EKSTRA
MENÜ

Christine Lambrecht

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 53 haberi bulunmuştur.

Christine Lambrecht Haberleri

Son dakika... Aşı pasaportunda flaş gelişme Bir ülkede başladı

Son dakika... Aşı pasaportunda flaş gelişme! Bir ülkede başladı

Ülkeler seyahat kısıtlamalarını kaldırmak için aşı pasaportuna geçmek adına adımlar atıyor. İlk geçiş yapan ülke Bahreyn oldu. Bahreyn dijital koronavirüs aşısı pasaportunu başlattı.

17.02.2021Ekonomi
ABde aşı pasaportu bilmecesi

AB'de aşı pasaportu bilmecesi

Turizm ülkeleri yaz aylarında ekonomilerini canlandırabilmek adına "aşı pasaportu" uygulamasına geçmek istiyor.

11.02.2021Ekonomi
Aşı olanlar kısıtlamalardan muaf olabilir mi

Aşı olanlar kısıtlamalardan muaf olabilir mi?

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, koronavirüs salgını nedeniyle temel haklara getirilen kısıtlamaların, aşı olanlara kaldırılması ve haklarının geri verilmesini istedi.

22.01.2021Avrupa
‘Aşı zorunlu olmayacak’

‘Aşı zorunlu olmayacak’

Almanya’da Bavyera Başbakanı Markus Söder’in bazı meslek gruplarına zorunlu koronavirüs aşısı talebi sert tepkilere yol açtı. Almanya Federal Sağlık Bakanı Spahn ve hükümet ortağı SPD aşı zorunluluğuna hayır dedi.

13.01.2021Avrupa
‘Kadın kotası’ Bakanlar Kurulu’ndan geçti

‘Kadın kotası’ Bakanlar Kurulu’ndan geçti

Büyük şirketlerin yönetim kurullarında en az bir kadın üyenin bulunmasını zorunlu kılan ve uzun süredir tartışılan yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Tasarıyı, Federal Aile Bakanlığı ile Federal Adalet Bakanlığı’nın iş birliği sonucu hazırladı.

7.01.2021Avrupa
Kredi borcunu erken ödeme fırsatı

Kredi borcunu erken ödeme fırsatı

Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht, banka kredilerinin zamanından önce ödenmesine olanak sağlayacak yasa tasarısını tamamladı. Tasarı yasalaşırsa kredisini erken ödeyen faizi de az ödeyecek.

18.11.2020Avrupa
‘22 yıl Federal Meclis yeter’

‘22 yıl Federal Meclis yeter’

Almanya’da gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmayacaklar arasına Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht de katıldı.

15.11.2020Avrupa
Almanya terörü lanetledi

Almanya terörü lanetledi

Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere Almanya’dan çok sayıda siyasetçi dün gece gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı ve Avusturya’nın yanında oldukları mesajını verdi.

3.11.2020Avrupa
Şimdiye kadar neredeydiniz

Şimdiye kadar neredeydiniz?

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (BfV) belirlemelerine göre, Almanya’da son aylarda hükümetin koronavirüs belasına karşı aldığı tedbirleri protesto aracıyla düzenlenen gösterilere aşırı sağcılar, neonaziler ve ‘Reichsbürger’ olarak bilinen ‘İmparatorluk Vatandaşları’ adlı örgüt ile sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) yandaşları damga vurdu.

21.09.2020Avrupa
Üst düzey 10 yöneticiden dokuzu erkek

Üst düzey 10 yöneticiden dokuzu erkek

Almanya’da koalisyon hükümetini oluşturan partilerin liderleri, geçen hafta Berlin’de yaptıkları toplantıda istihdamda kadın ve erkek eşitliğiyle ilgili araştırma yapılmasına ilişkin karar aldı. Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkan Yardımcısı Elke Hannack ise bu kararı eleştirdi.

30.08.2020Avrupa
Şirket iflas kurallarında tarihi revizyon

Şirket iflas kurallarında tarihi revizyon

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, koalisyon hükümetinin ortaklarının Kovid-19 nedeniyle şirketlerin iflas başvurusuna ilişkin kanunun askıya alma süresinin uzatılması konusunda anlaştığını bildirdi.

