EKSTRA
MENÜ

Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.895 Çocuk Sağlığı haberi bulunmuştur.

Çocuk Sağlığı Haberleri

Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, ceza vermeyin

Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, ceza vermeyin

Çocuklarının iştahını artırmak için ebeveynlere önerilerde bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, “Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar. Yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta ve gazlı-şekerli içecekleri kesinlikle vermeyin. Yarım su bardağı kutu meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir” dedi.

Çocuklar yaz döneminde nasıl beslenmeli

Çocuklar yaz döneminde nasıl beslenmeli?

Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda Bülbül, yaz döneminde çocukların beslenmesiyle alakalı önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocuklardaki obezitenin sebepleri nelerdir

Çocuklardaki obezitenin sebepleri nelerdir?

Yeni yayınlanan bir araştırmada, çocuklarda iştah fazlalığı ve obezite sıklığındaki artışa yol açan risk faktörlerinin daha doğmadan önce başladığını bir kez daha ortaya koyduğunu dile getiren Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Doç. Dr. Belma Haliloğlu, anne ne kadar fazla kilo ile gebe kalırsa bebeklerinin gelecekte obez olma ihtimalinin o kadar arttığını söyledi.

Kreşlerde koronavirüs tedbirleri: Oyuncak sayısı azaltılmalı

Kreşlerde koronavirüs tedbirleri: Oyuncak sayısı azaltılmalı

Koronavirüs salgını süresince kapatılan kreşler 15 Haziran itibariyle yeniden açıldı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, “Kreşlerde sınıf mevcutları mümkün olan en az sayı ile sınırlandırılmalı çocukların otuma düzenlerinde mutlaka aralarında yeterli mesafe oluşturulmalı. Eğer hasta çocuk varsa kreşe kabul edilmemeli. Bu konuda ailelere sorumluluk düşüyor” dedi.

Çocuklarla korkuları hakkında konuşun

Çocuklarla korkuları hakkında konuşun

Çocukların kaygı ile başa çıkmasına yardımcı olmak için, aşırı uyarılarda bulunmadan, aşırı endişeli görünmeden, doğru önleme bilgileri ile duruma uygun gerçekçi bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini ifade eden Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Seher Akbaş, konuyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Uzmanından ailelere uyarı: Çocuklarda yaz ishaliyle birlikte...

Uzmanından ailelere uyarı: Çocuklarda yaz ishaliyle birlikte...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergül Bolat, yaz aylarında çocuklarda sıkça görülen ishalle ilgili aileleri uyardı. Bolat, “Bu dönemde çocuklar için asıl tehlikeli olan durum, ishal ve kusmadır. İshal ile birlikte kusma, vücutta ciddi oranda sıvı kaybına yol açmaktadır. Önlem alınmazsa böbrek yetmezliğine yol açabilecek ciddi tablolar ortaya çıkmaktadır” dedi.

Çocuklarda yaz ishaline dikkat Bu belirtiler varsa…

Çocuklarda yaz ishaline dikkat! Bu belirtiler varsa…

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Güroğlu, sıcakların başlamasıyla birlikte çocuklarda yaz ishalinin yoğun olarak görülmeye başladığını söyledi.

Çocuklarda medya kullanımını yarara dönüştürme yolları

Çocuklarda medya kullanımını yarara dönüştürme yolları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Dinleyici, çocukların pandemi süreci ile artan medya kullanımını değerlendirerek ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

16.06.2020Eğitim
İştahsız çocuklara nasıl yemek yedirilmeli

İştahsız çocuklara nasıl yemek yedirilmeli?

Aileleri çocuklarda iştahsızlık konusunda bilgilendiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, çocuklarda iştahsızlık ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Evde yapılan etkinlikler çocuklarda travmaları önleyebilir

Evde yapılan etkinlikler çocuklarda travmaları önleyebilir

“Çocuklar; yoğun korku, kaygı, endişe gibi duygularını kontrol edebilmek için yetişkin rehberliğine ihtiyaç duyar” diyen Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, koronavirüs sürecinde çocuk psikolojisi ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Kardeşler arasındaki kıskançlık nasıl önlenir

Kardeşler arasındaki kıskançlık nasıl önlenir?

