EKSTRA
MENÜ

Çocuk Gelişim

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.059 haberi bulunmuştur.

Çocuk Gelişim Haberleri

TRT Çocuk Kitaplık sesli kitap özelliğiyle kullanımda

"TRT Çocuk Kitaplık" sesli kitap özelliğiyle kullanımda!

Türkiye’nin en kapsamlı dijital çocuk kütüphanesi olması hedeflenen ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kullanıma açılan “TRT Çocuk Kitaplık”, bugün itibarıyla tüm uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirilebilecek. Uygulama, eğlenceli ve eğitici kitapları ve sürprizlerle dolu interaktif içerikleriyle çocuklara benzersiz bir sesli kitap deneyimi sunacak.

23.04.2021Televizyon
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 10 bin 87 çocuğumuzun gelişim sorununu erken dönemde tespit ettik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 10 bin 87 çocuğumuzun gelişim sorununu erken dönemde tespit ettik

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, 'Sağlıkta Zihinsel Özel Gereksinimler ve Otizm Sempozyumu'ndaki konuşmasında 2015 yılından itibaren 1 milyon 863 bin 96 çocuğun otizm açısından tarandığını, 10 bin 87 çocuğun gelişimsel sorunlarının erken dönemde tespit edildiğini söyledi.

2.04.2021Gündem
Bebekteki nörolojik sorunlar doğmadan önlenebilir

Bebekteki nörolojik sorunlar doğmadan önlenebilir

Tıp alanında her geçen gün artan bilimsel- teknolojik alt yapı ve ileri uzmanlıkların sayesinde riskli bebeklerin önlenmesinde, takibinde ve müdahalesinde önemli gelişmelerin sağlandığını belirten Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Ece Gültekin, “Artık ‘Preimplantasyon tanı’ olarak tanımlanan yöntemlerle olası nörolojik sorunlar henüz bebeğin oluşumu öncesi belirlenerek önlenebiliyor” dedi.

26.01.2021Sağlık
Bebeklerde nörolojik hastalıklara yol açan nedenler önceden belirlenebilir

Bebeklerde nörolojik hastalıklara yol açan nedenler önceden belirlenebilir

Tıp alanında her geçen gün artan bilimsel- teknolojik alt yapı ve ileri uzmanlıkların sayesinde riskli bebeklerin önlenmesinde, takibinde ve müdahalesinde önemli gelişmelerin sağlandığını belirten Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Ece Gültekin, “Artık ‘preimplantasyon tanı’ olarak tanımlanan yöntemlerle olası nörolojik sorunlar henüz bebeğin oluşumu öncesi belirlenerek önlenebiliyor” dedi.

Çocuğun sağlıklı gelişimi için yürüteç yerine ilk adım arabaları kullanılmalı

Çocuğun sağlıklı gelişimi için yürüteç yerine ilk adım arabaları kullanılmalı

Yürüteç ve örümceklerin çocuğun gelişimine katkı sağladığını belirten Çocuk Gelişim Uzmanı Nur Kevser Abdioğlu, ev kazalarının önüne geçilmesi için yürüteç kullanan çocukların sürekli ebeveyn gözetiminde olmaları gerektiğini söyledi. Fizyoterapist İrem Nur Komaz ise yürüteçlerin günde yarım saati aşmayacak şekilde kullanılması gerektiği uyarısında bulunarak, çocuğun güvenli ve sağlıklı gelişimi için klasik örümcek yürüteçlerin yerine, ilk adım araba kullanımının daha uygun olduğunu belirtti.

14.01.2021Çocuk-Aile
Müzik, nörogelişimsel problemleri çözecek

Müzik, nörogelişimsel problemleri çözecek

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından geliştirilen ’neurosound cihazı’ başta otizm olmak üzere disleksi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu gibi nörogelişimsel problemlerin çözümüne katkı sağlıyor. Neurosound programı Türkiye genelinde 60 noktada uygulanıyor.

5.01.2021Teknoloji
Akılalmaz olay Bebeğine alkol içirip fotoğraflarını paylaştı

Akılalmaz olay! Bebeğine alkol içirip fotoğraflarını paylaştı

İstanbul Kartal'da bir annenin 1,5 yaşındaki çocuğuna alkol içirip fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılması tepkilere neden oldu. Elinde alkol şişesi ve sigara ile resimleri çekilen 1,5 yaşında bebek babasının şikayeti üzerine annesinden alınarak devlet korumasına alındı. Çocuğun kendisine verilmesini isteyen baba savcılığa başvururken, anne hakkında soruşturma açıldı.

