EKSTRA
MENÜ

Canlı Sınıf

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.931 haberi bulunmuştur.

Canlı Sınıf Haberleri

Sektörel İngilizceye yüklendi, ‘Merak Eden Çocuk’la yürüyecek

Sektörel İngilizceye yüklendi, ‘Merak Eden Çocuk’la yürüyecek

Şirketlere sektörel İngilizce öğretimine odaklanarak 10 milyon lira ciro yakalayan Ef Dil Okulları’nın sahibi Bora Gündüzyeli, “İngilizce eğitimi verdiğimiz CEO ve üst düzey yönetici sayısı 500’ü aştı. Sait Haifawi bize ortak oldu. BÜMED ile de Anaokulu ve ilköğretim okulları açacağız” diyor.

26.09.2011Ekonomi
Bu ders kaçmaz

Bu ders kaçmaz!

Zamanım yok bahanesi tarihe karıştı !

23.10.2013Advertorial
EBA Canlı Sınıf uygulaması devreye alınacak

'EBA Canlı Sınıf' uygulaması devreye alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Televizyonun yayın akışını sınıflara göre bölmemiz, çocukların öğrenme saatlerini düşünmemiz, internet kullanıcı yoğunluğunu altyapıya göre dağıtmamız gerekiyor. Şu an bu planlamanın uygulaması üzerinde çalışıyoruz. İkinci haftadan itibaren uygulamaya başlayacağız. Bunun çok daha verimli ve sağlıklı bir işleyişe oturması birkaç haftamızı alabilir. 8 ve 12'nci sınıfların öğrencileri ile öğretmenleri için EBA kullanım süreleri artırılarak 'canlı sınıf' desteğini devreye alıyoruz. Canlı sınıfla öğrencilerimiz kendi öğretmenleriyle EBA üzerinden bir sınıf ortamında ders işleyebilecek. Öğretmenlerimiz canlı sınıf uygulamasıyla evlerinde görev alacak. Öğrenci-öğretmen etkileşimini teşvik edecek bir çalışmayı hazırladık. Uzaktan eğitimle birlikte milyonlarca öğrencimizin aynı anda kullanım talebiyle oluşan yoğunluktan yaşanan problemleri hızla çözüme kavuşturmak için EBA Kontrol Merkezini kurduk" dedi.

28.03.2020Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Canlı sınıf uygulamasını devreye alıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 'Canlı sınıf' uygulamasını devreye alıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Entegre uzaktan eğitim yaklaşımıyla EBA Canlı Sınıf uygulamasını devreye alıyoruz." dedi.

28.03.2020Gündem
EBA Canlı Sınıf uygulaması devreye alınacak

"EBA Canlı Sınıf" uygulaması devreye alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Entegre uzaktan eğitim yaklaşımıyla EBA Canlı Sınıf uygulamasını devreye alıyoruz." dedi.Selçuk, yeni açılan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Kontrol Merkezi ve EBA TV stüdyosunu ziyaret etti, EBA canlı sınıf desteği ve uzaktan eğitim süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

28.03.2020Haber
İşte Türkiyede corona virüsle mücadelede son 24 saatte yaşananlar

İşte Türkiye'de corona virüsle mücadelede son 24 saatte yaşananlar

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 108'e çıktığını çıktığını bildirdi.

28.03.2020Gündem
Son dakika... Milli Eğitim Bakanından önemli açıklamalar

Son dakika... Milli Eğitim Bakanı'ndan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, 30 Nisan'dan sonrası için planları ve LGS tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

29.03.2020Gündem
MEB, EBA’da canlı sınıfla eğitime hazırlanıyor

MEB, EBA’da canlı sınıfla eğitime hazırlanıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), canlı sınıf uygulamasının 8 ve 12’nci sınıflar için pilot çalışmaları 30 Mart’ta başlatılacak. Canlı sınıfların oluşturulmasında okul müdürleri yetkili olacak.

