MENÜ

Cinsiyet Eşitsizliği

Cinsiyet Eşitsizliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cinsiyet Eşitsizliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 449 Cinsiyet Eşitsizliği haberi bulunmuştur.

Cinsiyet Eşitsizliği Haberleri

Biz, kendimizin, kadınların tarihini tekrar yazıyoruz

Biz, kendimizin, kadınların tarihini tekrar yazıyoruz

Vikipedi’deki kadınlar ve kadın hareketiyle ilgili içeriklerin arttırılması için uğraş veren Başak Tosun, Yağmur Yıldırım ve Neslihan Turan, cinsiyetçi olmayan bir dili yaygınlaştırmak için desteklerinizi bekliyor.

15.03.2020Hürriyet Pazar
’Türkiyenin Mühendis Kızları’ İstanbulda buluştu

’Türkiye'nin Mühendis Kızları’ İstanbul'da buluştu

Türkiye'de kadın mühendis sayısını artırmak, kadınların iş hayatında daha etkin olması ve karar verici mekanizmalarda yer almasını sağlamak amacıyla başlatılan ’Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesindeki bursiyerler, İstanbul'da beşinci kez bir araya geldi.

16.02.2020Ekonomi
Tomur Atagök: Akademide kadınlar ayrımcılığın farkında bile değildi

Tomur Atagök: Akademide kadınlar ayrımcılığın farkında bile değildi

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde devam eden retrospektif sergi ‘Döngüsel İzler’, Tomur Atagök’ün sanat yaşamından önemli işleri izleyiciyle buluşturmakla kalmıyor, doğa ve kadın hakları savunucusu sanatçının mücadelesine de ışık tutuyor.

17.01.2020Kitap Sanat
Okullarda 2904 kadın müdür

Okullarda 2904 kadın müdür

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadın ve erkek çalışan ile kadın yönetici sayılarına ilişkin yazılı sorularını yanıtladı.

6.01.2020Gündem
Son dakika haberi.... Muşlu Kübrayı dünya duydu

Son dakika haberi.... Muşlu Kübra'yı dünya duydu

Muş’un Suboyu Köyü’nde dünyaya gelen Kübra Mutlu (26), mühendis olarak 1.5 yıldır 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışıyor. Başarı hikâyesini yazan Kübra, iş hayatındaki cinsiyet eşitsizliği ile mücadelesini ise şöyle anlatıyor: “Bundan birkaç yıl öncesine kadar kadınların iş hayatında, özellikle de sahalarda olması toplum tarafından yadırganabiliyordu ancak bu düşünceyi sahada artan kadın çalışanlar olarak artık yenebildiğimize inanıyorum.”

25.12.2019Gündem
İlk kez ‘çok yüksek’ insani gelişme

İlk kez ‘çok yüksek’ insani gelişme

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 2018 yılı verileri baz alınarak hazırlanan ve İnsani Gelişme Endeksi, Eşitsizliğe Uyarlanmış İnsani Gelişme Endeksi, Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi ile Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi’ni içeren ‘İnsani Gelişme Raporu 2019’ yayımlandı.

10.12.2019Gündem
Türkiye çok yüksek insani gelişme kategorisine girdi

Türkiye çok yüksek insani gelişme kategorisine girdi

Türkiye, 2018'i kapsayan İnsani Gelişme Endeksi'nde 189 ülke arasında 59'uncu sırada yer alarak, ilk kez çok yüksek insani gelişme kategorisine girdi.

9.12.2019Ekonomi
Yapay zekâ alanında iş gücü çeşitliliği gerekiyor

Yapay zekâ alanında iş gücü çeşitliliği gerekiyor

Yapay zekâ belirli bir görev için tasarlanır ancak bazı insanlar bunu yanlış amaçlar için kullanabilir. Yapay zekâdan doğru ve etik şekilde faydalanabilmek, onu geliştirebilmek için her alanda olduğu gibi bu alanda da iş gücü çeşitliliğine ihtiyaç duyuluyor. Yapay zekânın yeterli iş gücü çeşitliliğine sahip olmayışı, cinsiyet eşitsizliği konusundaki endişeleri artırıyor.

