EKSTRA
MENÜ

Cryptolocker

Cryptolocker haberleri sayfasında güncel ve son dakika Cryptolocker hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 34 Cryptolocker haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Cryptolocker Haberleri

Hedefli fidye yazılımları çağı

Hedefli fidye yazılımları çağı

2020 yılında şirketler, devlet kurumları ve belediye kuruluşları gibi yüksek profilli hedeflerden para almak için kullanılan hedefli kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşan kullanıcıların sayısı 2019’a kıyasla %767 arttı. Hedefli fidye yazılımındaki bu artış genel fidye yazılımından etkilenen toplam kullanıcı sayısında %29'luk düşüşü beraberinde getirirken, WannaCry bu alanda en sık karşılaşılan tehdit olmaya devam etti.

3.05.2021Teknoloji
Dövizdeki dalgalanmayla gelen tehlikeye aman dikkat

Dövizdeki dalgalanmayla gelen tehlikeye aman dikkat!

Siber fırsatçılar, Türkiye’de dövizdeki dalgalanma nedeniyle yükselen ekonomik merak ve duyarlılığı, kendi faydalarına çevirmeye çalışıyor. Türk bankacılık müşterilerini hedef alan siber hırsızlar, “döviz hesabınızın dökümü ektedir“ ya da “Adınıza şu kadar döviz alındı“ gibi gerçek dışı mesajlarla, kişileri sahte ve virüslü sitelere yönlendiriyor.

6.09.2018Teknoloji
Geleceğin güvenlik standartları nasıl olacak

Geleceğin güvenlik standartları nasıl olacak?

IBM Türk ve Platin Bilişim, geçen yıl düzenlemiş olduğu Secure Future Platform’un ikincisini Swissotel’de düzenledi. IBM Türk Ülke Müdürü Nedim Nazlı’nın açılış konuşmasıyla başlayan organizasyon, Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı’nın geleceğin teknolojilerini paylaştığı konuşmayla devam etti.

29.05.2017Teknoloji
Hazirandan itibaren her ay büyük bir siber saldırı gelebilir

"Hazirandan itibaren her ay büyük bir siber saldırı gelebilir"

Özellikle 2015 yılında şirketlere önemli zararlar veren fidye yazılım CryptoLocker'ın ardından, tüm dünya ülkeleri 12 Mayıs itibarıyla CryptoLocker ile yakın mantıkta çalışan bir diğer fidye yazılım WannaCry saldırıları ile karşı karşıya kaldı. Konunun uzmanları geliştirilerek devam edebilen bu saldırıların her ay biriyle karşı karşıya kalınabileceğine işaret ederek, şirket ve bireylere uyarılarda bulunuyor.

17.05.2017Ekonomi
Korsan avı başladı

Korsan avı başladı

Cuma günü gerçekleştirilen ve şu ana kadar dünyadaki en büyük fidye yöntemiyle gerçekleştirilen siber saldırıdan sonra hükümetler ve şirketler harekete geçti. 100 ülkede 130 binden fazla bilgisayarı ele geçiren korsanların kim olduğunu öğrenmek ve bu kişileri yakalamak için uluslararası çalışmalara başlandı. 'WanaCrypt0r 2.0 saldırısı' nedeniyle cuma gününden beri üretimi duran Oyak Renault'un Bursa'daki fabrikasında teknik bakımlar devam ettiği için üretim başlayamadı

14.05.2017Ekonomi
En gözde siber saldırı hedefi: Akıllı telefon

En gözde siber saldırı hedefi: Akıllı telefon

Erken uyarı ve zararlı yazılım tespit sistemi ESET LiveGrid verilerine göre, akıllı telefonlar siber suçluların en gözde saldırı hedefi haline gelmeye başladı. Android işletim sistemine yönelik tüm zararlı yazılımların tespitinde yüzde 50 artış söz konusu.

