EKSTRA
MENÜ

Çocuklarda Koronavirüs

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 346 haberi bulunmuştur.

Çocuklarda Koronavirüs Haberleri

Bu yıl grip salgını bekleniyor Grip aşısı olunmalı mı Kimler yaptırmalı Uzmanlar anlattı...

Bu yıl grip salgını bekleniyor! Grip aşısı olunmalı mı? Kimler yaptırmalı? Uzmanlar anlattı...

Son iki yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle benzer semptomlar gösteren grip, geçen yıl neredeyse hiç görülmedi ama bu yıl oldukça etkili olması bekleniyor. Peki salgın ne zaman başlayacak? Grip aşısı yaptırmalı mıyız?

15.09.2021Gündem
Almanya’da BioNTech-Pfizer aşısı belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya’da BioNTech-Pfizer aşısı belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya'da, BioNTech-Pfizer'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara uygulanması tavsiye edildi. Öte yandan ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, çocuklarda koronavirüs aşısının kullanımı için FDA'ya başvurdu

10.06.2021Dünya
MIS-C sendromu nedir ve belirtileri nelerdir Çocuklarda MIS-C hastalığı tanısı ve tedavisi

MIS-C sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? Çocuklarda MIS-C hastalığı tanısı ve tedavisi

MIS-C sendromu, çocuklarda koronavirüs sonrası ortaya çıkıyor. Ciddi sonuçlar doğurabilen bu rahatsızlık aileleri de tedirgin ediyor. Bu nedenle çocukların yakından takİp edilmedi oldukça önemli. Peki MIS-C sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? MIS-C sendromu tanı kriterleri nelerdir? MIS-C hastalığı tekrar eder mi? Nasıl tedavi edilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Tarkan İkizoğlu, MIS-C sendromu ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezerden koronavirüs aşısı açıklaması: Çocuklar hafif geçiriyor ama...

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer'den koronavirüs aşısı açıklaması: 'Çocuklar hafif geçiriyor ama...'

Toplumsal bağışıklık için nüfusun yüzde 20'sini oluşturan çocukların da aşılanmasının önemine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, "Çocuklar çok hafif geçiriyor ama bulaşta faktör olabilirler, bu bulaşı engellemek için çocukların aşılanmaları oldukça önemli" dedi.

9.05.2021Gündem
Koronavirüsü atlattık diyelim, peki sonra

Koronavirüsü atlattık diyelim, peki sonra?

Koronavirüsü yenen hastaların aylar sonra bile baş ağrısı, beyin sisi, yorgunluk ve tat-koku kaybı şikâyetleri olabiliyor. Uzmanlar koronavirüsü atlattıktan sonra hasar kalmaması için sigarayı bırakmayı, daha iyi beslenip spor yaparak sağlıklı yaşam kurallarına harfiyen uymayı öneriyor.

11.04.2021Hürriyet Pazar
ÇOCUK VE COVİD | Vaka sayıları artıyor… Peki neden

ÇOCUK VE COVİD | Vaka sayıları artıyor… Peki neden?

Koronavirüs vakalarının artış gösterdiği son günlerde en dikkat çeken kesim çocuklar oldu. Pandeminin ilk dönemlerine kıyasla daha fazla çocuk Covid-19 belirtileriyle hastanelere başvurduğundan akıllarda "Bunun sebebi ne olabilir?" sorusu belirdi. Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye açıkladı…

3.04.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Okul çıkışlarında maskeleri indirmek kötü örnek

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Okul çıkışlarında maskeleri indirmek kötü örnek

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerin velilerine uyarıda bulundu. İlhan vatandaşların okul çıkış saatlerinde maskelerini takmayıp sigara içmelerini eleştirerek ''koronavirüs bulaştırmaları için kötü örnek'' dedi.

5.03.2021Haber
Bilim Kurulu Üyesi İlhandan velilere uyarı Koronavirüs bulaştırmaları için kötü örnek

Bilim Kurulu Üyesi İlhan'dan velilere uyarı! 'Koronavirüs bulaştırmaları için kötü örnek'

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerin velilerine uyarıda bulundu. İlhan vatandaşların okul çıkış saatlerinde maskelerini takmayıp sigara içmelerini eleştirerek ''koronavirüs bulaştırmaları için kötü örnek'' dedi.

