EKSTRA
MENÜ

Cerablus

Cerablus haberleri sayfasında güncel ve son dakika Cerablus hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.228 Cerablus haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Cerablus Haberleri

Genelkurmaydan ‘Tarihte Türk ordusu’

Genelkurmay'dan ‘Tarihte Türk ordusu’

GENELKURMAY Başkanlığı, ‘Tarihte Türk Ordusu’ adı altında ‘Filistin Harekatı’ ve ‘Galiçya Harekatı’nı içeren görüntülü bilgi notu dağıttı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan ve görüntülerle bütünleştirilen bilgi notunda, Türk Ordusunun Galiçya ve Filistin harekatlarına yer verildii, şu noktalara dikkat çekildi:

18.03.2010Gündem
SURİYE SINIRINDA ŞOK GELİŞME

SURİYE SINIRINDA ŞOK GELİŞME

Suriye'de hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Gaziantep'in Karkamış ile sınır olan Cerablus Sınır Kapısı'nda karakol kurarak kendi bayraklarını asan muhalifler, "Cerablus bizim" diye sevinç çığlıkları attı. Karkamış Gümrük Kapısı'ndan Suriye'ye giriş - çıkışlar tamamen dururken, kapının Suriye tarafında karakol kuran muhalifler, Türk bayrağı ile yeşil, beyaz, siyah renkli, üzerinde üç yıldız bulunan, 'Freedom - Azadi - Özgürlük' yazılı bayrak astı. Bazıları kalaşnikoflu muhalifler, kapıya 2 kilometre uzaklıktaki Mumuç ve Cerablus İlçesi ile Keklice ve Tilşır Köyü'nün kendi kontrollerinde olduğunu söyledi. Muhalifler kendilerini görüntüleyen DHA muhabirlerine el salladı. Muhalifler, hafta başında bölgede başlayan ve aralıklarla süren çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığını ve bunlardan bir bölümünün Türkiye'ye getirildiğini, bazıların da Cerablus'ta tedavi edildiğini vurguladı.Ahmet Kaya- Metin İLİKSOY / DHA

21.07.2012Haber
Hepsini birleştirdi

Hepsini birleştirdi

Suriye yönetimi ve muhalifler arasındaki çatışmalarda kendilerini tarafsız ilan eden Kürtler, Türkiye sınırına yakın Kobani, Afrin, Derik, Amude ve El Ayna’da tüm devlet kurumlarını ele geçirerek Kürt bayrağı astı. Ele geçirdikleri bölgelerde giriş çıkışları denetim altına alan Kürtler, özerk bir yönetim talep ediyor.

23.07.2012Gündem
Suriye muhalefetinin lideri Halepte

Suriye muhalefetinin lideri Halep'te

Suriye muhalefeti lideri Moaz el Hatib’in bugün ülkenin kuzeyini ziyaret ettiği bildirildi. Ülkeye Türkiye’den giriş yapan el Hatib’in amacının muhalif koalisyonla isyancılar arasındaki ilişkileri güçlendirmek olduğu belirtildi.

3.03.2013Gündem
Suriyeli Türkmenler kendi ordularını kuruyor

Suriyeli Türkmenler kendi ordularını kuruyor

Suriye’de El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ile PYD’nin askeri kanadı YPG’lilerin çatışmaları arasında kaldılar. Şimdi kendi bölgelerini savunmak için kolları sıvadılar. Açıklama Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Semir Hafız’dan geldi: “Düzenli ordu kuruyoruz!”

3.08.2013Gündem
Türkiye sınırında patlama: Beş ölü

Türkiye sınırında patlama: Beş ölü

Gaziantep’te bulunan Karkamış Sınır Kapısı’nın hemen karşısındaki Cerablus kentinde bomba yüklü bir araç patlatıldı. Kırka yakın yaralı Türkiye’ye getirilirken yaralılardan beşi yaşamını yitirdi.

