine etkisi sayesinde gerçekleştiği saptanmıştır. Günümüzde birçok araştırmacı D vitaminini “Güneş Işığı Vitamini” olarak da adlandırmaktadır.

13.06.2019
Güneşten gelen mucize

Güneşten gelen mucize

“Güneş giren eve doktor girmez” atasözü hepimiz tarafından bilinen bir deyimdir. Güneş ışığının faydaları saymakla bitmez.

17.06.2019
Emziren anneler için 15 maddede sağlıklı beslenme

Emziren anneler için 15 maddede sağlıklı beslenme

Emzirme süresince beslenmede dikkat edilmesi gerekenler...

24.06.2019

Lekesiz bir cilt için uzmanından öneriler

Dünyadaki hiçbir şey eskisi gibi sağlıklı değil, hatta güneş bile!

4.07.2019

D vitamini ve kalsiyum zengini besinler

Vücudumuzun en çok ihtiyacı olan ve birbirine bağlı 2 besin maddesi: Kalsiyum ve D vitamini. Kalsiyum kemikleri ve dişleri güçlendirirken, D vitamini de kalsiyumun vücutta daha kolay emilmesini sağlıyor. Güçlü kemikler, sağlıklı bir immün sistem için bu iki besin öğesinin önemi büyük.

8.07.2019

D vitamini genetiğin de anahtarıdır

D vitamini sadece kemik veya bağışıklık dostu değil. Yalnızca dişleri çürümekten, belleği eskimekten korumuyor.

12.11.2019