EKSTRA
MENÜ

Canlılar

Canlılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Canlılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.527 Canlılar haberi bulunmuştur.

Canlılar Haberleri

Sivaslı pideci, üşüyen köpeğin üzerine battaniye örtüp, yanına ateş yaktı

Sivaslı pideci, üşüyen köpeğin üzerine battaniye örtüp, yanına ateş yaktı

SİVAS'ta, pide fırını işleten Önder Erdemli (48), sabah iş yerini açarken, soğuktan titrediğini fark ettiği sokak köpeğinin üzerini battaniye ile örterek, ısınması için yanına ateş yaktı.

21.01.2021Güncel
Konargöçerlerin yaşamı, Mersinde belgesel oldu

Konargöçerlerin yaşamı, Mersin'de belgesel oldu

MERSİN'de Doğa Derneği ile Kızılkaya Yenidünya Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Bolkar Dağları Göçer Yörüklere Emanet Projesi' kapsamında Bolkar Dağları’ndaki göçer Yörüklerin yaşamı belgesel oldu.

20.01.2021Güncel
Kızılötesi sensör nedir ve ne işe yarar Kızılötesi sensör kullanım alanları

Kızılötesi sensör nedir ve ne işe yarar? Kızılötesi sensör kullanım alanları

Kızılötesi sensörler farklı kullanım alanları ile dikkatleri çekmektedir. Bu sebeple insanlar kızılötesi sensörün ne olduğunu merak etmektedir. Kızılötesi sensör nedir, ne işe yarar, kullanım alanları nelerdir merak edilen tüm detayları derledik.

20.01.2021Araştırma
Denizdeki hayalet ağlar, 600 yıl avlanıyor

Denizdeki 'hayalet ağlar', 600 yıl 'avlanıyor'

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, 'hayalet ağ'ların, 600 yıl çürümeden deniz tabanında kaldığına dikkati çekerek, "Misina ağların kayalara takıldığı yerde yengeç ıstakoz gibi canlılar takılıyor ve ölüyor. Hayalet ağlar doğayı tükettiği için deniz tabanından toplanması gerekiyor" dedi.

19.01.2021Gündem
Doğanın müzesi İzmir

Doğanın müzesi İzmir

Bazı kentler vardır, hakkında bir şey yazmak için oturup günlerce araştırırsınız. Önce arayıp bulmanız gerekir anlatacaklarınızı. Bazı kentlerse şanslıdır. Adım attığınız her yer size hemen bir şeyler anlatır. Çünkü kendisi tarihtir, doğadır. İzmir gibi… Tarihçi Herodot’un “Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde kurdular” diye tarif ettiği kentin alametifarikası doğasını yeniden keşfetme zamanı.

17.01.2021Seyahat
2021de ne yiyeceğiz, nasıl yiyeceğiz

2021'de ne yiyeceğiz, nasıl yiyeceğiz?

Pandemi nedeniyle bir yıl gibi kısa bir sürede yeme-içme kültürümüzde köklü değişiklikler oldu. Kimi gıdaları hayatımızdan çıkardık, kimilerine ağırlık verdik. Alışverişi internet üzerinden yapmaya başladık. Müdavimi olduğumuz restoranları paket paket eve taşıdık. Peki bundan sonra neler olacak? 2021’de mutfak raflarına neleri ekleyeceğiz, şefler sektörü ayakta tutmak için hangi uygulamalara yönelecek? İşin uzmanlarına sorduk.

17.01.2021Hürriyet Pazar
Çekirge istilası uyarısı Felakete yol açar

Çekirge istilası uyarısı! 'Felakete yol açar'

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün Afrika'nın doğusunda yeni çöl çekirgesi istilasının başlayabileceği yönündeki uyarısının dikkat çekici olduğunu ifade etti. Çekirgelerin istila güzergahında Türkiye'nin bulunmadığını, ancak yerel çekirge türlerinde artış bulunduğuna dikkat çeken Satar, " Afrika çekirgelerinin ülkemize gelişi ve olası istilası Türkiye'de felakete yol açar. Böyle bir istila olursa tarımsal anlamda Türkiye'de felaket yaşanır" dedi.