5.03.2021Gündem
Uzmanlar çocukları koronavirüse yakalanan aileleri uyardı... MIS-C semptomları yaşanabilir

Uzmanlar çocukları koronavirüse yakalanan aileleri uyardı... MIS-C semptomları yaşanabilir

Koronavirüsün çocuklarda da ciddi tahribatlara yol açtığını dikkati çeken Dr. Öğr. Üyesi Murat Cömert, “Koronavirüs enfeksiyonunu rahat atlatan çocuklar birkaç hafta sonrasında MIS-C semptomlarını yaşayabilmektedir. Hastalık sırasında virüs, deri, akciğer, kalp, sinir sistemi, sindirim sistemi, kan, kan damarları ve böbrekleri tutabilmektedir. Hastalık daha çok 15 yaş altı genç çocuklarda görülmektedir” dedi.

Çocuklarda koronavirüs sonrası ortaya çıkıyor... Bu belirtilere dikkat

Çocuklarda koronavirüs sonrası ortaya çıkıyor... Bu belirtilere dikkat!

Bazı çocuklar koronavirüsü hafif belirtilerle geçirirken, bazıları hiç belirti göstermeden hastalığı atlatabiliyor. Uzmanlar, koronavirüse maruz kalan çocukların "MIS-C" yani multisisteminflamatuar sendrom hastalığına yakalanabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Manolya Kara, "Koronavirüs geçirdikten yaklaşık 4-6 hafta sonra ortaya çıkan farklı bir klinik tablo mevcut. Mide bulantısı, kusma, ishal, şiddetli karın ağrısı gibi bağırsak tutulum bulguları görülebiliyor. Bu hastalık korkutucu ve ölümcül sonuçlar doğurabildiğinden bizim için önemli" dedi.

Pandemi çocukları olumsuz etkiledi... Sosyalleşmekten uzak, ekran başında vakit geçiriyorlar

Pandemi çocukları olumsuz etkiledi... Sosyalleşmekten uzak, ekran başında vakit geçiriyorlar

Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu günler, çocuklar için de farklı bir tecrübe oldu. Çocukların yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle arkadaşlarından uzak kaldığını ve bu durumun sosyalleşme süreçlerini etkilediğini belirten uzmanlar, pandemi sürecinde en çok ekrana bakma süreçlerinde artış ve yeme bozukluğu görüldüğüne dikkat çekiyor. Uzmanlar pandemi sürecinin ruhsal dayanıklılık ve esnekliğin öneminin anlaşılmasında da etkili olduğunu vurguluyor. Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel, önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocuklar için en iyi koruma yöntemi hangisi Siperlik mi, maske mi

Çocuklar için en iyi koruma yöntemi hangisi? Siperlik mi, maske mi?

Siperlik tek başına koronavirüse karşı koruma sağlayamaz. Ancak bir maske ile birlikte kullanıldığında iyi bir koruma kalkanı sağlar. İşte ebeveynlerin çocuklarını güvende tutması için bilmesi gerekenler…

Tekrarlayan ateşe dikkat Çocuklarda koronavirüs vaka sayıları artıyor

Tekrarlayan ateşe dikkat! Çocuklarda koronavirüs vaka sayıları artıyor

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Alabaz, ilk dönemlerde hastalığı hafif geçirdiği ya da bulgu göstermeden atlattığı düşünülen çocuk vakalarda artış gözlendiğini bildirdi. Alabaz, koronavirüsün herhangi bir alt hastalığı olmayan sağlıklı çocuklarda dahi ani ölümlere yol açtığını söyledi.

Koronavirüs testi yaptırmak istemeyen çocuklara nasıl yardımcı olunur

Koronavirüs testi yaptırmak istemeyen çocuklara nasıl yardımcı olunur?

Çocukların koronavirüs testi yaptırmaktan korkmaları tamamen normaldir. Sadece çocuklar değil yetişkinlerin bile tedirgin olduğu bu testi çocuklar için daha kolay ve rahat hale getirmenin ipuçları…

Çocukların sosyal mesafe kurallarına uyması nasıl sağlanır

Çocukların sosyal mesafe kurallarına uyması nasıl sağlanır?

Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için sosyal mesafeye uymak çok önemlidir. Yetişkinler için kolaylıkla anlaşılabilse de çocuklar için hiçbir şey ifade etmiyor. Özellikle de çocuklar arasında yakınlaşmayı önlemek çok zor. Peki bu durumda ebeveynler ne yapmalı?

Ailenizin koronavirüse yakalanma riskini azaltmanın 8 yolu

Ailenizin koronavirüse yakalanma riskini azaltmanın 8 yolu

Koronavirüs tüm dünyada endişe yaratmaya devam ederken, aşılamalar biraz da olsa ümit veriyor. Hala korunmak için yoğun çaba gösterilmelidir ve yakalanma riskini en aza düşürmek için önlemler alınmalıdır. Peki bu önlemler nelerdir? İşte ailenizin koronavirüse yakalanma riskini düşürmenin bazı basit yolları…

29.12.2020Sağlık
Bazı hastalıklar çocukların koronavirüse yakalanmalarında risk oluşturuyor

Bazı hastalıklar çocukların koronavirüse yakalanmalarında risk oluşturuyor

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özyurt, özellikle bronşit, ağır astım gibi kronik solunum yolu hastalıkları ile kistik fibrozis hastalığının, bağışıklık sistemi ve immün tedavisi alma zorunluluğunun çocuklarda koronavirüs için risk faktörü olduğunu söyleyerek aileleri uyardı.

16.12.2020Çocuk-Aile
MIS-C sendromu nedir İşte MIS-C belirtileri ve tedavi yöntemleri

MIS-C sendromu nedir? İşte MIS-C belirtileri ve tedavi yöntemleri

MIS-C sendromu son yapılan araştırmalarla yeniden gündeme geldi. Uzman Dr. Binnaz Çelik, "Çocuklarda koronavirüs sırasında veya 4-6 hafta sonrasında Multifinflavotuvar Sendromu (MIS-C) sendromu gelişebiliyor. Bu sendroma yakalanan çocuklarda ateş oluyor, sonrasında ciltte döküntüler, kalple ilgili yorulmalar olabiliyor" dedi. Multisistem İnflamatuar Sendromu yani MIS-C ‘Kawasaki’ hastalığına benzer bulgularla kendisini gösteriyor. Peki, MIS-C sendromu nedir? İşte, belirtileri ve hastalıkla ilgili bilgiler.

15.12.2020Sağlık
Validen milli eğitim müdürüne uyarı: Kötü örnek olmuşsunuz

Vali'den milli eğitim müdürüne uyarı: 'Kötü örnek olmuşsunuz'

Isparta'da tarım işçilerinin çocuklarıyla çektirdiği fotoğrafı sosyal medyadan paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz'ın maske takmaması ve sosyal mesafeye uymaması Vali Ömer Seymenoğlu'nun dikkatinden kaçmadı. Vali Seymenoğlu'nun "Kötü örnek olmuşsunuz" dediği Yılmaz, "Çocukları görünce maskeyi unutmuşuz Sayın Valim" açıklamasında bulundu.

21.09.2020Gündem
Uzmanlardan ailelere okul öncesi uyarı

Uzmanlardan ailelere okul öncesi uyarı

Okul dönemi başlıyor ancak aileler, çocuklarının koronavirüse yakalanma ihtimali nedeniyle oldukça endişeli. Bir de içerisinde bulunduğumuz Eylül ayının; aynı zamanda alerji mevsimi de olması nedeniyle, çocuklarda koronavirüs ve alerji belirtileri zaman zaman birbirine karışabiliyor. Peki ne yapmalı? Çocuklar okulda COVİD-19 virüsünden nasıl korunabilir? Aileler, çocukları için bu süreçte neler yapmalı? Koronavirüs ve alerji belirtileri birbirinden nasıl ayrılır? Aşılar bu süreçte gerekli mi?

COVID-19 enfeksiyonu nedir Nasıl bulaşır

COVID-19 enfeksiyonu nedir? Nasıl bulaşır?

