EKSTRA
MENÜ

Çocuklarda Ateş

Çocuklarda Ateş haberleri sayfasında güncel ve son dakika Çocuklarda Ateş hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.459 Çocuklarda Ateş haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Çocuklarda Ateş Haberleri

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı Bebeklerin Ortalama Ateşi Kaç Olur

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı? Bebeklerin Ortalama Ateşi Kaç Olur?

Doğumdan itibaren bebeklerde ateşin belirli bir değer aralığında kalması çok önemlidir. O yüzden mutlaka miktar üzerinden devamlı olarak ateş ölçümü yapılması gerektiği ifade edilmektedir. Peki, bebeklerde ateş kaç olmalı? Bebeklerin ortalama ateşi kaç olur? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.

10.08.2021Araştırma
Nezleye ne iyi gelir ve nasıl geçer Nezle neden olur Evde nezleyi doğal ve bitkisel çözümlerle en hızlı ne giderir

Nezleye ne iyi gelir ve nasıl geçer? Nezle neden olur? Evde nezleyi doğal ve bitkisel çözümlerle en hızlı ne giderir?

Kış aylarında yoğunlukla olmak üzere yılın her dönemi görülebilen nezle, alerjik, kısa süreli ve kronik olarak çeşitlenebilmektedir. Ayrıca nezleye burun akıntısı, öksürük ve kulak tıkanıklığı gibi şikayetler de eşlik edebiliyor. Nezleye iyi gelen doğal ve bitkisel yollar sayesinde evde çözüm üretmek mümkün. Peki nezle geçer? Evde nezleye ne iyi gelir? Nezle ve kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Grip ve nezleyi birlikte en hızlı ne giderir? Nezle ve öksürük nasıl geçer? İşte nezleyi en hızlı gideren öneriler...

13.07.2021Sağlık
Antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu Covid aşısı hangi durumlarda uygulanabilir

Antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu? Covid aşısı hangi durumlarda uygulanabilir?

Covid-19 aşılama süreci devam ederken aşı sırası geldiği halde antibiyotik gibi bazı ilaçları kullanmak durumunda olanlar, antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu merak ediyorlar. Sağlık Bakanlığı, aşı portalı üzerinden, antibiyotik kullanımında covid aşısı olma konusu ve aşıların uygulanmasına engel oluşturmayan durumlarla ilgili bilgi verdi.

23.06.2021Gündem
Çocuklarda ateşlenme

Çocuklarda ateşlenme

Ateşlenme sebeplerinden, çocuklarda alt ve üst solunum yolunda enfeksiyon olması, mide - bağırsak gibi organlarda oluşan kusma ve ishal enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, kas iltihapları, menenjit ve zatürre akla gelen ilk sebeplerdendir. İltihabın vücuda girmesi sonucunda metabolizma kendini savunmaya başladığında ateş meydana gelir.

Çocuklarda ateş: Neden olur, nasıl düşürülür, hastalık habercisi mi

Çocuklarda ateş: Neden olur, nasıl düşürülür, hastalık habercisi mi?

Çocuklarda ateşin her zaman dikkate alınması gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Aslı Yalçınkaya “1 yaş altı bebekler her ne olursa olsun ateşlendiklerinde bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Ateşe ishal, kusma eşlik ediyorsa sıvı kaybını arttırarak daha riskli hale gelebilir” dedi.

Gripten koruyucu en etkili yöntem: Aşılama

Gripten koruyucu en etkili yöntem: Aşılama

Özellikle 2 yaşından küçük çocukların griple ilişkili ciddi komplikasyonlara yakalanma açısından yüksek risk altında olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, grip kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle ölümler bile yaşanabileceğini söyledi.

Çocuklarda yüksek ateşle ilgili bilmeniz gereken 5 madde

Çocuklarda yüksek ateşle ilgili bilmeniz gereken 5 madde

Kış ayları özellikle çocuklar için hastalık mevsimi olarak biliniyor. Bu dönemde görülen rahatsızlıkların önemli bir çoğunluğu ise yüksek ateşe neden oluyor. Pek çok aile yükselen ateş değerleri ile karşılaştığında endişeye kapılıyor ve bilinçsizce yanlış yöntemlere başvurabildikleri için çocukların genel sağlık durumları olumsuz etkilenebiliyor.