15.01.2014Dünya
250 Türkmen Türkiyeye sığındı

250 Türkmen Türkiye'ye sığındı

SURİYE’nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinde kontrolün Irak Şam İslam Devleti örgütünün eline geçmesinin ardından 250 Türkmen, sınırı geçerek Türkiye’ye sığındı.

20.01.2014Gündem
Suriye Türkmen Meclisi, PYD lideri Salih Müslim’ı yalanladı

Suriye Türkmen Meclisi, PYD lideri Salih Müslim’ı yalanladı

Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa, PKK’nın Suriye’deki kolu olarak bilinen PYD’nin lideri Salih Müslim’in, Suriye’deki Türkmen nüfusuna ve YPG çatısı altında Türkmenlerin yer aldığına dair açıklamalarının kesinlikle gerçeği yansıtmadığını söyledi

30.01.2014Dünya
IŞİD, kaçırdığı 140 Kürt çocuğun beynini yıkıyor

IŞİD, kaçırdığı 140 Kürt çocuğun beynini yıkıyor

Irak’ta ilerleyişlerine devam eden Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) geçen ay Suriye’nin kuzeyindeki Menbic’te kaçırıp rehin aldıkları onlarca Kürt çocuğu intihar bombacısı yapmalarından endişe ediliyor.

26.06.2014Dünya
IŞİD Tikrit’ten kaçıyor

IŞİD Tikrit’ten kaçıyor

Tikrit’e operasyon: Irak ordusu, Saddam’ın memleketi Tikrit’in merkezini IŞİD’in elinden aldı. Karadan ve havadan düzenlenen taaruza ABD’li askeri danışmanlar da destek verdi. ABD’nin IŞİD planı: ABD Dışişleri Bakanı ise 500 milyon dolarlık yardım vaat edilen Suriyeli muhaliflerin IŞİD’in Irak’ta geriletilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

28.06.2014Dünya
IŞİD, Irak-Suriye sınırını ortadan kaldırdı

IŞİD, Irak-Suriye sınırını ortadan kaldırdı

Terör örgütü Irak Şal İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı gruplar, ele geçirdikleri bölgelerle Irak ile Suriye arasındaki sınırı fiilen ortadan kaldırdı.

4.07.2014Dünya
Suriye’de ‘ilginç’ ittifak

Suriye’de ‘ilginç’ ittifak

Suriye’ye yönelik ABD müdahalesi için geri sayım başlarken, PKK’nın Suriye kolu; ÖSO ve İslami Cephe’ye bağlı gruplarla ittifak kurdu.

10.09.2014Dünya
IŞİD, YPG’lilerin başını kesti

IŞİD, YPG’lilerin başını kesti

IŞİD’in Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus kasabasında üçü kadın 10 kişiyi başlarını keserek infaz ettiği iddia edildi.

1.10.2014Dünya
Sınırda savaş

Sınırda savaş

IŞİD Kobani etrafındaki baskısını dün daha da artırdı. Sınırın Türkiye tarafında, örgütün kenti topçu ateşine tutmasından kaynaklanan dumanlar artık çok net görülüyor. Kobani’nin batısındaki YPG’nin kontrolündeki Zorava Tepesi, kentin geleceği için hayati önemde görülüyor. Zorava bölgesinde IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar 200-300 metre öteden Türkiye tarafından izlenebildi.

1.10.2014Dünya
ABD uçakları IŞİD hedeflerini vurdu

ABD uçakları IŞİD hedeflerini vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait jetler, Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne komşu Telabyad ve Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nin karşısındaki Cerablus’taki IŞİD hedeflerini havadan vurdu.

3.10.2014Dünya
Koordinat veriyoruz vuruyorlar

Koordinat veriyoruz vuruyorlar

Terör örgütü IŞİD’in kuşatması ve saldırısı altında olan Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yerleşimi Kobani’nin ‘Dışişleri Bakanı’ İdris Nassan, koalisyon güçlerine koordinat verdiklerini, onların da buralara saldırı düzenlediğini söyledi.

