EKSTRA
MENÜ

Çinli Turist

Çinli Turist ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çinli Turist haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 610 Çinli Turist haberi bulunmuştur.

Çinli Turist Haberleri

Turizmde müthiş gerileme

Turizmde müthiş gerileme

Almanya’ya gelen turist sayısında pandemi nedeniyle büyük düşüş yaşandığı belirtildi. Genel kısıtlamalar sonucunda büyük kentlerdeki otel konaklamalarının yüzde 75’lere varan azalma olduğu ifade edildi.

8.04.2021Avrupa
Turizmcilerin gözü Çinli turistte

Turizmcilerin gözü Çinli turistte

Türk-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İnsan Beşer, “İş turizmi, Kapadokya ve balon turizmi Çin’de çok meşhur. Şimdi Göbeklitepe’yi öne çıkardık, oraya ilgi göstermeye başladılar. Yarın Frig Vadisi’ni markalaştırarak reklâmını yaparsak, Efes’i Çatalhöyük’ü, Zeugma’yı tanıtırsak bu nüfustan ciddi manada pay alabiliriz” dedi.

15.02.2021Ekonomi
Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent arasında gösteriliyor... Salgına rağmen nüfusunun 9 katı turist ağırladı

Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent arasında gösteriliyor... Salgına rağmen nüfusunun 9 katı turist ağırladı

Tarihi konaklarıyla ünlü UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Karabük'ün Safranbolu ilçesi, geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen nüfusunun 9 katı yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptı.

19.01.2021Seyahat
Safranboluda turist için umutlar aşıda

Safranbolu'da turist için umutlar aşıda

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesini, 2019 yılında 318 bin 866 konaklamalı turist ziyaret ederken, bu sayı 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle 120 bin 28'e düştü. Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Özlem Urgancıoğlu, "Aşı çalışmalarıyla hastalığın ülkemizde ve dünyada azalması ile birlikte yerli ve yabancı turist bahardan itibaren tekrardan Safranbolu'ya gelmeye başlayacak diye ümit ediyoruz" dedi.

16.01.2021Seyahat
Çin’le ticarette yeni hedef

Çin’le ticarette yeni hedef

Türkiye-Çin İş Geliştirme Derneği Başkanı İhsan Beşer, koronavirüsün dünya devi Çin’le ticarette fırsat penceresi açtığını belirterek, “Türkiye’nin Demir İpek Yolu’ndaki tüm ülkelerle ticaretini arttırmak için lojistik üs avantajını kullanacağız. 3 milyar dolara yaklaşan ihracatımızı iki katına çıkarma fırsatımız olabilir” dedi.

13.12.2020Ekonomi
Türkiye, Çinli turist sayısını salgın öncesi seviyeye yükseltmek istiyor

Türkiye, Çinli turist sayısını salgın öncesi seviyeye yükseltmek istiyor

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen ile Çin Kültür ve Turizm Bakanı Hu Heping arasında dün gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında kültür ve turizm alanlarındaki işbirliği ele alındı.

20.10.2020Seyahat
Türkiye, Çinli turist sayısını salgın öncesi seviyeye yükseltmek istiyor

Türkiye, Çinli turist sayısını salgın öncesi seviyeye yükseltmek istiyor

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen ile Çin Kültür ve Turizm Bakanı Hu Heping arasında dün gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında kültür ve turizm alanlarındaki işbirliği ele alındı.

20.10.2020Ekonomi
Son dakika... Çinlilerin Türkiye ilgisi artıyor Konut alımları hızlandı

Son dakika... Çinlilerin Türkiye ilgisi artıyor! Konut alımları hızlandı

Türkiye'den en çok konut alan yabancılar listesinde ilk 20'de son yıllarda bulunmayan Çinliler, bu yılın 9 aylık döneminde 659 adetle tüm zamanların yıllık rekorunu kırdı.

20.10.2020Sigorta
Konut satışında ‘Çinli’ sürprizi

Konut satışında ‘Çinli’ sürprizi

Türkiye'den en çok konut alan milletler listesinde ilk 20'de 3 yıldır bulunmayan Çinliler, bu yılın ilk yarısında salgına rağmen aldıkları 415 adet konutla sekizinci sırada yer aldı.

22.07.2020Ekonomi
Yabancıya konut satışında Çinli sürprizi

Yabancıya konut satışında "Çinli" sürprizi

Türkiye'den en çok konut alan milletler listesinde ilk 20'de son yıllarda bulunmayan Çinliler, 2020'nin ilk yarısında salgına rağmen aldıkları 415 adet konutla sekizinci sırada yer aldı.

