EKSTRA
MENÜ

Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Psikolojisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.989 Çocuk Psikolojisi haberi bulunmuştur.

Çocuk Psikolojisi Haberleri

İlk 2 yıl çocuğunuza televizyon izletmeyin

İlk 2 yıl çocuğunuza televizyon izletmeyin!

Keyifli geçen bu zaman dilimi çocuğunuzun psikolojisi için zararlı olabilir.

Çocuklara Kurban Bayramı nasıl anlatılmalı

Çocuklara Kurban Bayramı nasıl anlatılmalı?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala en çok konuşulan konulardan biri de çocuklara kurban kesmenin nasıl anlatılacağı oluyor. Çocuklar, 12-13 yaşına kadar somut düşündükleri için, dini bir gelenek olan kurban kesimini yetişkinlerden çok daha farklı algılıyor.

29.08.2017Kurban Bayramı
Servis taşımacısı belirlenirken liyakat aransın

"Servis taşımacısı belirlenirken liyakat aransın"

İstanbul Umum Servis aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, "Servis taşımacılığı belirlenirken kriter para olmasın, servisçi olsun. Daha önce bu işi yaptığı tespit edilsin. Hangi sınıf öğrencileri taşıdığı, bir liyakat aransın. Biz de destek olalım ama 'servisçi eşittir şu kadar bağış' olarak gördüğünüz zaman sıkıntılar had safhada artıyor." dedi.

6.09.2017Gündem
Çocuklarınızı telefon bağımlılığından nasıl korursunuz

Çocuklarınızı telefon bağımlılığından nasıl korursunuz?

Teknolojinin geldiği son nokta ile çocuklarımız doğdukları andan itibaren akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve türlü elektronik cihazlar ile tanışıyorlar. Çocuklarımızı bu teknolojik gelişmelerden mahrum bırakmaktansa, kontrollü bir şekilde kullanmalarını sağlamamız gerekiyor. Aksi takdirde bu gelişmelerden tamamen alıkoymak uyum sorunlarına yol açabiliyor. Denetimsiz kullanım ise bağımlılıklar ile sonuçlanabiliyor. Peki çocuklarımızı telefon bağımlılığından nasıl koruruz? İşte tüm merak edilenler.

25.09.2017Hayat
Ders dışı etkinlikler çocuğun hayatını yönlendiriyor

Ders dışı etkinlikler çocuğun hayatını yönlendiriyor

Gelişim çağında kazanılan ilk yaşantılar, çocuklarda yönlendirici nitelikte olumlu etki yapıyor. Uzmanlar çocukların ders dışı etkinliklere en az derslere verdiği kadar önem vermesi gerektiğini söylüyor. Bu konuda Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen: “Farklı çalışmalar içerisinde olmak, farklı uyarıcılarla sürekli iç içe bulunmak beyin gelişimi için çocuğa katkı sağlar ve psikolojik olarak katarsis etkisi yaratır” dedi.

FETÖden ilginç abone oyunu Roberto Carlos isminde bile...

FETÖ'den ilginç abone oyunu! Roberto Carlos isminde bile...

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan ve etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde tahliye edilen eski astsubay Ö.B, örgütte kod isimlerin çok yaygın kullanıldığını, hatta "Roberto Carlos" isminde bile gazete aboneliği olduğunu anlattı.

27.11.2017Gündem
Çocuğunuzun tiki mi var

Çocuğunuzun tiki mi var?

Tik, istem dışı ve ani olarak ortaya çıkan belli bir amacı olmayan kas kasılmalarına denir. Motor veya ses çıkarma şeklinde görülür. Motor tikler yani hareket tikleri burun kaldırma, dudak kenarlarının çekilmesi, boyun bükme, ses tikleri ise, boğaz temizle, burun çekme olarak görülmektedir. Genellikle 7-12 yaş arasında görülen çocuk tiklerinin önemini Dr. Mehmet Yavuz, sizler için anlattı…

Çocuğunuzun psikolojik rahatsızlık potansiyeli taşıdığında dair 13 belirti

Çocuğunuzun psikolojik rahatsızlık potansiyeli taşıdığında dair 13 belirti

Tüm ebeveynler, çocuklarını korumak konusunda oldukça hassastırlar. Yani çocuklarımızın ihtiyaçlarına karşı hepimiz duyarlıyızdır: Mesela vücutlarında açıklanamayan bir döküntü ortaya çıkarsa ya da ateşleri çıktığında hemen doktora götürürüz. Çünkü görülebilen yaraların fark edilmesi kolaydır.

14.12.2017Sağlık
Okullarda şiddete karşı 5 öneri

Okullarda şiddete karşı 5 öneri

İzmir’de okul müdürünün öğrencileri tarafından öldürülmesinin ardından gençler arasında yayılan şiddet gündemde. Her okulun risk tablosu çıkarması gerektiğini belirten uzmanlar, iyi gözlemle bazı önlemlerin alınabileceği düşüncesinde. Okul ve velilere de çok iş düşüyor.

