EKSTRA
MENÜ

Çocukluk

Çocukluk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocukluk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 18.381 Çocukluk haberi bulunmuştur.

Çocukluk Haberleri

Şener Şen: Adanadaki o evi almam

Şener Şen: Adana'daki o evi almam!

Usta oyuncu Şener Şen, asistanıyla Etiler’deydi. Şen, Adana’da doğduğu evin bakımsızlık yüzünden yıkılma tehlikesi altında olduğu iddialarına yanıt verdi.

22.03.2021Magazin
Âşık olmadan da sevebilirsin Olmaz mı ya, olur bence...

Âşık olmadan da sevebilirsin! Olmaz mı ya, olur bence...

Sadece sosyal medyada değil, cemiyet hayatında da fenomen. İsmi sürekli memleketin en gözde bekâr erkekleriyle anılıyor. Daha yakından tanımak isteyenler için ikilemli soruların bu haftaki konuğu Dila Tarkan...

22.03.2021Magazin
İngiltere Kraliyet Ailesinin garip ve ayrıcalıklı dünyası

İngiltere Kraliyet Ailesi'nin garip ve ayrıcalıklı dünyası

Yeni çıkan iki roman İngiltere Kraliyet Ailesi'nin tuhaf, ayrıcalıklı dünyası üzerindeki perdeyi biraz araladı. BBC'den Hephzibah Anderson, bu iki romanın yazarlarıyla konuştu.

21.03.2021Dünya
Gündüzleri adım atacak yer yok, geceleri bambaşka Burada 15 kişi ikamet ediyor

Gündüzleri adım atacak yer yok, geceleri bambaşka! Burada 15 kişi ikamet ediyor

İstanbul'un ticaret merkezlerinden Tahtakale, gündüzleri adım atacak yer olmayan bir mahalleyken geceleri ıssızlığa gömülüyor. Çünkü mahallede toplam 15 kişi ikamet ediyor.

21.03.2021Ekonomi
Çocukken de isyankârdım

Çocukken de isyankârdım

Adalet Partili hâkim bir babanın isyankâr, sosyalist oğlu… Küçük yaşlarından itibaren, Anadolu Kulübü’nde tatil yapmaktansa Sümerbank’ın Pendik’teki tesislerinde işçilerin ranzalı kabinlerini paylaşmayı sevdiğini söylüyor. Beş kuşak cezaevi tecrübesine sahip. Seveni kadar sevmeyeni de çok… Ancak Türkiye siyasi hayatının herkesin tanıdığı, en kült karakterlerinden biri olduğu kesin! Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile buluşup çocukluk yıllarına gittik. Onu bugünlere getiren, hayatında iz bırakmış hatıraları irdeledik…

21.03.2021Gündem
Genç hayranları sevinçten havalara uçtu: Ünlü yıldızla selfie coşkusu

Genç hayranları sevinçten havalara uçtu: Ünlü yıldızla selfie coşkusu

Güzel oyuncu, alışveriş çıkışı kendisini kapıda bekleyen iki genç hayranını kırmadı. Onlarla birlikte selfie çektiren yıldız, kısa bir süre de sohbet etti. İki genç hayranı da güzel oyuncuyu otomobiline kadar takip etti.

20.03.2021Magazin
Ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi...

Ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi...

Şiirden anlama, keyif alma becerisini çocukluk çağında geliştirmekte fayda var. Birçok öğrenci 22 Mart Çocuk Şiirleri Günü’nü sınıflarında ya da bilgisayarlarının başında şiirler okuyarak kutlayacak. Biz de onlar için yazılmış en güzel şiir kitaplarıni sorduk.

Oyuncakçı Ecevit Abi

Oyuncakçı Ecevit Abi

Çocukluğunda hiç oyuncağı olmayan Ecevit Çalışkan kendisine hediye edilen bir oyuncaktan ilhamla evinin dışını ayıcıklar, tavşanlarla süsledi. Kadıköy, Yeldeğirmeni’ndeki ev, ziyaret edenlerin oyuncak alıp bıraktığı bir değişim merkezine döndü.

Ayakkabı giymedi ama maskesini taktı

Ayakkabı giymedi ama maskesini taktı

Ünlü oyuncu New York sokaklarında çıplak ayaklarıyla dolaştı.

