EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Cemevi

Cemevi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cemevi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.991 Cemevi haberi bulunmuştur.

Cemevi Haberleri

Türk öğrenci Belarusta kavga kurbanı oldu

Türk öğrenci Belarus'ta kavga kurbanı oldu

Belarus’ta Türk arkadaşlarıyla eğlenmek için gittiği barda çıkan kavgada ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede 15 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Rus Dili ve Edebiyatı öğrenimi gören 26 yaşındaki Taylan Yıldırım’ın cenazesi memleketi Antalya’da toprağa verildi.

1.07.2011Gündem
İngilterede Alevilik öğretisi müfredata girdi

İngiltere'de 'Alevilik öğretisi' müfredata girdi

İngiltere'nin yaşayan Aleviler, yürüttükleri ortak çalışma sonucu Aleviliği bu ülkenin eğitim müfredatına aldırmayı başardı.

12.07.2011Gündem
Bu kadar duyarsızlıkta ne namaz kabul olur ne oruç

Bu kadar duyarsızlıkta ne namaz kabul olur ne oruç

Şeker Hoca adıyla tanınan Malatya Şeker Camii İmamı Celal Tilgen, geçen hafta 13 şehit haberini aldığı gün, Berat Kandili için toplanmış cemaate, “37 yıldır bir insan öldürenin bütün insanlığı öldürmüş olacağını anlatamamışım” deyip istifa etti. Cemaat, kendisini geri döndürmeye çalışsa da hoca artık ‘emekli bir din görevlisi’ olduğunu söylüyor. Şeker Hoca’yı Malatya’ya 120 kilometre uzaklıktaki Gemici Köyü’nde bulduk, Karakaya baraj gölünün kenarındaki 80 dönümlük arazisinde kayısı ağaçlarının gölgesinde konuştuk

23.07.2011Kelebek
Balıkesir yöresinde ilk cemevi Güre’ye

Balıkesir yöresinde ilk cemevi Güre’ye

Çanakkale-Balıkesir bölgesindeki ilk cemevi, Edremit’in Güre Beldesi’nde açıldı.

1.08.2011Ege
İzmir İl Özel İdaresinden cemevi devrimi

İzmir İl Özel İdaresi'nden cemevi devrimi

İzmir'de cemevlerinin elektrik, su, atık su ve çöp giderlerinin İl Özel İdare bütçesinden karşılanması oy çokluğu ile kabul edildi. Önergeye CHP ve MHP kabul, AK Parti ise ret oyu verdi.

10.08.2011Gündem
Yardım kararı onaylanırsa haksızlık ortadan kalkar

Yardım kararı onaylanırsa haksızlık ortadan kalkar

İzmir’de İl Genel Meclisi’nin cemevlerinin bakım, onarım, elektrik ve su masraflarının İl Özel İdaresi tarafından karşılanması kararı, Aleviler’i mutlu etti.

11.08.2011Ege
Cemevi kararı Vali Kıraçtan döndü

Cemevi kararı Vali Kıraç'tan döndü

İZMİR İl Genel Meclisi’nin, kent sınırları içerisinde bulunan 23 cemevinin elektrik, su, bakım onarım, çöp ve atık giderlerinin İzmir İl Özel İdaresi tarafından karşılanmasına yönelik oy çokluğu ile aldığı karar, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç tarafından yeniden görüşülmesi için geri gönderildi.

22.08.2011Gündem
Alevilik ders kitaplarına girdi

Alevilik ders kitaplarına girdi

Alevi Çalıştayları sonucunda alınan kararlar doğrultusunda bu eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim 4. sınıftan lise son sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik konusu işlenecek.

8.09.2011Gündem
Kürecikteki köy muhtarları eylem yapacak

Kürecik'teki köy muhtarları eylem yapacak

NATO füze savunma mimarisindeki erken uyarı radarının kurulacağı Kürecik bölgesindeki köy muhtarları tepki için eylem kararı aldı.

18.09.2011Gündem
Zorunlu din dersi eylemi

Zorunlu din dersi eylemi

DİDİM Alevi Kültür Derneği üyeleriyle cemevi yönetimi, okullardaki zorunlu din dersleri eğitimine son verilmesini istedi.

