EKSTRA
MENÜ

Canlılar

Canlılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Canlılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.516 Canlılar haberi bulunmuştur.

Canlılar Haberleri

Su Kirliliği nedir ve nasıl oluşur Su Kirliliği nedenleri ve nasıl önlenir çözüm yolları

Su Kirliliği nedir ve nasıl oluşur? Su Kirliliği nedenleri ve nasıl önlenir çözüm yolları

Su kirliliği, su kütlesi çevresel etkenlerden dolayı kirlendiği zaman ortaya çıkar. Plastik şişeler, metal kutular, lastikler, kontaminasyon ve suya atılan her türlü atık su kütlesinin kirlenmesine neden olur. Aynı zamanda fabrikalardan, arabalardan, hava kirliliğinden, çiftliklerden, kanalizasyonlardan ve arıtma tesislerinden su yoluna karışan kimyasallar da su kütlesini kirletir.

28.09.2020Araştırma
Omurgalı hayvanlar nelerdir ve kaça ayrılır Omurgalı hayvanların özellikleri ve isimleri

Omurgalı hayvanlar nelerdir ve kaça ayrılır? Omurgalı hayvanların özellikleri ve isimleri

Dünya çapında pek çok farklı omurgalı çeşidi bulunmaktadır. Omurgalı canlılar milyonlarca yıl önce ortaya çıkmıştır ve günümüzde en önemli canlılar olarak yer almaktadır. Peki, Omurgalı hayvanlar nelerdir ve kaça ayrılır? Omurgalı hayvanların özellikleri ve isimlerini derledik.

28.09.2020Araştırma
Mikroskobik canlılar nelerdir Nerede yaşar ve solunum yapar mı Mikroskobik canlıların özellikleri ve faydaları

Mikroskobik canlılar nelerdir? Nerede yaşar ve solunum yapar mı? Mikroskobik canlıların özellikleri ve faydaları

Mikroskobik canlılar; en basit tanımıyla, gözle görülemeyen canlılardır. Özellikle mikroskopla incelenerek görüldüklerinden dolayı ayrı bir bilim dalı olarak karşımıza çıkan Mikroskobik canlılar nelerdir? Nerede yaşar ve solunum yapar mı? Mikroskobik canlıların özellikleri ve faydaları nelerdir? Sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

28.09.2020Araştırma
Kertenkele nedir Kertenkele ne yer ve nasıl ürer Büyük küçük kertenkele türleri

Kertenkele nedir? Kertenkele ne yer ve nasıl ürer? Büyük küçük kertenkele türleri

Bilindiği gibi kertenkele sürüngen sınıfında olan bir canlı türüdür. Yazımızda kertenkele nedir, ne yer ve nasıl ürer, büyük küçük kertenkele türleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

28.09.2020Araştırma
8. Sınıf Fen Bilimleri Adaptasyon (Çevreye Uyum) konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Adaptasyon (Çevreye Uyum) konu anlatımı

Canlıların hayatta kalmak kalmak için yaşadıkları çevreye uyum sağlamaları gerekir. Türünün devamlılığını sağlamak için de zorunlu olan bu uyum sürecine adaptasyon denir. 8. sınıflar için Adaptasyon (Çevreye Uyum) konusunu örneklerle açıkladık.

24.09.20208. SINIF
Nesli tükenmekte olan caretta caretta Çanakkale Boğazı’nda böyle görüntülendi

Nesli tükenmekte olan caretta caretta Çanakkale Boğazı’nda böyle görüntülendi

Çanakkale’de zıpkınla avladığı balıklarla adından söz ettiren rekortmen dalgıç Müjdat Turan, bu kez denizin dibinde görüntülediği caretta carettayı sevme fırsatı buldu. Zıpkınla balık avı için su altına dalan Turan, kameraya yansıyan o anların sonrasında kendisine yaklaşan deniz kaplumbağasına dokunduğu o anları ‘muhteşem bir duyguydu’ şeklinde dile getirdi.

