EKSTRA
MENÜ

Canlılar

Canlılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Canlılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.516 Canlılar haberi bulunmuştur.

Canlılar Haberleri

25 yıldır gönüllü... Tüm verileri bilim insanlarına gönderiyor

25 yıldır gönüllü... Tüm verileri bilim insanlarına gönderiyor!

VAN’ın Erciş ilçesinde yaşayan Ferzende Coşar (60), 25 yıldır inci kefali balığının göçünü takip etmek için Van Gölü'nde su sıcaklığını ölçüyor.

19.11.2020Gündem
Su ürünlerinde yeni yetiştiricilik alanları belirlendi

Su ürünlerinde yeni yetiştiricilik alanları belirlendi

Su ürünlerinde, 2023 yılı için 2 milyar dolarlık ihracat hedefine yeni yetiştiricilik alanlarıyla üretim arttırılarak ulaşılacak.

16.11.2020Ekonomi
Türkiye’nin Kızıldeniz’i... En güneydeki güzel: Samandağ

Türkiye’nin Kızıldeniz’i... En güneydeki güzel: Samandağ

Tropik denizlerden Akdeniz’e geçişi sağlayan Süveyş Kanalı ve küresel ısınma nedeniyle pek çok göçmen deniz canlısı türünü artık Türk sularında görüyoruz. Egzotik sualtı canlılarının ilk durağıysa Hatay’ın Samandağ sahilleri... Rengârenk balıklar sualtı fotoğrafçılarını, 19 metre derinlikteki ‘Büyük Mağara’ da tecrübeli dalgıçları keşfe çağırıyor.

15.11.2020Seyahat
Ege kıyılarına kadar geldi

Ege kıyılarına kadar geldi

Hint Okyanusu ve Kızıldeniz’de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz başta olmak üzere Ege kıyılarına kadar geldi.

14.11.2020Gündem
Son dakika haberleri... Ege kıyılarına kadar geldi... Dikkat Öldürücü değil ama...

Son dakika haberleri... Ege kıyılarına kadar geldi... Dikkat! Öldürücü değil ama...

Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz başta olmak üzere Ege kıyılarına kadar geldi. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "İnsan teniyle temas etmesi halinde dikenleri aracılığıyla zehirler. Zehrinin öldürücü etkisi yoktur. Fakat alerjisi olan kişiler için riskli olabilir" dedi.

13.11.2020Gündem
Natüralizm nedir Doğalcılık ne demek Felsefede Natüralizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Natüralizm nedir? Doğalcılık ne demek? Felsefede Natüralizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Natüralizm, hem resim ve edebiyat gibi sanat türlerini hem de felsefeyi kapsayan bir akımdır. 19. yüzyılda ortaya çıkan akım ''Doğalcılık'' ismiyle de bilinir. Natüralizm nedir, felsefede natüralizm akımının en önemli temsilcileri kimdir? Sizin için ayrıntılı bir şekilde araştırdık.

10.11.2020Araştırma
Erken teşhis kedilerin de hayatını kurtarıyor

Erken teşhis kedilerin de hayatını kurtarıyor

Dünyadaki kedilerin, yarısından fazlasının düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirilmediğini biliyor muydunuz? International Cat Care’in gerçekleştirdiği uluslararası araştırma, kedi sahiplerinin yüzde 40’tan fazlasının kedilerini sağlık kontrollerine götürmediğini gösteriyor. Oysa, hastalıkların erken teşhis edilebilmesi ve etkisinin azaltılması için yetişkin kedilerin yılda en az bir kere, yavru kedilerin ise çok daha sık aralıklarla veteriner hekim tarafından sağlık kontrollerinden geçirilmeleri gerekiyor.

10.11.2020Alışveriş
Akvaryum fiyatları - En iyi, ucuz kaliteli akvaryum modelleri ve tavsiyeleri

Akvaryum fiyatları - En iyi, ucuz kaliteli akvaryum modelleri ve tavsiyeleri

Akvaryum genellikle camdan yapılan veya yüksek kaliteli plastikten üretilen bir üründür. Bununla beraber genellikle balıklar için veya omurgasız canlılar için bu ürünler tercih edilebilir. Akvaryum içerisinde amfibyumlar, deniz memelileri, sürüngenler ve suda yaşayan canlı bitkiler bakılabilir. Sizler için akvaryum hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

