EKSTRA
MENÜ

Canlılar

Canlılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Canlılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.527 Canlılar haberi bulunmuştur.

Canlılar Haberleri

Animal Crossing: New Horizons geliyor Yeni detaylar ortaya çıktı

Animal Crossing: New Horizons geliyor! Yeni detaylar ortaya çıktı

Animal Crossing New Horizons için 27 dakikalık oynanış videosu da çıktı, oyunla ilgili yeni detaylar da böylece gün yüzüne çıkmış oldu. Peki Animal Crossing: New Horizons'tan ne bekliyoruz?

21.02.2020Teknoloji
Çanakkale Boğazı’ndaki jelimsi tabakaya inceleme

Çanakkale Boğazı’ndaki jelimsi tabakaya inceleme

Çanakkale Boğazı’nda son birkaç günden bu yana lokal olarak görülen beyaz köpüksü ve jelimsi tabaka, tedirginliğe yol açtı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na yapılan ihbarlar üzerine, tabakanın neden kaynaklandığını belirlemek üzere denizden alınan numune, laboratuvara gönderildi.

14.02.2020Gündem
Rüyada kedi görmek ne anlama geliyor Rüyada yavru kedi görmenin tabiri

Rüyada kedi görmek ne anlama geliyor? Rüyada yavru kedi görmenin tabiri

Hayatı diğer canlılarla paylaşıyoruz ve bu canlılar zaman zaman rüyalarımıza da konu oluyor, evcil hayvanlar kediler de bunlardan biri. Peki, rüyada kedi görmek ne anlama geliyor? Rüyada dişi kedi veya siyah kedi görmek neye delalet? İşte rüyada yavru kedi görmenin tabiri...

14.02.2020Rüya Tabirleri
Keşifler, iddialar ve gizem... Sizce hangisi daha ilginç

Keşifler, iddialar ve gizem... Sizce hangisi daha ilginç?

Bilim dünyası şu sıralar hiç olmadığı kadar hareketli. Her gün uzayda yepyeni bir şey keşfediyor, dünya üzerinde keşfedilmemiş pek çok yeni 'şey'e ilk kez tanıklık ediyoruz. İşte 10 Şubat haftasına damga vuran ilginç bilimsel gelişmeler...

14.02.2020Teknoloji
Gökçeadada heyecanlandıran keşif 4 yeni tür

Gökçeada'da heyecanlandıran keşif! 4 yeni tür

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde tatlı suda yaşayan 4 yeni sucul salyangoz türü tespit edilerek, uluslararası literatüre kazandırıldı.

12.02.2020Gündem
Şaşırtıcı iddia: Jüpiterin uydusu Europada ahtapota benzeyen canlılar olabilir

Şaşırtıcı iddia: Jüpiter'in uydusu Europa'da ahtapota benzeyen canlılar olabilir

Bir bilim insanı, ahpotu andıran canlıların, Jüpiter'i uydusu Europa'nın buz kaplı yüzeyinin altında yaşayabileceğini iddia etti. Ayrıca, bu dünya dışı yaratıkların Mars'ta da yaşadığından emin olduğunu belirtti.

12.02.2020Teknoloji
Parkta vurulan Hira Nur’un davasında gerekçeli karar açıklandı

Parkta vurulan Hira Nur’un davasında gerekçeli karar açıklandı

İstanbul Pendik’te parkta oynayan 7 yaşındaki Hira Nur Demircan’ı silahla ateş ederek yaraladığı gerekçesiyle yargılanan Barış Balcı’nın “silahla kasten yaralama” suçundan 3 yıl 9 ay hapse çarptırılmasına ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Mahkeme, suçta kullanılan havalı tüfeğin kuş avlamakta kullanıldığını, daha büyük canlıları öldürmeye elverişli olmadığını belirtti.

12.02.2020Gündem
Görenleri şaşkına çeviren balık: 100 yıldan uzun bir süredir...

Görenleri şaşkına çeviren balık: 100 yıldan uzun bir süredir...

Dünya üzerinde halen hiç görmediğimiz milyonlarca canlı türü var; yeni keşiflerle birlikte ortaya çıkan canlılar ise görenleri şaşırtacak cinsten...