25.08.2020Avrupa
Almanyada iflas kurallarına revizyon

Almanya'da iflas kurallarına revizyon

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz “Şu anda dijital vergi ve asgari vergi konusunda da uluslararası bir plan üzerinde anlaşabileceğimize oldukça eminim” dedi.

25.08.2020Ekonomi
Yasaklansın mı yasaklanmasın mı

Yasaklansın mı yasaklanmasın mı?

Hafta sonu Berlin’de yaklaşık 20 bin kişinin hiçbir salgın önlemlerine uymadan düzenlediği protesto, ülke çapında gösterilere sınırlama getirilmesi tartışmalarını alevlendirdi.

4.08.2020Avrupa
Sosyal medya düzenlemesi: Almanya modeli nedir

Sosyal medya düzenlemesi: 'Almanya modeli' nedir?

Meclis'ten geçerek yasalaşan sosyal medya düzenlemesi için 'Almanya modeli'nin örnek alındığı hükümet tarafından dile getiriliyordu.

29.07.2020Teknoloji
Polis teşkilatında ırkçı eğilim kavgası

Polis teşkilatında ırkçı eğilim kavgası

Somut bir gerekçe olmadan, polislerin insanları ten ve saç renkleri veya dış görünümleri nedeniyle kontrol etmelerine ‘Racial Profiling’ (ırksal profilleme-fişleme, ırkçı yaklaşım-tutum-davranış-eğilim biçimi) denir. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) siyahi bir vatandaşın, beyaz bir polisin şiddet kullanması nedeniyle yaşamını yitirmesi üzerine, ‘Racial Profiling’ tartışmaları Almanya’da da yeniden gündeme geldi.

13.07.2020Avrupa
İçişleri Bakanı ‘Olmaz’ dedi, sendika istedi

İçişleri Bakanı ‘Olmaz’ dedi, sendika istedi!

Avrupa Konseyi’nin Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRI), polislerin ‘ırk temelinde’ kontrol yapmasının tüm Avrupa ülkelerinde yasalarla açıkça yasaklanmasını ve bunların polis teşkilatlarında araştırılmasını talep etti. Bu tür kontrollerin toplumdaki azınlıklar açısından aşağılayıcı olduğu ve bazı kesimlerin damgalanmasına yol açtığını belirten ECRI’nin bu talebi, Almanya’da kavgaya neden oldu.

7.07.2020Avrupa
‘Avrupa genelinde ırkçı polis kontrolleri yasaklansın’

‘Avrupa genelinde ırkçı polis kontrolleri yasaklansın’

Avrupa Konseyi’nin ırkçılıkla mücadele komisyonu, polis kontrollerinde ırkçılığı engellemek için üye ülkelerden daha güçlü tedbirler almalarını istedi.

7.07.2020Avrupa
2021’de büyük koalisyon olmayacak

2021’de büyük koalisyon olmayacak

Almanya’da son 15 yılın 11 yılında CDU/CSU ve SPD koalisyonu ülkeyi yönetti. 2005’te başlayan ortaklık 2009 ile 2013 yılları arasında kesintiye uğradı. 2013’ten bugüne de yedi yıldır aralıksız ülkede üç partinin kurduğu ve kamuoyunda ‘Büyük Koalisyon’ olarak bilinen hükümet iktidarda. CDU ve SPD genel sekreterleri 2021’de yapılacak seçimlerden sonra ortaklık yapmayacaklarını deklare ettiler. İki genel sekreter birçok konuda farklı düşündüklerini ortaya açıkladılar.

21.06.2020Avrupa
Herkes destekliyor... Meclis ne karar verecek

Herkes destekliyor... Meclis ne karar verecek?

ABD’de beyaz bir polisin Afro-Amerikan George Floyd’u öldürmesi tüm dünyada ırkçılık karşıtı gösterilerin fitilini ateşledi. Gösteriler, Alman Anayasası’nın eşitlik maddesinde yer alan ırk kelimesinin çıkarılması tartışmalarını gündeme getirdi. Yeşiller’in getirdiği bu öneri geniş yankı buldu.

17.06.2020Avrupa
Eleştirilere dayanamadı...

Eleştirilere dayanamadı...

Almanya’da çocuklara cinsel saldırıda bulunan pedofillere yönelik cezaların ağırlaştırılmasına önce karşı çıkan Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht, gelen eleştiriler karşısında ‘u’ dönüşü yaptı. Lambrecht, bu suçlulara karşı cezaları düzenleyen yasaların en kısa sürede ağırlaştırılacağını duyurdu.