23.09.2020Seyahat
6. Sınıf Fen Bilgisi Yoğunluk konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Yoğunluk konu anlatımı

Her maddenin belli bir hacmi ve kütlesi bulunmaktadır. Hacim ile kütle bu konuda maddelerin ortak özellikleridir. Kütle ve hacim kullanılarak yoğunluk elde edilir. Şimdi bunu nasıl yapılacağını öğreneceğiz ve yoğunluk hakkında bilgiler alacağız. İşte 6. sınıf fen bilgisi yoğunluk konu anlatımı.

22.09.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Suyun Katı Ve Sıvı Hâli konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Suyun Katı Ve Sıvı Hâli konu anlatımı

Su farklı hallere dönüşebilmektedir. Özellikle bunlar içerisinde katı ve sıvı hali çok önemlidir. Çünkü su canlılar için önemli olduğu gibi katı ve sıvı hale üzerinden de pek çok önemli avantaj getirir. İşte 6. sınıf fen bilgisi suyun katı ve sıvı hâli konu anlatımı.

22.09.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Sıvıların Yoğunlukları konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Sıvıların Yoğunlukları konu anlatımı

Her maddenin yoğunluğu bulunmaktadır. Maddenin hallerine bağlı olarak yoğunluklar farklılık gösterebilir. Bu doğrultuda sıvı ya da sıvı ile beraber gaz halindeki maddelerin değişik yoğunlukları bulunur. Şimdi maddenin sıvı halindeki yoğunluğuna bakacağız ve bunu inceleyeceğiz. İşte 6. sınıf fen bilgisi sıvıların yoğunlukları konu anlatımı.

22.09.20206. SINIF
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi İnsan Akıllı Ve İnanan Bir Varlıktır konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi İnsan Akıllı Ve İnanan Bir Varlıktır konu anlatımı

İnsan, diğer canlılarda bulunmayan birçok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerin başında düşünmek ve konuşmak geliyor. Dinimizde kısaca ''natık'' olarak tanımlanan idrak ve ifade etme yeteneği yeryüzünde yalnızca insana mahsus kılınmıştır. 5. sınıflar için ''İnsan Akıllı ve İnanan Bir Varlıktır.'' konusunu ayetler ve hadislerle anlattık.

22.09.20205. SINIF
Denizlerin temizleyicisi pinaları öldüren virüs, kıyılarımıza geldi

Denizlerin temizleyicisi pinaları öldüren virüs, kıyılarımıza geldi

Akdeniz'in en büyük kabuklu canlılarından olan midye türü pinalar, sindirim sistemlerine saldıran bir virüs nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, denizlerin doğal temizleme mekanizması pinaların, bir parazitle başının belada olduğunu, virüsün hızla pinaları yok ettiğini söyledi.

21.09.2020Seyahat
Derin mavinin çağrısı... Türkiye’nin en güzel 6 dalış noktası

Derin mavinin çağrısı... Türkiye’nin en güzel 6 dalış noktası

Yazın son demlerini yaşadığımız şu günler dalış açısından da güzel ve doğru zaman. Çünkü berraklık çok iyi ve su sıcaklığı hâlâ yüksek. Mercanlardan batıklara renkli bir deniz yaşamını izlemek isteyenler için Türkiye’nin birbirinden güzel ve farklı zorluk derecelerindeki dalış noktalarını derledik.

20.09.2020Seyahat
İnkumu Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir İnkumu Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

İnkumu Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? İnkumu Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

İnkumu plajı Bartın ilinde oldukça ünlü olan plajlar arasında yer almaktadır. Denizi oldukça güzel olan bu plaj genelde yerli pek çok sayıda turist için mutlaka denize girilmesi ve görmesi gereken bir plajdır. Bu bölgeye yakın yaşayan hemen hemen her yaştan insanın mutlaka en uğrak deniz yeri olan İnkumu plajını sizler için detaylı bir şekilde derledik. İnkumu Plajı hakkında bilgi, İnkumu plajı nerede ve nasıl gidilir? İnkumu plajı giriş ücreti ne kadardır? Detaylı bir şekilde araştırdık ve sizlere derledik.

