EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Cemevi

Cemevi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cemevi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.993 Cemevi haberi bulunmuştur.

Cemevi Haberleri

3 DHKP/Cliye ağırlaştırılmış müebbet istendi

3 DHKP/C'liye ağırlaştırılmış müebbet istendi

İSTANBUL'da yakalanan DHKP/C üyesi Asuman Özcan ile Hakkı Akça ve Caferi Sadık Eroğlu'nun ‘Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

5.06.2007Gündem
Şırnak’ın mesajı: Türk-Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir

Şırnak’ın mesajı: Türk-Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir

Tunceli’nin Pülümür İlçesi’ndeki Kocatepe Jandarma Karakolu’na PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit düşen 7 asker, dün memleketlerinde toprağa verildi. Cenaze törenlerinde binlerce insan terörü lanetledi. Şırnak’taki törende, "Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir" sloganları atıldı. Şehidin annesi Kürtçe ağıtlar yaktı.

6.06.2007Gündem
Cemevi’nde kan bağışı

Cemevi’nde kan bağışı

KIZILAY’ın, 139’uncu kuruluş yıldönümü çerçevesinde Kartal Cemevi’nde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.

9.06.2007Gündem
Okulda mescit haberi üzerine

Okulda mescit haberi üzerine

Bülent Hayaloğlu: Ben düzenli olarak namaz kılan birisi değilim ancak namazın belli vakitlerde kılınabildiğini de biliyorum. Bir kişi okulda kılmazsa vakit geçeceği için kaçıracağı namaz için ne yapmalı?

10.06.2007OkurTemsilcisi
Fıkracı Başkan’a önce yuh sonra yumruk

Fıkracı Başkan’a önce yuh sonra yumruk

Anlattığı Atatürk fıkrasıyla büyük tepki çeken Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, önceki akşam Erenler Kültür ve Eğitim Vakfı’nın Rıfat Ilgaz Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlediği konserde önce yuhalandı, sonra yumruk yedi.

10.06.2007Gündem
Aleviler: İbadet yerimiz cemevleri

Aleviler: İbadet yerimiz cemevleri

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Saim Yeprem’in Cem Vakfı’nın Başbakanlığa açtığı davada yaptığı savunma tartışma yarattı. Yeprem’in, “Alevilik İslam’ın alt kimliğidir” ve “Cemevleri özel ibadethanelerdir” açıklamalarına Alevi temsilcileri sert tepki gösterdi.

21.06.2007Gündem
Şener’ciler Yazıcıoğlu’nu gönderecek

Şener’ciler Yazıcıoğlu’nu gönderecek

SİVAS’ta seçim iklimini iki isim dalgalandırıyor: Abdüllatif Şener ve Muhsin Yazıcıoğlu. Şener’in aday olmama kararı, Sivas seçmenini üzmekle kalmamış; ezberini de bozmuş. Emekli Niyazi Çelik, "Latif Bey’i kaçırmaları, sadece Sivas değil, memleket için kayıptır. Oyum AKP’nindi. Ama bu durumda Muhsin Bey’e" diyor.

2.07.2007Gündem
Huzur ve barış için bağımsız aday

Huzur ve barış için bağımsız aday

TUNCELİ, hiçbir şeyden çekmedi terörden çektiği kadar. Şehir seçimlere, son aylarda artan terör saldırıları ve düzenlenen operasyonlar ışığında giriyor. Vatandaş adeta söz birliği "Yeni dönem milletvekillerinizden ne istiyorsunuz?" soruma, "Tunceli huzur ve barış istiyor" yanıtını veriyor.

3.07.2007Gündem
Sivas şehidine ağlıyor

Sivas şehidine ağlıyor

VATANİ görevini yaptığı Hakkari Çukurca’da teröristlerce yerleştirilen mayının uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu şehit düşen Serdar Şimşek’in Sivas’ın Zara ilçesinde bulunan yakınları acı haberle sarsıldı. Cemevi'nde toplanan yakınları ve komşuları gözyaşlarına boğuldu.