13.01.2021Gündem
Yeşilırmak sularında boyu kadar olan dev balığı böyle yakaladı

Yeşilırmak sularında boyu kadar olan dev balığı böyle yakaladı

Amasya’da yaşlı bir adam Yeşilırmak’ta boyu kadar büyüklükte balık yakaladı. Adamın dev yayın balığını yakalamak için sırılsıklam olduğu o anlar çevredeki vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

13.01.2021Haber
Hayatımızı kuşatan yeni tehlike Maskeden bile ‘mikroplastik’ geçebilir

Hayatımızı kuşatan yeni tehlike! Maskeden bile ‘mikroplastik’ geçebilir

Bilim dünyasının son yıllarda daha çok tartıştığı mikroplastikler canlı sağlığı ve sürdürülebilir çevre için risk oluşturuyor. ‘Plastik Çağı’nı yaşadığımız bugünlerde hayatımızı kuşatan yeni tehlike mikroplastikler. Bitkiler, kara ve deniz canlıları ile insanlar, çok küçük bu plastik parçacıkları yaygın olarak yiyor, içiyor ve soluyor ancak çoğumuz farkında bile değiliz.

12.01.2021Sağlık
Bizi bu güzel havalar mahvedecek

Bizi bu güzel havalar mahvedecek!

Şu an kar soğuğu yaşıyor olmalıydık. Ancak Türkiye’nin hemen her yerine çok güzel havalar hâkim. Bırakın karı, soğuğu, yağmur dahi yağmıyor. ‘Barajlar kurudu’ haberleri işin sadece bir boyutu. Madalyonun öbür yüzünde dünyadaki diğer canlılar var. Baharda uyanıp beslendiği çiçeği bulamayacak kelebeğin hali ne olacak?

10.01.2021Hürriyet Pazar
Darısı onların başına

Darısı onların başına

Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Boğazı ve Karadeniz’de önceki gece yarısından itibaren hamsi tutma yasağı getirdi ancak kıyıdaki tehdit son bulmadı... ‘Hamsi ağlarını’ limana bırakan balıkçılar diğer türleri avlamak için yine denizdeydi. Çevreciler ise Boğaz’da 24 metre avlanma limitinin Avrupa standardı olan 50 metreye çıkarılması talebinde bulundu.

9.01.2021 Gündem
Mersinde Alata Sahili kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Mersin'de Alata Sahili 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Sahili 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

8.01.2021Seyahat
Alata sahili kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Alata sahili "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan deniz kaplumbağalarının üreme alanı, aynı zamanda endemik bitki türleri içinde koruma altında bulunan kum zambaklarına yaşam alanı sağlayan Alata Sahili'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sit alanı ilan edilmesi, bilim insanları tarafından sevinçle karşılandı.

8.01.2021Seyahat
Sapana Gölünün altında bambaşka bir dünya

Sapana Gölü'nün altında bambaşka bir dünya

Sakarya ile Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan, doğanın bin bir güzelliğini içerisinde barındıran tektonik kökenli tatlı su kaynağı olan Sapanca Gölü su altı ve havadan görüntülendi. İlk kez su altı ve havadan görüntülenen gölün görüntüleri kendine hayran bıraktı.

5.01.2021Seyahat
7. Sınıf Türkçe Düşünceyi Geliştirme Yolları (Tanımlama, Karşılaştırma, Örnekleme, Tanık Gösterme) konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Düşünceyi Geliştirme Yolları (Tanımlama, Karşılaştırma, Örnekleme, Tanık Gösterme) konu anlatımı

Düşünceyi geliştirme yolları 7. sınıf müfredatında parçada anlam konusunun içeriğidir. Paragraf okurken farklı düşünceyi geliştirme yollarıyla karşılaşırız. Tanımlama,karşılaştırma ve örneklendirme düşünceyi geliştirme yollarından en sık kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler 7 sınıfta kazanım olarak sunulmaktadır.