Her yeni olay çocukların rutinini değiştirir ve çocuklar için yeniyi kabullenmek yetişkinler kadar kolay olmayabilir. İşte bu yüzden çocuğu bu değişikliğe önceden hazırlamak ve büyük çocuğa kardeş sahibi olacağının tüm gerçekliğiyle anlatılması gerektiğine dikkat çeken Psikolog Sena Karabiber, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Çocuklarınız tatile çıkmaya hazır mı Rutin muayenelerini aksatmayın

Çocuklarınız tatile çıkmaya hazır mı? Rutin muayenelerini aksatmayın

Covid-19 pandemisi hâlâ devam etse de, yaz mevsiminin yüzünü gösterdiği şu günlerde aileler tarafından tatil planları yapılıyor. Özellikle pandemi sürecinden dolayı evde sıkılan çocuklar için büyük bir heyecan kaynağı olan tatillerin, sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçirilmesi için ise doktor kontrolleri büyük önem taşıyor.

Çocuklarda cinsel kimlik gelişim süreci ve ailelerin rolü

Çocuklarda cinsel kimlik gelişim süreci ve ailelerin rolü

Cinsel kimlik gelişimi süreci, çocuğun kendi benliğini keşfetmesi, bedeninin ve cinsiyetinin farkına varması, karşı cinsi ayırt edebilmesi gibi olguların bütününü kapsar. Çocuğun doğumuyla birlikte başlayan bu süreç, çocukların ilerleyen yaşlarında keşif ve merak duygusuyla birlikte ortaya çıktığını ifade eden Psikolog Sena Karabiber, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Ek gıdaya geçiş: “İlk gıdalar meyve değil, sebzeler olmalı”

Ek gıdaya geçiş: “İlk gıdalar meyve değil, sebzeler olmalı”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Büşra Filiz Genç çocuklarda beslenme ve ek gıda konularında önemi bilgiler verdi.

Gebelikte D vitamini takviyesi almak şart mı

Gebelikte D vitamini takviyesi almak şart mı?

Gebeliğin sağlıklı devam etmesi ve sonuçlanması için anne adayının hem dengeli hem de yeterli beslenmesi çok önemli. Özellikle gün içinde alınacak vitamin ve mineraller, anne adayının ve bebeğin sağlığını olumlu etkiliyor. Kan değerlerinin normal olmasının bilhassa önemli olduğu vitaminlerden biri de D vitamini… Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, gebelikte D vitamini ile ilgili önemli bilgiler aktardı, bu vitaminin hangi besinlerde bulunduğunu açıkladı.

Küçük çocuklara sevdiği karakterlerden maske yapılabilir

Küçük çocuklara sevdiği karakterlerden maske yapılabilir

Pandemi sürecinde alınan tedbirler ve uygulanan kısıtlamalar aşamalı olarak azaltılırken hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı çocuklara ve gençlere anlatılmalı. Çocuklar parkta oynarken maske takmalarının önemli olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, “Özellikle küçük çocukları özendirmek için sevdikleri çizgi film karakterlerinin resimleri ile hazırlanmış maskeler kullanılabilir. Anne ve babalar bu konuda yaratıcılıklarını kullanarak bez maskeler dikebilirler” açıklamasında bulundu.

“Çocuğum çok iştahsız, ne yapabilirim”

“Çocuğum çok iştahsız, ne yapabilirim?”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yelda Mumcu, çocuğu iştahsız ve yeme zorluğu çeken ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Oyuncak seçerken nelere dikkat etmek gerekir

Oyuncak seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Çocukların gelişimi için oyuncak ve oyuna ihtiyaçları vardır. Çünkü oyun ve oyuncak çocukların gelişimini destekler, duygularını açığa çıkarır, hayal güçlerini geliştirir. Günümüzde çok fazla oyuncak olması anne babaların oyuncak seçerken zor durumda kalmasına neden olur. Peki, bu noktada nelere dikkat etmek gerekir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yelda Mumcu, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir Enfeksyion Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhanın biyografisi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir? Enfeksyion Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın biyografisi