29.03.2020Eğitim
EBA TV: Frekans bilgileri ve lise ortaokul ve ilkokul ders canlı yayın ekranları

EBA TV: Frekans bilgileri ve lise ortaokul ve ilkokul ders canlı yayın ekranları

EBA TV canlı yayını tek tuş uzaklıkla öğrencilerin erişiminde yer alıyor. Pek çok öğrencinin EBA TV frekans bilgileri aracılığıyla televizyonları üzerinden kolayca ulaşabildiği canlı yayınlar, TRT EBA TV aracılığıyla internet üzerinden de izlenebiliyor. D-Smart, Digitürk, Kablolu TV kullanıcıları, ilkokul, ortaokul ve lise için özel olarak açılan kanal numaraları aracılığıyla yayınlarını izleyebiliyor. İşte, EBA TV frekans bilgileri ile birlikte EBA öğrenci girişi yapmadan izleyebileceğiniz ilkokul, ortaokul ve lise canlı yayın bilgileri

30.03.2020Eğitim
MEBin canlı sınıf uygulamasına 2 milyon 700 bin öğrenci katılacak

MEB'in canlı sınıf uygulamasına 2 milyon 700 bin öğrenci katılacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Türkiye'nin Corona Virüs salgını nedeniyle milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan Çin'den sonraki ikinci ülke olduğu, pilot çalışmanın ardından LGS ve YKS'ye hazırlanan 2 milyon 700 binin üzerinde öğrencinin, canlı sınıf uygulamasıyla eğitime başlayacağı açıklandı.

1.04.2020Gündem
Son dakika... Milli Eğitim Bakanından ücretli öğretmenlerle ilgili açıklama

Son dakika... Milli Eğitim Bakanı'ndan ücretli öğretmenlerle ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenlere ödemelerin uzaktan eğitimin başladığı günden itibaren yapılacağını bildirdi.

1.04.2020Gündem
Öğretmenlerden gönüllü ‘canlı sınıf’ dersi

Öğretmenlerden gönüllü ‘canlı sınıf’ dersi

Öğrencilerini özleyen ve merak eden devlet okullarındaki öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yakında başlayacağını duyurduğu canlı sınıf uygulamasını kendi çabalarıyla hayata geçirdi. İnternetteki ücretsiz uygulamalar üzerinden ders anlatan öğretmenler, çocukları da ekrandan birbirleriyle buluşturmuş oldu.

2.04.2020Eğitim
MEBden LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine ‘canlı sınıf’

MEB'den LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine ‘canlı sınıf’

MEB, 8 ve 12'nci sınıfta eğitim alan ve LGS ve YKS'ye hazırlık yapan yaklaşık 2 milyon 700 bin öğrenciyi ‘canlı sınıf’ uygulamasıyla öğretmenleriyle buluşturmak için pilot çalışmalarını sürdürüyor. Testler başarıyla tamamlandığında, Türkiye genelinde binlerce şubede kademeli olarak canlı dersler başlatılacak. Öğrencileriyle çeşitli dijital olanaklarla derslerini canlı olarak yapan gönüllü öğretmenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

3.04.2020Eğitim
MEBden LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine canlı sınıf dönemi

MEB'den LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine 'canlı sınıf' dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci ve 12'nci sınıfta eğitim alan ve LGS ve YKS'ye hazırlık yapan yaklaşık 2 milyon 700 bin öğrenciyi canlı sınıf uygulamasıyla öğretmenleriyle buluşturmak için pilot çalışmalarını sürdürüyor. Testler başarıyla tamamlandığında, Türkiye genelinde binlerce şubede kademeli olarak canlı dersler başlatılacak. Öğrencileriyle çeşitli dijital olanaklarla derslerini canlı olarak yapan gönüllü öğretmenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

3.04.2020Gündem
EBA Canlı Sınıf uygulaması devreye alınacak

'EBA Canlı Sınıf' uygulaması devreye alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı sınıfların kademeli olarak uygulamaya alınacağını belirtti. Bakan Selçuk, "İlk etapta uzaktan eğitimi bir hafta düşündüğümüz için öğretmenlerimizi göreve davet etmemiştik. Ancak sürecin uzamasıyla öğretmenlerimiz canlı sınıf uygulamasıyla evlerinde görev alacaklar" dedi.