5.01.20217. SINIF
7. Sınıf Türkçe Örtülü Anlam konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Örtülü Anlam konu anlatımı

Düşünceyi geliştirme yolları 7. sınıf müfredatında parçada anlam konusunun içeriğidir. Paragraf okurken farklı düşünceyi geliştirme yollarıyla karşılaşırız. Tanımlama, karşılaştırma ve örneklendirme düşünceyi geliştirme yollarından en sık kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler 7 sınıfta kazanım olarak sunulmaktadır.

5.01.20217. SINIF
İcat çıkar, bursu al

İcat çıkar, bursu al

Yeni fikirler üretecek lise öğrencileri aranıyor. Bu yıl ilki düzenlenecek ‘Genç Girişimciler’ yarışmasına başvurular 5 Ocak’ta başlıyor. Öğrenciler yarışmaya eğitim ve çevre ana başlıkları altındaki kategorilerde katılabilecek. Yarışmanın birincisi, İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesinde yüzde 100 burslu okuma hakkı elde edecek.

4.01.2021Eğitim
İki ülke arasındaki Kayıp Dünya... Burada yaşayan canlılar bilim insanlarını şaşırttı

İki ülke arasındaki 'Kayıp Dünya'... Burada yaşayan canlılar bilim insanlarını şaşırttı

Brezilya ve Venezuela arasında, Amazon ormanları içerisinde bulunan Roraima Dağı (Kuvars Dağı), dünyanın en gizemli yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Adeta sanatkâr bir el tarafından yapıldığı izlenimi veren Roraima Dağı, gökyüzüne doğru fırlayan yapısıyla masalsı bir görünüme sahip olmasının yanı sıra sakladığı gizemleriyle 'kayıp dünya' olarak adlandırılıyor.

1.01.2021Seyahat
6. Sınıf Fen Bilgisi Kanın Yapısı Ve Görevleri konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Kanın Yapısı Ve Görevleri konu anlatımı

Kanın yapısı ve görevleri fen bilgisi dersi için önemli konulardan biridir. İleride üzerine eklenecek yeni bilgiler sebebi ile bu konunun iyi bir şekilde pekiştirilmesi gerekmektedir. Kanın yapısı ve görevleri ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

30.12.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Fiziksel Ve Kimyasal Sindirim konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Fiziksel Ve Kimyasal Sindirim konu anlatımı

6. Sınıf fen bilgisi konularından biri de sindirim sistemidir. Sindirim sistemi insanlar için çok büyük önem taşıdığı gibi tüm canlılar için önem taşımaktadır. Sindirim sisteminin özellikleri nedir? Sindirim çeşitleri nedir? İşte kimyasal ve fiziksel sindirim konu anlatımı.

30.12.20206. SINIF
İstanbul için flaş öneri: Yağmur bombası

İstanbul için flaş öneri: Yağmur bombası

İstanbul'da uzun zaman sonra yağmur bombası kullanımı tekrardan gündeme geldi. Barajların doluluk oranının son 10 yılın en düşük seviyesine gelmesinden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Meteroloji Profesörü Orhan Şen, “Yağmur bombası atıldığında yüzde 30 yağış artırım yapabilirsiniz ve bu çok büyük bir miktar” dedi.

25.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Wuhandaki koronavirüs laboratuvarının başındaki isim Prof. Shi: Ziyarete açığız

Son dakika haberler: Wuhan'daki koronavirüs laboratuvarının başındaki isim Prof. Shi: Ziyarete açığız!

Çin'de koronavirüsün çıkışıyla ilgili spekülasyonların merkezinde yer alan Wuhan Viroloji Labarotuvarı'nın sorumlusu Prof. Shi Zhengli, BBC'ye iddiaların boşa çıkarılması için her türlü ziyarete açık olduklarını söyledi.

22.12.2020Dünya
Koronavirüste aşıları etkisiz kılacak mutasyona rastlanmadı

Koronavirüste aşıları etkisiz kılacak mutasyona rastlanmadı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün İngiltere'de bulaşıcılığı yüzde 70 artırabilen mutasyona uğradığı ancak hastalık yapma özelliğinde bir değişiklik yapmadığı ve şu ana kadar Covid aşılarını etkisiz kılacak bir mutasyona rastlanmadığı belirtildi.

