EKSTRA
MENÜ

Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Crohn Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 209 Crohn Hastalığı haberi bulunmuştur.

Crohn Hastalığı Haberleri

Kolon Kanserinde 8 Risk Faktörüne Dikkat

Kolon Kanserinde 8 Risk Faktörüne Dikkat!

Ülkemizde görülme sıklığı olarak kadınlarda ikinci, erkeklerde üçüncü sırada yer alan kolon kanserinin risk faktörleri arasında 50 yaşın üzerinde olmak ve yanlış beslenmek ilk sıralarda yer alıyor. Kolon kanserini erken evrede yakalamak için ise vücudun verdiği sinyalleri iyi takip etmek gerekiyor. Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Çipe, kolon kanseri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

31.08.2020İyi Yaşam
Crohn hastalığı nedir, belirtileri neler Crohn hastalığı ile ilgili bilgiler

Crohn hastalığı nedir, belirtileri neler? Crohn hastalığı ile ilgili bilgiler

Tüm organlar üzerinde etkisi olan Crohn hastalığı, çeşitli belirtilerle kendisini gösteriyor. Ani ataklar ve iyileşme dönemleriyle seyreden Crohn hastalığı, kimi hastalarda hafif kimi hastalarda ise çok ağır bir tabloyla ortaya çıkıyor. Peki, crohn hastalığı nedir, belirtileri neler? İşte crohn hastalığı ile ilgili bilgiler

1.07.2020Sağlık
EOS nedir EOS kan değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

EOS nedir? EOS kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

EOS, kan tahlilleri ile belirlenen ve kanda yer alan ve bir tür akyuvar çeşidi olan Eozinofilin değerinin ölçülmesine yardımcı olan testtir. Eozinofil, vücutta çok önemli görevleri bulunan akyuvar türüdür. Eğer yapılan EOS testi sonrasında bu değerler normal değerlerin çok üzerinde olursa bu durum bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu yazımızda sizler için EOS nedir, normal değeri ve EOS düşüklüğü ile yüksekliği hakkında detayları sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
Sindirim sistemi nedir Sindirim sistemi organları ve hastalıkları nelerdir

Sindirim sistemi nedir? Sindirim sistemi organları ve hastalıkları nelerdir?

Sindirim sistemi, vücuda alınan yiyecekleri parçalayıp, besin ve enerjiye dönüştüren tüm organların genel ismidir. Yiyeceklerden elde edilen besin ve enerji, vücudun sağlıklı olarak çalışmasına destek olur. Yiyeceklerin atık olan kısmı, sindirim sisteminin yönetimiyle dışarıya atılır. Sindirim sistemi nedir, nasıl çalışır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

15.03.2020Sağlık
Gastroenteroloji nedir Gastroenteroloji ne demek Gastroenteroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar

Gastroenteroloji nedir? Gastroenteroloji ne demek? Gastroenteroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar?

Gastroenteroloji halkın son yıllarda çok sıklıkla karşılaştığı ve tam olarak ne demek olduğu pek bilinmeyen tıp dallarından biridir. İnternet üzerinde de gastroenteroloji nedir, gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar gibi birçok arama yapıldığı görülüyor. Bir tıp bölümü olan gastroenteroloji ile ilgili tüm soruların cevapları ve gastroenteroloji ile ilgili tüm bilgiler detayları ile yazımızda yer alıyor.

9.03.2020Sağlık
Gebelikte makat çatlağı (anal fissür) tedavisinde nelere dikkat edilmeli

Gebelikte makat çatlağı (anal fissür) tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Kabızlık, ishal gibi nedenlerden dolayı oluşabilen makat çatlağı; özellikle gebelik döneminde kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak, hamilelerde makat çatlağında dikkat edilmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini sizler için tüm detaylarıyla açıkladı.

