EKSTRA
MENÜ

Cilo Dağları

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 114 haberi bulunmuştur.

Cilo Dağları Haberleri

Yüksekova’da buz tutan dereler çözüldü, menderesler havadan görüntülendi

Yüksekova’da buz tutan dereler çözüldü, menderesler havadan görüntülendi

HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesinde, sıfırın altında 20 derecede buz tutan dereler, sıcaklığın artmasıyla çözülmeye başladı. Kar yığınları arasındaki mendereslerin oluşturduğu görsel güzellik ise dronla havadan görüntülendi.

27.02.2021Gündem
Türkiyenin en büyük vadi buzulu Uludoruk mercek altına alınıyor

Türkiye'nin en büyük vadi buzulu Uludoruk mercek altına alınıyor

Hakkari Üniversitesi öncülüğünde dört üniversitenin iş birliğiyle yürütülecek çalışma kapsamında, Cilo Dağları'nda bulunan Uludoruk buzullarının yapısı ve özellikleriyle ilgili bilimsel veriler elde edilecek.

8.12.2020Seyahat
Anadolu’yu bir de yüksekten seyredin

Anadolu’yu bir de yüksekten seyredin

Birçoğumuzun haberi olmasa da 11 Aralık ‘Uluslararası Dağ Günü’. Birleşmiş Milletler’in 2002’den beri kutladığı günde biz de gözümüzü Türkiye’nin dağlarına çevirdik ve mutlaka görülmesi gerekenleri listeledik.

29.11.2020Seyahat
Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri Milli Parkı doğal güzellikleriyle öne çıkıyor

Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri Milli Parkı doğal güzellikleriyle öne çıkıyor

Türkiye'nin büyük milli parkları arasında yer alan, Hakkari'deki Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri Milli Parkı, el değmemiş doğal güzellikleriyle dikkati çekiyor.

4.11.2020Seyahat
Türkiyenin en büyük buzulu: Cilo Dağları...  Yerli ve yabancı doğaseverleri ağırlıyor

Türkiye'nin en büyük buzulu: Cilo Dağları... Yerli ve yabancı doğaseverleri ağırlıyor

Hakkari'de milli park ilan edilerek turizme kazandırılan Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesi olan Uludoruk'un yer aldığı Cilo Dağları'nın eteklerinde bulunan Türkiye'nin en büyük buzulları, profesyonel dağcılar ile yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

19.10.2020Seyahat
Cilo Dağlarındaki kaya resimleri tarihe ışık tutuyor

Cilo Dağları'ndaki kaya resimleri tarihe ışık tutuyor

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki 4 bin 135 rakımlı Cilo Dağı'nın zirvesine yakın bölgedeki kaya resimleri dikkat çekiyor. Tarih öncesi döneme ait olduğu değerlendirilen kaya resimlerinin olduğu bölgede bol bol fotoğraf çeken ziyaretçiler, semboller karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

19.08.2020Seyahat
Dört mevsimin bir arada yaşandığı Hakkari’de tırmanış keyfi

Dört mevsimin bir arada yaşandığı Hakkari’de tırmanış keyfi

Hakkari Cilo Dağcılık Kulübü öncülüğünde dört mevsimin bir arada yaşandığı kentteki dağlara tırmanış yapıldı.

20.07.2020Seyahat
Cennet Cehennem Vadisi eşsiz güzellikleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor

Cennet Cehennem Vadisi eşsiz güzellikleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor

Hakkari'deki Cennet Cehennem Vadisi, buzulları, rengarenk çiçeklere bezenmiş yaylalarıyla doğaseverlerin görmek istediği yerler arasında bulunuyor

29.06.2020Seyahat
Terörden temizlendi Şimdi ise çok farklı bir şeyle gündemde...

Terörden temizlendi! Şimdi ise çok farklı bir şeyle gündemde...

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde güvenlik güçlerince gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla terörden arındırılan 3 bin 400 rakımlı Cilo Dağları'ndaki bazı alanlar ile Sat Buzul Gölleri'nin milli park ilan edilmesi için çalışma başlatıldı.

24.06.2020Seyahat
Dağcılar, normalleşme süreciyle 4 bin 135 rakımlı Cilo Sat Dağlarına çıktı

Dağcılar, normalleşme süreciyle 4 bin 135 rakımlı Cilo Sat Dağları'na çıktı

Hakkariİ'nin Cilo-Sat Dağları, normalleşme süreci kapsamında ziyarete açıldı. Hakkari Cilo Dağcılık ve Zirve Dağçılık kulüplerine üye 5 dağcı, Cilo Dağı eteğindeki Mergan Yaylası’na doğa yürüyüşü düzenledi.