19.03.2021Magazin
‘Kadın duyarlılığıyla bir roman yazmak kolay sayılmaz’

‘Kadın duyarlılığıyla bir roman yazmak kolay sayılmaz’

Hasan Öztoprak yeni romanı ‘Senin, Meliha’da İkinci Dünya Savaşı’nın bunalımlı döneminde gerçekleşen depremle yıkılan Adapazarı’na sokuluyor, okuru şehrin zor günlerinde geçen tutkulu bir aşkla buluşturuyor. Romanı konuştuğumuz Öztoprak ‘Senin, Meliha’nın bir kadın romanı sayılabileceğini söylüyor.

19.03.2021Kitap Sanat
Ölmeye yakınken gülmenin yolları

Ölmeye yakınken gülmenin yolları

Üç yıl önce aramızdan ayrılan Belçikalı yönetmen Chantal Akerman’ın yazdığı ‘Annem Gülüyor’, travmalarımızın, kendimizden gizlediğimiz düşüncelerin üzerindeki kapıları birer birer açan bir özkurmaca. Akerman annesinin ölümünü izlerken, kendi hayatının sonunun fragmanlarını izletiyor bize.

19.03.2021Kitap Sanat
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türk askeri Kıbrıs Adasından bir daha gitmeyecek

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Türk askeri Kıbrıs Adası'ndan bir daha gitmeyecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Çanakkale Zaferi'nin 106'ncı yıl dönümünde Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayını ziyareti sonrası yaptığı konuşmada "Türk askerinin 1960 anlaşmaları tahtında, 82 yıllık bir aradan sonra Kıbrıs'a tekrar ayak basmasıyla Kıbrıs Türk halkı çok büyük bir mutluluk yaşamıştır. 82 yıllık bir aradan sonra Kıbrıs'a gelen Türk askeri bir kez daha gitmeyecektir" dedi.

18.03.2021Dünya
12 aylık bebek gelişimi - 12 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

12 aylık bebek gelişimi - 12 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Yeni anne babaların aklında pek çok soru yer alır: 12 aylık bebek ne kadar uyur, 12 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 12 aylık bebek kilosu, 12 aylık bebek bakımı, 12 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 12. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Masumlar Apartmanında Gülbenin hastalığı (enürezis) nedir İşte Gülbenin sürekli altını ıslatma nedeni

Masumlar Apartmanı'nda Gülben'in hastalığı (enürezis) nedir? İşte Gülben'in sürekli altını ıslatma nedeni

Enürezis, Masumlar Apartmanı dizisinin sevilen karakteri Gülben ile gündeme geldi. Geçmişi travmalarla yüklü olan Gülben'in sürekli altını ıslatması tıp dilinde enürezis olarak biliniyor. Ailede, ölüm, ayrılık, geçimsizlik, hastalık okul başarısızlığı gibi yaşam olaylarının yarattığı kaygılar, çocukların davranışlarına enüresis şeklinde yansıyabilir.

16.03.2021Televizyon
Masumlar Apartmanı’nda Han’ın hastalığı (çöp toplama) nedir, neden olur

Masumlar Apartmanı’nda Han’ın hastalığı (çöp toplama) nedir, neden olur?

Masumlar Apartmanı dizisinde Han’ın hastalığını İnci tarafından da öğrenildi. Han’ın çöp toplama hastalığını haftalar sonra öğrenen İnci, büyük bir yıkım yaşadı. İnci gibi dizi takipçileri de çöp toplama hastalığının nedenini araştırmaya başladı. Peki, Masumlar Apartmanı’nda Han’ın hastalığı (çöp toplama) nedir, neden olur?

16.03.2021Televizyon
MIS-C sendromu birden fazla organı etkileyebilir

'MIS-C sendromu birden fazla organı etkileyebilir'

KAYSERİ'de Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Selim Hasözler, çocuklarda görülen MIS-C sendromunun birden fazla organı etkileyebildiğini söyledi.

16.03.2021Sağlık
Köy okulunun açık hava sınıfı

Köy okulunun açık hava sınıfı

Bu sınıfta tüm malzemeler doğadan. Masa, sıra, oyuncaklar ve hatta müzik aletleri. Osmaniye’nin Kayasuyu köyündeki bu açık hava sınıfının başında ise hayatı filmlere konu olacak bir eğitim neferi var: Annesi 6 yaşındayken gözleri önünde öldürülen, genç yaşta evlenip sonradan üniversiteye giden Rümeysa Öğretmen...

