EKSTRA
MENÜ

Cüzzam

Cüzzam ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cüzzam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 171 Cüzzam haberi bulunmuştur.

Cüzzam Haberleri

Cüzzam: Belirtileri, türleri, tedavisi hakkında her şey

Cüzzam: Belirtileri, türleri, tedavisi hakkında her şey

Cüzzam hastalığının hangi yollarla bulaştığını, belirtilerini, türlerini, tedavisini ve vaka sayılarını anlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Pınar Yönter Oğuz, Türkiye'de kayıtlı 544 cüzzam hastası olduğunu belirterek, bu hastalıkta kısa sürede bulaş riskinin çok düşük olduğunu ifade etti.

31.01.2021Sağlık
Cüzzam nedir Cüzzam hakkında tüm ayrıntılar

Cüzzam nedir? Cüzzam hakkında tüm ayrıntılar

Halk arasında 'cüzzam' olarak bilinen 'mycobacterium leprae' isimli bakterinin yol açtığı kronik hastalık olan cüzzam, yol açtığı sosyal damgalanma ve dışlanma gibi olumsuz etkileri nedeniyle özel bir sağlık problemi olarak gösteriliyor. İşte, cüzzam hakkında merak edilenler...

19.11.2020Sağlık
5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

''Health Problems'' Sağlık Sorunları demektir. ''İllness'' - ''Sickness'' ve ''Disease'' sözcüklerinin Türkçe karşılığı ise hastalıktır. ''Medication'' - İlaç anlamına gelirken ''Receipt'' kelimesinin anlamı reçetedir. 5. sınıflar İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık Problemleri) konusunu ayrıntılı bir şekilde anlattık.

13.10.20205. SINIF
RF nedir RF değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RF nedir? RF değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RF, vücutta bağışıklık sistemi tarafından üretilen protein türüdür. Sağlıklı bireylerde RF miktarları yoktur, çünkü bu protein türleri bağışıklık sistemi tarafından üretilir ve sağlıklı antikor hücrelerine saldırırlar. RF nedir, değeri kaç olmalı, düşüklüğü ve yüksekliğinin nedenler ile belirtileri neler gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
Koronavirüs taşıyıcısı olmak boşanma nedeni midir

Koronavirüs taşıyıcısı olmak boşanma nedeni midir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görülen COVID-19 ya da daha bilinen adıyla koronavirüs salgını sağlığımızı tehdit etmesinin yanı sıra iş, sosyal ve özel hayatımızda da daha önce benzeri görülmemiş soru ve sorunları da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte Avukat Aslı Doğanay, koronavirüsün boşanma sebebi olup olmayacağıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Doğal SİT Alanı olarak tescillenmesi bekleniyor.

'Doğal SİT Alanı' olarak tescillenmesi bekleniyor.

Aralık ayında açan ve Mart ayına kadar yaşamı süren, ‘güzelliğin’ çiçeği olarak bilenen Nergis (Fulya), kokusu ve görüntüsüyle kendine hayran bırakıyor. Adıyaman’ın Gerger ilçesine bağlı Üçkayalar köyü sınırlarında, Atatürk Baraj Gölet’ine yakın 20 dönümlük tarlada yetişen doğal nergis çiçeği etrafa güzel kokular yayıyor.

23.03.2020Seyahat
Lepra hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Lepra hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Cüzzam, “Mycobacterium leprae” isimli basil tarafından oluşturulan, kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Lepra basili 1873 yılında Gerhard Armauer Hansen tarafından bulunmuştur. Konakçı organizmanın immunolojik durumuna göre kendini sınırlayabilen veya progressif olabilen lokalize ya da geniş yayılımlı bir tablo ortaya çıkabilir. Primer olarak yüzeyel periferik sinirleri, deriyi, üst solunum yolu mukozasını, gözün ön kamerasını, kemikleri ve testisleri tutar.

1.10.2019Sağlık
Sağlık Bakanı Kocadan Lepra Hastanesi açıklaması

Sağlık Bakanı Koca'dan "Lepra Hastanesi" açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi'nin kimliğinin korunmasının önem verdikleri bir husus olduğunu belirterek, "Lepra Hastanesi, kimliği korunarak, idari anlamda ayrı bir hastane olarak varlığını sürdürecektir." ifadesini kullandı.

