EKSTRA
MENÜ

Çocuk Işçi

Çocuk Işçi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Işçi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.690 Çocuk Işçi haberi bulunmuştur.

Çocuk Işçi Haberleri

Burcu Biricik: Her projeden önce psikoloğa gidiyorum

Burcu Biricik: Her projeden önce psikoloğa gidiyorum

Güzel, yetenekli ve başarılı. Canlandırdığı farklı karakterlerle başrollerin aranan ismi. Özellikle doğallığıyla dikkat çekiyor ama “Dişilikle daha barışığım” diyor. Kanal D’nin yeni dizisi ‘Camdaki Kız’ın başrol oyuncusu Burcu Biricik’le buluşuyoruz, mutlu giden evliliğinden aşka, hayata ve yeni işine uzanıyoruz: “Mutlaka benim de perde arkasında ve çocuklukta travmalarım var.”

28.03.2021Hürriyet Pazar
Savaşın 10. yılında Suriyeli çocuklar... Türkiye örnek ülke

Savaşın 10. yılında Suriyeli çocuklar... Türkiye örnek ülke

Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan iç savaştan en çok etkilenenler çocuklar oldu. Çatışmalarda 6 bin 409 çocuk öldürüldü. 5 bin 737 çocuk zorla silah altına alındı. Türkiye yaklaşık 3.6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaparken bunların 1 milyon 200 bini okul çağındaki çocuklar. Ekim ayında UNICEF Türkiye Temsilcisi olarak göreve başlayan Regina De Dominicis, ilk röportajını Hürriyet’e verirken “Türkiye, şu anda dünyada en fazla mülteciye, göçmene ev sahipliği yapan ülke olarak daha fazla desteği hak ediyor” dedi. Dominicis, Suriyeli çocukların durumunu anlattı:

15.03.2021Gündem
Tarım işçisi çocuklar için eğitim fırsatı

Tarım işçisi çocuklar için eğitim fırsatı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), tarım işçisi çocuklar için harekete geçti.

10.03.2021Ekonomi
Çocuk işçiye sıkı takip

Çocuk işçiye sıkı takip

Türkiye’de yasaya aykırı çalıştırılan çocuk sayısının 146 bine ulaştığını tespit eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Mevsimlik Tarımda Çocuk Haklarının Desteklenmesi Projesi’yle (METİP) bu alandaki hak ihlallerini sıfırlamaya odaklandı.

14.11.2020Ekonomi
ABDnin Malezyalı şirketten palm yağı ithalatı yasağı, 32 bin çiftçiyi etkileyecek

ABD'nin Malezyalı şirketten palm yağı ithalatı yasağı, 32 bin çiftçiyi etkileyecek

ABD'nin, "dünyanın en büyük palm yağı üreticisi" olarak bilinen Malezya merkezli FGV Holdings'den palm yağı ithalatını durdurma kararının, en az 32 bin palm yağı ziraatçısını olumsuz etkileyeceği bildirildi.

3.10.2020Ekonomi
Fındık hasadında çalışacak mevsimlik işçiler için Kovid-19 tedbirleri uygulanacak

Fındık hasadında çalışacak mevsimlik işçiler için Kovid-19 tedbirleri uygulanacak

Giresun Valiliğince kentte başlayacak fındık hasadı öncesinde mevsimlik tarım işçileri için uygulanacak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri açıklandı.

21.07.2020Ekonomi
Fındık işçilerine 100 lira yevmiye

Fındık işçilerine 100 lira yevmiye

Giresun'da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesinin asgari 100 lira olarak belirlendiği bildirildi.

21.07.2020Ekonomi
Diyanet önemli projeyi hayata geçirdi... Başkan yardımcısı detayları anlattı

Diyanet önemli projeyi hayata geçirdi... Başkan yardımcısı detayları anlattı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilk kadın Başkan Yardımcısı Huriye Martı ve ekibi, önemli bir projeyi hayata geçirdi. Türkiye’de kimi zaman gelenekler, kimi zaman yanlış dini bilgiler nedeniyle kız çocuklarının okutulmadığına işaret eden Martı, “TÜİK verilerine göre kız çocuklarının okullaşma oranının en düşük olduğu ve çocuk işçi olarak çalıştırıldıkları 7 ilde ‘Kız Çocuklarının Okullaştırılması ve Çocuk İşçiliği ile Mücadele Farkındalık Eğitimi’ başlattık. Kızların kanuni sınır yaşından önce asla zorla evlendirilmemeleri gerektiğini anlatıyoruz. ‘Onları üniversiteye de gönderin’ diyoruz” dedi.