Enfeksyion Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan katıldığı programlarda yaptığı açıklamalarla gündeme geliyor. Maske ve mesafe kuralına dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın hayatına dair bilgiler merak ediliyor. Peki, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir? Enfeksyion Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın biyografisi

3.06.2020Gündem
Özel kreş ve gündüz bakımevleri açılıyor... MEB uyulacak standartları açıkladı

Özel kreş ve gündüz bakımevleri açılıyor... MEB uyulacak standartları açıkladı

Cumhurbaşkanlığınca açıklanan kararlar doğrultusunda yarın özel anaokulları, özel kreşler ve gündüz bakım evleri kapılarını açıyor. Bu kararın ardından özel okulöncesi kurumları, 'yeni normal' için hazırlıklara başladı. MEB de bu kurumlara ilişkin standartlar listesi yayımladı. Türkiye Okul Öncesi Platformu Başkanı Ayşe Işıl Gel ise, daha önce 15 Haziran olarak açıklanan tarihin 1 Haziran’a alınması nedeniyle kurumların ancak yüzde 20’sinin hazırlıklarını tamamlayabileceğini söyledi.

30.05.2020Eğitim
Çocukluk çağı aşıları için ‘Aksatmayın’ uyarısı

Çocukluk çağı aşıları için ‘Aksatmayın’ uyarısı

Salgın döneminde Covid-19’a yakalanma endişesi başta olmak üzere çeşitli nedenlerle aşı takviminin aksatılmaması konusunda ailelere uyarılarda bulunan Uzman Dr. Ayça Sözen, aşıların aksatılması sonucunda dünya genelinde çocukların difteri, kızamık ve çocuk felci gibi aşı ile önlenebilir hastalıkların riski altında olabileceğine dikkat çekti.

29.05.2020Sağlık
Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Aşılama olmaması durumunda çocukluk çağında geçirilen bazı enfeksiyon hastalıklarının gelecekte çocuğun hayat kalitesini etkileyebileceğini ifade eden Uzman Dr. Ayça Sözen, aileleri çocuklarının aşılarını aksatmamaları konusunda uyardı.

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Bez bırakma süreci bazı ailelerin kolaylıkla atlattığı bir dönemken; bazı çocukların da bu dönemi çok krizli yaşayabildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Çocuklarda sosyal medya kullanım yaşı ne olmalı

Çocuklarda sosyal medya kullanım yaşı ne olmalı?

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların kapanması ve çocukların zamanlarını evde geçirmek zorunda kalmaları sonucu sosyal medyada geçirdikleri sürenin arttığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Nuran Günana, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklar normalleşme sürecine nasıl hazırlanmalı

Çocuklar normalleşme sürecine nasıl hazırlanmalı?

Tüm dünyayı etkileyen, ülkemizde de yaklaşık 3 aydır günlük yaşam alışkanlıklarımızda köklü değişikliklere neden olan koronavirüs sürecinde zorlananların başında şüphesiz çocuklar geliyor. Bu süreci sağlıklı yönetmek, koronavirüs pandemisini çocuklara göre anlatmak ve ‘yeni normal’de onlarla evde kaliteli zaman geçirmenin önemine dikkat çeken Klinik Psikolog Betül Küçükardalı, anne babalara önemli bilgiler verdi.

Bebeklerde topuk kanı neden alınır

Bebeklerde topuk kanı neden alınır?

Yenidoğan bebeklerin topuğundan alınan birkaç damla kan ile doğumsal hastalıkların araştırıldığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yelda Mumcu, bebeklerde topuk kanının neden alındığını açıkladı, konuyla ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Kawasaki hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir

Kawasaki hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Kawasaki hastalığının sebebinin bilinmediğini ve en sık 6 ay - 5 yaş arası çocuklarda görüldüğünü belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Polat konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çocukların sosyal medya kullanımına izin verilmeli mi

Çocukların sosyal medya kullanımına izin verilmeli mi?

