Bugün neler oldu?

Çerkezköy

Güncelleme Tarihi:

Çerkezköy haberleri sayfasında Çerkezköy hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3757 Çerkezköy haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Çerkezköy ilçesi Tekirdağ için oldukça önemlidir. Yemyeşil doğası ile bilinen Çerkezköy ilçesi İstanbul'a da oldukça yakındır. Son yıllarda ise Çerkezköy'de sanayi giderek gelişmiştir.

Çerkezköy Nerede ve Hangi İlde?

Çerkezköy Tekirdağ şehrine bağlı bir ilçedir. Trakya bölgesinde bulunan bu ilçede yeşil doğası ve ekonomik gelişmeler de çok önem taşımaktadır. İstanbul'a yakın olan Çerkezköy'e ulaşım da oldukça rahattır. Tekirdağ'ın ilçesi olan Çerkezköy kırsal nitelikte küçük bir kentti. Sonrasında hızla gelişen Çerkezköy 1971 yılında "Kalkınmada Öncelikli Yöreler" kapsamına alındı. İlerleyen yıllarda ise kentte Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Böylelikle Çerkezköy'de hızlı bir şekilde sanayileşme gerçekleşti. Çerkezköy'de sanayinin gelişmesi ile birlikte büyük ölçekli işletmeler de kuruldu. Bu alanlarda gelişen sanayi ile birlikte bölge halkına yönelik yüksek miktarda istihdam sağlandı. Doğası ve eşsiz iklimi ile ön plana çıkan Çerkezköy'de bazı kırsal mahallelerde de hayvancılık ve tarım ile uğraşılmaktadır. Özellikle verimli tarım arazilerine buğday ve ayçiçeği ekilir. Aynı zamanda sığır ve koyun yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Çerkezköy Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Çerkezköy Trakya'daki en yüksek nüfuslu ilçelerden bir tanesidir. Çerkezköy'de 2011 yılı itibariyle yapılan nüfus sayımına göre ilçede 177 bin 442 kişi yaşamaktaydı. Bu nüfusun 92 bin 301'ini erkekler oluştururken 85.141'ini ise kadınlar oluşturmaktadır. Erkek nüfusunun ilçede fazla olmasının nedeni sanayi alanında istihdam sağlanmasıdır. Özellikle bölgede yer alan Organize Sanayi Bölgesi'nde 60 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır. Çerkezköy'de 2012 yılında elde edilen verilere göre nüfus 188 bin 712'dir. Günümüzde ise 2016 yılında elde edilen verilere göre nüfus 146 bin 319'a ulaşmıştır.

Coğrafi anlamda önemli bir konumda bulunan Çerkezköy ilçesi Tekirdağ'ın en ünlü ilçeleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra Çerkezköy'ün denizden yüksekliği ise 160 metre olarak belirlenmiştir. Çerkezköy'ün komşusu doğuda İstanbul, güney ve batısında ise Çorlu'dur. Çerkezköy'ün kuzeyde komşusu ise Saray ilçesidir. Sanayisi ile öne çıkan Çerkezköy ilçesi İstanbul'a 110 kilometre uzaklıkta yer alır. Bunun yanı sıra Tekirdağ'ın ilçesi olan Çerkezköy Tekirdağ merkeze de 56 kilometre uzaklıkta bulunur. Coğrafi yapısı gereği yeşil doğası ile öne çıkan bu ilçe Ergene Havzası nedeni ile engebeli düzlüklerden oluşmaktadır. Bu topraklarda Çorlu Çayı da bulunmaktadır. Çerkezköy genellikle temiz havası ve yeşil doğası ile ön plana çıkmaktadır.

Doğası ve eşsiz güzellikleri ile öne çıkan Çerkezköy'ün 12 mahallesi bulunmaktadır. Bu mahalleler ise şöyle sıralanabilir; Bağlık, Cumhuriyet, Fatih, Fevzi Paşa, Gazi Mustafa Kemal Paşa, Gazi Osman Paşa, İstasyon, Kızılpınar Atatürk, Kızılpınar Namık Kemal, Kızılpınar Gültepe, Veliköy ve Yıldırım Beyazıt mahalleleri.

Trakya bölgesinde önemli destinasyonlardan bir tanesi olan Çerkezköy, Trakya ikliminin etkisi altında yer almaktadır. Yörede esen soğuk kuzey rüzgarları nedeni ile ısı da hızlı bir şekilde düşer. Çerkezköy'de sıcaklık genel olarak yaz aylarında 35 derecelere ulaşabilir. Kış aylarında ise Çerkezköy'de sıcaklık 5 dereceye kadar düşebilmektedir.

Tekirdağ ilçesine bağlı olan Çerkezköy tüm Türkiye genelinde bilinen bir ilçe konumuna gelmiştir. Özellikle 1970'li yıllardan sonra devlet desteği ile gelişen bölgede iş olanakları da hızla artmıştır. Organize Sanayi Bölgesi'nin de kurulması ile Çerkezköy'de çok sayıda kişiye istihdam olanakları sunulmuştur. Böylece bölge halkına da özellikle gençlere iş imkanları verilmiştir. Çerköyköy ilçesi Trakya bölgesinde bulunan Tekirdağ iline bağlıdır. Güzel doğası ve ekonomik gelişmeleri ile öne çıkan Çerkezköy, Trakya bölgesinin en gelişen ilçeler arasında yer almaktadır. Tarihi oldukça eskilere dayanan Çerkezköy'ün Trakya'daki en eski köylerden olduğu düşünülüyor. 1970'li yıllara kadar küçük ve kırsal bir kent olan Çerkezköy sonraki yıllarda ise hızla gelişmiştir. Trakya bölgesinde yer alan Çerkezköy'de nüfus da hızla gelişmiştir.

Çerkezköy haberleri

DAHA FAZLA #ÇERKEZKÖY HABERLERİ

Çerkezköy’a ait tüm site haberleri