9.05.2017Teknoloji
Siber güvenlik uzman bekliyor

Siber güvenlik uzman bekliyor

Artık, kişisel ve işle ilgili önemli veriler internete bağlanabilen cihazlarda saklanırken, bu verileri ele geçirmek isteyen siber suçlular da amaçlarına yönelik yazılımlar yaratmaya devam ediyor. Bu durum, siber güvenliğin ve bu alanda çalışabilecek uzmanların önemini daha da arttıyor. Ancak, böyle giderse bu uzmanları bulmak kolay olmayacak. Araştırmalar göre 2020’de 1,5 milyon siber güvenlik uzmanı açığı olacağı öngörülüyor.

Veri güvenliğin en temel unsuru: Erişilebilirlik

Veri güvenliğin en temel unsuru: Erişilebilirlik

Dijitalleşme söz konusu olduğunda, siber tehlikeler ve siber güvenlik gündeme geliyor. Siber güvenlik firmaları bugün Türkiye'de de dünyaya paralel olarak oldukça yaygınlaşmış birçok ürünleriyle pazarda hizmet veriyor. Buna rağmen yapılan araştırmalar bugün dünyada dijitalleşmeyle beraber oluşan güvenlik açığının yüzde 85'inin kapatılabildiğini, halen yüzde 15 miktarında ciddi bir açığın ise şirketler için tehlike oluşturmaya devam ettiğini gösteriyor.

31.03.2017Teknoloji
Sophostan sezgisen güvenlik çözümü

Sophos'tan sezgisen güvenlik çözümü

Yeni nesil tehditlerle mücadelede ağ ve uç nokta güvenliğine yönelik çözümler sunan Sophos, son kullanıcılara yönelik sezgisel güvenlik ürünü Sophos Clean’i kullanıma sundu. Davranış analizi, delillere dayalı karar süreçleri ve kolektif zekâ gibi en son teknolojileri temel alan Sophos Clean, ilk kez gün yüzüne çıkmış tehditleri bile algılayabilen yeni nesil güvenlik çözümlerinin ilk örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

25.05.2016Teknoloji
Bu virüs bulaşırsa artık çok geç

Bu virüs bulaşırsa artık çok geç!

Fidye yazılımları son zamanlarda siber suçluların kişi ya da şirketlerden para sızdırmak için kullandığı en popüler yollardan biri haline geldi. ESET, bu yazılımların en tanınmışı olan Cryptolocker’ı mercek altına aldı. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, internet kullanıcılarının veri ve para kaybetmemek için Cryptolocker’den nasıl korunması gerektiğini sıraladı.

10.05.2016Teknoloji
E-posta ile geliyor, cihazı kilitliyor, fidye istiyor

E-posta ile geliyor, cihazı kilitliyor, fidye istiyor

ESET, e-posta yoluyla bulaşan yeni bir fidye yazılımı tespit etti. Nemucod adlı bu zararlı yazılım, zip dosyaları içeren e-mailler aracılığıyla yayılıyor. Online fatura ya da mahkeme celbi gibi resmi görünümlü belge olarak gelen bu e-postaların eklentilerini açan kişilerin bilgisayarları kilitleniyor, dosyaları şifreleniyor ardından şifreyi kırmak için fidye talep ediliyor. Özellikle operatörlerden, mahkemelerden ve servis sağlayıcılardan gelmiş gibi görünen e-postalardan uzak durun, hemen silin!

29.03.2016Teknoloji
2016’nın dijital suç trendleri ne olacak

2016’nın dijital suç trendleri ne olacak?

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, dijital güvenlik konusunda hangi konuların bu yıl ön plana çıkacağını ortaya koyan “2016 Eğilimleri: Güvenlik Her Yerde“ başlıklı raporunu yayımladı.

18.02.2016Teknoloji
Rus hackerlar, Türk KOBİ’lere dosyaları sıkıştırma taktiği ile saldırıyor

Rus hackerlar, Türk KOBİ’lere dosyaları sıkıştırma taktiği ile saldırıyor

Rusya ile yaşanan krizden sonra Rus bilgisayar korsanları yeni geliştirdikleri dolandırıcılık yazılımıyla Türk şirketleri avlamaya başladı. Şirketlerin önemli belgelerini ‘.zip’ veya ‘.rar’ formatlarıyla şifreleyerek sıkıştıran hacker’lar dosyaları çözmek için en az 2 bin dolar alıyor.