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gündeme oturdu. Peki, koronavirüs enfeksiyonu çocuklarda nasıl seyrediyor? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, koronavirüs enfeksiyonları hakkında önemli bilgiler verdi.

Dünya çocukları nasıl aşılıyor

Dünya çocukları nasıl aşılıyor?

Türkiye’de yüz yüze eğitimle birlikte 12-15 yaş arası çocuklar da aşılanmaya başladı. Peki dünyada aşı yaşı kaça düştü, çocuklar aşılanıyor mu? Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Hürriyet için cevapladı...

18.09.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şenerden grip belirtisi açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den grip belirtisi açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, iki yıldır rastlanmayan grip belirtilerine ilk kez bu sene rastladıklarını belirtip, "Grip benzeri solunum yolu enfeksiyonu olgularını görmeye başladıkça, bunun olumlu olduğunu algılıyorum. Covid-19 mevsimsel sirkülasyona dönmeye başlarsa salgının kontrol altına alınması mümkün hale gelir" dedi.

13.09.2021Gündem
Müjdeyi Özlem Türeci verdi: 12 yaş altı çocuklara özel Kovid-19 aşısı geliyor

Müjdeyi Özlem Türeci verdi: 12 yaş altı çocuklara özel Kovid-19 aşısı geliyor!

Koronavirüs salgınında yetişkinler kadar büyük bir risk altında olmayan ancak yine de virüse yakalanıp hasta olabilen çocuklar için iyi haber geldi. BionTech 5-11 yaş grubuna uygulanacak, farklı bir doza sahip koronavirüs aşısı için onay başvurusu yapacaklarını açıkladı. Haberi BioNTech’in Baş Tıbbi Sorumlusu Özlem Türeci duyurdu.

10.09.2021Dünya
BioNTech 5-11 yaş grubu için aşı kullanım izni isteyecek

BioNTech 5-11 yaş grubu için aşı kullanım izni isteyecek

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 5 ila 11 yaş grubu çocuklarda kullanım izni için gelecek haftalarda yetkili makamlara başvuracağını açıkladı.

10.09.2021Avrupa
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Burnu akan çocuk koronavirüs olabilir

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Burnu akan çocuk koronavirüs olabilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocuklarda görülen koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan, önceden ateş, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo olduğunu ancak şimdi daha çok soğuk algınlığı tablosunun görüldüğünü söyledi. Ceyhan, "Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olabilir diye düşünmeleri lazım" dedi.

10.09.2021Haber
Son dakika... Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek sıraladı Belirtiler tamamen değişti: Bu semptomlara dikkat

Son dakika... Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek sıraladı! Belirtiler tamamen değişti: Bu semptomlara dikkat

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocuklarda görülen koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan, önceden ateş, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo olduğunu ancak şimdi daha çok soğuk algınlığı tablosunun görüldüğünü söyledi. Ceyhan, "Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olabilir diye düşünmeleri lazım" dedi.

10.09.2021Gündem
Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı

Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı?

Covid-19 pandemisinin tekrar hız kazandığı ve dördüncü dalga alarmlarının çalındığı son günlerde, kiminin doğruluk payı olan kimi ise tamamen yanlış pek çok iddia ortalıkta dolaşıyor. Özellikle sosyal medyada hızla yayılan bu iddiaları uzmanlara sorduk, onlar da hurriyet.com.tr okurları için doğru ve yanlışlarıyla tek tek değerlendirdi.

5.09.2021Gündem
Son dakika... Hindistanda gizemli hastalık paniği 68 kişi hayatını kaybetti

Son dakika... Hindistan'da 'gizemli hastalık' paniği! 68 kişi hayatını kaybetti

Hindistan'da ülkenin Uttar Pradesh eyaletinde görülen yeni bir hastalığın şokunu yaşıyor. 40'ı çocuk 68 kişinin ölümüne sebep olan hastalığa yakalananların çoğu yüksek ateş, dehidratasyon ve trombosit sayısında ani bir düşüş bildiriyor.