5.04.2020Eğitim
EBA TV canlı izle ekranı |  EBA Canlı Sınıf uygulaması başladı mı

EBA TV canlı izle ekranı | EBA Canlı Sınıf' uygulaması başladı mı?

EBA TV canlı yayını uzaktan eğitiminin üçüncü haftasında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için devam ediyor. Frekans bilgileriyle televizyondan EBA TV canlı yayınlarını takip edebilen öğrencileri, isterlerse hiçbir ayara gerek duymadan online sistem üzerinden de ders takibi yapabiliyor. Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA’da canlı sınıf uygulamasına geçileceğinden bahsetmişti. Canlı sınıfla öğrenciler kendi öğretmenleriyle EBA üzerinden bir sınıf ortamında ders işleyebilecekler. İşte EBA TV canlı izle ekranı ve canlı sınıf uygulamasının detayları...

6.04.2020Gündem
Son dakika haberler... MEBden EBA açıklaması

Son dakika haberler... MEB'den EBA açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), uzaktan eğitim sürecinde canlı sınıf uygulamalarında kullanılan teknolojilere ilişkin öğretmenler bilgilendirildi. Açıklamada "Öğretmenlerimizin, öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacaktır'' denildi.

6.04.2020Gündem
Canlı sınıf yazılımlarıyla ilgili iddialara MEB’den açıklama geldi

Canlı sınıf yazılımlarıyla ilgili iddialara MEB’den açıklama geldi

Sosyal medyada yer alan Milli Eğitim Bakanı’nın il milli eğitim müdürleriyle acil toplantı yaptığına ilişkin iddialar üzerine bakanlıktan açıklama geldi. Sosyal medyada yer alan iddiaya göre uzaktan eğitim sürecinde öğrencileriyle internet üzerinden iletişim kuran öğretmenlerin maaşından uygulama bedeli olarak kesinti yapılmış, Bakan Ziya Selçuk da bunun üzerine il milli eğitim müdürlerini acil olarak toplamıştı. Bu iddia MEB tarafından yalanlandı.

6.04.2020Eğitim
Bakan Selçuk, EBA Canlı Sınıf’ta sınava hazırlanan öğrencilerle buluştu

Bakan Selçuk, EBA Canlı Sınıf’ta sınava hazırlanan öğrencilerle buluştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS ve YKS hazırlık sürecindeki 8 ve 12'nci sınıf öğrencileri için kademeli olarak aktif hale getirilmeye başlanan 'EBA Canlı Sınıf' uygulamasında öğrencilerle buluştu.

8.04.2020Eğitim
Son dakika haberi: Corona virüste vaka ve ölüm sayısı açıklandı Bakan Kocadan yeni açıklama

Son dakika haberi: Corona virüste vaka ve ölüm sayısı açıklandı! Bakan Koca'dan yeni açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika açıklaması... Sağlık Bakanı Koca bugün yapılan 24 bin 900 testten, 4 bin 117'sinin pozitif çıktığını, 87 hastanın hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 812'ye yükseldiğini duyurdu.

8.04.2020Gündem
Bakan Ziya Selçuktan 23 Nisan kutlamaları açıklaması

Bakan Ziya Selçuk'tan 23 Nisan kutlamaları açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "23 Nisan günü için çok ciddi hazırlıklarımız var. Yarışmalarımız, bazı yayınlarımız olacak. TRT EBA Televizyonu o günkü yayın içeriğini tümüyle 23 Nisan kutlamasına ayıracak." dedi.

9.04.2020Gündem
EBA’ya büyük ilgi... 1 ayda 1 milyarı aştı

EBA’ya büyük ilgi... 1 ayda 1 milyarı aştı

‘eba.gov.tr’ dünyada eğitim alanında en çok ziyaret edilen altıncı, Türkiye'de ise kamu internet siteleri arasında birinci sıraya yerleşti. EBA mobil uygulaması 10 milyonun üzerinde indirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hedefimiz, eğitimde fırsat adaleti ilkemize uzaktan eğitimde bütün boyutlarıyla ulaşarak bu alanda dünyaya model ülke olmak" dedi.