21.07.2020Ekonomi
Singapur, temas takip sistemi kurdu, salgını izliyor

Singapur, temas takip sistemi kurdu, salgını izliyor!

Koronavirüs’ün Çin dışında görüldüğü ilk yerlerden biri olan Singapur’da sağlık görevlileri dedektif gibi iz sürerek, virüsü taşıyan kişilerin temas kurduklarını tespit edip test yapıyor.

23.03.2020Teknoloji
Çinli turistleri gezdiren rehber hastalanınca Corona virüs tedbiri alındı

Çinli turistleri gezdiren rehber hastalanınca 'Corona virüs' tedbiri alındı

Manisa'da Çinli turistlere rehberlik yaptığı belirtilen kadın, üşüme, titreme şikayetiyle Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde tedaviye alındı. Hastanede önlem alınırken, rehberde 'Corona virüsü' bulgularına rastlanmadı.

26.02.2020Gündem
Endonezyadaki Çinli turistler, koronavirüs endişesiyle vizelerini uzattı

Endonezya'daki Çinli turistler, koronavirüs endişesiyle vizelerini uzattı

Endonezya'da bulunan Çinli turistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) endişesiyle vizelerini geçici olarak uzattı.

24.02.2020Dünya
Artık daha da uzak

Artık daha da uzak

Çin’i bir anda dünya gündemine taşıyan koronavirüs ticaretten turizme kadar birçok sektörü olumsuz etkiledi. Dünyada gezen Çinli turist sayısında büyük bir düşüş yaşanması beklenirken, Çin’e giden turist sayısı da neredeyse sıfırlandı. Ancak tüm Uzakdoğu ülkeleri bu salgından nasibini aldı. Türkiye’de Uzakdoğu ülkelerine yapılan rezervasyonlar durma noktasına gelirken, önceden yapılmış rezervasyonların da yüzde 30’u iptal edildi.

9.02.2020Ekonomi
Koronavirüs etkisi

Koronavirüs etkisi

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri ticaret hayatında da görülmeye başladı. Türkiye ile Çin 2019’da yaklaşık 21 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşırken, Türkiye’nin Çin’den yaptığı ithalat 2019’da 18.4 milar dolar, Türkiye’nin Çin’den ihracatı ise aynı yıl 2.6 milyar dolar oldu. 2020’nin ilk yıllarında ise koronavirüs sebebiyle ticaret büyük darbe aldı. Çin’de üretim tesislerinin durmuş olması, Çin’den gelen ürünlere karşı yaşanan korku sebebiyle birçok ülke bazı ürünlerde alımlarını azalttı ya da durdurdu. Türkiye için önemli bir ticari ortak olan Çin’den gelen ürünler arasında yedek parçadan kimyasal maddelere, ayakkabıdan plastiğe, elektronikten çeşitli gıda maddelerine kadar birçok ürün bulunuyor. Biz de bu sektörlerin önde gelene isimleri ile konuştuk. Virüsün Türkiye üzerindeki etkilerini araştırdık.

8.02.2020Ekonomi
Japonya’da turizme korona virüsü darbesi

Japonya’da turizme korona virüsü darbesi

Japonya Seyahat Acenteleri Birliği, 400 bin Çinli turistin satın aldığı paket turların korona virüsü salgını nedeniyle iptal edilmesinin beklendiğini açıkladı.

4.02.2020Seyahat
Tren bağlantısına virüs engeli

Tren bağlantısına virüs engeli

DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, Çin’i Avrupa’ya bağlayan Kuşak-yol ve İpekyolu projesinin de son gelişen olaylardan etkileneceğini öngörüyor. Çin’i 6 koldan Avrupa’ya bağlayacak olan yolları canlandırmayı planlıyordu. Çin’i direkt Almanya’ya bağlayan tren yollarından biri de Wuhan’dan yolculuğuna başlıyordu.

2.02.2020Ekonomi
Yamaç paraşütü pilotları ’Koronavirüs’üne karşı maskeyle uçuyor

Yamaç paraşütü pilotları ’Koronavirüs’üne karşı maskeyle uçuyor

ÇİN’den yayılan ve dünyaya korku salan ’Koronavirüs’ nedeniyle Denizli’de beyaz travertenleriyle dünyaca ünlü UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Pamukkale’de yamaç paraşütü yapan pilotlar, turistle birlikte yaptıkları atlayış sırasında maske takarak önlem almaya çalışıyor.