30.08.2021Dünya
Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, son 15 günde koronavirüs vaka sayılarında 3-5 kat artış yaşandığını belirterek, "Son 15 gündür hastaneye yatırmak zorunda kaldığımız ve yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımız mevcut. Dolayısıyla kırmızı alarm vermeye başladık" dedi. 40 yaş altı vakalarının çok yoğun olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Savaşçı, 65 yaş üstüne de dikkati çekerek, "Özellikle 65 yaş üzerinde de 2 doz inaktif aşı yapanlar da hastalanmaya, yoğun bakıma yatmaya başladı" diye konuştu. Çocuklarda da vaka sayılarının arttığını söyleyen Savaşçı, okul servisleriyle ilgili uyarılarda bulundu.

30.08.2021Haber
Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, son 15 günde koronavirüs vaka sayılarında 3-5 kat artış yaşandığını belirterek, "Son 15 gündür hastaneye yatırmak zorunda kaldığımız ve yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımız mevcut. Dolayısıyla kırmızı alarm vermeye başladık" dedi. 40 yaş altı vakalarının çok yoğun olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Savaşçı, 65 yaş üstüne de dikkati çekerek, "Özellikle 65 yaş üzerinde de 2 doz inaktif aşı yapanlar da hastalanmaya, yoğun bakıma yatmaya başladı" diye konuştu. Çocuklarda da vaka sayılarının arttığını söyleyen Savaşçı, okul servisleriyle ilgili uyarılarda bulundu.

30.08.2021Gündem
Velilerin kafasındaki soru işaretlerine yanıt aradık... Okul servislerinde 6 Eylül alarmı

Velilerin kafasındaki soru işaretlerine yanıt aradık... Okul servislerinde 6 Eylül alarmı!

Normalleşme sürecinin en önemli adımı sayılan okullar, 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Ancak çocukların yakın temasta bulunacakları servislerle ilgili soru işaretleri sürüyor. Bu yıl okul servisleri nasıl olacak? Servis şoförlerinin ve çalışanlarının aşı durumu nasıl? Uzmanlar servisler için hangi uyarılarda bulunuyor? İşte okulların açılmasına 2 hafta kala servislerde son durum...

25.08.2021Gündem
Yüz yüze eğitim başlıyor… Aklımızdaki her soruyu sorduk Bizi neler bekliyor Bugün aşı olsalar bile...

Yüz yüze eğitim başlıyor… Aklımızdaki her soruyu sorduk! Bizi neler bekliyor? 'Bugün aşı olsalar bile...'

6 Eylül itibariyle tüm kademelerde haftada beş gün ve yüz yüze eğitim başlıyor. En dikkat çekici olansa öğrencilerle diyalog halinde olan aşı olmamış öğretmen ve diğer personele haftada en az iki defa PCR testi zorunluğunun getirilmesi… Peki bu durum aşı kararsızlığı yaşayan öğretmen ve personeli aşıya yöneltir mi? Çocuklar okulda koronavirüse karşı neler yapmalı? Uzaktan eğitim sonrası ebeveynler, çocukları yüz yüze eğitime nasıl hazırlamalı? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı...

23.08.2021Gündem
Son dakika: Deltadaki semptom bilmecesi çözüldü İşte yeni liste

Son dakika: Delta'daki semptom bilmecesi çözüldü! İşte yeni liste

Dünyayı etkisi altına alan Delta varyantı ile ilgili İngiliz bilim insanlarından ezber bozan yeni bir açıklama geldi. Delta'daki semptomları inceleyen ekip belirti listesini güncelledi. İşte yaş gruplarına göre en sık görülen semptomlar...

22.08.2021Dünya
Türkiyedeki yoğunluğu yüzde 90ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Türkiye'deki yoğunluğu yüzde 90'ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Koronavirüsün şu ana kadarki en kuvvetli varyantı olan Delta, hem dünyada hem de ülkemizde yayılmaya devam ediyor. Belirtilerden, aşı etkinliğine Delta varyantı ile ilgili akıllardaki tüm soruları uzmanlarımız hürriyet.com.tr okurlarına özel yanıtladı.