10.04.2020Eğitim
EBA Canlı Sınıfa videolu tanıtım

'EBA Canlı Sınıf'a videolu tanıtım

MEB, 8 ve 12’nci sınıf öğrencileri için pazartesi günü kullanıma açılacak ‘EBA Canlı Sınıf’ uygulamasına ilişkin bilgilendirme videoları hazırladı.

10.04.2020Eğitim
EBA’ya 1 ayda 1 milyar tık

EBA’ya 1 ayda 1 milyar tık

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital eğitim platformu ‘eba.gov.tr’, son bir ayda 1 milyarın üzerinde tıklandı. Kullanıcılar yaklaşık 900 milyon kez sayfa görüntülemesi gerçekleştirdi.

11.04.2020Eğitim
Öğretmenler zoom kullanabilir mi.. MEBden resmi açıklama

Öğretmenler zoom kullanabilir mi?.. MEB'den resmi açıklama

Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler evlerinde dersleri ağırlıklı olarak EBA üzerinden takip ediyor. Bu dönemde öğrencilerine destek olmak isteyen pek çok öğretmen de çeşitli internet platformları üzerinden online olarak ders yapıyor. Zoom, Teams, Hangouts, Meet, Skype ve benzeri bu platformların ders amacıyla kullanımıyla ilgili olarak MEB resmi bir yazı yayımladı. Yazıda öğretmenlerin dikkat etmesi gereken noktaların altı çizildi.

16.04.2020Eğitim
EBA altyapısı hazırdı... Eğitimde öngörü meyvesini verdi

EBA altyapısı hazırdı... Eğitimde öngörü meyvesini verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA’nın 10 milyondan fazla indirildiğini söyledi.

18.04.2020Eğitim
EBA TV son göçerlere de ulaştı

EBA TV son göçerlere de ulaştı

Yörük Türkmen geleneğinin son temsilcileri olan ve yaşamlarını çadırda kalarak devam ettiren 6 öğrenci, uzaktan eğitim sürecine dahil edildi.

18.04.2020Eğitim
3.3 milyon memura uzaktan eğitim kapısı açıldı

3.3 milyon memura uzaktan eğitim kapısı açıldı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, koronavirüs nedeniyle dijital Türkiye çalışmaları kapsamında başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, 16 bakanlık, tüm kamu kurumları ve 3.3 milyon kamu çalışanının yararlanacağı Uzaktan Eğitim Kapısı Projesi’ni hayata geçirdi.

23.04.2020Ekonomi
EBA’dan 3 ve 4’lere de canlı ders

EBA’dan 3 ve 4’lere de canlı ders

EBA, 27 Nisan-2 Mayıs haftalık canlı ders programı açıklandı. 3 ve 4'üncü sınıflar da EBA'da canlı ders yapabilecek.

24.04.2020Eğitim
‘EBA Akademik Destek Sistemine yoğun ilgi

‘EBA Akademik Destek Sistemi'ne yoğun ilgi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dijital eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA), 11 ve 12'nci sınıflar için yeni nesil sorular ve onlarca kaynak kitap barındıran, ayrıca öğrencilerin ihtiyacına göre akıllı yönlendirme sistemiyle hedeflerine ilerlemelerini sağlayan Akademik Destek Sistemi'ne (ADES), gençler yoğun ilgi gösterdi. Koronavirüs salgını nedeniyle 25-26 Temmuz tarihine ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) en verimli şekilde hazırlanmak için son bir ay içerisinde ADES’e kayıt olup, sistemi kullanan 11 ve 12'nci sınıf öğrencisi sayısı 828 bin oldu.

28.04.2020Eğitim
Bakan Selçuk: Uzaktan eğitim 31 Mayısa kadar uzatıldı

Bakan Selçuk: Uzaktan eğitim 31 Mayıs'a kadar uzatıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu sabah bir basın açıklaması yaptı. Bakan Selçuk, "Uzaktan eğitimin 31 Mayıs'a kadar devam etmesi kararlaştırıldı. LGS tarihi ile ilgili hafta başında kabine toplantı sonrası Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak. Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönem notları geçerli olacak ve öğrencilerimiz notu kaç olursa olsun bir üst sınıfa geçecekler. Zayıf not söz konusu ise herhangi bir şekilde sorumlu olarak üst sınıfa geçecekler" dedi.