23.12.2020Çocuk-Aile
MIS-C sendromu nedir İşte MIS-C belirtileri ve tedavi yöntemleri

MIS-C sendromu nedir? İşte MIS-C belirtileri ve tedavi yöntemleri

MIS-C sendromu son yapılan araştırmalarla yeniden gündeme geldi. Uzman Dr. Binnaz Çelik, "Çocuklarda koronavirüs sırasında veya 4-6 hafta sonrasında Multifinflavotuvar Sendromu (MIS-C) sendromu gelişebiliyor. Bu sendroma yakalanan çocuklarda ateş oluyor, sonrasında ciltte döküntüler, kalple ilgili yorulmalar olabiliyor" dedi. Multisistem İnflamatuar Sendromu yani MIS-C ‘Kawasaki’ hastalığına benzer bulgularla kendisini gösteriyor. Peki, MIS-C sendromu nedir? İşte, belirtileri ve hastalıkla ilgili bilgiler.

15.12.2020Sağlık
Koronavirüs sürecinde çocuklarda obezite ve D vitamini eksikliği arttı

Koronavirüs sürecinde çocuklarda obezite ve D vitamini eksikliği arttı

KORONAVİRÜS salgınından hem ruhsal hem fiziksel açıdan etkilenen çocuklarda bazı hastalıkların arttığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Miraç Ergen, “Sırt, omuz, boyun ağrısı, hareketsizliğin yol açtığı obezite ve D vitamini eksikliği görüyoruz” dedi.

13.11.2020Sağlık
Son dakika haberleri... Bilim Kurulu üyesinden çocuklarla ilgili dikkat çeken uyarı: Parmakta kızarıklık ve şişlik...

Son dakika haberleri... Bilim Kurulu üyesinden çocuklarla ilgili dikkat çeken uyarı: 'Parmakta kızarıklık ve şişlik...'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, çocuklarda değişik cilt bulgularının da görüldüğünü söyleyerek, "Özellikle baş parmakta kızarıklık, şişlik gibi bulgularla değişik cilt bulguları ile gelebileceklerini de aklımızda tutmamız gerekiyor'' dedi.

8.11.2020Gündem
Çocuklarda yüksek ateş neden olur Ateş sınırı ne olmalı, ateş nasıl düşürülür

Çocuklarda yüksek ateş neden olur? Ateş sınırı ne olmalı, ateş nasıl düşürülür?

Çocuklarda yüksek ateş belirtileri nelerdir? Ateşli çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır? Ateşli çocuk ne zaman doktora götürülmelidir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Doğan, çocuklarda yüksek ateş durumunda yapılması gerekenleri anlattı.

MEBden dilekçe açıklaması

MEB'den dilekçe açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bazı velilere dağıtılan 'Bilgilendirme Formu ve Taahhütname' olduğu iddia edilen belgeyle ilgili açıklama yaparak bu belgelerin asılsız olduğunu belirtti.

13.10.2020Eğitim
Corona virüs yeni belirtileri neler Mide bulantısı bulantı ve ishal koronavirüs (Covid 19) ilk belirtisi olabilir

Corona virüs yeni belirtileri neler? Mide bulantısı bulantı ve ishal koronavirüs (Covid 19) ilk belirtisi olabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve şu ana kadar 4 milyondan fazla kişiye bulaşan corona virüste yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Covid-19 enfeksiyonunda en bilindik corona virüs belirtileri arasında öksürük ve yüksek ateş yer alıyor. Bilim insanlarının çalışmaları doğrultusunda "Frontiers in Pediatrics" dergisinde yayımlanan araştırma, çocuklarda ateş veya bulantı ve ishalin, Covid-19 enfeksiyonu şüphesi doğurduğunu ortaya koydu. Peki, korona virüs nasıl anlaşılır? Mide bulantısı bulantı ve ishal ilk corona virüs belirtisi mi? İşte, corona virüs belirtileriyle ilgili detaylı bilgiler...

12.05.2020Gündem
Ateş nasıl ölçülür Ateş ölçer nasıl kullanılır

Ateş nasıl ölçülür? Ateş ölçer nasıl kullanılır?

Corona virüsü vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte ateş ölçümüne ilişkin bilgiler bir kez daha gündeme geldi. Vatandaşların yoğun talep gösterdiği kolonya, maske, eldiven ve dezenfektan gibi ürünlere ateş ölçerler de eklendi. Corona virüsünde ilk belirtilerinden birini yüksek ateş oluşturuyor. Peki, ateş nasıl ölçülür? Ateş ölçer nasıl kullanılır?

20.03.2020Sağlık
Çocuğunuz ateşlendiğinde bu 8 hatayı asla yapmayın

Çocuğunuz ateşlendiğinde bu 8 hatayı asla yapmayın!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel, çocuklar ateşlendiğinde ebeveynlerin kaçınmaları gereken 8 hatayı anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

27.02.2020Cocuk Sagligi
Son dakika haberler: Dünya Çini konuşurken... Yeni salgın iddiası: Çocuklar peş peşe ölüyor

Son dakika haberler: Dünya Çin'i konuşurken... Yeni salgın iddiası: Çocuklar peş peşe ölüyor

Dünya genelinde paniğe yol açan Korona salgını devam ederken, Kolombiya’dan yeni bir salgın haberi geldi. Kaynağı henüz belirlenemeyen salgında 6 günde 6 çocuk hayatını kaybetti.