20.09.2011Ege
Çifte sevinç yedi kurşunla son buldu

Çifte sevinç yedi kurşunla son buldu

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi’ne öğretmen olarak atanan eşini yerleştirip göreve başlatmak için giden, kutlama yemeğinden dönüp evin kapısından gireceği sırada sırtından 7 kurşunla vurularak öldürülen Engin Yıldırım’ın, bugün İzmir’e dönmek üzere uçak bileti aldığı ortaya çıktı. 4 ay önce baba olan Yıldırım’ın, eşinin atamasının yapılmasıyla yaşadığı çifte sevinç, sıkılan kurşunlarla son buldu.

28.09.2011Gündem
7 hain kurşunla uğurlandı

7 hain kurşunla uğurlandı

Yüksekova’da öğretmen eşinin yanında, evine girmek üzereyken sırtından 7 kurşunla vurularak öldürülen TÜPRAŞ teknisyeni 31 yaşındaki Engin Yıldırım, İzmir Buca’da toprağa verildi. Sevcan Yıldırım, gözyaşları içinde eşinin cenaze namazını kılarken, 4 aylık minik Deniz yetim kaldı.

29.09.2011Gündem
Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkındaki kapatma davasına ret

Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkındaki kapatma davasına ret

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, tüzüğündeki “cemevlerini ibadet yeri olarak” nitelendiren ifadeler nedeniyle Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkında açtığı kapatma davası reddedildi.

4.10.2011Gündem
Deniz bebeğin gözlerine nasıl bakacaklar

'Deniz bebeğin gözlerine nasıl bakacaklar'

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne öğretmen olarak atanınca, yerleşmesine yardımcı olan eşi Engin Yıldırım’ın, kutlama yemeği dönüşünde sırtından 7 kurşunla vurularak öldürülmesinin ardından Sevcan Yıldırım ilk kez konuştu.

4.10.2011Gündem
Anayasada ihtilaf konusu çok az olur

Anayasada ihtilaf konusu çok az olur

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yeni anayasa çalışmasının sonuca ulaşması konusunda umutlu olduğunu belirterek, “Partilerin tartışacağı esasında fazla madde yok, komisyonda ihtilaf konuları çok az olur” dedi.

8.10.2011Gündem
Cemevi açılışında birlik mesajları

Cemevi açılışında birlik mesajları

SİVAS’ta Cem Vakfı binası içinde düzenlemeleri tamamlanan cemevi ve kültürel birimlerin açılışı törenle yapıldı. Törende konuşan Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

9.10.2011Gündem

Gazeteci Zengin hayatını kaybetti

Gazeteci ve çevirmen Suzan Zengin yoğun bakımda geçen 17 günlük yaşam savaşını kaybetti.

13.10.2011Gündem
Salihli’ye cemevi

Salihli’ye cemevi

PROJESİ Manisa CHP Milletvekili Sakine Öz tarafından hazırlanan ve Alevi Kültür Dernekleri Salihli Şubesi’nce yaptırılan Salihli Cem ve Kültür Evi törenle açıldı.

28.10.2011Ege
Gözyaşları Cem ve Sebahattin için

Gözyaşları Cem ve Sebahattin için

DOĞAN Haber Ajansı, tüm yurdu yasa boğan Van depreminde enkaz altında kalan, göz bebeği iki değerli mensubu Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz’ı şehit verdi. Cem’in cansız bedeni depremin üçüncü gününde, dün akşam saat 22.40’ta enkazdan çıkartıldı. Depremden 54 saat 42 dakika, Cem Emir’den de 5 saat 20 dakika sonra Sebahattin Yılmaz’ın cansız bedenine ulaşıldı. Umutla beklediğimiz mucize gerçekleşmedi, sağ salim kurtulmaları için dua ettiğimiz Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir, görev şehitlerimiz oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci'yi arayarak başsağlığı dileklerini iletirken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bir taziye mesajı yayınladı.

