EKSTRA
MENÜ

Centcom

Centcom haberleri sayfasında güncel ve son dakika Centcom hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 260 Centcom haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Centcom Haberleri

Kabildeki skandalın ardında ABD ordusu ve istihbaratı birbirine girdi

Kabil'deki skandalın ardında ABD ordusu ve istihbaratı birbirine girdi

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, aynı aileden 7'si çocuk 10 sivilin hayatını kaybettiği Afganistan'ın başkenti Kabil'deki saldırıyı alınan acil istihbarat üzerine gerçekleştirdiklerini iddia ederken, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ise saldırıdan hemen önce saldırı alanında sivillerin bulunduğu konusunda orduyu uyardıklarını ileri sürdü.

18.09.2021Dünya
Amerikalı komutan da Afganistan’dan çekildi

Amerikalı komutan da Afganistan’dan çekildi

ABD, Afganistan’daki en üst düzey komutanı Austin Scott Miller’ın dün ülkeden ayrılması ile buradaki 20 yıllık varlığını sembolik olarak sonlandırdı. Dün başkent Kabil’deki törenle Miller görevini Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Frank McKenzie’ye devretti.

13.07.2021Dünya
ABD, terör örgütü YPG’ye ‘sıhhiyeci eğitimi’ verdiğini açıkladı

ABD, terör örgütü YPG’ye ‘sıhhiyeci eğitimi’ verdiğini açıkladı

Amerikan ordusu, Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarını elinde tutan YPG’ye ‘sıhhıyeci eğitimi’ verdiğini duyurdu.

7.06.2021Dünya
ABD’den teröre desteğin fotoğrafı…

ABD’den teröre desteğin fotoğrafı…

Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanı, Suriye'yi ziyaret etti. Orada YPG'li teröristlerle bir araya geldi ve bir poz verdi. Bu ziyaretin anlamı ne? O fotoğrafta verilen mesaj ne?  Türkiye'nin önde gelen savaş fotoğrafçılarından biri, gazeteci-yazar Bünyamin Aygün, o fotoğrafın gözdağı vermek için çekildiğini söylüyor. Aygün o karenin şifrelerini CNN TÜRK’e anlattı.

30.05.2021Dünya
ABDnin Afganistandan tamamen çekilme sürecini temmuzun ortalarında tamamlaması bekleniyor

ABD'nin Afganistan'dan tamamen çekilme sürecini temmuzun ortalarında tamamlaması bekleniyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Afganistan'dan tamamen çekilme sürecini yüzde 16 ila 20 arasında tamamladıklarını duyururken sürecin 11 Eylül'den ziyade temmuzun ortalarında tamamlanacağı tahmin ediliyor.

26.05.2021Dünya
ABDden teröristlere destek pozu

ABD'den teröristlere destek pozu

ABD’nin terör örgütü PKK’ya desteği, Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanı General McKenzie’nin Suriye ziyaretiyle bir kez daha sergilendi. Amerikalı general, PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin sorumlularıyla görüştü, yolladıkları zırhlı Bradley araçları arkasına alarak poz verdi.

25.05.2021Gündem
ABD’den terör örgütüne tebrik

ABD’den terör örgütüne tebrik

Terör örgütü PKK/YPG’ye ABD’den destek mesajları gelmeye devam ediyor. Son olarak Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanlığı, Ayn el Arab’ın (Kobani) terör örgütü DEAŞ’tan alınmasının altıncı yıldönümü dolayısıyla YPG’yi kutladı.

28.01.2021Dünya
Trumptan İsrail için CENTCOM emri

Trump'tan İsrail için CENTCOM emri

The Wall Street Journal'in haberine göre, geçmişte ABD Avrupa Komutanlığı görev alanında yer alan İsrail, İran'a karşı iş birliğini teşvik etmek amacıyla Orta Doğu ülkeleriyle birlikte Merkez Komutanlığı çatısı altına alınacak.