1.12.2020Gündem
TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şener, ‘tırnak bağı’ denilen özel dantel ile ilgili hedeflerini anlattı: ‘Tırnak bağını markalaştırıp ihraç edeceğiz’

TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şener, ‘tırnak bağı’ denilen özel dantel ile ilgili hedeflerini anlattı: ‘Tırnak bağını markalaştırıp ihraç edeceğiz’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Kastamonu’dayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

11.10.2020Ekonomi
Sincan Cezaevi Yerleşkesinde anne- çocuk ünitesi hayata geçirilecek

Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde anne- çocuk ünitesi hayata geçirilecek

ADALET Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün, annesiyle cezaevinde kalmak zorunda kalan 0-6 yaş grubu çocukların cezaevi şartlarından uzak, sosyal ve psikolojik gelişimini sağlamak ile cezaevinde çıktıktan sonra topluma uyumunu kolaylaştırmak için geliştirdiği anne- çocuk ünitesi, Türkiye'de ilk kez Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde hayata geçirilecek.

10.09.2020Gündem
Rektör, lösemili Ahmetin diplomasını evinde teslim etti

Rektör, lösemili Ahmet'in diplomasını evinde teslim etti

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Çocuk Gelişim Bölümü'nden bu yıl mezun olan lösemili Ahmet Turan Gültekin'in (26) diploması, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız tarafından evine götürülüp, teslim edildi.

2.07.2020Gündem
Çocuğunuza hayat yolunda rehberlik etmek: Sınır koymak

Çocuğunuza hayat yolunda rehberlik etmek: Sınır koymak

Çocuklar üzerindeki sürekli kontrolün ve düzenli olma düşüncesinin keşfetme duygusunu engellediğini ifade eden Sosyolog & Aile Danışmanı Kimya Çifçi Dumlu, anne babaların çocuklarına nasıl sınır koymaları gerektiğiyle ilgili tavsiyelerini paylaştı.

Duygusal İyileştirme Sohbetleri

'Duygusal İyileştirme Sohbetleri'

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan kadınların sorunlarının farkına varıp bunların çözümü için inisiyatif kullanabilmeleri, kadını güçlendirerek fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlayan 'Duygusal iyileştirme Sohbetleri' başlıyor.

23.06.2020Eğitim
Karne başarısızlığının nedeni öğrenme güçlüğü olabilir

Karne başarısızlığının nedeni öğrenme güçlüğü olabilir

Çocuklarda sık görülen bir sorun olan ‘öğrenme güçlüğü’ konusunda bilgiler veren Çocuk Gelişimi Uzmanı Ayşenur Bekaroğlu, “İlköğretim çağındaki çocuğunuz okuma yazmayı ve sayıları öğrenmede zorluk yaşıyorsa, yüksek sesle okumayı reddediyorsa kırıklarla dolu bir karneyle eve geldiğinde onu suçlamayın. Zira çocuğunuzda öğrenme bozukluğu olabilir” dedi.

Ezo Sunal babasının belgeselini çekecek

Ezo Sunal babasının belgeselini çekecek

Ezo Sunal, 2000 yılında hayatını kaybeden babası Kemal Sunal’ın belgeselini çekeceğini açıkladı.

16.11.2019Magazin

Üniversiteli olmak zor ama zevkli

Üniversitelerimizde her güz başında olduğu gibi bu sene de bir heyecan var. Öyle ya da böyle yeni bir eğitim-öğretim yılı başlıyor. Yüksekokul eğitiminin bu düzeye gelinceye kadar alınan tüm eğitimlere göre farklı bir yanı var. Eğitimin bu farklı yanıyla öğrencilerimiz karşılaşacak. Lise eğitimindeki öğretmenin ve ebeveynlerin zorlayıcı yanı geride kalıyor. Artık öğrenciler kendileriyle. Hele hele yaşadığı şehirlerden ayrılanlar için bu eğitim tam bir duygusal karmaşa özlem ve özgürlük ikilemi...