8.09.2019Teknoloji
Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Bir kedinin üstüne kaynar su döküldü, bir köpek sahibi tarafından arabanın arkasına bağlanıp yolda sürüklendi, bir koca karısını öldürdü, bir kadın intihar etti, bir çocuk tecavüze uğradı… Adları farklı ama şiddet sarmalına dolanan toplumun hikayesi aynı… Her gün canımızı acıtan, ‘Bu kadar da olmaz’ dedirten bu vakaları hayatı boyunca onbinlerce insanın ruhlarına dokunmuş bir psikiyatri duayeni, hocaların hocası Prof. Dr. Özcan Köknel ile konuştuk. Geçtiğimiz günlerde deneyimlerini Mert İnan’ın yayına hazırladığı ‘Bilgenin Aynası’ kitabında anlatan 91 yaşındaki Köknel ile topluma ayna tuttuk. Yapacak çok iş var. Bunlardan biri anne-baba okulları açmak, diğeri cinsel eğitimi müfredata sokmak…

5.08.2019Gündem
15 yılda 5 bin kız öğrenciye destek

15 yılda 5 bin kız öğrenciye destek

2004’te hayata geçirilen ‘Her Kızımız Bir Yıldız’ projesi 15’inci yılında devam ediyor. 15 yıl önce 17 ilde 200 kız öğrenciyi destekleyerek başlayan proje kapsamında, 2019’da 60 ilde 200’ü üniversite öğrencisi olmak üzere 1200 kız burs alıyor. Bu yıl da 81 ilden burslu kız öğrenci geleneksel olarak İstanbul’da bir hafta ağırlandı.

27.07.2019Eğitim
Bilge psikiyatrdan hayata dair...

Bilge psikiyatrdan hayata dair...

Psikiyatrinin yaşayan bilgesi kabul edilen Prof. Dr. Özcan Köknel 90 yıllık kişisel yolculuğunu ve toplumsal ruh sağlığımıza ilişkin tespitlerini ‘Bilgenin Aynası’nda anlatıyor. Köknel, “Her şeyinizi kaybetseniz bile umudunuzu asla kaybetmemelisiniz. İnsan, hasta veya en mutsuz anlarında bile içinde umudu hissettiğinde ruhsal rahatlama hisseder” diyor.

20.06.2019Kitap Sanat
Mutluluğa Ayna Tutan Kitap

Mutluluğa Ayna Tutan Kitap

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli psikiyatri uzmanlarından Prof. Dr. Özcan Köknel'in toplumsal ve kişisel ruh sağlığına ilişkin tespitlerini aktardığı "Bilgenin Aynası" isimli kitap raflardaki yerini aldı.

14.06.2019Alışveriş
Düğünde ziynet kime takıldıysa onundur

Düğünde ziynet kime takıldıysa onundur

Eski aile mahkemesi hâkimi avukat Mustafa Karadağ, erkeklerin de evliyken düğünde takılan ziynet eşyasını isteyebileceğini söyledi. Karadağ, “Ziynet eşyasının istenebilmesi için boşanmak şart değildir. Çünkü ziynet eşyası davaları mülkiyete dayalı davalardır. Boşanmayla ilgisi olmadığı gibi mal rejimleri hukuku içinde de değerlendirilmez” dedi. 30 yıllık hâkimliğinin 15 yılında aile hâkimliği yapan ve avukat olarak mesleğini sürdüren Karadağ, boşanma davalarına ilişkin güncel konuları şöyle değerlendirdi:

6.06.2019Gündem
‘Her 10 akademisyenden 4’ü kadın’

‘Her 10 akademisyenden 4’ü kadın’

‘Türkiye’de Yükseköğretimdeki Cinsiyet Eşit(siz)liği’ raporuna göre, her 10 akademisyenden 4’ü kadın. Son 35 yılda üniversitelerde kadın ve erkek bilim insanları arasındaki makas küçülse de rektörlük ve profesörlük düzeylerinde kadınların oranı yüzde 35’in altında. Eşitsizliğin en büyük olduğu bölge ise Güneydoğu Anadolu.

23.05.2019Eğitim
En büyük sorumluluk, iş dünyasına düşüyor

"En büyük sorumluluk, iş dünyasına düşüyor"

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, "Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan son Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu'na göre, eşitsizliğin giderilmesinin 100 yıldan uzun zaman alacağı öngörülüyor. En büyük sorumluluk, iş dünyasına düşüyor. İşe her şeyden önce kadınlar için adil bir iş ortamı sağlayarak başlayabiliriz" açıklamasında bulundu.