15.01.2021Dünya
ABDden İran hamlesi Nükleer bombardıman uçağını gönderdi

ABD'den İran hamlesi! Nükleer bombardıman uçağını gönderdi

ABD'den Orta Doğu'da yeni bir hamle geldi. ABD, muhtemel bir İran tehdidine karşı 2 "B-52H" tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçağını Orta Doğu'ya gönderdiğini açıkladı.

30.12.2020Dünya
Son dakika haberi: Nükleer bombardıman uçakları havalandı Tehdit seviyesi yükseltildi

Son dakika haberi: Nükleer bombardıman uçakları havalandı! Tehdit seviyesi yükseltildi

Son dakika ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD Hava Kuvvetlerine ait iki B-52H tipi nükleer bombardıman uçağının ikinci kez Orta Doğu üzerinden caydırıcılık amaçlı uçuş icra ettiğini açıkladı.

10.12.2020Dünya
Bidenın Savunma Bakanı adayı belli oldu

Biden'ın Savunma Bakanı adayı belli oldu

ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın Savunma Bakanlığı için eski Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı emekli Orgeneral Lloyd Austin'i aday göstereceği iddia edildi.

8.12.2020Dünya
Son dakika haberi: ABD’de görevli Türk binbaşı Hüseyin Kurtdereden korkunç cinayet

Son dakika haberi: ABD’de görevli Türk binbaşı Hüseyin Kurtdere'den korkunç cinayet!

ABD’de görevli Türk binbaşı Hüseyin Kurtdere, elleri ve bacakları yatağa bağlanmış bir halde ölü bulunan kadınla ilgili cinayet soruşturması çerçevesinde tutuklandı. Kurtdere, eşi olduğu tahmin edilen kadına uyuşturucu verip bağlayarak zorla alıkoymak ve kötü muameleyle suçlandı.

31.07.2020Gündem
İran - ABD gerilimi tırmanışta Zamanı geldiğince uygun cevap kesinlikle verilecek

İran - ABD gerilimi tırmanışta! 'Zamanı geldiğince uygun cevap kesinlikle verilecek'

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Suriye hava sahasında taciz edilen yolcu uçağıyla ilgili olarak "İran hiçbir düşmanca hareketi cevapsız bırakmaz." dedi.

24.07.2020Dünya
Amerikalı komutan yine o teröristle

Amerikalı komutan yine o teröristle

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’nin başındaki Mazlum Abdi ismini kullanan Ferhat Abdi Şahin, önceki gün Twitter’dan ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı (Centcom) Frank McKenzie ile görüştüğünü duyurdu. Ziyaretin fotoğrafları yayınlanırken ABD ne yalanladı, ne doğruladı.

12.07.2020Dünya
Pentagon: Örgüt, Türkiyenin operasyonunda uğradığı kayıpları kapatamıyor

Pentagon: Örgüt, Türkiye'nin operasyonunda uğradığı kayıpları kapatamıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliğinin Irak ve Suriye'de DEAŞ'a yönelik operasyonlara ilişkin raporunda, SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütünün Arapları paravan sivil ve askeri yapılarda yönetime katmadığını ortaya koydu.

14.05.2020Dünya
Son dakika haberi: Umman Denizinde sıcak saatler ABD, İrana ait bota el koydu

Son dakika haberi: Umman Denizi'nde sıcak saatler! ABD, İran'a ait bota el koydu

Son dakika yapılan açıklama ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD kuvvetlerinin Umman Denizi'nde, İran'a ait bota el koyduklarını ve botta büyük miktarda ağır silah ele geçirdiklerini duyurdu.

14.02.2020Dünya
Suriye’de iki kritik gelişme

Suriye’de iki kritik gelişme

Suriye’de Esad rejimi güçleri, İdlib'de Halep’i başkent Şam’a bağlayan M-5 karayoluna ulaştı. Rejim, Maarat el Numan kentini de tehdit ediyor. Fırat’ın doğusunda ise Rus güçlerinin yolunun ABD birlikleri tarafından kesilmesi sonrası iki ülkenin askeri birimleri arasında gerilim arttı.

