Bugün neler oldu?

Celp

Celp askerlik yaşı gelen bireylerin tecil ettirmeme nedeniyle ikametgâh adreslerine gelen askere alım kâğıdıdır. Kâğıt bireyin eline geçtikten sonra askere gidilmesi gerekir.

Celp Ne Demek?

Celp kelime anlamı olarak yaşıt ve çağ manasına gelmektedir. Türkçeye Arapçadan geçen bu tabir daha çok askerlik ile alakalı durumdur. Ve celp bir kağıda yazılan ihbar name dilekçesi olarak bilinmektedir.

Askerlik alımları yılda dönem olmaktadır. Hatta üst devre ve alt devre durumları bu celp kâğıtları sayesinde oluşmaktadır. Özellikle celp kâğıtlarının görevi askerlik yapacak olan bireyler olan bilgilendirme işlemi olarak bilinir. Yani celp kâğıdı bulunana bireyin askerliğini yapacağı şehri önceden görebilir. Hatta askerlik yapacağı birliğin açık adresi ve konumunu dahi celp kâğıdından ulaşılmaktadır.

Askere giden bireyler genellikle aynı dönem içerisinde yer almaktadırlar. Bu nedenle ülkenin birçok yerinde aynı anda askerlik törenleri olmaktadır.

Celp Dönemi Nedir?

Celp dönemi 20 yaşına ulaşan ve askerliği tecil ettirilmemiş birçok genç için önemli bir durumdur. Özellikle bireylerin askere alım işlemleri konusunda bilgili olmaları gerekir. Bunun için tecrübeli birinden akıl alınmasında fayda vardır. Aksi takdir de yanlış işlemler nedeniyle birçok kişi zaman kaybı yaşayabilmektedir.

Bireyler askerlik dönemlerinin gelip gelmediğini öğrenmeleri için birkaç uygulama kullanmaları yeterlidir. Bu uygulamalar 18 yaşını dolduran her bireyde olması gereken e devlet sistemidir. E devlet sistemine TC kimlik numarası girilerek askerlik durumları öğrenilebilir. Özellikle tecil veya diğer işlemler için gün alma ve onaylama işlemleri de bu dite üzerinden sağlanmaktadır.

Askerlik başvurusu yapmak isteyen veya celp kâğıdı olan bireyler kesinlikle ilk olarak bir form doldurmaları gerekir. Bu anket daha çok salgın hastalık ile ilgili bir ankettir. Virüsün yayılmasını ve orduya bulaşmasını engellemek için alınan önlemlerdir. Salgın hastalığa yakalanan yani virüs bulunan bireyler hastalık geçene kadar beklemektedir. Fakat bu durum askerlik sürecine dâhil değildir.

Askerlik Celp Dönemleri ve Tarihleri Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Özellikle er ve erbaşlar için haziranın başında sevk işlemleri gerçekleşmektedir. Uzun dönem askerlik yapan bu bireyler daha çok lise ve ortaokul mezunu bireyler olmaktadır. İsteyen bireyler için askerde sözleşmeli asker ile kalınması imkânı sağlanmaktadır.

Üniversite mezunu bireyler için iki imkân sağlanmaktadır. Bu imkânların ilki kısa dönem ve uzun dönem askerlik yapma imkânıdır. Bazı durumlar için ise sevk tarihleri değişmektedir. Örneğin askerler ilk olarak acemi birliğine gitmektedir. Buradan sonra gitmeleri gereken yer ise usta birlikleridir.

Bu durumlarda ise bireyler için tekrar sevk tarihi oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise haziran ay sonu durumlarında bedelli askerlik durumları başlamıştır. Bu askerlik durumları daha çok belirli ücretler karşılığında yapılan durumlardır. Bedelli askerlik seçen bireylerin büyük çoğunluğunu üniversite mezunu bireyler oluşturmaktadır.

Askerlikle İlişiği Yoktur Ne Demektir?

Askerlik ile ilişiği yoktur bazı er ve erbaş adayları için e devlet üzerinde yazan bir bilgidir. Bu bilginin anlamı kısaca şöyledir. Yani askerlikle ilişiği bulunmamaktır yazan bireyin silahaltına alınmasına gerek yoktur demektir. E devlet sistemi üzerinden edinilen bu bilgi, sayesinde askerlik müracaat yerlerine gitmeye gerek kalmaz.

Celp haberleri

DAHA FAZLA #CELP HABERLERİ

Celp’a ait tüm site haberleri