11.10.2014Dünya
Başbakan Davutoğlu, Türkiyenin istediği güvenli bölgenin sınırlarını açıkladı

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin istediği güvenli bölgenin sınırlarını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, El Cezire Türk'e verdiği röportajda, ilk kez Türkiye’nin Suriye’nin hangi bölgelerinde güvenli bölgeler oluşturulmasını istediğini açıkladı. Davutoğlu, "Biz bunun belli yoğunluklu nüfusların olduğu yerlerde... Mesela Halep'in kuzeyinde olması lazım. Çünkü Halep'te hem rejim saldırıları var hem IŞİD saldırıları var. Halep'le Türkiye sınırları arasında olması lazım. İdlib'in Türkiye sınırlarına yakın yerlerinde, aynı şekilde Lazkiye'nin kuzeyinde, yine Haseke'de belli bölgelerde ve şu anki Cerablus bölgesinde, Ayn el Arab'da. Bütün bu kuşakta yerleşim merkezlerinin olduğu alanlara göre derinliği değişebilir" dedi. ABD ise Suriye’de kurulacak bir tampon bölge dahil, yaşanan insani krizi aşmak için bütün seçeneklerin değerlendirildiğini açıkladı.

16.10.2014Dünya
İşte güvenli bölge haritası

İşte güvenli bölge haritası

Başbakan Ahmet Davutoğlu, El Cezire Arapçaya verdiği röportajda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde kuracağı ‘mıntıka emine’ diye belirttiği ‘güvenli bölge’nin ayrıntılarını açıkladı.

16.10.2014Dünya
O tepeyi uçurdular

O tepeyi uçurdular

Ankara’nın Peşmerge güçlerine Kobani’ye geçiş izni vermesinin ardından, IŞİD saldırılarını yoğunlaştırdı. Kobani’den Türkiye sınırına uzanan ve ABD’nin YPG’ye askeri yardım attığı bölgeyi kontrol altına almaya çalışan IŞİD, Til Şeir tepesini geri alınca, ABD tepeyi yerle bir etti. Tepenin yeniden YPG’nin eline geçtiği belirtiliyor.

23.10.2014Dünya
Bombalar altında Kobanide 48 saat

Bombalar altında Kobani'de 48 saat

Amerikan saldırıları, IŞİD bombardımanı ve intihar saldırılarıyla Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yerleşimi Kobani’nin neredeyse yarısı yıkılmış durumda. Şehre gıda malzemeleri dışarıdan geliyor. Kobani’de binin üzerinde, iki km uzaklıkta Türkiye ile ara bölgede ise 3 bin sivil araçlarının içinde yaşıyor.

28.10.2014Dünya
Fırat Volkanı: 24 saatte 80 IŞİDli öldürdük

Fırat Volkanı: 24 saatte 80 IŞİD'li öldürdük

Suriye'de "Fırat Volkanı" adlı ortak operasyon birimi ile terör örgütü IŞİD arasındaki çatışmalarda son 24 saatte 80 IŞİD militanının öldürüldüğü öne sürüldü.

31.10.2014Dünya
IŞİD geriliyor siviller dönüyor

IŞİD geriliyor siviller dönüyor

IŞİD kuşatması altındaki Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yerleşimi Kobani’nin Eşbaşkanı Enver Müslim, YPG’nin (Halk Savunma Birlikleri) kentin yüzde 80’inin kontrolünü ele geçirdiğini söyledi. Hürriyet’e konuşan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ise Türkiye’den Kobani’ye koridor açılması taleplerinin sürdüğünü belirterek, “IŞİD ağır silahlarla geliyor, biz de uluslararası kamuoyundan ağır silah talep ediyoruz” dedi.