2.06.2020Seyahat
İçişleri Bakanı Soylu, Yüksekovada asker ve polislerle bayramlaştı

İçişleri Bakanı Soylu, Yüksekova'da asker ve polislerle bayramlaştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde asker ve polislerin bayramını kutladı. Bakan Soylu, "Bulunduğumuz yerde yüzlerce terörist vardı ve buralarda hakimlerdi. Bugün bu dağlar, bu topraklar bizim. Ay yıldızlı bayrağımızın burada nazlı nazlı dalgalanması bizim şerefimizdir" dedi.

24.05.2020Gündem
Yüksekovada dağda kar, ovada sarı çiçekler

Yüksekova'da dağda kar, ovada sarı çiçekler

Hakkari'ye 80 kilometre uzaklıkta bulunan ve çevresi dağlarla çevrili düz bir ovaya kurulu olan Yüksekova ilçesi, bahar aylarıyla birlikte hayat buldu. İlçe merkezinin çevresindeki düz ovanın yeşil örtüsü, baharla birlikte boy vermeye başlayan sarı çiçekler ve 4 bin 200 rakımlı Cilo Dağları'ndaki beyaz kar örtüsünün oluşturduğu renk cümbüşü, doyumsuz bir manzara sunarken, fotoğraf sanatçılarının da ilgi odağı oldu.

14.05.2020Seyahat
Yüksekovada baharın müjdeleyicisi kardelenler çiçek açtı

Yüksekova'da baharın müjdeleyicisi kardelenler çiçek açtı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde baharın gelişini müjdeleyen kardelenler çiçek açtı. Kardelenler, 4 bin 200 rakımlı Cilo Dağları'ndaki beyaz kar örtüsüyle birlikte doyumsuz bir manzara sundu.

20.04.2020Seyahat
Yüksekovada baharın müjdeleyicisi kardelenler çiçek açtı

Yüksekova'da baharın müjdeleyicisi kardelenler çiçek açtı

HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesinde baharın gelişini müjdeleyen kardelenler çiçek açtı. Kardelenler, 4 bin 200 rakımlı Cilo Dağları'ndaki beyaz kar örtüsüyle birlikte doyumsuz bir manzara sundu.

20.04.2020Gündem
Türkiye’nin en güzel kelebekleri

Türkiye’nin en güzel kelebekleri

Kelebek zamanındayız ve onların yaydığı güzellik, saflık, şefkat gibi duygulara onları fark etme mesafesi kadar yakınız. Her yerdeler. Şehirde, bahçede, dağda, su kenarlarında… Bu güzelliğin peşinden gitmek başka güzelliklerle de tanışmak demek. Çünkü onlar güzelliğin peşinde ve gittikleri yere isteyeni de götürme derdinde.

1.07.2017Hayat
Berçelanda dört mevsim

Berçelan'da dört mevsim

Haziran ayında dört mevsimin bir arada yaşandığı Berçelan Yaylası'na çıkan 18 fotoğrafçı, Hakkari'nin bilinmeyen doğal güzelliklerini görüntüledi.

11.01.2017Seyahat
Yüksekovaya yılın ilk karı düştü

Yüksekova'ya yılın ilk karı düştü

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde son günlerde havanın soğumaya başlamasıyla birlikte yüksek kesimlere yılın ilk karı yağdı.

8.10.2015Gündem
Doğu ve Güneydoğuda turizme terör iptalleri

Doğu ve Güneydoğu'da turizme "terör" iptalleri

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son günlerde yaşanan terör olayları, Çözüm Süreci ile bölgede yaşanan turizm hareketliliğini bitirme noktasına getirdi. Yapılan tanıtım çalışmalarıyla bölgede turizmin yükselen değeri olan ve bir milyon turistin ağırlanmasının hedeflendiği Van'da Ekim ayına kadar rezervasyonların tamamı iptal edildi. Çözüm Süreci'yle turizme kazandırılan ve kısa süre öncesine kadar dağcıların uğrak yeri haline gelen Hakkari'deki Cilo Dağları da terör saldırılarının artmasıyla yeniden "özel güvenlik bölgeleri" arasına girdi.

12.08.2015Ekonomi
Reşko’nun buzul şelaleleri

Reşko’nun buzul şelaleleri

Türkiye’nin ikinci en yüksek zirvesi Yüksekova ilçesinde, Irak sınırına kuş uçumu 20 kilometre uzaklıkta. Haritalardaki ismi Uludoruk Tepe, gerçek ismi Reşko. 30 yıldır ziyarete kapalıydı, geçen yıl açıldı. Zirvesi dağcıları, eteklerindeki buzul şelaleleri, prehistorik kalıntılar, unutulmaz manzaralarsa doğaseverleri bölgeye çekiyor...