Animizm nedir Canlandırmacılık ne demek Felsefede Animizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Animizm nedir? Canlandırmacılık ne demek? Felsefede Animizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Animizm, doğada bulunan insandan başka şeylerin de ruhunun olduğunu kabul eden ilkel dini bir inanç biçimidir. Animizm nedir? Animizm ne demektir? Temsilcileri kimlerdir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

2.11.2020Araştırma
Mutualizm nedir Mutualizm (Karşılıklı fayda birlikteliği) hakkında bilgi

Mutualizm nedir? Mutualizm (Karşılıklı fayda birlikteliği) hakkında bilgi

Mutualizm günümüzde pek çok sayıda canlı organizma tarafından yaşanma şeklidir. Mutualizm nedir? Mutualizm (karşılıklı fayda birlikteliği) hakkında bilgiler nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

2.11.2020Araştırma
Mutualizm nedir Mutualizm (Karşılıklı fayda birlikteliği) hakkında bilgi

Mutualizm nedir? Mutualizm (Karşılıklı fayda birlikteliği) hakkında bilgi

Mutualizm günümüzde pek çok sayıda canlı organizma tarafından yaşanma şeklidir. Mutualizm nedir? Mutualizm (karşılıklı fayda birlikteliği) hakkında bilgiler nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

2.11.2020Araştırma
Yabanda olan yabanda kalsın

Yabanda olan yabanda kalsın

Geçen günlerde yasadışı yollarla Türkiye’ye sokulan lama, maymun, devekuşu, flamingo ve karakulak gibi çok sayıda hayvan ele geçirildi. Biz de hem şaşkınlıktan hem meraktan operasyona imza atan Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü’ne ulaştık. Ne de olsa onların görevi tüm bu canlıları bulup kurtarmak.

Toksikoloji nedir ve neyi inceler Toksikoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Toksikoloji nedir ve neyi inceler? Toksikoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Günümüzde pek çok bilim dalı bulunur. Bu bilim dalları arasında yer alan toksikoloji alanı ve görevleri ise herkes tarafından merak ediliyor. Toksikoloji nedir ve neyi inceler? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

31.10.2020Araştırma
Morfoloji nedir ve neyi inceler Morfoloji hakkında kısaca bilgiler

Morfoloji nedir ve neyi inceler? Morfoloji hakkında kısaca bilgiler

Biyoloji dünyasına ele aldığımız zaman pek çok farklı bilim dalı karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de morfoloji bilim dalıdır. Canlı bilimi içerisinde yer alan morfoloji, canlıların farklı özelliklerini ele alır ve bu konuda inceleme gerçekleştirir. Peki, morfoloji nedir ve neyi inceler? Morfoloji hakkında kısaca bilgiler.

31.10.2020Araştırma
Mikrobiyoloji nedir Mikrobiyolog ne demek Mikrobiyoloji bilimi neler ile ilgilenir

Mikrobiyoloji nedir? Mikrobiyolog ne demek? Mikrobiyoloji bilimi neler ile ilgilenir

Tıpta en çok merak edilen konulardan birisi de Mikrobiyolojidir. Mikroorganizma ve küçük organizmaları inceleyen bu bilim dalı canlılar için de oldukça önemlidir. Mikrobiyoloji nedir? Mikrobiyolog kime denir? Sizler için tüm ayrıntılarıyla derledik.

30.10.2020Araştırma
Mikoloji nedir ve neyi inceler Mikoloji (Mantar Bilimi) hakkında kısaca bilgiler

Mikoloji nedir ve neyi inceler? Mikoloji (Mantar Bilimi) hakkında kısaca bilgiler

Mikoloji bilimi şimdiki teknolojilerde kullanılan önemi yüksek bilim alanlarından bir tanesidir. Mikoloji bilimi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Mikoloji nedir ve neyi inceler? Sizler için araştırıp hazırladık.

30.10.2020Araştırma
Fizyoloji nedir ve neyi inceler Fizyoloji hakkında bilgiler

Fizyoloji nedir ve neyi inceler? Fizyoloji hakkında bilgiler

Doğadaki yaşamsal faaliyetlerin ve canlı organizmaların incelenmesine fizyoloji denilmektedir. Yaşamın mantığını Fizyoloji bilim dalı araştırır. Fizyoloji nedir ve neyi inceler? Detaylarını sizler için derledik.