18.07.2007Gündem
Şehit gözyaşlarıyla uğurlandı

Şehit gözyaşlarıyla uğurlandı

Hakkari'de şehit düşen şehit er Serdar Şimşek memleketi Sivas'ta toprağa verildi. <1>Foto-Galeri

19.07.2007Gündem
Şehide hem cemevinde hem camide tören

Şehide hem cemevinde hem camide tören

HAKKARİ’nin Çukurça İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin askeri araç geçerken yola döşedikleri mayını uzakan kumandayla patlatmaları sonucu şehit düşen Jandarma Er Serdar Şimşek, memleketi Sivas’ın Zara İlçesi'nde 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Şehit Er Şimşek için önce cemevinde, ardından camide cenaze namazı kılındı. Törene katılanlar teröre lanet yağdırdı.

19.07.2007Gündem
Göreve giderken hayatını kaybetti

Göreve giderken hayatını kaybetti

İstanbul'da motosikletiyle göreve giderekden kaza geçiren polis memuru yaşamını kaybetti.Polis memuru Kılıç'ın cenazesi erzincan'da toprağa verildi.

6.08.2007Gündem
İstanbulda molotoflu dehşet

İstanbul'da molotoflu dehşet

Gaziosmanpaşa'da 2 İETT otobüsü ile Bahçelievler'de bir minibüse molotofkokteylli saldırıda bulunuldu.

19.08.2007Gündem
Nöbette şehit olan onbaşı toprağa verildi

Nöbette şehit olan onbaşı toprağa verildi

HAKKÂRİ’nin Çukurca İlçesi’nde cuma günü nöbet tutarken üzerine yıldırım düşmesi sonucu şehit olan 21 yaşındaki Piyade Onbaşı Murat Asar, memleketi Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi’nde toprağa verildi. Cemevinnde yapılan törenden sonra Vali Niyazi Tanılır ve 72'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İzzet Ocak, babası 60 yaşındaki Hasan Asar'ın koluna girerek bir an yalnız bırakmadı.

7.10.2007Gündem
Diyanete 2 milyar YTL bütçe

Diyanet'e 2 milyar YTL bütçe

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2008 bütçesi olarak 1 milyar 998 milyon 412 bin 595 YTL belirlendi. 2007 yılına göre yüzde 21.97 olarak artırılan bütçenin yüzde 79’u personel giderleri oluşturuyor. Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Diyanet’in Alevi vatandaşlara da hizmet verdiğini söyleyerek “Alevileri dönüştürme gibi bir amacımız yok” dedi.

31.10.2007Gündem
Talat cemevi temeli attı

Talat cemevi temeli attı

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün ülkenin ilk cemevinin temelini törenle attı.

11.11.2007Dünya
AKPnin Alevi açılımı tartışılıyor

AKP'nin Alevi açılımı tartışılıyor

AKP Hükümeti'nin Aleviler konusundaki açılımı geniş yankı uyandırdı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen AKP'nin Alevi kökenli İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, Hükümet’in Aleviler konusundaki yaptığı çalışmaları doğruladı. Çamuroğlu, Erdoğan’ın bu konunun ele alınması ve herkesi memnun edecek çözümlere ulaşması konusunda sağlam irade ortaya koyduğunu söyledi. Alevi örgütleri ise hükümetin bu girişimine temkinli yaklaşıyor.

23.11.2007Gündem
Alevi açılımı için çözüm yollarını araştırıyoruz

Alevi açılımı için çözüm yollarını araştırıyoruz

AKP hükümeti, Avrupa Birliği ilerleme raporlarında Alevilikle ilgili olumlu adımlar atılmadığı yönündeki eleştirilerin ardından çalışmalara hız verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, bu konuda Alevi olan AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu’na, talimat verdi.

23.11.2007Gündem
DSP lideri Sezer: Cemevleri ibadethane sayılsın

DSP lideri Sezer: Cemevleri ibadethane sayılsın

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Cemevlerinin derhal ibadethane sayılmasını istedi.

24.11.2007Gündem
Aleviler, federasyon kurma yolunda

Aleviler, federasyon kurma yolunda

SAMET Dede Türbesi Cemevi Derneği Genel Başkanı Veli Güler, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki 60 hükümetten hiçbirinin Aleviliği dile getirmediğini savunurken, “AKP hükümeti bize bir ışık yaktı. Bu ışığın bizi ne kadar aydınlatacağını hep beraber göreceğiz” dedi.

25.11.2007Gündem
Gelinliğiyle uğurlandı

Gelinliğiyle uğurlandı

21 yaşındaki Özlem Karataş son yolculuğuna gelinliğiyle uğurlandı. En büyük dileği arkeolojik kazılara katılmaktı. Isparta’ya da buradaki arkeolojik kalıntıları görmek için gidiyordu. Özlem’in cenazesi Okmeydanı Cemevi’nden kaldırıldı.

