EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Canlılar

Canlılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Canlılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.529 Canlılar haberi bulunmuştur.

Canlılar Haberleri

Hayvanlarda sayı yeteneği de var

Hayvanlarda sayı yeteneği de var

İnsanları hayvanlardan ayıran temel özelliklerden biri olduğu ileri sürülen ‘matematik yeteneği’ teorisi de çöktü. Çünkü, hayvanlarda da doğuştan sayı yeteneği olduğu görüşü giderek yaygınlık kazandı.

10.03.2004Spor
Tesadüfi bir buluş şokun denetimini sağladı

Tesadüfi bir buluş şokun denetimini sağladı

Uzmanlar şok durumunun dokulara yeterli miktarda kanın aktarılamadığı çok düşük tansiyon sonucunda ortaya çıktığını ve oksijen yoksunluğu beyinle öteki can alıcı organlara zarar verdiğinde ölümle sonuçlandığını bilirler.

10.03.2004Spor
Çomarlar koruma altında

Çomarlar koruma altında

Kadıköy Belediyesi'nin Ataşehir Hayvan Barınağı'nda kalan sokak köpekleri, hayvanseverlerin desteğiyle farklı bir haftasonu geçirdiler. Pfizer Hayvan Sağlığı, Kadıköy Belediyesi, HavHav.com ve Kedigen Com'un organizasyonuyla barınakta yaşayan çomarlar, veteriner hekimler tarafından iç ve dış parazitlere karşı stronghold adlı ilaçla tedavi edildiler.

16.03.2004Gündem
Editör

Editör

17.03.2004Gündem
Silkelenip, şampiyonluğa ilerlememiz gerek

'Silkelenip, şampiyonluğa ilerlememiz gerek'

Christoph Daum, yeni bir ekip olarak başarılı sonuçlar aldıklarını ve başları dik bir şekilde ligde şampiyonluk mücadelesini sürdüreceklerini söyledi. Antrenman öncesi futbolcularını etrafına toplayan Daum, "Bir köpek ıslandığı zaman ne yapar?' Elbette silkelenir. Üzerindeki ağırlığı atar ve eski gücüne kavuşur. Bizim de silkelenip hedefimiz olan şampiyonluğa ilerlememiz lazım" dedi.

18.03.2004Futbol
Darwin teorisi homoseksüellikte ‘çuvallıyor’ mu

Darwin teorisi homoseksüellikte ‘çuvallıyor’ mu?

Birçok hayvan, doğrudan iki cinse ayrılmaz. Örneğin bir mercan kayalığında, balıklar aynı anda ya da farklı zamanlarda hem yumurta hem de sperm üretir. Kuşlar ve memeliler gibi görece daha sosyal canlılar arasında sperm transferinin sağlanması için, ille de cinsel birleşme gerekmiyor.

18.03.2004Spor
İnsan ömrünün üst sınırı var mı

İnsan ömrünün üst sınırı var mı?

Bazı bilim adamlarına göre bugün doğan çocuklar 150 yaşına kadar yaşayabilir, bazıları ise uzun yaşamın üst sınırının olmadığı kanısında. Yaşam süresi, her 10 yılda çok düzenli olarak 2 yıl uzuyor. Buna gore 2150 yılında ortalama yaşam süresi 122.5 olacak ve 150 yaşına ulaşmış insanlar normal karşılanacak.

18.03.2004Spor
Editör

Editör

18.03.2004Spor
Dünyanın merkezi nükleer reaktör gibi

Dünyanın merkezi nükleer reaktör gibi

Amerikalı jeofizikçi Marvin Herndon’a göre, Dünya’nın merkezi demir değil dev bir nükleer reaktörden oluşuyor. Bu reaktör canlıları Güneş’in öldürücü ışınlarından koruyan karasal manyetizmayı besliyor. Amerikalı bilim adamına göre uranyum bir gün yanarak tükendiğinde her şey duracak.

25.03.2004Spor
Dev örümcek Tarantula

Dev örümcek Tarantula

Tarantulalar yalnız ve özgür hayvanlar. Örümcekbilimciye göre, bir dış kabuğu olan, ayaklarıyla koku ve tat alan, başında diş ve gözleri dışında sekiz bacak, iki kol, bir de mide barındıran, iri ve tüylü bir tarantuladan daha çekici bir canlı yok.

30.03.2004Spor
İzmir Kuşcenneti susuz kaldı

İzmir Kuşcenneti susuz kaldı

İçinde 255 kuş, 14 sürüngen, 3 kurbağa, 9 yabani memeli hayvan türünün yaşadığı ve 308 değişik bitkinin bulunduğu İzmir Kuşcenneti, yağış azlığı ve sazlıklara yeteri kadar tatlı su verilmediği için 2-3 yıldır yaşadığı ''kuraklık'' tehdidiyle bu yıl da karşı karşıya kaldı.

14.04.2004Gündem
Editör

Editör

14.04.2004Gündem
İlkbahara doğa açısından tehlikelerle girdik

İlkbahara doğa açısından tehlikelerle girdik

385 bitki ortalama 4.5 gün erken çiçek açtı. 500’den fazla kuş, bitki, amfibi gibi daha onlarca organizma, sıcaklıkların artması nedeniyle üreme ve göç etme zamanlarını değiştirdi, nüfus dağılımlarında farklılıklar var.

