EKSTRA
MENÜ

Coğrafi İşaret Tescili

Coğrafi İşaret Tescili ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Coğrafi İşaret Tescili haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 401 Coğrafi İşaret Tescili haberi bulunmuştur.

Coğrafi İşaret Tescili Haberleri

Günler süren bir emekle hazırlanıyor Sırrı güneş ışığı

Günler süren bir emekle hazırlanıyor! Sırrı güneş ışığı

Elazığ'da bağ bozumunun yapılmasıyla birlikte köylerde coğrafi işaret tescili alan "orcik" için mesai başladı.

Antep urmu dut şurubuna coğrafi işaret tescili geldi

Antep urmu dut şurubuna coğrafi işaret tescili geldi

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), UNESCO Gastronomi kenti Gaziantep’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan ve özellikle yaz aylarında yaygın olarak tüketilen ‘Antep urmu dut şurubunu’ coğrafi işaretle tescilledi.

Bursaya özgü 6 damak tadı coğrafi işaretle tescillenecek

Bursa'ya özgü 6 damak tadı coğrafi işaretle tescillenecek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), kente özgü kestane şekeri, cevizli lokum, cantık, tahinli pide, döner kebabı ve süt helvası için coğrafi işaret tescili başvurusunda bulundu. Fotoğrafta, kentle özdeşleşmiş "Bursa döner kebabı" görülüyor.

Sarımsak tartışmasında tescil manevrası

Sarımsak tartışmasında "tescil" manevrası

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesi ile Gaziantep'in Araban ilçesi arasındaki sarımsak tartışmasında Araban'dan Taşköprülüleri kızdıracak bir manevra daha geldi. Tescili bulunmaması nedeniyle Taşköprülülerin eleştiri oklarına hedef olan Arabanlılar, sarımsağın patentini almayı başardı.

Hatayın Reyhanlı humusu ve beyaz soğanı için coğrafi işaret başvurusu

Hatay'ın Reyhanlı humusu ve beyaz soğanı için coğrafi işaret başvurusu

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) gastronomi alanında 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen Hatay'da, Reyhanlı humusu ile beyaz soğan için coğrafi işaret tescili başvurusunda bulunuldu.

Alanyanın mekanlarına gülüklü çorba denetimi

Alanya'nın mekanlarına 'gülüklü çorba' denetimi

Alanya’nın tescilli lezzeti ’gülüklü çorba’yı geleneksel tarife sadık kalarak hazırlayan işletmeler, sundukları ürünün tescilli olduğunu bilerek sunmaya başlıyor. Bu kapsamda oluşturulan denetim heyeti ise doğru lezzeti sunması adına ilçedeki işletmeleri denetledi.

Antakyanın coğrafi işaretli lezzetlerinin sayısı tuzlu yoğurt ile beş oldu

Antakya'nın coğrafi işaretli lezzetlerinin sayısı tuzlu yoğurt ile beş oldu

Hatay'a özgü ’Antakya tuzlu yoğurt’, Coğrafi İşaret Belgesi aldı.

İlk adım atıldı Pideli köfteye de coğrafi işaret geliyor

İlk adım atıldı! Pideli köfteye de coğrafi işaret geliyor

Bursa Ticaret Borsasınca, Bursa havlusu ve pideli köfte için Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) coğrafi işaret tescili başvurusunda bulunuldu.

Şanlıurfanın tescilli lezzetleri Taste of Urfa markası altında toplanıyor

Şanlıurfa'nın tescilli lezzetleri 'Taste of Urfa' markası altında toplanıyor

Türkiye'nin önemli lezzet merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'da coğrafi işaret tescili olan fıstık ve isot (pul biber), yeni markasıyla tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Coğrafi işaret tescilinde Şanlıurfa ve Gaziantep liderliği kimseye kaptırmıyor

Coğrafi işaret tescilinde Şanlıurfa ve Gaziantep liderliği kimseye kaptırmıyor

Türkiye'nin coğrafi işaretli ürün sayısı, Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan başvurular ve tescillerle giderek artıyor. Ülkede coğrafi işaretli ürün sayısı 519'a ulaşırken, çiğ köftesinden şıllık tatlısına, eşkilisinden saç kavurmasına kadar 30 ürünü için onay alan Şanlıurfa, iller sıralamasında ilk sıradaki yerini koruyor.