1.02.2020Gündem
Korkulan yaşanmadı

Korkulan yaşanmadı

6 yaşındaki Çinli turist M.Y.’deki belirtiler korkuttu. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde kırmızı alarm verildi. Ancak paniğe formdaki ‘yanlış işaretleme’nin neden olduğu ortaya çıktı.

1.02.2020Gündem
Son dakika haberler... İtalyadan flaş corona virüs kararı

Son dakika haberler... İtalya'dan flaş 'corona virüs' kararı

İtalya hükümeti coronavirüs nedeniyle ülkede altı ay acil durum ilan etti ve hastalıkla mücadele için ilk aşamada beş milyon euro fon ayırdı. Başkent Roma'da iki Çinli turistte coronavirüs tespit edilmişti. Çin'de ortaya çıkan virüs kaynaklı korku ve panik, İtalya'da Çinlilere karşı ırkçı eylemlere dönüşmeye başladı.

31.01.2020Dünya
Son dakika haberleri: İtalyada koronavirüs şüphesi taşıyan yolcuda virüse rastlanmadı

Son dakika haberleri: İtalya'da koronavirüs şüphesi taşıyan yolcuda virüse rastlanmadı

İtalya'da Costa Smeralda yolcu gemisinde koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırılan Çinli yolcunun ilk tetkiklerinde virüse rastlanmadığı belirtildi. Öte yandan İtalya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Karantina altındaki gemide yapılan taramada koronavirüse rastlanılmadı" ifadeleri kullanıldı.

30.01.2020Dünya
Son dakika... Bakan Ersoydan korona virüsü açıklaması: Türkiyenin hedeflerini etkilemez

Son dakika... Bakan Ersoy'dan korona virüsü açıklaması: Türkiye'nin hedeflerini etkilemez

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çin’de ortaya çıkan Korona virüsüyle ilgili, “Genel turizm açısından Türkiye’nin hedeflerini etkilemez. Tabii Çin pazarı bizim için önemli, burada gelişim bekliyoruz. Türkiye’nin turizmde 2020 hedeflerini sadece Çin’de yaşanan gelişmeler etkilemez. Artık biz pazar çeşitlemesine çok önem veren bir ülkeyiz. Bir noktadan yoğun turist almıyoruz. Çinli turist sayısına baktığımızda da 58 milyonluk bir turizm hedefimizi gördüğünüz zaman sonucu değiştirmeyecektir. 2020 hedeflerimizi etkilemez” dedi.

29.01.2020Ekonomi
Son dakika... Aksaraydaki corona virüsü şüphesiyle ilgili Sağlık Bakanından önemli açıklama

Son dakika... Aksaray'daki corona virüsü şüphesiyle ilgili Sağlık Bakanı'ndan önemli açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Corona virüse (2019-nCoV) ilişkin, "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde bir operasyon merkezi oluşturduk. Bakanlık bünyesinde de bir bilim kurulu oluşturuldu." dedi.

28.01.2020Gündem
Kapadokyada tedavi altına alınan Çinli turist taburcu edildi

Kapadokya'da tedavi altına alınan Çinli turist taburcu edildi

Göreme açık Hava Müzesi ziyaretindeyken rahatsızlanarak hastanede tedavi altına alınan Çinli turist taburcu edildi.

28.01.2020Haber
Kapadokya’da tedavi altına alınan Çinli turist taburcu edildi

Kapadokya’da tedavi altına alınan Çinli turist taburcu edildi

Göreme açık Hava Müzesi ziyaretindeyken rahatsızlanarak hastanede tedavi altına alınan Çinli turist taburcu edildi.

28.01.2020Gündem
Aksarayda coronavirüs alarmı devam ediyor Gözlem altındalar...

Aksaray'da 'coronavirüs' alarmı devam ediyor! Gözlem altındalar...

Aksaray'da, öksürük ve bulantı şikayetleriyle hastaneye kaldırılan, 10'u Çinli turist, 2'si Türk 12 kişi, 'coronavirüs' şüphesi ile tedbir amaçlı gözlem altında tutuluyor. Sağlık Bakanlığı'na gönderilen kan örneği sonuçlarının beklendiği, herhangi bir bulguya rastlanmazsa 12 kişinin taburcu edileceği belirtildi. 

28.01.2020Gündem
Son dakika haberler: Aksarayda Koronavirüs şüphesi İlk sonuçlar çıktı...

Son dakika haberler: Aksaray'da Koronavirüs şüphesi! İlk sonuçlar çıktı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aksaray'daki yeni tip koronavirüsü (2019-nCoV) şüphesiyle ilgili, "Şu ana kadar kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı." dedi. Aksaray'da 10’u Çinli turist 2’si Türk 12 kişi ’Koronavirüs’ şüphesiyle tedbir amaçlı hastaneye kaldırılıp müşahede altına alındı. İl Sağlık Müdürü Dr. Kerim Yeşildağ, müşahede altına alınan 12 kişinin ilk tetkiklerinin temiz olduğunu belirtti.