27.01.2016Ekonomi
Türkiyeye siber saldırı şantajı

Türkiye'ye "siber saldırı" şantajı

Uluslararası bir hacker çetesi, Türkiye'deki finans, e-ticaret ve birçok şirketin bilişim sistemine siber saldırı tehdidinde bulunarak fidye istedi.

12.11.2015Avrupa
Finans şirketlerine siber saldırıyla şantaj

Finans şirketlerine siber saldırıyla şantaj

Uluslararası bir hacker çetesi, Türkiye'deki finans, e-ticaret ve birçok şirketin bilişim sistemine siber saldırı tehdidinde bulunarak fidye istedi.

11.11.2015Teknoloji
Doç.Dr.Koltuksuz: Gündemle ilgili başlıklara kanıp hacker kurbanı olmayın

Doç.Dr.Koltuksuz: Gündemle ilgili başlıklara kanıp hacker kurbanı olmayın

İZMİR’deki Yaşar Üniversitesi’sinin Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, siber suçluların, internet kullanıcılarının dikkatini çekmek, sahte sitelere yönlendirmek veya virüslü dosyaları indirmelerini sağlamak için gündemdeki haberleri kullandıklarına dikkat çekti. Doç. Dr. Koltuksuz, bilgisayar kullanıcılarının en çok dikkat etmesi gereken şeylerden birinin sosyal medya olduğunu, genellikle ’Seçim anketi’, ’IŞİD 50 kişiyi öldürdü’ gibi merak uyandıran başlıklara sahip kaynağı ve adresleri bilinmeyen kısaltılmış linklere kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

19.10.2015Ege
Siber saldırılar nereye gidiyor

Siber saldırılar nereye gidiyor?

Bilgi güvenliğini kapsayan sızma testleri, risk analizi, log yönetimi gibi alanlarda hizmet veren btrisk'in kurucusu Fatih Emiral, mobil cihaz güvenliğinden siber saldırıların geldiği noktaya kadar siber güvenlik üzerine Hürriyet'e açıklamalarda bulundu.

8.10.2015Teknoloji
Bilgisayarınızı rehin alıp para isteyen virüs

Bilgisayarınızı rehin alıp para isteyen virüs

Eğer gözünüzü dört açmazsanız, PC'nizdeki kendi dosyalarınıza ulaşmak için para ödemeniz gerekebilir. İşte Locker isimli yeni tehlike...

2.06.2015Teknoloji
BTK uyarıyor: CryptoLocker virüsüne dikkat

BTK uyarıyor: CryptoLocker virüsüne dikkat!

Cryptolocker... Türkiye dahil dünyanın baş belası olan bu bilgisayar virüsü cihazlara bulaştığı anda dosyaları şifreliyor ve kullanıcılar şifreleri çözdürebilmek için 800 ila 1000 TL arası değişen bedelleri virüsü geliştiren dolandırıcılara ödemek durumunda kalıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da Türkiye'de hızla yayılan bu virüsle ilgili vatandaşa uyarıda bulundu. Daha çok e-posta yoluyla söz konusu virüsün bulaştığına dikkat çeken BTK, güvenilir olmayan hiçbir e-postanın açılmaması gerektiğini vurguladı.

20.03.2015Teknoloji
Bu bir soygundur

Bu bir soygundur

Sanal âlemin yeni belası ‘CryptoLocker’ virüsü, bilgisayar kullanıcılarının tüm dosyalarını kilitliyor. Kilidi açmanın tek yolu, Bitcoin ile satın alınan bir program kullanmak. Bu programın fiyatı ise 800 TL ile 1000 TL arasında değişiyor.

5.03.2015Ekonomi
Sahte e-fatura ekranı donduruyor

Sahte e-fatura ekranı donduruyor

Sahte e-fatura saldırıları daha önce sadece şifreliyordu, şimdi ekranı da kilitliyor.