30.10.2020Araştırma
Emine Erdoğan: Ülkenin toprağını, suyunu ve havasını pirüpak edene kadar çalışmalıyız

Emine Erdoğan: Ülkenin toprağını, suyunu ve havasını pirüpak edene kadar çalışmalıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Sıfır atık gibi bir felsefenin herkes tarafından benimsenmesi ve desteklenmesi için yediden yetmişe bu isteği aşılamamız lazım. Çağrımızı, en ücradaki insan duyana kadar asla gündemden düşürmemeliyiz. Yani şu güzel ülkenin toprağını, suyunu ve havasını pirüpak edene kadar dur durak bilmeden çalışmalıyız" dedi.

27.10.2020Gündem
Keçiören’deki Doğal Yaşam Parkına ailelerin ilgisi yoğun

Keçiören’deki 'Doğal Yaşam Parkı'na ailelerin ilgisi yoğun

Başkent’in en kalabalık ilçelerinden olan Keçiören’deki Doğal Yaşam Parkı vatandaşlar tarafından yoğun şekilde tercih edilen mekanlardan.

26.10.2020Seyahat
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 12. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunun açılışında konuştu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 12. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu'nun açılışında konuştu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Bizim gayretimiz, temennimiz Türkçemizi ebediyete kadar yaşatmak ve yaymak içindir. Tabiî bir dil etkin, verimli bir şekilde kullanılırsa yaşar. Aksi takdirde buzulların eriyip yok olması gibi, kelime kelime eksilir ve yok olup gider. Bazı dillerin yok olmasının sebebi o dilin yazı dilinin olmayışı ve o dilin kuşaklara aktarılmamasıdır" dedi.

21.10.2020Gündem
Çocuklar doğanın dilini TÜBİTAK projesiyle öğreniyor

Çocuklar doğanın dilini TÜBİTAK projesiyle öğreniyor

Afyonkarahisar'da TÜBİTAK tarafından da desteklenen proje kapsamında okul öncesi öğrencilerine doğada çevre ve doğa bilinci eğitimi ile tanışıyor.

19.10.2020Teknoloji
Gölbaşındaki nilüferler çevre kirliliği tehdidi altında

Gölbaşı'ndaki nilüferler çevre kirliliği tehdidi altında

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde manzarası ve doğal güzelliğiyle görenleri hayran bırakan Gölbaşı Gölü'nde kirlilik yüzünden azalan nilüferler, vatandaşların da koparıp evlerine götürmesi nedeniyle daha da azaldı. Göle piknik yapmak ve balık tutmak için gelenler, çöplerini atarak büyük oranda kirlilik yaratırken, doğa severler ise nilüferlerin daha da azalmaması için yetkililerden yardım istedi.

19.10.2020Seyahat
Toprağa sahip çıkıyor

Toprağa sahip çıkıyor

Sürdürülebilir tarım uygulamaları hem güncel tüketim ihtiyaçlarını güvenle karşılıyor hem de gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayacak üretim zincirini garanti altına alıyor. Toprak, endüstriyel tarım uygulamalarının verdiği zarardan kurtuluyor. Bölgesel üreticiler daha fazla kazanırken çevre daha az zarar görüyor. Küçük tarım alanlarından bile daha fazla verim alınıyor.

19.10.2020Ekonomi
Koronavirüse karşı temassız dezenfeksiyon robotu geliştirdiler

Koronavirüse karşı 'temassız' dezenfeksiyon robotu geliştirdiler

Eskişehir'de robotik ve konumlandırma sistemleri üzerine faaliyet gösteren firma, Kovid-19 ile mücadele kapsamında otonom olarak ultraviyole ışığı dezenfeksiyonu sağlayan "COVİD-OTA" adlı yerli ve milli robot üretti.

19.10.2020Teknoloji
Kızılırmak Deltasında korkutan görüntü

Kızılırmak Deltası'nda korkutan görüntü

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası’ndaki kuraklık tehlikesi havadan görüntülendi.

15.10.2020Seyahat
Evdeki akarlarla mücadelede etkili yöntemler neler

Evdeki akarlarla mücadelede etkili yöntemler neler?

Evdeki tozların ana kaynağının akarlar olduğuna dikkat çekerek akarlara etkili mücadele yöntemlerini sıralayan Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, Kışın evler yeterince havalandırılmadığında biriken akarlar; alerjik rinit, egzama, akne, kronik bronşit ya da astım ataklarını artırır. Yatak bazaları, dolap içleri ya da perdeler gibi sürekli temizleyemediğimiz bazı yerlerde akarlar yaşamaya devam eder. Akarlarla mücadelede en etkili yöntem karanfil, palmarosa ve biberiye yağlarından oluşan karışımdır dedi.

