MENÜ

Ceyiz-Parasi

Ceyiz-Parasi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ceyiz-Parasi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 166 Ceyiz-Parasi haberi bulunmuştur.

Ceyiz-Parasi Haberleri

Çoğu çalışan haklarını bilmiyor O ödemeleri nasıl alabilirsiniz, işte detaylar

Çoğu çalışan haklarını bilmiyor! O ödemeleri nasıl alabilirsiniz, işte detaylar

Çalışan kadınlara, özellikle de çalışan annelere sunulan birçok imkan bulunuyor. Ancak çoğu çalışan haklarını bilmiyor. Desteklerin başında da süt parası, iş göremezlik ödeneği, doğum yardımı geliyor. Ayrıca çalışan anneler borçlanarak, erken emeklilikten de yararlanabiliyor. İşte, çalışan kadınlara sunular haklar.

27.02.2020Ekonomi
Çeyiz parası kimlere verilir Çeyiz parası şartları nelerdir

Çeyiz parası kimlere verilir? Çeyiz parası şartları nelerdir?

Çeyiz parası, evlilik için hazırlıklarını gerçekleştiren pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya başladı. Devlet tarafından evlenecek olan kişilere tahsis edilen çeyiz parası, belirli şartları gerektirecek. Devlet katkısını alabilmek için banka hesabı açacak olan vatandaşlar, belirli bir süre burada birikimlerini yapmalarının ardından 9 bin liraya yakın çeyiz parası alabilecek. Peki, çeyiz parası kimlere verilir ve şartları nelerdir? İşte, çeyiz parası hakkında merak edilen bazı bilgiler

15.01.2020Ekonomi
Çeyiz parası nedir Evlenme ödeneği başvuru şartları nelerdir

Çeyiz parası nedir? Evlenme ödeneği başvuru şartları nelerdir?

Evlenme hazırlığında olan on binlerce vatandaş, devlet tarafından ödenen çeyiz parasının detaylarını merak ediyor. Evlenme ödeneği olarak da bilinen çeyiz parası, bir kereye mahsus olmak üzere, belli bir yaşı doldurmadan evlilik yapma şartı taşıyan kişilere veriliyor. Peki, çeyiz parası nedir? Evlenme ödeneği başvuru şartları nelerdir? İşte, evlenme ödeneği-çeyiz parası hakkında merak edilen ayrıntılı bilgiler.

17.12.2019Gündem
2020 Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak Yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak

2020 Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? Yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret görüşmelerinin 2 Aralık tarihinde ilk oturumu gerçekleşti.Yeni yıla günler kala, milyonlarca çalışan 2020 yılı asgari ücret oranının açıklanacağı tarihe kilitlendi. Yapılan görüşmelerin tamamlanmasının ardından asgari ücret zammı belli olacak. Peki, 2020 Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? Yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak? İşte, merak edilen ayrıntılar.

6.12.2019Gündem
‘2.578 TL’nin altına masaya oturmayız’

‘2.578 TL’nin altına masaya oturmayız’

Türk-İş’in 23. Olağan Genel Kurulu’nda, “2 bin 578 TL’nin altındaki asgari ücrete biz yokuz” mesajı damgasını vurdu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücret için 3 bin 200 lira diyen var, 10 bin lira diyen var, 6 bin lira diyen var. Bu rakam bizim için 2 bin 578 lira civarında olursa tamam. Ama diğer türlü altında olursa, bize de getirmeyin. O masada da oturmayız” dedi.

6.12.2019Ekonomi
Boşanmak istedi soruları şaşkına çevirdi

Boşanmak istedi soruları şaşkına çevirdi

YEDİ ay evli kaldığı eşinden boşanmak isteyen kadın, hukuki destek veren internet sitesine, nafaka olarak eşinin 4 bin lira olan maaşının yarısı ile otomobilini, düğünde takılan 60 bin TL değerindeki altınları ve düğün öncesi yaptığı 5 bin TL'lik masrafı alıp alamayacağını sordu. 'Derya A.' rumuzu kullanan kadın, sosyal medyada büyük tepki topladı.

20.03.2019Gündem
Yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır Çeyiz parası başvurusu

Yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz parası başvurusu

Yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusunun nasıl yapılacağı binlerce evlenme hazırlığındaki çift tarafından merakla sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Evlendiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu ödeneğe başvurmayanlar, devlet tarafından haklarını kaybediyorlar. Çeyiz parası almak isteyen vatandaşlar, devlet desteği başvurusunun nasıl yapılacağını merak ediyor. Peki, yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır?

10.12.2018Gündem
Evlenme Ödeneği Nedir (Çeyiz parası) Şartları Nelerdir

Evlenme Ödeneği Nedir (Çeyiz parası)? Şartları Nelerdir?

Evlenme ödeneği (çeyiz parası), ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalıların hak sahipleri için;

24.05.2018Gündem
SGKdan paranızı almayı unutmayın 5 yıl içinde...

SGK'dan paranızı almayı unutmayın! 5 yıl içinde...

