EKSTRA
MENÜ

Cumhuriyet Gazetesi Davası

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.016 haberi bulunmuştur.

Cumhuriyet Gazetesi Davası Haberleri

Cumhuriyet Gazetesi davasında Kadri Gürsele beraat kararı

Cumhuriyet Gazetesi davasında Kadri Gürsel'e beraat kararı

Yargıtay tarafından bozulan Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanları Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Aydın Engin'in de aralarında bulunduğu 13 sanıklı davanın ilk duruşmasında karar çıktı. Mahkeme sadece sanık Kadri Gürsel'e beraat kararı verdi. Mahkeme, diğer 12 sanık hakkında ise bozma kararına direnilmesine hükmetti. 12 sanık hakkında eski cezalar verilmiş oldu.

21.11.2019Gündem
Yargıtaydan Cumhuriyet Gazetesi davası kararı

Yargıtay'dan Cumhuriyet Gazetesi davası kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 eski Cumhuriyet gazetesi yazarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine hükmetti. Kararın ardından Önder Çelik, Güray Tekinöz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir ve Mustafa Kemal Güngör tahliye edildi.

12.09.2019Gündem
Cumhuriyet davası: Yargıtay savcısı  beraat istedi

Cumhuriyet davası: Yargıtay savcısı beraat istedi

YARGITAY Cumhuriyet Başsavcılığı, istinafta cezası kesinleşen ve halen bir kısmı cezaevinde bulunan Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının beraatlerine karar verilmesini talep etti.

19.07.2019Gündem
AYMden tutuklu gazeteciler kararı

AYM'den tutuklu gazeteciler kararı

Anayasa Mahkemesi, gazeteciler Kadri Gürsel ile Murat Aksoy'un yaptığı bireysel başvuruda, Gürsel ve Aksoy'un, "kişi özgürlüğü ve güvenliği ile ifade özgürlüğü" haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

2.05.2019Gündem
Cumhuriyet davasında kritik duruşma

Cumhuriyet davasında kritik duruşma

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik açılan Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu 20 sanıklı davanın bugün 8. duruşması yapılacak. Davada sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları alınacak.

24.04.2018Gündem
Cumhuriyet Gazetesi Davası’nda savcı mütalaasını açıklıyor

Cumhuriyet Gazetesi Davası’nda savcı mütalaasını açıklıyor

CUMHURİYET Gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik aralarında Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın da bulunduğu 2’si tutuklu 20 sanığın yargılandığı davaya devam ediliyor.

16.03.2018Gündem
Cumhuriyet Gazetesi davası öncesi CHPli vekillerden açıklama

Cumhuriyet Gazetesi davası öncesi CHP'li vekillerden açıklama

Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar ve yöneticilerinin yargılandığı dava öncesi CHP'li milletvekilleri basın açıklaması yaptı.

16.03.2018Gündem
Cumhuriyet gazetesi davası öncesi gerginlik

Cumhuriyet gazetesi davası öncesi gerginlik

CUMHURİYET Gazetesi yazar, muhabir ve yöneticilerine yönelik açılan dava öncesi Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması gerginliği yaşandı.

9.03.2018Gündem
Cumhuriyet Gazetesi davasında flaş tahliye

Cumhuriyet Gazetesi davasında flaş tahliye

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve çalışanlarının yargılandığı dava kapsamında tutuklu olan gazetenin muhasebe çalışanı Emre İper, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Mor Beyin” programının altına yerleştirilen programları kullanmaları nedeniyle iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilen 11 bin 480 kişiden biri olduğu tespitiyle tahliye edildi. İstanbul'da aynı şekilde şu ana kadar 161 kişinin tahliye edildiği öğrenildi.

29.12.2017Gündem
Ahmet Şıkın savunmasına siyasi engeli

Ahmet Şık'ın savunmasına 'siyasi' engeli

Cumhuriyet gazetesi çalışanları davasının dünkü duruşmasında savunma yapan gazeteci Ahmet Şık, ‘yargının iktidarın güdümünde olduğunu’ savundu. Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Bu siyasi bir dava değil” diyerek Şık’ı salondan çıkarttırdı. Salondan çıkarılan Şık, “Bu siyasi davadır” diye bağırdı.

25.12.2017Gündem
Son dakika: Cumhuriyet Gazetesi davasında ara karar açıklandı

Son dakika: Cumhuriyet Gazetesi davasında ara karar açıklandı

Cumhuriyet Gazetesi davasında tüm sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Sanık avukatının reddi hakim talebini bir üst mahkemeye gönderen mahkeme, bir sonraki duruşmanın 9 Mart 2018'de Silivri’de yapılmasına hükmetti.

25.12.2017Gündem
Mahkeme başkanıyla Ahmet Şık tartıştı, salon boşaltıldı

Mahkeme başkanıyla Ahmet Şık tartıştı, salon boşaltıldı

Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar, muhabir ve yöneticilerinin yargılandığı davada, mahkeme başkanı, Ahmet Şık'ın 'siyasi savunma yaptığı' gerekçesiyle sözünü kesti. Şık, "Davanın kendisi siyasi" diyerek sözünün kesilmesine tepki gösterince duruşmaya ara verildi. Davanın öğleden sonraki oturumuna başlandı. Mahkeme başkanı, Ahmet Şık'ın yargılama düzenini bozduğu gerekçesiyle duruşmanın bundan sonraki oturumuna alınmayacağını söyledi.