21.12.2020Sağlık
Son dakika haberleri...  En tehlikeli türlerden biri Karada da yürüyebiliyor

Son dakika haberleri... En tehlikeli türlerden biri! Karada da yürüyebiliyor

Eskişehir’in İnönü ilçesindeki Sarısu deresinde, akvaryumda beslenmek için Güney Amerika ve Endonezya'dan getirilen vatoz balığı ile karada da yürüyebilen kedi balığı tespit edildi. Prof. Dr. Özgür Emiroğlu, "Su sıcaklıkları 2-3 derece artacak olursa, ya da bu balıklar zamanla soğuk suya alışırsa tüm Sakarya havzasını istila etme potansiyeline sahipler" dedi.

21.12.2020Gündem
Üç metrelik dev için müjde

Üç metrelik dev için müjde!

Sayıları giderek azalan ve bu nedenle dünya ölçeğinde korumada öncelikli olan kara akbabaların sayısı artıyor. İki yıl süren arazi çalışmaları sonucunda üç metrelik kanat açıklığıyla Türkiye ve Avrupa’daki en büyük yırtıcı kuşun Köroğlu Dağları’nda 60 çiftlik bir nüfusu olduğu keşfedildi.

20.12.2020Hürriyet Pazar
Biyolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Biyolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Biyolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Biyolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Biyolog, anatomi, orjin ve fonksiyon da dahil olmak üzere bitki ve hayvan yaşamının temel prensiplerini araştıran kişilerdir. Aynı zamanda organizmaların çevre ile nasıl etkileşim içinde olduğunu gösteren biyolojik verileri toplayarak inceler. Biyolog nedir? Mezunları ne iş yapar? Tercih yapacak kişiler için tüm detayları derledik.

19.12.2020Meslekler
Son dakika haberler: Akdeniz ve Ege’den sonra Marmara’da toplu pina ölümü...

Son dakika haberler: Akdeniz ve Ege’den sonra Marmara’da toplu pina ölümü...

Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof.Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz’e özgü, kısmen Ege ile Marmara Denizi’nde yaşayan bir yumuşakça türü pinaların bir parazitin yanı sıra aşırı avlanma, kirlilik ve doğal habitatının yok edilmesi nedeniyle giderek yok olduğunu vurguladı. Prof.Dr. Öztürk, daha önce Akdeniz ve Ege’de görülen toplu pina ölümlerinin Marmara Denizi’ne de sıçradığı belirtildi.

19.12.2020Gündem
Ev tozu akarlarına dikkat; astım ataklarını tetikleyebilir

Ev tozu akarlarına dikkat; astım ataklarını tetikleyebilir

Ev içi ortamında, özellikle sıcak ve nemli ortamlarda çoğalabilen ev tozu akarlarına karşı uyarılarda bulunan Çocuk İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Yaşar Özkars, “Bu canlılar insanların deri döküntüleriyle beslenir. Akarlar, alerjik şikayetlerin ortaya çıkmasına neden oluyor ve astım ataklarını tetikleyebiliyor. Akarların yoğun olarak yaşayabileceği peluş ve tüylü oyuncaklardan uzak durun” dedi.

18.12.2020Sağlık
Muhtar sokak hayvanlarını kendi imkanları ile besliyor

Muhtar sokak hayvanlarını kendi imkanları ile besliyor

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Akarca Mahalle Muhtarı Cevdet Köse, yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını kendi imkanlarıyla besliyor.

16.12.2020Güncel
BİLSEM’lere hava gözlem istasyonu kuruluyor

BİLSEM’lere hava gözlem istasyonu kuruluyor

MEB ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan işbirliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Bu protokolle, başlayacak çalışmada öncelikle BİLSEM'lere hava gözlem istasyonları kurulacak. Böylece özel yetenekli öğrencilerimizin, iklimin canlılar ve dünyamız üzerindeki etkisi hakkında bilinçlenmeleri ve hava olayları hakkında bilimsel bilgiler edinmelerini sağlayacağız" dedi.