Hayatın her alanında olan sosyal medya kullanımının çocuklar arasında da hızla artmaya devam ettiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Nuran Günana, ailelerin tutumlarının çocukların sosyal medya kullanımını nasıl etkilediğini ve bununla ilgili ailelerin yaklaşımının nasıl olması gerektiğini paylaştı.

Çocuklarda konuşma bozukluğunun belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Çocuklarda konuşma bozukluğunun belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Çocukluk çağındaki apraksi (konuşma bozukluğu) belirtilerini ve tedavi yöntemlerini sıralayan Öğr. Gör. Betül Özsoy Tanrıkulu, “Apraksili bir çocuğun, mutlaka bir dil ve konuşma terapistiyle çalışması gerekiyor. Bu çocuklar dil ve konuşmayla ilgili olmayan başka becerilerde de sıkıntı yaşayabilirler” dedi.

Doğumhanede üzerinde ısıtıcı unutuldu, 18 gün yoğun bakımda kaldı... Karar verildi

Doğumhanede üzerinde ısıtıcı unutuldu, 18 gün yoğun bakımda kaldı... Karar verildi!

Konya'da, 2 yıl önce doğumhanede üzerinde ısıtıcı unutulan ve vücudunda ikinci derece yanıklar oluşan Zeynep bebek için Konya 1'inci İdare Mahkemesi, Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bağlı olduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü'nün 160 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Ailenin avukatı Mustafa Aydın, tazminatın artırılması amacıyla Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirtirken, "Sorumlular hakkındaki ceza davası hala devam ediyor" dedi.

20.05.2020Gündem
Çocuklarda miyop problemine dikkat

Çocuklarda miyop problemine dikkat!

Miyopinin okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan bir görme bozukluğu hastalığı olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kütahya’da 4 aylık bebek, koronavirüsü yendi

Kütahya’da 4 aylık bebek, koronavirüsü yendi

KÜTAHYA’da koronavirüs teşhisi konulan A.S. isimli 4 aylık bebek, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaklaşık 2 ay gördüğü tedavinin ardından sağlığına kavuşarak, taburcu edildi. Hastane servisinden hemşirelerin kucağında çıkarılan bebek, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde annesine verildi.

18.05.2020Gündem
Çocuğumu hangi spora yönlendirmeliyim

Çocuğumu hangi spora yönlendirmeliyim?

Erken yaşta kazanılan spor alışkanlıklarının, tüm hayatımız boyunca pozitif etkileri kabul görmüş bir gerçektir. Bu bağlamda tüm ebeveynlerin aklındaki ilk soru ‘Çocuğumu hangi spora yönlendirmeliyim?’ oluyor. Voleybola mı göndersem, basketbola mı? Yoksa yüzme, jimnastikten daha mı faydalı, belki de tenis seçmeliyiz gibi sorular kafamızda dönüp durmakta...

Çocuklarda görülen Kawasaki hastalığı koronavirüs ile bağlantılı mı

Çocuklarda görülen Kawasaki hastalığı koronavirüs ile bağlantılı mı?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen İngiltere, Fransa ve Belçika’nın da yer aldığı bir dizi ülkede, virüsle ilişkisi kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte Kawasaki hastalığı vakaları bildirildi. Çocuklardaki koronavirüs vaka sayısı artışı nedeni bu hastalığı akıllara getirdi. Peki, son günlerde karşımıza çıkan Kawasaki hastalığı, koronavirüsle bağlantılı mı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Cem Koray Fırat konuya açıklık getirdi, merak edilen soruları yanıtladı.

Yangından etkilenen aile Corona Virüse yakalandığını öğrendi

Yangından etkilenen aile Corona Virüse yakalandığını öğrendi

İstanbul'da çıkan yangında dumandan etkilenen 3 kişilik aile kaldırıldıkları hastanede Corona Virüse yakalandıklarını öğrendi.

13.05.2020Gündem
45 günlük bebek maske ile yoğun bakımdan çıkarıldı

45 günlük bebek maske ile yoğun bakımdan çıkarıldı

Türkiye'nin en küçük Corona Virüsü hastalarından 45 günlük Amine bebek sağlığına kavuştu, 1 haftadır tedavi gördüğü yoğun bakımdan sağlık çalışanlarının alkışları arasında çıkarıldı. Servise çıkarılan bebeğin, sağlık durumu iyiye gidiyor.