Lezzetiyle ünlü Kandıra hindisi markalaşma yolunda

Lezzetiyle ünlü Kandıra hindisi markalaşma yolunda

Meralarda mısır, fındık, buğday, ayçiçeği, kekik gibi doğal ürünlerle yetiştirilen ve lezzetiyle ilgi gören Kandıra hindisine, coğrafi işaret tescil belgesi alınması için başvuru yapıldı

Gastronomi başkentlerimizden Hatayın lezzetleri tescil kuyruğunda

Gastronomi başkentlerimizden Hatay'ın lezzetleri tescil kuyruğunda

UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen Hatay'da, künefe, sürk, küflü sürk ve kağıt kebabının ardından Samandağ ney kamışı, künefelik peynir, Antakya tuzlu yoğurdu, Antakya carra peyniri de coğrafi işaret tescili için bekliyor.

Tekirdağın peynir helvası coğrafi işaret alınarak tescillendi

Tekirdağ'ın peynir helvası coğrafi işaret alınarak tescillendi

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odasından (TSO) yapılan açıklamaya göre, Tekirdağ peynir helvası coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayımlanmasının ardından tescile hak kazandı.

Kahramanmaraşın tescilli biberi yapılan mezatla pazara indi

Kahramanmaraş'ın tescilli biberi yapılan mezatla pazara indi

Türkiye’nin biber üretiminin yüzde 62’sinin gerçekleştiği Kahramanmaraş’ta, tescilli Maraş biberi pazara indi.

Türkiye’de peynirin peşinde yol yapmak her gidilen yerde hazine bulmak demek

Türkiye’de peynirin peşinde yol yapmak her gidilen yerde hazine bulmak demek

Venezuela’dan 1.500 ton peynir ithal edilince gözler yerli peynirlere çevrildi. Ülkemizde 200’den fazla çeşit var ama bunlardan sadece Ezine peyniri, Kars kaşarı, Diyarbakır örgü peyniri ve Van otlu peyniri gibi 14’ü coğrafi tescil almış durumda. Konuyu ‘Peynir Aşkına’ ve ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ kitaplarının yazarları Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber ile konuştuk.

30.08.2020Hürriyet Pazar
Zonguldakın iki vazgeçilmez lezzetine coğrafi işaret tescili geldi

Zonguldak'ın iki vazgeçilmez lezzetine coğrafi işaret tescili geldi

Zonguldak'ın Devrek ilçesinin simge lezzetlerinden olan beyaz baklava ve cevizli kömeç, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. İki lezzet, girişimlerin ardından coğrafi işaret tescil belgesi de aldı.

Ocak-temmuz dönemi yerli patent başvurularında geçen yıla göre yüzde 14 artış

Ocak-temmuz dönemi yerli patent başvurularında geçen yıla göre yüzde 14 artış

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan, 2020'nin 7 aylık döneminde yerli patent başvurularının geçen seneye göre yüzde 14 arttığını bildirdi.

21.08.2020Ekonomi
Kandıra dartısı da coğrafi işaret yolunda

Kandıra dartısı da coğrafi işaret yolunda

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olan dartıya "coğrafi işaret tescil belgesi" alınması için başvuruda bulunuldu.

Tescilli Balıkesir kuzu etine, güvenli gıda takip sistemi geliyor

Tescilli Balıkesir kuzu etine, güvenli gıda takip sistemi geliyor

Balıkesir Ticaret Borsası’nın başvurusuyla 2018 yılında coğrafi işaret tescili yapılan Balıkesir kuzu eti için Kuzum Benim markasıyla Türkiye'de ilk kez kuzu etinde güvenli gıda takip sistemi kuruldu.