12.10.2020Sağlık
Gediz Nehrindeki kirlilik ve kokuya tepki

Gediz Nehri'ndeki kirlilik ve kokuya tepki

İzmir'in Menemen ilçesinden geçen Gediz Nehri'nin bazı bölümlerinde kirlilik tedirgin ederken, kötü koku da çevre halkının tepkisini çekti.

12.10.2020Seyahat
Pandemi sonrası için tasarım

Pandemi sonrası için tasarım

Şehre yayılarak 2021 baharına kadar sürmesi planlanan 5. İstanbul Tasarım Bienali, pandemiye göre şekillenen yeni formatıyla 15 Ekim’de başlıyor. ‘Empatiye Dönüş: Birden fazlası için tasarım’ başlığı altında dünyanın içinde bulunduğu apokaliptik durumu da inceleyen bienal, Pera Müzesi, ARK Kültür gibi sergi mekanlarında fiziksel olarak izlenebilirken dijital platformda da takip edilebilecek. Bienalin küratörü Mariana Pestana ile ritüeller, mikrobiyal yaşam, sivrisinekler, tasarımın yeni form arayışları ve kırılgan gezegenimiz hakkında konuştuk.

9.10.2020Kitap Sanat
Ayvalık’ın berrak mavi suları sonbaharda ilgi çekiyor

Ayvalık’ın berrak mavi suları sonbaharda ilgi çekiyor

Sonbaharın gelmesiyle birlikte turizm bölgelerindeki yoğunluk azalırken, dalış meraklıları Balıkesir’in Ayvalık ilçesine ilgi göstermeye devam ediyor.

7.10.2020Seyahat
Yangın tüpüne tuzaklanan patlayıcıyla yakalanan 2 sanığa 31 yıla kadar hapis istemi

Yangın tüpüne tuzaklanan patlayıcıyla yakalanan 2 sanığa 31 yıla kadar hapis istemi

Diyarbakır'da, patlayıcı tuzaklanan yangın söndürme tüpü ile yakalanan 2 zanlı hakkında, 15 yıl 6 aydan 31 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklu sanıklar Ferdi K. ve Kemal A. hakkında hazırlanan iddianame, 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

7.10.2020Haber
Polisler halı sahada maç yaparken yakalandı Yangın tüpünde bomba…

Polisler halı sahada maç yaparken yakalandı! Yangın tüpünde bomba…

Diyarbakır'da terör örgütü PKK adına gerçekleştirilecek saldırı için patlayıcı yerleştirilen yangın söndürme tüpü ile yakalanan 2 zanlı hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Şüphelilerden Kemal A. İfadesinde ‘Halı sahaya maç yapmaya gittim. O sırada polisler halı sahaya gelerek beni gözaltına aldı’ dedi.

7.10.2020Gündem
İstilacı tehlikeye yakın takip

İstilacı tehlikeye yakın takip

Dünya koronavirüs salgını ile büyük mücadele verirken, yaşanan iklim değişikliği farklı tehlikelerin de kapıda olduğunu gösteriyor. Küresel salgınlar sağlık sektöründen ülke ekonomilerine kadar birçok şeyi derinden etkilerken, tropikal enlemlerle sınırlı olan istilacı birçok sivrisinek türünün de Avrupa’da ılıman bölgelere yayılması bekleniyor. Avrupa dışında Türkiye’yi de tehdit eden sinekleri takip etmek için ise bir cep telefonu uygulaması geliştirildi.

7.10.2020Ekonomi
Fil Suresi Oku ve Dinle - Fil Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fil Suresi Oku ve Dinle - Fil Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fil Suresi, namazda okunabilecek sureler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 5 ayetten oluşan Fil suresi, fillerle donanmış ordusuyla Kâ’be’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin helâk edilişinden bahsettiği için bu adı almıştır. Sureyi ezberlemek isteyenler için Fil Suresi oku sayfamızda Fil suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Türkçe diyanet meali yer almaktadır.

