EKSTRA
MENÜ

Cancer

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 629 haberi bulunmuştur.

Cancer Haberleri

Kanser Hastaları Covid-19 Aşısını Olmalı mı

Kanser Hastaları Covid-19 Aşısını Olmalı mı?

Çok yakın bir zaman içerisinde risk grubunda olan insanlara COVID-19 aşısı yapılmaya başlanacak. Kanser hastaları ve yakınlarının “Kanser hastalarına COVID-19 aşısı yapılmalı mı?” sorusunun yanıtını merak ettiğini vurgulayan Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, önemli bilgiler verdi.

14.01.2021İyi Yaşam
Meme Kanserinin Erken Teşhisinde Kullanılan Teknolojiler

Meme Kanserinin Erken Teşhisinde Kullanılan Teknolojiler

Her 8 kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını biliyor musunuz? Meme kanseri kadınlarda ölümlere yol açan kanserler arasında başı çekmesine karşın, memenin sıkıştırılması endişesi, çocukların, evin, işin sorumlulukları derken çoğu kadın meme sağlığını ihmal ediyor. Oysa ki, geliştirilen yeni yöntemler kadınlara hem kısa sürede konforlu bir şekilde meme kanseri taramasından geçme imkanı sunuyor, hem de erken teşhisle tedavinin başarı şansını arttırıyor.

29.10.2020Sağlık
5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

''Health Problems'' Sağlık Sorunları demektir. ''İllness'' - ''Sickness'' ve ''Disease'' sözcüklerinin Türkçe karşılığı ise hastalıktır. ''Medication'' - İlaç anlamına gelirken ''Receipt'' kelimesinin anlamı reçetedir. 5. sınıflar İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık Problemleri) konusunu ayrıntılı bir şekilde anlattık.

13.10.20205. SINIF
Deny ne demek İngilizce Deny kelimesinin Türkçe anlamı nedir

Deny ne demek? İngilizce Deny kelimesinin Türkçe anlamı nedir?

Deny kelimesi konuşma dilinde en çok kullanılan ilk 3000 kelimenin ve yazım dilinde en çok kullanılan ilk 2000 kelimenin içerisinde bulunmaktadır. Bunun yanında akademik kelime listesi içerisine dahil edilmiştir. Kelime bir fiili belirtmektedir.

27.08.2020Sözlük
Elleri tahrişten korumanın 5 yolu

Elleri tahrişten korumanın 5 yolu

Koronavirüsten korunmak için alınacak önlemlerin başında, ellerin sık sık yıkanması ve dezenfekte edilmesi geliyor. Ancak yanlış dezenfekte uygulamaları deride kızarıklıktan egzamaya uzanan bir dizi rahatsızlığa da yol açabiliyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahar Öznur, son zamanlarda dermatoloji (cildiye) kliniklerine bu tür şikayetlerle başvurunun arttığına değinerek “Bu şikayetleri önlemek için dezenfektanları doğru bir şekilde kullanmak, ev işleri sırasında eldiven kullanmak, sıvı sabun yerine kalıp sabun tercih etmek, eller yıkandıktan sonra mutlaka nemlendirici ürün sürmek önem taşıyor” önerilerinde bulunuyor.

20.07.2020Sağlık
ABDdeki Türk ekipten heyecanlandıran araştırma İlk kez DHAya anlattılar

ABD'deki Türk ekipten heyecanlandıran araştırma! İlk kez DHA'ya anlattılar

Dünyadaki en iyi kanser merkezi olarak gösterilen Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’ndeki Türk ekibinden, dirençli meme kanserine çare olacak ilaç çıkacak. Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, yaklaşık 10 yıldır çalıştıkları “gen susturma yöntemi"nin klinik öncesi son ayağı için geçen ay 2.1 milyon dolarlık fon kazandı. Prof. Dr. Özpolat, heyecanlandıran araştırmanın detaylarını ilk kez Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı.