Uzmanlardan Uyarı: D Vitamini Takviyesinin Azı Karar, Çoğu Zarar

Uzmanlardan Uyarı: D Vitamini Takviyesinin Azı Karar, Çoğu Zarar

Yüksek dozda D vitamini alımının daha fazla fayda sağlamadığı aksine vücuda zararı olabileceği ifade ediliyor. Dr. Öğr. Üyesi Murat Doğan, “Çoğu insanda yüksek dozlar gereksizdir ve potansiyel olarak zararlıdır. Yeterli olup olmadığından endişe ediyorsanız, günde 1000 IU gibi küçük veya orta miktarda D vitamini almak mantıklıdır” dedi.

7.01.2020İyi Yaşam
Corbyn, Brexit sonrası Sağlık Sisteminin ABDye satılabileceğini gösteren belgeler paylaştı

Corbyn, Brexit sonrası Sağlık Sistemi'nin ABD'ye satılabileceğini gösteren belgeler paylaştı

Resmi belgeleri medyaya gösteren İngiltere'de muhalefet lideri Corbyn, Başbakan Johnson'ın yalan söylediğini ve ABD Başkanı Trump'la gizli görüşmeler yapıldığını açıkladı.

27.11.2019Dünya
Crohn hastalığı sinsi ilerliyor, ani kilo kaybına neden oluyor

Crohn hastalığı sinsi ilerliyor, ani kilo kaybına neden oluyor

Crohn hastalığı, ince bağırsak bölümünün son kısmında görülür. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu hastalık karın ağrısı ve ani kilo kaybı ile kendini belli eder. Peki, Crohn hastalığın neden ortaya çıkar, nasıl teşhis edilir? İşte merak edilenler…

26.11.2019Sağlık
Bu Kanser Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin

Bu Kanser Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

Son yıllarda akciğer, prostat ve meme kanserinden sonra en çok görülen ve en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden biri olan kolorektal kanserler hakkında merak edilenleri Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Zübeyr Üçüncü’den öğrendik…

16.09.2019İyi Yaşam
Ülseratif kolit nedir, belirtileri nelerdir

Ülseratif kolit nedir, belirtileri nelerdir?

Ülseratif kolit nedir ve bu hastalıktaki belirtiler nelerdir sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor.Kolit kalın bağırsak olarak bilinen kolonu etkileyen bir hastalıktır. İltihaplanma olarak adlandırılan kolit, kalın bağırsakta tahriş ve şişmeye neden olarak buradaki iç astarda ülser denen yaralara yol açar. Peki Ülseratif kolit belirtileri nelerdir? İşte konu hakkında detaylar

6.09.2019Gündem
Sertab Erenerin hastalığı kolit nedir

Sertab Erener'in hastalığı kolit nedir?

Sertab Erener, yıllar önce mücadele ettiği kolit hastalığıyla ilgili ilk kez konuştu. Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde sevenleriyle buluşan Sertab Erener, uzun yıllar kolit hastalığı ile mücadele ettiğini ve kalın bağırsağının alındığını, ince bağırsağıyla yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Erener'in açıklamaları ardından kolit hastalığı bir kez daha gündeme geldi. Peki, kolit hastalığı nedir?

3.09.2019Sağlık
Akdeniz Tipi Beslenme Kolon Kanserinden Koruyor

Akdeniz Tipi Beslenme Kolon Kanserinden Koruyor

Hem ülkemizde hem de dünyada sık görülen kanser türleri arasında yer alan kolon kanseri; belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen bir kanser türü. Yüksek miktarda sebze, meyve, balık, zeytinyağı, fındık ceviz gibi kuruyemişleri içeren Akdeniz diyetinin kanser ve damar tıkanıklığına bağlı ölümleri ciddi oranda azalttığı çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yanar kolon kanseri hakkında bilgiler verdi.

THY kimlerin pilot olmayacağını açıkladı

THY kimlerin pilot olmayacağını açıkladı

Türk Hava Yolları'nın ikinci pilot alım ilanına büyük ilgi oluştu. Kurum buna istinaden hangi adayların pilot olamayacağını da duyurdu.