17.09.2020Seyahat
Çilingoz Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir Çilingoz Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Çilingoz Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Çilingoz Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Çilingoz, İstanbul’un Çatalca ilçesinde Karadeniz kıyısında yer alan bir tabiat parkıdır. İstanbul içindeki gizli cennet olarak da bilinen Çilingoz, plajı, piknik alanları, ormanı ile insanların şehirin kalabalığından, trafiğinden ve stresinden bunaldığı zaman kaçmak isteyeceği bir yerdir. Çilingoz tabiat parkı, şehirden uzaklaşmak isteyenlerin ortak mekanları arasında yer alıyor. İşte, Çilingoz hakkında merak edilenleri derledik.

17.09.2020Seyahat
Boyalık Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir Boyalık Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Boyalık Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Boyalık Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Günümüzde Boyalık plajı oldukça ünlü olan plajlar arasında olmaktadır. Denizi oldukça güzel olan ve yerli ya da yabancı pek çok sayıda turist için mutlaka görmesi gereken bir plajdır. Boyalık plajı, denize girmesi gereken plajlardan en önemlileri arasında yer almaktadır. Bu sebep ile her yaştan insanın mutlaka uğrak yeri olan Boyalık plajını sizler için detaylı bir şekilde derledik. Boyalık Plajı hakkında bilgi, Boyalık Plajı nerede ve nasıl gidilir? Boyalık Plajı giriş ücreti ne kadardır? Detaylı bir şekilde araştırdık ve sizlere derledik.

17.09.2020Seyahat
3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

Hareket etme dünyanın temel kanunları arasında yer alır. Hareket olmadan yaşam olması da mümkün değildir. Dünya bile hem kendi etrafında hem Güneş'in etrafında hareket ederek Hareketli bir özellik sergiler. Bu sebeple canlılar için hayati önem taşıyan durumlardan bir tanesi harekettir. İlkokul 3. Sınıf Fen Bilimleri dersi kazanımları arasında hareket ile ilgili bilgiler de yer almaktadır. 3. Sınıf Fen Bilimleri Dersi varlıkların hareket özellikleri konu anlatımı ile ilgili detayları derledik.

17.09.20203. SINIF
Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü

Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin çalışması sonucunda yangın kontrol altına alınırken, 19 Mayıs Belediye Başkanı Topaloğlu yangınla ilgili açıklamada bulundu.

15.09.2020Gündem
7. Sınıf Fen Bilimleri Mitoz Bölünme konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Mitoz Bölünme konu anlatımı

Vücudumuz hücrelerden oluşur. Aynı zamanda hücrelerin bazıları parçalanır ve yerine yenileri oluşmaktadır. Bu bölüm ise mitoz olarak bilinmektedir. Şimdi hücre bölünmesi ile mitoz bölünmesinin nasıl gerçekleştiğine bakacağız. İşte 7. sınıf fen bilimleri mitoz bölünme konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Mayoz Bölünme konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Mayoz Bölünme konu anlatımı

Hücrenin bölünmesi üzerinden yeni hücre oluşumu ile bazı oluşumlar gerçekleşir. Bu oluşumların farklı görevleri bulunmaktadır. Bu durum hem mitoz hem de mayoz bölünme üzerinden gerçekleşir ve görevleri değişkenlik gösterir. İşte 7. sınıf fen bilimleri mayoz bölünme konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvet İş Ve Enerji İlişkisi konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvet İş Ve Enerji İlişkisi konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri dersinin konularından biri olan kuvvet, iş ve enerji ilişkisinin konu anlatımını detaylı bir biçimde gerçekleştirmek, konuya ilişkin kavramsal materyalleri öğrenmek ve konunun pekişmesini sağlamak amacıyla hazırlanan bilgileri sizler için derledik.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Hücreden Organizmaya konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Hücreden Organizmaya konu anlatımı