2.07.2020Gündem
ABD’deki Türk ekipten dünyada bir ilk: Gen susturma ile Kovid-19’a çare bulacaklar

ABD’deki Türk ekipten dünyada bir ilk: Gen susturma ile Kovid-19’a çare bulacaklar

Dünyanın en önemli kanser merkezlerinden Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde çalışan Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, dünyada ilk kez gen susturma yöntemi ile Kovid-19’a karşı ilaç geliştirecek. Prof. Dr. Özpolat, hem akciğer kanserinde hem Kovid-19'da çığır açacak bu araştırmanın detaylarını ilk kez Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı.

11.05.2020Dünya
Performans sanatçısı Ulay hayatını kaybetti

Performans sanatçısı Ulay hayatını kaybetti

Performans sanatının öncü isimlerinden, Marina Abramoviç'le yaptıkları çarpıcı performanslarla sanat tarihine geçen Ulay, 76 yaşında hayata veda etti.

2.03.2020Kitap Sanat
Özellikle kış aylarında turşuyu sofranızdan eksik etmemeniz için 7 neden

Özellikle kış aylarında turşuyu sofranızdan eksik etmemeniz için 7 neden

Kornişon, pancar, lahana, acur, fasulye, karnabahar ve sarımsak gibi pek çok çeşidi ve kendine has lezzetiyle sağlık kaynağı olan turşu, soğuk havaların en gözde yiyeceklerinden. Evde cam kavanozda ve uygun koşullarla yapıldığında sağlık için de son derece yararlı. Ancak içeriğindeki yüksek oranda tuz nedeniyle turşunun her gün ve aşırı miktarda yenmemesi gerekiyor.

Duygu Hoca’ya ABD’de büyük ödül

Duygu Hoca’ya ABD’de büyük ödül

ABD’de 22 yıldır kanser araştırmalarına destek veren OCRA Vakfı’nın her yıl sadece 10 bilim insanına verdiği ödülü, bu yıl Dr. Duygu Özmadenci aldı. Özmadenci yumurtalık kanser hücrelerini çoğaltan FAK adlı protein ile ilaçlı mücadele yöntemini keşfetti.

22.01.2020Gündem
Saç Boyaları Meme Kanserine mi Neden Oluyor

Saç Boyaları Meme Kanserine mi Neden Oluyor?

Prof. Dr. Uğur Coşkun, "Ailesinde meme kanseri olan yaklaşık 50 bin kadının üzerinde yapılan bu çalışmada belirli aralıklarla saçını boyatan kadınlarda meme kanseri riskinin yaklaşık yüzde 9 fazla olduğu ortaya çıktı" dedi.

20.12.2019İyi Yaşam
Galata Tower turns pink for breast cancer

Galata Tower turns pink for breast cancer

Galata Tower turns pink for breast cancer

16.10.2019HDN
115 bin kanser hastasına teşhis skandalı

115 bin kanser hastasına teşhis skandalı

İngiliz Kamu Sağlığı Kurumu verilerine dayandırılarak açıklanan skandala göre 115 bin kanser hastasına ancak üçüncü ve dördüncü evrede teşhis konuldu. Bu evrelerde artık kanserin yayıldığı ve diğer organlara da sıçradığına dikkat çekilen açıklamada, geç teşhisin nedenleri de personel ve kaynak yetersizliği olarak gösterildi.

2.09.2019Avrupa
Yıldızlarla bir arada

Yıldızlarla bir arada

Müzik ve sinema dünyasının yıldızları, önceki akşam kadın kanserleri ile mücadele amacıyla kurulan The Women’s Cancer Research Fund’un davetinde buluştu.

2.03.2019Magazin
Yardım Meleklerinden konserli yardım gecesi

'Yardım Melekleri'nden konserli yardım gecesi

İngiltere’de kanserle mücadele eden Londra Yardım Melekleri, geliri kanser hastaları yararına kullanılmak üzere konserli yardım gecesi düzenledi.

28.01.2019Avrupa
“Hep erkeklerden fazla çalıştım”

“Hep erkeklerden fazla çalıştım”

Dr. Ayşe Aytaman 2018 Kasım ayında ABD Karaciğer Vakfı tarafından Yılın Doktoru seçilen ilk kadın doktor oldu. Askeri hastanelerde Irak ve Afganistan’dan dönen askerlerle çalışmaları, karaciğer hastalıkları üzerine yaptığı ilkler bu ödülü almasını sağladı. ABD Gazi İşleri NY Harbor Sağlık Sistemi’nin Brooklyn Gastroenteroloji ve Hepatoloji Şefi, VISN 3 Karaciğer Kanseri ekibi Direktörü ve Brooklyn Ameraikan Gastroenteroloji Üniversitesi Yönetici Kurulu üyesi Dr. Ayşe Aytaman’la ilham veren öyküsünü konuştuk.