12.05.2020Gündem
Ailelere çocuk sağlığı konusunda önemli tavsiyeler

Ailelere çocuk sağlığı konusunda önemli tavsiyeler

Türkiye'de olduğu gibi genç ve çocuk nüfus oranının yüksek olduğu ülkelerde çocuk sağlığı ile ilgili sorunlar ve bunların çözümüne yönelik çalışmalar büyük önem taşıyor. Çocuk sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi için yapılan çalışmaların toplum sağlığının iyileşmesindeki en önemli basamaklardan biri olduğunu ifade eden uzmanlar, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Kawasaki hastalığı nedir Belirtileri, tanı ve tedavisi

Kawasaki hastalığı nedir? Belirtileri, tanı ve tedavisi

Çocuklardaki koronavirüs vaka sayısı artışı nedeni ‘Kawasaki hastalığı’nı akıllara getirdi. Kawasaki hastalığıyla koronavirüs arasında bir ilişki olabileceği düşünüldü.

Ailelere çocuk sağlığı konusunda önemli tavsiyeler

Ailelere 'çocuk sağlığı' konusunda önemli tavsiyeler

Türkiye'de olduğu gibi genç ve çocuk nüfus oranının yüksek olduğu ülkelerde çocuk sağlığı ile ilgili sorunlar ve bunların çözümüne yönelik çalışmalar büyük önem taşıyor. Çocuk sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi için yapılan çalışmaların toplum sağlığının iyileşmesindeki en önemli basamaklardan biri olduğunu ifade eden uzmanlar, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

11.05.2020Sağlık
Aşılar ihmal edilmemeli, aşırı kalorili yiyeceklerden uzak durulmalı

Aşılar ihmal edilmemeli, aşırı kalorili yiyeceklerden uzak durulmalı

Tarihte görülen birçok salgın gibi coronavirüs de çok bulaşıcı bir hastalık ve yediden yetmişe herkesi etkilediği gibi çocukları da hem fiziksel hem de ruhsal olarak etkiliyor. Bu süreçte çocuklar için alınması gereken tedbirleri anlatan Pediatri Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, “Pandemi sürecinde çocuklarımızı hastalıktan korumaya çalışırken dikkat etmemiz gereken hususlar var. Çocukluk aşıları ihmal edilmemeli, çocuklar aşırı kalorili yiyeceklerden uzak tutulmalı, bebekler bu süreçte anne sütü ile beslenmeye devam edilmeli ve ebeveynler kaygılı olsalar bile bunu çocuğa yansıtmamalı” dedi.

Çocukları 3 yaşına kadar, boğazına kaçma ihtimali olan yiyeceklerden uzak tutun

'Çocukları 3 yaşına kadar, boğazına kaçma ihtimali olan yiyeceklerden uzak tutun'

MUĞLA'nın Ula ilçesinde boğazına salatalık parçası kaçan 8 aylık Ateş Bulut'un ölümünün ardından uzmanlar, aileleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Görkem Astarcıoğlu, özellikle 3 yaşına kadar çocuklara kuruyemiş gibi boğazına kaçma ihtimali yüksek olan yiyeceklerin verilmemesi, boncuk ya da pil gibi nesnelerle oynatılmaması gerektiğini söyledi. Dr. Astarcıoğlu, bu gibi durumlarda nasıl müdahale edileceğinin öğrenilmesi gerektinği ifade etti.

9.05.2020Gündem
Yürekleri sızlatmıştı... Annesi bulundu

Yürekleri sızlatmıştı... Annesi bulundu!

Gaziantep'te çöpte bulunduğu iddia edilerek hastaneye getirilen kız bebeğe, tedavisini sürdüren ekip tarafından "Duru" ismi verildi. Öte yandan, bebeği hastaneye getirenlerin ifadeleri ve çalışmalar doğrultusunda anneye ulaştı.