Canlıları oluşturan yapı taşları birbiriyle bağlantılıdır. Her birinin farklı görevleri vardır ve en küçük yapı taşından en büyüğüne doğru sıralı şekilde gider. Bu doğrultuda hücreden başlayarak organizmaya kadar devam eden bir yapı bulunmaktadır. İşte 7. sınıf fen bilimleri hücreden organizmaya konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Hücre Ve Yapısı konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Hücre Ve Yapısı konu anlatımı

Vücudumuz oldukça fazla sayıda hücreden oluşmaktadır. Hatta bu sayılar yüz binlerce ve milyonlarca olarak sayılır. Yaşamın temelinde hücreler bulunur. Şimdi hücreler hakkında bilgileri alacağız ve yapısını öğreneceğiz. İşte 7. sınıf fen bilimleri hücre ve yapısı konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Enerji Dönüşümleri konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Enerji Dönüşümleri konu anlatımı

Enerji yaşamın devam edebilmesi için en önemli hususlar içerisinde yer almaktadır. Şimdi enerji kavramını ele alacağız ve bunun dönüşümünü inceleyeceğiz. Enerjinin hangi dönüşümlere uğradığını ve nasıl kullanıldığına bakacağız. İşte 7. sınıf fen bilimleri enerji dönüşümleri konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dünya Ve Ahiret konu anlatımı

7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dünya Ve Ahiret konu anlatımı

İslam dini öldükten sonra dirilmeye inanan dinlerin başında gelir. İslam'a inanan herkes ahiret gününe de inanmak zorundadır. İmanın şartları arasında bulunan ve özellikle 7. Sınıf öğrencilerine kazandırılması planlanan kazanımların başında ahirete iman konusu gelmektedir. 7. Sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi konuları içerisinde bulunan Dünya ve ahiret konu anlatımı ile ilgili detayları derledik.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ahiret Hayatı konu anlatımı

7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ahiret Hayatı konu anlatımı

Ahiret inancı İslam dinine göre imanın şartları içerisinde yer alan şartlardan biridir. Yani İslam dininin temel yapı taşları arasında bulunur. Ahiret inancı imanın sağlamlığı ile doğru orantılıdır. Bu sebeple her Müslümanın Ahiret inancının bulunması gerekmektedir. 7. Sınıf sosyal bilgiler din kültürü ve ahlak bilgisi dersi konuları içerisinde yer alan ahiret inancı bu sınıf düzeyindeki öğrenciler için oldukça önemli kavramlardandır. 7. Sınıf Ahiret inancı ile ilgili detayları derledik.

14.09.20207. SINIF
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Bilimlerin Toplum Hayatına Etkisi konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Bilimlerin Toplum Hayatına Etkisi konu anlatımı

İnsan sosyal bir varlıktır ve tarih boyunca bunu pek çok kez göstermiştir. O yüzden insanlık için sosyal bilimin önemi çok büyüktür. Toplum hayatına etkisi eski tarihten günümüze kadar gelmiş pek çok tarihi kalıntılar ile kendini göstermektedir. Aynı zamanda insan üzerindeki etkisi açısından da inceleme yapan bir daldır. İşte 6. sınıf sosyal bilgiler sosyal bilimlerin toplum hayatına etkisi konu anlatımı.

13.09.20206. SINIF
5. Sınıf Fen Bilimleri Güneşin Yapısı Ve Özellikleri konu anlatımı

5. Sınıf Fen Bilimleri Güneş'in Yapısı Ve Özellikleri konu anlatımı

Dünyamızı ısıtan ve dünyamıza aydınlık sağlayan en önemli kaynak güneştir. Çok yüksek bir enerji kaynağına sahiptir ve gündüzleri hem ısıtır hem de aydınlık verir. Şimdi güneş hakkında yapısı ve özellikleri üzerinden inceleme yaparak bunları öğrenmeye çalışalım. İşte 5. sınıf fen bilimleri Güneş'in yapısı ve özellikleri konu anlatımı.