2.12.2007Gündem
Alevi dedeler, Diyanet maaşına karşı

Alevi dedeler, Diyanet maaşına karşı

Hükümetin, Alevi Dedelere maaş verilmesi ve bazı haklardan yararlanması yolundaki çalışmalarına, Muş’un Varto İlçesi'ndeki Alevi dedeleri karşı çıktı. İlçede yeni açılan Pir Sultan Abdal Derneği ve Cemevi’nin başkan ve yönetim kurulu üyelerinin seçimi için bir araya gelen Alevi dedeler, Diyanetin maaşını istemediklerini belirtti.

3.12.2007Gündem
Hz. Süleyman’ın elmaslarını sırt çantalarına doldurup öldüler

Hz. Süleyman’ın elmaslarını sırt çantalarına doldurup öldüler

Aykut (16) ile Aykan (15) Aka kardeşler 19 Kasım’da İstanbul’da kayboldu. 23 Kasım’da Aykan’ın, 30 Kasım’da da Aykut’un cesedi, Boğaziçi’ndeki Emirgan sahilinden birkaç metre açıkta bulundu. Okul çantalarını taşla doldurmuşlardı. Adli Tıp yetkililerinin cesetler üzerindeki ilk bulgulardan yola çıkarak Emniyet Müdürlüğü’ne verdiği bilgiye göre kardeşlerin ölüm nedeni suda boğulmaydı.

8.12.2007Kelebek
Cemevi camiye dönüştürüldü iddiası

"Cemevi camiye dönüştürüldü" iddiası

Sivas'ta bir köydeki cemevinin camiye dönüştürüldüğü ve görevlendirilen imamın buradaki Atatürk ve Hazreti Ali resmini indirdiği şeklindeki iddialar üzerine inceleme başlatıldığı bildirildi.

9.12.2007Gündem
Cemevi kanunla ibadet yeri olmaz

Cemevi kanunla ibadet yeri olmaz

Alevi Açılımı Projesi üzerinde dikkatli çalışılmasını isteyen Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "Cemevi, caminin alternatifi değil" dedi. Bardakoğlu, cemevlerinin kanunla ibadet yeri yapılamayacağını da vurguladı.

13.12.2007Gündem
Bardakoğlu’nun sözleri yanlış

Bardakoğlu’nun sözleri yanlış

AKP’nin Alevi kökenli İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, "Cemevi, caminin alternatifi değil, kanunla ibadet yeri olmaz" diyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’na, "Bu açıklamanın zamanı da, mekanı da yanlış" diye tepki gösterdi.

14.12.2007Gündem
Aleviler Tatort dizisini protesto etti

Aleviler "Tatort" dizisini protesto etti

Almanya'nın başkenti Berlin'de, 1. televizyon kanalı ARD'de yayınlanan “Tatort” adlı polisiye dizinin, Alevi bir babanın kızına tecavüz etmesinin konu edildiği bölümün yayınlanması, Aleviler tarafından ARD merkez stüdyosu önünde protesto edilerek, bina önüne siyah çelenk konuldu.

27.12.2007Dünya
Hediyeli hizmet

Hediyeli hizmet

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2004 Genel Seçimleri’nde AKP’nin CHP’ye üstünlük sağladığı semt ve mahallelerde büyük yatırım atağına başladı.

29.12.2007Ege
İki tabutta dört melek

İki tabutta dört melek

Eskişehir’de bir kamyonun çarptığı otomobilde ölen Suzan Akpınar ve 3 aylık kızı İrem ile Fadime Akpınar ve 5 aylık kızı Irmak için düzenlenen cenaze töreninde kimse gözyaşlarına hakim olamadı. İki anne, bebekleriyle aynı tabuta konup son yolculuklarına uğurlandı.

3.01.2008Gündem
Okullarda bağlama dersi verilsin

"Okullarda bağlama dersi verilsin"

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Alevi-Bektaşi kültürünün önemli değerlerinden bağlamanın okullarda ders kapsamına alınmasını istedi.

9.01.2008Eğitim
Başbakan samimiyse yas orucu tutsun

'Başbakan samimiyse yas orucu tutsun'

CHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya, AKP’nin “Alevi iftarına” tepki gösterdi.