20.08.2021Gündem
Son dakika: Sağlık Bakanı Kocadan flaş açıklamalar Delta ve delta plus varyantı uyarısı... Yeni bir kapanma olur mu

Son dakika: Sağlık Bakanı Koca'dan flaş açıklamalar! Delta ve delta plus varyantı uyarısı... Yeni bir kapanma olur mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından salgın süreciyle ilgili merak edilenleri yanıtladı. Bakan Koca, Türkiye'deki delta varyantı yoğunluğunun yüzde 90’ı geçtiğini söyledi. Bakan Koca, 'Yeni bir kapanma olur mu?' sorusuna yanıt verdi. İşte Bakan Koca'nın açıklamaları...

20.08.2021Gündem
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyitten çarpıcı aşı açıklamaları

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit'ten çarpıcı 'aşı' açıklamaları

Türkiye'de son 24 saatte 294 bin 561 Kovid-19 testi yapıldı, 21 bin 692 kişinin testi pozitif çıktı, 183 kişi ise hayatını kaybetti. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, "İki doz Sinovac aşılı yoğun bakım hastalarımız artıyor. Delta varyantına karşı mRNA veya inaktif farketmez, mutlaka üçüncü doz aşılarını olmaları gerekiyor. Sonbahar mevsimi onların kötü haberlerini duyacağımız mevsime dönmesin" dedi. Prof. Dr. Yiyit ayrıca, "İki doz Sinovac, biz sağlık çalışanlarını çok iyi korudu. Özellikle Alfa varyantında çok iyi korunduk. Hatta son dalgada yaşlılarımızın yoğun bakıma giriş ve yatışları oldukça düştü.'' ifadelerini kullandı.

18.08.2021Gündem
İngiltere Modernanın 12-17 yaş grubunda kullanımına onay verdi

İngiltere Moderna'nın 12-17 yaş grubunda kullanımına onay verdi

İngiltere'de Pfizer/BioNTech'in ardından ABD merkezli Moderna firması tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısının, 12 yaş ve üstü çocuklarda kullanımına onay verildi.

17.08.2021Dünya
Prof. Dr. Yalçın kritik verileri açıkladı Yoğun bakım hastalarının yüzde 90ı aşısız

Prof. Dr. Yalçın kritik verileri açıkladı! 'Yoğun bakım hastalarının yüzde 90'ı aşısız'

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, yoğun bakımdaki koronavirüs hastalarının yüzde 90'ının, serviste yatanların ise yüzde 40'ının aşısız olduğunu söyledi. Türkiye'de şu anda iki doz, sonrasında bir doz daha aşı programının yürüdüğünü aktaran Yalçın, "Şu an bu sistemin 9 aya kadar koruyuculuğu mevcut. Bu üç aşıdan sonra 9 aylık bir bağışıklık öngörülüyor. Antikor düzeyleri düştüğünde sonraki aşılara da gereksinim olabilecek" dedi.

16.08.2021Gündem
Obezite ve aşırı kiloluluk Covid19’un seyrini etkileyebiliyor

Obezite ve aşırı kiloluluk Covid19’un seyrini etkileyebiliyor

Dünya çapındaki önlenebilir ölümler arasında ilk sıralarda yer alan obezite ve aşırı kiloluluğun Covid-19’a yakalan gençlerde hastalığın seyrini ağırlaştırdığı ve yoğun bakım oranlarını arttırdığı görülüyor. Obezite hastalarındaki yağlanmanın akciğerleri ve üst solunum yolunu kötü etkilemesi sebebiyle hastaların solunum kapasitesinin azaldığını belirten Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Aydoğan, Covid-19’a yakalanan hastalarda enfeksiyonun daha ağır seyredildiğini belirtti ve konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

7.08.2021Sağlık
6 kritik nokta... Aşı olmak istemeyen yakınınız ile nasıl konuşmalısınız

6 kritik nokta... Aşı olmak istemeyen yakınınız ile nasıl konuşmalısınız?