21.12.2017Eğitim
Kitap Fuarı’nda, ‘Kayı Boyu Obası’ kuruldu

Kitap Fuarı’nda, ‘Kayı Boyu Obası’ kuruldu

Almanya’nın Duisburg kenti yakınlarındaki Rheinberg kasabasında18’incisi düzenlenen Astec Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı’nda, Kayı Boyu Obası kuruldu. Çadırı ziyaret edenler, o dönemin elbiselerini giyerek hatıra fotoğrafı çektirme fırsatı buluyor.

4.01.2018Dünya
Okula uyum bir haftadan fazla sürüyorsa dikkat

Okula uyum bir haftadan fazla sürüyorsa dikkat!

Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım, iki haftalık tatilin ardından başlayan okulla beraber yeni uyum sürecinin başladığına dikkat çekti.

Ergenler neden ‘canavar’a dönüşüyor

Ergenler neden ‘canavar’a dönüşüyor

19 yaşındaki genç nasıl oluyor da okulda arkadaşlarını öldürüyor? Neden bazı ergenler akranlarına şiddet uyguluyor? Uzmanlara göre bunun nedeni, ilişki ve duygusal ihtiyaçları görmezden gelen okullarla, şiddet içerikli oyunlar ve çocukları kısıtlamamayı özgürlük olarak gören ebeyevnler.

15.02.2018Eğitim
Engin Geçtan kimdir Engin Geçtan kitapları

Engin Geçtan kimdir? Engin Geçtan kitapları

Prof. Dr. Engin Geçtan 86 yaşında yaşamını yitirdi. ODTÜ, Ankara, Boğaziçi ve Marmara üniversitelerinde öğretim üyeliğinde bulunan Engin Geçtan, psikiyatri kitaplarıyla tanınıyordu. İşte Engin Geçtan’ın hayatları ve kitapları!

20.02.2018Gündem
Annelere çocukları için ‘sağlıksız sevgi’ uyarısı

Annelere çocukları için ‘sağlıksız sevgi’ uyarısı

Çocuğun sahip olduklarını elde etmesi için mücadelede bulunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Acar Baltaş, “Mücadele olmadığında çocuklar sahip olduklarının kıymetini bilmiyor ve nedeni belli olmaksızın her şeyi kendilerinin hakkı olarak görüyorlar. Anne- baba, özellikle anne; sağlıksız sevgisiyle çocuğunu zehirliyor ” dedi.

27.02.2018Eğitim
Hiç korku trenine bindiniz mi

Hiç korku trenine bindiniz mi?

Beyazperdeye uyarlanan Stephen King imzalı mini televizyon serisi “It”in (1990) Dvd’si kısa bir süre önce raflarda yerini aldı. Korkunun kaynağını çocukluktaki travmalara bağlayan film, korkunun bilinmeyenle beraber, daha çok içimizi kemirdiğini anlatıyor ve temel öğrenilmemiş insan duygularından birinin, korku olduğunu hikâyeye serpiştiriyor.

15.03.2018Keyif
Mutlu çocuk yetiştirmenin sırları neler

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırları neler?

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzm. Klinik Psikolog Emel Güler, “Mutlu Çocuk” deyince aklımıza ne gelmesi gerektiğini, bu konuda ebeveynlere düşen görevleri anlattı.

Benimle ilgilen demenin başka bir yolu

"Benimle ilgilen" demenin başka bir yolu

Eline geçen oyuncak dahil her eşyayı fırlatan ve yere atan bir çocuğa sahipseniz, durumun zamanla baş edilmesi zor bir soruna dönüştüğünü bilirsiniz. Üstelik her çocuğun bu durumu yaşadığı bir çılgınlık dönemi oluyor ve bunu aşmak için ciddi bir sabra ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çocuklar Dedektif Duruyu çok sevecek

Çocuklar Dedektif Duru'yu çok sevecek!

Türkiye’de ilk defa, uzmanların eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak için kitap yayınlandı. “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinin ilk kitabını yazan Bilim ve Sağlık Habercisi Esra Öz, bilgi kirliliğinden kurtulmak için sorgulayan, eleştiren ve çözüm üreten toplum için bu kitabı hazırladı. Kitap, “Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları” başlığıyla raflardaki yerini aldı. 11 yaş ve üzeri çocuklar için yazılan Dedektif Duru, her kitapta başka bir sorunun çözümünü arayacak.