Rüyada köpek görmek ne anlama gelir Rüyada köpek ısırması ve köpeğin ısırdığını görmenin anlamı

Rüyada köpek görmek ne anlama gelir? Rüyada köpek ısırması ve köpeğin ısırdığını görmenin anlamı

Hayatı diğer canlılarla paylaşıyoruz ve bu canlılar zaman zaman rüyalarımıza da konu oluyor, evcil hayvanlar köpekler de bunlardan biri. Peki, rüyada köpek görmek ne anlama gelir? Rüyada köpek görmek ne demek? İşte rüyada köpeğin ısırdığını görmenin anlamı...

NASAdan yeni hamle... 23 milyon dolar değerindeki tuvaleti deneme için uzaya gönderecek

NASA'dan yeni hamle... 23 milyon dolar değerindeki tuvaleti deneme için uzaya gönderecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sıfır yerçekimine uygun şekilde işleyen 23 milyon dolar değerindeki tuvaleti Uluslararası Uzay İstasyonu'na deneme amaçlı göndermeye hazırlanıyor.

5.10.2020Teknoloji
Besin piramidi nedir Besin piramidi özellikleri ve hayvanlar

Besin piramidi nedir? Besin piramidi özellikleri ve hayvanlar

Besin piramidi, besin ağını ve enerji dönüşümünü gösteren evrensel bir şemadır. ''Eko Sistem Piramidi'' ve ''Besin Zinciri'' adıyla da bilinen şemanın en alt basamağında güneş enerjisi ve üreticiler yer alır. Besin piramidinin özellikleri nelerdir, piramitte hangi hayvanlar yer alıyor? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

2.10.2020Araştırma
Omurgasız hayvanlar nelerdir nasıl çoğalır ve kaça ayrılır Omurgasız hayvanların özellikleri ve isimleri

Omurgasız hayvanlar nelerdir? nasıl çoğalır ve kaça ayrılır? Omurgasız hayvanların özellikleri ve isimleri

Omurgasız hayvanlar bazı hayvan türlerine verilen genel bir isimdir. Yapıları sebebi ile insanlar bu hayvanları çok merak ederler ve haklarında bilgi sahibi olmak isterler. Omurgasız hayvan nelerdir, nasıl çoğalır ve kaça ayrılır, omurgasız hayvanların özellikleri ve isimleri nelerdir gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

1.10.2020Araştırma
Karbon döngüsü nedir ve nasıl gerçekleşir Karbon döngüsü aşamaları, yararları ve zararları

Karbon döngüsü nedir ve nasıl gerçekleşir? Karbon döngüsü aşamaları, yararları ve zararları

Karbon Döngüsü madde döngüleri içerisinde yer alır. Son zamanlarda bu konu ile ilgili çok fazla araştırma yapılmaktadır. Karbon döngüsü nedir ve nasıl gerçekleşir, karbon döngüsü aşamaları, yararları ve zararları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

29.09.2020Araştırma
Deniz kirliliği nedir ve canlıları nasıl etkiler Deniz kirliliği nedenleri ve nasıl önlenir çözüm yolları

Deniz kirliliği nedir ve canlıları nasıl etkiler? Deniz kirliliği nedenleri ve nasıl önlenir çözüm yolları

Deniz kirliliği tüm dünyanın ve aynı zamanda ülkemizin de önemli problemlerinden biridir. Deniz kirliliği ile birlikte denizlerde istilacı türlerde artış görülmektedir. Yazımızda deniz kirliliği nedir ve canlıları nasıl etkiler, deniz kirliliği nedenleri ve nasıl önlenir çözüm yolları gibi bilgileri bulabilirsiniz.

29.09.2020Araştırma

Yazar Sonuçları

‘Anladım ki onlar da bize öğretebilirler’

Bir kedi, bir köpekle aynı evi paylaşmak insanın hayatını nasıl değiştiriyor, bunu mevzuya uzak olanlara anlatmak kolay değil. Ama yılmak yok. Bu hafta da Galatasaray Kadın Basketbol Takımı oyuncularından Cansu Köksal’a soruyorum, bakalım bir köpekle aynı evi paylaşmak, yoldaş olmak nasıl bir his. Köksal, Şiva’yı anlatıyor: “Şiva’mı 5 sene önce bir barınaktan sahiplendim. Verdiğim en doğru kararlardan biriydi. Beraber büyüdük. Onu sahiplenmeden önce köpek bakımıyla ilgili birçok kitap okudum, eğitim videoları izledim fakat Şiva geldikten sonra bazı şeyleri yalnızca deneyimleyerek öğrenebileceğimi anladım. Onun canı yansa benim de canım acır, o üzülürse ben de üzülürüm. Çok güçlü bir bağımız var.”