Erzurum coğrafi işaretli ürünlerine su böreğini de ekledi

Erzurum coğrafi işaretli ürünlerine su böreğini de ekledi

Erzurum Ticaret Borsası, geçmiş yıllarda Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE)’ye yapmış olduğu civil peynir, göğermiş peynir ve kadayıf dolması coğrafi işaret belgelerine, Erzurum su böreğini de ekleyerek ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü daha koruma altına almış oldu.

Antep pekmezini de tescilledi Toplam sayı 27ye ulaştı

Antep pekmezini de tescilledi! Toplam sayı 27'ye ulaştı

Gastronomi kenti Gaziantep’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan Antep pekmezi coğrafi işaretle tescillendi. Antep dökülgen üzümünden yapılan ve özellikle kış aylarında tüketilen Antep pekmezi, sağlık kaynağı olarak biliniyor.

Oda ve borsaların tescil ettirdiği coğrafi işaretli ürün sayısı 206ya ulaştı

Oda ve borsaların tescil ettirdiği coğrafi işaretli ürün sayısı 206'ya ulaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) bağlı oda ve borsalar tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürün sayısı 206'ya, tescil başvurusu yapılan ürün sayısı ise 197'ye ulaştı.

1.08.2020Ekonomi
Şanlıurfanın sac kavurması tescillendi

Şanlıurfa'nın sac kavurması tescillendi

Kentte, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescil edilen ürün sayısı 30'a yükseldi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek, "Kentteki 300'den fazla tespitli yöresel ürüne de tescil almayı hedefliyoruz. Amacımız Şanlıurfa kültürel ögelerini korumaktır"

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin ikinci yılında önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, ''Kimsenin hakkına göz dikmeyen ama kendi hakkını da söke söke alan bir ülke olarak hareket etmeye devam edeceğiz'' dedi. Libya'daki gelişmelerle ilgili de konuşan Erdoğan, ''Son zamanlardaki bazı gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kimse heveslenmesin ona da prim vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı. ''Biz ne sismik araştırma gemilerimizle, ne sondaj gemilerimizle birilerinin iznine tabi değiliz'' diyen Erdoğan, ''Biz uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa Doğu Akdeniz’de haklarımız neyse bu çerçeve içinde bu adımlarımızı attık. Bundan soran da bu adımlarımızı atmaya devam edeceğiz'' diye konuştu. Erdoğan konuşmasında ayrıca ''2019 yılında elektriğimizin yüzde 62'sini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan ürettik. Yani enerjide de artık Türkiye muhtaç olmaktan çıkmıştır ve çıkıyor'' sözlerine de yer verdi.

21.07.2020Gündem
Kalkım çileği için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

Kalkım çileği için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde Kaz Dağları’nın eteklerindeki Kalkım beldesinde yetişen çilek için coğrafi işaret tescili başvurusunda bulunuldu. Kalkım Belediye Başkanı İbrahim Taşkın, coğrafi işaret tescilimizi aldıktan sonra piyasamız genişleyecek, çileğimizi bütün dünya tanıyacak dedi.

O ürünlerde sahteciliğe dikkat… Amblemi olmayanları almayın

O ürünlerde sahteciliğe dikkat… Amblemi olmayanları almayın

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, coğrafi işaretli ürünlerde sahtecilik olduğuna dikkat çekerek bu ürünlerin başında Ezine peyniri, Erzincan tulumu, Finike portakalı ve Ayvalık zeytinyağı geldiğini söyledi. Türkiye'de 489 tescilli ürün olduğunu belirten Prof. Dr. Tekelioğlu, bu sahtecilik nedeniyle üreticinin ekonomik olarak ciddi zarara uğradığını kaydetti.