11.06.2019Ekonomi
Besin Duyarlılığı Testleri Sağlıklı mı

Besin Duyarlılığı Testleri Sağlıklı mı?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nazlı Şişik Yaltırık, besin duyarlılığı için bir takım testler yapıldığını fakat bu testlerin işe yaradığını ispat edecek yeterli bilimsel delil olmadığını söyledi, “Dünyada alerji ve immünoloji ile ilgili önde gelen bilim kuruluşları da yayınladığı kılavuzlarda gıda intoleransının belirlenmesinde bu testleri tavsiye etmiyor” dedi.

Uzmanlar besin duyarlılığı testlerini önermiyor

Uzmanlar besin duyarlılığı testlerini önermiyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nazlı Şişik Yaltırık, besin duyarlılığı için birtakım testler yapıldığını fakat bu testlerin işe yaradığını ispat edecek yeterli bilimsel delil olmadığını söyledi. Yaltırık, “Dünyada alerji ve immünoloji ile ilgili önde gelen bilim kuruluşları da yayınladığı kılavuzlarda gıda intoleransının belirlenmesinde bu testleri tavsiye etmiyor” dedi.

10.05.2019Sağlık
Böbrek taşı: Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Böbrek taşı: Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı neden olur? Böbrek taşı için hangi doktora gidilir? Konuyla ilgili merak edilenleri Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu anlattı.

17.04.2019Sağlık
Aşırı Yağlı Besinler, Kolon Kanserini Tetikliyor

Aşırı Yağlı Besinler, Kolon Kanserini Tetikliyor!

Kalın bağırsakta meydana gelen kötü huylu tümör ile oluşan kolon kanseri, genellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde görülüyor. Kalın bağırsağın belli bir yaştan sonra düzenli olarak taranması gerektiğini belirten uzmanlar, düşük lifli ve aşırı yağlı beslenme, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve obezitenin kolon kanserini tetiklediğine dikkat çekiyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Talha Atalay, kolon kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Evelik otu nedir Evelikin faydaları nelerdir

Evelik otu nedir? Evelik'in faydaları nelerdir?

Evelik, yaprakları yenilebilen, tohumlarından da çay yapılan ıspanağa benzeyen bir çeşit ottur. Evelik otundan yapılan yemekler lezzetli olduğu gibi oldukça da faydalıdır. Geçmişi eski Mısır dönemlerine kadar uzanan bu ot, çoğunlukla kuzu kulağı ile karıştırılabilmektedir. Peki, yabani olduğu için kolayca bulunabilen evelik nedir ve faydaları nelerdir?

26.02.2019Gündem
Kripto para borsasındaki 140 milyon dolara ulaşılamıyor

Kripto para borsasındaki 140 milyon dolara ulaşılamıyor

Kanada'nın en büyük kripto para borsası, kurucusunun aniden ölümünün ardından bir dizüstü bilgisayarda saklı yaklaşık 140 milyon dolar değerindeki dijital paraya ulaşılamadığını açıkladı.

5.02.2019Teknoloji
Crohn hastalığı nedir

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı inflamatuvar, fibrotik ve fistülizan olarak üç ana alt gruba ayrılmaktadır. Crohn hastalığında özafagus (yemek borusu), mide ya da duodenal tutulum daha nadir görülmektedir. Peki, Crohn hastalığı tam olarak nedir?

17.12.2018Sağlık
Tüm Organları Etkileyen Crohn Hastalığı Nedir

Tüm Organları Etkileyen Crohn Hastalığı Nedir?

Karın ağrısı ve kilo kaybı, Crohn hastalığının en tipik belirtisini oluşturuyor… Aslında bağırsak hastalığı olsa da, eklemlerden cilde, gözlerden damara kadar pek çok bölgede sorunlar oluşturabiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Hamzaoğlu Crohn hastalığını, belirtilerini ve tedavisini anlattı.

Utandıran Sorunun 5 Önemli Nedeni

Utandıran Sorunun 5 Önemli Nedeni!

Sürekli iç çamaşırı değiştirme zorunluluğu, ped ya da bez kullanma ihtiyacı ve koku yayma gibi sorunlara yol açtığı için yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiliyor. Erişkin yaşta her 100 kişiden 20’sini tehdit eden bu tablonun adı; dışkı kaçırma! Genellikle de kadınlarda ortaya çıkıyor, bunun nedeni ise en başta doğum travmaları olmak üzere, kadınların pelvik kaslarının daha zayıf olması ve menopozla birlikte kasları güçlü tutan östrojen hormonunun azalması.