30.09.2019Eğitim
Doğru oyuncak her şeyi değiştirir

Doğru oyuncak her şeyi değiştirir

‘Doğru’ oyuncağa ulaşmak moritoys’la artık çok kolay! ‘Doğru oyuncak her şeyi değiştirir’ iddiasıyla ailelerle buluşan Moritoys, her alanda gelişimi esas alarak hazırladığı oyun programıyla; 3-6 yaş grubu çocuğu olan ailelerin en büyük dertlerinden, ‘en iyi’ oyuncağa ulaşma sorununu çözmeye odaklanıyor: Üye ol, uzmanların çocuğun için seçtiği iki oyuncak kapına gelsin; bir ay oynadıktan sonra yenileriyle değiştir.

17.09.2019Alışveriş
Bakan Selçuk: Son 3 ayda 40 engelsiz gündüzlü yaşam merkezi açtık

Bakan Selçuk: Son 3 ayda 40 engelsiz gündüzlü yaşam merkezi açtık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Engelsiz Gündüzlü Yaşam Merkezlerinin yaygınlaştırılması kapsamında 3 ayda 40 merkezin açıldığını, toplamda 48 merkezde engelli ve engelli ailelerine hizmet verildiğini açıkladı.

27.03.2019Ekonomi
Aydın’da ekonomi vites yükseltecek

Aydın’da ekonomi vites yükseltecek

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönem ‘Millet İttifakı’ adayı Özlem Çerçioğlu, kent için vizyon projelerini açıkladı. 300 kız öğrencinin eğitim aldığı voleybol kurslarından turistik faaliyetlere kadar birçok alanda atılımlar yaptıklarını belirten Çerçioğlu, ekonomisinin yüzde 50’si tarıma dayalı Aydın’da kurduğu Ege Et’le kaydedilen gelişmeyi anlattı. Özlem Çerçioğlu, kent ekonomisinin vitesini yükselteceklerini vurguladı.

13.03.2019Gündem
Gençler teknoloji bağımlılığından böyle kurtarılıyor

Gençler teknoloji bağımlılığından böyle kurtarılıyor

Bursa Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezindeki Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele Birimi, telefon, tablet ve bilgisayar bağımlılığına karşı çalışmalar yapıyor, bağımlılara destek oluyor.

8.03.2019Teknoloji
Gençleri teknoloji bağımlılığından kurtarıyorlar

Gençleri teknoloji bağımlılığından kurtarıyorlar

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezindeki Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele Birimi, internet, tablet, oyun, telefon ve bilgisayar bağımlılarına destek vererek teknoloji bağımlılığından kurtulmalarına yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarla teknoloji bağımlısı olduğu belirlenen 168 öğrenciye mücadele birimince destek sağlanıyor.

8.03.2019Eğitim
Çocuklar için doğru ayakkabı nasıl seçilir

Çocuklar için doğru ayakkabı nasıl seçilir?

Çocuk gelişim sürecinde ayakkabı seçimi, oldukça önemli yer tutuyor. Doğru ayakkabı ile çocuğunuzun ayak sağlığını koruyarak, sakatlanma riskini de en aza indirebilmeniz mümkün. Peki, ayakkabı alınırken nelere dikkat edilmeli? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaya Hüsnü Akan, açıkladı!

Üniversite öğrencilerine AIDS semineri

Üniversite öğrencilerine AIDS semineri

Antalya’nın Kumluca ilçesinde üniversite öğrencilerine yönelik, AIDS hastalığı ve HIV virüsü konusunda seminer verildi.

6.12.2018Kampüs
Cerebral Palsy hastası bebekler için anlamlı destek

Cerebral Palsy hastası bebekler için anlamlı destek

FİNANSÇI Pınar Sert Altınbilek(37) Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın #biradimlabuyusun kampanyası adına Cerebral Palsy (CP) hastası bebekler için 11 Kasım’daki İstanbul Maratonu’na katılacak. Farkındalık yaratarak destek toplamak isteyen Altınbilek “0-3 yaş arası engelli olma riski taşıyan bebekler için koşup para toplamak istedim. Geçen yıl 3 çocuğun hayatına dokunmuştum. Umarım bu sene daha çok bebeğin fizyoterapi giderleri için destek toplayabilirim” dedi.