11.08.2019Gündem
‘Lepra’ Meclis gündeminde

‘Lepra’ Meclis gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Prof. Türkan Saylan öncülüğünde kurulan ve cüzzam alanında Türkiye’deki tek hastane olan İstanbul Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi’nin ‘kâr etmediği’ gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı’nca kapatılacağı iddiasını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

10.08.2019Gündem
Cüzzam nedir Cüzzam hakkında merak edilenler

Cüzzam nedir? Cüzzam hakkında merak edilenler

Halk arasında 'cüzzam' olarak bilinen 'mycobacterium leprae' isimli bakterinin yol açtığı kronik hastalık olan cüzzam, yol açtığı sosyal damgalanma ve dışlanma gibi olumsuz etkileri nedeniyle özel bir sağlık problemi olarak gösteriliyor. Peki, cüzzam nedir?

25.01.2019Sağlık
Macron: Yaşadığımız süreç iki dünya savaşı arası döneme çok benziyor

Macron: Yaşadığımız süreç iki dünya savaşı arası döneme çok benziyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Yaşadığımız süreç iki dünya savaşı arası döneme çok benziyor" açıklamasında bulundu.

3.11.2018Dünya
Cüzzam nedir Cüzzam nasıl anlaşılır

Cüzzam nedir? Cüzzam nasıl anlaşılır?

Cüzzam, enfeksiyona bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Kendi kendine sınırlanan veya ilerleyici olabilen bölgesel ya da geniş yayılımlı bir hastalık tablosu vardır. Cüzzam esas olarak sinirleri, deriyi, üst solunum yolunu, gözü, kemikleri ve testisleri tutar. İşte, cüzzam hastalığıyla ilgili detaylar!

16.07.2018Gündem
Eşsiz güzellikleriyle Zanzibar...

Eşsiz güzellikleriyle Zanzibar...

Bembeyaz kumsalları, turkuaz okyanusu, uzayıp giden sahilleri ile eşsiz güzelliklerine tanık olacağınız, ünlü başkenti Stone Town’da tarihe dokunacağınız bir ada Zanzibar. Dev kaplumbağalar ile selfie çekilecek, baharat bahçelerinde uzun yürüyüşler yapabileceksiniz. İşte size  Zanzibar gezi rehberi…

10.07.2018Seyahat
İtalya’dan o sözlere tepki

İtalya’dan o sözlere tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “(Popülizm ve milliyetçilik hakkında) Görüyorsunuz her yerde bir cüzzam gibi çoğalıyor” sözlerine Roma’dan tepki geldi.

22.06.2018Dünya
Tekrar alevlendi... Sular durulmuyor

Tekrar alevlendi... Sular durulmuyor

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "popülizm ve milliyetçiliğin cüzzam gibi yayıldığı ve komşu ülkelerin en büyük provokasyonlarda bulunduğu" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de Macron'a Twitter'dan yüklendi.

21.06.2018Dünya
Dokunduğu herkese mutluluk verirdi

'Dokunduğu herkese mutluluk verirdi'

ESKİ Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında mezarı başında anıldı.

18.05.2018Gündem
Türkan Saylan ölümünün 9. yılında anıldı

Türkan Saylan ölümünün 9. yılında anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) eski Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında mezarı başında anıldı. Saylan’ın mezarı çiçeklerle süslendi. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel “Türkan Saylan hiç kimseyi boş çevirmeyen, dokunduğu herkese mutluluk veren bir insandı” dedi.

18.05.2018Gündem
Çinli araştırmacılar iki yeni cüzzam geni değişkeni tespit etti

Çinli araştırmacılar iki yeni cüzzam geni değişkeni tespit etti

Çinli araştırmacıların, cüzzam hastalığına neden olan iki yeni gen değişkeni tespit ettiği bildirildi.

2.05.2018Teknoloji
Gotu kolanın faydaları neler Gotu kola nasıl kullanılır

Gotu kolanın faydaları neler? Gotu kola nasıl kullanılır?

Son yılların popüler bitkisi gotu kolanın faydaları merak ediliyor. Uzmanların da önerdiği gotu kola, 1880’li yıllarda Fransa’da şifalı bitki olarak kabul edildi. Peki gotu kola nedir?Anavatanı Hindistan, Endonezya, Çin ve Güneydoğu Asya olan gotu kolanın faydaları neler?