29.04.2020Eğitim
Son dakika haberler: Okullar ne zaman açılacak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarih verdi...

Son dakika haberler: Okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarih verdi...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Corona Virüs tedbirleri çerçevesinde okullardaki eğitime ara verilerek başlatılan uzaktan eğitim sürecinin takvimine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Selçuk, 31 Mayıs'a kadar uzaktan eğitimin devam edeceğini duyurdu. Bakan Selçuk, sınıf geçme ile ilgili de ''Birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak. Not ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler'' dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk okulların 1 Haziran'da açılabileceğini duyurdu.

29.04.2020Gündem
MEB bürokratları, Türkiyedeki uzaktan eğitimi yabancı eğitimcilere anlattı

MEB bürokratları, Türkiye'deki uzaktan eğitimi yabancı eğitimcilere anlattı

MEB tarafından çeşitli ülkelerden katılımcılara koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'deki eğitim sürecindeki uygulamalar konusunda yabancı eğitimcilere sosyal medya üzerinden bilgilendirme yapıldı.

30.04.2020Eğitim
1 Mayıs uzaktan eğitim var mı EBA dersleri bugün olacak mı

1 Mayıs uzaktan eğitim var mı? EBA dersleri bugün olacak mı?

1 Mayıs Cuma günü uzaktan eğitim var mı sorusu, EBA ders programı bilgilerine göre canlı sınıf ya da TRT EBA TV üzerinden eğitim alan öğrencilerin merak ettiği konu oluyor. 1 Mayıs'ın resmi tatil olması dolayısıyla merak konusu olan uzaktan eğitim var mı konusu, ders programı aracılığıyla kolayca öğrenilebiliyor. Peki, öğrencilerin ve velilerin merak ettiği çerçevede bugün EBA var mı? İşte, o detaylar

1.05.2020Eğitim
EBA canlı ders girişi nasıl yapılır EBA canlı ders giriş uygulaması nereden indirilir

EBA canlı ders girişi nasıl yapılır? EBA canlı ders giriş uygulaması nereden indirilir?

EBA canlı ders giriş ekranı araştırılan konular arasında yer alıyor. EBA uygulaması nereden indirilir? Mart ayında yapılan ara tatilin ardından başlayan uzaktan eğitim devam ediyor. Öğrenciler eğitimlerini EBA ve TRT üzerinden alıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13 Nisan Pazartesi günü LGS ve YKS'ye hazırlanan 8. ve 12. Sınıflar için başlayan "Canlı Sınıf" uygulaması yoğun ilgi görüyor. EBA canlı ders uygulaması ile ilgili detaylar…

1.05.2020Gündem
YÖK uzaktan eğitimi değerlendirdi: En çok sosyal bilimlerde uzaktan eğitim yapıldı

YÖK uzaktan eğitimi değerlendirdi: En çok sosyal bilimlerde uzaktan eğitim yapıldı

YÖK, Kovid-19 salgını sürecinde üniversitelerde başlatılan uzaktan öğretim süreçlerinde durumu tespit etmek ve daha da iyileştirilmesine katkı sağlamak için bir analiz yaptıklarını açıkladı.

3.05.2020Eğitim
EBA canlı ders uygulaması nasıl indirilir EBA canlı ders girişi nasıl yapılır

EBA canlı ders uygulaması nasıl indirilir? EBA canlı ders girişi nasıl yapılır?