8.02.2020Teknoloji
Pangolin hayvan türleri arasında dikkat çekiyor Pangolin nedir ve pulları ne işe yarar

Pangolin hayvan türleri arasında dikkat çekiyor! Pangolin nedir ve pulları ne işe yarar?

Pangolin ne demek sorusu, son günlerde Corona Virüsü dolayısıyla haberler konu olması dolasıyla merak uyandırmaya başladı. Pulları için öldürülen ve tıbbi açıdan kullanıldığı iddia edilen pangolin hayvanı, Corona virüsünü yaydığı iddiasıyla gündeme geldi. Peki, pangolin nedir ve pualları ne işe yarar? İşte, Afrika ve Çin'de yaşayan ancak nesli tükenme tehlikesinde bulunan bu canlı hakkında bazı bilgiler

7.02.2020Gündem
Gökçeadada keşfedildi 4 yeni tür tespit edildi

Gökçeada'da keşfedildi! 4 yeni tür tespit edildi

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde tatlı sularda yaşayan 4 yeni sucul salyangoz türü tespit edilerek, uluslararası literatüre kazandırıldı.

7.02.2020Gündem
Gökçeadanın tatlı sularında 4 yeni sucul salyangoz türü keşfedildi

Gökçeada'nın tatlı sularında 4 yeni sucul salyangoz türü keşfedildi

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde tatlı sularda yaşayan 4 yeni sucul salyangoz türü tespit edilerek, uluslararası literatüre kazandırıldı.

7.02.2020Teknoloji
Hayal dünyasıyla gerçek arasındaki köprü

Hayal dünyasıyla gerçek arasındaki köprü

Batuhan Kıran ikinci romanı ‘Uyku Aralığı’nda hayatının önemli bir parçasına, yaşam içindeki kuralların, fiziksel gerçeklikteki sınırların esnediği, bazen tamamen ortadan kalktığı, o her gece yaşanan diğer yaşama değiniyor...

31.01.2020Kitap Sanat
Güneşi hiçkimse böyle görmedi İşte şaşkınlık yaratan yeni görüntüler

Güneş'i hiçkimse böyle görmedi! İşte şaşkınlık yaratan yeni görüntüler

Güneş, bu kez çok yakından görüntülendi ve yeni görüntüler bilim insanlarında şaşkınlık yarattı.

30.01.2020Teknoloji
Aqua Vega’da Su Altındaki Yaşamı Keşfet

Aqua Vega’da Su Altındaki Yaşamı Keşfet!

Ankaralılar; dünyanın farklı noktalarından getirilen deniz canlılarıyla yakından tanışmak için Aqua Vega’ya davetlisiniz.

Dijital çağda anne-baba olmak

Dijital çağda anne-baba olmak

Anne-baba olmak, hiçbir dönemde kolay olmadı. Ama dijital araçların egemen olduğu ve günlük uğraşlarımızın başında bu araçların (bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi) geldiği günümüzde anne ve babaların çoçuklarıyla ilgili kaygılarına yeni bir boyut eklendi.

27.01.2020Eğitim
Yürüyebilen köpek balığı bilim insanlarını şaşkına çevirdi

Yürüyebilen köpek balığı bilim insanlarını şaşkına çevirdi

Dünya üzerinde halen hiç görmediğimiz milyonlarca canlı türü var; yeni keşiflerle birlikte ortaya çıkan canlılar ise görenleri şaşırtacak cinsten...

27.01.2020Teknoloji
Uzay araştırmalarına kurban giden canlılar

Uzay araştırmalarına kurban giden canlılar

Yıllardır esrarını koruyan ve her gün yeni bir 'şey' öğrendiğimiz uzay araştırmalar nedeniyle kimi zaman hayvanlar da kendilerini uzay boşluğunda buldu.

25.01.2020Teknoloji
Hamsi ihracatı geçen yıl 9,7 milyon dolar kazandırdı

Hamsi ihracatı geçen yıl 9,7 milyon dolar kazandırdı

Türkiye'den 2019'da 21 ülkeye 9 milyon 711 bin 116 dolar tutarında hamsi ihracatı yapıldı.