14.09.2014Seyahat
Sat’ın bulutlara asılı gölleri

Sat’ın bulutlara asılı gölleri

Şehirler, sahiller bunaltıcı yaz sıcaklarına teslim olduğunda dağların, yaylaların, yükseklerdeki göllerin zamanıdır. Önceki hafta bir grup doğaseverle Yüksekova’nın güneyindeki doğa harikası Sat Gölleri’ndeydim. 30 yıl sonra turizme açılan göllerde yüzdüm, birbirinden zarif dağ çiçeklerini fotoğrafladım.

15.08.2014Seyahat
Bahar fotoğrafçılarına 10 adres

Bahar fotoğrafçılarına 10 adres

Bahar geldi… Yüzlerce milyon yıldır tekrarlanan yenilenme ve var olma döngüsü tekrar başladı. Doğa hızlı bir şekilde canlanıyor, yaşam yenileniyor... Çiçekler en güzel renkleriyle ortaya çıkıyor, kelebekler baharın tadını çıkarmak için çiçekten çiçeğe konuyor. Bize çok romantik görünen bu görüntülerin perde arkasında bir var olma savaşı var elbette.

12.05.2014Seyahat
Cilo Dağına tırmanan 4 dağcıya 3er ay hapis

Cilo Dağı'na tırmanan 4 dağcıya 3'er ay hapis

Hakkari ile Yüksekova ilçesi arasında bulunan ve 2010 yılında ’askeri geçici güvenlik bölgesi’ ilan edilen Cilo Dağı’na tırmanan 4 dağcı, Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi’nce 3’er ay hapis ve 450’şer lira para cezasına çarptırıldı.

18.01.2014Gündem
Kocaeli’nden İstanbul’a deniz uçağı seferi başladı

Kocaeli’nden İstanbul’a deniz uçağı seferi başladı

İzmit-İstanbul arasını 22 dakikaya düşürecek deniz uçağı seferleri başladı.

12.01.2014Spor Arena
Kato Dağı Kapadokya olabilir

Kato Dağı Kapadokya olabilir

Hakkari’de en büyük çinko-kurşun yataklarını keşfeden jeolog Prof. Dr. Hüseyin Öztürk'ten çok önemli bir iddia: Kato Dağı Kapadokya olabilir.

4.09.2013Ekonomi
Şakayık zamanı Yüksekova’dan Tahran’a

Şakayık zamanı Yüksekova’dan Tahran’a

Üç hafta önce Van’dan karayoluyla Tahran’a uzanan dört günlük bir keşif turuna çıktım. Minibüs, taksi, otobüsle 1200 kilometre yol kat ettim. Baharda zirvesi karlı dağları, kırmızı şakayıkların açtığı çayırları seyretmeye doyamadım. Urmiye’de dostça karşılanacağımı rehber kitaplarda okumuştum, şaşırmadım. Fakat dostlarımın “Sakın uğrama, berbat, kalabalık, kirli” dediği Tahran beni gerçekten hayrete düşürdü. Beklediğimden çok daha modern, sokaklarında Farsça kadar Türkçe konuşulan, kadın şoförlerin resmi ve korsan taksi kullandığı, toplu ulaşımı gelişmiş, metrosu temiz, müzeleri, sarayları bakımlı bir şehirle karşılaştım.

12.06.2011Seyahat
Bu dağa tırmanmak yasak

Bu dağa tırmanmak yasak

Hakkari'deki Cilo Dağları'na, yasak nedeniyle uzun yıllardır tırmanış yapılamadığı, bazı kulüplerin hazırladıkları tırmanış duyurularının ise yasal olmadığı bildirildi.

12.01.2011Spor
Adrenalin yüklü festival

Adrenalin yüklü festival

Her birinin izleyiciyi keşif, macera, heyecan ve adrenaline sürükleyeceği filmler, Fransız Kültür Merkezi, Muammer Karaca Kültür Merkezi ve Aynalıgeçit’te ücretsiz izlenebilecek.

20.03.2010Kelebek
Hasta çocuk kızakla hastaneye ulaştırıldı

Hasta çocuk kızakla hastaneye ulaştırıldı

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Büyükçiftlik Beldesi’ne bağlı, Kandilli Mezrası'nda yaşayan romatizma hastası 16 yaşındaki Atilla Seçkin, rahatsızlığı artıp ayakları tutmayınca hastaneye kaldırılmak istendi.