EBA canlı ders uygulaması araştırılan konular arasında yerini aldı. Mart ayında uzaktan eğitime başlayan öğrenciler 13 Nisan’dan itibaren canlı derslere katılabiliyorlar. Canlı sınıf uygulamasında dersleri okul yöneticileri belirliyor. Uygulamada öğretmenler, öğrencilere canlı ders anlatmanın yanında EBA TV'deki derslerle eş güdümlü olarak soru-cevap-test etkinlikleri düzenleyebiliyorlar. İşte EBA uygulaması indirme ve giriş ekranı…

7.05.2020Gündem
Milli Eğitim Bakanı Selçuktan canlı sınıf paylaşımı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan 'canlı sınıf' paylaşımı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'EBA canlı sınıf' uygulamasına bağlanıp dersi dinlerken çekilen fotoğrafını "En arka sıradaki en uzun boylu öğrencinin kaderiyle dersi dinliyorum" notuyla Twitter'da paylaştı.

18.05.2020Gündem
Veliler EBAda ders süresinin arttırılmasını istiyor

Veliler EBA'da ders süresinin arttırılmasını istiyor

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), okulların kapanmasıyla birlikte başlayan uzaktan eğitim sürecinde çocukların ve velilerin tecrübelerinden yola çıkarak uzaktan eğitimle ilgili genel durum değerlendirmesi yapmak amacıyla bir çalışma gerçekleştirdi.

30.05.2020Eğitim
Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve Türkiye’de eğitimin geleceği

Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve Türkiye’de eğitimin geleceği

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyada 5.5 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının adını duymayan, neredeyse bir şekilde etkilenmeyen kimse kalmadı. Hastalığın seyrine bakıldığında bu günlerde Türkiye dahil bazı ülkelerin salgını kısmen kontrol altına aldığı, toplumsal yaşamın normale dönmesi için yapılması gerekenlerin planlandığı ve yapılan planların kademe kademe uygulanmaya başlandığı görülüyor.

1.06.2020Eğitim
Koronavirüsün öğrenme-öğretme süreçlerine yansımaları

Koronavirüsün öğrenme-öğretme süreçlerine yansımaları

Çin’in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da yeni tip koronavirüsün ortaya çıkmasından sonra, 11 Mart’ta Türkiye’de ilk koronavirüs vakası tespit edildi ve sonrasında toplum olarak tüm yaşantımız değişti. Belirsizliklerle dolu olan bu yeni yaşam düzeninde durumdan en çok etkilenen sektörlerden birisi eğitim sektörü oldu. Bu sektörün büyüklüğünün daha iyi anlaşılabilmesi için bu yeni durumdan etkilenen kesimle ilgili birtakım rakamları paylaşmak yararlı olacaktır.

8.06.2020Eğitim
Son dakika haberler... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuktan LGS açıklaması: Tedbirlerimizi aldık

Son dakika haberler... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan LGS açıklaması: Tedbirlerimizi aldık

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası'nda önemli açıklamalarda bulunuyor. Bakan Selçuk, ''Okulları 19 Haziran'a kadar 3 haftalığına açsaydık, emin olun çok daha devasa sorunlarımız olacaktı'' dedi. LGS ile ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyen Bakan Selçuk, ''Bina sayısını arttırdık. 18 bin arkadaşımızı okullarda görevlendirdik'' diye konuştu. LGS kapsamındaki sınava girecek Kovid-19 tanılı öğrencilerle ilgili bir soruya Bakan, ''Bunun tedbirlerini aldık, ayrı binaları oluşturduk, hiç merak etmesinler" yanıtını verdi.

18.06.2020Gündem
MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Mete: LGS için tüm hazırlıklar tamam

MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Mete: LGS için tüm hazırlıklar tamam

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, LGS'de 350 bin öğretmen ve 18 bin rehber öğretmenin görev yapacağını söyledi.

18.06.2020Eğitim
Türkiye uzaktan eğitim istatistikleriyle dijital dünyanın listelerini zorladı

Türkiye uzaktan eğitim istatistikleriyle dijital dünyanın listelerini zorladı

MEB tarafından Kovid-19 salgını nedeniyle 23 Mart'ta başlatılan uzaktan eğitimde aktif kullanılan EBA, 3.1 milyar tıklanma sayısıyla Türkiye'de en çok ziyaret edilen 10’uncu internet sitesi, dünyada ise en çok ziyaret edilen üçüncü eğitim sitesi oldu. EBA Mobil uygulaması, Android cihazlar için 16 milyon 700 bin, iOs cihazlar için 1 milyon 800 bin indirilme sayısına ulaştı. EBA'da bugüne kadar 5 milyon 954 bin 174 canlı ders yapıldı.