Yapılan onca uyarı ve bilgilendirmeye rağmen vatandaş SGK’dan parasını almıyor ya da alacağını unutuyor. Ancak bu hakları almak için geç değil 5 yıllık süre içinde talepte bulunmak mümkün.

2.10.2017Ekonomi
Çeyiz Hesabı için başvuru sayısı 30 bini geçti

Çeyiz Hesabı için başvuru sayısı 30 bini geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının maddi sıkıntılar nedeniyle yuva kuramayan çiftler için 2016 Nisan ayında başlattığı "Çeyiz Hesabı" uygulamasına şu ana kadar başvuran kişi sayısı 30 bini geçti.

28.02.2017Gündem
Türk-İşten kıdem tazminatı açıklaması

Türk-İş'ten kıdem tazminatı açıklaması

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, kıdem tazminatı konusunun aceleye getirilmemesi gerektiğini belirterek, "Mevcut haklardan bir adım dahi geri gidilmemeli. 30 gün ve yüzde 8,33'lük oran korunmalı. Çalışanların tek bir hak kaybı dahi olmazsa kıdem tazminatını alamayanların durumu oturulup konuşulur" dedi.

13.01.2017Ekonomi
İkinci evliliği yapana 12 maaş

İkinci evliliği yapana 12 maaş!

Anne ve babasından maaş alan yetim kız çocuk evlendiğinde 24 maaş tutarında evlilik parası alıyor. Dul memur eşi ise yeniden evlenirse 12 aylık 'çeyiz parası' alıyor. İşte şartlar…

15.12.2016Ekonomi
TÜRK-İŞ Genel Başkanı: Kimse emekli olmasın

TÜRK-İŞ Genel Başkanı: Kimse emekli olmasın

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışmalara ilişkin, "İşçi kardeşlerimiz Kıdem Tazminatlarıyla ilgili rahat olsun, kimse de emekli olmasın. Bu para bizim kızlarımızın çeyiz parası, çocuklarımızın düğün parası. Bundan başka dayanacağımız yer yok." dedi.

7.12.2016Ekonomi
Torba yasada müteahhitlere büyük avantajlar

Torba yasada müteahhitlere büyük avantajlar

AK Parti milletvekillerinin hazırladığı 33 maddelik yasa teklifinin ilginç detaylar ortaya çıkıyor.

9.03.2015Gündem
Demokrasiye Avrupada da sahip çıkmalısınız

Demokrasiye Avrupa'da da sahip çıkmalısınız

Berlin'de Türklere hitap eden Başbakan Davutoğlu, "Haziran seçimlerinde de daha büyük bir katılımla sandığa gitmenizi istiyoruz. Demokrasiye Avrupa'da da sahip çıkmalısınız" dedi.

12.01.2015Avrupa
İzmir iş dünyası aile paketini olumlu buldu

İzmir iş dünyası aile paketini olumlu buldu

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı aile paketi İzmir'de iş dünyası tarafından olumlu bulundu. Ancak İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, "Kadınları daha çok doğum yapmaya teşvik edelim derken iş hayatından uzaklaşmalarına da neden olmamak lazım" diyerek, pakete yönelik çekincelerini de dile getirdi.

10.01.2015Ege
BORÇLANMANIN PÜF NOKTASI BAŞVURU FORMU

BORÇLANMANIN PÜF NOKTASI BAŞVURU FORMU

Yurtdışı borçlanma işleminin püf noktası, borçlanma talep formunu doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Borçlanma dilekçesinde, başvuru sahibinin borçlanmak istediği yurtdışı süreleri yazılırken, kişi emekli olmaya yetecek kadar bir süreyi esas almalı.

10.07.2014Avrupa
Paramı Yönetebiliyorum

Paramı Yönetebiliyorum

Projemiz Avrupa’da Hızla Yayılıyor

18.05.2014Advertorial
Karını bu işin dışında bırakamazsın

Karını bu işin dışında bırakamazsın!

Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot soruları yanıtlıyor.

16.02.2014Ekonomi
İşten çıkarılan nasıl yardım alır

İşten çıkarılan nasıl yardım alır

SGK’ya en çok gelen sorulardan biri de işten çıkarılan ya da işini kapatanların ne kadar sağlık yardımı alabileceği.

4.12.2013Ekonomi
Pakistan’da istenmeyen bebekleri öldürme eğilimi giderek yaygınlaşıyor

Pakistan’da istenmeyen bebekleri öldürme eğilimi giderek yaygınlaşıyor

Pakistan’ın en büyük kenti Karaçi’deki bir morgda, her biri bir ekmek somunu büyüklüğünde olan bedenler dondurucunun bir rafında yan yana dizili bir halde duruyor.

21.07.2011Gündem
Pakistan’da istenmeyen bebekleri öldürme eğilimi giderek yaygınlaşıyor

Pakistan’da istenmeyen bebekleri öldürme eğilimi giderek yaygınlaşıyor

Pakistan’ın en büyük kenti Karaçi’deki bir morgda, her biri bir ekmek somunu büyüklüğünde olan bedenler dondurucunun bir rafında yan yana dizili bir halde duruyor.