28.02.2018Gündem
Kaygan Karaağaç bitkisi nedir, faydası nelerdir

Kaygan Karaağaç bitkisi nedir, faydası nelerdir?

Bu bitki, adı gibi hem tat hem de yapı açısından kaygandır. Kaynağı, anavatanı Kuzey Amerika olan orta büyüklükteki Ulmusrubra bitkisinin güzel kokulu iç kabuğudur. Peki Kaygan Karaağaç bitkisi nedir hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

24.02.2018Gündem
Termal turizmde sömestir yoğunluğu

Termal turizmde sömestir yoğunluğu

Yüzyıllardır çeşitli medeniyetlerin şifa merkezi olan Yalova, mitolojiye göre "Afrodit'in cüzzam hastalığına yakalandıktan sonra eski güzelliğine kavuştuğu" Balıkesir ile yıllardır sularıyla şifa dağıtan Kütahya'daki termal tesisler, yarı yıl tatilinde yüzde 100'e varan doluluklarla hizmet sunacak.

15.01.2018Ekonomi
‘Rüzgârın kızı’ sörfün cennetinde

‘Rüzgârın kızı’ sörfün cennetinde

Yeni Kaledonya, Avustralya’nın bin 200 km doğusunda, Fransa’nın denizaşırı sınırlarında yer alan egzotik bir ada. Tropik kumsalları, turkuvaz denizi, dinmeyen rüzgârıyla her gidişimde beni büyülüyor. İnsanların küçük yaştan itibaren rüzgâr sörfü ve yelkenli yaptığını öğrendiğimde çok etkilenmiştim. Bu yıl üçüncü kez gittim. Yerel halkla tanıştım, evlerinde kaldım. Adada politik sorunlar da var ancak ben tanık olduğum iki farklı kültürün nasıl bir arada yaşadığından, adanın muhteşem güzelliğinden söz etmek istiyorum...

5.12.2017Seyahat
Dünyaya kafa tutanların öyküleri

Dünyaya kafa tutanların öyküleri

Frida Kahlo, Türkan Saylan, Aziz Sancar, Einstein, Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh... Yaşadıkları zamanın ötesine geçen, engellere rağmen hayallerinden vazgeçmeyen, büyük insanlık ailesine ölümsüz hediyeler veren kahramanlar onlar. Gerektiğinde dünyaya kafa tutan bu isimlerin ilham verici öyküleri bir dizi kitap aracılığıyla çocuklarla buluşuyor...

26.10.2017Kitap Sanat
1400 yıllık Ayvaz suyu Avrupaya açılıyor

1400 yıllık Ayvaz suyu Avrupa'ya açılıyor

TOKAT'ın Niksar İlçesi'nde belediye tarafından işletilen 1400 yıllık geçmişe sahip Ayvaz suyu, İtalya, Gürcistan, KKTC'nin ardından şimdi de Almanya, Hollanda ve Belçika'ya ihraç edilecek.

10.06.2017Dünya
Türkan Saylan onun için hazırlanan özel doodle ile hatırlandı..

Türkan Saylan onun için hazırlanan özel doodle ile hatırlandı..

Türkan Saylan'ın bugün 81. doğum günü.. Google Türkan Saylan için yanında temsili öğrencilerle birlikte hazırladığı özel tema ile yayına çıktı. İşte Google tarafından hazırlanan Türkan Saylan'a özel hazırlanan doodle

12.12.2016Gündem
FRANKFURT KİTAP FUARI, TÜRKİYE ELEŞTİRİLERİYLE AÇILDI

FRANKFURT KİTAP FUARI, TÜRKİYE ELEŞTİRİLERİYLE AÇILDI

Frankfurt Kitap Fuarı, 68’inci kez açıldı. Fuarı, ‘konuk ülke’ Hollanda’nın Kralı Willem-Alexander açtı. Belçika Kralı Philippe ve Kraliçe Mathilde, AP Başkanı Martin Schulz, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Jet Bussemaker ve Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann da açılışa katıldı. AP Başkanı Schulz’un Türkiye’ye yönelik eleştirilerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül yanıt verdi.

19.10.2016Dünya
36 saatte Burgonya

36 saatte Burgonya

Neredeyse her gezgini mutlu edecek nadir coğrafyalardan biri. Yemek derseniz ilk akla gelenler aristokratik Dijon ve yakınındaki ortaçağ kasabası Beaune. Her ikisi de Fransız mutfağından birkaç efsanevi mekana sahip. Kuleler ve kubbelerin altındaki öğünler kuşkonmaz, salyangozla başlayıp Şarole danasından klasik böf Bourguignon’la devam ediyor. Tek yapmanız gereken, nereye giderseniz gidin aç olmanız.