13.09.20205. SINIF
5. Sınıf Fen Bilimleri Canlıları Tanıyalım konu anlatımı

5. Sınıf Fen Bilimleri Canlıları Tanıyalım konu anlatımı

Canlılar ortak özelliklerine göre gruplara ayrılmaktadır. Canlıların taşıdığı ortak özelliklere göre gruplara ayrılmasına ise sınıflandırma denmektedir. Canlı varlıklar; yapısına, hareket özelliklerine, üreme ve beslenme şekline göre sınıflandırılmaktadır. Canlılar dört sınıfa ayrılmaktadır; hayvanlar, bitkiler, mikroskobik canlılar ve mantarlar. İşte, canlıları tanıyalım konu anlatımı.

13.09.20205. SINIF
4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Fâtiha Suresi Ve Anlamı konu anlatımı

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Fâtiha Suresi Ve Anlamı konu anlatımı

Fatiha Suresi yedi ayetten oluşmaktadır. Mekke de inmiştir. Kur'an-ı Kerim'in ilk suresi olma özelliğini taşımaktadır. Bu sebeple de ismi "Başlangıç" anlamına gelen "Fatiha" ismini almıştır. "el-Vafiye", "el-Kenz", "eş-Şükr" gibi isimleri de vardır. İşte Fatiha suresi hakkında bilinmesi gerekenler.

13.09.20204. SINIF
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığımız Yerin Coğrafi Özellikleri konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığımız Yerin Coğrafi Özellikleri konu anlatımı

İnsanlar ve diğer canlılar doğal çevrede uyum içinde yaşarlar. Aynı zamanda her yaşamın kendi bölgesi bulunmaktadır. Üstelik bu bölgelerin coğrafi özellikleri bulunur. Bizim de yaşadığımız yerin coğrafi özellikleri vardır ve ülkemizin farklı coğrafi yerlerinde değişik özellikler ortaya çıkar. İşte 4. sınıf sosyal bilgiler yaşadığımız yerin coğrafi özellikleri konu anlatımı.

11.09.20204. SINIF
3. Sınıf Hayat Bilgisi İstek Ve İhtiyaçlarım konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi İstek Ve İhtiyaçlarım konu anlatımı

Hayatımızı sağlıklı ve rahat bir şekilde yaşayabilmek için temel ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarımızı gün içerisinde giderir ve bunun farklı zamanlarda gerçekleştiririz. Şimdi Temel ihtiyaçlarımız nedir bunları inceleyelim ve öğrenelim. 3. sınıf hayat bilgisi istek ve İhtiyaçlarım konu anlatımı.

11.09.20203. SINIF
3. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları konu anlatımı

Işık kaynakları hayatımızı daha rahat yaşamamız için bize kolaylıklar sunar. Şimdi ışık kaynaklarını ele alacağız ve bunların neler olduğunu öğreneceğiz. İşte 3. sınıf fen bilimleri ışık kaynakları konu anlatımı.

11.09.20203. SINIF
2. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlıklı Büyüme Ve Gelişme 1 Ve 2 konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlıklı Büyüme Ve Gelişme 1 Ve 2 konu anlatımı

Sağlıklı şekilde büyümek ve gelişmek için dikkat etmemiz gerekenler vardır. Başta sağlıklı beslenmek olmak üzere kişisel bakımımız da çok önemlidir. Her zaman doğru besin kaynaklarını yemeli ve ailemizin bize verdiği yemeklerin hepsini yemeliyiz. İşte 2. sınıf hayat bilgisi sağlıklı büyüme ve gelişme 1 ve 2 konu anlatımı.

11.09.20202. SINIF
2. Sınıf Hayat Bilgisi Çevremizi Temiz Tutalım konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Çevremizi Temiz Tutalım konu anlatımı

Hayatımızı sağlıklı şekilde sürdürmek istiyorsak her zaman çevremizi temiz tutmalıyız. Kişisel bakımımız ile başta evimiz olmak üzere okulumuz ve dışarı çıktığımız zaman çevremizin temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Şimdi çevremizi temiz tutmak için neler yapmamız gerekiyor bunları öğreneceğiz ve inceleyeceğiz. İşte 2. sınıf hayat bilgisi çevremizi temiz tutalım konu anlatımı.