10.07.2020 Yemek Kültürü
Kolilere doldurup Türkiyenin dört bir yanına gönderiyorlar

Kolilere doldurup Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyorlar

Her gün yüzlerce kilo yaş kayısı kolisi, Malatya'dan otobüslerle Türkiye’nin birçok noktasına gönderiliyor.

Savaş zamanı askerler için yapılırdı, bugün tescilli bir lezzet

Savaş zamanı askerler için yapılırdı, bugün tescilli bir lezzet

Milli mücadele döneminde savaş erlerine enerji vermesi için hazırlanan asırlık tatlı "sütlü zerde" Türk Patent ve Marka Kurumunca tescil edildi.

Kuru meyve ihracatı 866 milyon dolar kazandırdı

Kuru meyve ihracatı 866 milyon dolar kazandırdı

Türkiye'nin geleneksel ihraç kalemlerinden kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısıdan bu sezon 866 milyon 127 bin dolar döviz girdisi sağlandı.

19.06.2020Ekonomi
Kars kavılca bulguruna coğrafi işaret başvurusuna hazırlanıyor

Kars kavılca bulguruna coğrafi işaret başvurusuna hazırlanıyor

Serhat Kalkınma Ajansı ile Kars Ziraat Odası Başkanlığı, kavılca bulguruna coğrafi işaret alınması amacıyla kabul edilen projenin sözleşmesini imzaladı.

Çaycuma manda yoğurdu Zonguldakın ilk tescilli lezzeti oldu

Çaycuma manda yoğurdu Zonguldak'ın ilk tescilli lezzeti oldu

Zonguldak bölgesinin değerlerinden Çaycuma Manda Yoğurdu, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 08.05.2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından menşe adıyla tescil edildi.

Bursanın meşhur Hasanağa enginarına coğrafi işaret tescili geldi

Bursa'nın meşhur Hasanağa enginarına coğrafi işaret tescili geldi

Bursa’da Nilüfer ilçesinin Hasanağa Mahallesi’nde üretilen ve ünü Türkiye’ye yayılan Hasanağa enginarı, coğrafi işaret tescili almaya hak kazandı.

Bal ihracatında gelir artıyor

Bal ihracatında gelir artıyor

oğu Karadeniz'den yılın ilk çeyreğinde 286 bin 832 dolarlık bal ihracatı yapıldı. DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdoğan "Dünya genelinde tüketici kitlesinin doğal ve sağlıklı ürün tüketimine yönelmesi nedeniyle önümüzdeki dönemde bal tüketiminin daha da artacağına inanıyoruz" dedi.

14.04.2020Ekonomi
Bal ihracatından 6,9 milyon dolar gelir

Bal ihracatından 6,9 milyon dolar gelir

Türkiye'den yılın ilk çeyreğinde 38 ülkeye yapılan bal ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9 artarak, 6 milyon 921 bin 120 dolara ulaştı.

9.04.2020Ekonomi
Türkiyenin kuru meyve ihracatı 700 milyon doları aştı

Türkiye'nin kuru meyve ihracatı 700 milyon doları aştı

Türkiye'nin geleneksel ihraç kalemlerinden kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısıdan bu sezon 704 milyon dolar döviz girdisi sağlandı.

31.03.2020Ekonomi
Gastronomi şehrinin tescilli lezzeti

Gastronomi şehrinin tescilli lezzeti

Coğrafi işaret tescilli keşkek, yapılışı zahmetli olsa da lezzetiyle damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor.

25.03.2020Seyahat
1800 yıllık elmalı mozaik Amasya’nın sembollerinden biri olacak

1800 yıllık elmalı mozaik Amasya’nın sembollerinden biri olacak

Misket elmasıyla ünlü Amasya'da 7 yıl önce arkeolojik kazılar sırasında bulunan 1800 yıllık elmalı mozaiğin şehrin sembollerinden biri olması bekleniyor.