TBVden Hürriyete 2 ödül

TBV'den Hürriyet'e 2 ödül

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Türk Böbrek Vakfı Medya Ödülleri, Zorlu Center PSM'de yapılan törenle sahiplerini buldu. Hürriyet.com.tr sağlık editörü Buse Özel "İnternet Röportajı Dalında", Hürriyet Gazetesi deneyimli sağlık muhabiri Mesude Erşan ise Yazılı Basın Yazı Dizisi Dalında ödül aldı. Doğan Haber Ajansı da gecede TBV Özel Ödülüne layık görüldü.

27.04.2016Sağlık
Dünyada iz bırakan güçlü kadınlar

Dünyada iz bırakan güçlü kadınlar

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık, aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor. Biz de bu vesileyle düşünceleri için mücadele eden, diğer kadınlara örnek olmuş, sanat ve fikir dünyasında kendini kanıtlamış mükemmel kadınları hatırlamak istedik.

1.12.2015Keyif
O ev, o pencere, o kadın

O ev, o pencere, o kadın

O pencereyi…

12.11.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Urla Gezi Rehberi - Urla'da Gezilecek Yerler

İzmir’in şirin mi şirin ama pek de minik olmayan bir ilçesidir Urla. 727 kilometrekarelik yüz ölçümüyle de İzmir’in en büyük ilçelerindendir hatta. Son yıllarda gastronomik açıdan harikalar yaratan restoranlarıyla sözünü ettiriyor. Aynı zamanda üzüm bağlarıyla da meşhur.

17.07.2020

Samsun’a çıkmadan önce çektirdiği son fotoğrafın arkasına yazdıklarım

Bu fotoğrafı çektirdiğinde 38 yaşındaydı. O günden de baksak, bugünden de baksak çok genç bir adam.

19.05.2020

Salgın gölgesindeki ramazanlar

“Nerede o eski ramazanlar” cümlesi, bu defa yeni bir anlam taşıyor. Bu yıl çok farklı bir ramazan geçireceğiz. Ve belki o ‘eski ramazanları’ biraz özlemle anacağız. Elbette 7’nci yüzyıldan 20’nci yüzyıla kadar geçen uzun sürede pek çok salgın ramazan ayına denk gelmiştir.

24.04.2020

Kaş Dökülmesi Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Yüzünüzdeki ifadeyi belirleyen bakışlarınıza anlam kazandıran kaşlar dökülmeye başlarsa çok dikkat çekici olmakta ve kişiyi çok rahatsız etmektedir. Kaşlarda dökülmenin birçok sebebi olabilir. Kaş dökülmesinin tıptaki adı kaş madarozisidir.

10.03.2020

Türkan Saylan’ın hayatı tüm kadınlara örnek olsun

Kadınlar Gününüz kutlu olsun sevgili okurlarım... Bugün size yaşam öyküsünün herkes tarafından çok iyi bilinmesi gerektiğine inandığım özel bir kadından söz etmek istiyorum.

7.03.2018

Habeş hazinesi…

Şüphesiz ki ırkçılık insanoğlunun nefsani hastalıklarından biridir. Altında kibir yatar. Kibir zulüme yol açar. Irkların, kabilelerin yaratılış bakımından birbirine üstünlük taslaması Allah’ın dininde tasvip edilmez. Allah(cc) kibirlenenleri sevmez!

12.08.2017

Göz dibi muayenesiyle şeker ve tiroid teşhisi

Yoğun damar ve sinir dokusu içeren gözün, birçok hastalıkta bulgu verdiğini belirten Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Ayrıntılı bir göz dibi muayenesiyle bazı hastalıkların erken teşhisi mümkün” dedi

26.02.2017

Mide rahatsızlığı için sığla yağı...

4-5 yıldır midemde sürekli ağrıdan yakınıp duruyorum. Bir arkadaşım sığla yağı kullanmamı önerdi. Bu yağı 22 gün kullanmak gerekiyormuş. Ben henüz 4-5 gündür kullanıyorum ama buna rağmen şimdiden fark etti.

6.10.2015