16.03.2021Eğitim
Eğitim faydaları ekonomik faydalara dönüşür

Eğitim faydaları ekonomik faydalara dönüşür

Erken çocukluk eğitiminin 0-6 yaşlar arasını kapsayan okulöncesi yılları, çocukları  ilkokula hazırlayan gelişimsel değişiklikleri etkilemeyi amaçlayan etkinlikler ve / veya deneyimlerden oluşur. Bu yıllar; kişiliğin oluşumu ve şekillenmesi, temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların kazanılması ve geliştirilmesinde ileri yıllara olan etkisi nedeniyle, yaşamın en kritik dönemlerinden biri.

15.03.2021Eğitim
Mine Çayıroğlu: Altın dönemim 1997 yılına kadardı

Mine Çayıroğlu: Altın dönemim 1997 yılına kadardı

Mine Çayıroğlu, ilk olarak “Çalıkuşu” dizisinde canlandırdığı Munise karakteriyle dikkat çekti ve adeta ekranda büyüdü. Oyuncu, bir süre sonra müzisyenlik kariyerine ağırlık verdi. Geçtiğimiz yıl da yeni single’ını dinleyicisinin beğenisine sundu. Çayıroğlu ile oyunculuğunu ve şimdi neler yaptığını konuştuk...Eda SOLMAZ hazırladı.

14.03.2021Magazin
‘Çimçim karidesle sabretmeyi öğrendim’

‘Çimçim karidesle sabretmeyi öğrendim’

‘MasterChef Türkiye’ yarışması jüri üyelerinden, MYK Gastro Arena kurucusu şef Mehmet Yalçınkaya’nın mutfağına sızdık… Bize aşçıların ana üssü Bolu’da geçen çocukluğunun sofralarını, 11 yaşında çırak olarak girdiği kamyoncu lokantasını, Süreyya Lokantası’nda kasalarca küçük ‘çimçim karides’ ayıklarken kurduğu hayalleri, Katar Emiri’ne hazırladığı yemekleri ve onu bugünlere getiren serüvenlerini anlattı.

14.03.2021Gündem
‘Köy, çiftlik, doğal’ yazısına güvenip organik etiketine şüpheyle bakıyorlar

‘Köy, çiftlik, doğal’ yazısına güvenip organik etiketine şüpheyle bakıyorlar!

Doğanın ve insan sağlığının korunmasında kritik bir görev üstlenen organik tarım pazarına ilgi dünyada hızla artıyor. Peki ya Türkiye’de durum nasıl? Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’nin başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy’a göre gidişat iyi ancak iç pazarda daha alınacak çok yolumuz var.

14.03.2021Hürriyet Pazar
Çağrı Atakan’ın annesinin hastalığı nedir Anne ve babasını sosyal medyadan paylaşmıştı

Çağrı Atakan’ın annesinin hastalığı nedir? Anne ve babasını sosyal medyadan paylaşmıştı

Survivor Türkiye 2021'de, Steven ile kavgaya tutuşan ve çıldırdığı anlarda bu Murat Ceylan'ın da üzerine yürüyen Çağrı, Acun Ilıcalı'dan ciddi bir uyarı almıştı. Çağrı dün akşam ekrana gelen konseyde kararını bildirdi ve annesi için devam edeceğini açıkladı. Babasını genç yaşta kaybeden Çağrı Atakan, annesinin kanser hastası olduğunu anlatmıştı.

12.03.2021Televizyon
Ay Dede ne demek Ay Dede deyiminin anlamı ve cümle içinde örnek kullanımı (TDK)

Ay Dede ne demek? Ay Dede deyiminin anlamı ve cümle içinde örnek kullanımı (TDK)

En az iki adet kelimeden oluşan ve genel olarak gerçek anlamından farklı bir anlam ifade eden kelime gruplarına deyim denilir. Ay dede de bir deyimdir. Ay dede ne demek? Ay dede deyiminin anlamı nedir? Ay dede deyiminin cümle içinde kullanım örnekleri nelerdir? İşte detaylar.

Liverpoollu Ozan Kabak, İngilteredeki ilk günlerini anlattı Adapte olmaya çalışıyorum...

Liverpoollu Ozan Kabak, İngiltere'deki ilk günlerini anlattı! "Adapte olmaya çalışıyorum..."

İngiltere Premier Lig ekibi Liverpool'da forma giyen milli futbolcu Ozan Kabak, lige adapte olarak elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını belirtti.

