EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Cemevi

Cemevi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cemevi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.990 Cemevi haberi bulunmuştur.

Cemevi Haberleri

Türkiye'de bir ilk: Üstü cami, altı cemevi

Türkiye'de bir ilk gerçekleşti. Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde 3 katlı binanın üst katı cami olarak yaptırılırken, ikinci katı cemevi, giriş katı ise aşevi olarak hizmet veriyor.

16.08.2005Gündem
Altı cemevi, üstü cami

Altı cemevi, üstü cami

Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde Siyasiler ve ilçenin önde gelenleri, belediyenin de desteğiyle altında cemevi üstünde cami olan bir ‘hoşgörü evi’ yaptırdılar.

16.08.2005Gündem
Altı cemevi, üstü cami

Altı cemevi, üstü cami

Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde Alevi-Sünni kardeşliğini göstermek için önemli bir adım atıldı. Siyasiler ve ilçenin önde gelenleri, belediyenin de desteğiyle altında cemevi üstünde cami olan bir hoşgörü evi’ yaptırdılar.

16.08.2005Gündem
Sarhoş polis memuru taksiciyi öldürdü

Sarhoş polis memuru taksiciyi öldürdü

Tunceli'de alkollü bir polis memuru, bindiği taksi sürücüsünü silahla öldürdü. Tunceli Valisi Mustafa Erkal, cinayet olayının siyasi bir yönünün bulunmadığını bildirdi.

15.09.2005Gündem
Tuncelide cenaze töreninde olay

Tunceli'de cenaze töreninde olay

Sarhoş polis memurunun öldürdüğü şoförün cenazesinin Tunceli'ye getirilmesi sırasında olaylar çıktı.

15.09.2005Gündem
Topbaş: Diğer yeşil alanlarda da aynı tepkiyi beklerdik

Topbaş: Diğer yeşil alanlarda da aynı tepkiyi beklerdik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Göztepe Parkı'na cami yapımı konusunda toplumsal birtakım tepkileri ortaya koyarak bunu gerginliğe taşımanın yanlış olacağını düşündüğünü belirterek, “Belediye Meclisi'nin verdiği karar, yine Meclis'e verilecek farklı tekliflerle değişebilir” dedi.

5.12.2005Gündem
Tabut boş çıktı

Tabut boş çıktı

İstanbul'da vefat eden kadının toprağa verilmek için Tokat'a gönderilen tabutu boş çıktı. Cenaze, İstanbul'daki morgda çıktı.

13.02.2006Gündem
Gazi olaylarında ölen 17 kişi anıldı

Gazi olaylarında ölen 17 kişi anıldı

Gaziosmanpaşa'nın Gazi Mahallesi'nde 11 yıl önce meydana gelen olaylarda ölen 17 kişiyi anan gruplar, olaysız olarak dağıldı.

12.03.2006Gündem
Ümraniyede izinsiz gösteri

Ümraniye'de izinsiz gösteri

Ümraniye'de barikat kurarak polise molotofkokteyli atan grup, panzer eşliğindeki Çevik Kuvvet ekiplerince dağıtıldı.

30.03.2006Gündem
Sultanbeyli’de cemevi gerilimi

Sultanbeyli’de cemevi gerilimi

28 Şubat sürecinde ilçeye yapılacak Atatürk heykeli nedeniyle tartışmalar yaşanan İstanbul Sultanbeyli’yi bu kez de Pir Sultan Abdal Derneği tarafından yaptırılacak cemevi sıkıntısı sardı.

3.04.2006Gündem
CHP: TBMMde cemevi değil, cemevine güvence istiyor

CHP: TBMM'de cemevi değil, cemevine güvence istiyor

CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek, Alevilerin, TBMM'de cemevi değil, cemevlerine yasal güvence istediğini belirterek, “Sayın Arınç, 80 yıllık demokratik, laik devlet birikiminden geriye kalanları yok etme niyetine, Alevileri de ortak ya da alet etmek istemektedir” dedi.

8.05.2006Gündem
Ulalarda patlamada ölen 4 çocuk defnedildi

Ulalar'da patlamada ölen 4 çocuk defnedildi

Erzincan'ın Ulalar beldesinde dün meydana gelen patlamada ölen 4 çocuk toprağa verildi.

14.05.2006Gündem
Aleviler oruç tutmalı

Aleviler oruç tutmalı

Diyanet İşleri Bakanı Ali Bardakoğlu'ndan tartışılacak sözler: Aleviler aslında namaz kılmalı ve Oruç da tutmalılar.

24.05.2006Gündem
Alevi yöreye megafonla ezan tepki çekti

Alevi yöreye 'megafonla ezan' tepki çekti

Kahramanmaraş’ın nüfusunun büyük bir çoğunluğu Alevi olan ve bir camisine karşılık iki cemevi bulunan Nurhak ilçesinde, müftülük kararı uyarınca çeşitli yerlere konulan megafonlarla "ezan" yayını yapılması; ilçede tepki ve tartışmalara yol açtı.