4.05.2018Etkinlikler
Sonuna kadar Erdoğancıyım

Sonuna kadar Erdoğancıyım

Yavuz Bingöl’le arkadaşlığımız 25 yıla, daha onun ilk albümünü çıkarmadığı, bilardo oynayıp muhabbet ettiğimiz günlere dayanır… Bugün eski dostlarının pek çoğu Yavuz’a kızıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklediği, hükümete yakın durduğu için… Geçen ay çıkan albümü “İhsan” daha piyasada yokken röportaj için sözleşmiştik. Müzikten başladık ama röportajın çoğunda siyaset konuştuk.

12.05.2018Magazin
Çocuklara sağlıklı beslenmeyi Dedektif Duru ile öğretecek

Çocuklara sağlıklı beslenmeyi 'Dedektif Duru' ile öğretecek

Türkiye’de ilk defa, uzmanlar eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak için kitap yayınlandı. “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinin ilk kitabını yazan Bilim ve Sağlık Habercisi Esra Öz, bilgi kirliliğinden kurtulmak için bu kitabı hazırladığını açıkladı.

16.05.2018Hayat
Velilere karne öncesi psikolog uyarısı

Velilere karne öncesi psikolog uyarısı

Klinik Psikolog Meral Avcı, öğretim yılı sona ererken çocukları beklentilerinin dışında karne getirecek anne babaları ’yaz tatilinde önlem alma’ konusunda uyardı.

5.06.2018Eğitim
Çocuğunuzla doğru iletişimin 6 kuralı

Çocuğunuzla doğru iletişimin 6 kuralı

Ebeveyn-çocuk ilişkisinin temelini iletişimin oluşturduğunu vurgulayan Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen, çocuklarla doğru iletişimin 6 altın kuralını sıraladı.

Şiddete maruz kalan çocuk, hayvanlara zarar verebilir

Şiddete maruz kalan çocuk, hayvanlara zarar verebilir

Hayvanlara zarar veren çocukların genellikle şiddete maruz kaldığını belirten Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Meltem Budak, “Empati eksikliği, çocuğun kendisine ve bir başka canlıya zarar vermesindeki en önemli unsurdur” dedi.

Fark yaratan annenin 9 özelliği

Fark yaratan annenin 9 özelliği

Neden bazı çocuklar daha duyarlı, anlayışlı ve farklılıkları kabul etmeyi bilerek büyürken bazıları ‘hep ben’ diyen doyumsuz, mutsuz çocuklar oluyor?

2.07.2018Ebeveyn
Hamilelikte abur cubur yenirse çocuk depresif olur mu

Hamilelikte abur cubur yenirse çocuk depresif olur mu

Gebelik sırasında abur cubur gıdalara karşı duyulan istekle baş etmek zor olabilir ama araştırmacılar gebelikleri sırasında yağdan zengin diyetle beslenen kadınların çocuklarının (zihinsel) mental sağlıkla ilgili problemlere daha eğilimli olduğunu buldular.Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde maymunlar üzerinde yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Anne işe gitme, benimle kal”

“Anne işe gitme, benimle kal!”

Birçok anne, sabahları işe giderken şu sözü duyar: “Anne işe gitme, benimle kal!” Hemen hemen her çalışan kadın, sabahları çocuğuyla vedalaşma anında, bu dramatik sahneyi yaşamak zorunda kalır. Eğitim-Öğretim Uzmanı ve Pedagog İshak Orhan, hem çocukların üzülmemesi hem de annelerin suçluluk duygusu yaşamaması için yapılması gerekenleri anlattı.

Eğer çocuğunuz 3 yaşındaysa ve hala konuşamıyorsa...

Eğer çocuğunuz 3 yaşındaysa ve hala konuşamıyorsa...

Sabırlı olun. Baskı yapmaktan kaçının. Problemi onda aramaktansa kesin çözüm için kaynağı arayın! Tam olarak neden mi bahsediyoruz? Çocuklarda görülen ve sıklıkla karşılaşın bir durum olmasına karşın çoğu aile tarafından bir sorun olarak tanımlanmayan bir problem; ‘geç konuşma’.

Çocukların İnternet Bağımlılığı ve Teknoloji Kullanımı Konuşulacak

Çocukların İnternet Bağımlılığı ve Teknoloji Kullanımı Konuşulacak

LC Waikiki Aile Buluşmaları’nın beşinci durağı olan Kars’ta çocukların internet bağımlılığı ve teknoloji kullanımı konuşulacak. Kars Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek olan konferansa katılım ücretsiz olacak. LC Waikiki Aile Buluşmaları devam ediyor. İstanbul, Antalya, İzmir ve Gaziantep’ten sonra bu kez de Kars’ta gerçekleştirilecek söyleşide çocukların internet bağımlılığı ve teknoloji kullanımı konuşulacak.

10.09.2018Alışveriş

Yazar Sonuçları

Çocuğunuza bu deneyi yapmayın!