6.02.2009Gündem
İstanbul çok güzel ama sular altında kalacak

İstanbul çok güzel ama sular altında kalacak

Ünlü sinema oyuncusu Bo Derek, İstanbul’a geldi geçtiğimiz günlerde ve "Yazık, güzel kentiniz sular altında kalacak, Boğaz’da sular yükselip şehri kaplayacak" dedi.

2.09.2007Gündem
20 bin yıllık Cilo buzulları eriyor

20 bin yıllık Cilo buzulları eriyor

Hakkári’nin zirveleri 4 bin metreleri aşan Cilo Dağları’ndaki yaklaşık 20 bin yıllık buzulların küresel ısınma nedeniyle erimeye başladığı belirlendi. Kalınlığı yer yer 30 metreyi bulan buzulların erimeye başlaması çevrecileri endişelendiriyor.

14.08.2007Gündem
F.Bahçeden Yüksekovaya futbol okulu

F.Bahçe'den Yüksekova'ya futbol okulu

Fenerbahçe Spor Kulübü, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Yaz Futbol Okulu açtı.

19.06.2006Spor
Mahruki: Dağa çıkışları engellemek hata olur

Mahruki: Dağa çıkışları engellemek hata olur

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, Aladağlar'da meydana gelen üzücü olayla ilgili olarak, ”Dağa çıkışları yasaklamak ve engellemek gibi hatalı bir bakış açısı olamaz” dedi.

14.02.2006Gündem
Orada bir şehir var uzakta bu kadar gözden ve gönülden ırak olmayı hak etmiyor

Orada bir şehir var uzakta bu kadar gözden ve gönülden ırak olmayı hak etmiyor

Doğu’da bir kent var... Gözden ırak, gönülden ırak... Genelde, hiçbir güzelliğini göremeyecek kadar uzaktan ya da birkaç adım geriden bakarız ona.

24.10.2004Kelebek
Sıradağlar, doruklar, vadiler, buzullar, yaylalar, nergisler, ters laleler kenti HAKKARİ

Sıradağlar, doruklar, vadiler, buzullar, yaylalar, nergisler, ters laleler kenti HAKKARİ

Hakkari, Türkiye’nin en vahşi coğrafyalarından birine sahip. Toroslar’ın bir devamı olan güneydoğu’daki sıradağlar, Hakkari bölgesinde adeta düğümlenir. Hakkari’yi doğudan güneybatıya, ikiye bölen Zap Vadisi’nin kuzeyinde zengin platolar uzanırken güneyinde sarp dağlar vardır.

24.10.2004Seyahat
Kargo paketinin üzerinde memleketimden manzaralar

Kargo paketinin üzerinde memleketimden manzaralar

Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerini birbirine tanıtmak amacıyla Atlas Dergisi ve Aras Cargo ortak kampanya başlattı. Bu amaçla bir bölgeden diğerine gönderilecek paket, üstüne Atlas Dergisi’nin çektiği fotoğraflar yapıştırılarak gidecek. Ayda 5 milyon paket dağıtan firma projenin ikinci adımında soyu tükenen hayvan ve bitkileri gündeme getirecek.

14.08.2004Kelebek
Dağcılar 18 yıl sonra Ciloda

Dağcılar 18 yıl sonra Cilo'da

Cilo dağlarındaki 4170 metre yüksekliğindek Reşko zirvesi 18 yıl aradan sonra yeniden fethedildi. Tırmanışı gerçekleştiren dokuz kişilik ekibin liderliğini Atlas Dergisi yazarı Uğur Uluocak yaptı. Tırmanışın tüm öyküsüAtlas'ın Ekim sayısında.

28.09.2002Gündem

Yazar Sonuçları

Barış kapıyı çaldı, şimdi doğuyu keşfetme zamanıdır

Doğu Anadolu veya Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne doğru hiç yolculuk yaptınız mı? Yaptıysanız bilirsiniz, o ıssız yollar öylesine çok şey çağrıştırır ki. Hele yolculukta yalnızsanız. Baharda yeşillerle süslenmiş, yazın sarının tonlarına bürünmüş, kışın bembeyaz örtüsünün altına gizlenmiş bu ıssız topraklar insanı bereketli kollarıyla içine çeker.

31.03.2013

Keşfin ve maceranın 15 yılı

Tam 15 yıl önce ellerime doğan Atlas Dergisi, o gün bugündür, bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki yolculuklarını sürdürüyor. Bu sürede Türk insanının tatil anlayışını değiştiren Atlas, birçok ilke de imza attı.

5.05.2007