20.11.2014Dünya
Suriye tarafından roket mermisi düştü

Suriye tarafından roket mermisi düştü

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin Cerablus bölgesinde PYD/PKK ile IŞİD arasında devam eden çatışmalarda Oğuzeli/Köprübatı Hudut Karakolu'nun 950 metre doğusunda bulunan nöbet mevzisinin yakınına el yapımı bir roket mermisi düştüğünü bildirdi.

6.03.2015Gündem
Suriye’de Kürt kuşağı

Suriye’de Kürt kuşağı

Ülkenin kuzeyinde Kürtler Cezire’den Afrin’e uzanan bölgedeki coğrafi kopuklukları gidermeyi idealize ediyor. Fakat bölgenin fiziksel ve demografik gerçekleri yekpare bir Kürt entitesi yaratmanın önündeki en önemli engel olarak duruyor.

21.06.2015Dünya
IŞİDden Türkiye sınırında bir bombalı saldırı daha

IŞİD'den Türkiye sınırında bir bombalı saldırı daha

Suriye'nin Kobani bölgesinde IŞİD'in gerçekleştirdiği infaz, bombalı saldırı ve ardından çıkan çatışmalarda onlarca kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı. Hem Türk Dışişleri hem de Şanlıurfa Valiliği, saldırıları düzenleyen IŞİD militanlarının Türkiye'den Kobani'ye girdiği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Kobani'dekilerin sınır köylerindeki akrabalarına verdiği bilgilere göre, kente giren IŞİD militanları gece saat 03.00'ten sabahın ilk ışıklarına kadar evlerin kapılarını çalarak içeri girdi ve sessizce insanları öldürdü. IŞİD militanları öğle saatlerinde, Mürşitpınar Sınır Kapısı karşısındaki bölgede bomba yüklü araçla bir intihar saldırısı daha gerçekleştirdi.

25.06.2015Dünya
IŞİD’in geçme şansı yok

IŞİD’in geçme şansı yok

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Kobani’de saldırı gerçekleştiren IŞİD militanlarının Türkiye’den geçiş yaptığı iddialarını yalanlayarak, “Türkiye’den karşıya ne araç ne IŞİD militanın geçme şansı yok. Kayıtlar da Kobani bölgesi yönetimi de bunu teyit ediyor” dedi.

25.06.2015Dünya
İntikam saldırısı

İntikam saldırısı

Geçen hafta Kürtlerin YPG’sinin Akçakale karşısındaki Tel Abyad’ı alması üzerine darbe yiyen IŞİD intikam saldırısı başlattı.

25.06.2015Dünya
Asker-sivil anlaşmazlığının perde arkası

Asker-sivil anlaşmazlığının perde arkası

TSK ile hükümet arasındaki ‘direktif’ anlaşmazlığının altında bir ‘sorumluluğu sahiplenme’ meselesi yatıyor.

26.06.2015Gündem
‘Hazır ol’ emri

‘Hazır ol’ emri

IŞİD’in Suriye’de stratejik ‘Mare Hattı’nı hedef alması, Ankara’yı alarma geçirdi ve hükümet TSK’ya tehdit altında olan 90 kilometrelik bölgede tedbir alınması için direktif verdi. Hükümet, Mare Hattı’nın geçilmesiyle Suriye sınırındaki en hayati kapılar olan Öncüpınar ve Cilvegözü’nün karşısının IŞİD kontrolüne geçmemesi için TSK’nın her tedbiri almasını istedi.

26.06.2015Dünya
200 tankla ne olur ne olmaz hazırlığı

200 tankla ne olur ne olmaz hazırlığı

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), hükümetin verdiği “Cerablus’a girin” talimatına ilişkin çekincelerini bildirmesine rağmen, her türlü gelişmeye karşı kuvvet planlamalarını sürdürüyor.