Farelerde kanser hücreleri yağ hücrelerine dönüştürüldü

Farelerde kanser hücreleri yağ hücrelerine dönüştürüldü

İsviçreli bilim adamları, farelerdeki kanser hücrelerini zararsız yağ hücrelerine dönüştürdü.

17.01.2019Teknoloji
Biyopsiye alternatif: Nefesten kanser teşhisi

Biyopsiye alternatif: Nefesten kanser teşhisi

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni bir cihaz sayesinde kanser nefesten teşhis edilebilecek. Henüz taramada görünmeyecek kadar küçük olan tümörleri de tespit etmesi beklenen cihazın senede 10 bin hayatı kurtaracağı öngörülüyor.

4.01.2019Dünya
İngilterede kanseri erken teşhis edebilecek nefes testi deneniyor

İngiltere'de kanseri erken teşhis edebilecek nefes testi deneniyor

İngiltere'de bir hastanede kanser teşhisinde devrim yaratabilecek nefes testi denemelerine başlandı. Nefes Biyopsisi adı verilen cihazla, hastaların nefesindeki moleküllerde kanser belirtilerinin tespit edilmesi amaçlıyor.

4.01.2019Teknoloji
Şüphelenmezseniz yakalayamazsınız

Şüphelenmezseniz yakalayamazsınız!

10 Kasım Dünya NET (Nöroendokrin Tümör) Farkındalık Günü dolayısıyla yapılan basın toplantısında Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şuayib Yalçın, toplum ve doktorlar farkında olmazsa bu kanser türünün pek çok hastalıkla karıştırılabileceğini belirtti. Prof. Dr. Yalçın, diğer kanserler azalırken görülme sıklığı artan tek kanser türünün nöroendokrin tümörler olduğuna dikkat çekti.

8.11.2018Sağlık
Türk Prof. anlatıyor: 10 adımda kanser nasıl yenilir

Türk Prof. anlatıyor: 10 adımda kanser nasıl yenilir

‘Kanseri Yen’ adlı kitabı en çok satanlar listesine giren, kanser araştırmalarında dünya çapında üne sahip Türk doktor Prof. Mustafa Camgöz, kanseri önleme ve yenmenin yollarını anlatacak.

18.10.2018Avrupa
Bu Besinler Kanser Riskini Azaltıyor

Bu Besinler Kanser Riskini Azaltıyor!

Çağımızın korkutan hastalığı olan meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü. Günümüzde her 8 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanabiliyor. Aslında yaşam tarzında yapılacak olan bazı değişikliklerle meme kanserinden büyük ölçüde korunmak mümkün. Bunun için de öncelikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenmek kansere yakalanma riskini yüzde 30-40 civarında düşürebiliyor.

İngilterede meme kanserine limonlu teşhis

İngiltere'de meme kanserine limonlu teşhis

'Bu fotoğraf olmasaydı kansere yakalandığımı fark etmeyecektim'

2.10.2018Dünya
DNA bazlı nano-robotlar kanser tedavisinde ümit vadediyor

DNA bazlı nano-robotlar kanser tedavisinde ümit vadediyor

Gelecek yıllardaki ilaç tasarımına dair bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Köksal Akkoç, "DNA nano-robotların özellikle hedeflendirilmiş tümör tedavisinde başarıyla sonuçlanabileceği biliniyor. Ayrıca kanser immünoterapi araştırmaları tümöre yönelik tedavilere yanıtı arttırırken sistemik toksisiteyi azaltabiliyor." ifadelerini kullandı.

3.08.2018Teknoloji
Bilim insanlarından çığır açacak bir çalışma

Bilim insanlarından çığır açacak bir çalışma

Britanya'nın önde gelen bilim insanları, modern hayatların, çocuklarda en yaygın kanser tipine yol açabileceğini öne sürdü. Bu tespit, 2 bin çocuktan birini etkileyen kan kanseri türünün (akut lenfoblastik lösemi) önlenebileceği anlamına geliyor. Ancak bu hastalığın nasıl önüne geçilebileceği henüz bilinmiyor.