6.02.2020Seyahat
O da özel lezzetler arasına katıldı... Geçmişi Osmanlı mutfağına dayanıyor

O da özel lezzetler arasına katıldı... Geçmişi Osmanlı mutfağına dayanıyor

Afyonkarahisarlı restoran ve tatlıcı esnafı, kentin yöresel şerbetli tatlısı "ekmek kadayıfı"na Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) tarafından verilen coğrafi işaret tescili belgesini sevinçle karşıladı.

ATOdan Andezit taşı için coğrafi işaret girişimi

ATO'dan "Andezit taşı" için coğrafi işaret girişimi

Ankara Ticaret Odası Başkanı Baran "Kente özgü Andezit taşına coğrafi işaret tescili almak için çalışmalara başladık. Ülkemiz ürünlerinin dünya pazarlarında yer almasını istiyoruz" dedi.

24.12.2019Ekonomi
Kuru kayısı ihracatı 11 ayda 231 milyon dolar gelir getirdi

Kuru kayısı ihracatı 11 ayda 231 milyon dolar gelir getirdi

Malatya'dan bu yılın ocak-kasım döneminde 231 milyon dolar karşılığı 89 bin ton kuru kayısı ihraç edildi.

20.12.2019Ekonomi
İstanbulun Şile bezinden sonra ikinci coğrafi işaret başvurusu lüfer için yapıldı

İstanbul'un Şile bezinden sonra ikinci coğrafi işaret başvurusu lüfer için yapıldı

İstanbul'da Şile bezinden sonra başvurusu yapılan 2’nci coğrafi işaret ürünü lüfer oldu. Boğaz lüferi için hazırlanan ‘Coğrafi İşaret’ başvuru dosyası bakanlığa gönderildi. Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite simgesi olarak biliniyor. TÜRKPATENT, TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın destek ve katılımıyla 2'nci İstanbul Coğrafi İşaret Zirvesi düzenlendi. Güneşli’deki Gastronometro’da düzenlenen zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, TOBB ve İTO yetkilileri katıldı.

Adana Kebabına uluslararası tescil alınıyor

"Adana Kebabı"na uluslararası tescil alınıyor

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, 15 yıl önce gerçek lezzet ve özellikleriyle gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla tescil ettirdikleri Adana Kebabı'na, uluslararası olarak da coğrafi işaret almak için tescil başvuru yaptıklarını söyledi.

Türk tarım ürünleri için markalaşma atağı

Türk tarım ürünleri için markalaşma atağı

Türk tarım ve gıda ürünlerinin markalaşması ve coğrafi işaretli ürünlerin Avrupa Birliği'nden de tescil alması için harekete geçildi.

20.11.2019Ekonomi
Malatya’dan 9 ayda 204 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı

Malatya’dan 9 ayda 204 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı

DÜNYA kuru kayısı ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan, geçen yıl 84 bin ton kuru kayısı ihracatı yapılan Malatya’da, bu yılın ilk 9 ayında 80 bin ton kuru kayısı ihraç edildi, 204 milyon dolar gelir sağlandı. Yıl sonuna kadar toplam ihracatın 110 bin ton olması hedefleniyor.

14.11.2019Ekonomi
O ilimizin yöresel lezzetleri de tescilleniyor

O ilimizin yöresel lezzetleri de tescilleniyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), coğrafi işaretli ürün tescili konusunda çalışmalarına devam ediyor. Bursada üretilen ve kentle özdeşleşmiş ürünlere coğrafi işaret tescili almak için girişimlerini sürdüren BTSO, şehrin coğrafi işaret tescilli ürünleri arasına Bursanın geleneksel lezzetleri tahinli pide, cevizli lokum, pideli köfte, süt helvası ve cantığı da eklemeye hazırlanıyor.

Yazar Sonuçları

Tenhalarda buluşuruz

Koronavirüs (COVID-19) salgını tüm dünyada ve ülkemizde gastronomi sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor.

11.05.2020