10.01.2008Gündem
AKPde Alevilik İslam içi tartışması

AKP'de "Alevilik İslam içi" tartışması

AKP İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, yarın yapılacak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı iftar yemeğine Aleviliği İslam dışı gören grupların karşı çıktığını belirtti. Yiğit, “Önemli olan çoğunluğun görüşü” dedi.

10.01.2008Gündem
Tunceliden iftara sert tepki

Tunceli'den iftara sert tepki

ALEVİ kökenli AKP Milletvekili Reha Çamuroğlu'nun düzenleyeceği, Başbakan Recep Erdoğan'ın da katılacağı iftar yemeğine, Tunceli'de sert tepki gösterildi. Tunceli Belediye Başkanı DTP'li Songül Erol Abdil, sivil toplum örgütleri, bazı siyası parti temsilcilerinden oluşan yaklaşık 1000 kişi Cumhuriyet Meydanı'nda toplanıp yemeği protesto etti, ‘Alevi halkı onuruna sahip çık’ sloganı attı.

11.01.2008Gündem
Cemevleri ibadethane değildir

"Cemevleri ibadethane değildir"

Ankara 6. İdare Mahkemesi, Cem Vakfının, “Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi, ibadet için genel bütçeden pay ayrılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Alevi inanç önderlerine kadro tahsis edilmesi” taleplerini reddeden Başbakanlık kararının iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

12.01.2008Gündem
Narlıdere’ye yeni Cemevi yapılıyor

Narlıdere’ye yeni Cemevi yapılıyor

Narlıdere Belediyesi tarafından yaptırılan 2 bin metrekarelik Yeni Cemevi mart ayı sonunda tamamlanıyor.

12.01.2008Gündem
Başbakan Erdoğandan Cemevi sinyali

Başbakan Erdoğan'dan 'Cemevi' sinyali

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Alevilerin Cemevleri’nin ibadethane olarak kabul edilmesine ilişkin şu ana kadar kendisine ulaşan bir talep olmadığını belirterek, “Anasayal yasalar içerisinde yapılacak bir şey varsa, bunlar içinde gerekli adımları atarız” dedi.

13.01.2008Gündem
AKPnin Alevi açılımı netleşmeye başlıyor

AKP'nin 'Alevi açılımı' netleşmeye başlıyor

AKP’nin geniş yankı uyandıran ve merakla beklenen Alevi açılımının ayrıntılarını tartışmak üzere, önümüzdeki günlerde Alevi dernek ve vakıfları bir araya getirilecek. Davetin organizasyonunun da AKP’nin Alevi milletvekilleri İbrahim Yiğit ve Reha Çamuroğlu’nun yapması bekleniyor.

14.01.2008Gündem
Almanya’da Alevi taleplerini dinlemiş

Almanya’da Alevi taleplerini dinlemiş

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Almanya gezisi sırasında Köln’de, Cem Vakfı Avrupa Temsilcisi Ali Şan Hızlı ile görüştüğü ortaya çıktı.

22.02.2008Gündem
Esnafa baskı yapan gruba polis müdahalesi

Esnafa baskı yapan gruba polis müdahalesi

Gaziosmanpaşa'da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasında değişiklik öngören tasarıyı protesto etmek için esnafa kepenk kapatmaları yönünde baskı kurup yolu trafiğe kapattıkları öne sürülen gruptan 4 kişi, polisin müdahalesiyle gözaltına alındı.

28.02.2008Gündem

Yazar Sonuçları

Aleviler-Bektaşiler üzerine

TÜRKİYE’de cumhuriyet rejiminin, laikliğin sigortası olan bir kesim vardır.

Aleviler-Bektaşiler.

4.06.2007

İki ’Hanımefendi’ arasındaki 8 fark

BİR Emine Hanım, mahallenin "Perihan Abla’sı"dır...

13.01.2008

Fethullahçı işadamları Diyarbakır’a yükleniyor

DİYARBAKIR’da AKP-DTP çekişmesini anlayabilmek için bazı ayrıntılara girmek gerekiyor. AKP ’kuşatma’ için bastırırken, DTP de ’savunma’ modelleri uygulamaya çalışıyor.

15.01.2008

Önce kargaşa yaratır sonra da darbe yaparız projesi’nin tehlikeleri…

Başka bir zaman diliminde var olan koşullarla bugünü anlamaya çalışmak pek mümkün değil.

28.01.2008