27.01.2020Gündem
Denizlide Corona virüsü iddiasına yalanlama

Denizli'de 'Corona virüsü' iddiasına yalanlama

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, kentte corona virüsüyle ilgili herhangi bir saptama bulunmadığını açıkladı.

26.01.2020Gündem
Konyada koronavirüsü paniği

Konya'da 'koronavirüsü' paniği

KONYA'da bulantı ve kusma şikayetiyle acil servise getirilen Çinli turist kadın karantinaya alındı.

25.01.2020Gündem
Konyada koronavirüsü paniği Karantinaya alındı

Konya'da 'koronavirüsü' paniği! Karantinaya alındı

KONYA'da bulantı ve kusma şikayetiyle acil servise getirilen Çinli turist kadın karantinaya alındı.

25.01.2020Gündem
Corona virüsünde son durum... Japonyada da kişi sayısı yükseliyor

Corona virüsünde son durum... Japonya'da da kişi sayısı yükseliyor!

Japonya'da Sağlık Bakanlığı, ülkede korona virüsü taşıdığı tespit edilen kişi sayısının 3'e yükseldiğini açıkladı.

25.01.2020Dünya
Japonya Başbakanı Abeden corona virüsü talimatı

Japonya Başbakanı Abe'den corona virüsü talimatı

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ülkesinde şu ana kadar 2 kişide tespit edilen corona virüsü nedeniyle ilgili bakanlıklara corona virüsünü tespit edebilen laboratuvar sayısının arttırılması talimatını verdi.

24.01.2020Dünya
THY’ye ‘Topraktan Askerler’ dopingi: Sefer sayısını kısa sürede 4’e çıkardı

THY’ye ‘Topraktan Askerler’ dopingi: Sefer sayısını kısa sürede 4’e çıkardı

Türk Hava Yolları, 2 bin yıllık geçmişi olan gizemli yeraltı ordusu Terracota Askerlerine ev sahipliği yapan Xian’a geçtiğimiz aydan itibaren uçuşlara başlarken, dünyanın birçok noktasından kente gizemli yeraltı ordusunu görmek isteyen binlerce turisti artık taşıyor. Her yıl iki milyondan fazla turistin ziyaret ettiği gizemli yeraltı ordusunu görmek isteyen turistlerden yoğun talep görmeye başlamasıyla THY, Xian seferlerini haftada 4’e çıkarma kararı aldı.

22.01.2020Gündem
Çinli turistlerin yeni gözdesi: Safranbolu

Çinli turistlerin yeni gözdesi: Safranbolu

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan, konakları ve kültürel zenginlikleriyle dikkati çeken Karabük'ün Safranbolu ilçesini geçen yıl en fazla Çinli turist ziyaret etti.

14.01.2020Seyahat
Çinli turist akın ediyor Uçmadan ülkelerine dönmüyorlar

Çinli turist akın ediyor! Uçmadan ülkelerine dönmüyorlar

Denizli’de yamaç paraşütü uçuşları son zamanlarda daha popüler hale gelmeye başladı. Günlük 150’ye yakın uçuşun yapıldığı kentte yamaç paraşütüne en fazla ilgi gösteren kesimin ise Pamukkale’ye gelen Çinli turistler olduğu belirtildi.

8.12.2019Ekonomi
Çinli turistler ölümden döndü

Çinli turistler ölümden döndü

İstanbul Fatih'te yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobilin çarptığı Çinli turist çift ağır yaralandı. Turistlerin tedavileri devam ederken, kaza anı güvenlik kameralarına yansıdı.

28.11.2019Gündem
Çinli turistlerin ölümden döndü

Çinli turistlerin ölümden döndü

İstanbul Fatih'te yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobilin çarptığı Çinli turist çift ağır yaralandı. Turistlerin tedavileri devam ederken, kaza anı güvenlik kameralarına yansıdı.

28.11.2019Gündem
Fatih Kennedy Caddesindeki trafik kazasında Çinli çift yaralandı

Fatih Kennedy Caddesi'ndeki trafik kazasında Çinli çift yaralandı

FATİH’te yolun karşısına geçmeye çalışırken iddiaya göre hızla gelen otomobilin çarptığı Çinli turist çift ağır yaralandı.