9.03.2021Futbol
Apple, Dünya Kadınlar Günü’nü böyle kutladı

Apple, Dünya Kadınlar Günü’nü böyle kutladı

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü... Dünyanın dört bir yanından kadın fotoğrafçılar iPhone 12 modellerindeki kamera sistemlerinden yararlanarak cinsiyet konusunu ve 2021’de kadın olmanın çalışmalarını nasıl etkilediğini ele aldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan Şili, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya'ya ve daha birçok ülkeye uzanan bu koleksiyon, sonsuz yeteneklere sahip, ilham verici kadınlara ışık tutuyor, kız kardeşlik kavramını tanıtıyor ve insanı kendisi üzerine düşünmeye teşvik ediyor.

8.03.2021Teknoloji
Çocukluk hayalini 29 yaşında gerçekleştirdi

Çocukluk hayalini 29 yaşında gerçekleştirdi

Gaziantep'te doğan İmran Uğur, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı oldu. Doğduğu köyde heyecanla jandarma aracının peşinden koşan Uğur, büyüyünce çocukluk hayalinin peşini bırakmadı ve 29 yaşında hayalini gerçekleştirdi.

8.03.2021Gündem
Haftalık Burç Yorumları: 8-14 Mart Haftalık Terazi, Akrep, Yay ve Diğer Burç Yorumları

Haftalık Burç Yorumları: 8-14 Mart Haftalık Terazi, Akrep, Yay ve Diğer Burç Yorumları

8-14 Mart haftalık burç yorumları açıklandı! Uzman Astrolog Aygül Aydın haftalık burç yorumlarını anlattı. 8-14 Mart haftası burçları aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında neler bekliyor hepsi burada! 8-14 Mart haftası Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarının detaylı yorumları... İşte 8-14 Mart 2021 haftası burç yorumlarınız...

8.03.2021Astro Gündem
Üç kuşak tek amaç

Üç kuşak tek amaç

Mor Çatı’nın kurucularından avukat Canan Arın, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav ve Kadın Meclisleri’nden Zilan Akay, kadın hakları için mücadele ediyor. Üç kuşak kadınla bir araya geldik. Kadına yönelik şiddetle mücadelede yol alıp alamadığımızı konuştuk.

8.03.2021Gündem
İstanbul’un kadın yunusları

İstanbul’un kadın yunusları

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı yunus ekiplerinde 13 kadın yunus polisi yer alıyor. İstanbul sokaklarında suçlularla mücadele eden yunuslar zorluklara rağmen mesleklerini en iyi şekilde yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

8.03.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Âşık olmadan da sevebilirsin! Olmaz mı ya Olur bence...

Sadece sosyal medyada değil, cemiyet hayatında da fenomen. İsmi sürekli memleketin en gözde bekâr erkekleriyle anılıyor. Soru hazırlarken hakkında o kadar çok “Aptal... İki kelimeyi bir araya getiremiyor” gibi yorumla karşılaştım ki insan şaşırıyor. Öyle mi değil mi? Varın, siz karar verin: Arenada, aslanların önüne atıyorum Dila Tarkan’ı...

22.03.2021

Mohamed Hadid: Maraş dondurmasını özledim

Arda Sayıner, top model kardeşler Gigi ve Bella Hadid’in babası Mohamed Hadid’le İstanbul ziyaretinde bir araya geldi. Uzun süre sonra ülkemize gelen emlak kralının Türkiye özlemini konuştuk.

22.03.2021

Tek başına çıktığı yolda bugün dünyayı giydiriyor

Tekstil mühendisliğinden mezun olduktan sonra kariyerine profesyonel olarak devam eder.

21.03.2021

Mide kanseri tanı ve tedavisinde gelişmeler

Mide kanseri, ülkemizde hem erkek hem kadınlarda en sık görülen kanserlerden birisidir.

20.03.2021

İçsel hesaplaşma, kişiyi zenginleştirir hakikate ulaştırır

Kişinin güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi, bunları keşfetmek için iç hesaplaşma yapması, gelişimi için kişiye önemli katkılar sağlıyor. İç hesaplaşma yapmak göründüğü kadar kolay değil elbette. Kişinin zayıf yönlerini keşfedip kabul etmesi, ilerlemesine yardımcı olurken zenginleştirip hakikate ulaşmasını sağlıyor.

19.03.2021

Testis ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Testisler skrotumun içinde bulunan yumurta şeklindeki üreme organlarıdır. Sperm üretiminde görev alırlar ve oldukça hassas organlardır. Ağrı testisin kendisinden veya epididimden kaynaklanabilir. Bazen testis ağrısı sanılan şey kasıktan veya karından yansıyan ağrı da olabilir.