14.11.2020

Ekin Beril ‘Dualite’de ‘Uzayın Dibi’ni Gösterdi

Ekin Beril ilk albümü ‘Dualite’ ile müzikseverlerle buluştu. Sosyal medya platformlarında yayınladığı ve popüler şarkıları yeniden yorumladığı videolarla dinleyicinin dikkatini çeken Ekin Beril, ‘Dualite’de, dinleyicileri eğlenceli ve sorgulayıcı bir yolculuğa davet ediyor.

5.11.2020

Ziyareti, ziyafete çevirmek

Kıyıya çıkarken, keçilerin sesini takip ediyorduk aslında. Ama onlar keçi. Hoplaya zıplaya, hemen gözden kayboldular tepecikte. Bir süre yakalarmışız gibi, peşlerinden gittik ama bizim bacaklarımız o dikenli çalılardan öyle hiçbir şey yokmuş gibi ilerleyemiyordu. Durduk, sahile geri indik. Tabii ki sahile inmeden önce yüksek kayalardan denize taş attık. Eğer taşlar ve deniz varsa ve yaşın altıysa, o taşları denize atıp cup sesini duymaktan daha güzel bir şey yoktu zaten. Belki keçileri görmek daha güzel olabilirdi.

26.10.2020

Tatar, Rum liderinin tebrik mesajını derhal iade etmeli

KKTC’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Rum lider Nikos Anastasiadis’in gönderdiği kutlama mesajı kabul edilebilir bir üslupla yazılmamıştır ve politik teamüller içerisinde derhal kendisine iade edilmelidir. Tatar, KKTC vatandaşları tarafından KKTC Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Anastasiadis’in kutlama mesajında bahsettiği şekli ile Türk cemaatinin lideri sıfatının da üzerinde, KKTC Cumhurbaşkanı sıfatını taşımaktadır.

23.10.2020

Kolomb’u yanıltan İskender miydi?

Kolomb’un Amerika’yı keşfedip orasının Hindistan olduğunu iddia etmesini sağlayan İskender’di desem?..

17.10.2020

Deniz patlıcanı avı TBMM gündeminde

  HABERİDENİZ patlıcanlarının av yasağı 31 Ekim’de sona eriyor. Ve konu sonunda TBMM gündemine de taşındı. Gelişmeleri şöyle bir özetleyelim: “Didim Sivil Gelişim Platformu basın açıklaması yaptı. Açıklamadaki görüşler şöyleydi:

13.10.2020

Aman havamız bozulmasın

“Dolu yağacakmış, arabanın üstünü örtelim”, “Fırtına geliyormuş, panjurları kapayalım”, “Yağmur bastırırsa diye kapıya kum torbaları koydum”...

9.10.2020

Batı, insan ve öbür insan

Bütün canlılar yiyip içip ürüyor. İnsan, bilim ve sanatla insan oluyor.

3.10.2020

Yanan orman alanlarına en az 50 yıl yapılaşma izni verilmesin

BİR süre önceki Çeşme, son olarak da Ayvalık’taki orman yangınları sonrası ortaya çıkan tabloyu görünce içim daraldı. Yaklaşık bir yıl önce Karabağlar’dan başlayıp, Menderes ve Seferihisar’a kadar giden yangın da geldi aklıma... Yangınlarla ilgili haberlere, verilen iddialı sözlere göz attım...

30.09.2020

İstanbul'un en az bilinen kamp alanı: Darlık Barajı

Hafta sonu yasaklarının kalkmasından sonra ikinci kampımı Darlık Barajı’nda yaptım. Genelde içinde tesis, tuvalet, market olan yerler, malum son birkaç yılda kampa olan ilginin her geçen gün artmasıyla birlikte tatsızlaşmaya başladı. Kalabalık, gürültü, insan trafiği derken bu tip yerler fena halde popüler oldu. Hal böyle olunca son zamanlarda İstanbul'a yakın, tamamen doğanın içinde, az insan, sıfır tesis bölgeler aramaya başladım ve bir liste oluşturdum. Listenin başına da İstanbul'a 65-70 km uzaklıkta yer alan İstanbul–Şile yolu üzerindeki birkaç baraj gölünden biri olan Darlık Barajı'nı ekledim. Uzun süredir aklımdaydı ve sonunda tecrübe ettim. İşte size Darlık Barajı kamp rehberi…

30.09.2020