23.11.2019Gündem
Yer Karabük... Çinli turistler hastaneye kaldırıldı

Yer Karabük... Çinli turistler hastaneye kaldırıldı

KARABÜK'ün Safranbolu ilçesinde tarihi otelde kalan 12 Çinli turist ile turistlerin rehberliğini yapan bir Uygur Türkü kombiden sızan karbonmonoksit gazından zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

5.11.2019Gündem
MİLLİ PARK STATÜSÜ KALKINCA NE OLACAK Kapadokya endişesi

MİLLİ PARK STATÜSÜ KALKINCA NE OLACAK? Kapadokya endişesi

Göreme Milli Parkı’ndaki maraton yarışı için dünyanın 80 ülkesinden 2 bin koşucu geçen hafta sonu Kapadokya’daydı. Onlarla birlikte bu muhteşem coğrafyada ben de yedi saat yarıştım. Ama sadece birkaç gün sonra artık milli park olmadığını öğrendik.

27.10.2019Hürriyet Pazar
Büyük artış var Uzakdoğu ülkelerinden akın ediyorlar

Büyük artış var! Uzakdoğu ülkelerinden akın ediyorlar

Türkiye'ye gelen Çinli, Güney Koreli ve Japon turist sayısının 8 ayda toplam 500 bini yükselmesi özellikle üç ülke vatandaşlarının gözde tatil merkezlerinden Kapadokya’ya gelişlerde artışa yol açtı. Uzakdoğu ülkelerinden gelişlerdeki artışlar Kapadokya Havalimanı’nı kullanan yolcu rakamlarına da yansıdı. Bu yılın 9 ayında Kapadokya Havalimanı’na yüzde 28 artış ile 372 bin yolcu geçiş yaptı. Uçak trafiği ise yüzde 17 artarak 2 bin 278’e yükseldi.

10.10.2019Ekonomi
Uzak Doğulu turistin Türkiyeye ilgisi artıyor

Uzak Doğulu turistin Türkiye'ye ilgisi artıyor

Çin ve Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu'dan Türkiye'yi tercih eden turist sayısında önemli artış yaşanıyor.

25.09.2019Seyahat
Uzak Doğulu turistin Türkiyeye ilgisi artıyor

Uzak Doğulu turistin Türkiye'ye ilgisi artıyor

Pazar ve turizm çeşitliliğini artırma çalışmaları kapsamında Uzak Doğu'da da etkin tanıtım faaliyetleri sürdüren Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçen yıl 450 bin olan Çin'den gelen turist sayısının yıl sonu itibarıyla 600 bine, 86 bin olan Japon turist sayısının ise 110 bine çıkmasını öngörüyor.

23.09.2019Ekonomi
Belgrad’da Çin devriyesi

Belgrad’da Çin devriyesi

Çin ile Sırbistan yakınlaşması devam ediyor. Sırbistan ordusuna SİHA satma kararının ardından önceki gün de Çin polisi Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Çinli turistlere yardım etmek için devriye gezmeye başladı. Pekin’in Balkanlarda artan nüfuzu ise Batılı müttefiklerini endişelendiriyor.

20.09.2019Dünya
Son dakika... Bakan Ersoydan çok önemli Müzekart açıklaması

Son dakika... Bakan Ersoy'dan çok önemli Müzekart açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNNTürk'te soruları yanıtladı. Bakan, 27 Eylül tarihinde master plan açıklaması yapacaklarını ifade etti.

19.09.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Korona İtalya’da nasıl patladı

İTALYA, Çin’den sonra koronavirüs salgınının yeni merkez üssü olmuşa benziyor.

13.03.2020

Çin’deki gelişmeler hem turizmi hem seramik sektörünü hareketlendiriyor

COVİD19 dünya gündeminde birinci sıradaki yerini korurken, kıtalararası yayılmayı sürdürüyor.

1.03.2020

Uçakta Çinli var mı?

Havalimanlarında hiç de hoş olmayan sorular soruluyor. Yolcular, seyahat ettikleri uçaklarda Çinli olmasından rahatsızlık duyuyor. Tüm çekik gözlülere artık Çinli olarak bakılıyor. Koronavirüs taşıyıcısı oldukları kuşkusuyla da ortaya çıkan rahatsızlıklar artıyor. Elbette bu durum Çinlileri çok yaralıyor. Dünyanın en saygılı milletlerinden olan Çinliler başlarına gelenlere inanamıyorlar ve artık daha az uçağa biniyorlar.

19.02.2020

Çince tabela asın

 YİRMİ yıl kadar önce, eski Sovyetler Birliği’nin (SSCB) dağılıp Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi devletlere bölündüğü bir dönemdi.

3.09.2019