29.01.2020Dünya
Bebek ve çocuklarda ateşe ne iyi gelir Ateş nasıl düşürülür

Bebek ve çocuklarda ateşe ne iyi gelir? Ateş nasıl düşürülür?

Bebek ve çocuklarda yüksek ateş ebeveynlerin en çok paniklediği durumların başında geliyor. Ateşi düşürmek adına da birçok yönteme başvurdukları görülüyor. Peki çocuklarda ateş neyin işaretidir? Ebeveynler bu konuda nasıl hareket etmeli, ne zaman hekime başvurmalı? Konuyla ilgili tüm soruların yanıtlarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar yanıtladı.

Bebeklerde ateşi düşürmek için neler yapmalı

Bebeklerde ateşi düşürmek için neler yapmalı?

Bebeklerde ateş, ebeveynlerin en çok korktuğu durumlardan biridir. Yeni doğan dönemindeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı olduğundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Peki, bebeklerde ve çocuklarda ateş neden olur? Ateş hangi hastalıkların habercisidir? Bebeklerde ve çocuklarda ateş hakkında tüm merak edilen soruların yanıtlarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahmi Tuna Tekin’dan aldık.

Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) nedir

Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) nedir?

Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) nadir görülen hastalıklardan biridi. Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) tanısı konulan çocuklarda ateş, solukluk, infeksiyon, kanama veya organomegali bulguları görülebilir. Peki, Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) tam olarak nedir?

21.11.2018Sağlık
Çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa almanız gereken 7 önlem

Çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa almanız gereken 7 önlem

Çocukların ateşlenmesi anne ve babaları en çok endişelendiren konuların başında geliyor. Doktora ne zaman gidileceği ve ateşi düşürmek konusunda telaşa kapılan ebeveynler bazen çocukların sağlığını tehlikeye sokacak yanlışlar yapabiliyorlar. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Pınar Atla, çocuklarda ateş ve yapılması gerekenler konusunda bilgi verdi.

Vücudun faydalı uyaranı: Ateş

Vücudun faydalı uyaranı: Ateş

Bebeklerde ve çocuklarda görülen ateş, anne-babaların en tedirgin olduğu konuların başında geliyor. Ancak ateş, bilinenin aksine çocuk için zararlı bir faktör değil.

Çocuğunuzun ateşi varsa bunları yapmayın

Çocuğunuzun ateşi varsa bunları yapmayın!

Ateş, çoğu zaman korkutucu ve hatta bazen paniğe kapılmaya neden olan bir belirti. Özellikle de ateşlenen çocuksa…

Çocuklar dondurmayı ağızda eriterek yemeli

Çocuklar dondurmayı ağızda eriterek yemeli

Özellikle 2 yaşın altındaki çocuklara dondurma yedirirken çok dikkat edin.

Çocukta yüksek ateş nasıl kontrol altına alınır

Çocukta yüksek ateş nasıl kontrol altına alınır?

Ateş hangi durumlarda ciddi bir hastalık belirtisi değildir?

Çocuklarda yüksek ateşe dikkat

Çocuklarda yüksek ateşe dikkat!

İki yaşına kadar yılda yaklaşık 4-6 ateşli nöbet görülebilir.

Ateşte sırasıyla bunları yapın

Ateşte sırasıyla bunları yapın

Kayseri’de Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsa Üzüm, çocuklarda görülen yüksek ateşin havale riskini ortaya çıkarabileceğini söyledi.

20.12.2014Sağlık
Kış aylarının baş belası

Kış aylarının baş belası

Sonbahardan kışa geçerken soğuk algınlığı ve gribin en yaygın olarak görüldüğü dönemlerdir.

26.11.2013Kelebek
Ölümcül menenjitin sorumlusu meningokok virüsü

Ölümcül menenjitin sorumlusu "meningokok" virüsü

Ölüme ve kalıcı sakatlıklara yol açabilen meningokok virüsü, Türkiye'deki menenjit vakalarının yüzde 61'inden sorumlu tutuluyor. Hastalıktan, bebeklere 9 aylıktan itibaren uygulanabilen ve 4'lü konjuge meningokok aşısı ile korunmanın sağlanabileceği belirtiliyor.

21.04.2013Gündem
Çocuk bakımında en sık yapılan 8 hata

Çocuk bakımında en sık yapılan 8 hata!

Doğru sandığınız birçok bilginin yanlış olduğunun farkında mısınız?