12.06.2020Avrupa
Almanya’da yabancı ülke bayrağına zarar verene 3 yıl hapis cezası

Almanya’da yabancı ülke bayrağına zarar verene 3 yıl hapis cezası

Almanya’da Avrupa Birliği’nin (AB) veya yabancı bir ülkenin bayrağına zarar verene 3 yıla kadar hapis cezasını içeren kanun maddesi yasalaştı.

5.06.2020Avrupa
‘Aşırı sağcılık en büyük güvenlik tehdidi’

‘Aşırı sağcılık en büyük güvenlik tehdidi’

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, aşırı sağ ve ırkçılıkla etkin mücadele etmek için kurulan koordinasyon kurulunun ilk toplantısını gerçekleştirdiğini belirtti. Koordinasyon kurulunun oluşturulmasının, Alman hükümetinin aşırı sağ mücadelesine verdiği önemi gösterdiğini ifade eden Seibert, “Aşırı sağcılık, Almanya’da şu an kamu güvenliğimizin en büyük tehdididir” değerlendirmesinde bulundu.

21.05.2020Avrupa
Adalet Bakanı: ‘Yaşlıların izolasyonuna karşıyım’

Adalet Bakanı: ‘Yaşlıların izolasyonuna karşıyım’

Almanya Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht, yaşlıların ve kronik hastaların izolasyonuna yönelik gelen talepleri reddetti.

14.04.2020Avrupa
Almanya, şirketlerin iflas kurallarını askıya alacak

Almanya, şirketlerin iflas kurallarını askıya alacak

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ‘bir yükümlülüğü yerine getirmedikten sonraki üç hafta içinde şirketleri iflas başvurusunda bulunmaya zorlayan’ kanunun eylül sonuna kadar askıya alınacağını bildirdi.

16.03.2020Avrupa
Almanyada iflas kuralları askıya alınacak

Almanya'da iflas kuralları askıya alınacak

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht “Şirketlerin iflas açıklamak zorunda kalmasını önlemek istiyoruz. Üç haftalık gecikme bu gibi durumlar için çok kısa kalıyor. Bu adımla, salgının reel ekonomide yol açtığı zararları hafifletmeye yardımcı oluyoruz” dedi.

16.03.2020Ekonomi
Günaydın Almanya

Günaydın Almanya

Federal Meclis’in perşembe günü gündemi, aşırı sağcı terör saldırılarıydı. Hanau’da 4’ü Türkiye kökenli olmak üzere göçmen kökenli 9 kişinin öldürüldüğü ırkçı saldırı ‘Aşırı sağ terörizmi ve nefret’ başlığı altında gündeme getirildi. Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in ‘konuklar tribününden’ izlediği oturumda kürsüye çıkan CDU/CSU, SPD, Yeşiller, Sol Parti ve FDP’li politikacılar, aşırı sağcı ırkçı saldırıları şiddetle kınarken, daha fazla zaman kaybetmeden gereken her türlü önlemlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladılar.

7.03.2020Avrupa
Son dakika haberi... Türkler şokta: Çok korkuyoruz, bize uyku yok Yalçın abi

Son dakika haberi... Türkler şokta: Çok korkuyoruz, bize uyku yok Yalçın abi

Almanya’da geçen çarşamba gecesi neo-Nazi teröristin yaptığı katliamın yankıları sürüyor. Bu ülkede yaşayan Türkler kaygılı. Offenbach’ta yaşayan Karslı Recep, “Korkuyoruz, her an bizim de başımıza böyle bir felaket gelmesinden. Geceleri derin uykuya dalmaktan korkuyoruz” diyor.

22.02.2020Dünya
‘Almanya’da aşırı sağ tehdit, çok yüksek’

‘Almanya’da aşırı sağ tehdit, çok yüksek’

Almanya İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Asayiş Şubesi Başkanı Holger Münch ve Federal Savcı Peter Frank, Hanau’daki terör saldırısıyla ilgili ortak bir basın toplantısı düzenledi. Son birkaç ay içinde üç aşırı sağ terör saldırısı yaşadıklarına işaret eden Seehofer, şunları söyledi:

21.02.2020Avrupa
Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili Merkel’den ilk açıklama

Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili Merkel’den ilk açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili 'Bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek. Irkçılık bir zehirdir, nefret de zehirdir. Bu zehir toplumumuzda vardır. Vatandaşlarımız arasında ırk ve din ayrımı yapmıyoruz' dedi.