9.12.2020Eğitim
Photoshop değil gerçek Denizde ışık saçan canlılar şaşırttı...

Photoshop değil gerçek! Denizde ışık saçan canlılar şaşırttı...

Dünya üzerinde turistik ve bilinen yerleri ziyaret etmek, gezginlere ilk etapta daha cazip gelebilir fakat bazen de az bilinen ve keşfedilmemiş yerlere ayak basmak insana inanılmaz haz verebilir. Insider Travel  Türkiye'den de bir yerin olduğu dünyanın en sıra dışı yerlerini listeledi... İşte o sıra dışı adresler.

9.12.2020Seyahat
Son dakika haberleri... Sahile vuran deniz anaları korkuttu: Her biri en az bir kilo ağırlığında...

Son dakika haberleri... Sahile vuran deniz anaları korkuttu: Her biri en az bir kilo ağırlığında...

İstanbul'da Avcılar ve Yeşilköy sahiline vuran dev denizanaları görenleri korkuttu. İBB'ye bağlı İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) ekipleri sabah günün ilk ışıkları ile birlikte Avcılar sahiline gelerek ellerindeki tırmıklarla sudaki ve kıyıya vuran her biri en az 1 kilo ağırlığındaki denizanalarını tek tek toplamaya başladı. Dr. Sümen, DHA muhabirine bu denizanalarının ‘Hafif zehirli’ olduğunu, ölmek üzere olan veya ölü denizanalarının zaman zaman kıyıya vurmasının doğal kabul edildiğini belirtti.

6.12.2020Gündem
Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Moleküler biyoloji ve genetik bölümü günümüzde oldukça zevkli ve de dikkat çeken bölümlerden biridir. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Koronavirüs Kaygısını Azaltmaya Yönelik Evde Yapılabilecekler

Koronavirüs Kaygısını Azaltmaya Yönelik Evde Yapılabilecekler

Tüm dünya ülkelerinin mücadele ettiği koronavirüs salgını insanların sağlığını, yaşam tarzını, ekonomik ve sosyal yaşantısını oldukça etkiledi. Vaka sayılarındaki değişimler yeni kısıtlamaları gündeme getirirken, hastalığın getirdiği riskler sebebiyle tedirginlikler arttı. Bu süreçte kişilerin kendi bireysel dünyalarında pozitif kalabilmeleri ve kaygıyla baş edebilmeleri için Kişisel Gelişim Dersleri Eğitmeni Sevgi Keleş öneriler verdi.

İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversitede bulunan ve sıklıkla araştırılan bölümlerden birisi de İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümüdür. Üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci bu bölüm hakkında pek çok şeyi merak etmektedir. Peki İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizlere İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü hakkında merak edilenleri sizlere detaylıca derledik.

Yazar Sonuçları

Kedilerin günahını almışız: Bu tutku narkotikle bağlantılı değilmiş

İnternetin en çok rağbet gören videoları arasında kedi videoları başı çekiyorsa, listenin tepesinde de kedilerin kedi nanesi (catnip), ‘nepea cataria’yla etkileşim görüntüleri yer alır:

23.01.2021

Biraz roman havası

Çingeneler, bin yılın ve çok sayıda kültürün izini taşıyor. Onlardan öğrenecek çok şey var.

22.01.2021

Ocak sonuna kadar 'Dry kalmak' için dört adımlık bir rehber

İçkici terminolojisini bilmeyenler için önce “Dry kalmak” ne demek ona bakalım.

20.01.2021

Bu nasıl bir havlama

Geçen haftalarda kedilerin miyavladıklarında aslında ne demek istediklerine dair çalışmalar yapıldığını, zeki köpekler için de bir iletişim araştırması olduğunu yazmıştım. Bu haftanın haberi de Güney Kore’den geldi.

16.01.2021

Neden ölümden korkarız?