7.03.2019Ekonomi
Feminist bir taşra güzellemesi

Feminist bir taşra güzellemesi

69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler, 2011'den bu yana yaşanan ana yarışma özlemimizi dindirdi. 11 Şubat'ta Berlinale Palast'ta galası yapılan film, Screen International'ın yıldız tablosunda en yüksek yıldız ortalamasını yakalayan iki filmden biri oldu. Ama Emin Alper'in üçüncü uzun metrajı, dün geceki ödül töreninden eli boş döndü.

17.02.2019Keyif
‘Aile içi şiddeti çözen şirket başarılı olur’

‘Aile içi şiddeti çözen şirket başarılı olur’

SABANCI Üniversitesi, TÜSİAD ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ortaklığıyla başlatılan ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’yle 5 yılda 150 bin çalışana ulaşıldı.

6.02.2019Ekonomi
ILOdan insan odaklı çağrı

ILO'dan insan odaklı çağrı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), geçen hafta Daha Aydınlık Bir Gelecek için Çalışma Hayatı raporunu yayımladı. Üç ana kategoride toplam 10 öneriden oluşan rapor geleceğin çalışma hayatının insan merkezli bir yaklaşımla inşa edilmesi gerektiğini savunuyor.

AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Amber Türkmen kimdir

AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Amber Türkmen kimdir?

AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Amber Türkmen oldu. Adaylığın kamuoyuyla paylaşılması ardından Amber Türkmen’in hayatına ilişkin bilgiler internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Peki, AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Amber Türkmen kimdir?

1.01.2019Gündem
Cinsiyet eşitsizliği 200 yıl sonra tamamen bitebilir

Cinsiyet eşitsizliği 200 yıl sonra tamamen bitebilir

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından her yıl açıklanan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu'nun 2018 sayısı, siyaset, ekonomi ve eğitim gibi bir dizi alanda kadın haklarının durumuna ilişkin oldukça karamsar bir tablo ortaya koyuyor.

20.12.2018Dünya
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği Bilgide tartışılacak

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği Bilgi'de tartışılacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, 11 Aralık Salı günü, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine farklı disiplinlerden yaklaşımların yer alacağı, “Kadın = Erkek, Ne Eksik! Ne Fazla” seminerini düzenliyor. Açılış konuşmasını BİLGİ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu ve Türkiye’nin halkla ilişkiler duayeni Betül Mardin’in yapacağı seminerde cinsiyet eşitsizliği ve kadın hakları konularında uzman isimler sorunlar, öncelikler ve çözüm önerilerini tartışacak.

5.12.2018Kampüs
Ali Koç HeForShe hareketini anlattı

Ali Koç HeForShe hareketini anlattı

Başkan Ali Koç, telefonla bağlandığı Bloomberg TV’nin canlı yayınlanan Reklamarkası programında Birleşmiş Milletler'in cinsiyet eşitliği hareketi HeForShe ile Fenerbahçe'nin iş birliğini anlattı.

16.11.2018Futbol
Gurbetçi annenin soyadı zaferi

Gurbetçi annenin soyadı zaferi

Gaziantep 2. Aile Mahkemesi, velayetini aldığı kızının, eski eşinin soyadını taşıması nedeniyle Almanya’da sorun yaşayan kadının başvurusunu haklı buldu. Mahkeme, küçük kızın annesinin soyadını almasına izin verdi.

12.11.2018Avrupa
Edebiyatın öncüleri, kız çocukları için yazdı

Edebiyatın öncüleri, kız çocukları için yazdı

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü sahiplenen ve bu alanda önemli çalışmalar yürüten Aydın Doğan Vakfı, bu yıl konferansa özel bir kitap yayımladı. Türk edebiyatının usta kadın yazarları kitap için bir araya geldi ve ‘Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar için İlham Veren Öyküler: Ben İstersem’in doğuşuna öncülük etti. 9 kadın yazarın öykülerinden oluşan kitap, küçükten büyüğe tüm okurlar için kadın-erkek eşitliğinin altını çiziyor. Yazarlarla buluştuk, öykülerini ve kendi çocukluklarını konuştuk.

13.10.2018Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Kadın Olduğum İçin...