Makat yırtığı botoks ile tedavi edilebiliyor

Makat yırtığı botoks ile tedavi edilebiliyor

Birçok kişinin başına geldiği halde çoğu zaman önemsenmeyen, yarattığı dayanılmaz ağrılar sebebiyle doktora başvurulan hastalıkların başında anal fissür geliyor. Üstelik genç, yaşlı tanımayan bu hastalık cinsiyet ayrımı da yapmıyor. Çoğu zaman hemoroid ile karıştırılan bu hastalık, sebep olduğu şikayetlerle yaşam kalitesini düşürebiliyor. Toplumda utandıran hastalık olarak nitelendirilen anal fissür problemini Genel Cerrahi Op. Dr. Abdulkerim Özakay anlatıyor.

23.08.2018Sağlık
İnce bağırsak kanseri nedir

İnce bağırsak kanseri nedir?

İnce bağırsak, insan sindirim sisteminin uzunluğunun %75'ini ve yüzey alanı olarak da %90'ını teşkil ettiği halde tüm sindirim sisteminde oluşan tümörlerin sadece %1'i ince bağırsak kaynaklıdır. İnce bağırsak kanserinin görülme yaşı ortalama olarak 55-60 arasındadır. Crohn hastalığı veya bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilerde ince bağırsak kanseri daha sık görülmektedir. Peki, ince bağırsak kanseri tam olarak nedir?

9.08.2018Gündem
Crohn hastalığı nedir

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı nedir sorusu birçok vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Crohn hastalığı, vücudun belirli kesimlerinde oluşan iltihaplarla birlikte ağrı vermesiyle biliniyor. Peki, Crohn hastalığı nedir?

30.07.2018Sağlık
İlaç bulamayınca, günde 20 kez tuvalete gidiyorlar

İlaç bulamayınca, günde 20 kez tuvalete gidiyorlar

İnflamatuvar bağırsak hastalığına (İBH) sahip kişiler, piyasada ilaç bulamamaktan yakınıyor. Karın ağrısı ve kanlı ishal şikayetleri bulunan ve günde 20 kez tuvalete çıkmak zorunda olan hastalar, ilaç kullanmadıklarında iş ve sosyal hayatlarının büyük oranda kesintiye uğradığını belirterek sorunlarının çözülmesini istiyor.

11.06.2018Gündem
Yüksek vücut sıcaklığı tümör ve enfeksiyonla mücadeleyi artırıyor

Yüksek vücut sıcaklığı tümör ve enfeksiyonla mücadeleyi artırıyor

Yüksek vücut sıcaklığının, tümör, yara ve enfeksiyonla mücadele eden savunma sistemini hızlandırdığı belirtildi.

22.05.2018Teknoloji
Zerdeçal bitkisinin faydası nelerdir Hangi rahatsızlıklara iyi gelir

Zerdeçal bitkisinin faydası nelerdir? Hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Zerdeçal, birçok köriye sert ve misk kokulu lezzetini veren parlak altın-turuncu renkli baharatın kaynağıdır. Bu baharat, büyük ve görkemli yapraklara sahip çok yıllık bir bitki olan ve zencefille aynı aileden gelen zerdeçalın yumrulu kök ve köksaplarından elde edilir. Peki Zerdeçal başka nelere iyi gelir ve faydaları nelerdir?

26.02.2018Gündem
Kaygan Karaağaç bitkisi nedir, faydası nelerdir

Kaygan Karaağaç bitkisi nedir, faydası nelerdir?