31.05.2006Gündem
İlk resmi tapulu cemevi

İlk resmi tapulu cemevi

Cemevlerinin ibadethane olup olmadığına yönelik tartışmalar sürerken, Türkiye’de ilk kez bir cemevinin arazisi imar kayıtlarında "Cemevi" olarak geçirildi.

8.07.2006Gündem
Aleviler kimlik için AİHMe başvurdu

Aleviler 'kimlik için' AİHM'e başvurdu

İzmir'de Aleviler, hukuki varlıklarını kanıtlamak amacıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

10.07.2006Gündem
Oğluma selam söyle

Oğluma selam söyle

PKK tarafından şehit edilen 7 er dün memleketlerinde toprağa verildi. Onbinler cenazede buluşup, terörü lanetledi. Mersin'de şehit er Yalçın Duman'ın cenazesine katılan bir annenin feryadı herkesi ağlattı: Oğlum nisanda şehit düştü. O'nun yanına gidiyorsun, selam söyle. Beni merak etmesin.

18.07.2006Gündem
12 cm’lik kriz

12 cm’lik kriz

Yenibosna Cemevi binasının, yanındaki arazinin sınırlarını 12 cm. ihlal ettiği için yıkılmak istenmesi Alevileri üzdü. Cem Vakfı Genel Müdürü Celal Dinçer, "Cemevi’nin yıkılması toplumsal barışı bozar" dedi.

25.09.2006Gündem
Haber Hattı

Haber Hattı

27.11.2006Ege
Türbanın ardındaki öykü

Türbanın ardındaki öykü

Tempo, 2007’nin en çok konuşulacak ismi Emine Erdoğan’ın türbanının ardında gizlenen öyküsünü araştırdı.

21.12.2006Gündem
Sevgilimi suçsuz yere öldürdüler

Sevgilimi suçsuz yere öldürdüler

Esenler’de Buse Butik’in sahibi Şevket Çakır ve yakınları tarafından haraç istediği iddiasıyla parkta öldürülen, hırsızlık, adam yaralama ve gasptan kaydı bulunan Erkan Albayrak (25), son yolculuğuna Bağcılar Cemevi’nde düzenlenen törenle uğurlandı.

6.01.2007Gündem
Malatyada cemevi tartışması

Malatya'da cemevi tartışması

Malatya'da Abdal Musa anısına gerçekleştirilen lokma etkinliğinde, CHP ve AK Parti milletvekilleri, cem evlerine devlet desteğini tartıştı. Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı tarafından, Malatya Belediyesi Esenlik Şirketi'nin katkıları ile düzenlenen etkinlikte konuşan CHP Malatya milletvekili Muharrem Kılıç, devletin cem evlerini görmeye bir türlü yanaşmadığını öne sürdü.

7.01.2007Gündem
Bakan Çelike şef kadroları sorusu

Bakan Çelik'e 'şef kadroları' sorusu

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e, 2006 yılında Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında boş olan şef kadrolarına, kaç kişinin atandığını sordu.

10.01.2007Gündem
İbadethane zenginiyiz

İbadethane zenginiyiz

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2007 Ocak kayıtlarına göre, Türkiye’de 77 bin 777 cami bulunurken, Türk vatandaşı ve Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlere ait ibadethane sayısı 2006 sonunda 373’e ulaştı.

10.01.2007Gündem
CHPli başkan kurşunlandı

CHP'li başkan kurşunlandı

İZMİR'in Çiğli İlçesinde, Sivas Olaylarının 13'üncü yıldönümü etkinlikleri sırasında Belediye Başkanı Ensari Bulut ve CHP İzmir Milletvekili Vezir Akdemir'in bıçaklı saldırıya uğramasının ardından, bu kez de CHP İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer silahlı saldırı sonucu yaralandı.

15.01.2007Gündem
Cemevi inşaatı davasında beraat

Cemevi inşaatı davasında beraat

Sultanbeyli'de İSKİ'nin mutlak koruma alanında kaldığı gerekçesiyle belediye tarafından inşaatı durdurulan cemevinin yapımına ilişkin “imar kirliliğine neden olmak” suçundan haklarında dava açılan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Şube Başkanı Sadegül Çavuş ile 4 dernek yöneticisi, suç işleme kasıtları bulunmadığı gerekçesiyle ilk duruşmada beraat etti.

25.01.2007Gündem
Sultanbeylide cemevine beraat

Sultanbeyli'de cemevine beraat

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sultanbeyli Şubesi'nin temelini attığı sırada "yasal değil" denilen cemevi inşaatı için dernek yöneticilerine açılan dava beraatla sonuçlandı.

25.01.2007Gündem
Şener: Hiç kimse akaryakıt kaçakçılığı yapamayacak

Şener: Hiç kimse akaryakıt kaçakçılığı yapamayacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, “Petrol Piyasası Kanunu yürürlüğe girdikten sonra, Türkiye'de hiç kimse akaryakıt kaçakçılığı yapamayacaktır” dedi.

30.01.2007Gündem
Narlıdere Alevi aşure etkinliği

Narlıdere Alevi aşure etkinliği

Narlıdereli Aleviler geleneksel Aşure Etkinliği’nde buluştu. Narlıdere Alevi Bektaşi Derneği ve Narlıdere Belediyesi işbirliği ile yapılan aşure etkinliği Narbel salonunda yapıldı.