5.11.2018Gündem
20 bin öğretmenlik fırsatı

20 bin öğretmenlik fırsatı

2023 Eğitim Vizyonu’nun kuşkusuz en önemli maddelerinden biri okul öncesi eğitim.

3.11.2018Eğitim
Bebeklerin gizemli dünyası

Bebeklerin gizemli dünyası

Bebeklerin beyninin nasıl çalıştığını araştıran laboratuvarda elde edilen bulgular, otizm ve benzeri nörolojik sorunlara erken teşhis ve müdahale olanağı sağlayabilir.

26.09.2018Teknoloji
Uzmanlar, özel eğitim için buluşacak

Uzmanlar, özel eğitim için buluşacak

Özel eğitimcilerin, çocuk gelişim uzmanlarının, psikologların, nörologların ve daha birçok alandaki uzmanın bir araya geleceği  '1. Uluslararası Uygulamalı Davranış Analizi Konferansı', 22-23 Eylül'de Haliç Kongre Merkezi‘nde düzenlenecek. Konferansta, Türkiye'de otizm alanındaki uygulamalar A'dan Z'ye ele alınacak.

7.09.2018Eğitim
Yağmura aldırmadı

Yağmura aldırmadı

Koray Avcı, Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında önceki akşam Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde konser verdi. Avcı sevilen şarkılarını yağan yağmura aldırmadan binlerce seveniyle beraber söyledi.

6.09.2018Magazin
Çöp atmak için çıktı 10 gündür haber yok

Çöp atmak için çıktı 10 gündür haber yok

BURSA’nın Gemlik ilçesinde yaşayan Emel ile Saffet Sezer çiftinin üç çocuğundan ortancası olan Cansel (18), 10 Ağustos günü çöp dökmek için evden ayrıldı. Geri dönmeyen Cansel’in ailesi, cep telefonuna da ulaşamayınca aramaya çıktı. Kendi çabalarıyla kızlarına ulaşamayan Emel ve Saffet Sezer çifti, polise haber verdi.

19.08.2018Gündem
Çöp atmak için evden çıkmıştı... Neredesin Cansel

Çöp atmak için evden çıkmıştı... Neredesin Cansel?

Bursa’nın Gemlik ilçesinde 9 gün önce çöp dökmek için evden çıkan, bir daha da kendisinden haber alınamayan Cansel Sezer'in (18) ailesi, kızlarının hayatından endişe ediyor.

19.08.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Serebral Palsi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Serebral Palsi doğum öncesi dönemde olan beyin hasarının iki yaşına geldikten sonra da devam etmesine denir. Beynin hasarına bağlı olarak ilerleyici olmayan bir hareket ve duruş bozukluğu olur.

15.02.2021

Çocuklarda gelişim geriliği nedir?

Covid-19 sürecinde ebeveynler zorunlu olmadıkça sağlık kuruluşlarına başvurmak istemiyor. Ancak çocukların rutin doktor kontrollerinin yapılmaması gelişim geriliği riskini arttırıyor ve pek çok hastalığın teşhis ve tedavisini zorlaştırıyor.

31.12.2020

Oyuncak bebekle oynamak çok faydalı

Global oyuncak bebek markası Barbie’nin öncülüğünde dünyada ilk kez nörobilim teknikleri kullanılarak “Oyuncak bebekle oynamanın faydaları” araştırıldı. Mattel Türkiye tarafından Türkiye proje sözcüsü olarak konumlandırılan Klinik Psikolog ve Oyun Terapisti İrem Polat’la araştırmayı ve oyuncak bebeklerle ilgili merak edilenleri konuştuk.

8.11.2020

Karadeniz-Samsun Kitap Fuarı 15 Şubat’ta açıldı

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde hazırlanan Karadeniz 6. Kitap Fuarı 15 Şubat günü kapılarını kitapseverlere açtı.

18.02.2020

Büyüme hormonu özellikle gece uykuda salınıyor!

Uyku; çocuk gelişim ve büyüme sürecini etkileyen etmenlerin başında yer almaktadır. Çocukluk döneminde uyku saatlerinin düzenlenmesi ve kaliteli uyku; dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, erken yatan ve kaliteli uyku uyuyan çocukların büyüme sürecinin daha sağlıklı olduğunu belirterek, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

21.01.2020

Cinsellik ile ilgili konuşabilirim!