23.01.2020Ekonomi
Sebze değil zehir yiyoruz

Sebze değil zehir yiyoruz

Marketten ya da pazardan aldığımız sebze-meyveler ne kadar doğal? İşte bu soruyla yola çıkan Greenpeace Akdeniz, üç ay boyunca rastgele 90 sebze satın aldılar. Labratuvarda inceleme altına alınan sebzelerde büyük oranda pestisit yani kimyasal maddeye rastlandı.

22.01.2020Gündem
Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryuma akın etti

Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryum'a akın etti

2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona ermesiyle birlikte tatili fırsat bilen aileler, çocuklarıyla birlikte İstanbul Akvaryum'u ziyaret ediyor.

22.01.2020Seyahat
Siber saldırı ne demek İnternet siber saldırıdan mı çöktü

Siber saldırı ne demek? İnternet siber saldırıdan mı çöktü?

Dünya çapında çok sayıda kullanıcısı bulunan Google, 20 Ocak tarihinde Türkiye genelinde yaşanan erişim sorusu ile karşılaştı. Youtube, Instagram ve zaman zaman WhatsApp gibi sosyal medya uygulamalarına da sıçrayan erişim problemine yönelik Türk Telekom'dan açıklama geldi. GSM operatörlerinden Google'a giriş yapamayanlar internet siber saldırıdan mı çöktü? sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, siber saldırı ne demek? İşte, detaylar.

20.01.2020Teknoloji
Pestisit nedir ve zararları nelerdir İnsan sağlığını olumsuz etkiliyor

Pestisit nedir ve zararları nelerdir? İnsan sağlığını olumsuz etkiliyor

Pestisit, genellikle haşerelerden kurtulmak için kullanılan ve zehir ihtiva eden bir maddedir. Meyve ya da sebzeleri haşere saldırısında kurtarmak için kullanılan pestisit, her ne kadar gıda ürününün formunu korusa da, insan sağlığına da etkisi çok büyüktür. Peki, pestisit nedir ve zararları nelerdir? İşte, pestisitin zararları hakkında detaylı bilgiler

20.01.2020Sağlık
Dünyanın en dayanıklı canlısının en zayıf noktası bulundu

Dünyanın en dayanıklı canlısının en zayıf noktası bulundu

Su ayısı olarak bilenen tardigradlar, en zorlu koşullarda bile hayatta kalabiliyorlar. Fakat, bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma, bu canlıların zayıf bir noktasını ortaya çıkardı.

16.01.2020Teknoloji
Bor madeninden yatak üretildi; bakterileri öldürüyor

Bor madeninden yatak üretildi; bakterileri öldürüyor

Son yıllarda kullanım alanı oldukça genişleyen bor madeninden yatak üretildi. Antibakteriyel özelliğinden yararlanılarak üretilen yatakta bor; bakterilerin yüzde 99 oranında üremesini, mite ve küflerin ise gelişimini engelliyor.

16.01.2020Gündem
Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Son yıllarda; hastalıkların tedavisinde bilinen yöntemlere yardımcı olarak tercih edilen ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılıyor? Doç. Dr. Memet Işık, ozon tedavisi hakkında bilgiler verdi.

15.01.2020İyi Yaşam
Küresel ısınma sofradaki balık çeşitliliğini tehdit ediyor

Küresel ısınma sofradaki balık çeşitliliğini tehdit ediyor

Dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen küresel ısınmayla deniz suyu sıcaklığının yükselmesi bir yandan denizlerdeki canlı çeşitliliğini tehdit ederken bir yandan da balıkçıların ekmek kapısına ve vatandaşların cebine olumsuz etki ediyor.

15.01.2020Teknoloji
Kurbağadan yaşayan robot

Kurbağadan yaşayan robot

ABD’de Tufts ve Vermont üniversitelerinden uzmanlar, kurbağa embriyonlarından dünyanın ilk ‘yaşayan robotlarını’ geliştirdiklerini ileri sürdü.