21.05.2018Dünya
Onkolojide kadın lider ödülü

Onkolojide kadın lider ödülü

Amerika Klinik Onkoloji Derneği (ASCO), 2018 Uluslararası Onkolojide Kadın Lider ve Mentor Ödülü’ne (2018 International Women Who Conquer Cancer Mentorship Award) İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü çocuk hematoloji-onkoloji uzmanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rejin Kebudi’yi (60) layık gördü.

12.03.2018Gündem
Sarımsağın faydaları ve zararları nelerdir Birçok rahatsızlığı iyi geliyor

Sarımsağın faydaları ve zararları nelerdir? Birçok rahatsızlığı iyi geliyor

Sarımsağın faydaları ve zararları nelerdir sorusu birçok rahatsızlığı bulunan vatandaş tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer alıyor. Kalp dostu olmasıyla bilinen sarımsağın birçok faydalı yönü bulunuyor. Tıbbi açıdan sarımsağın en çok enfeksiyonları iyileştirmek için kullanılması yaygındır. Peki, sarımsağın faydaları ve zararları nelerdir?

23.02.2018 Gündem
İki Türk girişimci kanserde kişiye özel tedavi geliştirdi

İki Türk girişimci kanserde kişiye özel tedavi geliştirdi

Kurucularının yarısı ABD’de yaşayan Türkler olan Massive Bio şirketi kanserde kişiye özel tedavi geliştirdi. Şirketin yapmış olduğu çalışmanın bilimsel farklılığı Annals of Oncology tarafından da yayınlanarak ABD’de ses getirdi.

8.01.2018Teknoloji
Kanserle savaşanların destanı

Kanserle savaşanların destanı

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de yılda 163.500 kişiye kanser tanısı konuyor. Meme kanseri ise kadınlarda en sık görülen kanser türü. Kadınlarda rastlanan her 4 vakadan 1’i meme kanseri. Tanıyı alanların yüzde 44.5’i 50-69 yaşlarında. Kadınların yüzde 40.4’ü ise 25-49 yaşlarında. Uzmanlar, 25 yaşın altında da hastalara rastladıklarını söylüyor. Yazı dizimizde meme kanserini alt etme hikâyeleriyle cesaret veren, cesur kadın ve erkeklerin yaşam destanlarını okuyacaksınız.

24.10.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Kanserde Besin Takviyesi Olarak Propolisin Kullanımı

Propolis nedir? Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir arı ürünüdür. İçerisinde bulunan fenolik ve flavonoid bileşenlerle nardan 80 kat daha güçlü bir antioksidandır.

18.01.2021

Koronavirüs aşısında biyoteknoloji ve yaşamın yazılımı: mRNA

Yaşadığımız Covid 19 pandemi süreci dünya çapında etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bir yıla yaklaşan süredir önemli kayıpların verilmesi, belirli bir hastalığa karşı canlıların korunmasını sağlamak üzere tasarlanmış biyolojik maddeler olan aşı çalışmalarına da hız vermişti.

24.11.2020

Uzun Boylular Neden Daha Çok Kanser Oluyor?

İnsanlarda boy uzunluğunu; genetik (irsiyet) ve ekonomik refahın artması ile enerji ve protein yüksek diyet, fiziksel aktivitede azalma, çocukluk çağı parazit hatalıkları ve ishal yapan enfeksiyonlarında azalma gibi pek çok çevresel faktörler etkilemektedir. Avrupa toplumlarında 20. yüzyılda her 10 yılda bir toplumdaki boy ortalamasının 1cm arttığı belirlenmiştir. Kore’de son 50 yılda, 10 yılda bir ortalama boy 2 cm uzamıştır.

15.02.2020

Kolesterol savaşları bitti mi

KOLESTEROL yüksekliğinin ilaçlarla dengelenebileceği haberini ilk defa 80’li yılların ortasında aldık.