21.07.2011Gündem
SGK kayıt dışı ile mücadele istedi

SGK kayıt dışı ile mücadele istedi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Fatih Acar, kayıt dışıyla mücadele konusunda Türk-İş ve Hak-İş'ten destek istedi.

13.05.2009Gündem

Yazar Sonuçları

İşte kadın çalışanların hakları

Çalışan kadınlara, özellikle de çalışan annelere sunulan birçok imkân bulunuyor. Ancak çoğu çalışan haklarını bilmiyor. Desteklerin başında da süt parası, iş göremezlik ödeneği, doğum yardımı geliyor. Ayrıca çalışan anneler borçlanarak erken emeklilikten de yararlanabiliyor. İşte çalışan kadınlara sunular haklar.

27.02.2020

‘Muhteşem Süleyman’dan Nâzım Hikmet’e’

Turizmci Eyüp Kömeçoğlu, dostu Mehmet Perinçek ile Moskova’da bir araya gelmiş... Perinçek, 20 senedir Rus arşivlerinde çalışıyor. Türkçe ve yabancı dillerde 15’in üzerinde kitabı var. Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü’nde misafir profesör.

1.01.2020

Ölüm geliri de ödeniyor çeyiz parası da

Sigortalının vefatı halinde geri kalanlara sadece emekli aylığı bağlanmıyor. Vefat durumunda hak sahiplerine ölüm aylığı, ölüm geliri, cenaze ödeneği, evlenme ödeneği ve ölüm toptan ödemesi yapılıyor. Bu ödeneklerden birinden yararlanılabileceği gibi bazı durumlarda tamamı da alınabiliyor.

11.09.2019

Evcen-Özçivit çifti vergi ödeyecek mi?

Düğün sezonu açıldı. En gündemdeki düğün de Fahriye Evcen-Burak Özçivit çiftininki. Ünlüler gibi ‘gönüllüler’ de düğün sezonunu sonuna kadar kullanacak. Peki, size düğünde takılan takılar için vergi ödeyecek misiniz? Yasa, hemen her türlü alınan hediye 4 bin 68 lirayı aşmışsa vergi ödenmesi gerektiğini söylüyor.

4.07.2017

Mülkün çocuklara bağışı mı, satışı mı hangisi avantajlı

"Yeni çifte mutluluklar dilerim. Gazetede okudum... Ali Ağaoğlu ‘Ağalık’ yapmış 400 m2’lik daireyi düğün hediyesi olarak kızına bağışlamış... Ben ne ağayım ne de Ağaoğlu. Benim daireler 150’şer metrekare. Ben de iki dairemi iki çocuğuma sağlığımda vermek istiyorum. O zamanlar eski parayla milyar milyar ödeyerek almıştım.” Telefonda işittim bu sözleri İsmet Amca’dan. 21 aralıktaki yazımı da okumuş. Çocuğuna da olsa bağışlanan dairenin emlak vergi değeri üzerinden vergi olduğunu öğrenmiş. (Hediyeyi alan emlak vergi değeri üzerinden 2016 için 3.918 lira (2017 için 4.068 TL) istisnayı düşerek Veraset ve İntikal Vergisi-VİV- öder.)

27.12.2016

Sen proje yap onlar bozsun

HÜKÜMET adamlarının iyi niyetli projeleri var.

27.02.2016

Çeyiz reformu hayırlı olsun

ALLAH büyüklerimizden razı olsun. “Jet krizi met krizi” derken onca hayhuyun arasında “çeyiz reformunun” şartlarını belirleyen yönetmeliği hazır etti. 

19.12.2015

Yeni tasarruf yöntemi, çeyiz hesabı

Geçen hafta, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan, “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı”yla getirilmek istenen uygulamalardan biri, özellikle dikkatimi çekti; ‘çeyiz hesabı’ uygulaması.

11.01.2015

Bağ-Kur’lu esnafın ve işadamının suçu ne

SOSYAL Güvenlik tek çatı altında toplandı ama değişen fazla bir şey yok.

23.01.2014

Düğünde takılan altınların satılması

SORU: Düğünde takılanlar altınları satınca, elde edilen paralar için vergi ödenecek mi?

14.01.2013

Hem evlensem hem de ölen kocamdan ve babamdan aylık alsam olur mu?

SORU: SSK sigortalısı olarak çalışan kocam 2 Haziran 2008 tarihinde bir trafik kazasında öldü. Bağ-Kur sigortalısı babam da 16 Eylül 2008 tarihinde öldü.

28.12.2012

Değerinin 165 katı harç olur mu

“OLUR efendim, burası Türkiye” dediğinizi duyar gibiyim.

Haklısınız...

8.08.2009

Erkekler yüklü nafaka ödemeye devam ederse cinayetler artar

Türkiye’de neden boşanma davalarında hep erkekler nafaka ve tazminat ödemeye mahkûm ediliyor?

18.04.2009