Sizin ona ders vermek için yaptığınız o davranış, çocuğunuza

21.08.2017

Küçük çocukları kurban kesimi sürecine dahil etmeyin!

Kurban kesimine şahit olan, anlına kurban kanı sürülen çocuklarda...

31.08.2017

Reyting kurbanı çocuklar

Ekran yüzü olan çocukların psikolojik olarak desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Uzman Pedagog Zeynep Şimşek, bu durumun çocuk gelişimini nasıl etkilediğini anlattı.

12.09.2017

Yapabilirim

Tebrik ederim, haklı çıktınız anne-babalar...

17.09.2017
Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ diye hitap etmeyin

Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ diye hitap etmeyin

Çocuğunuza nasıl hitap etmelisiniz? Acaba hitap şekliniz doğru mu? Çocuğunuza ‘annecim’, ‘babacım’ demeli misiniz?

27.09.2017
Evcil hayvanlar çocuklara empati kurmayı öğretiyor

Evcil hayvanlar çocuklara empati kurmayı öğretiyor

Çocukların gelişimi için hayvanlarla kurulan iletişim büyük önem taşıyor. Hayvanlarla yaşamak, çocukların üzerindeki stresi ve alerjik reaksiyonların görülmesini azaltıyor.

4.10.2017
Kızgınım ama kime

Kızgınım ama kime?

Başka bir şeye öfkeliyken, çocuğun yaptığı ya da söylediği bir şeye tepki göstermeniz durumunda, ona “Özür dilerim, yorgunum” deyip biraz durumdan uzaklaşıp kendinizi onarın ve sonrasında çocuğunuzla bir şeyler yapın.

31.10.2017

Vaatlerin altında ezilen güven duygusu

Güven; koşulsuz olarak, kuşku duymadan inanmak, bağlanmak olarak tanımlanabilir. Güvenin ilk tohumları, çocukluk döneminde ebeveynlerle yani aile içerisinde atılır.

2.11.2017

İnatçı çocuklarla baş etmenin yolları

İnatçı davranış aslında anne-baba ve çocuk arasındaki bir güç savaşı olarak görülebilir. Savaşın nedeni ise "kimin dediği olacak" çatışmasıdır. Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek inatçı çocuklarla baş etmenin yollarını anlatıyor.

19.01.2018
Cinsel istismara maruz kalan çocuk nasıl anlaşılır

Cinsel istismara maruz kalan çocuk nasıl anlaşılır?

Cinsel saldırının anlaşılabilmesi için öncelikle cinsel saldırıların neler olduğunu bilmekte fayda var. Uzman Psikolog Emir Erünsal, cinsel saldırıların çocuk psikolojisi üzerine etkilerini anlattı.

1.02.2018
Çocuklar her şeyi isteyebilir

Çocuklar her şeyi isteyebilir!

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla hafta sonlarını dışarıda geçirdiğimiz bu günlerde çocukların tutturmaları ve her gördüklerini istemelerini farklı açılardan değerlendirmek istedim.

20.03.2018

Ekonomik problemler çocuklara nasıl anlatılmalı?

Ailenin yaşadığı ekonomik problemler çocukların tam olarak anlayabilecekleri bir konu değildir. Paranın azalması ya da kaybı değil, anne ve babanın gözlerinin içindeki mutsuzluktur onları asıl etkileyen.

29.03.2018

Bir çorap deliğinin yüreğimde açtığı kara delikler...

Bir çorap deliği der geçeriz ama bakın nasıl onarılması güç yaralar bırakıyor insanda, nasıl saplantı haline dönüşebiliyor.

4.04.2018
Çocuklarla geçirdiğimiz kaliteli zaman sadece oyunlarla olmaz

Çocuklarla geçirdiğimiz kaliteli zaman sadece oyunlarla olmaz

Son yıllarda, anne babalar çocuklarıyla nasıl zaman geçirebileceklerini düşünüyorlar. Bunun en güzel yolu tabii ki oyun oynamaktan geçiyor.

9.04.2018

Eyvah çocuğum eş cinsel mi?

Bir gün ilkokula giden oğlunuz gelip “ben kız olmak istiyorum” derse…

5.06.2018
Çocuğunuz bir kişi ile iletişimdeyken müdahale ediyor musunuz

Çocuğunuz bir kişi ile iletişimdeyken müdahale ediyor musunuz?

Bir çocuğun kendini ifade etmesini istiyorsanız önce onu tamamlamamayı öğrenin!

9.07.2018

Çocuğunuzun her fotoğrafını internete koymayın!

Sosyal medyada çocukların her fotoğrafını paylaşmak doğru mu? Ebeveynler çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyaya koyarken nelere dikkat etmeli? Psikolog Serap Duygulu, konuyla ilgili anne babalara önemli tavsiyelerde bulundu.

16.07.2018