19.06.2020Eğitim
2020-2021 eğitim öğretim takvimi belli oldu... Okullar 31 Ağustos’ta açılacak 18 Haziran’da kapanacak

2020-2021 eğitim öğretim takvimi belli oldu... Okullar 31 Ağustos’ta açılacak 18 Haziran’da kapanacak

MEB'in 81 ilin mili eğitim müdürlüklerine gönderdiği genelgeye göre 2020-2021 eğitim öğretim takvimi belli oldu. Okullar 31 Ağustos’ta açılacak ve gelecek yıl 18 Haziran’da yaz tatili başlayacak. Okulöncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

3.07.2020Eğitim
Okullarda 2 senaryo

Okullarda 2 senaryo

Milli Eğitim Bakanlığı okulları 31 Ağustos’ta açmak için hazırlık yapıyor ancak salgının seyri her şeyi değiştirebilir. Okulların açılması ya da açılmaması üzerine farklı senaryolar hazır. Birinci senaryo, uzaktan eğitim. Okulların açılmaması üzerine kurgulanan bu modelde öğrenciler canlı sınıf uygulamaları üzerinden eğitim alacak. İkinci senaryo ise yüz yüze eğitimin ağırlıkta olduğu hibrit model. Haftalık 40 saatlik dersler 20 saate indirilecek. Sınıflarda öğrenci sayısı azaltılacak. Öğrenciler bölünerek pazartesi-çarşamba-cuma ve salı-perşembe-cumartesi okula gelecek. Özel okullar da kendi planlarını hazırladı.

22.07.2020Eğitim
Evden ‘canlı sınıf’a bağlantı

Evden ‘canlı sınıf’a bağlantı

2020-2021 eğitim-öğretim yılı hem öğretmen hem de öğrenciler için çok farklı bir yıl olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı en güçlü senaryo, ‘seyreltilmiş sınıf.’ Bakanlık, bütün çalışmalarını buna göre yapıyor. Üç gün okulda, üç gün evde modelinde çocuklar evden ‘canlı sınıf’a bağlanacak.

24.07.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Okullarda 2 senaryo

Milli Eğitim Bakanlığı okulları 31 Ağustos’ta açmak için hazırlık yapıyor ancak salgının seyri her şeyi değiştirebilir. Okulların açılması ya da açılmaması üzerine farklı senaryolar hazır. Birinci senaryo, uzaktan eğitim. Okulların açılmaması üzerine kurgulanan bu modelde öğrenciler canlı sınıf uygulamaları üzerinden eğitim alacak.

22.07.2020

Evden ‘canlı sınıf’a bağlantı

2020-2021 eğitim-öğretim yılı hem öğretmen hem de öğrenciler için çok farklı bir yıl olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı en güçlü senaryo, ‘seyreltilmiş sınıf.’ Bakanlık, bütün çalışmalarını buna göre yapıyor. 3 gün okulda, 3 gün evde modelinde çocuklar evden ‘canlı sınıf’a bağlanacak.

24.07.2020

21 Eylül'de okullar böyle açılacak

21 Eylül’de okulları açmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son hazırlıkları öğrendim. Bilim Kurulu’nda bulaş ve bulaştırma riskinin 15 yaş üstünde fazla olduğu, en az bulaşın 10 yaş altında bulunduğu görüşünün ortaya çıkması üzerine Bakanlık bürokratları çalışma yaptı. Buna göre yüz yüze eğitime ilk olarak anasınıfı, birinci ve ikinci sınıflar başlayacak. Haftada iki gün ders yapılacak, çarşamba-pazar okullarda büyük temizlik olacak. Seyreltilmiş sınıfa seyreltilmiş müfredat hazırlanıyor. İşte 21 Eylül sonrası eğitimin nasıl olacağına ilişkin tüm detaylar...

15.08.2020