27.06.2015Gündem
İşbirliği olmazsa ‘Keşke’ diyeceğiz

İşbirliği olmazsa ‘Keşke’ diyeceğiz

İRAN’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, Suriye konusunda Türkiye ile İran’ın birlikte çalışması gerektiğini vurgulayarak, “İşbirliği yaparsak ‘Ne iyi oldu kârlı çıktık’ diyeceğiz. Şayet işbirliği yapmazsak da ‘Keşke yapsaydık’ diyeceğiz” dedi.

27.06.2015Gündem
İşbirliği olmazsa ‘Keşke’ diyeceğiz

İşbirliği olmazsa ‘Keşke’ diyeceğiz

İRAN’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, Suriye konusunda Türkiye ile İran’ın birlikte çalışması gerektiğini vurgulayarak, “İşbirliği yaparsak ‘Ne iyi oldu kârlı çıktık’ diyeceğiz. Şayet işbirliği yapmazsak da ‘Keşke yapsaydık’ diyeceğiz” dedi.

28.06.2015Dünya
Ankarada bu senaryo konuşuluyor: Girme, hükümeti bekle vur

Ankara'da bu senaryo konuşuluyor: Girme, hükümeti bekle vur

Sivil otoriteyi asker ile karşı karşıya getiren Suriye direktifiyle ilgili tartışmalar derinleşirken TSK’dan beklenen adımlar arasında “Mehmetçik’in Suriye’ye girmesi” seçeneği bulunmuyor.

28.06.2015Gündem
Işid, Cerablusa mayın döşeyip hendek kazdı

Işid, Cerablus'a mayın döşeyip hendek kazdı

GAZİANTEP'in Karkamış İlçesi'nin karşısında bulunan Cerablus'un Suriye tarafına, kontrolü sağlayan IŞİD militanları tarafından mayın döşenerek hendekler kazıldı.Karkamış Belediye Başkanlığı binası ve Karkamış Sınır Kapısı'nın yanındaki 20 metre uzaklıktaki Suriye tarafına kamyonetle gelen 3'ü kadın 7 IŞİD militanı, ilk olarak yer tespiti yaptı. Grup, daha sonra sınır hattında nöbet tutan askerlerin önünde belirledikleri yerlere mayın döşedi. Silahlı oldukları görülen IŞİD'liler, sınır hattındaki bazı evlerin yanına ise hendek kazdı. Türkiye tarafından çıplak gözle görülen yaşanan bu gelişmeler üzerine sınır hattındaki güvenlik güçleri teyakkuza geçti

29.06.2015Haber
Gaziantep sınırında hareketlilik

Gaziantep sınırında hareketlilik

Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısındaki Cerablus’ta sınırın Suriye tarafına, bölgede kontrolü elinde bulunduran IŞİD militanları tarafından mayın döşenerek hendekler kazıldı. IŞİD militanlarının, sınır hattında güvenlik önlemlerini artıran Türk askerleriyle burun buruna geldiği görüldü.

29.06.2015Dünya
Beşir Atalay: Tabanımız AK Parti-MHP koalisyonu istiyor

Beşir Atalay: 'Tabanımız AK Parti-MHP koalisyonu istiyor'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, parti tabanlarının AK Parti-MHP koalisyonunu desteklediğini söyledi.

29.06.2015Gündem
Mayın döşeyip hendek kazıyorlar

Mayın döşeyip hendek kazıyorlar

Türkiye’nin Suriye’ye müdahale senaryoları giderek daha çok konuşulurken IŞİD de sınırda mayın döşemeye ve hendek kazmaya başladı. Suriyeli muhaliflere göre IŞİD Türkiye’den gelebilecek bir kara müdahalesine karşı önlem alıyor. Örgüt, elinde tuttuğu köylerin etrafını da 4 metre derinliğinde, 2.5 metre genişliğindeki hendeklerle çevirmiş durumda. Gaziantep’in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesinde ise Türk bayrağının 30 metre ilerisinde IŞİD bayrağı dalgalanıyor.