28.01.2020Dünya
ABDnin 11 askerinin İran saldırısında beyin sarsıntısı geçirdiği ortaya çıktı

ABD'nin 11 askerinin İran saldırısında beyin sarsıntısı geçirdiği ortaya çıktı

ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), İran’ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak’taki Ayn el-Esed Üssü'ne düzenlediği füze saldırısında, beyin sarsıntısı belirtileri gösteren 11 askerin Almanya ve Kuveyt’teki askeri sağlık merkezlerine sevk edildiğini açıkladı.

17.01.2020Dünya
CENTCOM: İran saldırı yapabilir

CENTCOM: İran saldırı yapabilir

Amerikan Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) Komutanı McKenzie, protestolar nedeniyle bunalan İran’ın Körfez ülkelerine saldırmasının mümkün olduğunu söyledi. ABD, Körfez’de tanker krizi sonrası bölgeye ilkbahardan bu yana 14 bin asker gönderdi.

25.11.2019Dünya

Fırat'ın doğusuna olası operasyona siyasi partilerden destek mesajları

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı olası operasyon için siyasi partilerden destek mesajları geldi. MHP, CHP, İYİ Parti ve BBP yaptıkları açıklamayla olası operasyona destek verdi.

8.10.2019Gündem
ABD ve YPG/PKKdan 700 teröriste ortak eğitim

ABD ve YPG/PKK'dan 700 teröriste ortak eğitim

ABD, Suriye'de büyük kısmı Arap, 700 kişiyi eğiterek terör örgütü YPG/PKK'nın saflarına kattı. Türkiye sınırından uzak bölgelerde kurulan kamplarda, ABD'li danışmanlar askeri, YPG/PKK'lılar ise ideolojik eğitim verdi.

3.09.2019Dünya
Akar ve Esperin görüşmesinin ardından... YPG/PKK siper yıkıyor

Akar ve Esper'in görüşmesinin ardından... YPG/PKK siper yıkıyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki telefon görüşmesinin hemen ardından Suriye'de "SDG" ismini kullanan YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeydoğusunda bazı siperlerini yıktığını açıkladı.

23.08.2019Gündem
‘DEAŞ toparlanıyor’

‘DEAŞ toparlanıyor’

ABD Savunma Bakanlığı, DEAŞ’a karşı mücadelenin son durumuyla ilgili kapsamlı dönem raporunu sundu. Buna göre, terör örgütü yeniden canlanma sürecinde. Raporda DEAŞ’a karşı ABD destekli yerel güçlerin sayısının arttırılması, bunlar içinde SDG yerine asayiş görevlerini yerine getiren diğer iç güvenlik birimlerinin güçlendirilmesi önerildi.

8.08.2019Dünya
Prof. Dr.  Çağrı Erhan: Yaptırım hazırlığının arkasında FETÖ var

Prof. Dr. Çağrı Erhan: Yaptırım hazırlığının arkasında FETÖ var

S-400 hava savunma sistemleri ABD’nin CAATSA gözdağına karşın Rusya’dan yola çıkıyor. Uzun zamandır süren tartışmalar için sonun başlangıcı. Asıl bundan sonra ne olacak, nasıl olacak? Ortada birçok iddia dolaşıyor... Örneğin sistemin depolarda duracağı bile ileri sürülüyor. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi ve Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, “S-400’ler spor olsun, dostlar alışverişte görsün diye alınmıyor” görüşünde. CAATSA yaptırımları için de “Yangına körükle gitmenin anlamı yok” diyen Erhan’a göre, tüm bu velvelenin arkasında başta FETÖ olmak üzere çeşitli lobiler var.

8.07.2019Gündem
Son dakika... Trumptan düşürülen drone ile ilgili ilk açıklama

Son dakika... Trump'tan düşürülen 'drone' ile ilgili ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşüren İran'a, "İran çok büyük bir hata yaptı." sözleriyle tepki gösterdi.

20.06.2019Dünya
CENTCOM İHAnın İran tarafından düşürüldüğünü doğruladı

CENTCOM İHA'nın İran tarafından düşürüldüğünü doğruladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığınca, Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğü doğrulandı.