11.09.20202. SINIF
Yakamoz Nedir Ve Ne Demek Yakamoz Nasıl Oluşur Ve Bitki Midir

Yakamoz Nedir Ve Ne Demek? Yakamoz Nasıl Oluşur Ve Bitki Midir?

Duygusal anların ve romantizmin en önemli araçlarından olan yakamoz hakkında pek çok yanlış bilgi bulunuyor. Sahil kenarında ay ışığı ve dalgalar eşliğindeki muhteşem yakamoz görüntüsünün nasıl oluştuğu hakkında yanlış bilgiler bulunuyor. Bu yazıda yakamoz hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

10.09.2020Araştırma
Mavi Balinalar Ne Kadar Yaşar Mavi Balinalar Ne Yer, Kaç Metre Ve Tondur Mavi Balina Özellikleri

Mavi Balinalar Ne Kadar Yaşar? Mavi Balinalar Ne Yer, Kaç Metre Ve Tondur? Mavi Balina Özellikleri

Gök balina adıyla da bilinen mavi balinalar, yaşayan en büyük memeli hayvandır. ''Cetacea'' takımındaki balinalar ''oluklu balinagiller'' familyasına aittir. Boyları ve ağırlıkları yaşadıkları bölgeye göre değişir. Mavi balinalar ne kadar yaşar ve kaç metredir? Sizin için derledik.

10.09.2020Araştırma
The 100 dizisinin konusu nedir Kaç bölüm ve sezon The 100 oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The 100 dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? The 100 oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The100 dizisinin konusu nedir, oyuncu listesi kimlerden oluşmaktadır, dizinin maliyet bütçesi ne kadardır, The100 dizisinin yönetmenliğini kim üstlenmiş, yapımcılığını ve senaristliğini kim yapmıştır, dizi kaç sezon ve de bölüm sürmüştür, gibi sorulara yanıt veren bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Televizyon
Nemrut Dağındaki canlıları 4 yıldır fotoğraflıyor

Nemrut Dağı'ndaki canlıları 4 yıldır fotoğraflıyor

Bitlis'te vahşi doğa ve uzay fotoğrafçılığıyla ilgilenen Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen, dört yıldır, Nemrut Dağı'nda yaşayan canlıların fotoğraflarını çekiyor.

9.09.2020Seyahat
Alg patlaması, Uluabat Gölünü yeşile boyadı

Alg patlaması, Uluabat Gölü'nü yeşile boyadı

BURSA’da Uluabat Gölü, yeşil renge boyandı. Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhayat Dalkıran gölde alg patlaması yaşandığını belirterek, "Suya karışan atıklar, göldeki azot ve fosfor oranını artırdığı için algler çoğalıyor. Alglerin çoğalması suda yaşayan ve gölden balık yiyen canlılara zarar veriyor" dedi.

8.09.2020Gündem
Konaklar köyünün sevimli misafirleri: Kara kaplumbağaları

Konaklar köyünün sevimli misafirleri: 'Kara kaplumbağaları'

Sıcak ve kurak geçen mevsim şartları sebebiyle doğal ortamlarında beslenmekte zorluk çeken kara kaplumbağaları, yiyecek bulmak için yaşamlarını sürdürdükleri 15 haneli Konaklar köyüne ayrı bir renk katıyor.

8.09.2020Seyahat
Oylat Mağarası Nerededir Oylat Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Oylat Mağarası Nerededir? Oylat Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizde farklı oluşumlara dayalı, bilimsel ve turistik amaçlı gezi programlarında mutlaka yer verilen önemli mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralardan biri de Oylat Mağarasıdır. Bu özel mağaraya ilişkin Oylat Mağarası nerededir? Oylat Mağarası oluşumu, özellikleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) gibi konuların detaylarını sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Çal Mağarası Nerededir Çal Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Çal Mağarası Nerededir? Çal Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mağara, gün ışığıyla bağlantısı olmayan ancak yüzey ile bağlantısı olan yeraltındaki boşluklardır. Dünya üzerinde farklı mağara türleri bulunmaktadır. Mağaraların oluşum şekilleri farklılık göstermektedir. Ayrıca mağara içindeki şekiller ve canlılar da farklılaşabilmektedir. İşte Çal mağarasına ait tüm detaylar.