11.11.2011Gündem
Şehitlerimizi uğurluyoruz

Şehitlerimizi uğurluyoruz

Çarşamba günü meydana gelen 5.6 şiddetindeki depremde yıkılan Bayram Oteli’nin enkazının altında kalan Doğan Haber Ajansı muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in cansız bedenlerine dün ulaşıldı. 23 Ekim’deki depremin ardından bölgeden haber ve görüntü geçmek için çırpınan, fedakârca çalışan haber şehitlerimiz Sebahattin Yılmaz’ı Erzurum’da, Cem Emir’i de Tunceli’de bugün toprağa vereceğiz.

12.11.2011Gündem
Basın şehitlerimizi uğurladık

Basın şehitlerimizi uğurladık

DEPREM bölgesi Van’da görev yaparken, çarşamba günkü 5.6 büyüklüğündeki depremde, kaldıkları otelin enkazında hayatlarını kaybeden sevgili arkadaşlarımız Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’i bugün gözyaşlarıyla uğurladık.

13.11.2011Gündem
CEM EMİRİN CENAZESİNDE GÖZYAŞLARI SEL OLUP AKTI

CEM EMİR'İN CENAZESİNDE GÖZYAŞLARI SEL OLUP AKTI

DHA Diyarbakır Bürosu’nun gözü pek ’mavi gözlü sarışın’ muhabiri Cem Emir için memleketi Tunceli’de iki ayrı tören düzenlendi. İlk tören Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürü Yayma ve Yardımlaşma Cemevi’nde düzenlendi. Ankara, İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere çeşitli illerden gelen meslektaşlarının da hazır bulunduğu buradaki cenaze töreninde gözyaşı sel olup aktı. Cem Emir için ikinci tören DHA Tunceli Bürosu’nun bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Cem Emir’in fotoğrafının yer aldığı büyük bir pankartın asıldığı meydandaki törene binlerce kişi katıldı. Burada görev şehidi arkadaşlarımız Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Yapılan konuşmaların ardından alandaki yakınları, meslektaşları ve sevenleri, Cem Emir’i karanfiller eşliğinde son yolculuğuna uğurladı. Cem Emir’in tabutu omuzlarda taşınarak cenaze aracına konuldu ve Hozat’ın Çığırlı Köyü’ne götürülerek toprağa verildi.Ümit KOZAN- Mehmet TÜRK- Hümeyra PARDELİ, Gülbin YILDIZ- Nu

13.11.2011Haber
Kalbimize gömdük

Kalbimize gömdük

Van’da 9 Kasım’da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli’nin enkazında yaşamlarını yitiren, Doğan Haber Ajansı’nın gözü pek 2 muhabiri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’i dün uğurladık. Yılmaz için Erzurum’da, Emir için ise Tunceli’de düzenlenen törenlere yakınlarının yanı sıra basın, siyaset, sanat, üniversite ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Görev şehidi arkadaşlarımız için gözyaşları sel oldu.

13.11.2011 Gündem
RAHMİ SALTUKUN OĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

RAHMİ SALTUK'UN OĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Halk ozanı Rahmi Saltuk'un 5'inci kattan düşerek hayatını kaybeden 21 yaşındaki oğlu Baran Saltuk için Okmeydanı Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi. Yakınları Baran Saltuk'un intihar etmediğini dengesini kaybedip düştüğü üzerinde duruyor. İTÜ Meslek Yüksekoğlu Güverte Kaptanlığı bölümünden kısa bir süre önce mezun olan Baran Saltuk'un Okmeydanı Cemevi'nde düzenlenen cenaze törenine, aralarında Edip Akbayram, Arif Sağ, Sadık Gürbüz, Ali Rıza Binboğa, Ferhat Tunç, gazeteci Hikmet Çetinkaya'nın da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da çiçek gönderdiği görüldü. Cenaze namazı sonrası, Baran Saltuk'un tabutu alkışlarla cenaze arabasına konuldu. Daha sonra Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ümit TÜRK/ DHA

21.11.2011Haber
Büyük ustanın evlat acısı

Büyük ustanın evlat acısı

Halk ozanı Rahmi Saltuk’un oğlu Baran Saltuk, beşinci kattaki evlerinin penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Acı haberi sabah kapıya gelen polislerden alan Saltuk, “Baran 4 gibi eve geldi, ‘Babacığım iyi geceler’ deyip sarılmak istedi, sonra odasında sigara içti” diyerek oğlunun son saatlerini anlattı. Baran Saltuk, İstanbul'da toprağa verildi. Cenaze töreninde büyük usta Rahmi Saltuk'un gözyaşları dinmedi.