20.06.2019Dünya
Körfez’de iki tankere saldırı... ABD ordusu video yayınladı

Körfez’de iki tankere saldırı... ABD ordusu video yayınladı

Umman Körfezi’nde iki petrol tankerinin saldırıya uğramasının ardından ABD, olaya ilişkin bir ‘mayın’ videosu yayınladı. Görüntülerin ardından gemilerden birinin sahibi olan Japon şirket, saldırının mayınla düzenlenmesinin mümkün olmadığını, tanker mürettebatının havada uçan bir cisim gördüğünü duyurdu.

15.06.2019Dünya
ABD uçak gemisini yollamış dünya şoka girmişti... Bomba iddia

ABD uçak gemisini yollamış dünya şoka girmişti... Bomba iddia

Donald Trump yönetimindeki "şahin" bir grubun, "İran'ın bölgedeki bazı Amerikan birliklerine saldırı hazırlığında olduğu" şeklindeki istihbaratı abartarak bölgeye uçak gemisi taarruz grubu gönderilmesini sağladığı ileri sürüldü.

8.05.2019Dünya
ABD ordusundan flaş iddia Saldırıya hazırlanıyorlar

ABD ordusundan flaş iddia! "Saldırıya hazırlanıyorlar"

ABD ordusu, İran ordusu ve İran destekli güçlerin, Orta Doğu’da, ABD askerlerine saldırı hazırlığında olduğunu iddia etti.

7.05.2019Dünya
Uçak gemisi ile gözdağı

Uçak gemisi ile gözdağı

Trump yönetiminin ‘şahin kanadındaki’ Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin İran tehdidi nedeniyle Ortadoğu’ya uçakgemisi ve bir bombardıman görev gücünü yollayacağını açıkladı. Haftalar öncesinde bölgeye gönderileceği bilinen savaş gemisi için ‘İran’ın gerekçe gösterilmesi kafaları karıştırdı.

7.05.2019Dünya
Erdoğan’dan ‘İstanbulda usulsüzlük yorumu: İptale götürür

Erdoğan’dan ‘İstanbul'da usulsüzlük' yorumu: İptale götürür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da yerel seçimde usulsüzlük iddiaları olduğunu belirterek sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi, “Tabii bunlar, işe usulsüzlük noktasında şaibe getiriyor. Aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür” dedi. Erdoğan’ın Rusya gezisine eşlik eden gazetecilere uçakta yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

9.04.2019Gündem
İrandan jet hamle: ABD ordusunu terör örgütü olarak ilan etti

İran'dan jet hamle: ABD ordusunu terör örgütü olarak ilan etti

ABD yönetiminin İran Devrim Muhafızları Ordusunu yabancı terör örgütleri listesine dahil etmesinin ardından İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten karşı hamle geldi. İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldı.

8.04.2019Dünya
Votel: Çekilmeyi önermezdim

Votel: Çekilmeyi önermezdim

ABD merkezli CNN haber kanalına konuşan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararına katılmadığını söyledi.

16.02.2019Dünya
Votel: Tükiyenin sınırlarındaki  güvenlik kaygılarını değerlendireceğiz

Votel: Tükiye'nin sınırlarındaki güvenlik kaygılarını değerlendireceğiz

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, "(Suriye'de YPG/PKK'nın korunması) Bizimle savaşanların, bu görevi yerine getirmemizi sağlayanların güvenliğini sağlamak, askeri ve diplomatik seviyede devam eden tüm planlama çabalarımızın en kilit kısmını oluşturuyor." dedi. Votel, 'Kürtlerin korunmasını, Tükiye'nin sınırlarındaki güvenlik kaygılarını ve DEAŞ'ı nasıl baskı altında tutacağımızı değerlendireceğiz' açıklamasında bulundu.

5.02.2019Dünya
CENTCOMdan Münbiç açıklaması

CENTCOM'dan Münbiç açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Münbiç saldırısında ikisi asker, biri sivil Savunma Bakanlığı personeli, biri sözleşmeli güvenlik personeli olmak üzere 4 Amerikalı'nın öldüğünü açıkladı.

17.01.2019Dünya
ABD duyurdu: Ölen askerler...

ABD duyurdu: Ölen askerler...