20.02.2020Dünya
O yasa uzatıldı: Fazla ödeyen geri alabilecek

O yasa uzatıldı: Fazla ödeyen geri alabilecek

Federal Meclis, bugünkü oturumunda kamuoyunda ‘Kira Freni’ olarak bilinen ve konutların kira artışının kontrollü yapılmasını sağlayan 5 yılla sınırlı olan yasayı 2025 yılına kadar uzattı. Yasaya eklenen ek hükümle artık kiracılar emsal değerinin yüzde 10’ndan fazla ödedikleri kirayı geri alabilecek.

14.02.2020 Avrupa
‘Düşman Listesi’ yapanlar ağır ceza almalı

‘Düşman Listesi’ yapanlar ağır ceza almalı

Asayiş Dairesi Başkanı Holger Münch, ‘Düşman Listesi’ yayımlayan aşırı sağcıları, sadece ‘verileri koruma yasasını ihlal’le sınırlı tutmamak gerektiğini söyledi. Yasaların sertleştirilmesi gerektiğini belirten Münch, listeyi yayımlayanlara ağır ceza verilmesini istedi: “Bunun için yeni yasalar çıkmalı.”

3.02.2020Avrupa
Lambrecht: ‘Ölümle tehdit ifade özgürlüğüne girmez’

Lambrecht: ‘Ölümle tehdit ifade özgürlüğüne girmez’

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, aşırı sağ ve nefret suçlarına karşı ceza yasasını sertleştirmeyi öngören yasa tasarısı hakkında konuştu. Yasanın kontrolcü devlete götüreceği eleştirilerini reddeden Lambrecht, tam tersine ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi koruyacağını söyledi.

28.01.2020Avrupa
Polis artık pedofiliyle daha güçlü mücadele edebilecek

Polis artık pedofiliyle daha güçlü mücadele edebilecek

SPD’li Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht’in hazırladığı ve Meclis’e sunduğu küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarında polisin yetkilerini artıran yasa tasarısı kabul edildi.

17.01.2020Avrupa
Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya’nın 2019 yılındaki gündemini en çok işgal eden konular aşırı sağcı cinayetler, Başbakan Angela Merkel’in sağlık sorunu, ABD ile yaşanan fikir ayrılığı ve mülteciler oldu. Özellikle bu yıl gerçekleşen aşırı sağcı saldırılar ve işlenen aşırı sağcı cinayetler, Almanya gündemine damgasını vurdu.

27.12.2019Avrupa
Adalet Bakanı uyardı: ‘Siz yapmazsanız devlet yapar’

Adalet Bakanı uyardı: ‘Siz yapmazsanız devlet yapar’

Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht, Almanya’da üst düzey yönetici konumlarında kadın sayısının az olmasından şikâyet etti. “Büyük şirketlerin yüzde 70’inde üst düzey kadın oranı sıfır. Eğer şirketler bu konuda düzeltme yapmazsa, devlet bir şeyler yapmak zorunda kalır” diyen SPD’li Bakan Lambrecht, üst düzey kademelere kota uygulanması gerektiğini savundu.

25.11.2019Avrupa
Ve Almanya harekete geçti... Tehdit büyük

Ve Almanya harekete geçti... 'Tehdit büyük'

Almanya'da içişleri, adalet ve aile bakanlıkları tarafından aşırı sağ ve nefret suçlarına karşı mücadelenin daha da artırılması amacıyla hazırlanan önlemler paketi bakanlar kurulunda kabul edildi.

30.10.2019Dünya
Claudia Roth: Mecliste naziler var

Claudia Roth: Mecliste naziler var

Federal Adalet Bakanlığı, Almanya Tarih Müzesi’nde ‘İnsan onuru dokunulmazdır. Adli merciler ve toplum aşırı sağa karşı’ konulu bir panel düzenledi.

9.10.2019Avrupa
Adalet Bakanı: Aşırı sağa baskı artmalı

Adalet Bakanı: Aşırı sağa baskı artmalı

‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ gazetesine konuşan Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, aşırı sağa karşı kararlı mücadele istedi. Bakan Lambrecht’in bu talebine çok sayıda politikacıdan destek geldi.