Bu bitki, adı gibi hem tat hem de yapı açısından kaygandır. Kaynağı, anavatanı Kuzey Amerika olan orta büyüklükteki Ulmusrubra bitkisinin güzel kokulu iç kabuğudur. Peki Kaygan Karaağaç bitkisi nedir hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

24.02.2018Gündem
Mayıs Papatyasının faydaları ve zararları nelerdir Sindirim sistemine iyi geliyor

Mayıs Papatyasının faydaları ve zararları nelerdir? Sindirim sistemine iyi geliyor

Mayıs Papatyasının faydaları ve zararları bu değerli bitkiyi kullanmak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Pek çok yararı bulunan Mayıs Papatyası'nın alerjisi bulunan insanlara karşı ise zararlı yanları yer alıyor. Peki, Mayıs Papatyasının faydaları ve zararları nelerdir? İşte bilgiler.

23.02.2018Gündem
Bağırsak Florasının Dostu: Ceviz

Bağırsak Florasının Dostu: Ceviz!

Dr. KlausParhofer tarafından yürütülen ceviz ve mikrobiyomla ilgili çok beklenen çalışmanın sonuçları açıklandı. Çalışma, düzenli ceviz tüketiminin daha iyi bir sağlık durumuyla oldukça ilişkili olduğunu gösteriyor. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular, ceviz tüketiminin mikrobiyota (bağırsak florası) kompozisyonunu ve çeşitliliğini de olumlu etkilediğini ortaya koyuyor...

Meltem’i ‘Crohn’ öldürdü

Meltem’i ‘Crohn’ öldürdü

Halk arasında pek bilinmeyen Crohn hastalığı, Meltem Özgüç Eyolcu’nun hayatını kaybetmesine neden oldu. Sadece 2 ay önce karın ağrısıyla gittiği hastanede tedaviye başladı ama kurtarılamadı

8.01.2018Gündem
Ömer Aşık galibiyetle döndü

Ömer Aşık galibiyetle döndü

 Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) Cleveland Cavaliers, all-star oyuncusu LeBron James'in "triple-double" yaptığı maçta ağırladığı Charlotte Hornets'ı 100-99 mağlup ederek galibiyet serisini 7 maça çıkardı.

25.11.2017Basketbol
Ömer Aşıktan güzel haber Geri dönüyor...

Ömer Aşık'tan güzel haber! Geri dönüyor...

NBA'de New Orleans'ta forma giyen temsilcimiz Ömer Aşık, çarşamba gecesi oynanacak olan San Antonio Spurs maçında kadroda olacak. Yıldız pivot Crohn hastalığından dolayı 2017 şubat ayından bu yana maç oynamıyor.

24.11.2017Basketbol
Ömer Aşıkın hastalığının teşhisi kondu... Crohn Hastalığı nedir

Ömer Aşık'ın hastalığının teşhisi kondu... Crohn Hastalığı nedir?

Türkiye’yi, NBA takımlarından New Orleans Pelicans formasıyla temsil eden milli pivot Ömer Aşık’ın yaşadığı hastalığın teşhisi konuldu. Milli basketbolcunun yakalandığı 'Crohn' hastalığının kesin bir tedavisi olmadığı kaydedildi.

26.09.2017Basketbol
Ömer Aşıkın oynayamama sebebi belli oldu

Ömer Aşık'ın oynayamama sebebi belli oldu

 Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından New Orleans Pelicans'ın genel menajeri Dell Demps, şubat ayından bu yana sahalardan uzak kalan Ömer Aşık'a, Crohn hastalığı teşhisi konduğunu ve dönüş tarihinin belirsiz olduğunu söyledi.

26.09.2017Basketbol

Yazar Sonuçları

Kadınlarda cinsel ilişkide ağrı (disparoni)

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması nispeten sık yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşamın başlangıcının ilk aylarında kadınların çoğu az veya çok bu ağrıyı duyar. Kadının yeterince hazır olmadığı bir zamanda ilişkide bulunulması ağrının oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşmasını sağlayabilir.

14.10.2020

Glutensiz beslenme faydalı mı, zararlı mı? Herhangi bir besin eksikliği oluşur mu?

Buğday, arpa, çavdar içinde bol miktarda bulunan gluten doğal içerik buğdayın endosperm bölgesinde nişastaya bağlı doğal olarak oluşan bir proteindir. Doğal haliyle bulunan içeriği özellikle dayanıklı tohum üretimi sırasında daha dayanıklı tohum üretimi için yapılan değişikliklerde yüksek miktarda sentezlenmeye başlayan gluten, içerik olarak yoğun miktarda bulunmaktadır.