Siz aşınızı oldunuz ama belki anneniz, belki babanız, belki yakın arkadaşınız, belki de kardeşiniz aşıya tereddütlü yaklaşıyor… Bu senaryo dünya genelinde birçok evde yaşanıyor. Aşıya tereddüt edenler ile aşı olunması gerektiğini düşünenler arasındaki konuşmalar kavga ile sonuçlanabiliyor, ilişkiler gerilebiliyor. Şimdi lütfen sakin olun ve uzmanların aşıya tereddütlü yaklaşan yakınlarınızla nasıl konuşmanız gerektiğine dair söylediklerine bir göz atın...

7.08.2021Gündem
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesinden çarpıcı sözler... Daha uyanık olmalıyız dedi ve uyardı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi'nden çarpıcı sözler... 'Daha uyanık olmalıyız' dedi ve uyardı

Türkiye'de son 24 saatte 24 bin 832 kişinin testi pozitif çıkarken, 126 kişi hayatını kaybetti. Son durumu değerlendiren Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, geçtiğimiz yıl çok seyrek görülen grip vakalarında bu yıl artış yaşanabileceğini söyleyerek uyardı: Geçen yıl Kovid nedeniyle alınan önlemler, grip salgını da önledi. Ama bu yıl önlemler gevşedi. Grip açısından bu yıl daha uyanık olmalıyız.

4.08.2021Gündem
Salgın daha da kötüleşebilir

Salgın daha da kötüleşebilir

ABD’de korona ile mücadelenin önde gelen ismi Dr. Anthony Fauci, Delta varyantının özellikle aşı olmayanlar arasında hızla yayıldığını, aşı olanları da tehdit ettiğini söyledi.

3.08.2021Dünya
Yaz tatilinde anı biriktirmek

Yaz tatilinde anı biriktirmek

İlkokuldayken sonbaharda okulların açıldığı ilk gün öğretmenimin “yaz tatilinde neler yaptınız” sorusu ile başlardı. O zamanlardan beri yaz tatilinde hep anı biriktirmeye çalıştım. Salgın nedeniyle belirsizliklerle dolu zorlu bir eğitim-öğretim yılı geride kaldı.

26.07.2021Eğitim
Avrupa İlaç Ajansı Moderna aşısının 12-17 yaşta kullanımına onay verdi

Avrupa İlaç Ajansı Moderna aşısının 12-17 yaşta kullanımına onay verdi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD merkezli Moderna firması tarafından Covid'e karşı geliştirilen Spikevax aşısının, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde 12-17 yaş arasındaki çocuklar için de kullanılmasını onayladı.

24.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Çocuklarda azalan solunum yolu enfeksiyonlarının sebebi maske kullanımı mı?

Koronavirüs pandemisi ile birlikte maskenin rutin yaşamımıza girmesi çocuk acil ve genel pediatri polikliniklerde ciddi oranda solunum yolu enfeksiyonlarının azaldığını görmekteyiz, her yıl sonbahar ve kış aylarında çocuk acillerde sıkça gördüğümüz, solunum yolu sıkışıklığı için nebulizatör tedavisi alan çocukları bu yıl çok az gördük, bu azalmada en etkin faktör tabii ki maskenin rutin hayatımıza yoğun olarak kullanılmasıdır.

18.02.2021

Çocuklarda koronavirüs pandemisi döneminde egzersizin önemi

Yaşadığımız bu pandemi dönemi bizlere sadece bir enfeksiyon hastalığı riskini değil, bunun yanında pandemi dolayısıyla evde kalmanın yol açmış olduğu kronik sorunları da beraberinde getirdi. Bu durum ileride hem erişkinlerde hem de çocuklarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sorunların en başında obezite gelmektedir ve pandemi sonrasında uğraşacağımız ana sorunlardan biri olmaya devam edecektir. Obeziteyi sadece kilo almak olarak değil yıllar sonra oluşabilecek kronik hastalıklara yol açan bir etken olarak bilmek gerekir.

14.12.2020

Tehlikeli tırmanış sürüyor

Pandemideki son rakamlar, sürecin ciddiyetinin giderek arttığının, dahası çok tehlikeli boyutlara vardığının net ve açık kanıtlarıdır.

7.09.2020

Okullar açıldı velilere tavsiyeler

Salgın nedeniyle neredeyse bir buçuk yıldır kapalı olan okullar bugün açıldı ve eğitim yılı başladı.

6.09.2021