16.09.2019Gündem
Dünyada her 10 çocuktan biri işçi

Dünyada her 10 çocuktan biri işçi

Dünya genelinde neredeyse her 10 çocuktan biri işçilik yapıyor. Bu oran, Afrika'da her 5, Arap ülkelerinde her 35, Avrupa ve Orta Asya'da her 25, Amerika kıtasında her 19, Asya-Pasifik bölgesinde her 14 çocuktan biri olarak seyrediyor.

12.06.2019Ekonomi
TOÇEV: Çocuk işçi sayısı 2 milyon

TOÇEV: Çocuk işçi sayısı 2 milyon

‘Çocuk Hakları Perspektifinden Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu’nun sonuç raporu açıklandı. Rapora göre; çocuk işçi sayısı 2018’de 2 milyona yaklaştı. Çalışan her 10 çocuktan 8’i ise kayıtdışı. Okul öncesi eğitim oranı en düşük il Ağrı, en yüksek il ise Erzincan.

14.05.2019Eğitim
En fazla çocuk işçi tarım sektöründe

En fazla çocuk işçi tarım sektöründe

ILO raporuna göre, tüm dünyada 73 milyonu "tehlikeli" işlerde olmak üzere 152 milyon çocuk işçi bulunuyor. Tarım, yüzde 70,9'luk oranla çocuk işçilerin en fazla olduğu sektör durumundayken, tarımı sırasıyla hizmet ve sanayi sektörü izliyor.

22.04.2019Ekonomi
Tüketici etik ürün peşinde

Tüketici etik ürün peşinde

Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Ferrero, tüketicilerin talebi olan “izlenebilir üretim” için harekete geçti. Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsı Akın, “Artık tüketiciler aldıkları ürünler izlenebilir olsun istiyor. Biz de bunu sağlamak için Değerli Tarım Projesi yürütüyoruz” dedi.

18.02.2019Ekonomi
Çocuk işçiler eğitime kazandırılıyor

Çocuk işçiler eğitime kazandırılıyor

Kocaeli'de, İzmit Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü iş birliğinde UNICEF'in desteğiyle çocuk işçiliğiyle mücadele amacıyla kurulan, 'Benim Evim Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde çocuklar rehabilite edilerek eğitime katılıyor

22.11.2018Eğitim
TESKten çocuk işçiliğiyle mücadele çalıştayı

TESK'ten çocuk işçiliğiyle mücadele çalıştayı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Çocuk işçiliğiyle kararlı bir mücadele sürdürüyoruz. 22-23 Kasım'da gerçekleştirilecek UNICEF Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı İDDG Çalıştayı ile çocuk işçiliğine dair tüm tarafları bir araya getirmeyi hedefliyoruz." açıklamalarında bulundu.

20.11.2018Ekonomi
15 yaşındaki çocuk işçi göçük altında kaldı

15 yaşındaki çocuk işçi göçük altında kaldı

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde bir inşaatın kazı alanında meydana gelen göçükte bir çocuk işçi yaralandı.

10.11.2018Gündem
TESK’ten ‘mesleki eğitim’ vurgusu

TESK’ten ‘mesleki eğitim’ vurgusu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ustaların yanında meslek öğrenen çırakların “çocuk işçi” olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, “Çocuklarımızın mesleki eğitim alması, geleceklerini karartmadan meslek öğrenmeleri için en doğru yoldur” ifadesini kullandı.

15.10.2018Ekonomi
TESKten mesleki eğitim vurgusu

TESK'ten "mesleki eğitim" vurgusu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ustaların yanında meslek öğrenen çırakların "çocuk işçi" olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, "Çocuklarımızın mesleki eğitim alması, geleceklerini karartmadan meslek öğrenmeleri için en doğru yoldur." ifadesini kullandı.

15.10.2018Ekonomi
CHPden daimi çocuk hakkı komisyonu teklifi

CHP'den daimi çocuk hakkı komisyonu teklifi

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM’de çocuk haklarının geliştirilmesi ve korunması alanında çalışacak daimi bir ‘Çocuk Hakkı İzleme Komisyonu’ kurulması için kanun teklifi verdi.