İletişim ve medyanın bu kadar geliştiği günümüz dünyasında bundan on yıl öncesine göre çok fazla değişimler oldu. Televizyonlarda gündüz sağlık programları, internet üzerinden görsel, yazılı paylaşılan bilgiler, Instagram, Facebook gibi sosyal medya ile sizler konuşmaktan çekindiğiniz, utandığınız pek çok konu hakkında bilgiye kolayca ulaşmaya başladınız.

9.12.2019

'Evde bulamadık'a çare aranıyor

E-ticaret artık hayatın bir gerçeği. Akıllı telefonlarımız bizim için birer mağaza ya da restoran. Bir telefonla dünyanın herhangi bir yerinden alışveriş yapabiliyorsunuz. Bu ticaretin değiştirdiği bir sektör daha var lojistik, kargo taşımacılığı. Türkiye’de son günlerde şikâyetin en fazla arttığı şirketler kargo taşımacıları. Adrese teslimde iş yükü yüzde 8’den 80’e çıkan dağıtımcılar çareyi ‘Geldik bulamadık’ bahanesinde buluyor. Kargo şirketleri çözüm için yeni iş modelleri peşinde. PTT 400 kilitli kutu alarak, MNG benzin istasyonları ile anlaşarak denemeler yapıyor.

3.11.2019

Genetik bilimciler eğitim için yola çıktı

Genetik alanında uzman iki genç girişimci Hüseyin Taş ve Murat İşbilen, kişiselleştirilmiş DNA teknolojileriyle çocukların daha 3 aylıkken bile kişilik, yetenek, zeka türü ve beyin gelişimi konularındaki potansiyellerinin hesaplanabildiğine dikkat çekti. İşbilen ve Taş, sadece tükürük yoluyla DNA’daki 700 bin farklı noktaya bakılarak genetik faktörlerin tespit edilebildiği bilgisini verirken, elde edilen verilerin gelecek ve kariyer planlamasındaki önemini anlattı.

28.06.2019
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Uluslararası Otizm Günü'nün amacı, diğer insanlarla olan otizm hakkındaki farkındalığımızı artırmak ve genişletmektir. Geçtiğimiz yıl, 48 ülkede mavi ışık altında 2.000'den fazla turistik yer, konser salonu, köprü, müze ve özel bina aydınlatıldı.

1.04.2019

Çocuğu olanların başucu kitabı olacak!

Var ya, nefis kitap! Selçuk Şirin Hoca’nın ‘bebeklikten ergenliğe çocuk yetiştirme kılavuzu’ndan söz ediyorum. Adı ‘Yetişin Çocuklar’. Yeni çıktı. Yemin ederim dev hizmet. Çok heyecanlandım. Manyaklar gibi satır satır okudum. Ömer’e okuttum. Hatta Alya’ya. Evdekileri baydım, alt komşumu aradım, “Mine, senin oğlan daha küçük, mutlaka oku!” dedim. Fotoğrafları ayıklarken Emre Yunusoğlu’na, “Bak Cansın’la çocuk yapmadan okuyun ha” dedim. Hamile olanlara, çocuk yapmak isteyenlere, çocukları olanlara şu üç gündür sürekli, “Aman böyle bir kitap çıktı. NYU’lu (New York Üniversitesi) hoca Selçuk Şirin yazdı. Mutlaka okuyun. Hatta üç kere okuyun!” diyorum. Alya küçükken yaptığımız hataları gördüm, doğru yaptığımız şeyleri de. Ergenlik bölümünü tekrar tekrar okudum. Keşke bu bilgilerin bir kısmını daha önce edinebilseydim. Hoca’yı tebrik ediyorum ve bir anne olarak teşekkür ediyorum. Röportajın uzun hali hurriyet.com.tr’de. Röportajı okuyun ama söz verin, kitabı da okuyacaksınız, tamam mı?

24.03.2019

Çocuklarınızın yanında bunları asla yapmayın!

"Çocuğun yanında yüksek sesle konuşuyoruz bazen de tartışıyoruz, sorun olur mu?"

22.01.2019

20 bin öğretmenlik fırsatı

2023 Eğitim Vizyonu’nun kuşkusuz en önemli maddelerinden biri okul öncesi eğitim.

2.11.2018