6.02.2007Ege
Erzincanda cemevine saldırı

Erzincan'da cemevine saldırı

Erzincan’a bağlı Çayırlı İlçesi'nde bulunan, Cemevi’ne yönelik kimliği belirsiz kişilerin düzenlediği saldırılar ilçede endişeye neden oldu. Çayırlı Kaymakamı Abdullah Akdaş ise olayı provokasyon olarak nitelerken, olayın ardından gerekli tedbirleri aldıklarını kaydetti.

9.02.2007Gündem
Erdoğandan Alevilere Cemevi desteği

Erdoğan'dan Aleviler'e Cemevi desteği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cemevi yapımında belediyeler aracılığı ile destek verebileceklerini belirtirken, Cemevleri’nin yasal olarak ibadethane sayılması için ise, “Bu benim tek başıma yapabileceğim bir iş değil. Bunun için toplumsal mutabakat gerekir, ana muhalefet partisinin de yasa tasarısına destek vermesi gerekir” dediği bildirildi.

10.02.2007Gündem
Gaziosmanpaşada yasa dışı gösteri

Gaziosmanpaşa'da yasa dışı gösteri

Gaziosmanpaşa'da terör örgütü elebaşı lehine slogan atarak yasa dışı gösteri yapan grup, polisin müdahalesiyle dağıtıldı.

11.03.2007Gündem
Gaziosmanpaşada izinsiz gösteri

Gaziosmanpaşa'da izinsiz gösteri

Gaziosmanpaşa'da toplanan bir grup, Gazi mahallesinde 12-13 Mart 1995 tarihinde yaşanan olayların yıldönümü nedeniyle izinsiz gösteri yaptı.

11.03.2007Gündem
Gazi olaylarının yıl dönümü

Gazi olaylarının yıl dönümü

Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi'nde 12 yıl önce meydana gelen olaylarda ölen 17 kişiyi anan gruplar, olaysız dağıldı.

12.03.2007Gündem
Malatyadaki vahşet dünyayı ayağa kaldırdı

Malatya'daki vahşet dünyayı ayağa kaldırdı

Türkiye, Rahip Santoro ve Hrant Dink cinayetlerinin ardından şimdi de İncil baskınıyla dünyanın gündemine oturdu... Zanlıların üzerinden aynı mektup çıkarken, pencereden atlayan Emre Günaydın'ın saldırganların lideri ve olayı planlayan kişi olduğu belirlendi.

18.04.2007Gündem
Domuzbağlı vahset

Domuzbağlı vahset

Hıristiyanlık kitapları yayınlayan Zirve Yayınevi’nin Malatya bürosunu basan 5 saldırgan çalışanlardan 1’i Alman 3 kişiyi domuzbağı denilen yöntemle bağladı. Misyonerlikle suçladıkları kurbanlarını sorgulayan saldırganlar ardından boğazlarını kestiler. Polis ihbar üzerine olay yerine gidince 1’i 3’üncü kattan atlayan 5 zanlıyı yakaladı.

18.04.2007Gündem
Narlıdere’ye Kültür Evi

Narlıdere’ye Kültür Evi

NARLIDERE’de Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesi’nin işbirliğiyle restore edilen 200 yıllık, Alevilerin yıllarca cemevi olarak kullandığı tarihi bina, Kültür Evi olarak hizmete açıldı.

6.05.2007Ege
Cemevine temel

Cemevine temel

İZMİR’in Dikili İlçesi’nde, belediye meclisinin aldığı kararla 9 ay önce Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği’ne bağışlanan arsaya yapılacak üç katlı cemevinin temeli, düzenlenen törenle atıldı.

8.05.2007Ege

Yazar Sonuçları

Muhbir koruma ve kollama salahiyeti!

TECRÜBELİ gazeteci Yener Süsoy, yaptığı söyleşilerde insanlara bazen garip şeyler söyletiyor.

7.11.2005

Munzur Ulusal Parkı kurtuldu

AZINLIK, kültür ve çevre değerleri hukuku uzmanı, Avukat Murat Cano, 2001'den beri Munzur Vadisi'nin kurtulması amacıyla bir 'vatandaş' olarak mücadele ediyordu. Ve yargının verdiği son kararı şöyle yorumluyor:

28.01.2006

Alevilere sorular

NEDİR Alevilik?

Muaviye’nin Ali’yi ekarte etmek için yaptığı hile ve desise dolu siyasal ayak oyunlarına itiraz etmek midir? Ali’ye yapılan zulmü unutmamak mıdır?

6.07.2006

'Önder söyler onlar uyar'

GAZETECİ Hasan Uğurtürk 'sadakat' üzerine şunları yazıyor:

8.09.2006

Sorun namaz kılmak mı namazın nerede kılındığı mı?

MAYIS ayının başında Hürriyet, laik cumhuriyete dönük tehditleri ciddiye almayan bir politika izlediğini düşünen okurların kuşatması altındaydı.

3.06.2007