25.12.2017Gündem
Barolardan yeni KHK itirazı... Vatandaş vatandaşa kırdırılır

Barolardan yeni KHK itirazı... 'Vatandaş vatandaşa kırdırılır'

İstanbul ve Ankara Baro Başkanları 695. ve 696 sayılı KHK’ları sert bir biçimde eleştirdi. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu düzenlemeyi sert bir dille eleştirerek “En vahim uygulama” dedi. Düzenlemeye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan da itiraz geldi.

25.12.2017Gündem
Tahir Elçi hakkında soruşturma başlatılan adliyenin önünde anıldı

Tahir Elçi hakkında soruşturma başlatılan adliyenin önünde anıldı

Avukatlar Tahir Elçi’nin ölümünün 2’inci yılında, hakkında soruşturma başlatılan Bakırköy Adalet Sarayı önünde bir dakika saygı duruşunda bulundu.

28.11.2017Gündem
Cumhuriyet Gazetesi davasında son dakika gelişmesi: Tahliye yok

Cumhuriyet Gazetesi davasında son dakika gelişmesi: Tahliye yok

Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarının yargılandığı davanın 4’üncü duruşması bugün görüldü ve mahkeme ara kararını açıkladı. Alınan taleplerin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti tutuklu sanıklar; Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

31.10.2017Gündem
Cumhuriyet duruşması öncesi 365 aydın, yazar ve sanatçıdan ortak imza

Cumhuriyet duruşması öncesi 365 aydın, yazar ve sanatçıdan ortak imza

Cumhuriyet yazar, yönetici ve çalışanlarının tutuklanmasının 1.yılında aralarında avukatlar, sanatçılar, gazeteciler ve akademisyenlerinde bulunduğu 365 kişi tutuklu bulunan Akan Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Emre İper’in serbest bırakılmasını istedi.

29.10.2017Gündem
Adliye önünde Beyaz TV muhabiri ile gençler arasında arbede

Adliye önünde Beyaz TV muhabiri ile gençler arasında arbede

Cumhuriyet Gazetesi davası için Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan grup ile Beyaz TV muhabiri Bülent Yapraklıoğlu arasında arbede çıktı. Kaçarak uzaklaşmaya çalışan Yapraklıoğlu'nu daha sonra polis ekipleri aldı.

26.09.2017Haber
Cumhuriyet sanıklarından mesaj: Dayanışma umut verdi

Cumhuriyet sanıklarından mesaj: Dayanışma umut verdi

CHP’li Murat Emir ile Candan Yüceer, önceki gün hâkim karşısına çıkan Cumhuriyet gazetesinin tutuklu yazar ve yöneticilerini ziyaret etti.

12.09.2017Gündem
Cumhuriyet gazetesi davası: Tahliye yine yok

Cumhuriyet gazetesi davası: Tahliye yine yok

Cumhuriyet gazetesi davasının 2. duruşması Silivri Cezaevi karşısında kurulan duruşma salonunda yapıldı. Cumhuriyet yazarı Kadri Gürsel, “ByLock’çular mesaj attı diye tutuklu tek kişi benim. Eninde sonunda beraat edeceğim” dedi. Mahkeme, 6 sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma 25 Eylül’e ertelendi.

11.09.2017Gündem
flaş

flaş

11.09.2017İstanbul

Yazar Sonuçları

Cumhuriyet davası bize Türk yargısı hakkında ne söylüyor?

CUMHURİYET gazetesi davası Türkiye’de bugün yargının içinde bulunduğu durumu değerlendirebilmek, yargının muhtelif kademelerinin işleyişinin bir röntgenini çekebilmek bakımından örnek bir vaka olarak karşımıza çıkıyor.

26.09.2019

Yargı reformundan hapisteki Cumhuriyetçilere iyi haber var

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, meseleyi şöyle anlatıyor:

13.06.2019

Cumhuriyet Gazetesi Davası... Aynı anda üç terör örgütüne nasıl yardım edersiniz

İSTANBUL Bölge Adliye (istinaf) Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin Cumhuriyet gazetesi davasındaki mahkûmiyetler üzerinde verdiği ‘onama’ kararı dört sayfa tutuyor. Ancak kararın özünü oluşturan hapis cezalarının onanmasına ilişkin hüküm bölümü son sayfadaki tek bir paragrafın içinde karşımıza çıkıyor. Bu paragrafı karardan aynen aktarıyoruz:

22.02.2019

Bizim Musa, FETÖ'nün karikatür imamı mıydı?

ŞİMDİ geriye dönüp baktığımda her şey yerli yerine oturuyor.

26.04.2018

Bizim Kadri’nin tutuklu kalması FETÖ’ye yarıyor

BU köşede uzun bir süredir 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili iddianameler ve yürümekte olan davalar hakkında yaptığım incelemeleri yazıyorum. Bu analizler gerçekleşmiş hadiseler üzerinden inkârı pek mümkün olmayan somut delillere dayanan vakalara odaklanıyor genellikle.

14.09.2017