7.09.2020Seyahat
Kurşunlu Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Kurşunlu Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kurşunlu Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Kurşunlu Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kurşunlu Şelalesi hem deniz turizmi ile hem de doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Kurşunlu şelalesi görülmeye değer doğal güzelliklerdendir. Yazımızda Kurşunlu Şelalesi nerededir, özellikleri, nasıl gidilir, ziyaret saatleri ile giriş ücretlerini öğrenebilirsiniz.

7.09.2020Seyahat
Meziyet Ne Demek Meziyet Nedir Meziyet Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

Meziyet Ne Demek? Meziyet Nedir? Meziyet Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

Anlamı itibariyle Türkçede en yaygın kullanılan sözcüklerden biri olarak meziyet öne çıkmaktadır. Fakat bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmeyen birçok kişi öğrenmek için internetten araştırma gerçekleştirmektedir. Peki, meziyet ne demek? Meziyet nedir? Meziyet kelimesi TDK sözlük anlamı.

4.09.2020Sözlük
Antik çağın şifa merkezi: Acharaka Antik Kenti

Antik çağın şifa merkezi: Acharaka Antik Kenti

Antik Dönem'de Maiandros (Büyük Menderes) Vadisi'nin kutsal alanı ve şifa merkezi olan “Acharaka Antik Kenti”, Denizli-Aydın karayolu üzerinde yer alıyor. Aydın’ın Sultanhisar İlçesi, Salavatlı Köyü’nde bulunan ve “Ulu Yol” olarak adlandırılan Acharaka, diğer bir antik kent olan Nysa’nın 4 km batısında, Ephesos-Aphrodisias antik kentleri arasındaki tarihî yol üzerine inşa edilmiş.

2.09.2020Seyahat
Tuncelide sürü halindeki şamualar görüntülendi

Tunceli'de sürü halindeki şamualar görüntülendi

TUNCELİ'nin Pülümür ilçesindeki 3 bin 300 rakımlı Munzur Dağı'nda, şamua cinsi olarak bilinen çengel boynuzlu dağ keçileri, sürü halinde görüntülendi.

31.08.2020Gündem
Giresun’un bize söyledikleri

Giresun’un bize söyledikleri

Giresun Dereli’de yaşanan, en az 8 insanın ve birçok başka canlının hayatına mal olan sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Şurası kesin ki bu ilk değil, son da olmayacak. Üstelik gereken önlemleri almazsak en kötüsünü henüz görmedik.

30.08.2020Hürriyet Pazar
Mercan İsminin Anlamı Nedir Mercan Ne Demek

Mercan İsminin Anlamı Nedir? Mercan Ne Demek?

Pek çok kişinin anlamını bildiği Mercan, dünya çapındaki en önemli canlılar içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda güzel bir isim olarak değerlendiriliyor. Peki, Mercan isminin anlamı nedir? Mercan ne demek? İşte bu konuda bilinmesi gerekenler.

Yazar Sonuçları

Savaşı Başlatan Kaybeder. Azerbaycan Doğum Haritası Ne Diyor?

Günaydın yeni bir haftadan hepinize merhaba... Bu hafta hayatımızdaki en önemli ve güçlü etkiler barındıran haftalardan biri olacak. Yaşam bize bu hafta tüm taşları yerine oturtmamız için fırsatlar sunacak. Tabi ki taşları bulmak için biraz sarsılmak gerekli olabilir. Taşlar nasıl dökülsün yoksa değil mi?

29.09.2020

Doğamız için kampanya yapmalıyız

WWF Dünya Doğayı Koruma Vakfı, Türkiye Başkanı Uğur Bayar sosyal medya hesabından şu fotoğrafları paylaşmış.

15.09.2020