4.07.2020

Adı Sadece 'Bağırsak'tı Oysaki

Sıcak bir ekmeğin, fırından yeni çıkan bir poğaçanın ya da altı henüz yeni kapatılmış bir bamya yemeğinin kokusuyla başlamıştı bile sindirim. Ağıza girmeden hemen önce hem de. Bir yolculuk yaşayıp anüste son bulacaktı oysa ki.

12.05.2020

FODMAP diyeti nedir, nasıl yapılır?

Yediğiniz besinlerin vücudunuz üzerinde önemli derecede etkileri olabilir. Sindirim sorunları da beslenmemize bağlı olarak en sık görülen sorunlardandır.

10.03.2020

Tereyağı faydalı mı yoksa zararlı mı?

Tereyağı; genellikle inek sütünün yağından elde edilen kendine has koku, tat ve aromaya sahip, rengi açık sarıdan koyu sarıya doğru değişebilen bir süt ürünüdür. Lezzeti dolayısıyla mutfağımızda sıkça tercih ettiğimiz tereyağı, doymuş yağ asidi oranı bakımından zengin olması ve kolesterol içermesi sebebiyle bazen gözümüze korkutucu bir yağ olarak görülebiliyor. Peki, tereyağı ne kadar ve nasıl tüketmeli?

5.03.2020

Nadir Görülen Bir Kanser Türü: İnce Barsak Kanseri

İnce barsak kanseri nadir görülen kanser türlerinden olup, bazen erken evrede bulgu verir iken, bazen ancak ileri evrede hasta tarafından hissedilebilmektedir.

9.11.2019
Kendi küçük derdi büyük bir hastalık: Anal fistül

Kendi küçük derdi büyük bir hastalık: Anal fistül

Bağırsak sistemimizin son bölümü olan anal kanal ile makat çevresindeki deri arasında olan bir kanal şeklindeki bağlantıya “anal fistül” denir. Genellikle aynı bölgede geçirilmiş “anal apse” hikayesi bulunan hastaların makat çevresinde sivilce benzeri bir yara ve buradan olan kötü kokulu akıntı şikayeti mevcuttur. Bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen anal fistül nedir? Hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri nasıl yapılmalıdır? Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İlker Sücüllü konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

17.10.2019

Mutfakta sıkça kullandığımız bitki ve baharatların faydaları

Mutfağımızda yemeklerimize lezzet ve aroma vermek amacıyla kullandığımız bitkilerin ve baharatların birçok faydası bulunuyor. Yapılan çalışmalarda baharatların kanser riskini azaltabileceği, kan yağlarını düzenlediği, kan şekerini düşürücü etki gösterdiği, sindirimi kolaylaştırdığı, antienflamatuar etki gösterebileceği ve kuvvetli antioksidan etkileri olduğu görülmüştür.

9.10.2019

Sık görülen beş kanserin erken İşaretlerİ

Kanserde erken tanı çok önemli. Teşhis erken konulduğunda, tecrübeli tıbbi bir ekip ve güçlü bir teknolojik altyapıyla mükemmele yakın sonuçlar alınabiliyor. Bugün eski bir yazımızı yeniden yayınlayıp sık görülen 5 mühim kanser türünde erken işaretleri bir defa daha hatırlatalım diye düşündük. Lütfen dikkatle okuyun ve belirtileri bir kenara not edin...

21.08.2019

Vulva Ağrısı, Yanması ve Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

Kadın dış genital organına vulva adı verilir. Vulvada dış kısımda dış dudaklar (labia majora) ve iç kısımda iç dudaklar (labia minora) yer alır.

15.02.2019

Sık sakız çiğnemek karnı şişirir mi?

Yapılan bazı araştırmalar, sık sakız çiğnemenin fazla hava yutmaya sebep olduğu için karnı ciddi anlamda şişirdiğini ortaya koyuyor. Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

31.10.2018