29.06.2015Gündem
Mayın döşeyip hendek kazıyorlar

Mayın döşeyip hendek kazıyorlar

Türkiye’nin Suriye’ye müdahale senaryoları giderek daha çok konuşulurken IŞİD de sınırda mayın döşemeye ve hendek kazmaya başladı. Suriyeli muhaliflere göre IŞİD Türkiye’den gelebilecek bir kara müdahalesine karşı önlem alıyor. Örgüt, elinde tuttuğu köylerin etrafını da 4 metre derinliğinde, 2.5 metre genişliğindeki hendeklerle çevirmiş durumda. Gaziantep’in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesinde ise Türk bayrağının 30 metre ilerisinde IŞİD bayrağı dalgalanıyor.

30.06.2015Dünya
Telegraph: Türkiye, Suriyede askeri müdahaleye hazırlanıyor

Telegraph: Türkiye, Suriye'de askeri müdahaleye hazırlanıyor

Daily Telegraph gazetesi Türkiye'nin Suriye topraklarında bir askeri müdahaleye hazırlandığını yazdı.

30.06.2015Dünya
Suriye sınırına askeri sevkiyat

Suriye sınırına askeri sevkiyat

IŞİD'in, Gaziantep’in Karkamış ilçesiyle Suriye’nin Carablus kenti arasındaki sınırın Suriye tarafında başlattığı hendek kazısı devam ediyor. İddiaya göre militanlar sınır hattına yakın bir noktaya geldi ve toprağa patlayıcı döşedi. Sıcak gelişmelerin yaşandığı sınıra askeri araç sevkiyatı yapıldı.

30.06.2015Gündem

O 3 IŞİD'li nereye gitti

Gaziantep’in Suriye’ye sınır kapısı olan Karkamış İlçesi’nde bugün çok garip bir olay yaşandı. Karkamış Sınır Kapısı’na gelen Sudan uyruklu 3 kişi, buradaki yetkililere sanki çok normal bir istekmiş gibi başvurup, “Biz İŞİD’e katılmak için karşıya geçmek istiyoruz” dediler. Tabi bu istek reddedildi, 3 terörist adayı kapıdan geri dönmek zorunda kaldı. Ancak, gariplik bununla sınırlı kalmadı. Yabancı uyruklular ellerini kollarını sallayarak uzaklaştılar ve adeta buharlaştılar. Nereye gittiklerini kimse öğrenemedi.

30.06.2015Gündem
IŞİD, Türkiye sınırına mayın döşemeye devam ediyor

IŞİD, Türkiye sınırına mayın döşemeye devam ediyor

Terör örgütü IŞİD, askeriyede kullanılan lağımcılık tekniğini andıran 'faaliyetlerini' sürdürüyor.

30.06.2015Dünya
Yine oradaydılar

Yine oradaydılar

GAZİANTEP'in Karkamış ilçesi karşısındaki Suriye'de denetimi elinde bulunduran IŞİD üyelerinin sınırda mayın döşeme faaliyeti dün de Türk askerlerinin hemen karşısında devam etti.

30.06.2015Gündem
Sudanlılara IŞİD’e geçiş yok

Sudanlılara IŞİD’e geçiş yok

GAZİANTEP’in Karkamış ilçesinde vatandaşlar, sınırı geçerek karşı taraftaki IŞİD’e katılmak isteyen yabancı uyruklu kişilere tepkili.

30.06.2015Gündem

Yazar Sonuçları

HSYK’ya bir kadın üye

ADALET sistemimizin en önemli seçimi yapıldı.

16.10.2014

180 metrelik “stratejik derinlik”...

Ne söylenirse söylensin, hangi propaganda tekniğine başvurulursa vurulursun, eleştirilere yönelik nasıl bir tehditkâr dil kullanılırsa kullanılsın, gerçek değişmiyor: Türkiye, sınırları dışında hukuki anlamda “tek vatan toprağı” olarak tanımladığı küçücük bir araziyi koruyamamış ve terketmiştir.

24.02.2015