6.02.2020

Zerdeçalın 5 faydası

GRİP-nezle karışımı bir kış enfeksiyonu ile “yorgan döşek yatağa düşen” Ahmet Hakan, bizim pek beğenip sık sık köşemize konuk ettiğimiz Uzak Doğulu harika baharat zerdeçala saydırmış da saydırmış.

3.02.2020

Alkali Su Kanser Hastalarında Gerçekten Faydalı mı?

Beslenme ile kanser arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Daha önceki yıllarda her 100 kanser vakasından 30’unun beslenme ile ilişkili olduğu hesaplanmakta idi. Son 10 yılda bu oranın her 100 hastanın 60’ında beslenme ilgili yapılan hatalar nedeniyle kanser oluşumunun tetiklendiği düşünülmektedir.

18.01.2020

Anne sütü ve emzirmenin faydaları

Anne sütü bebeğin gelişimi için neden önemli? Emziren bir anne gün içerisinde yaklaşık kaç ml süt salgılar? Emziren anneler daha mı kolay kilo veriyor? Emzirme gebelikten korur mu?

27.12.2019

Kısırlık prostat kanseri gelişme riskini arttırıyor mu?

İnfertilite (kısırlık) tüm dünyada her geçen gün yaygınlaşan bir sağlık problemi. Dünya sağlık örgütünün tahminlerine göre günümüzde her 5 çiftten bir tanesi infertilite problemi yaşıyor. Bu çiftlerin yaklaşık olarak yarısında erkeklerin sperm sayı ve kalitesinde bozukluk saptanabiliyor.

30.09.2019

Cep telefonu neden uyku kaçırır?

Geceleri LED ışık yayan cihazlarla fazlaca haşır neşir olmak uyku ritmini de uyku kalitemizi de altüst edebiliyor.

26.09.2019

Zerdeçal kanseri nasıl önlüyor?

Zerdeçal kanser oluşumunda daha en başta, “epigenetik” yani “genetik eğilimi kontrol altına alma” döneminde bile etkili. Ayrıca iltihabi süreçleri dizginleyerek, inflamasyon yapıcı maddelerin üretimini engelleyerek de etkili olabileceği düşünülüyor.

14.03.2019

Zerdeçal kanseri önler mi?

Zerdeçal, son yılların gözde baharatı. Lezzeti kadar sağlık faydaları da çok konuşuluyor. Zira o, çok yönlü bir ilaç gibi de çalışıyor. Kanserle, damar sertliğiyle, kronik iltihapla, bellek bozukluğuyla, paslanmayla, kısacası bizi yaşlandıran ne varsa hepsiyle savaşıyor.

15.11.2018

Süt şifa mı yoksa zehir mi?

Çocukluğumuzdan bu yana sağlıklı beslenmenin en önemli simgelerinden birisi olan süt hakkındaki tartışmalar günden güne artıyor. Süt kimi uzmanlar için kalsiyumun vazgeçilmez kaynağı, kimileri içinse zehrin ta kendisi. Diyetisyen Buket Adanç Özdamar; son yıllarda yapılan araştırmalardan yola çıkarak, süt hakkındaki bilimsel gerçekleri aktardı.

3.07.2018

Neden kansızım?

Kansızlık yaygın bir sorun. Özellikle 15-45 yaş aralığındaki kadınların mühim, can sıkıcı ve tekrarlayan problemlerinden biri.

23.03.2018

Yaşlandıkça kaybetmek zorunda mıyız ?

Yaşlılığa bağlı kayıplar sadece bedensel değildir. Kayıplardan ruhsal örgütlenmemiz de az çok etkilenir. Kayıplar listesini uzatmak mümkün ama bu kayıpların hızını azaltabilirsiniz.

7.11.2017

Rektum kanserinde ameliyatsız tedavi

HATİCE Sönmez Arslantaş ve Nesrin Nergiz...İki genç, hayat dolu kadın...

27.09.2017

"Kanserin ilacı şekersiz beslenmekmiş" deseler mesela?

Artık duymayan kalmadı, şeker çağımızın kötü çocuğu. Özellikle ABD'de geçtiğimiz yıl ortaya çıkan skandal niteliğinde belgeler kendimizi yıllarca kandırılmış hissetmemize yol açtı.

29.05.2017