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Menbiç’teki saldırıda iki ABD askerinin yanı sıra, Savunma Bakanlığı’nda çalışan bir sivil personel ile ABD ordusuna destek veren bir sözleşmeli çalışanın öldüğünü açıkladı.

16.01.2019Dünya
ABD savaş gemisini bombalayan El Kaide elebaşı öldürüldü

ABD savaş gemisini bombalayan El Kaide elebaşı öldürüldü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 2000 yılında 17 ABD askerinin öldüğü ABD "USS Cole" savaş gemisine yönelik bombalı saldırıyı planlayan El Kaide üyesi Cemal el Bedevi'nin Yemen'de öldürüldüğünü açıkladı.

5.01.2019Dünya
Trump imzayı attı: ABD, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı kuruyor

Trump imzayı attı: ABD, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı kuruyor

ABD Başkanı Donald Trump, Uzay Kuvvetleri Komutanlığının kurulmasına ilişkin Başkanlık Talimatnamesi'ni imzaladı.

18.12.2018Dünya
CENTCOMda görev değişimi

CENTCOM'da görev değişimi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel'in yerine atanacak Korgeneral Kenneth McKenzie, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ne ifade verdi.

5.12.2018Dünya
CENTCOMdan skandal kitapçığa özür

CENTCOM'dan skandal kitapçığa özür

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suudi Arabistan'a sevk edilecek askerler için hazırladığı kitapçıkta yer alan ifadelerden ötürü özür diledi.

2.11.2018Dünya
Dağlıcadaki hain ABDlilerle ortak operasyon yönetecek

Dağlıca'daki hain ABD'lilerle ortak operasyon yönetecek

ABD’li generallerin helikopterde gezdirdiği Dağlıca ve Aktütün saldırılarını yöneten 104 Mehmetçiğin katili Çiya Kobani kod adlı Suriyeli terörist Azad Simi, PKK/YPG’nin hibrit operasyonlarının başına getirildi.

31.10.2018Gündem
ABDden flaş Türkiye açıklaması

ABD'den flaş Türkiye açıklaması

Ankara’nın ABD’nin geçen haziranda iki ülkenin üzerinde mutabakata vardığı Menbiç yol haritasının uygulanmasını  yokuşa sürdüğüne ilişkin şikayetine ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’den yanıt geldi.

4.10.2018Dünya
ABDden kritik Türkiye açıklaması: Yakında başlayacak

ABD'den kritik Türkiye açıklaması: Yakında başlayacak

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Menbiç yol haritası kapsamında Türkiye ile ABD'nin cephe hattında yapacağı ortak devriyeler için verilecek eğitimlerin yakında başlayacağını söyledi.

19.07.2018Dünya
Amerikalı general Votel Menbiçte

Amerikalı general Votel Menbiç'te

TSK’nın 3 gün önce sınırında devriyeye başladığı Suriye’nin Menbiç kentinde dün ABD’nin Merkez Kuvvetler (Centcom) Komutanı General Joseph Votel’in başkanlığındaki bir heyet incelemelerde bulundu.

21.06.2018Dünya
Pompeo yeni İran stratejisini açıkladı

Pompeo yeni İran stratejisini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün Washington’da Trump yönetimiyle birlikte yıldızı parlayan muhafazakar düşünce kuruluşlarından Heritage Vakfı’nda ülkesinin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından yürürlüğe sokacakları yeni stratejiyi açıkladı. Pentagon’un Ortadoğu ve CENTCOM’u ilgilendiren dosyaların bakan sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine- Galloway ise, DEAŞ karşıtı koalisyonun Suriye ve Irak’taki misyonunun değişmediğini bildirdi

21.05.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Türkiye’nin Washington’daki muhatapları değişirken

Türkiye’de Kurban Bayramı, Amerika’da ise Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in savcılıkla işbirliği yaparak 2016’daki seçim kampanyası sırasında yaşananları ve Başkan hakkında bildiği her şeyi anlatmaya hazır olduğunu açıklaması sayesinde Ankara-Washington hattı nispeten sakin bir haftayı geride bıraktı.

24.08.2018