19.03.2021

Büyüyünce unutur

Yok hocam öyle değil, biz bunları yaşarken çocuğumuz çok küçüktü!

18.03.2021

‘Bursa’dan Kore’ye 80 yıllık öykü’

Bugün 92 yaşında olan Kore gazisi Necdet Yazıcıoğlu ile Dr. Ceyhun İrgil, eski Bursa’yı ve Kore Savaşı’nın ilk elden tanıklığını “Bursa’dan Kore’ye 80 Yıllık Öykü” kitabı ile tarihe not düştü. Necdet Yazıcıoğlu, 1930-60 arası Bursa manzarasından, en şiddetli cephelerinde bulunduğu Kore Savaşı’nda yaşadıklarını çarpıcı anılarıyla anlatırken, içinde yıllardır yanıtlayamadığı “Bu savaş gerekli miydi? Biz neden savaştık?” sorularına da kitabında cevap arıyor.

18.03.2021

Uykunun çocuk gelişimine etkisi

Uyku çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Hem psikolojik, hem fizyolojik hem de bilişsel gelişimde çok önemli bir rolü olduğu görülmektedir.

15.03.2021

Hayalleri de ortak

KARİYERLERİNE İngilizce öğretmeni olarak devam etseler de farklı hayaller kurarlar. Ayşen Doğan ve Tuğçe Andıç, doğal gıdanın her eve girmesini ister.

14.03.2021

Şair, yazar eğitimci ve kültür adamı

Hasan Âli Yücel bir yazısında “Gençlik terbiyesinde biyografi en tesirli vasıtalardan biridir. Ne yapalım ki onda da fakiriz” diyordu. Şimdi Tanıl Bora onun biyografisini hazırladı. Türkiye’nin en uzun süre görev yapmış eğitim ve kültür bakanıyla ilgili başarılı bir eser.

13.03.2021

Emzirmeyi sonlandırma konusundaki emzirme efsaneleri

İnsan yavrusu önce doğarken anne karnının huzurundan, sıcaklığından, yumuşaklığından, sonra da yaşamda ilk memeden sıyrılır. Bu sıyrılış kimi zaman halk arasında doğru bilinen yanlışlardan yani emzirme efsanelerinden dolayı zamanından önce olabilir. Bu yazıda, emzirme efsanelerinin her birini bilim ışığında tartışarak, emzirmeyi şefkatle en uygun zamanda sonlandırmaya yardımcı olmak amaçlanmıştır.

12.03.2021

‘Benim adım Fosforludur, vurduğumun gözü mordur’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, hakkında başlayan ‘Fosforlu Cevriye’ kampanyasına yönelik sözleri, siyasetin en önemli gündem maddesi oldu. Peki kimdir Fosforlu Cevriye? İşte Suat Derviş’in romanında anlattığı Fosforlu Cevriye’nin edebiyat ve popüler kültürümüzdeki yeri ve macerası.

12.03.2021

Albert Einstein Tekniği İle Cinsel İşlev Bozukluklarına Bakış Açınızı Değiştirin

Seks yapmak; kendini ve ötekini bilerek, rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak, herhangi bir “performans hedefi koymadan”, kimseyi tatmin etme zorlantısı olmadan, zamandan koparak, yavaş, ritmik ve uyumlu bir şekilde salınarak, haz alıp, haz verebilme, ruhu ve bedeni bir “armağan gibi” paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde orgazm olabilme bilim ve sanatıdır.

11.03.2021

Çocuklarda salgın şeklinde artan bir hastalık: Obezite

Vücuttaki yağ miktarının artmasına bağlı kilo artışı olan obezitenin görülme sıklığı, hem dünyada hem de ülkemizde sanki bir salgın hastalıkmış gibi giderek artıyor. Türkiye’de çocuk ve gençlerin yüzde 10-25’inin fazla kilolu veya obez olduğu bildirilmektedir.

9.03.2021

Atlara fısıldayan kadın

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Tüm kadınların bu anlamlı günü kutlu olsun. Elbette bu önemli günde konuğumuz, kadın bir ressamımız olacak. İstanbul’da yaşayan ve çalışmalarını bu şehirdeki atölyesinde sürdüren, Ankara’daki sanatseverlerin de galerilerde ve müzayedelerle çıkan eserleriyle tanıdığı, son dönemin beğenilen kadın ressamlarından Nazan Pamuk’u ağırlıyoruz bu hafta.

8.03.2021