8.05.2020Gündem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, nereli Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın biyografisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, nereli? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın biyografisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü ile ilgili yaptığı açıklamalarla son zamanların en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Corona virüsü vakaları ve önlemlerle ilgili kamuoyunu bilgilendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sık sık sosyal medya hesabından da son durumla ilgili paylaşımlar yapıyor. Peki, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir? İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın biyografisi

6.05.2020Gündem
Dr. Allianz ile online görüşmeler de yapılabilecek

Dr. Allianz ile online görüşmeler de yapılabilecek

Allianz Türkiye, sağlık sigortası sahibi müşterilerine 7 gün 24 saat ücretsiz tıbbi danışmanlık sunduğu Dr. Allianz hizmetinin kapsamını genişletti. Telefon ile yapılan danışmanlığa, yazılı ve görüntülü görüşme seçenekleri de eklendi. Allianz Türkiye Sağlık Sigortaları Genel Müdür Yardımcısı Okan Özdemir; sağlık branşındaki yaklaşık 1.3 milyon Allianz müşterisine önemli bir deneyim yaratma hedefiyle değişen ihtiyaçlara göre yenilikçi ürün ve hizmetleri hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi.

1.05.2020Sigorta
Fahrettin Koca kimdir, nereli Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kaç yaşında

Fahrettin Koca kimdir, nereli? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kaç yaşında?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca merak edilen isimler arasında yerini aldı. Bakan Koca İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Peki Fahrettin Koca nereli, kaç yaşında?

29.04.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Dijitalleşmekten değil iletişimsizlikten korkun!

İletişimci ve yazar Dr.Umut Kısa, dijital oyun bağımlılığından endişe duyan ebeveynlere seslenerek, “Kötü olan oyun değil, çocukların ilişki kurma becerilerinin gelişmemesi ve dijital yetkinliklerini ilerletememesidir. Dijital oyunların çocuklara neler kazandırdığını 1980’den önce doğan ebeveynler hayal bile edemez. Onlar sadece kendilerini sokağa çıkma konusunda yasaklayan ebeveynlerini bilir ve aynı şeyi yaptıklarını fark etmezler” dedi.

12.06.2020

Çocuklar neden anne ve babaya bağımlı olur?

Bir bebek dünyaya geldiğinde en uzun süre bakıma muhtaç olan canlıdır. Doğal olarak anne ya da anne yerine geçecek kişiye bağımlıdır. İhtiyaçlarını kendi başına karşılayacak duruma geldiğinde ise bu bağımlılığın zamanla azalması beklenir. Burada anne doğru zamanda çocuğun gönderdiği sinyalleri alarak kendisinden ayrılmasına izin verebilmelidir.

30.05.2020

Tech-savvy anne olmak (ister misiniz?)

Şüphesiz, internet, annelerin hayatını kolaylaştıran ve neredeyse her ihtiyacına cevap verip, imdadına yetişen bir araç haline geldi. Anneler, yemek tariflerinden el becerilerine, DIY etkinliklerinden sosyalleşmeye, eğitimden iş yaşamına, alışverişe ve çevrim içi oyunlara kadar pek çok alanda aktif yer almaktalar.

19.05.2020

Maske+maske yüzde yüz sonuç

Çocuk sağlığı ve enfeksiyon hastalıkları alanında önemli uzmanlardan biri olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile 40 yıla yaklaşan bir dostluğumuz var. 

16.05.2020

‘Yeni normal’ fırsat olabilir

Harward Üniversitesi Salgın Hastalıklar Birimi’nden profesör Marc Lipstich, “Virüsün bulaşma hızı yüksek. Karantinalarla virüsün bu yaz ortadan kaybolacağını düşünmek doğru değil. Yayılma hızı yavaşlar ve sağlık sistemi hastalarla baş edebilecek kapasitesini korur sadece... Aşı bulunur ve her ülke nüfusun en azından yarısı aşı ile ya da hastalığı atlatarak virüse bağışıklık kazanırsa önlemler kaldırılabilir. Bu yüzden önlemlere devam edilmeli” diyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da Türkiye için “İyi gidiyoruz ama finale gelmedik daha. Tedbiri elden bırakmamalıyız” diyor her fırsatta.

13.05.2020