29.07.2019Avrupa
500 aşırı sağcı, 8 bin kişinin sokağa çıktığını görünce vazgeçti

500 aşırı sağcı, 8 bin kişinin sokağa çıktığını görünce vazgeçti

Almanya’nın Kassel şehrinde aşırı sağcıların eylem düzenleyeceği haberi üzerine yaklaşık 8 bin kişi karşı protesto için sokağa çıktı. Aşırı sağcılar eylemden vazgeçti. Adalet Bakanı Christine Lambrecht, nefreti körükleyen insanların gösteri yapacak olmasını ‘çirkin’ ve ‘ikiyüzlü’ olarak tanımladı.

21.07.2019Avrupa
Almanyada yeni Savunma Bakanı mazbatasını aldı

Almanya'da yeni Savunma Bakanı mazbatasını aldı

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer yeni Savunma Bakanı oldu.

17.07.2019Dünya
Merkele sandalyeli önlem

Merkel'e sandalyeli önlem

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ayaktayken titreme nöbeti geçirmemesi için sandalyeli önlem alındı.

11.07.2019Dünya
Merkel’in dördüncü titreme krizine sandalyeli önlem

Merkel’in dördüncü titreme krizine sandalyeli önlem

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’ı karşılama töreninde tekrar bir titreme krizi yaşamaması için sandalyeyle önlem alındı.

11.07.2019Avrupa
Son dakika... Almanya Başbakanı Merkel yine titredi

Son dakika... Almanya Başbakanı Merkel yine titredi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bir kez daha titreme nöbeti geçirdi.

10.07.2019Dünya
Almanyadan Facebooka milyonluk ceza

Almanya'dan Facebook'a milyonluk ceza

Almanya'da sosyal paylaşım sitesi Facebook'a 2 milyon avro ceza verildiği bildirildi.

2.07.2019Ekonomi
Merkel’in nesi var

Merkel’in nesi var?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’i bir hafta arayla kameralar önünde titreme tutması, kamuoyunda, “Merkel’in nesi var?” sorularını artırdı. Sekiz gün önceki titreme nöbetine ‘sıcak hava ve su yetersizliği neden olabilir’ diyen Alman doktorlar, şimdi Merkel’in sağlık durumunu ciddiye alması, titremenin altında ‘Multiple Skleroz’, parkinson gibi ciddi hastalıkların olabileceğini söylüyor. Bunun için de başbakanın ciddi bir sağlık kontrolünden geçmesini tavsiye ediyorlar.

28.06.2019Avrupa
Mazbatasını alır almaz bunu dedi: NSU dosyası kapanmadı

Mazbatasını alır almaz bunu dedi: NSU dosyası kapanmadı

Almanya’da perşembe günü mazbatasını alarak göreve başlayan yeni Adalet Bakanı Christine Lambrecht, parlamentoda yaptığı ilk konuşmasında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren NSU terör çetesi dosyasının kapanmadığını söyledi. Adalet Bakanı, gizli dosyaların açılmasını istedi.

27.06.2019Avrupa
Susuz kaldım demişti Yine titremeye başladı

Susuz kaldım demişti! Yine titremeye başladı

Almanya Başbakanı Merkel’i geçen hafta Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky’yi karşılama töreninde birden titreme sarmıştı. Tüm yüzü beyazlaşan Merkel, düşmemek için adeta mücadele etmişti.

27.06.2019Avrupa
Katarina’nın yerine Christine

Katarina’nın yerine Christine

Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley’in Avrupa Parlamentosu’na seçilmesiyle koltuğuna kimin oturacağı merak ediliyordu.

19.06.2019Avrupa
Alman basını: Tasarısı oylamasında fire beklenmiyor

Alman basını: Tasarısı oylamasında fire beklenmiyor

Alman medyası koalisyon partilerinin bugün yapılacak 'Ermeni soykırımı tasarısı' oylamasında çoğunlukla 'evet' oyu kullanmasının beklendiğini yazdı. Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Steinmeier'in oylamaya katılmayacağı belirtildi.

2.06.2016Dünya
Milletvekiline uyuşturucu baskını

Milletvekiline uyuşturucu baskını

Alman milletvekili hakkında uyuşturucu kullanmaktan soruşturma açıldı.

3.07.2014Avrupa