Bu ara herkesin korktuğu duygu ölüm korkusu…. Ne hayal ediyoruz da korkuyoruz ölümden? Yoksa bilmediğimiz bir şey olduğu için mi bu kadar korkutucu geliyor. Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi “Birçok giden memnun ki yerinden dönen yok seferinden” acaba bizi gitmek mi korkutuyor yoksa dönmeyecek olmak mı? Zor ölümü yaşamak, kabullenmek, acısı ile baş etmek. Peki ölmenin nesinden korkarız?

11.01.2021

Dikkat mutasyon geçebilir!

Hayatımıza yeni girmiş gibi dursa da aslında bugünkü canlılar dünyasının varlık sebebi o. Mutasyon. Türkçesiyle, değişinim.

8.01.2021

Çocuğunuza küresel ısınmayla mücadeleyi sanat aktiviteleriyle öğretin

Mevsimlerin dengesinin değiştiği ve kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz bugünlerde, küresel ısınma konusunda hem kendi çevremizi hem de geleceğin yetişkinleri olan çocuklarımızı hızla bilinçlendirmemiz gerekiyor. Özellikle büyük kentlerde yaşayan çocukların en büyük talihsizliğinin, doğal akışından uzakta yaşanan mevsim değişikliklerinin zaman zaman yarattığı tahribata tanıklık etmeleri olduğu söylenebilir

7.01.2021

Attığın hava kıydığın can

Daha öncesi de mutlaka var fakat İstanbul “dev havai şimşek gösterisi” kavramıyla 1988’de, İkinci Köprü açılırken tanışmıştı.

5.01.2021

Gebelikte gizli tehlike: Mikroplastikler

Plastik ürünlerin ucuz, hafif, esnek, dayanıklı, pratik ve kullanışlı olması endüstriyel alanda kullanımının oldukça popüler olmasını sağlamıştır. Plastik materyalli ürünler hayatımızın her alanını çevrelerken özellikle son 60-70 yıl içerisinde üretimleri katlanarak artmaktadır. Öyle ki bazı bilim insanları yaşadığımız dönemi “plastik çağ” olarak dahi isimlendirmektedirler. Plastik ürünlerde gerek malzemenin direncini artırmak gerekse farklı ve istenilen özellikte ürün üretmek amacıyla birçok değişik kimyevi madde ve ağır metaller (bisfeno A, kurşun, bakır, kadimiyum vb.) gibi katkı maddelerinin kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra belki daha önemli olan mikroplastiklerin yapılarından dolayı yüzeylerinde çok değişik kalıcı organik kirleticileri emerek taşıyabilmeleridir.

31.12.2020

Köpekler neleri sever

Can dostlarımız köpeklerin de tıpkı bizler gibi hoşlandıkları şeyler vardır. Ailemizin bir üyesi olan köpeklerimizi nelerin mutlu ettiğini bilmemiz onlarla daha güzel bir ilişki kurmamızı sağlayacaktır.

23.12.2020

Doğa, çevre ve hayvan polisliği

Hayvanlara yönelik cinsel istismar, şiddet, işkence haberleri 2020’de hız kesmedi.

21.12.2020

Rutin bakım nasıl olmalı

Evlerimizde bizlerle beraber yaşayan köpek dostlarımız bizlerin ilgi ve desteğine ihtiyaç duyarlar. Tıpkı küçük çocuklarda olduğu gibi, onların da günlük bakım ve kontrollerinin sorumluluğu bize aittir.

16.12.2020

Equanimity; sakinlik ve serinlik

Acı insanlığın ortak yazgısıdır; kendi acılarımız, sevdiklerimizin hatta bazen de tanışıklığımız olmayan insanların, başka canlıların acıları.

11.12.2020

Atıkların güzelliğini keşfedin

Her yıl dünyada milyonlarca atık çöpe gidiyor. Bu atıkların özellikle plastik olanları doğada ayrışmıyor ve canlılar için tehlike oluşturuyor. Birçok alanda sürdürülebilir bir dünya için geri dönüşüm çalışmaları yapılırken moda sektöründe de bu farkındalık oluştu. Tekstil sektöründe de pek çok marka geri dönüşüm tasarımlar hazırlamaya başladı.

6.12.2020