15.04.2004Spor
Editör

Editör

15.04.2004Spor
İklim değişikliği dinazor neslini tüketti

İklim değişikliği dinazor neslini tüketti

İngiliz ve Amerikalı bilim adamlarınca yapılan araştırma, 65 milyon yıl önce dünyaya çarpan bir asteroidin dünyanın iklimini değiştirmesinin, dişi dinozorların doğmasını engelleyerek, dinozor neslinin tükenmesine yol açmış olabileceğini ortaya koydu.

21.04.2004Gündem
En yeni teknoloji ürünleri arasında en iyi 5

En yeni teknoloji ürünleri arasında en iyi 5

Bilim ve teknolojinin gelecekte nasıl olacağını tahmin etmek artık zevkli ve yararlı bir uğraş; biraz da sersemletici. Kök hücrelerini, 10 ila 20 yıl içinde tam teşekküllü insan dişine dönüştürebilecek ya da gelecek nesil kompozit maddelerin içine ‘kendi kendini onarabilen’ mikroskobik yapılar ekleyebilecek miyiz? Ve ne zaman?

28.05.2004Spor
Uzayda canlı hayat arayışı başarılı olacak mı

Uzayda canlı hayat arayışı başarılı olacak mı?

Mars’ta bilim insanları robotlar aracılığıyla dört koldan canlı hayatın arayışı peşinde. Suyun aktığı her herde yaşam olduğuna olan inanç, Mars’ta mutlaka canlıların izinin bulunacağı noktasında odaklandı. Peki astaro biyologlar, yani uzayda canlı hayat uzmanları ne diyor?

28.05.2004Spor
Burak’ın asla izin vermediği tek şey  üstsüz güneşlenmem

Burak’ın asla izin vermediği tek şey üstsüz güneşlenmem

Etrafımız bir haftalık ‘seviyeli’ ilişkilerle dolup taşarken Sema Şimşek (28) ve Burak Hakkı (32) fena halde gözümüze çarpıyor. Maşallah diyoruz, üç kere tahtaya vuruyoruz ama itiraf edelim kıskanıyoruz. Bu röportajı da işin sırrını öğrenmek için yapmış bulunuyoruz.

29.05.2004Kelebek
BEN VİP’TEN GEÇTİM

BEN VİP’TEN GEÇTİM!

VIP ne demektir? Haydi bakalım tek seferde cevap verin. Türkçe’de buna ÇÖK (Çok Önemli Kişi), ÇÜK (Çok Ünlü Kişi) diyenler olsa da, maalesef bu kavram da dilimize VİP şeklinde çöreklenmiş bulunmaktadır. Artık kurtulamazsınız. Zaten kimse, hele hele bu kadar önemli zevat, valizlerinin sapına kırmızı-beyaz renkli ÇÖK yahut ÇÜK diye etiket takılmasını ölür de kabul etmez. Onun için bu kısaltmanın adı kalıcı şekilde VİP’tir artık.

3.06.2004Kelebek
Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Genleriyle oynayarak istenilen özelliklerde ürün alma, kamuoyuna sunulduğu gibi bir ‘Yeşil Devrim’ mi, yoksa bilimadamlarının oynadığı tehlikeli bir tanrıcılık oyunu mu? Daha iyi bir hasat için patatese tavuk, domatese balık geni koymak açlığa çözüm olabilir mi yoksa Frankeştayn bitkiler mi yaratılıyor?

5.06.2004Kelebek
Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Genleriyle oynayarak istenilen özelliklerde ürün alma, kamuoyuna sunulduğu gibi bir ‘Yeşil Devrim’ mi, yoksa bilimadamlarının oynadığı tehlikeli bir tanrıcılık oyunu mu?

5.06.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

Göremediğimiz Türkiye

Yaklaşık beş yıldan beri sizi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde gezdirdim durdum. Dağlara, tepelere, köylere, yaylalara, kasabalara götürdüm.

20.03.2004

Literatüre geçmek

BAKAN Babacan, sevdiğimiz saydığımız bir kişi.

6.04.2004

Eşekler uyanınca

‘EŞEKLER uyanınca’ başlıklı bir yazı başlangıçta oldukça yadırganabilir. Türk argosunun önemli yarenliklerine eşlik eden bu sevimli hizmetli, Türkçe sözlükte şöyle tanımlanmaktadır.

24.04.2004

Pako yazıyor

Bahar geldi, kırlar yeşerdi, çiçekler açtı, kelebekeler uçuşmaya başladı. Ben de kendimi doğaya attım, bu haftaki yazımı yazamadım. Haftaya enerji depolamış olarak yine sizlerle olacağım.

14.05.2004

Beni Uluslararası Gazeteciler Birliği (WAN) toplantısına çağırmadılar...

Evet, öyle yaptılar.
Büyük ve önemli gazetecilerin toplandığı WAN (Uluslararası Gazeteciler Birliği) toplantısına beni çağırmadılar.

4.06.2004

Deniz bir nimettir!

DENİZ Ticaret Odası’nın davetlisi olarak iki yılda bir tertip edilen Posidonia Fuarı için Yunanistan’dayım.

8.06.2004

Deniz bir nimettir!

DENİZ Ticaret Odası’nın davetlisi olarak iki yılda bir tertip edilen Posidonia Fuarı için Yunanistan’dayım.

8.06.2004