Birey, dünyaya geldiği andan itibaren çevresiyle doğrudan bir etkileşim halindedir ve bu etkileşimi sürecinde edindiği bilgi, deneyim ve öğrenmelerle toplum içerisinde bir kimlik inşa etmektedir.

5.03.2020

COVİD19, 8 Mart haftasında BM’deki kadın toplantısını iptal ettirdi

Birleşmiş Genel Sekreteri Antonio Guterres , geçenlerde New York’ta bir üniversitede yaptığı konuşmada “Kölelik ve sömürgecilik geçtiğimiz yüzyılların yüz karası olduğu gibi cinsiyet eşitsizliği 21. yüzyılda hepimizin utancı olmalıdır” demiş.

4.03.2020

Evlenme oranı niye düştü

Türkiye’de evlenme oranları son 10 yılda yüzde 25 azaldı. Rakam Avrupa ile kıyaslandığında pek dramatik değil. Ancak, Türkiye gibi geleneksel ailenin önemli olduğu ataerkil toplumlarda evlilik hâlâ önemli bir statü. Peki ama yeni nesli ‘Evli, mutlu, çocuklu’ olma hayalinden bu kadar uzaklaştıran ne? Neden aynı yastığa 40 yıl baş koymak istemiyoruz? Uzmanlara sorduk.

23.02.2020

Sevgilinize hediye aldınız mı?

Yarın 14 Şubat, yani o meşhur Sevgililer Günü.

13.02.2020

Bechdel Testi’ni Geçebilmek ya da Geçememek

Hollywood, son yıllarda eşitsizlik, özellikle de cinsiyet eşitsizliği tartışmalarıyla çalkalanıyor.

16.10.2019

Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Bir kedinin üstüne kaynar su döküldü, bir köpeği sahibi aracın arkasına bağlayıp sürükledi, bir koca karısını öldürdü, bir çocuk tecavüze uğradı... Her gün canımızı acıtan bu Özcan Köknel ile konuştuk. Deneyimlerini ‘Bilgenin Aynası’ kitabında anlatan 91 yaşındaki Köknel’e göre yapılacaklardan biri anne-baba okulları açmak, diğeri cinsel eğitimi müfredata almak.

5.08.2019

Özcan Köknel’den mutlu yaşamın reçetesi

Psikiyatrinin duayeni, yeni kitabı ‘Bilgenin Aynası’nda günlük hayatımıza dair birçok tespit ve çözüm sunuyor.

15.06.2019

35 kuruş!

10 Haziran günü resmi bir kurumda işim vardı. Asansöre bindim. 5. kata çıkarken 0.5 litrelik su kolileri de bize eşlik etti. Satıcıya “Bunlar size kaç paraya geliyor” dedim. “35 kuruş” dedi.

12.06.2019

Bir erkek itirafnamesi ‘Erkek Denizinde Kadın Gemiler’

Yazar Tayfun Timoçin son kitabı ‘Erkek Denizinde Kadın Gemiler’ ile toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine Hititlerden Osmanlı’ya varan, mitolojik öykülerden Türk destanlarına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor bizleri. Üstelik ‘bir erkek itirafnamesi’ dediği kitabında, eskinin ‘en erkek’ dünyası kabul edilen denizde, bugün dümene geçmiş ve kendi rotalarını belirlemiş 14 kadın da erkek ve kadın ilişkileri üzerine söz alıyor.

1.05.2019

Kadın işgücü yoksa uzun dönemli kalkınma da yok

8 MART’ı Dünya Kadın Emekçiler Günü olarak kutlayan da var, Fransa gibi Kadın Hakları Günü olarak kutlayan da.

10.03.2019

Gastronominin kadınları oyunu değiştirebilir mi?

Kendimi bildim bileli “Kadınlar Günü” kutlanmayan bir dünya hayal ederim.

9.03.2019

Yaşasın Türkiye’nin mühendis kızları!

BUGÜN o gün... Yürünmeyen yollarda yürüyen kadınları yazdığım gün...Onlardan biri de Ebru Özdemir.

22.02.2019

Geriye sayılmış günlere veda

Gökçeada’da bir sabah. Horoz saatine göre yaşıyor insan burada. Onunla uyanıp, günü keçilerin yürüyüşü, tekelerin kaçışı, oğlakların yol kesişiyle bitirebilirsiniz. Bir iki güzel yer var yemeğine doyamadığınız. Merkez Lokantası ve Eleni...

10.10.2018