24.07.2018Gündem
10 gün önce işe girmişti... 17 yaşındaki çocuğun feci sonu

10 gün önce işe girmişti... 17 yaşındaki çocuğun feci sonu

Gaziantep'te bulgur fabrikasında siloya düşen 17 yaşındaki çocuk işçi boğularak öldü. Edinilen bilgiye göre, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bir bulgur fabrikasında çalışan 17 yaşındaki Ahmet Turan, buğday boşaltırken dengesini kaybederek siloya düştü. Arkadaşları tarafından düştüğü yerden çıkarılan Ahmet Turan, Şehitkamil Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaklaşık 10 gün önce işe başladığı öğrenilen Ahmet Turan, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumuna kaldırılan Turan'ın boğularak öldüğü belirlenirken cenazesi otopsi ve defin işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailesine teslim edildi. Gencin cenazesinin Asri Mezarlık'ta toprağa verileceği öğrenildi.

3.07.2018Haber
10 gün önce işe girmişti... 17 yaşındaki çocuğun feci sonu

10 gün önce işe girmişti... 17 yaşındaki çocuğun feci sonu

Gaziantep'te bulgur fabrikasında siloya düşen 17 yaşındaki çocuk işçi boğularak öldü.

3.07.2018Gündem
Kolsuz kahraman azmiyle öğretmen

Kolsuz kahraman azmiyle öğretmen

13 yaşında inşaatta elektrik akımına kapılarak 2 kolunu kaybetti. O günleri, “Arkadaşlarımın sivilcelerini sorun ettiği dönemde, ben 2 eli olmayan biriydim” diyerek anlatan Nuri Kurtuluş, eğitimle tüm engellerin üstesinden geldi. Şimdi Antalya’da rehberlik öğretmeni. İşte size “Umutsuzluk ve karamsarlıkla içindeki ışığı söndürme” diyen bir yaşam kahramanının öyküsü;

26.06.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Kürt katili PKK

Temelleri 1973 yılına kadar giden ve 1978 yılında kurulan terör örgütü PKK’nın ilk kurbanları, bölgede yaşayan Kürtler olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti devletini resmen hedef aldığı 1984 yılına kadar bölgede 250’ye yakın şiddetten uzak Kürt dernek ve sivil toplum temsilcilerini katlettiği biliniyor.

28.08.2020

Toplu taşımada yer veren hep çocuklar mı olmalı?

Blogger Elif Doğan ve arkadaşı Efsun Sertoğlu’nun başlattığı “Toplu taşıma araçlarında çocukların oturma hakkı ihlal edilmesin” kampanyası sosyal medyada oldukça ilgi gördü. “Çocukların hareketli bir araçta ayakta durması tehlikeli” deyip destek veren de var, “Onlar genç, daha dayanıklılar, yaşça büyükler oturmalı” deyip karşı çıkan da... Bu kampanya nasıl değerlendirilmeli? Psikolog Serap Duygulu’ya sorduk.

30.11.2019

Köle miyim sana ben?

HİÇ ilanla köle işçi arandığına rastladınız mı?

12.09.2019

Mücadele etmiş halimize bakın

Çocuk bayramı kutladığı gün çocuk işçi ölümü gören bir memleket burası...

13.06.2019

‘Nikbinlik’

Sevgili, tatlı çocuklar, umut yüklü güzel bulutlar...

23.04.2019

Louis Vuitton’a komşu oluyor

Paris’te 27 yıl önce dünya markası olmak için yola çıkan Ayşe ve Ece Ege kentin en önemli merkezi St.Germain’de Louis Vuitton’a komşu mağaza açıyor. Osmanlı ve Türk kültürünü modernize ederek yansıtacak mağazada mermerden halıya kadar kullanılan her ürün Türkiye’de yapılıyor. Ayşe ve Ece Ege kardeşler “Mağaza Türkiye’ye yönelik algıya da pozitif etki yapacak” diyor.

14.04.2019

Fındık üretimimiz talebin gerisinde

Çikolata devi Ferrero’nun Alba’daki en büyük üretim merkezini,  Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsı Akın ile birlikte gezdik.

13.02.2019

Hem okula, hem 19.00 ile 04.00 arası işe giden çocuk işçiler var

GERİDE bıraktığımız 2018 Türkiye’de “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” idi.

16.01.2019

KAZALAR, ÖLÜMLER; DİKKAT EDİN KENDİNİZE!..

Günün yorgunluğunu atmak için gittiği ‘Şifa Hamamı’ eceli oldu!..Ne hazin hikayedir bu…

21.12.2018

İstiridyeler içinde çocukluk

Ben çocukların üç kalbi olduğuna inanırım. Ahtapotların üç kalbi vardır çünkü. Ahtapotlardır anneleri.

22.11.2018