10.02.2015Teknoloji
Gmailde bu maili açanın şifresi çalınıyor

Gmail'de bu maili açanın şifresi çalınıyor!

CryptoLocker adlı fideye virüsünden sonra yeni bir tehdit de Google Drive üzerinden kendisini gösterdi.

7.01.2015Avrupa
Bu maili açanın Google şifresi çalınıyor

Bu mail'i açanın Google şifresi çalınıyor!

Tüm dünyada etkili olan CryptoLocker adlı trojen’den sonra yeni bir tehdit de Google Drive üzerinden kendisini gösterdi. Mail yolu ile gelen bu link'e tıklayıp şifrenizi girdiğinizde Google şifrenizi hacker'lara kaptırmış oluyorsunuz!

6.01.2015Teknoloji
Bilgisayarlarda sahte e-fatura alarmı

Bilgisayarlarda sahte e-fatura alarmı

Siber saldırganların son dönemde bazı internet servis sağlayıcılarının e-faturalarını, içine “fidye yazılımlar (kullanıcıyı genelde para veya veri için tehdit eden, kötü amaçlı bilgisayar yazılımlar)” ekleyip taklit ettiği bildirildi.

25.12.2014Teknoloji
Dropboxta saatli bomba tehlikesi

Dropbox'ta 'saatli bomba' tehlikesi

Trend Micro tehdit araştırmalarına devam ediyor. Son çalışmalarda Dropbox’ı kurban olarak seçen siber suçluların bulut tabanlı paylaşım servisleri üzerinde açtıkları normal profillerle veri akışını gizledikleri ve zararlı yazılımları yaydıkları belirlendi. Saatli bomba gibi çalışan saldırı yöntemi belirlenen bir saatte gerçekleşiyor.

30.06.2014Teknoloji
Fidyecilerin yeni hedefi akıllı telefonlar

Fidyecilerin yeni hedefi akıllı telefonlar

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Android işletim sistemini hedef alan ilk fidye yazılımı olan Simplocker‘ı tespit ettiğini duyurdu.

9.06.2014Teknoloji
Dünyayı sarsan virüs Türkiyeye de bulaştı

Dünyayı sarsan virüs Türkiye'ye de bulaştı

Ortaya çıkan yeni bir virüs dalgası önce bilgisayarlardaki dosyaları şifreliyor, ardından bu şifreyi çözmek için kullanıcıdan fidye istiyor. Kısa sürede yayılan virüs Türkiye'ye de sıçradı.

25.12.2013Teknoloji
Mobil siber saldırılar hızla artacak

Mobil siber saldırılar hızla artacak

ESET, 2014 yılı ile ilgili global djiital güvenlik öngörülerini paylaştı. Buna göre internette yoğunlaşan tehditler ve gizlilik tartışmaları nedeniyle kullanıcılarda giderek artan endişe, 2014 yılına damgasını vuracak.

20.12.2013Teknoloji
Bilgisayarı ele geçirip fidye isteyen virüs

Bilgisayarı ele geçirip fidye isteyen virüs

Ortaya çıkan yeni bir virüs dalgası önce bilgisayarlardaki dosyaları şifreliyor, ardından bu şifreyi çözmek için kullanıcıdan fidye istiyor!

3.12.2013Teknoloji

Yazar Sonuçları

Bir fidye yazılımı meselesi

Fidye ataklar yani Cryptolocker ataklar her geçen gün kendinden daha fazla söz ettirir oldu. Son zamanlarda birçok şirketin bu ataklara maruz kaldığını, bundan dolayı da ciddi rakamlar ödemek zorunda kaldığını duymayanımız yoktur sanırım. Fidye yazılımları (Ransomware) sadece şirketleri değil bireysel kullanıcıları da hedef alıyor ve ağına düşürüyor.

22.04.2021

Fatura görünümlü fidyeci virüs

Teknolojik dolancılar etrafımızı sardı. Kumpas üstüne kumpas.

4.12.2014