21.11.2011Gündem
Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir için hatıra ormanı

Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir için hatıra ormanı

VAN’daki ikinci depremde hayatını kaybeden Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir için, Sultangazi Belediyesi Kent Ormanı’nda, adlarını taşıyan hatıra ormanı kuruldu. İlk fidanlar Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile DHA Genel Müdür Yardımcısı Kemal Gülmüş tarafından dikildi. Belediye Başkanı Cahit Altunay, "Fidanlar filizlendikçe, hatıraları yaşayacak" dedi.

23.11.2011Gündem
Maraş ve Sivas’la siz yüzleştiniz mi

Maraş ve Sivas’la siz yüzleştiniz mi?

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, “CHP Dersim ile yüzleşsin, deniliyor. Peki siz Maraş ve Sivas katliamıyla yüzleştiniz mi?” diye sordu.

25.11.2011Gündem
Devlet etnik dini ve dilsel açıdan kördür

Devlet etnik dini ve dilsel açıdan kördür

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Almanya’nın Köln kentinde Hıristiyan ve Alevi Türkler’le buluştu.

4.12.2011Gündem
5 bin kişiye aşure dağıtıldı

5 bin kişiye aşure dağıtıldı

KONAK Belediyesi, 10 cami ile Örnekköy ve Yamanlar Cemevi’nde toplam 5 bin kişiye aşure dağıttı.

9.12.2011Ege
Çanakkale cemevi açıldı

Çanakkale cemevi açıldı

ÇANAKKALE Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şubesi’nin girişimleri ve Çanakkale Belediyesi’nin desteği ile yapılan cemevi açıldı.

13.12.2011Ege
Gürsel: Bu bir komedi

Gürsel: "Bu bir komedi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Kasaplar Odasının seçimi hangi tarihte belli, Pazarcılar Odasının seçiminin hangi tarihte olacağı belli. Türkiye'nin en önemli, devletin başını temsil edecek kurumunun seçim tarihi belli değil. Bu komedi... Çok ayıptır. Türkiye'ye yakışacak bir manzara değildir” dedi.

14.12.2011Gündem
Alevi Dedesi, Tunceli Üniversitesi’nde müdür oldu

Alevi Dedesi, Tunceli Üniversitesi’nde müdür oldu

TUNCELİ Üniversitesi’nde kurulan Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne, Tunceli Vergi Dairesi’nde memur olarak çalışan Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt (34) getirildi.

14.12.2011Gündem
Balıkesir’e cemevi yapılacak

Balıkesir’e cemevi yapılacak

BALIKESİR Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Mehmet Ali Çiçek, alevilerin inançlarını özgürce yapmaları gerektiğini belirtti, kente bir cemevi kazandıracaklarını söyledi.

17.12.2011Ege
Kahramanmaraşta anma arbedesi

Kahramanmaraş'ta anma arbedesi

Kahramanmaraş olaylarının 33'üncü yıldönümü nedeni ile kent merkezinde Alevi Bektaşi Federasyonu'nun yarın düzenlemek istediği mitingin Valilik kararıyla bir ay ertelenmesinin yankıları sürerken, federasyonun etkinliğe katılım çağrısı üzerine kentte gergin bir bekleyiş başladı.

24.12.2011Gündem
Kahramanmaraşta korkutan gerginlik

Kahramanmaraş'ta korkutan gerginlik

Kahramanmaraş olaylarının 33’üncü yıldönümü nedeniyle Alevi Bektaşi Federasyonu’nun çağrısı ile Pazarcık İlçesi’ni bağlı Narlı Beldesi’nde toplanan yaklaşık 300 kişilik grubun kent merkezine gitmek istemesi jandarma tarafından engellenince, arbede çıktı. CHP Milletvekili Durdu Özbolat’ın telefonla görüştüğü İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de göstericilerin il merkezine girişine izin vermedi.