15.01.2020Dünya
Sapanca Gölünde hayalet ağ katliamı: Gözlerimize inanamadık

Sapanca Gölü'nde 'hayalet ağ' katliamı: 'Gözlerimize inanamadık'

Sapanca Gölü'nde ördek ve balık katliamı yaşandı. Göle bırakılan halk arasında "hayalet ağ" olarak bilinen misinadan yapılan yaklaşık 300 metre uzunluğundaki ağa takılan 68 yabani ördek ile turna, sazan ve kızılkanat gibi çok sayıda balık telef oldu. Sportif balıkçı Taha Tarhan, ''Gölden gelen kötü koku üzerine eşimle birlikte bota binip açıldık. Ağ ucunu bularak çekmeye başladığımızda ise gözlerimize inanamadık. Balık ağını çektikçe ölü ördekler geliyorduk'' dedi.

13.01.2020Gündem
Bae ne demek Bae açılımı nedir

Bae ne demek? Bae açılımı nedir?

Bae ülkemizde çok kullanılan bir terim olmasına rağmen anlamı merak edilen konuların başında geliyor. Bea hangi durumlarda nasıl kullanılır işte tüm detayları sizler için derledik.

13.01.2020Gündem
AK Parti’den ‘Avustralya yangını’ açıklaması

AK Parti’den ‘Avustralya yangını’ açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avustralya'da devam eden yangınlara ilişkin, "Yangın sebebiyle oluşan kayıpların acısını paylaşıyor, felakette hayatını kaybedenler nedeniyle başsağlığı diliyoruz." ifadelerini kullandı.

9.01.2020Gündem
Engin Öztürk: İlişkide bencilliğe yer yok

Engin Öztürk: İlişkide bencilliğe yer yok

10 Ocak’ta vizyona girecek “Biz Böyleyiz” filminde rol alan Engin Öztürk, BeMan’in ocak sayısı için objektif karşısına geçti. Mesleği ve aşk hayatıyla ilgili sorulara cevap veren oyuncu, ilişkilerinde bencilliğe yer olmadığını söyledi: “Bencillikten uzak her ilişki, ortada güzel bir yerde buluşmaya çok yakın ve elverişli.”

6.01.2020Magazin
Antalya’da denizin dibi atıkla dolu

Antalya’da denizin dibi atıkla dolu

ANTALYA’da falezlerin altındaki denizin 3 metreden 25 metre derinliğe kadar, teneke kutudan şişeye, kırık sandalyeden merdivene, televizyondan cep telefonuna, pilden aküye, misinadan olta kurşununa atıkla dolu olduğu belirlendi.

1.01.2020Gündem
Denizlide 8 farklı hayvan türüne ait fosil bulundu

Denizli'de 8 farklı hayvan türüne ait fosil bulundu

Denizli'de yürütülen yüzey araştırmalarında, 1,2 ila 9 milyon yıl önce yaşadıkları tahmin edilen, aralarında mamut ve gergedanın da olduğu 8 farklı hayvan türüne ait fosil bulundu.

24.12.2019Teknoloji
Tüm şehirler akıllanacak

Tüm şehirler akıllanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin ilk Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırladı. Cumhurbaşkanlığı’nın onayına sunulan plana göre şehircilikte akıllı dönem 81 ilde devreye girecek. İl il yaşanabilir şehirler endeksi hazırlanacak ve her yıl güncellenecek. Tüm belediyeler, kaynakları verimli kullanıp yaşayanların hayatını kolaylaştıracak.

24.12.2019Ekonomi
Aşkın DNA’sı çözülecek mi

Aşkın DNA’sı çözülecek mi?

ABD’li firma DigiD8’in vaadi, gen tarama yoluyla insanlara DNA’larına varana kadar uyumlu bir eş bulmak. Böyle söyleyince tatlı tabii ama asıl hedefin genetik hastalık taşıyacak çocukların dünyaya gelmesini engellemek olduğunu duyunca, madalyonun öbür yüzü devreye giriyor. İşte uygulamanın kurucusu Prof. George Church’ün fikirleri ve kopan tartışmalar...

22.12.2019Hürriyet Pazar
Denizler Altındaki Büyülü Dünya Karaya Çıkarıldı

Denizler Altındaki Büyülü Dünya Karaya Çıkarıldı!

Tüm dünyada 4 kıtadaki 51 farklı noktada yer alan, 40 yılı aşkın bilgi birikimine sahip, dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen akvaryum zinciri Sea Life’ın Türkiye’deki merkezi Sea Life İstanbul, Bayrampaşa Forum AVM içerisinde 8.000 metrekarelik alan üzerinde ziyaretçileriyle buluşuyor.