Bu hatayı sakın yapmayın

Bu hatayı sakın yapmayın

Vücut ısısının yükselmesine neden olan ateşli hastalıklar karşısında ebeveynlerin, büyük korku ve endişe yaşamaları nedeniyle büyük bir çoğunlukla toplumda kuşaktan kuşağa aktarılan yanlış tedavi yöntemlerine yöneldikleri bildirildi.

4.12.2012Sağlık
Ateşini düşürmek isterken yükseltmeyin

Ateşini düşürmek isterken yükseltmeyin

Çocuklarda ateş düşürmek için ailelerin kullandığı birçok metodun, çocuğun ateşini düşürmek isterken yükseltebileceği, ateş düşürmek için kolonya, alkol, sirke ve buz kullanılmaması gerektiği bildirildi.

9.11.2012Sağlık
Serinlemek isterken hastalanmayın

Serinlemek isterken hastalanmayın

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Külahlı, kirli, yeterli soğutma tertibatına sahip olmayan, güneş ışığından ve tozdan korunmayan dolaplarda satışa sunulan dondurmaları tüketen kişilerde enfeksiyon riskinin arttığını söyledi.

19.07.2012Sağlık
Yaz aylarında bunlara dikkat

Yaz aylarında bunlara dikkat

Her çocuk güneşli havalarda zamanının çoğunu açık havada geçirmek ister.

9.07.2012Kelebek
Yaz aylarında bunlara dikkat

Yaz aylarında bunlara dikkat

Her çocuk güneşli havalarda zamanının çoğunu açık havada geçirmek ister.

8.07.2012Sağlık
Çocuklarda ateş nasıl anlaşılır

Çocuklarda ateş nasıl anlaşılır?

Yeni doğan bebeğin ateşi 38 derecenin üzerine çıkarsa ilaç vermeyin.

Denizden çıkar çıkmaz mayosunu değiştirin

Denizden çıkar çıkmaz mayosunu değiştirin

Yaz aylarında sık yaşanabilen idrar enfeksiyonları hakkında detaylı bilgiler...

Bebek ve Çocukların Aşı Takvimi

Bebek ve Çocukların Aşı Takvimi

Hangi aşı, ne zaman yapılmalı?

Kalbi Tekleyen Çocuklara Dondurma Tedavisi

Kalbi Tekleyen Çocuklara Dondurma Tedavisi!

Bir size dondurmanın kalbe iyi geldiğini söylese ne derdiniz?

Yazar Sonuçları

Çocuğunuzun yüksek ateşi idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir

Çocuklarda ateş yükselmesi, anne ve babaların en çok endişe duydukları durumlardan birisidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar şikayetlerini iyi bir şekilde ifade edemediklerinden ateş bazı önemli hastalıkların belirtisi olabilir.

13.12.2018
Öpücük hastalığını daha önce duydunuz mu

Öpücük hastalığını daha önce duydunuz mu?

Bu hastalığın birçok belirtisi var!

28.11.2018
Bebeklerde ateş evde nasıl kontrol altına alınır

Bebeklerde ateş evde nasıl kontrol altına alınır?

Bebeklerde ateş nasıl kontrol altına alınır? Bebeklerde ateş doktora gitmeden nasıl düşürülür?Ateşi çıkan bebeğe evde nasıl müdahale edilebilir? İşte, ateşi çıkan bebeğin ateşini düşürmek için uzmanından aylara göre öneriler…

12.11.2017

Kakaoyu kestim, çocuğum artık ateşlenmiyor!

Çocukları kakaolu süt, kakaolu gevrek, kakaolu kek ve pasta gibiher tür kakaolu gıdadan uzak tutun.

17.08.2016
Yaz aylarında bebekli aileler için öneriler

Yaz aylarında bebekli aileler için öneriler

Yaz aylarında kıyafet seçimi, güneşten korunma ve beslenme nasıl olmalı?

5.08.2015

Hamilelikte grip ve grip aşıları

Kış aylarında grip benzeri hastalığa neden olan en az üç ayrı virüs tipi mevcuttur.

11.12.2013

Kirli havuz göz enfeksiyonu yapıyor

Yazın viral göz enfeksiyonları artıyor. En önemli bulaşma yolu yüzme havuzları. Unutmayın ki kalabalık, düzenli kontrol ve temizliği yapılamayan havuzlar kirli denizlerden daha tehlikeli.

26.05.2013

ÇOCUKLARDA ATEŞLİ HASTALIKLAR

Bu hafta konumuz, “çocuklarda ateşli hastalıklar...”

17.05.2013

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklar arasında ilk sırada yer alan ishalin görülme sıklığı yazın artıyor.

13.07.2008