24.12.2011Gündem
Kahramanmaraşta korkutan gerginlik böyle bitti

Kahramanmaraş'ta korkutan gerginlik böyle bitti

Kahramanmaraş olaylarının 33’üncü yıldönümü nedeniyle Narlı Cemevi’nde yapılan anma etkinliğinin ardından kalabalık, otobüslere binerek Kahramanmaraş kent merkezine gitmek üzere yola çıktı. Ancak kent girişinde barikat kuran polisler, grubun yoluna devam etmesine izin vermeyince göstericiler jandarmaya taşlarla saldırdı.

24.12.2011Gündem
Maraş gerilimi

Maraş gerilimi

Kahramanmaraş olaylarının 33’üncü yıldönümünde, Narlı beldesinde toplanan 300 kişilik grup, kent merkezine gitmek istedi ancak jandarma engeliyle karşılaştı.

24.12.2011Gündem
DHAnın haber şehitleri için kırkıncı gün anması

DHA'nın haber şehitleri için kırkıncı gün anması

9 Kasım 2011 günü Van'da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde Bayram Oteli'nin enkazı altında kalarak hayatlarını kaybeden DHA muhabirleri Sabahattin Yılmaz ve Cem Emir için kırkıncı gün anması yapıldı ve mevlit okutuldu.

25.12.2011Gündem
Cemevleriyle ilgili tarihi karar

Cemevleriyle ilgili tarihi karar

Mersin İl Genel Meclisi Cemevlerinin inanç ve ibadet merkezi olduğu yönünde karar alarak oy birliğiyle cemevlerinin bakım-onarım, elektrik ve genel giderlerinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanmasını hükme bağladı.

5.01.2012Gündem
İstanbulda elektrik kesintisi

İstanbul'da elektrik kesintisi

Tuzla ve Sancaktepe'de 12 ve 14 Ocak'ta yapılacak çalışmalar nedeniyle bazı bölgelere 3-8 saat süreyle elektrik verilemeyecek.

10.01.2012Gündem
Cemevi kararını Vali onaylamadı

Cemevi kararını Vali onaylamadı

MERSİN Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin İl Genel Meclisi’nin Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi bünyesinde yer alan Mersin Cemevi’nin ’ibadet yeri’ kabul edilerek bakım, onarım, elektrik ve genel giderlerinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması yönünde aldığı kararı onaylamadı.

11.01.2012Gündem
Liseli kız sobadan sızan gaz kurbanı

Liseli kız sobadan sızan gaz kurbanı

Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Canan Turan, kömür sobasından sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi.

19.01.2012Ege
Cami ve cemevi yapmak Diyanet’in görevi değil

Cami ve cemevi yapmak Diyanet’in görevi değil

Cami ve cemevi yapmak Diyanet’in görevi değilBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün, sorularını yanıtladı.

30.01.2012Gündem
Şehit Murat Bayram son yolculuğuna uğurlandı

Şehit Murat Bayram son yolculuğuna uğurlandı

Şırnak'ta teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Murat Bayram'ın (32) cenazesi, memleketi Erzincan'da toprağa verildi.

15.02.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Bugün görevdeyiz

İ.Ü. Cerrahpaşa ve Çapa Tıp fakültelerinden bir grup öğretim üyesi ile bir grup gazeteci önceki gün Baltalimanı’nda üniversitenin tesislerinde kahvaltı ettik.

21.11.2011

Heliski nedir?

KAYAK ‘heliski aktivitesi’ nedir? Türkiye turizmi ve tanıtımı için çok önemli bir sportif etkinliği, 7 yıldan beri Kaçkar dağlarında yapılıyordu şimdiye kadar ama bugün artık yok. Güvenlik standartlarına azami önem gösteren ve bu alanda dünya çapında tanınmış olan ‘Turkey Heliski’ firması aktivitelerini durdurmuş, neden mi?

7.12.2011