NASA, çok büyük bir Güneş patlaması tespit etti

NASA, çok büyük bir Güneş patlaması tespit etti

NASA'dan yapılan açıklamada Güneş'te yeni bir patlama meydana geldi.

20.12.2019Teknoloji
İstanbulun Şile bezinden sonra ikinci coğrafi işaret başvurusu lüfer için yapıldı

İstanbul'un Şile bezinden sonra ikinci coğrafi işaret başvurusu lüfer için yapıldı

İstanbul'da Şile bezinden sonra başvurusu yapılan 2’nci coğrafi işaret ürünü lüfer oldu. Boğaz lüferi için hazırlanan ‘Coğrafi İşaret’ başvuru dosyası bakanlığa gönderildi. Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite simgesi olarak biliniyor. TÜRKPATENT, TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın destek ve katılımıyla 2'nci İstanbul Coğrafi İşaret Zirvesi düzenlendi. Güneşli’deki Gastronometro’da düzenlenen zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, TOBB ve İTO yetkilileri katıldı.

Erkeklerle İlgili En Sık Duyduğumuz 5 Efsane Bilgi

Erkeklerle İlgili En Sık Duyduğumuz 5 Efsane Bilgi

Erkekler hakkında çok fazla efsane var. Bu bilgilerden bazıları 'bazen' doğru olabiliyor, birçoğu ise tamamen yanlış. Neymiş bu efsaneler? Gelin beraber bakalım...

18.12.2019Aşk
Uyuz nedir Uyuz hastalığı belirtileri neler

Uyuz nedir? Uyuz hastalığı belirtileri neler?

Sağlık Bakanlığı tarafından, piyasada uyuz ilacı bulunamadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı, stoklarda ihtiyacı karşılayabilecek miktarda ürünün bulunduğu bildirildi. Açıklamalar ardından uyuz hastalığına ilişkin bilgiler araştırılmaya başlandı. Peki, uyuz nedir? Uyuz hastalığı belirtileri neler?

16.12.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Cesaretin "esaret"ten sadece bir harf fazlalığı vardır!

Hatırlarsanız 2008 yılından 2020 yılına mektup yazın demiştim.

4.02.2020

Bu kez Elazığ ve Malatya için

Hayvanseverler insan sevmez” dediler hep bizim için. “Hayvanlara yardım eder, yardıma muhtaç insan görünce kafasını çevirir” bile dediler.

30.01.2020

Çocukluk çağında ölüm kavramı

Ölüm; ebeveynlerin çocuklarına anlatmakta en çok zorlandığı konulardan biridir. Bu kavramın hayatın tam da içinden, doğal bir yaşantı olduğunu bilseler de, söz konusu çocuklarına bunu açıklamak olduğunda her anne-baba bir duraksar, kendini endişeli ve güvensiz hisseder. Ancak ‘ölüm’ karşı konulamaz bir gerçek ve biz yetişkinler çocuklara konunun anlatımı noktasında yükümlüleriz.

27.01.2020

Ağacın insandan farkı yokmuş ki

Ağaçlarla çevrili bir yere taşınınca fark ettim ki, onları pek tanımıyorum.

20.01.2020

Barınak gerçeği

Şehir merkezlerinde, ‘aslında bizler gibi yaşadığımız mahallenin sakinleri sayılması gereken köpeklerin sayısı biraz arttığında’ hemen homurdanmalar başlar:

14.01.2020

Mutluluk hastalığı

Garip mi geldi başlık? Mutluluk neden hastalık olsun mu diyorsunuz?

14.01.2020

O sorunun cevabı Çöpsüz Bakkal

Kimi psikoloji, kimi doktor kimi de profesyonel olarak kariyerine yön verir.

12.01.2020

Bu milleti uyutmayı mutlaka öğrenmeliyiz

Başlıktaki cümle kulağınıza ve gözünüze çok fena geldi değil mi...

12.01.2020

Seviyorsanız gözlerinin içine bakın

Gözlerinizde bozukluk, ağrı, enfeksiyon, katarakt ya da başka bir problem olduğunu düşünün.

24.12.2019